,,Het Kleine Leidse Woonhuis" waakt over behoud stadsbeeld ij Tentoonstelling ,,Ars"-cursisten m 3S PROTESTEN TEGEN SLOOP V&D-GEBOUW AAN AALMARKT Maand cel voor pseudo tv-regisseur Fikse straf voor Leidse inbrekers GEMEENTEBESTUURDERS BESPRAKEN AMBTELIJKE REORGANISATIE H Kok maakte veel stampij bij soe. dienst Gratis circusuitstapje voor Leidse Mariska's Wijkfeest in Meerburg' IEI lyOENSDAG 19 MEI 1976 LEIDSE COURANT PACINA 3 htbanhj LEIDEN Het Leids gemeen tebestuur heeft bij zijn stre ven „verpakhuizing" in de binnenstad tegen te gaan, hulp gekregen. Twee maanden geleden werd de stichting Kleine Leidse Woon huis" opgericht. Deze stich ting stelt zich ten doel kleine pandjes in Leiden op te ko pen, te restaureren en vervol- nte leb Kens voor een redelijke prijs man te verkopen. Met de stichtin gen Diogenes, de Leidse Hof jes en Stadsherstel wil „Het JEFA-4 Kleine Leidse Woonhuis" wa- j ken over het behoud van het Leidse stadsbeeld. Wat de an dere drie stichtingen doen voor monumenten, gaat „Het Kleine Leidse Woonhuis" be- Al tekenen voor arbeiders- en 13 wevershuisjes en pakhuizen, die nog niet in een dermate slechte toestand verkeren dat eievisi,ze moeten worden afgebroken. De stichting werd waarschijn lijk juist op het goede tijdstip opgericht. Wethouder Waal legde de laatste hand aan zijn „Plan van Actie voor de Bin nenstad", waarin de nadruk op het herstellen van de woon functie in de binnenstad kwam te liggen. Uit discussies in de gemeenteraad over de Stevenshofjespolders wordt solistel duidelijk dat men een beetje luziek vj af wjj van het uitvoeren van Jekw nieuwbouwplannen. Dit alles 0 Met I bijeen maakte dat toen de ini tiatiefnemers met hun plannen bij de gemeente aanklopten, het gemeentebestuur zijn me dewerking toezegde. In de methode van Kret (wet- bank i houder van stadsontwikkeling in het vorige college van b en w red.) ziet men niet zo veel meer, aldus Harry Sipke. „Ge- werk. 4 lukkig wordt er nu eerst nage- dacht voordat hele stadsdelen ■■■■H tegen de vlakte gaan om nieuwbouw te kunnen plegen. j| In feite is dat de gemakkelijk- ste methode van een gemeente om haar inwoners aan huizen eursbel te helpen. Je maakt een plan en geeft het geheel in handen van een projectontwikkelaar. Die zorgt ervoor dat mensen keurig worden opgeborgen in saaie woonwijken zonder veel groen en vaak in het begin 17 SS zonder winkels op loop- of fietsafstand. Vernieuwbouw vergt veel meer van een ge meente. Veel gemeentelijke diensten moeten worden inge schakeld om de rehabilitatie te coördineren en te begeleiden". - Idealisten De medewerkers van de stich ting zijn in feite een stel idea listen, die hun hart aan Leiden verloren hebben. Schrijnende voorbeelden van verpaupering kunnen zij aandragen. Harry Een doorkijkje in een oud klein pandje. Een voorbeeld voor de Stichting „Het Kleine Leidse Woonhuis". Radioji 17.55 Sipke, die deel uit gaat maken van het bouwteam van de stichting: „Neem nou het hofje in de Smidssteeg. De garage die er naast gevestigd is, wilde er opslagruimte hebben. Zij heeft het eenvoudig laten ver krotten. Toen wilde niemand er meer in wonen. De garage kreeg uiteindelijk haar zin. Dat is slechts een van de tallo ze voorbeelden in Leiden. Je hoeft alleen .maar door de steegjes tussen de Hoge Woerd en het Levendaal te lopen, om te zien dat ik gelijk heb. Daar woont geen mens meer". De aanleiding om te komen tot een stichting „Het Kleine Leidse Woonhuis" was een ar tikel in de Leidse Courant. Hierin kreeg Agaath