L L Geen overleg over bouw Sumatrabrug VERENIGING KON NIET ONTBONDEN WORDEN Kritiek op begeleiding Bavo-patiënter VERKEERSCHAOS IN VOORSCHOTENSE SCHOOLSTRAAT Katwijks Gast- Weeshuis onder slopershamer en de Raadslid verwijt burgemeester Staab slap optreden DOSR-supporter liet zich voorlopig voor niets kaalscheren PAU.NA J-,C,iuü^ CÜUKANT WOENSDAG 19 MEI 19 iVOI (Van een onzer verslaggevers) LEIDERDORP De Leider- dorpse raad heeft gisteravond en bloc besloten de gemeente Leiden eens danig aan de tand te voelen over de plannen van deze gemeente om in augustus van dit jaar te beginnen met de bouw van de Sumatrabrug. Tussen Leiden en de omlig gende gemeente zijn duidelij ke afspraken gemaakt dat als één van die gemeenten maat regelen neemt, waardoor de verkeerssituatie in de andere gemeente een verandering dreigt te ondergaan, daarover overleg wordt gepleegd", al dus wethouder Drenth gister avond tijdens de gemeente raadsvergadering. Volgens de raad heeft Leider dorp geen gelegenheid gehad om iets in te brengen in de plannen van Leiden. Bij reali sering, zo meent de raad, krijgt Leiderdorp te kampen met ernstige verkeersoverlast. De raad nam gisteravond een LEIDERDORP BOOS OP LEIDEN: motie aan waarin wordt aan gedrongen dat het overleg met deze zaak met Leiden alsnog plaatsheeft. Het college zal de motie ter kennis brengen van de Leidse bestuurders. „We hebben via de kranten kennis moeten nemen van de Leidse plannen", aldus mevrouw Gehner van de V.V.D., die de motie indiende. Tijdens diezelfde raadsverga dering deelde de burgemeester mee dat m 1975 bij zwembad „De Does" 71 fietsen en 2 bromfietsen zijn gestolen. Dit jaar zijn sinds 26 maart al elf fietsen ontvreemd. Hij deed deze mededelingen naar aan leiding van vragen van de heer Meere van de V.V.D. Deze vraagt zich af of deze aantallen het creëren van een bewaakte rijwielstalling bij het zwembad rechtvaardigen. Volgens de politie is een van de oorzaken van het hoge aan tal diefstallen dat ouders hun kinderen afleveren bij het zwembad en de kinderen op eigen gelegenheid naar huis terug laten keren. Het zouden vooral deze kinderen zijn die hun heil zoeken in het stelen van fietsen. Het merendeel van de gestolen fietsen stond, volgens de politie, niet op slot. De raad verleende gisteravond zijn goedkeuring aan een voor stel van b en w om de stich ting Scouting Leiderdorp een voorschotsubsidie te verstrek ken van bijna 30.000 gulden voor 1976. De gemeente stelt eveneens 2600 gulden beschikbaar ten behoeve van een onderzoek naar de behoefte van werkloze Leiderdorpers aan sociaal-cul turele voorzieningen in hun woonplats. Het onderzoek zal worden verricht door het So ciologisch Instituut van de Leidse universiteit. Het onder zoek wordt voor 90% gedragen door de rijksuniversiteit Lei den. De kosten van het onder zoek bedragen 26.000 gulden. De raad besloot ook het be stuur van de Buurt- en Speel tuinvereniging „Zijlkwartier" een voorschotsubsidie te geven ter grootte van 3300 gulden. De raad verleende eveneens zijn goedkeuring aan het be schikbaarstellen van een kre diet van ruim 153.000 gulden voor de aanschaf van een nieuwe vuilniswagen. TE WEINIG LEDEN AANWEZIG: NOORDWIJK De Vereniging van Villa-, Huizen- en Kamerver huurders heeft gisteravond in Lido vergaderd over de voorgeno men opheffing van hun organisatie. Het besluit tot ontbinding kon echter niet worden genomen, omdat het krachtens de statuten vereiste quorum van tweederde van het totaal aantal leden niet aanwezig bleek te zijn. Men besloot voor 30 augustus