Leiderdorps college wil onderhandelen over Winkelhof" Bloemisterij wil overheidsgeld meer BOLLENSTREEK WIL SCHOOLBEGELEIDING VAN LEEUWENPARK Oï MONUMENTENLIJST Wandelmarsen in Katwijk Zilveren pastoor in Wassenaar Samen werkingsorgaan Bollenstreek wil kleine woonwagencentra Nieuwe voorzitter volksuniversiteit Voorhout Renovatie „De Engel" wordt binnenkort ter hand genomen DINSDAG 18 MEI 19jDlN; LEIDERDORP Het college van burgemeester en wethou ders heeft twee weken nodig om de bezwaren die zijn inge diend tegen het plan Winkel hof uit de weg te ruimen. Het college gaat in onderhande ling met de winkeliersvereni ging om het eens te worden over het grootste winkelpand in dit plan. In het ontwerp-be- stemmingsplan stellen b en w voor een winkel ter grootte van 4800 vierkante meter op te nemen voor een zelfbedie ningswarenhuis. Diverse win keliersverenigingen, waaron der de Leiderdorpse, hebben bezwaren ingediend tegen een dergelijk groot winkelpand en stellen een zelfbedieningswa renhuis voor ter grootte van 3500 vierkante meter en een supermarkt van 1200 vierkan te meter. De commissie voor beroeps- en bezwaarschriften heeft eer der deze week het college geadviseerd de plannen uit te voeren, zoals onder meer de winkeliersvereniging wenst. Het college heeft gemeend, de adviezen van de commissie in de wind te moeten slaan en heeft de bezwaren ongegrond verklaard. „Geef ons twee weken de tijd om te praten en suggesties duidelijk te formuleren", zo zei wethouder mr. J. Reugen- brink gisteravond tijdens de debatten over het ontwerp-be- stemmingsplan Winkelhof. Het college wil van de winkeliers vereniging de garantie dat zij niet door zal gaan tot de Kroon met haar bezwaren, waardoor het plan Winkelhof op de lange baan wordt ge schoven. „Laat de middenstand de be- BEZWAREN BINNEN 14 DAGEN UIT DE WEG GERUIMD langen van de Leiderdorpers niet schaden door door te gaan met hun bezwaren naar G.S.", aldus luidden de woor den van wethouder Reugen- brink. „De Leiderdorpse mid denstand moet geloofwaardig blijven", zo zei een raadslid. Sporthal De mogelijkheid om te komen tot een sporthal zal tijdens de 31 mei te houden extra raads vergadering wederom aan de orde komen. Een groot deel der raadsleden is van mening dat een dergelijke hal beheerd moet worden en eigendom moet zijn van de gemeente en met van de „commerciële" projectontwikkelaar. „Het is onverantwoord een sporthal in het plan Winkelhof te bouwen, omdat een dergelijke hal niet exploitabel is. De inspecteur van het lager onderwijs ver leent mogelijk geen mede werking En op onderwijs moet een sporthal steunen, omdat het anders grote verlie zen lijdt", verklaarde me vrouw I.J. Gehner-Ellenberger namens de fractie van de V.V.D. De heer Verdier van de K.V.P. vroeg zich af waarom de spor traad niet ingeschakeld is bij het overleg om te komen tot een sporthal. Volgens wethou der mevrouw Tichler-Moer- man moest het plan uitge werkt worden, omdat anders het voorstel pas na de grote vakantie aan de raad gepre senteerd had kunnen worden. Zij verklaarde tevens dat een sporthal altijd nog uit het ont- werp-bestemmingsplan ge schrapt kan worden, maar dat eerst de mogelijkheden onder zocht dienen te worden om onder meer te bepalen of het ministerie van onderwijs be langstelling heeft. Volgens de zelfde wethouder moet men de mogelijkheden voor een com merciële hal niet bij voorbaat uitsluiten. Wethouder