Verloren zoon" staat hoog bij coach Knobel Wan Hanegem: „Ik ben weer bij de beste zestien99 „Logische" nederlaag basketballers Herkansing marathonlopers douceurtjevan het NOC rr Snelle remises in vierde ronde v ^Cielerwoche EUWE-VIERKAMP: KarpovBrowne 9 m; "TENSDAG 19 MEI 1976 leidse couran j ZEIST De kreukels zaten er nog in. Zo onverwacht kwam Van Hanegems selectie dat echtgenote Truus niet eens de gelegenheid had gekregen om het Oranjekostuum van de Kromme een bee tje in de plooi te krijgen. „Wat wil je ook. Ik ben als een kind zo blij er weer bij te zijn. Na drie wedstrijden gemist te hebben, behoor ik toch weer tot de beste zestien voetballers van Nederland. En die erkenning komt precies op een moment, waarop ik dat hard nodig had. Vandaar mijn gemoedstoestand, nu ik weer terug ben in Zeist. Ik hoor alle vogeltjes fluiten. Zelfs wanneer ik aan Feyenoord denk, moet ik schateren,' zo veel plezier heb ik weer in het leven". „Feyenoord heeft me op schofterige wijze behandeld. Vorige week werd me door zo'n man met een pet, postbode noemen ze zo iemand geloof ik, mijn nieuwe contract in.de bus gegooid. Je zou ver wachten dat je na acht jaar trouwe dienst een andere behandeling krijgt. Dat er dan toch op z'n minst een mondeling uxjix I gesprek af kan. Bij Feyenoord kan dat juijff en Van Hanegem in actie tijdens de training gistermiddag op Zeist als voorbereiding op net duel tegen Belgie. echter allemaal. Wanneer je uitgepoept bent, behandelen ze je ais een stuk oud vuil, en daarmee basta." Van Hanegem was weinig gelukkig met de contractvoorwaarden die Feyenoord via de PTT in zijn brievenbus in Hendrik Ido Ambacht deponeerde. „Iedereen weet dat het leven alsmaar duurder wordt. Je kan je dan ook voorstellen dat ik niet akkoord kan gaan met een inkomen dat lager ligt dan vorig jaar. Het ministerie van economische zaken heeft zelf becij ferd dat per jaar ongeveer een verhoging van zeven procent noodzakelijk is om gelijke tred te houden. Dat betekent dat ik twintig procent omhoog moet gaan, want dat contract met Feyenoord teken de ik al drie jaar geleden. Bij Feyenoord vinden ze, dat ik maar beter met pen sioen kan gaan. Een andere uitleg voor de handelwijze van Feyenoord heb ik met. Knobel geeft echter duidelijk aan dat er ook nog voetbalkenners zijn met een andere visie. Dat er mensen zijn die net als ik er nog in geloven dat Van Hanegem nog best de capaciteiten heeft om twee of drie jaar op niveau tegen die gekke bal aan te kunnen trappen". Er is belangstelling voor Van Hanegem. De Westduitse vereniging Hamburger SV heeft hem schriftelijk uitgenodigd om zich in Hamburg te vervoegen. Ook is er Amerikaanse belangstelling, van Los An geles Azteks. Van Hanegem: „Wat ik met Hamburg doe, weet ik nog niet. Amerika trekt me wel. Ik heb inmiddels Maarten de Vos van Inter Football gecharterd om daar een kijkje te gaan nemen, en eens te onderzoeken of het voor Truus en mij aantrekkelijk is om naar Amerika te gaan". Toch is ook Van Hanegem lichtelijk be vreesd dat de belangstelling voor hem als puntje bij paaltje komt, niet zo erg groot is als het wel lijkt. Dat vindt zijn oorzaak in het transferbedrag dat Feyenoord voor hem wil hebben. „Feyenoord heeft me ook wat dat betreft wat geflikt. Tot aan een jaarsalaris van 75.000 gulden mag het transferbedrag mefc maximaal drie vermenigvuldigd wor den. Zit je daar ook maar een cent boven, dan mag een club het tienvoudige vragen. En juist dat heeft Feyenoord gedaan. Het is in zijn aanbod net boven die driekwart ton per jaar gaan zitten". ROB HARTOG I wIST De verloren zoon is terug. En voor de eindronden; halve finale en I «dscoach Knobel verhelde