een nieuwe vergadering uit te schrijven, eveneens in Lido. In deze vergadering zal het besluit tot opheffing met een voorstel tot ontbinding kunnen worden genomen. Voorzitter G. C. Crama zette uiteen waarom het bestuur met een voorstel tot ontbinding was gekomen De vereniging, die ja renlang zo'n belangrijke plaats in de badplaats innam, heeft zichzelf overleefd en het lid maatschap op zichzelf heeft wei nig of geen betekenis meer. De bemiddeling bij de verhuur van huizen en kamers door het informatiebureau van de VW zal ook na de ontbinding van de WHK normaal doorgaan, heer Crama gaf in dit verbi de VW, vertegenwoordigd d» directeur W. Rovers, in over ging het instituut van de «n hoofden, die pro deo hun tj plegen te verrichten, niet laten. Als het besluit tot opheffing 30 augustus wordt genomen, ook een bestemming moe worden gegeven aan het ven gingskapitaal. Een kandid hiervoor is de Noordwijkse R dingsbrigade. VOORSCHOTEN Een aannemer, die in de Schoolstraat meubelzaak aan het bouwen is, sloot gistermorgen zonder voor kennis de hele Schoolstraat af en zorgde voor een enorme chaos. De politie was uren in de weer om te trachten weer een sluip-door-kruip-door te maken voor het autoverkeer. De School straat was op dat moment nog steeds de enige verkeersader, waardoor de Vlietwijk EN HET CENTRUM PER AUTO BEREIKT KON worden. De aannemer verdedigde zich door te wijzen op de noodzaak enige segmenten voor de bouw te moeten aanbrengen met behulp van een zware takelwagen, dat was allemaal al maanden te voren met diverse instanties overeengekomen. Dat laatste klopte wel, maar inmiddels heeft Voorschoten de toezeg ging gekregen dat in het kader van de werkloosheidsbestrijding subsidie is verleend in de reconstruktie van de Schoolstraat en die reconstructie, die volgende week aangepakt gaat worden en duurt tot oktober, zet vooral de dienst voor openbare werken onder hoogspanning omdat enige ingrijpende wegconstructies, welke zonder subsidie verricht worden, ook doorgang vinden omdat het werk reeds uitbesteed was. Gisteren leek het erop dat alle voorbereidende besprekingen en pogingen om de overlast voor de centrumbewoners zo ge ring mogelijk te maken, voor niets geweest waren. De winke liers en de bedrijven in het cen trum zagen zich van hun. klan ten afgesloten en het duurde wel eventjes voordat iedereen wist, dat de oorzaak niet de gemeente Voorschoten was. maar een aannemer van een collega-winkelier Tijdens een persconferentie zet ten de heren W. Bedet en H Vooijs van de dienst openbare werken de moeilijkheden waar in deze dienst gekomen is nadat vorige maand de subsidie af kwam uiteen. Deze zeer arbeids intensieve reconstructie mag niet uitgesteld worden. De Schoolstraat is een verkeersa der in het centrum, die met moeite afgesloten kan worden. Inmiddels is de gemeente Voor schoten begonnen met de recon structie van de verkeersader naar de Vlietwijk, de Raadhuis laan Ook is al begonnen met de aanleg van twee brandriolen ten behoeve van de Voorstraat, waardoor de Molenlaan en de Bloklaan. twee toevoerwegen naar Voorstraat en School straat, afgesloten zijn. Daar naast vond het gewone herbe- stratingsplan doorgang. Gisteren kon de Bloklaan, ver binding voor autoverkeer uit de richting Leidschendam voor de Voorstraat weer gaaf afgeleverd worden. Door de grote hoeveel heid kabels in dit oudste gedeel te van Voorschoten was het alle maal handwerk en dat maakt op de niet-vakman de indruk alsof het allemaal heel erg lang zaam gaat. Zeer snel gaat de reconstructie van de Raadhuis