Bestuur Lückerheide faalde in beleid Nieuw spionageschandaal in West-Duitsland „Hartpatiënten hebben veel te lang moeten wachten" Veel programeisen onuitvoerbaar Kinderen naar school in tenten Geen bezwaar tegen autogordel EG-subsidie ^jvoor Westland, Boskoop, Leiden r aktueel 1 luba DINSDAG 18 MEI 1976 LEIDSE COURANT 197 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De instemming die staatssecretaris Hendriks heeft betuigd met het plan een luchtbrug van hartpatiënten naar de Verenigde Staten in te stellen, heeft in kringen van hartspecialisten een gevoel van opluchting teweeg gebracht. Dat neemt niet weg dat de teleurstelling over het lange uitblijven van een initatief om aan de noodsituatie op dit gebied een einde te maken, is gebleven. „Al in 1969 zijn we begonnen een rapport te schrijven over de noodzakelijke uitbreiding van het aantal hartoperaties", beklemtoont de Groningse cardioloog prof. dr. J. Nieveen. „In 1971 adviseerden we dat in Nederland maximaal 4300 open hartoperaties per jaar nodig zouden zijn; het waren er toen 1100 per jaar en omdat het niet mogelijk was op korte termijn zo sterk te stijgen, adviseerden we voorlopig de capaciteit op te voeren tot 2300. Nu, in 1976 zijn het er pas 1700 per jaar", aldus de Groningse hoogleraar die de hoofdoorzaak van de trage gang van zaken bij het ministerie van onderwijs en wetenschap pen zoekt. „Wij hebben jarenlang reizen naar Den Haag gemaakt en nu moeten we zien hoe het initiatief van de Nederlandse vereniging van Hartpatiënten de zaak weer wat in beweging brengt". Een woordvoerder van het ministerie, wijst de kritiek op het beleid van dit departement van de hand. „Het gaat niet aan staatssecretaris Klein in de schoenen te schuiven dat hij de zaak heeft verstoord", aldus de woordvoerder die er in dit verband op wijst dat het ministerie in onderhandelingen met de ziekenfondsen heeft bereikt dat deze de hartoperaties in Academische Ziekenhuizen met 25.000 per operatie vergoeden. Minister Duisenberg van Financiën: DEN HAAG (ANP) - Volgens minister Duisenberg van Finan ciën moet gestreefd worden naar een verbetering van het vrij besteedbaar inkomen in de particuliere sector van mini maal 1 2 procent per jaar. Bij zo'n verbetering en bij een groei van 4 procent van het nationaal inkomen mogen de algemene lasten met niet meer dan 1 procent van het nationale inkomen stijgen. „Het opleggen van collectieve lasten, die de bevolking als te zwaar ervaart leidt niet tot het vrijkomen van ruimte voor ge- neenschapsvoorzieningen, maar ot verscherping van de loon- en irijsstijgingen en tot verdere af brokkeling van de werkgelegen heid". Daarmee stelt minister Duisen berg zich lijnrecht op tegenover het program van de FVdA, zijn partij. Hij verschilt al geruime tijd diepgaand van mening met zijn partijbestuur over de collec tieve uitgaven, de werkgelegen heid en over de prioriteiten, zoals die in het socialistisch con cept-program genoteerd staan. Hij wijst er opnieuw op, dat er „onvoldoende financiële ruimte in de naaste toekomst is om de waslijst van verlangens (van zijn partij) uit te voeren". Hij vreest, dat de niet te vervullen verlangens zullen leiden tot frustratie en tanend enthousias me bij de leden. Zoek je vakantiewerk dat goed betaald wordt? Ga dan snel even naar Luba, het uitzendbureau dat altijd dik in het vakantiewerk zit. Geef je nu alvast op. (Min. leeftijd 16 jaar). '&(P Leiden: Nieuwe Rijn 35. telefoon 071-140341 Alphen a/d Rijn: Aarhof 67. telefoon 01720-94645 Gouda: Lage Gouwe 12. telefoon 01820-23311 Zoelermeer Croesingkplein 19. telefoon 079-311515 Rampgebied Noord-Italië ROME In Friulie, de Noorditaliaanse provincie die anderhalve week geleden door een rampzalige aardbeving werd getroffen, is gisternamiddag opnieuw een tamelijk zware schok gevoeld. Er zijn geen slachtoffers gevallen; er werd slechts lichte schade aangericht en volgens de seismologen is het een van de vele naschokken die op elke aardbeving volgen om de bodem te ordenen. Voor de