Arends de gelegenheid haar ideeën over het opknappen van kleine huisjes te spuien. Zij bewoont het pand Narmstraat 16, dat zij voor bijna tienduizend gul den op de kop tikte. Met een vriend knapte ze er voor twin tigduizend gulden aan op. Het resultaat is dat zij een uniek, maar vooral bewoonbaar huis in Leiden heeft. Nadat het ar tikel verschenen was, kwam Agaath Arends in contact met andere lieden, die het welzijn van de stad Leiden na aan het hart ligt. „We vinden dat het geen ik hier heb, voor veel meer mensen moet kunnen". Binnenkort wordt door de stichting het eerste pandje aangekocht. Dan zal het bouw team waarin onder anderen een architect en een gemeente ambtenaar zitten aan het werk gaan. Het is de bedoeling dat het bouwteam de plannen maakt. Het team zal ook de uitvoering van het werk coör dineren en nalopen. „Op de eerste plaats willen we alleen werken met onderaannemers. Dat is veel goedkoper. In feite fungeren wij dan als aanne mer", aldus Harry Sipke. Er staat de stichting twee ver schillende manieren van op knappen voor ogen. Een pand je kan opgeleverd worden met drooggemaakte muren, een hersteld dak en het nodige sa nitair. De bewoner kan dan zelf nog veel aan het huis op knappen. Ook kan de stichting het huis geheel opgeknapt ver kopen. „Om een juiste keuze te kunnen maken, zou het effi ciënt zijn, wanneer we reeds van tevoren wisten wie er in het huis komt te wonen. Is het een handig persoon of is het een oudere alleenstaande?" Wat dat betreft krijgen we alle medewerking van het gemeen telijke bureau huisvesting". Serieus De heer Fehmers, mede-op richter van de stichting wil iedere schijn van dilettantisme voorkomen: „Wij zijn een stel serieuze mensen, die de stad Leiden bewoonbaar willen ma ken. Toen we voor het eerst in contact traden met de ge meente werd er een beetje schuin naar ons gekeken. We hebben de gemeente kunnen overtuigen dat het ons ernst is. Aanvankelijk daht men dat we zelf de steigers op zouden gaan. Dat zou evenwel onver antwoord zijn. De restauraties moeten grondig gebeuren". Om de zaak van de grond te doen komen verleent de ge meente de stichting garantiele ningen. Tevens kan „Het Klei ne Leidse Woonhuis" tegen la ge rente leningen sluiten bij particulieren. Ook verwacht het stichtingsbestuur de nodi ge subsidies wanneer het in rehabilitatiegebieden aan de gang gaat. De laatste subsidies kunnen oplopen tot 68 pro cent. „Voor ons is van belang een beginkapitaal te hebben om de eerste woningen op te knappen. Daarna is het een kwestie van verkopen en voor dat bedrag weer nieuwe huis jes op kopen", aldus de heer Fehmers. Sneeuwbaleffect Dat de stichting „Het Kleine Leidse Woonhuis" een belang rijke bijdrage kan leveren aan verbetering van het stads beeld, staat volgens de mede werker van de stichting als een paal boven water. Harry Sipke: „Je merkt het in een straat, zoals de Narmstraat. Nadat Agaath haar huisje had opgeknapt, gingen ook andere bewoners/eigenaars iets aan hun huis doen. Zoiets heeft een sneeuwbaleffect. Binen de kortste keren krijgt een troos teloze straat een vrolijk aan zien". In dit kader streeft de stichting er ook naar in een gebied als de Herengracht/- Zijlsingel enkele woningen te kunnen aankopen. „Wanneer er een paar woningen blijven staan en in oude stijl worden opgeknapt, is de kans groot dat het nieuwbouwplan aan deze oude stijl zal worden aan gepast. Dat maakt een nieuw bouwwijk sowieso leefbaar der". De gemeente heeft reeds toe gezegd dat zij oude pandjes die