gisteren in eindstrijd. Beslist? Geen mens die I KNVB-Sportcentrum niet dat hij eraan twijfelt want het zou de stunt >n van Hanegem zo niet met open dan van elf onwaarschijnlijke krachtpatsers v met wijd gespreide armen heeft zijn als België erin zou slagen de op angen en opgenomen in zijn selec- 25 april in Rotterdam opgelopen achter voor de tweede wedstrijd tegen de stand van 5-0 goed te maken. George Knobel en de ontkoppeling van functies ZEIST Op 27 april stapte George Knobel naar het bestuur van de KNVB met zijn uitgewerkt plan de functies van technisch directeur en bondscoach te ontkoppelen. Hij zou dan het technische directeurschap ambiëren en er zou een bondscoach van hoog niveau naast hem moeten komen. Hoewel Knobel de indruk heeft dat het bondsbestuur niet afwijzend tegenover zijn plan staat, is een beslissing op korte termijn niet te verwachten. Knobel: „Het plan is al in de het bondsbestuur geweest maar het wordt een zaak op langere termijn. Zoiets is ook niet in een handomdraai te verwezenlijken en daarvan ben ik me tevoren ook bewust geweest". ■gen, die beslist over kwalificaties h blijft George Knobel voor- tig. Vandaar dat hij al giste- zijn manschappen bijeen in Zeist. Rijkelijk vroeg lar je kunt het niet maken de mannen een dag tevoren Jr Zeist te laten komen en zo erschatting in de hand te ken", aldus Knobel. !n zinnige gedachte, temeer idat Raymond Goethals de ïpter in België reeds heeft -rgedragen aan zijn opvolger Thijs die de onaangename aring moet verwerken in zijn te optreden te worden uitge- keld voor het toernooi om uropese titel voor landen- Voorts dient Knobel er ning mee te houden dat Thijs forse wijzigingen in zijn ploeg zal aanbrengen, gezien zijn selectie, en dat de Belgen bovendien een prestigiestrijd spelen die de „schande van Rot terdam" zo goed mogelijk moet uitwissen. Dat alles heeft Kno bel ingecalculeerd in zijn voor bereiding. Knobel: „We hadden trouwens afgesproken dat we, onafhanke lijk van het resultaat van de eerste wedstrijd, het trainings kamp op 18 mei zouden laten ingaan. En daaraan houden we ons dus". Een trainingskamp met Willem van Hanegem. En hoewel Knobel, als altijd, ver kondigde de samenstelling van de ploeg eerst zaterdag, vlak voor het duel, openbaar te ma ken. mag worden aangenomen dat de Kromme erbij zal zijn. Logisch Knobel: „Van Hanegem speelde vorig jaar september voor het laatst in Oranje. Hij is uit de selectie geraakt door blessures. Een week of vijf voor Neder- land-België heb ik hem gezegd dat hij erbij zou zijn als zijn vorm zou blijven stijgen. Toen werd hij geschorst en speelde nauwelijks voor die interland op 25 april. Ik heb hem zondag tegen Roda gezien. Wim Jansen viel af wegens een blessure en Lachende gezichten van Wim van Hanegem en George Knobel. De verloren zoon is weer teruggekeerd. ik acht het de meest logische keus om Van Hanegem voor hem in de selectie te halen op grond van zijn geweldige routi ne die we tegen de Belgen hard nodig zullen hebben". Via deze omweg gaf Knobel ei genlijk toe dat hij Van Hanegem zal opstellen. Hij heeft de kwest ie als een heer behandeld. Kno bel heeft in de loop der jaren wel zo veel ervaring opgedaan dat hij kon vermoeden dat hem het verwijt zou worden gemaakt dat hij provocerend optrad door de man te kiezen die met zijn club momenteel niet bepaald op al te vriendelijke voet leeft. Knobel: „Ik heb Feyenoord in gelicht, met manager Brox ge sproken alvorens ik Van Hane gem uitnodigde. Ik kreeg de in druk dat er bij Feyenoord geen enkel bezwaar bestaat. Ik heb trouwens niets te maken met het feit of een speler het met zijn clubleiding ka", vinden of niet. Ik kies de beste. Maar