ongeveer 12.000 schoolkinderen in het getroffen gebied is gisteren het schoolleven hervat. Op de meeste plaatsen uiteraard provisorisch. De meeste kinderen krijgen les in grote tenten die tijdelijk als schoollo kalen zijn ingericht. De autoriteiten doen alles om het dagelijkse levensritme van voor de aardbeving zo snel mogelijk te herstellen, zelfs tussen de puinhopen. Terwijl nog volop puin wordt geruimd en bouwvallen worden gesloopt is ook al met de herstelwerkzaamheden begonnen. De Friulanen blijven namelijk bij hun weigering om barak ken in het gebied op te trekken, omdat zij vrezen dat die tijdelijke huisvesting uiteindelijk permanent zal zijn. Bij veel ouderen doen zich nu, meer dan een week na de ramp, opmerkelijke verschijnselen van geheugenverlies voor. Er is intussen snel recht gepleegd op de plunderaars die in de getroffen dorpen op rooftocht zijn geweest en er zijn zware gevangenisstraffen van enkele jaren uitgesproken. Het afgelopen weekeinde is het op enkele plaatsen bijna tot handgemeen gekomen tussen slachtoffers van de aardbeving en rondtoerende dagjesmensen die nieuwsgierig de ruines kwamen bekijken. „Gemona is geen Pompei-", schreef een plaatselijke courant over dit ongezonde soort dagoerisme. In het door aardschokken grotendeels verwoeste Noorditaliaanse stadjeSequals, is zaterdag voor het eerst sinds tien dagen een huwelijk gesloten. Na de huwelijkssluiting legden Laura Zorzini en Vittoria Staffieri op de ruines van hun parochiekerk hun bruidsboeket neer. In het congrescentrum Leeu wenhorst in Noordwijk heeft kardinaal Alfrink gistermiddag afscheid genomen als leger bisschop. Tevens introduceer de hij zijn opvolger, kardinaal Willebrands (tweede van rechts). Staatssecretaris van Lent (defensie, rechts) be vond zich onder de talrijke aanwezigen. UTRECHT (ANP) De benoemingen van twee Nederlandse di recteuren bij de rij wielbandenfabriek Vredestein en bij Goodrich zijn bij de Industriebonden van NW en NKV niet in goede aarde geval len. De bonden, die in het verleden nogal kritiek hebben geuit op de Amerikaanse directieleden, die zij liever door Neder landers zagen ver vangen, hebben na melijk geen bemoeie nis gehad bij de be noemingsprocedure van de nieuwe lei ding. Vredestein is een dochter van het Ame rikaanse Goodrich- concern. Zoals be- Bonden niet gelukkig met benoemingen Vredestein kend hebben de In dustriebonden er op aangedrongen dat er een wijziging komt in de huidige aandelen- verhouding; dat Goo drich zijn meerder heidsbelang in de on derneming opgeeft. Onderhandelingen hierover zijn nog gaande. „Wij hadden een soort status quo afge sproken. Dat bete kent dat men zich tij dens de onderhande lingen onthoudt van het nemen van maat regelen, die van in vloed zijn op de lei ding", aldus een NW-districtsbe- stuurder. Meerderheid autorijders DEN HAAG De meeste auto mobilisten (73 procent) hebben geen bezwaar tegen de draag plicht van autogordels. Dit blijkt uit een onderzoek dat het instituut voor Sociaal-Weten schappelijk en Ekonomisch On derzoek heeft ingesteld in op dracht voor minister Wester terp van Verkeer en Water staat. Vóór de invoering van de draagplicht had 68 procent geen bezwaar. Volgens minister Westerterp zijn er meer automobiÜsten die het eens zijn met veiligheids maatregelen van de overheid dan soms wordt gesuggereerd. Zo is gebleken, dat 60 procent van de ondervraagden meent dat de overheid niet alleen het recht maar ook de plicht heeft het dragen van bromfietshel men voor te schrijven, 26 pro cent meent dat de overheid al leen het recht heeft dit te doen. Gebruikte studieboeken gooi je niet weg en nieuwe kosten een hap geld. Daarom nog vóór de vakantie naar de Slegte, die van je koopt wat nog bruikbaar is (niet ouder dan zo'n 3 jaar) en je verkoopt wat je hebben moet (voor zover voorradig), 't Scheelt aanzienlijk Cl in tijd en geld. 2D De Slegte is een goeie voor studieboeken. Boekhandel J. de Slegte B.V.. Breestraat 73. Leiden, Tel.: 071 - 12 20 07 Artsen boos op Lubbers