Drenth deelde mee dat een sporthal ook 's avonds een bestemming geeft aan Winkelhof. Een aantal raadsleden was er op tegen dat ook de biblio theek en het medisch centrum door de projectontwikkelaar zullen worden gebouwd en mogelijk eigendom zullen blij ven van deze ontwikkelaar. „Je bent weer afhankelijk van de projectontwikkelaar die de economische belangen zal la ten prevaleren", aldus een der raadsleden. Bezwaren De heer Tieken, die namens PCG en KVP sprak, verklaar de een groot deel van de inge- diendebezwaren tegen Winkel hof niet te begrijpen. „Leider dorp heeft toch ook geen be zwaar gemaakt tegen de bouw van De Kopermolen, die mid dels krantjes en pamfletten een streekfunctie wil verwer ven", aldus de KVP'er, die zich afvraagt of door een ver schil van 40 parkeerplaatsen de koopkracht uit Leiden zal wegtrekken. „Het bezwaar van de gemeente Leiden is hypo criet. Trekt Leiden zich iets aan van de omliggende ge meenten bij de realisering van onder meer „de Kopermolen" en bij de activiteiten op het Waardeiland", aldus mevrouw Gehner (WD). De heer Nie- vaart (DS'70) zei dat al veel Leidenaren naar andere plaat sen gaan om inkopen te doen en dat na realisering mogelijk in het Leiderdorpse Winkelhof zullen doen. Het merendeel der raadsleden juicht het creëren van kan toorruimte in het plan Winkel hof toe voor een gunstigere Leiderdorpse werkgelegen heid. De heer J.A.M. Gordijn (D'66/PPR) stelde voor het aantal parkeerplaatsen terug te brengen van 1200 naar 800. „Op zaterdag wordt het meest gewinkeld en dan is het par keerterrein niet bezet door kantoorpersoneel dat in Win kelhof werkt", luidde zijn mo tivering. Hij is verder voor stander van het aanleggen van woonerven om zodoende au to's zoveel mogelijk te weren en het boodschappen doen per fiets of benewagen te stimule ren. De gisteravond onaangeroerde agendapunten komen van avond aan de orde. De beraad slagingen over het plan Win kelhof hebben plaats op 31 mei om 20.00 uur. LEIDERDORP De uiterst ge spannen en spannende debatten over het ontwerp-bestemmings- plan Winkelhof werden gister avond voorafgegaan door een motie op een mededeling van het college dat voor de wonin gen in het Van Leeuwenpark een aanvraag zal worden inge diend bij C.R.M. om de moge lijkheden te bekijken of deze panden kunnen worden ge plaatst op de lijst van be schermde monumenten. Raad slid dr. J.W. Hekkelman, frac tievoorzitter van het P.C.G. was van mening dat met deze actie het college het voor dit gebied geldende saneringsbe- sluit omzeilt. Zijn motie luidde dat het met de aanvraag om deze ningen op de monumenten te plaatsen het saneringsbe omzeilt en dat het college hierop betrekking hebbe voorstel moet doen aan de Zijn motie werd met 11 men voor en zes tegen aan„ men. De heer Hekkelman klaarde dat dit een eenzij, actie was van het college. Hi tevens dat de stappen gee gisch voortvloeisel zijn uil besluit van de raad in 197] gelden beschikbaar te s om de mogelijkheden tot vatie van de woningen te on zoeken. KATWIJK De sportsectie van de wijk vereniging „Molenw organiseert van 15 t/m 18 juni weer een avond vierdaagse. Dee me aan de wandelmarsen staat open voor personen van 8 en ouder. De afstanden zijn 4x10 km en 4x15 km. De lan afstand kan alleen gelopen worden door deelnemers van 14 en ouder. Inschrijven is tot 11 juni moge lijk bij het kantoor van VW (Boulevard), bureau Jeugd- en Sportzaken op het Raadhuis en bij fam. J. H. van Maanen, Fre- siastr. 