haar in handen komen, zal doorverkopen aan de stich ting. Het bemachtigen van pandjes, die thans als pakhuis wrden gebruikt, zal, zo ver moeden de bestuursleden van „Het Kleine Leidse Woonhuis" heel wat moeilijker zijn. De bedrijven willen vaak niet van hun goedkope opslagruimte af. „Mogelijk zal het nieuwe wetsontwerp, waarin eigena ren verplicht worden hun pan den regelmatig te onderhou den, verandering in deze situa tie brengen. De vraag is alleen, welke instantie moet gaan con troleren of eigenaars inder daad aan hun onderhouds plicht voldoen", stelt Harry Sipke. Speculatie „Het Kleine Leidse Woonhuis" gaat bepaald niet over één nacht ijs. Het streven is welis waar de woningen opgeknapt en wel goedkoop te verkopen. „We zullen evenwel voorko men dat er met de woningen gespeculeerd kan worden. In elk koopcontract nemen we op dat wij het eerste recht heb ben om het pand weer te ko pen. Doe je dat niet, dan is de kans groot dat een pandje van de ene dag op de andere met een winst van een ton kan worden verkocht", aldus Agaath Arends. Ook ten aanzien van de vraag aan wie wordt verkocht is de stichting bepaald kieskeurig. „We zijn er niet om de dames en heren studenten voor een jaartje of zes goedkoop te la ten wonen van het geld van hun ouders. Wij willen een werkelijke bijdrage leveren aan het opheffen van de wo ningnood in Leiden. Op de eerste plaats verkopen we al leen aan Leidenaars. Zo kun nen we ons voorstellen dat er genoeg oud-bewoners van het saneringsgebied Herengracht/- Zijlsingel zijn die weer dol graag van hun flatje op tien- hoog in de Merenwijk willen verhuizen naar hun oude wijk. Leidenaars met een dergelijke sociale indicatie krijgen bij ons voorrang". ELISABETH VOGELS Het gebouw aan de Aalmarkt dat volgens velen detoneert in zijn omgeving. LEIDEN Drie Leidenaars, mevrouw Buring en de heren Joosten en Overduin, hebben ernstig geprotesteerd tegen de sloop van de opslagruimte van V D aan de Aalmarkt. "We willen er van alles aan doen om de sloop voorlopig stop te zet ten. Desnoods gaan we in be roep bij de Kroon", aldus de heer Joosten. Volgens de drie Leidenaars heeft het gebouw aan de Aal markt een voor Leiden unieke stijl "Het werd gebouwd in de twintiger jaren en is een gaaf exemplaar van de toen in op gang zijnde "De Nieuwe Zake lijkheid" stijl, zo stelt de heer Joosten, die medewerker is aan een Amsterdams museum. De heer Joosten heeft de indruk dat V D het gebouw expres heeft laten verpauperen om maar zo spoedig mogelijk een sloopvergunning te krijgen. Voor argumenten van de ge meente dat het gebouw toch de toneert in zijn omgeving is hij niet gevoelig: "Het is het enige gebouw in deze stijl in Leiden. Misschien was het wel ontsie rend toen het er pas stond. Nu is het oud en heeft het zich op een of andere manier aangepast aan de omgeving". Met hun protest willen de drie Leidenaars bereiken dat de ge meenteraad zich nog eens op nieuw beraadt over de vraag of het gebouw werkelijk tegen de grond moet. Roelofarendsveen De rechtbank Den Haag heeft gisteren de 51-jarige J.M.B. uit Den Haag, die als zogenaamde Tros-regis- seur vorig jaar december het dorp Roelofarendsveen op stelten zette, wegens oplichting veroordeeld tot een maand gevangenis straf. De eis was drie maanden Als regisseur Van den Bos- schaerdt benadeelde hij een aantal middenstanders, waar onder de plaatselijke kapper en de drukker voor een be drag van bijna f 10.000. Hij wist de middenstanders tot af gifte van diverse goederen te bewegen met