„Wij willen inspraak bij renovatie huizen" Flats voor werkende jongeren in de Mors GEMEENTE VERWERPT ARBITRAGE IN ZAAK DAEY OUWENS X SLUITINGSUUR HORECA WORDT GELIJKGETROKKEN Allendestraat wordt snel Ellendestraat" Woningbouw Herengracht e.o. vertraagd Kunstenaars debuteren in „Staalwijk" rn, DINSDAG 18 MEI 1976 [Ei r LEIDSE COURANT, PAGINA 3 9 goederen voor vo<" ommelmarkt itadhuisplein EIDEN Goederen voor de |l nmelmarkt die aanstaande nderdag op het Stadhuisplein n behoeve van de wederop- met )uvv van het vorige maand af- ibrande clubhuis „Wester- nartier" wordt gehouden, kun- m bij de volgende club- en lurthuizen worden ingeleverd: )e Klinker", Berlagestraat, ijfhovenhuis", Hoflaan, 'amboerijn", Valeriusstraat. reehuys", Breestraat, ^^■roef", Noordeinde 2a, „De olijcke Arke", Pieterskerk- oorsteeg, „Het Leidse Volks- is", Apothekersdijk, „Morsch- jck", Opaalstraat, ,,'t Mieren- st", Morsstraat „De Zeven- Bernhardkade, „Gr<j>e- ord". Musschenbroeckstraat, Honk", Surinamestraat (mid- Iste flat) en „Kortimarkt" d hter de Merendonk). urgerlijke stand ;IDEN Geboren: Jannette Willemina van der Boon en T. J. van der Bent, z.v. C. J. U. B. Gayet en M, J, M. lornelia Marearetha d.v. C. J Later- >n G. J. Wifiems, Marinus Jacobus z.v F. A. M. van der Kroft en C. der Hulst, Martijn z.v. J. P. de Jong A. van der Voorden, Jacob Cornells j. A. A. van der Wolk en E. M. van Berg. Ellen Trijntje d.v. E. Koster en der Mark e bsabeth d.v. G. Timmers en E. Marmis- Johanna Margaretha d.v. W. J. Eradus R.j t r. T. L Kesteren en H. E. Besseling, Pieter Martijn z.v. J. P. van Berg en C. P. M. T. Roeleveld. rieden: S. C. Zonneveld, geb. 12 nov. I, echtgenote van D. Vollenga; A. van Burg, geb. 15 mei 1895, man; P. J. van Voord, geb. 2 dec. 1893, man; J. Mieloo, b. 10 febr. 1892, gehuwd geweest met J. lerduyn; T. Stol, geb. 10 juli 1917, echtge- L. IJmker; M. F. de Vos, geb. 173, zoon; W. van den Boogaart, 1.1905, man; S. A. Vermond, geb. 883, vrouw; P. Koning, geb. 28 „4. man; S. C. Zonneveld, geb. 12 13, echtgenote van D. Vollenga; J. rang, geb. 8 apr. 1894, man; D. Kisoen- rsad, geb. 14 nov. 1916, echtgenote van ga; S. D. Simons, geb. 8 mrt 1891, I W W'tgenote van S. van Heijmngen; L. C. III Bot, geb. 17 juni 1975, z.v. M. C. de Bot L. Leroij; C. Buissing, geb. 19 dec. 1896, Biuwd geweest met D. van der Bend, fehuwd: A. C. van Ginkel en L. E. Zollner, bank.j C. J. Sprengers en J. de Mooij. 27' jar april 1 («KORTWEG (S) &IDEN Het Leids studenten de hpr en orkest „Collegium Musi- <ers®" geeft bomende vrijdag a voB^oncert in de Lutherse Kerk ïan de Hooglandsche Kerk- acht. Uitgevoerd worden wer- n van Handel, Schubert, ancaix en Kallo. Solisten zijn Loopstra (sopraan), Nico der Meel (tenor) en Arjan sker (bas). Het concert begint kwart over acht. dv !IDEN De vormingswerk- N* mmissie van de Leidse stu- I ntenvereniging „Augustinus" R] ganiseert een serie discussie- g. 17.! !E°' ieenkomsten over „misdaad", eerste bijeenkomst is mor- in de mensa van „Augusti- Rapenburg 24. Er wordt de „In bewaring" van Hans I, ïatfass - vertoond. De filmer aanwezig zijn voor het geven toelichting. De bijeenkomst gint om acht uur. De Seringenstraat in de Tuinstadwijk BEWONERS TUINSTADWIJK OP RUMOERIGE