16, Katwijk a.d. Rijn. Het inschrijfgeld bedraagt 2,75. De start is op iedere vierdaa avond bij de Baron van Wa naer van Catwijekschool. straat tussen 18.00 en 19.00 WASSENAAR Pastoor J. F. Steenman van de Goede Her derparochie in Wassenaar viert morgen zijn 25-jarig piester schap. Ter gelegenheid daarvan wordt morgenochtend om 11 uur in de parochiekerk een kin dermis gehouden. Zaterdag 22 mei om 17$$ uur is er een jonge renmis met medewerking van het jongerenkoor van het Adel- bertcollege. Na afloop gelegen heid tot feliciteren. Zondag wordt om 10.30 uur een hoog mis gehouden. Concelebranten zijn de deken van Leiden, dr. L. van Noort en pater Verhap pen, rector van de Ursulakli- niek. Medewerking wordt ver leend door het koor onder lei ding van de heer Woerdema. Na de hoogmis wederom gelegen heid tot feliciteren. Op nadruk kelijk verzoek van de pastoor wordt geen inzameling gehou den voor een cadeau maar zal tijdens de missen gecollecteerd worden voor zuster Van der Veen, die werkzaam is in Equa- dor. Met „De Zonnebloem" op stap Bijna 100 zieken en gehandicap te bejaarden uit Noordwijker- hout, De Zilk en Warmond heb ben gisteren een dagje gevaren op de Zuidhollandse plassen. De reis was georganiseerd door de „Zonnebloem", afdeling Noord- wijkerhout. Onder leiding van mevrouw Bosma, de vrouw van de burgemeester van Noordwij- kerhout, genoten de zieken en gehandicapten van hun dagje uit. (Van onze correspondent) NOORDWIJK Het Samenwerkingsorgaan Bollenstreek (S.O.B.) heeft zich gisteravond in het raadhuis van Noordwijk uitgespro ken voor de instelling van een schoolbegeleidingsdienst. Een werkgroep zal een onderzoek instellen naar de mogelijkheden, waarbij vooral gerapporteerd zal worden over de gevolgen van de keuze voor de inrichting van een eigen dienst of aansluiting bij een andere reeds bestaande, schoolbegeleidingsdienst. De gemeenteraden van Noord wij kerhout en Lisse willen zo snel mogelijk met een schoolbe geleidingsdienst beginnen. Hille- gom heeft voorlopig nog wat bezwaren, vooral van financiële aard. Noordwijk heeft zich nog niet uitgesproken over dit on derwerp. Burgemeester mr. J. M. Bonnike van Noordwijk ver telde de aanwezigen, dat de on derwijsnota in juli of augustus in de raad komt. Van verschil lende zijden werd aangedrongen op samenwerking tussen de bol lenstreekgemeenten, als ook met het protestants-christelijk, kath oliek en openbaar onderwijs. Over het algemeen kon men zich wel vinden in de gedachte NOORDWIJK De vestiging van kleine woonwagencentra in de regio is een uiterst moeilijk probleem. Uit de discussie in de vergadering bleek dat alle bij het Samenwerkingsorgaan Bollen streek aangesloten gemeenten bereid zijn mee te werken aan de oplossing, maar dat men niet ziet hoe deze oplossing spoedig te realiseren zal zijn. Dit zal ongeveer de kern wor den van een schrijven, dat het Samenwerkingsorgaan zal rich ten aan het dagelijks bestuur van het Regionaal Woonwagen centrum te Leiden, dat om me dewerking had verzocht om een eind te maken aan de overbezet ting van het kamp. Burgemeester Berends van Lis- se attendeerde onder meer op de ruimtelijke aspecten van de vestiging van woonwagencentra. Het regent bezwaarschriften en de behandeling daarvan vergt enorm veel tijd en werk. Bij het maken van de prognose, dat in 1985 niet minder