ik behoud me wel het recht voor te wachten tot het laatste mo ment om hem wel of niet op te stellen. Dat hangt ook af van het elftal waarmee België voor de dag kortit". George Knobel kent alle Belgi sche spelers, ofschoon hij de nieuwelingen niet zo intensief heeft bestudeerd als de „vaste keus". Hoewel hij zich, terecht, niet tevoren juichend opstelt, twijfelt hij niet aan plaatsing voor de eindronden. „En dan het liefst in Joegoslavië, waar voor het nodig is dat Wales za terdag niet de achterstand van 2-0 goed maakt". Problemen mët zijn selectie heeft Knobel nauwelijks. Willy van de Kerkhof heeft nog wat last van de hoofdwond die hij zondag tegen FC Amsterdam opliep, Rijsbergen kon nog niet trainen vanwege een enkelbles sure en reservedoelman Jan Ruiter sukkelt met een nog niet genezen gordelroos. „Maar op Willy van de Kerkhof en Rijs bergen kan ik zaterdag beslist rekenen", aldus Knobel. HERMAN VAN BERGEM né v.d. erkhof inoet ee miljoen DSten voor Köln PIST René van de Kerkhof PSV is rond met FC Köln de Duitse Bundesliga. De fchterspits van PSV, die afge- pen'maandag van zijn huidige lib een contract kreeg aange wen van een jaar, maai- een irbintenis van tenminste zes er wenst, moet echter twee iljoen gulden opbrengen. FC pin wil niet verder gaan dan iderhalf miljoen. iel De plaatsen van de Ne- irlanders op de derde dag van Kielerwoche zijn: DÜng: Blok niet gestart; Finn- llen: 10. Peter Vollebregt, 17. üton 470 klasse: 8. Van Werk- >ven: Tempest: 6. Verhagen, 8. aartjes; Tornado: 9. Willem- •Voit, 18. Van de Kieft-West- idorp; Flying Dutchman: 16. eyboom-De Vos. de klassementen nemen de ederl anders na drie races (zon- ir aftrek van de slechtste wed- rijd) de volgende posities in: oling: 2. Bakker 10,0 punten, I. Blok 64,0: Finnjollen: 8. Pe- ir Vollebregt 36,0, 17. Wilton ",0; 470-Klasse: 18. Van Werk- oven 57,9 punten; Tempest: 6. taartjes 22.9 punten, 11. Verha- en 30.0; Tornado: 15. Van de ieft 43,0 punten, 16. Willemsen 4,0; Flying Dutchman: 5. Volle- regt 19.8 punten, 18 Meyboom 0,0. Moerwij ktoernooi weer van start DEN HAAG Het eertijds zo populaire Moerwijkschaaktoer- nooi beleefde gisteravond zijn voorlopig bescheiden come back. De volledige uitslagen waren: Groep A: R. van der Lely—F. van Santen 1/2-1/2: J. H. Willemsen-M. Viergever afgebr.; H. van Loon—H. H. Grondijs afgebr.; J. Tuk—M. Ar- noldus uitgesteld. Groep B: B. Verbaan-D. W. Stavast 0—1; M. Wasmus—E. van der Raaf afgebr.; A. Neuteboom—W. van Zan ten 1—0; M. Dijkhuizen—C. H. de Gorter 0—1 Groep O: A. B R. Hampel—L. Bleij- enga 1—0; A. P. Aerts—S. van Dijk 1/2-1/2; W. J. de Vries-H. Staken burg 1/2—1/2; L. Westerhof—C. Driessen 0—1. Groep D: F. R. Hoogeveen—T. van Onzen 0—1; A. Bodaan—H. J. Tichel man 0-1; E. J. Hölscher—W. J. Duif 1-0. Groep E: M. Wind—H. Letseh 1—0; Groep F: G. Tjhie-J. Voogt 1-0: T. P Hoogeveen—H. Nooteboom 1,2—1,2. J. L. ZalmeR. Baarda 1—0; J. Prins—R. J. Félix 0—1. SOFIA Het kon bijna niet uitblijven. Na de succesvol verlopen voorronde heeft het Nederlands basketbalteam zijn eerste echte nederlaag te pakken. Tegen de razendsnelle Roemenen verloor Ne derland zeer regelmatig met 64—77. Het werd al gauw duidelijk dat de ploeg van Bill Sheridan het erg moeilijk zou krijgen. Roemenië heeft sinds de laatste ontmoeting met Nederland vorig jaar in Belgrado vrijwel zijn gehele team ver nieuwd. Niet alleen daalde de gemiddelde leeftijd daardoor tot 21 1/2 jaar, maar ook de kwaliteit van het team werd groter. Nederland heeft aan den lijve ondervon den hoe goed beide spelverdelers Nicules- cu en Cernat twee van de vier spelers, die ook vorig jaar al deel uitmaakten van de ploeg zijn. Dit duo scoorde 45 punten, een totaal dat maar zelden door de kleine mannen wordt gehaald. Bill Sheridan was na afloop nauwelijks teleurgesteld. „Je weet dat zoiets kan gebeuren na wedstrijden waarin je tot op de bodem moest gaan. Er komen nog meer duels". Scores Nederland: Woudstra 16, Aker boom 14, Harrewijn 14, Ombre 9, Van Helfteren 5, Dekker, Van Vliet en Pluim, ieder 2. Topscorers Roemenië; Cernat 25, Niculescu 20 en Uglai 13. Stand 1. Bulgarije 2—4. 