laan. Eind van deze week wordt het eerste gedeelte weer openge steld voor alle verkeer, waar door de Raadhuislaan vanaf de Leidseweg tot aan de Oranje boomlaan weer voor alle ver keer open is en zo het centrum en de Vlietwijk weer bereikbaar worden. Maandagmorgen gaat de gehele Schoolstraat dicht en blijft praktisch gesloten tot oktober. De Schoolstraat is al jaren aan een grondige opknapbeurt toe zowel bovengronds als in de grond zoals rioleringen e.d. Geslaagde uitgaansdag bejaarden Sassenheim SASSENHEIM Ongeveer 450 bejaarden uit Sassenheim had den gisteren een uitermate ge slaagde uitgaansdag. Via een koffiestop in Leersum voerde de tocht de bejaarde feestgangers naar de „Veluwehal" in Barne- veld waar de koffiemaaltijd werd verorberd. Hier werden de Sassenheimse bedrijven be dankt, die door hun gaven de tocht financieel mogelijk had den gemaakt. Ook werd de echt genote van de burgemeester welkom geheten. In Avifauna in Alphen aan de Rijn vond het „borreluurtje" plaats, waarna de bejaarden de terugreis aan vaardden om bij aankomst in de woonplaats door muziekvereni ging „Adest Musica" op een mu zikaal welkom onthaald te wor den. EHBO- Stompwijk bijna 40 jaar STOMPWIJK De Stompwijk- se EHBO nadert het veertig-ja rig bestaan. De gisteren gehou den ledenvergadering stond al in het teken van de viering daarvan. Over het afgelopen jaar heeft de Stompwijkse vereniging een fi nancieel gunstig resultaat be haald. De belangrijkste bron van geldelijke middelen, de tra ditionele pleisteractie werd ech ter een te smalle basis voor een gezonde ontwikkeling genoemd. Het bestuursvoorstel om de con tributie te verhogen tot 12.50 gulden per jaar ondervond bij de aanwezigen dan ook geen enkele weerstand. Het Gasthuis is reeds gesloopt.Het Weeshuis zal spoedig volgen. Van onze correspondent KATWIJK De sloop van het Gast en Weeshuis is defi nitief ingezet. Ondanks de heftige acties van de Commis sie tot Behoud en Wederop bouw van Katwijk werd enige dagen geleden begonnen aan de afbraak van beide gebou wen, die moeten wijken voor 56 bejaardenwoningen. Eind maart velde de gemeenteraad reeds zijn oordeel en pogingen van de commissie om de ge bouwen op de monumentnlijst te laten plaatsen, zijn op,niets uitgelopen. De protesten wor den mogelijk alleen nog bin nenshuis gehoord. Voor de gebruikelijke toe schouwers bij sloopwerkzaam heden was het in ieder geval een vermaak om te zien hoe de gele bulldozer van het sloopbedrijf met een onbegrij- pelijke kracht delen van het Gasthuis, tot brokstukken ver morzelde. Van het Gasthuis stond giste ren nog slechts het front over eind, alsof dat nog wat langer aan de passanten toonbaar moest zijn. De aanblik was echter al enige weken bijzon der troosteloos. De verniel zucht van vele Katwijkers had van beide gebouwen reeds een onbruikbaar geheel gemaakt. Geen raam was meer heel geen kozijn was onbeschadigd. Op een van de betimmeringen prijkt nog de affiche van de Commissie met de tevergeefse woorden: „Stop de afbraak". Boven de puinhopen tekenen zich steeds duidelijker de woonlagen af van de nieuwe flats in de Tramstraat. Ook van de balkons kijken de be woners toe hoe de bulldozer speelt met de resten steen en hout. „Och het is wel oud, maar echt mooi heb ik het niet .kunnen vinden. Het is al leen triest te zien hoe veel sneller het wordt afgebroken dan het is opgebouwd. Ik heb nog gezien hoe alles via een laddertje naar boven werd ge dragen" zo verzucht een oude Katwijker. „Maar tranen zal ik er niet om laten". Katwijk ontdoet zich zonder