dan 142 standplaatsen nodig zouden zijn, was naar de mening van VOORHOUT De heer L. M. den Hond is gisteravond gekozen tot voorzitter van de volksuniversiteit Voorhout. Hij volgt de heer D. C. Jesse op. In zijn afscheidsrede memoreer de de heer Jesse dat van een klein pottenbakkersclubje de volksuniversiteit is uitgegroeid tot eenhele grote club met vijf honderd leden, die deelnemen aan één van de veertig cursus sen. De bestuursleden mevrouw M. de Graaf en mevrouw M. v.d. Kruyk traden eveneens af. Voor hen in de plaats werden de da- „Franse week" in Boerhaavesehool VOORHOUT - In de Boerhaa vesehool wordt een „Franse week" gehouden. Hoogtepunt is een donderdagavond te houden feestelijke bijeenkomst. Bezoe kers zal een afwisselend pro gramma worden aangeboden. Er zal een modeshow in Franse stijl worden gehouden. Tevens zullen leerlingen volksdansjes opvoeren. De bijeenkomst be gint om half acht mes Van Dijk en Schouten in het bestuur gekozen. De .scheidende voorzitter wees er op dat de volksuniversiteit moet gaan streven naar stabili satie. „U moet niet in de verlei ding komen om alles aan te pakken", zo raadde hij het be stuur aan. De volksuniversiteit kampt thans al met ruimtepro blemen. De cursus creatieve handenarbeid behoeft hoogno dig een ander onderkomen. Noordwijks burgemeester mr. Bonnike wel wat met „de natte vinger" gewerkt. Niettemin was Noordwijk wel bereid Leiden uit de ellende te helpen en het voert daartoe reeds overleg met Katwijk. Andere sprekers opperden de mogelijkheid om voor woonwa genbewoners zonder stand plaats zo mogelijk huizen be schikbaar te stellen. In het ad vies was echter reeds gemeld, dat dit geen soelaas biedt, om dat deze mensen zich in een woonwijk niet thuis gevoelen. Door de woonwagenbewoners onder te brengen in kleine kam pen tracht men hen op den duur te integreren in de woonge meenschappen, legde voorzitter Bosma uit. Hillegom stond positief tegen over de vestiging van kleine centra, maar voelde niets voor een „trekkerskamp". Noordwijkerhouts gezin na 24 jaar herenigd Bij de familie Van Dam in Noordwijkerhout is het van daag groot feest. De heer en mevrouw Van Dam zijn 55 jaar getrouwd. Ter gele genheid daarvan komt de familie voor het eerst sinds 24 jaar weer bijeen. Het echtpaar Van Dam heeft drie kinderen in Nieuw Zeeland wonen en die ko men niet elke dag naar Noordwijkerhout. De heer Van Dam (85) en zijn vrouw (77) begeven zich nog regelmatig op de fiets door hun geboorte plaats Noordwijkerhout. tot het instellen van een school begeleidingsdienst door de duin en bollenstreekgemeenten geza menlijk, met name door Hille gom, Lisse, Voorhout, Noord wijk, Noordwijkerhout, Sassen- heim, Warmond, Katwijk, Rijns burg en Valkenburg. Uiteraard zal dit nog een punt van overleg moeten worden tussen de wel en de niet bij het S.O.B. aangeslo ten gemeenten. De vertegen woordiger van Voorhout noem de in dit verband ook nog Voor schoten, omdat hij had verno men dat deze gemeente zich in de schooladviesdienst Leiden niet bijster gelukkig zou gevoe len. Naar aanleiding van de taakom schrijving voor een schoolbege leidingsdienst in de toelichting op het voorstel, werden kriti sche opmerkingen gemaakt. Zo attendeert Voorhout op de be langrijke plaats van het bijzon der onderwijs in het gewest en deze woordvoerder legde de de nadruk op, dat het bij een der gelijke dienst primair moet gaan om het kind. „Ik