2. Cuba 2—4, 3. Roemenië 2—3. 4. Nederland 2—3. 5. Hon garije 2—2. 6. Canada 2—2. Grewer (KNAU): ,,Is standpunt wijzigen verboden?" Hes Grewer DEN HAAG Een eenmans actie van Hes Grejver, voor zitter van de Technische com missie van de KNAU, heeft geleid tot een verrassende ontknoping van het drama van de marathonselectie voor Montreal. Vorige week faal den alle favorieten in de Am sterdamse marathon, iedereen was ervan overtuigd dat daar mee de (negatieve) beslissing was gevallen, maar maandag kwam het nieuws van de her-, kansing op 5 juni. Veld, Kalf en Vriend mogen starten in het Zwitserse Riehen. Een te lefoontje van Grewer met Bram Leeuwenhoek van het Nederlands Olympisch Comi té doorkruiste alle besprekin gen van trainers en officials, die gezamenlijk al tot de over tuiging waren gekomen dat uitzending naar Riehen geen zin meer had. Bram Leeuwenhoek achtte de onkosten die met de reis ge moeid zijn te verantwoorden. En zal waarschijnlijk herin nerd hebben aan de afspraak die vooraf was gemaakt: de Olympische kandidaten krij gen twee kansen, in Amster dam en Riehen. Maar toen was nog niets bekend van de af gang van vooral Cor Vriend en Henk Kalf, die beiden op gaven. Daarom zei iedereen na afloop van de Amsterdamse marathon: „Het heeft geen zin meer". En daarom ook luidde een van de reacties gisteren van de betrokkenen: ,",Je moet dit maar als een douceurtje zien van het NOC. Het heeft niets meer met de KNAU te maken. De jongens hebben het geluk gehad, dat de NOC hen Cor Vriend, een van de marathonlopers die straks in Zwitserland aan de start verschijnt. het voordeel van de twijfel knapen te maken die nog niet heeft gegeven". Woorden uit veel internationale ervaring de mond van Harm Hendriks hebben opgedaan. Zo heeft het die als lid van de commissie NOC waarschijnlijk ook gere- van de Super Lange Afstand deneerd. Maar ik kan me voor- eigenlijk zou moeten juichen, stellen dat mensen het beleid „Wat Kalf en Vriend betreft inconsequent zullen vinden", heb je met jonge positieve Harm Hendriks behoorde tot de velen die zich na de decep tie in Amsterdam had neerge legd bij een Olympische ploeg zonder marathonlopers. „Iede reen had er vrede mee. Ook de jongens. In feite heeft die marathon in Riehen ook wei nig zin. Prestatief kunnen ze daar nog wel wat bewijzen, maar wat mentaliteit betreft heeft Amsterdam genoeg be wezen. En mentaliteit moet je in Montreal toch ook hebben." Het besluit van de herkansing van Kalf, Vriend en Veld kwam dan ook bij de animator van de lange afstand als een verrassing. „Ook bij het NOC heb je natuurlijk met mensen te maken. Maar ik vind dat er aan de ene kant sportlui zijn die gemakkelijk naar Montreal gaan terwijl bijvoorbeeld de basketballers zich steeds weer moeten bewijzen". Vraagte kens dus wat betreft Harm Hendriks achter de nieuwe kans van de marathonlopers. „Maar ik vind het wel goed, dat ze de jongens tenminste niet als een baksteen hebben laten vallen". Henk Kalf voelt het ook zo. „Officieeel weet ik nog van niets. Ik vind het ook een typi sche zaak, maar ik ben er natuurlijk wel blij mee". De Groningse atleet zou waar schijnlijk op eigen gelegenheid naar Bazel zijn'gereisd. „Om me te revancheren". Ko