LANGS OMWEGEN „Linkers" van Leiden genoten na van dertig jaar betrekkingen Hofje van Cornelis H. Geest en Agnes Wallaart vierde 50-jarige vernieuwing Boezemvrienden beschuldigen elkaar Popconcert in Stadsgehoorzaal VOOR LEIDSE KANTONRECHTER: 19 DINSDAG 18 MEI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 et coll dezeV entenf gsbe DOOR DP m'jn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen negen en tien uur kunt u mij telefonisch vertellen wie TON u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 19 vragen. Leiden—Oxford bestaat 30 jaar. Dat wil zeggen: de „link" werd 30 jaar geleden gelegd, toen wij nog overvloeiden van dankbaarheid tegenover onze Britse bevrijders en vrienden. In 1946 dachten wij nog vaak aan het in grote trekken groe ne Albion, bakermat van West- europese democratie, thuisha ven van Lancasters en brand bommen gooiende „pathfin ders", groeibodem voor Tom mies en Bobbies, droombeeld achter een verre einder als je aan de Noordzeekust bij Kat wijk of Noordwijk stond te peinzen. Particulier initiatief begon zich te roeren, allengs geruggesteund door de ge meente. Leiden zocht contac ten met de onvolprezen uni versiteitsstad Oxford, de „link", de verbinding, werd ge legd. Er waren nog wat grap jes met Cambridge, maar de band met Oxford werd steeds serieuzer; uitwisselingen voor al op sportgebied volgden el kaar op. Er kwam zelfs een Comité Internationale Uitwis selingen, waarbinnen de sectie „Cultuur en sport" in het één benl grote familie-thema hoge to ld a non ging zingen. Pas veel ja- |ren later begon men in Leiden naar het oosten te kijken: leed en herinnering werden begra ven en Krefeld en Leiden be gonnen bij elkaar over de vloer te komen. Maar dat is een hoofdstuk apart. De uitwisseling met Oxford werd een traditie. Vice-versa trok men de Noordzee over, op zeeziekte en vermoeidheid (want een week van wederzijd se betrekkingen laat nauwe lijks ruimte voor rust) werd niet gelet Er zijn lieden ver grijsd in de „link"-jaren, waar in zelfs Nederlands-Engelse huwelijken tot stand kwamen. Men ging elkaar herkennen als „precies eendere" mensen die hooguit wat vreemde gewoon- erop na houden. Zeg „Ox- ird" tegen degenen wie de ielage dierbaar is gewor- iale a<l den, en hun ogen krijgen een atschx zachte glans. Laat ze een film rijf m over hun Engelse verblijf zien, en het heimwee maakt ze stil. Ik heb een en ander zelf kun nen constateren, toen ik afge lopen vrijdagavond in de cryp te van de Rijnlandflat een"reü nie van Oxford-enthousiasten mocht meemaken.- In maart was er een jubileum-uitwisse ling geweest. Bijna 50 Leide- naars trokken naar Oxford, waar ze dermate werden ver troeteld dat de adem bijna be- nomen werd. Soroptimisten 1(vrouwelijke tegenhangers van x mannelijke Rotary Club-le den), fotografen en filmers, jonge boeren (wel jong, maar onduidelijk van herkomst waar het hun boer-zijn be- diens beo :turei iet V [en pi ster Nagenieten van de Oxford-reis. Op de voorgrond de vrolijke boer Kees (midden). treft), badmintonners, tafelten nissers, zes groepen trokken in het gezelschap van comite-le- den en mevrouw en burge meester Vis naar de overkant om het zesde lustrum uitge breid met sport, excursies en party's te vieren. Ze werden er volkomen in de watten gelegd. Hun verbazing en dankbaarheid om zo veel persoonlijke warmte straalden nog onverflauwd uit op, de reünie. De