tranen van een aantal panden, die mede het aanzicht van de Voorstraat bepaalden. Het Gasthuis is nagenoeg verdwe nen; het aangrenzende Wees huis vormt nog even een ge vaarlijke maar geliefde speel ruimte voor de jeugd, echter - niet voor lang. Men kan nu alleen nog de hoop hebben dat bijzonder veel haast wordt gemaakt met de bouw van de geplande be jaardenwoningen, zodat een zoveelste kaal gat, Katwijk zal blijven bespaard. WASSENAAR Het raadslid Dijkstal heeft burgemeester Staab verweten niet krachtda dig te zijn opgetreden tegen de taxichauffeurs die op 6 mei de Wassenaarseweg blokkeerden. Burgemeester Staab verklaarde gisteren tijdens de raadsverga dering dat alle burgemeesters in de omgeving de opdracht hadden gekregen een afwach tende houding aan te nemen met het oog op aangekondigde onderhandelingen tussen de chauffeurs en de regering. Bovendien was er nauwelijks een praktische mogelijkheid tot ingrijpen, aldus de burgemees ter. Wassenaar beschikt daartoe niet over voldoende kraanwa gens. En als er wel voldoende waren geweest dan had men die toch alleen kunnen inzetten met bijstand van extra politieperso neel. en ook dat was op dat moment niet beschikbaar. De heer Dijkstal bleef zich af vragen of niet-handelen wel ver standig is geweest. „Op die ma nier zet men de deur open voor soortgelijke demonstraties van allerlei andere groepen en raakt men op het hellende vlak", al dus het raadslid. „Als in deze gevallen gehandeld moet wor den volgens de richtlijnen van hogere instanties, dan kan men zich afvragen of die hogere in stanties dan niet benaderd moe ten worden om herhaling van dergelijke blokkades te voorko men". Uitbundige schoolsportdag OEGSTGEEST De school sportdag in Oegstgeest bracht gisteren ruim 1600 leerlingen van de basisscholen op de been. Op de sportvelden in „De Vos- cuyl" werden onderdelen als hindernisbaan, balwerpen, ke gelen, verspringen, doelwerpen en doelschieten afgewerkt met als absoluut hoogtepunt de voetbalwedstrijden. De Willibrordusschool sleepte het kampioenschap in de wacht, „De Springplank" en de Hof- wijkschool werden tweede en derde. Bij de B-teams werd de Terweeschool eerste. Er werd ook gekorfbald. De Schilders school won de eerste prijs van de zesde klassen, van de vijfde klassen de Floraschool en de derde en vierde klassen de Ter weeschool 1. De kantines van UDO en KNS bereikten record-omzetten en de organisatie van het geheel ver liep vrijwel vlekkeloos. Ambte naar van sportzaken L. Landes- bergen na afloop: „We hebben genoten van het grote enthou- NOORDWIJKERHOUT WIL MEER TOEZICHT (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT Een groot aantal Noordwijkerhoutt vindt dat het psychiatrisch centrum Sint Bavo de patiënten bcti moet begeleiden bij zelfstandig optreden. Zij willen dat de Bai meer toezicht houdt op haar patiënten als die in Noordwijkerhoi rondstappen. „We moeten met ze vertrouwd raken en dat m« geleidelijk gebeuren", klonk het gisteravond tijdens een thema-bi eenkomst in Hotel Van der Geest aan de Zeestraat in Noordwj kerhout. Tijdens deze bijeenkomst werd een uiteenzetting gegeven over de plannen van de Bavo, die sinds enige tijd een soepeler be leid toepast op het handelen van patiënten. Een deel van de Ba- vo-bewoners kunnen zich vrij bewegen in Noordwijkerhout. Bezoekers van de bijeenkomst vroegen zich af of ais straks het psychiatrisch ziekenhuis „Sanc- ta Maria" er eveneens toe over gaat patiënten meer handelsvrij heid te geven, de verhoudingen in het dorp niet wat scheef ko men te liggen: 8000 