verhalen over een grote televisie kerstshow met Vader Abraham en Mieke die op 22 december 1975 in de grote veilinghal in Roelofa rendsveen zou worden gege ven. Toen hij de rijkspolitie om medewerking voor deze show verzocht, kregen enkele adju danten argwaan. De man is reeds eerder wegens oplich ting en flessentrekkerij ver oordeeld. LEIDEN Voor de Haagse rechtbank hebben zich te ver antwoorden gehad een 23-jarige beroeploze verdachte uit Lei den, die samen met zijn stadge noot, een 19-jarige lasser inbra ken hebben gepleegd. Bij V. en D werden o.a. 2 kleu ren tv's gestolen, bij inbraak in een disco-bar aan het Wagner- plein een recorder, 2 platenspe lers, versterker enz. In de Haar lemmerstraat werd een auto ge stolen. Bij inbraak in een meu belmagazijn aan de Herenstraat werden lakens, slopen, dekens, spreien etc. gestolen. Voor dat alles heeft de rechtbank de eerstgenoemde verdachte ver oordeeld tot een jaar gevange nisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk, proeftijd 2 jaar en de lasser, die wat minder actief is geweest tot 750,- boe te en drie maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf. Wegens heling door kopen van de gestolen tv-toestellen, werd een 37-jarige barkeeper even eens uit Leiden veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf; een 49-jarige lasser voor eenzelf de feit tot 250,- boete en voor waardelijk een week gevange nisstraf; eenzelfde straf werd opgelegd aan een 21-jarige lo- sarbeider eveneens voor heling. Een 19-jarige straatmaker uit Leiden werd veroordeeld tot ne gen maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voor waardelijk wegens deelname aan de inbraak in de meubel zaak en een 20-jarige lasser voor hetzelfde feit tot vijf maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk, proef tijd 2 jaar en ondergaan van twee maanden gevangenisstraf, welke reeds eerder voorwaarde lijk zijn opgelegd. gehe van maar (Van een onzer verslaggevers) ke ™LEIDEN In een met vlaggen getooide Stadsgehoorzaal ontving het gemeentebestuur van Leiden gisteren zo'n 250 collega-bestuur- iriogs jers en ambtenaren uit den lande op een informatie- en verant- woordingsdag over de reorganisatie van het ambtelijk apparaat isterd van i^iden, zoals dat na een weg van jaren voorbereiding, over enkele maanden zijn beslag gaat krijgen. Aan' de hand van toelichtingen ioor verscheidene ambtenaren Mahle^e zich met de reorganisatie processen in Leiden intensief deze rkest-L ijk ee hebben beziggehouden, werd feerst informatie over de ge schiedenis gegeven waarna wet- jels 2 houder Van Dam (interne orga- mneri nisatie) een aantal gedachten voor morgen besprak. In de na- ujkenf'Riddag kon men in een ambte- iciner hjke en een bestuurlijke sectie 2n hdaar> de hand hiervan met elkaar muz discussiëren. 'Een en ander gebeurde na welkomstwoord van wethouder Van Aken (personeelszaken) die n be« was e mu voor Het h ering event, d niet lar ni in de ochtenduren van deze voorlichtingsdag het doel van deze manifestatie nader uiteen zette. Van Aken wees erop dat Leiden niet de enige stad is waar men met reorganisatie be zig is. Vandaar dat het bijzon der nuttig is om eens met elkaar van gedachten te wisselen over problemen die je bij zo'n ingrij pende operatie tegen komt. „We willen inzicht verschaffen aan geïnteresseerden, hoe deze pro blemen in Leiden zijn aange pakt." aldus de wethouder. Van Aken zag in de dag ook een stuk verantwoording naar de hogere overheden (provincie en rijk) toe, waarvan