UTRECHT (ANP) De organi saties van specialisten en huis- j artsen zijn boos op minister Lubbers (Economische Zaken), en ze overwegen zelfs juridi sche stappen te nemen. In slechte aarde viel de jongste nota van de minister, waarin hij voor de specialisten aankondigt het hanteren van de 'pendel' te verbieden (de marge waarbin nen naar beneden of naar boven afgeweken kan worden van de gemiddelde tarieven voor parti culieren). "Met de afschaffing van de pendel is geen enkel economisch belang gediend", al dus mr. Overbeek van de Lan delijke Specialisten Vereniging. "Uit niets blijkt dat de vrees van de minister voor misbruik van de pendel gerechtvaardigd is". De minister wil tevens de in- I komsten van de huisartsen aan een onderzoek onderwerpen, omdat hij vermoed dat het ge middelde inkomen 'niet onaan zienlijk' uitgaat boven het inko men van vergelijkbare ambtena- Of DEN HAAG (ANP) - Het Euro pese Oriëntatie- en Garantie fonds heeft geld ter beschik king gesteld aan: de snijbloe menveiling te Honselersdijk met 2.258.500, de groentevei ling Westerlee met 1.204.867. Voor de bouw van een beurshal in Boskoop heeft het fonds Dubbelganger Roha een fabel den HAAG (ANP) Het ge rucht dat de heren Donner en Peschar, twee leden van de Commissie van Drie, destijds riet met Roha zelf, maar met een dubbelganger van hem ge sproken hebben over het even tueel aandeel van Nederlanders in de Lockheed-affaire wordt door de woordvoerder van de commissie ontkend. ..De commissie heeft geen enke le aanleiding om te veronder stellen dat zij niet met de echte Roha gesproken heeft", aldus de Woordvoerder. Donner en Peschar zijn in het afgelopen weekeinde weer in Nederland teruggekeerd. Met wie de twee in Los Angeles hebben gesproken, wilde de Voordvoerder niet meedelen. 130.000 ter beschikking ge steld. Voor de uitbreiding of inrichting van kaaspakhuizen in Woerden en Reeuwijk heeft men respectievelijk 171.800 en 18.00 uitgetrokken. Aan de uitbreiding van de Leidse Vee markt met een runderhal draagt het fonds 383.00 bij. Het is de tweede toewijzing van geld door het fonds over het jaar 1975. Doel is structuurpro jecten mogelijk te maken of de mogelijkheid te bieden deze voort te zetten in de landbouw- en visserijsectoren. Voor de hele EEG was er een totaal bedrag van 770 miljoen gulden beschikbaar. Nederland kreeg 46,4 miljoen van dit be drag. De tweede toewijzing le verde Nederland 17 miljoen op. Juwelendiefstal Een autodief die gisteren een dure Mercedes bij een hotel in Bonn wegreed heeft in de wagen een onver wacht douceurtje gevonden: ju welen ter waarde van twee mil joen mark. De eigenaar van de auto en de juwelen was even het hotel binnengegaan om op te bellen. De auto is op nog geen twee kilometer van het hotel teruggevonden. Zonder de juwe len. 'a,ocn /TTY--^ 69-UlW 1. Leuke japon in witte polyesterkatoen. Met kontrasterende biesgamering M: 38 t/m 44 manteispecolist en wit/rood. M S,M,Ltn XL 17" Lejden: Hiarlemmetslra,t 163 a, Winkelcentrum Plissé-rok in mooie polyester/Acrylkwaliteit Leidsenhage In marine en rood. M: 34 t/m 46 45- ONTSLAGEN APOTHEKER WERSCH: (Van een onzer verslaggevers) KERKRADE De rust rond de Lückerheide-kliniek is bijna weergekeerd. Frans H. heeft zich een gewetenloos misdadiger horen noemen door de aanklager en een zachtaardige, nauwge zette man door zijn verdediger. Het is aan de rechter om, boven de partijen staand, een bezonnen oordeel te vellen. De president zelf heeft thans om gezondheidsredenen zich uit de strafzaak teruggetrokken. Een paar opmerkelijke kanten waren er wel aan het proces tegen Frans H. Zo is het be stuur van de Lückerheide kli niek buiten schot gebleven. Een van de medewerkers, hoofdverpleger Moons, heeft, als getuige décharge, gespro ken. Een ander, de Kerkraad- se apotheker L. vanWersch, ontslagen in 1971, - dus voor dat de activiteiten van Frans H. een aanvang zouden heb ben genomen - stuurde verde diger Hermans een brief. Daarin zette hij uiteen hoe er volgens hem een mede oorza