meesten van het gezelschap waren aanwezig. En dat wilde toch wel iets zeggen, want tijdens de trip naar Oxford werden de groe pen gedecimeerd door een griepgolf. Zo erg zelfs, dat o.a. comité-voorzitter en oud-voor zitter van K*& O, Aad van der Pompe en zijn vrouw ziek ach terbleven toen de rest weer op de boot naar Vlissingen ging. Maar vrijdag bleek het leed geleden. Er werd in de ont moetingszaal van de Rijnland flat honderduit gepraat, nage kaart, er werden films ge draaid (met veel gilletjes en uitroepen als men elkaar op het projectiescherm herkende) en men keek met geestdrift naar een paar honderd ten toongestelde foto's en vertoon de dia's. Een geestdrift die nog werd gevoed door de aanste kelijke nabeschouwingen van Aad van der Pompe. Een week Oxford passeerde aldus de revue. Bovendien kwam van elke groep deelne mers iemand naar voren om te „getuigen". Dat mocht ook wel, want er was aardig wat heil aanschouwd. Dat bleek al meteen uit de mond van een soroptimiste, die namens haar collega-huisvrouwen-met-een- beroep beleed, dat het „een reusachtig leuke week" was geweest. „We kregen veel steun van de jonge boeren die onze koffers droegen over de wankele trap van het schip". In Oxford zelf waren de so roptimisten ondergebracht bij geestverwanten, bij wie ze zich direct op hun gemak voelden: „We spraken over dezelfde problemen die zich kunnen voordoen bij vrouwen met een beroep". Overigens: plezierige mensen, die Engelsen: „Het is een prachtig iets, dat de ge meente voor al die groepen op het terrein van sport en cul tuur de contacten onderhoudt en verstevigt. Zo komen bur gers van verschillende landen bijeen, zonder ruzies en narig heden..." Een jongeman van de badmin tonclub was al twee keer in Oxford geweest: „Eerst ging het wat stug, over en weer. Je had een paar dagen nodig om te wennen. Maar nu is er een enorm nauwe band ontstaan, zeker deze tweede keer. Door sport kom je nauwer tot el kaar, je leert ook te verliezen." Maar de sociale contacten staan voorop: als Leidenaar wen je zelfs aan bacon and eggs op je nuchtere maag. Vol gens de badmintonner was het buiten kijf „dat we een parti culiere uitwisseling gaan krij gen; ook als het badminton buiten de officiële link gaat vallen". De grote pré van OxfordLei den: alles draait om het opge nomen zijn in de families. De ze verworven vrucht werd b.v. belicht door ome Gé (Kikkert), een fotógraaf, die vol lof was over „de geweldige gastvrij heid die we hebben ontvan gen". Aanvankelijk waande ook ome Gé zich „een kip in een vreemde ren", „vooral dat Coronation Street-Engels viel niet mee" onder elkaar le ken mijn gastvrouw en gast heer op twee Katwijkers. Tot dat ik zelf mijn mondje ging roeren, tegen het einde van de week. Ik ben bang, dat we het niet zo terug kunnen doen, als Oxford volgend jaar naar Lei den komt." Met Joop, een van de tien snelle tafeltennissers, bespeur de ik van hetzelfde laken een pak: enthousiasme en begin- moeite met het „platte" En gels. „Een deel van ons gaat in augustus daar weer tafel tennissen en een stel Engelsen komt deelnemen aan het Pink ster-toernooi van Docos. Uit Krefeld is men dan trouwens ook van de tafeltennispartij. We blijven elkaar ontmoeten: zó fijn hebben we het samen gehad." Vrolijke jonge boer Kees sloot de getuigenissen af. Hij toonde zijn dankbaarheid over het feit, „dat wij, niet zo serieuze jongeren (want wij houden al lereerst van plezier maken), zo goed zijn opgevangen door de andere groepen de „oud jes", zei Kees. „En in Oxford hebben die Engelsen alles en alles voor ons gedaan, dingen laten zien die ze zelf nog nooit gezien hadden..." Daarbij die complimenten aan het adres van het comité, dat bijna niet bloosde, want zelf hebben die „linkers" ook allemachtig veel voldoening van hun internatio nale uitwisselingen. In augus tus komt Leiden met honderd mannen en vrouwen naar Ox ford voor een „werkbezoek". Good heavens, als die Oxfor- ders eens die films en dia's hadden kunnen zien. „Weet u wat u doet," adviseerde voor zitter Van der Pompe: „schrijf ze eens in een briefje, dat we hier in Leiden nog eens heb ben nagenoten. Dat zullen ze hartstikke fijn vinden." Juffrouw Agnes Wallaart in „haar" H. Geest Hofje grond van bloeiende rhododendron en seringen. Op („Cornelis Sprongh betaalde ervoor, ik denk, dat de de vier hoeken van het gazon staan biote stenen H. Geest er ook nog wat bijlegde") tegen een achter- knaapjes als de vier jaargetijden. Gistermorgen kregen de 24 bewoonsters van het Hof van Cornelis Sprongh (1642—1706, vrijgondheer van Hoogmade), genaamd Heilige Geest Hofje, allemaal een taartje aangeboden. Een taartje betekent doorgaans feest. Warempel, het was op 17 mei ook feest in het hofje aan de Doeza- straat Vijftig jaar geleden werd de rij hofjes, keurig in een doorlopende lijn in baksteen, uitgebreid en vernieuwd. Wat dieper weg, niet van buiten te zien als de groene poort gesloten is, zorgde in 1921 jhr. mr. E. B. F. F. Wittert van Hoogland, regent, ervoor dat het eerste gedeelte van het hofje er weer piekfijn uit kwam te zien. Mederegent was toen mr. dr. G. F. M. Baron van Hugenpoth tot Aerdt en mr. A. J. Sormani zat als rentmeester op de pen ningen. Onvermoede vreugde thans bij de 66-jarige jhr. Wittert, die niets doorhad, maar concierge Agnes Wallaart informeer de hem: ja, het is vandaag 17 mei, hoor. Zoon jhr. L. E. R. G. Wittert (41) de regent die zelf bewoner van zijn hofje is (als enig manspersoon), had ook geen flauw ver moeden van het feit. Maar juffrouw Agnes Wallaart was er vol van. Van Cornelis Sprongh weet ze niet veel te vertellen, maar ze verwijst graag naar de annalen die ons leren, dat Cornelis in 1690 het eerste hofje deed verrijzen. In 1850, bij de uitbreiding van studentensocië teit Minerva, werd het hofje afgebroken (in 1875 werd de vrijgekomen grond bij Miner va getrokken) en op de Doezastraat op nieuw gevestigd op een sinds de kruitschi pramp van 1807 braakliggend terrein. Heet het nu H. Geest Hof of Cornelis Sprongh van Hoogmade-hofje? Agnes Wallaart: „Al lebei alleen is er ontzettend veel gedonder als de gemeente ermee te maken krijgt, bij verhuizingen en zo. Sprongh zegt ze niks, ze kennen daar alleen maar het H. Geest Hof. Maar goed, eens zullen ze het wel doorhebben, vermoed ik." Toen Agnes Wallaart (met een 't of met een 'd, het geeft niet; ik heb neven en nichten met allebei, m'n vader zal wel gedronken hebben toen-ie aangifte deed, denk ik altijd maar") drie jaar geleden 65 werd, trok ze als concierge of portierster in het hofje. „Nee we hebben hier geen heren, van oorsprong was het al een vrou wenhofje. Vroeger kochten mevrouwen hun afgedankte dienstbodes in, ook de pastoorsmeiden kwamen hier (dat heb ik allemaal nooit meegemaakt hoor) goed on der dak. Dat