bewoners van het dorp en ruim 700 bewo ners van psychiatrische zieken huizen. De directie van het psychia trisch centrum Sint Bavo ver wacht echter dat als de nieuw- bouwplannen zijn gerealiseerd, minder patiënten naar het dorp zullen gaan. De patiënten zullen zich minder opgesloten voelen. De winnende voetbalelftallen: zittend de Willibrordusschool, en staand de school Springplank" die als tweede eindigde. onder meer doordat ze dan zij ei ondergebracht in kleinere gr» a< pen, elk van ongeveer zes pen nen. Elke groep wordt onder) bracht in een vergrote eeng zinswoning. Het gaat hier 350 van de bijna 700 bewont van de Bavo die twintig jaar, helft zelfs veertig jaar, in psychiatrisch centrum wonen. Het plan omvat tevens het b< wen van een dorp mét eenj zinswoningen voor ongeveer II zwakzinnigen. Het is de bed» ling dat ook „normale" mei in dat dorp worden onder) bracht. Men denkt hierbij de ouders van zwakzinnig» Het dorp zal „Halfakker' den genoemd, naar één van patiënten. Beide groepen zijn nu nog dergebracht m kazeme-ach! paviljoens. Het is de bedoel dat deze paviljoens worden renoveerd in verband met ondi meer de brandveiligheid. Vo gens mededelingen die giste avond werden gedaan word» de plannen door de bureaucr tie van onder meer de overhe enorm vertraagd. Veel Noordwijkerhouters verontrust over de uitbreiding plannen van de Bavo, die oven gens op eigen terrein wordet gerealiseerd. De uitbreidinj heeft plaats richting Noordwij- kerhout. De directie van de Ba vo wil tevens de weg naar hel dorp meer openmaken door hel creëren van meerdere in- en uil gangen. Noordwijkerhouters brachten gisteravond naar vo ren dat als patiënten zomaar ii en uit kunnen lopen, de control» op het terugkeren van de pa tiënten naar het psychiatriscl centrum erg moeilijk is. Over de uitbreidingen van Bavo zijn nog meer bijeenkom sten te verwachten. De thema bijeenkomst gisteravond is geor ganiseerd op initiatief van d» plaatselijke WD. Olieboringen in polder L AarlanderveeiA Sian van der Meer, de DOSR-supporter, die zich voorlopig ten onrechte kaal liet scheren ROELOFARENDSVEEN - De Roelofa- rendsvener Stan van der Meer voelt zich beslist geen „zielepiet", nu hij door de beslissing van het sectiebestuur van de KNVB voorlopig voor niets met een kaal hoofd door het leven moet. Als trouw supporter van de voetbalvereniging DOSR liet Stan van der Meer zich vorige week zondag van zijn haardos ontdoen, toen vast stond, dat DOSR de vermeende kam pioenswedstrijd van de afdeling B van de eerste klasse van de Leidse en Goudse onderafdeling zou winnen. Waar tot 5 mi nuten voor het eind van de wedstrijd nog blonde achterovergekamde lokken zaten, prijkte niets meer; helemaal niets. Toch was het besluit van Stan van der Meer niet als een bevlieging, om de vreug de over het kampioenschap te uiten, uit de lucht komen vallen. Op een warme avond in augustus was de heer Van der Meer aanwezig op de jaarvergadering van voetbalvereniging DOSR. Juist toen DOSR-voorzitter Van Duykeren bekend had gemaakt, dat jeugdtrainer Kerkvliet de training van het eerste elftal op zich zou nemen en dat er voor DOSR daarom volop mogelijkheden waren om kampioen te worden, stond Stan op. „Voorzitter", zei hij voor iedereen verstaanbaar, „mijn haar eraf of duizend gulden als Kerkvliet met die jongens kampioen kan worden". La chend nam de ledenvergadering deze toe zegging in ontvangst. Een jaar lang heeft de ex-DOSRjeugdlei- der Van der Meer opmerkingen moeten horen over zijn overmoedige uitspraak. Hoe dichter DOSR bij het kampioenschap