kelijk verband bestaat tussen de vermoedelijk verpleegde delicten en de omstandigheden waaronder die hebben kunnen plaatsvinden. „Het bestuur heeft in de perio de dat ik er werkte ernstig gefaald in haar verplichting ten aanzien van de gezond heidsmedewerkers die het zelf benoemd had. Het veroorzaak te herhaaldelijk spanning tus sen deze medewerkers en met de achterdocht, die hieruit ont stond introduceerde het de si tuatie, die mogelijkerwijze ge leid heeft tot een eigenmachtig optreden van het verplegend personeel," zegt apotheker Van Wersch. „Het bestuur heeft gefaald." „Ik kan natuurlijk niet beoor delen hoe de persoon Frans H. gehandeld heeft, maar ik kan me wel levendig voorstellen, hoe mensen die min of meer aan hun lot worden overgela ten door de onbekwaamheid van het bestuur, een stuk zelf standigheid verwerven en zich een aantal therapieën gaan aanmeten en zich vrijheden verwerven op dat gebied, die ze later niet gemakkelijk meer afstaan." Blijft nog de vraag hoe die geneesmiddelen in het bezit van de verplegers konden ko men. Een apotheker moet ten slotte te allen tijde controle houden. Apotheker Van Wer sch: „Het is voor mij een onbe grijpelijke zaak, dat met een goede begeleiding van de apo theker en een goede verstand houding tussen de afdelings hoofden, de apothekersassis tente en de apotheker, er blijk baar ongezien een voorraad orming kon plaatsvinden op de afdelingen van een belang rijk geneesmiddel als insuli- RECHTER TREKT ZICH TERUG Maastricht De president van de arrondisse mentsrechtbank te Maastricht heeft gisteren meegedeeld, dat de voorzitter van de strafka mer van deze rechtbank, mr. G. Hermesdorf, zich wegens gezondheidsredenen aan de straf zaak tegen de hoofdverpleger Frans H. heeft onttrokken. Zulks behoeft aan het nemen van een beslissing niet in de weg te staan, daar de president zijn bij de wet gegeven bevoegd heid om een extra bijzittende rechter in de persoon van mr. G. Huurman, te benoemen in deze zaak, heeft gebruik gemaakt, aldus de president van de rechtbank. De uitspraak blijft bepaald op 28 mei om 14.00 uur. Bonn Een vroegere Westduitse ambassa deur en een secretaresse van het ministerie van Buitenlandse Zaken zijn gisteren ge noemd in een nieuw spionageschandaal, dat volgens justitiële functionarissen de zaak Günter Guillaume, de als adviseur van ex-bondskanselier Willy Brandt werkende Oostduitse agent, evenaart. De secretaresse, de 36-jarige Helga Berger, is dit weekeinde op verdenking van spionage voor Oost- Duitsland gearresteerd. Ze heeft bekend. Het openbaar ministerie stelt ook een onder zoek in naar de activiteit van haar vroegere werkgever, de 70-jarige ex-ambassadeur geinrich Böx. Hij is hangende het onder- >ek geschorst als hoofd van het'bureau voor buitenlandse betrekkingen van de op positiepartij CDU. Daarnaast zoeken de vei ligheidsdiensten naar de 40-jarige kunst schilder Klaus Wöhler uit Dortmund, die mogelijk nauwe banden had met Helga Ber ger. Of Wöhler een contactman van de Oostduitse geheime dienst is, werd niet offi cieel bevestigd. Böx heeft gisteren verklaard afgelopen vrij dag gearresteerd te zijn op beschuldigingen van spionage voor een communistisch land. Hij was de volgende morgen na ondervra ging weer vrijgelaten. De ex-ambassadeur ontkende betrokken te zijn bij de spionage, zaak. Hij zei al een aanklacht wegens laster te hebben ingediend tegén „een onbekende persoon" erl een proces tegen de Westduitse autoriteiten te hebben aangespannen om zijn reputatie te herstellen. Böx, die in 1956 ambassadeur in Noorwegen werd en verder hoofd is geweest van West duitse handelsvertegenwoordigingen in Fin land en Polen, is sinds 1970 hoofd van het bureau voor buitenlandse betrekkingen van de CDU. Hij is tevens secretaris-generaal van de Europese Unie van christen-demo cratische partijen. Helga Berger werkte onder Böx in War schau, van 1966 tot 1970. Toen zij gearres teerd werd was zij secretaresse op de han-

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9