heb ik tenminste altijd ge hoord. Het inkopen van ouden van dagen was zeker. Nu niet meer. Vroeger stortte je ook wel een groot bedrag ineens en dan zat je voor je verdere leven onder de pannen." „Dit is een van de mooiste Leidse hofjes," meent juffrouw Agnes. „Niet antiek. Wij zijn al voor de tijd gerenoveerd, moet u maar denken. Maar er zijn hier in elk geval geen w.c.'s meer buiten, zoals op sommige oudere hofjes. De dames - er zijn ook weduwen onder - hebben allemaal een kamer, keuken en een slaapkamertje. De alleenstaande vrouwen wonen in onder- en bovenhuisjes., kleine flatjes gewoon; je hoeft niet naar boven om te slapen. De leeftijden van onze bewoonsters varieren van 58 tot ongeveer 70 jaar. Ik was tot aan mij AOW hoofd van de huishouding op Preventieve Geneeskunde. Ik had daar een druk bestaan. Daarna stapte ik hier in een paradijsje. Je hebt hier zulke pluspunten, vind ik: vlak bij de Lodewijkerkerk, vlak bij het centrum, winkelcentrum, de markt in de buurt. Dat is wat waard hoor. Je moet rusthuizen ook niet zover weg bou wen. Soms moeten die oude mensen twee keer een bus nemen als ze naar de stad willen. Dat is toch verschrikkelijk. Ze moe ten de studenten naar buiiten sturen. Vindt u ook niet?" „Ik zit hier niet groot, maar het is meer dan voldoende. Mijn verjaardag - ik krijg veel aanloop - vier ik in stukjes. Wat ik als portierster doe? Wel, ik sta iedereen te woord die aan de deur komt. Ik open de poort en sluit 'm weer, sluit haar weer, moet ik zeggen, nietwaar? 's Avonds om 9 uur gaat ze dicht. Vroeger deed ik dat om 9 uur, maar het is zo'n troep hier, met die bars in de omgeving. Iedereen heeft haar eigen sleutel, ze kunnen binnenkomen wanneer ze willen. Daar zijn ze zelfstandig voor. Ik neem ook het gas op, houd de zaken netjes, ook de regentenkamer met z'n portrettengalerij en wapenschildjes. Klemt er een deur, ik bel de timmerman, lekt de kraan, ik haal er een loodgieter bij. Geen zwaar werk, maar ik ben toch de hele dag in het touwtje. Ze komen genoeg bij me om raad of om een babbeltje te maken. Maar ik hoef niet te zeggen: zeg, was je ramen eens; dan zouden ze meteen antwoorden: mens, waar bemoei je je mee," weet juffrouw Wallaart, maar nog niet uit ondervinding. Verzorging is er niet bij, in het H. Geest Hofje: „Houdt dat zelfstandige op, dan moet ik zorgen dat een bewoonster ergens anders terecht kan. Ja, het is een hartstik ke gezellig hofje bij ons. Het zijn mensen die bij elkaar passen. Ze zitten niet heel de dag bij elkaar op visite. Dan moet je ze maar weer uit elkaar slaan, want daar komt toch maar ruzie van. Of niet soms?" 'elgrimstocht naar Banneux Het diocesaan Ban- n euxsecretariaat organiseert dit weer een pelgrimstocht Maria's Genadeoord in de ,vïelgische Ardennen: Banneux otre Dame. Op zaterdag 12 ini vertrekken er bussen van- iünist onder meer Noordwijk en "liden. Op de heenreis wordt n bezoek gebracht aan Meer- «ldhoven in Noord-Brabant, 'aar O.L. Vrouw ter Eik wordt ereerd. Iet thema van de bedevaart ocht dit jaar „Gij zult mij tot etuige zijn." De kosten van vi eelneming zijn: 65,-, Er agordt overnacht in Valkenburg u ~.L.) In Banneux wordt de pel- rimsmis bijgewoond. In de na- lag gaan de bedevaartgan- naar de bron. Rond twaalf ur is men weer thuis. Belang- 'u tellenden kunnen zich opgeven ij het Banneuxsecretariaat. diMeeuwenbeemd 1 in Nootdorp n bij