kwam des te vaker werd hij eraan herin nerd. Onbewogen en standvastig hield Van der Meervol: „Een man, een man; een woord, een woord". Voorzitter Van Duyke ren had het echter niet zo op de haren van Van der Meer voorzien: „Ik heb het hele jaar tegen hem gezegd, dat ik bever 1000 gulden had, dan zijn weelderige blonde haardos. Ik heb zelfs nog geprobeerd om het via de penningmeester op een deal over 500 gulden met hem te gooien. Stan wilde echter zijn woord houden en daar heb ik erg veel bewondering voor". Stan van der Meer had bedoeld: mijn haar eraf bij het kampioenschap en dus ging zijn haar eraf. Vijf minuten voor het einde van de wedstrijd tegen Ammerstol, op het moment, dat DOSR door een ruime voor sprong al verzekerd leek van het kam pioenschap, sloop Van der Meer ongezien weg. 10 minuten na het einde van de wedstrijd meldde hij zich in de bestuurska mer van DOSR bij voorzitter Van Duyke ren: „Voorzitter, hier ben ik dan". Het applaus in de kleedkamer van de DOSR- spelers klonk oorverdovend voor de trou we DOSR-man op, toen Van der Meer ook daar het resultaat van het werk van kap per Van Rhoon liet zien. Voorzitter Henk Van Duykeren, hoopt met zijn bestuur van ganser harte, dat er een supportersclub van de grond zal komen, nu zijn eerste elftal weer zo goed draait. Mensen als Stan van der Meer bewijzen volgens hem uit welk hout dede DOSR- supporter gesneden is: keihard en trouw. Toch hoopt de heer Van Duykeren, dat deze stunt, waar heel Roelofarendsveen over praat, Van der Meer v/eer zo dicht bij de vereniging zal brengen, dat hij ook zijn jeugdleiderschap weer op zich neemt: „Stan is een man van weinig woorden, maar hij was vroeger een jeugdleider met erg veel overwicht op zijn spelers. We willen hem in de functie graag terug heb ben. Hij is door ons bestuur al verscheide ne malen benaderd, maar tot nog toe hebben we hem nog niet zo ver kunnen krijgen. Het zou voor ons een optimale jeugdleider zijn: een vent, die verrekte goed met de jongens kan opschieten. Mis schien dat hij door deze stunt zo bij de vereniging betrokken raakt, dat hij alsnog toestemt". In ieder geval heeft DOSR in zijn periode van grote teleurstelling, nu het KNVB sec tiebestuur de vereniging voorlopig het fel begeerde kampioenschap heeft ontnomen, een levende mascotte van het vertrouwen, dat de supportersschare in het eerste elftal stelt. Is er een betere steun denkbaar?... JAN VERHAAR AARLANDERVEEN - In dei Aarlanderveense polder wordt binnenkort begonnen proefboringen naar olie. De Ne derlandse Aardolie Maatschap pij heeft gisteren de materialen aangevoerd waarmee de borin- gen zullen worden verricht. Tot eind januari trachtte de NAM aardgas te vinden in de Aarlanderveense polder. Deze proefboringen leverden geen sporen van aardgas op. Wel trof men olie aan. Om de hoeveel- f heid in de grond aanwezige olie vast te kunnen stellen zal nu een nieuwe boortoren gebouwd wor den. Kortweg ZOETERWOUDE - De com missie „integratie kleuteronder wijs houdt morgenavond een in- j formatieavond in de Christus j Dienaarkerk. Harry v. d. Hout vertoont dia's bij een door hem te houden lezing. M; NOORDWIJK De Noordwijk- se leerlingen van de Stichting ij. Muziekschool Bollenstreek ge ven morgenavond om 8 uur een uitvoering in „De Kuip" WASSENAAR - De afdeüng Wassenaar van het Nederlandse Rode Kruis houdt donderdag 20 mei om 20.00 uur haar jaarver- L' gadering in het Jeroenshuis. Na H afloop worden films vertoond over het werk van het Rode Kruis.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4