ben 1 zig voor een bepaald maatschappijvernieuwers", een schoolbegeleidingsdiens n de eerste plaats zou beo e maatschappelijke structure: veranderen, dan had het v houtse raadslid daartegen p nent bezwaar. Kritiek Kritischer nog waren de u tingen van burgemeester rends van Lisse. Als het onderwijsvernieuwing en de lijk soort zaken gaat is er bi niemand meer, die iets zim naar voren durft te brenf Dat er bij het onderwijs kleraren, schoolartsen, psyc gen, en dergelijke te pas kon was voor de heer Berends punt. Over een schoolbel dingsdienst had hij echter t fels, daar zij plaats kan gj bieden aan door de st demies af te leveren maatsch pijvernieuwers. Men drijf hoop gemeenten bij elkaar, zo'n dienst moeten gaan in len en niemand heeft nog op de kosten. Daar komt no{ dat het land vijftien miljart kort komt en op de uitga besnoeid zal moeten word „Mijn raad is optimistischer haar voorzitter", conclude® heer Berends. LISSE Woningbouwvereni ging „Het Gezinsbelang" zal op korte termijn een renovatieplan uitwerken voor „De Engel". Tij dens een vergadering van de vereniging werd onlangs mee gedeeld dat inmiddels voorbe reidingen worden getroffen voor renovatie van de huizen langs het Engelenplein en aan beide zijden van de .Nicolaas Damesstraat. Het woningbezit van „Het Ge zinsbelang" is het afgelopen jaar met 58 woningen toegeno men. Secretaris Van der Meer stelde dat in het nieuwbouwplan Meerenburgh mogelijk in de wo- ningwetsfeer zal worden bouwd, waardoor het bezit i ld. „Het Gezinsbelang" nog ver zal kunnen worden uitgebreid'*'11- Het bestuur deelde voorts nEux dat het strenger wil gaan oplar den tegen uitwassen voor v bouw op eigen initiatief. Tev werd er een beroep op de le< °V' gedaan regelmatiger de hl IJ11 over te maken. Het adminisl tief apparaat is niet voldoer aclJ toegerust om aanmaningen I tijds te versturen. •eldi Jan Hein Donner in Nieuwkoop NIEUWKOOP - Veertig leden van de Schaaksocie- teit Nieuwkoop nemen het maandag 24 mei op tegen de schaakgrootmeester Jan Hein Donner. De wedstrijd wordt gehouden in Pavil joen Plaszicht en begint om 20.00 uur. (Van een onzer verslaggevers) LISSE Een reële herverka veling van de overheidsbeste dingen, zodanig dat voor de zo sterk in belangrijkheid toege nomen bloemisterij meer geld wordt vrijgemaakt. Hiervoor heeft mr. P. P. A. Teunissen, voorzitter van de vereniging „De Nederlandse Bloemiste rij" gepleit in de vandaag in Lisse gehouden algemene ver gadering van zijn organisatie. Hij deed dit „met begrip en zelfs instemming voor het af remmen van de totale over heidsuitgaven". Zou de grote re overheidsbesteding voor de bloemisterij ten koste moeten gaan van in betekenis afgeno men andere sectoren der agra rische bedrijvigheid, dan zou hij daarin mee kunnen gaan. Volgens berekeningen van het Landbouw-Economisch Insti tuut, zo vertelde de voorzitter, hebben de telers van snijbloe men vorig jaar een onderne- mersverlies geleden van ge middeld 24.220, of acht gul den per honderd gulden kos ten. Dat was dubbel zo veel als de prognose: die was namelijk vier gulden verlies per hon derd gulden kosten. De LEI-berekening ging er van uit dat, door voortgaande overschakeling van olie op aardgas, het aardgasverbruik in de bloementeelt in 1976 is toegenomen met 12 procent De kosten van aardgas zijn gestegen met 24 procent, meer dan die van zware olie, die met 19 procent omhoog gin gen. De