verschillende afgevaardigden aanwezig wa ren. De Leidse wethouder typeerde 'gisteren het reorganisatieproces als het resultaat van een zinvol moment, waarop men zich be- zinde op de vraag of alles wat in de gemeentelijke organisatie gebeurde wel zo goed en doel matig mogelijk werd gedaan en of met de burger wel voldoende rekening gehouden werd (client- gerichtheid). Van Aken stelde dat Leiden er zeker nog niet uit was, maar dat middels het pro ces van reorganisatie,dat de komende maanden in concrete daden en wijzigingen in de structuur op het stadhuis zal uitvloeien, in elk geval een aan zet tot een beter functioneren wordt gegeven. LEIDEN Een 28-jarige kok uit Leiden had in het gebouw van de sociale dienst in zijn woonplaats veel stampij ge maakt, toen het met zijn uit kering niet naar wens verliep. Toen hem werd bevolen het lokaal te verlaten, wenste hij daaraan niet te voldoen, zodat de politie werd gealarmeerd. En ook daarna weigerde de kok aan het bevel te voldoen en verzette zich hevig tegen zijn arrestatie. Dat alles bracht hem gisteren voor de Haagse politierechter, waar hij voor zijn optreden tot twintig dagen gevangenisstraf, waarvan tien dagen voorwaar delijk, werd veroordeeld. De officier had drie weken gevan genisstraf geëist. Evenals andere Surinamers in klaagde ver- dachte er bij de sociale dienst over, dat hij zijn cheque niet op tijd had ontvangen. Daar over ontstond een woorden wisseling. „Het kwam vast te staan, dat het niet de schuld van de ge meente was", constateerde de politierechter. Het bleek moei lijk voor de ambtenaar de si tuatie aan verdachte duidelijk te maken. „En ik moest geld hebben voor mijn gezin", aldus verdachte. Hij had tot dusver wel regel matig zijn sociale uitkeringen ontvangen en dat is thans ook weer het geval. De officier van justitie merkte op, dat vaak dergelijke problemen zich in genoemd lokaal voordoen en dan escaleert de zaak meestal. Volgens het aanwezige pu bliek, trad de ambtenaar rus tig op. De verdediger meende dat grotendeels sprake is van een misverstand. Verdachte is wat sloom en apatisch en begrijpt alles niet zo snel, zodat pleiter reden tot clementie zag. KORTWEG De clowns Klit en Klat zijn vast van plan de Leidenaars te doen schuddebuiken LEIDEN Circus „Mariska" komt het aanstaande weekeinde weer naar Leiden. Speciale attractie is ditmaal dat alle meisjes, die „Mariska" heten, gratis toegang hebben tot dit uit Holland se Veld afkomstige circus. Degenen die het ongeluk hebben anders te zijn gedoopt, betalen 3,50 of 4,50 (kinderen) en 5,- en 6,- (volwassenen). Joke en Bernando. Alfons de Jonghe heeft nog een speciaal chimpanseesnummer. De clowns Popi en Company en Klit en Klat zorgen voor de vrolijke noot bij het circus. Zij brengen drie clownsnummers. Ijzingwekkende evenwicht stoeren op een hoge ladder zijn te zien van The Great Frederico. El Hector neemt het grootste klapstuk voor zijn rekening. Nadat hij heeft laten zien dat hij zich staande kan houden, terwijl tien personen hem aan iedere arm proberen om te trekken, tilt hij een le vend paard op. LEIDEN Het Leids Studenten Kamer Orkest geeft aanstaande vrijdag een concert in het LAK- theater. Op het programma staan onder meer twee werken van Stravinsky: „Dances Con- certantes" en „Eight Instrumen tal Miniatures" en een composi tie van de dirigent van Lesko, Benjamin Ashkenazy „Cloc kwork". Het concert begint om kwart over acht. LEIDEN De heer C. van Val kenburg promoveert vandaag aan de rijksuniversiteit van Lei den