Zr. Theodora, Haagweg 9 in Leiden (tel. 125164) King ';L. de Zwijgerlaan jdelijk gesloten recht leiden Met ingang van 0 naandag 24 mei wordt de zuid- dijke rijbaan van de Willem de a Zwijgerlaan tussen de Haar- :,ortP' «nmertrekvaart en de Marnix- me"Jtnut voor alle verkeer afgeslo- TfPten. Het verkeer zal in twee Ü?ffichtingen over de noordelijke ijbaan geleid worden. Deze Maatregelen houdt verband ,®et de aanleg van een riolering ■klfntl >nder de Willem de Zwijger- kriJÊ kan door naar de Gooimeer- van ten r( Zoals bekend wordt momenteel Hl! gewerkt aan de aanleg van ia (jeze tweede toegangsweg naar ten. de Merenwijk. Als het werk aan wereide zuidelijke rijbaan klaar is, met i zal de noordelijke rijbaan tijde- heer lijk worden afgeslotea LJj6! J[erwacht wordt, dat het gehele karwei begin augustus voltooid (Van onze rechtbankverslag geefster) LEIDEN Twee minderjarige inwoners van Voorschoten gaan een angstige tijd tegemoet. Tot 21 juni moeten zij in spanning wachten op een Salomonsoor- deel van de Leidse kantonrech ter. Op die dag zal mr. Van Dijke beslissen wie van hen bei den schuldig is aan het bescha digen van een aantal personen auto's en lantaarnpalen. De hoofdverdachte F. R. ver scheen gistermorgen ter terecht zitting. Zijn kameraad, de Voor schotenaar M., had het af laten weten. De beschuldiging tegen beide vrienden loog er niet om. In zwaar benevelde toestand zouden zij met een geleende au to een plezierrit hebben ge maakt, terwijl noch de één, noch de ander een rijbewijs be zat. Het gemis aan rijervaring en nuchterheid deed zich spoe dig op harde wijze gevoelen. De bestuurder verloor de macht over het voertuig, raakte een aantal auto's en kwam tenslotte tegen een lantaarnpaal tot stil stand. De jongeman R. hield er een hersenschudding en hoofd wonden aan over, zijn vriend een paar gekneusde ribben. In eerste instantie had R. toegege ven de wagen te hebben be stuurd. Maar op de terechtzit ting kwam hij vertellen dat niet hij, maar vriend M. stomdron ken gechauffeerd had. Kanton rechter Van Dijke wilde niet onmiddellijk een vonnis vellen. De afwezige M. krijgt op 21 juni de kans om de verklaring van zijn (inmiddels ex-) vriend te weerleggen. INiNAAM DER WET Meerdere zaken werden deze ochtend tot juni uitgesteld. Zo liet de rechter mevrouw Van D., verdachte in een aanrijdings kwestie, nog in het ongewisse omtrent haar schuld. Mevrouw Van D. zou rijdende op een bromfiets geen voorrang heb ben verleend aan een van rechts komende bromfietser. Een bot sing, waarbij alleen verdachte gewond raakte, was het gevolg. Op de strafzitting wees zij elke aanklacht van de hand: "Het was een veertienjarig joch dat samen met een vriendje stoer wilde doen. Toen ik aan kwam rijden zag ik dat zij stilstonden. Ik hoefde dus niet te stoppen. Plotseling vlogen ze op me af. Ze gingen te keer met armen en benen en brulden; Halé, ja!" Ik schrok hier zo van, dat ik vergat te remmen". Rechter Van Dijke vond het beter de zaak aan te houden. De jongen die met zijn veertien jaar nog geen brommer had mogen rijden, wordt opge roepen. Verdachte mag getuigen meenemen. Speelautomaat Een definitieve beslissing nam de rechter in de zaak van ker misexploitant B. Verdachte B. had op een kermis te Noord wijk een speelautomaat ge plaatst zonder hiervoor een ver gunning te bezitten. De politie ontdekte dit en nam het ding in beslag. Volgens de