geleidelijke aanpassing van de aardgasprijs die onze rege ring voor ogen stond, aldus de voorzitter, is door ingrijpen van de Europese Commissie vorig jaar gedwarsboomd. Het is nu uitgelopen op een lasten verzwaring die, zoals nu over duidelijk is gebleken, de krachten van het bedrijfsleven ver te boven gaat, namelijk een directe verhoging met 1,9 cent per kubieke meter en een intrekking van de prijsrestitu- tie van gemiddeld 0,8 cent per kubieke meter. Teunissen waarschuwde de bloementelers dat Nederland op internationale tentoonstel lingen, al staat het daar nog vrijwel steeds bovenaan, niet meer zo'n grote voorsprong heeft als jarenlang het geval was. Buitenlandse bloemisten hebben nu ook bewezen tot hoge prestaties in staat te zijn. „We zullen op onze tellen moe ten passen en onvermoeid ver der moeten gaan de export druk over een groter draag vlak te verspreiden", aldus de voorzitter. De voorzitter ried de bloemen telers grote zelfbeheersing aan bij beslissingen over uitbrei ding, omdat de vraag niet overal in gelijke mate toe neemt met de omvang der pro- duktie. Allereerst zal volgens hem in de bestaande tuin bouwgebieden en de omgeving daarvan de nodige ruimte met een duidelijke tuinbouwbe- stemming beschikbaar moeten blijven. „Het gaat niet aan, op traditionele tuinbouwgebieden pardoes claims te leggen voor andere doeleinden en op die manier een natuurlijke be drijfsontwikkeling lam te leg gen". Voor uitbreiding op lan gere termijn achtte hij verder tijdige reservering van nieuw gebied voor vestiging van een levensvatbaar centrum nood zakelijk, bij voorkeur op niet te grote afstand van bestaande levensvatbare centra. Het bestuur van „De Neder landse bloemisterij", deelde de voorzitter mee, is niet voor een bestuurlijke samenvoeging van het produktschap voor groenten en fruit en het pro duktschap voor siergewassen. Wel meent het, al heeft het nog geen afgerond standpunt be paald, dat integratie op uitvoe rend administratief gebied wellicht tot kostenbesparing kan leiden. Zoals gemeld be studeren de beide produkt- schappen de mogelijkheid van een gemeenschappelijke voor zitter en van samenwerking der secretariaten. KORTWEG LISSE Jaap de Jong, vi «eb voorzitter van de PPR k< ^rc vanavond met Albert King (voorzitter van de stichting ri nm cale vorming) naai" Lisse. In ud< fé-restaurant „De Beurs" zulps zij vanaf half negen met ur PPR-leden praten over het fu Wl' tioneren van het partijbest 11 en over politieke zaken, die di "ee de leden zullen worden aar JJ dragen. 9 u LISSE De jeugdraad van Spartaan" houdt zaterdag „opiW. huis" op het gemeentelijk Sp< park aan de Spekkelaan. In kantine van de „Spartaan" [^j, informatie worden gegeven o de vereniging en de atletiek.jQj vens krijgen de bezoekers I gWj gelegenheid op het sportpi een aantal atletiekvormen stra beoefenen, zoals speerwerp ten. hoogspringen, en kogelstot rjcj Vanaf elf uur 's morgens ki nen belangstellenden terecht „De Spartaan". LISSE Bij het VW-kantt^ in Lisse zijn kaarten te krijj voor een rondvlucht van NLM boven de gemeenten n 2oj dom het IJsselmeer. De kaart hai kosten 45,-. De rondvluci(je2 duurt vijfenveertig minuten. LISSE -Bij woningbouwverende ging „Volksbelang" is met i zal gang van 17 mei de heer lijk rosier uit Leiderdorp in die»Ve: getreden. Hij is benoemd ifkaj hoofd technische dienst.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4