tot doctor in de geneeskun de. De promovendus is als we tenschappelijk medewerker ver bonden aan het farmacologisch laboratorium van de Leidse uni versiteit. Het proefschrift dat hij zal verdedigen is getiteld: „Beïn vloeding van het dopaminerge nigro-striatale systeem bij de rat door HA-966 en Y-hydroxybo- terzuur." Het circus slaat vrijdag zijn nieuwe ronde tent op in de Verdistraat. De middagvoor stelling begint daar om kwart over vier. Zaterdag en zondag staat „Mariska" op het terrein van de Groenoordhal. De voorstellingen beginnen beide om drie uur. Een hele parade van gedres seerde dieren zal aan het oog van de circusbezoeker voorbij trekken. Er zijn paarden, po ny's, bokken, dwerggeiten, ganzen en honden. „Mariska" heeft zelfs enige honden ge dresseerd om paard te rijden. De dieren worden gepresen teerd door miss Francine, miss LEIDEN Cursisten van de Leidse schilder- en tekenacademie „Ars Aemula Naturae" exposeren van 21 tot en met 29 mei hun werk in de tentoonstellingsruimte van „Ars" aan de Pieterskerk- gracht 9. De heer J. Volkers opent de tentoonstelling op 21 mei om half negen. De expositie is dagelijks te bezichtigen van half acht tot half tien en op zaterdag en zondag van twaalf tot zes uur. Op 1 augustus gaan de nieuwe cursussen bij „Ars" van start. Op maandag zijn er de volgende cursussen: modeltekenen onder leiding van Gerard de Wit van half acht tot half tien. Schilde ren onder leiding van Leny Noyen van half acht tot half tien. Tekenen onder leiding van Udo Bredow van half acht tot half tien. Op dinsdag kunnen belangstellenden in het „Ars"- gebouw terecht voor de cursus sen: Tekenen onder leiding van Hessel de Boer van half acht tot half tien. Grafische technieken van half acht tot half -tien. Twee nieuwe cursussen zullen worden gegeven op woensdagochtend van half tien tot twaalf uur: schilderen/tekenen en potten bakken. De woensdagavond is gereserveerd voor de cursus schilderen onder leiding van Fredy Wolf en boetseren onder leiding van Lo Molenaar. Beide cursussen worden gegeven van half acht tot half tien. Arnold Smith geeft donderdagavond van half acht tot half tien een cursus portrettekenen en Lucia Steinbach een cursus tekenen. Speciaal voor de tieners geeft deze Leidse kunstenares op vrij dagmiddag vanaf drie uur even eens een cursus tekenen. Voor degenen die zich door de week niet vrij kunnen maken is er op zaterdagochtend van tien uur tot half een een cursus schilde ren/tekenen onder leiding van Jan Mank en een cursus potten bakken onder leiding van Rob den Tonkelaar. LEIDEN De stichting „Meer burg" houdt zaterdag in de Ri vierenbuurt een wijkfeest. De opbrengst is bestemd voor het bouwfonds van een nieuw groot club- en buurthuis in de wijk. Sinds een jaar heeft de stich ting de beschikking over een houten noodgebouwtje aan de Zaanstraat „Klein Matilo". Dit gebouwtje is evenwel niet toe reikend om aan alle behoeften in de buurt te voldoen. Het feestterrein is vlak voor „Klein Matilo" er zal daar een fancy fair worden gehouden. Voor de jeugd komt er een Jan Plezier naar de wijk. Het wijk feest wordt geopend met een optocht die om elf uur vertrekt vanaf het grasveld aan de Wie- rickestraat. Om zeven uur 's avonds zijn er touwtrekwedstrij den. Het muziekkorps „Concor dia" zal het wijkfeest van „Meerburg" luister bij zetten door 's avonds een rondgang te maken. Het feest wordt rond half elf besloten met een finale ronde van het Rad van Avon tuur.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3