officier van justitie, mr. Lubberink, staat het politiebureau van Noordwijk stampvol in beslag genomen gokautomaten. Om dit gebouw verdere overlast te besparen, maakte hij de eis hoog genoeg om B. van recidive te doen afzien. Verbeurdverkla ring van bewuste automaat en 2000 boete, waarvan 1000 voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. De advocaat van ver dachte vroeg matiging van de boete op grond van het onberis pelijke verleden van zijn cliënt Bij de kantonrechter had hij succes met dit argument. De boete werd weliswaar verhoogd tot 3000, maar Van Dijke maakte van dit bedrag 2250 voorwaardelijk, zodat de boete toch 250 gulden lager ligt dan de officier had geëist. Sarita de Geus LEIDEN Volksuniver siteit K O en de Leidse Jeugdactie houden woensdag 26 mei een groot popconcert in de Stadsgehoorzaal. De op tredende popgroepen zijn „Finch" en „Sail". Kaar ten voor het popconcert zijn a 5,- te krijgen bij het bureau van K O, Oude Vest 45 en de gram mofoonplatenzaak „Plato Primo Pretto", Breestraat 15. Het concert begint om kwart over acht. De uit Den Haag afkomstige formatie „Finch", bestaande uit gitarist Joop van Nimwegen, bassist Peter Vink, drummer Beer Klaasse en pianist Ad Wammes, brengt uit sluitend in- strumentale muziek. Deze is voor het overgrote deel geschre ven door Joop van Nimwegen. De groep bracht twee elpees uit: „Glory of the inner force" en „Beyond Expression". „Sail" werd in 1971 opgericht. De kern van de groep wordt gevormd door Jo Alice en Ka ren. beiden uit Amerika, Kim Hayworth uit Engeland en Wan- do en Antonio Lamerinas. Een of meer session-artiesten bege leiden de groep bij haar optre den. Jo Alice schrijft de meeste songs voor de groep. Het reper toire wordt aangevuld met num mers van „Traffic", David Cros by en Gino Valente. Binnenkort neemt „Sail" de eerste elpee op. Leiden treedt toe tot automatiserings- centrum Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het is zeer waar schijnlijk dat de gemeente Lei den zich gaat aansluiten bij het centrum voor automatisering Midden West Nederland. In een gezamenlijke vergadering van de raadscommissies voor finan ciële en bestuurlijke aangele genheden bleek een grote meer derheid achter het voorstel van wethouder Van Dam hiertoe te staan. Middels dit centrum kan de stad gebruik gaan maken van allerlei systemen om bepaalde gegevens in op te slaan en te verwerken. Dit zou onder meer het geval kunnen zijn met de gegevens van de gemeentelijke sociale dienst. De kosten zouden komen op 20 cent per inwoner, rekende wet houder Van Dam voor en het computercentrum van de Licht fabrieken, waarvan naast de SLF ook de LDM, de Dienst Gemeentewerken en de gemeen telijke salarisadministratie ge bruik maakt, zou door toetre ding van de gemeente niet bena deeld hoeven te worden. Toetreden gaat weliswaar ge makkelijker dan uittreden (dan moet een soort boete worden betaald die tamelijk hoog is), maar Van Dam zei op lange termijn toch wel voordelen van gezamenlijke automatisering (met onder meer Den Haag) te verwachten. De instemming van de commis sies gaat gaat onder een voorbe houd: nadere onderhandelingen met Midden West Nederland, zullen de nodige garanties moe ten opleveren voor onder meer de beveiliging van de gemeente lijke gegevens, opdat deze niet misbruikt zullen kunnen wor den.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5