van der Weijden die overi gens bij de gratie van het fa len van de favorieten kam pioen werd, is niet uitgeno digd. De loper uit het Noord hollandse Berkhout: „Ik ben niet teleurgesteld, maar ik voel me wel gepasseerd. Eenvoudig word je aan de kant gescho ven". Een theorie die door Hes Gre wer van de tafel werd ge veegd. De voorzitter van de Technische Commissie: „We hebben natuurlijk wel het recht te bepalen wie volgens ons het snelst is. Gezien de tijden in het verleden zijn dat Veld, Kalf en Vriend". Kritiek op het afwijken van tevoren gemaakte afspraken legde de Amsterdammer zonder veel woorden naast zich neer. „We hebben simpel een ander standpunt ingenomen. Mag dat? We zijn met mensen be zig. Mogen die atleten ook een keer falen? Zo redeneerde ook Bram Leeuwenhoek. Als je dat handje krijgt, moet je het ook grijpen. Voorde jongens. Je zou wel gek zijn een star standpunt te handhaven". Van het woord inconsequent wil Hes Grewer niet horen. „We hebben gewoon een nieuwe zaak ingevoerd. De marathon loper die in Riehen een zeer goede prestatie levert, kan voor een voordracht in aan merking komen. Is het soms verboden een standpunt te wijzigen?" Neen, maar bij wijziging van een standpunt van een com missie moeten ook medecom missieleden hun jawoord ge ven. Dat was bij de eenmans actie van Grewer niet het ge val. Het laatste woord is dan ook nog niet gezegd. Maar er gaat een ploeg naar Riehen. Voor de laatste kans. Of zal er nog een kans volgen? KEES KOOMAN 1 I k Moment uit de partij in de vierde ronde. Karpov aan zet in zijn duel met Browne. AMSTERDAM De vierde ronde van de Euwevierkamp heeft aan de onderlinge positie der spelers niets veranderd, want beide partijen uit deze ronde werden snel remise. Karpov-Browne liet zich in het begin nog even anders aanzien. Browne speelde weer zijn geliefde Najdorf-variant waar hij tegen Timman zo hardhan dig in was aangepakt. Hij hoefde niet bevreesd te zijn dat het nu op dezelfde manier zou gaan, want Karpov pakt dat altijd veel rustiger aan. Na 11 zetten was toch een heel interessante stelling ontstaan, waarin Karpov een pionoffer bracht, dat door Browne werd aangenomen. Karpov had toen een zeer sterke en voor de hand liggende aanvalsvoortzetting tot zijn beschikking die Browne in een precaire situatie leek te kunnen brengen. Het spel vervlakte echter snel en kort na de 20ste zet werd remise gegeven. Bij Olafsson-Timman was niet veel te beleven. Olafsson had na een koningsindische opening een iets betere stelling gekregen, niet echt slecht voor Timman, maar toch, als Olafsson echt had willen spelen had hij met zijn solide centrumoverwicht zeker mogelijkhe den gehad voor een licht maar langdurig initiatief. Olafsson toonde zich echter tevreden met de gedeelde eerste plaats die hij in deze wedstrijd zo gemakkelijk verkregen heeft, en ook deze partij werd omstreeks de 20e zet remise. Na vier ronden staan nu Karpov en Olafsson nog steed bovenaan met 2 1/2 punt, Timman volgt op korte afstand met 2 punten en Browne speelt met 1 punt geen rol meer in de strijd om de eerste plaats. Wit: A. Karpov 8. Pd4 - f5 Pd7 - c5 16. 0 0 de4 - c6 ZwartO W. Browne 9 Pfö - g3 Dd8 - b6 17. LE2 - f3 Dc6 - b6 1. e2 - e4 c7 - c5 10. Tal - bl Lf8 - e7 18. Lf4 e3 Db6 - c7 2. Pgl - f3 d7 - d6 11. UI-e3e5x f4 19. Le3-d4 0-0 3. d2 - d4 c5 x d4 12. Le3 x f4 Pc5 x e4 20. Dd2 - c3 dc7 x c3 4. Pf3 x d4 Pg8 f6 13. PG3 x e4 Pf6 x e4 21. b2 x c3 Ta8 - b8 5. Pbl - e3 a7 a6 14. Pc3 x e4 Db6 - b4+ 22. Ld4 a7 Tb8 - a8 6. Lfl - e2 Pb8 - d7 15. Ddl - d2 Db4 x e4 23. La7 - d4 Ta6 - b8 7. f2-f4e7-e5 Remise door zetherhaling

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11