VERGADERING: Van een onzer verslaggevers. LEIDEN - Een AANTAL BEWONERS VAN HUIZEN van DE Seringenstraat en omgeving (Tuinstadwijk) verzetten zich tegen renovatie van hun woning. Zij gaan niet akkoord met de plannen van de wo ningbouwvereniging die in samenwerking met het Leidse architectenbureau Herms van den Berg zijn opgesteld. Zij eisen meer inspraak bij de renovatie en wensen in concreto grotere dakkappelen, grotere ramen en het handhaven van 12 huizen die zouden moeten worden afgebroken. Bovendien willen zij dat bij de renovatie het bouwkundig adviesbureau van de T. H. Eindhoven wordt ingeschakeld: de be woners zeggen onvoldoende vertrouwen te hebben in de architect en de aannemer: de Fa. Arbouw. De groep bewoners, voornamelijk vrou wen, bracht gistêren deze eisen naar voren in een nogal rumoerige vergadering van de volkshuisvestingscommissie van de ge meenteraad. Daarbij zagen zij zich ge steund door het PSP-raadslid Anne van de Zande die het voor hen opnam. Volgens de bewoners zijn de huizen die op de nominatie staan om afgebroken te wor den nog in prima staat. De architect lichtte echter toe, dat ze moeten verdwijnen om de renovatiewoningen meer bergruimte te geven en de bovenwoningen een balkon te bezorgen. De klagende huisvrouwen vroe gen zich echter af waar ze dan naar toe moesten. Ze verweten de woningbouwver eniging te weinig inspraak te hebben gebo den. „Er zouden proefwoningen komen, maar waar blijven ze?", was hun vraag. Namens het bestuur van de woningbouw vereniging de Tuinstadwijk vertelde de heer Kroon, dat dit op financiële bezwaren stuitte. Hij stelde evenals de architect wel regelmatig overleg te voeren met de zoge naamde bewonerscommissie, waar de da mes echter juist uit waren gestapt omdat deze onvoldoende naar de achterban zou terugkoppelen. Naast proefwoningen eisten zij ook dat hun ramen groter zouden worden en deug delijk geïsoleerd, zoals zou zijn beloofd. „Ik ben niet van plan me straks bjauw te gaan stoken", aldus een van de dames, die daaraan toevoegde anders de centrale ver warming te zullen weigeren. Huisvestingsambtenaar Akse, die het roer tijdens de rumoerige commissievergade ring hier en daar van zijn baas, wethouder Verboom overnam, zegde toe dat de zaak van de proefwoningen alsnog zou worden opgelost. „Ik zal zorgen dat er meteen begonnen kan worden, zodat er snel een aantal woningen klaar zijn. Dan kunt u ze gaan bekijken en weet U tenminste waar u aan toe bent", aldus zijn ogenschijnlijk gulle toezegging. Aanvankelijk toonden de dames zich bij zonder verheugd, maar hun blijdschap sloeg snel om toen bleek dat ze zich met een dooie mus blij maakten. Hun bedoeling was uiteraard na het zien van de proefwo ningen met wensen en wijzigingen te ko men die bij de renovatie van hun huis uitgevoerd zouden moeten worden. Maar op hun vraag of dit ook het geval zou zijn was het antwoord van Akse: „Nee, natuur lijk niet"... Een opmerking die de dames furieus deed worden. Ze vroegen opnieuw het woord, maar wethouder Verboom kapte hen af: „De inspraak is geweest. Bij de woning bouwvereniging kunt u verder pruttelen". Kees Walle, een van de sociale raadslieden bij het stedelijk renovatieproces nam het voor zijn clienten op maar ook hij kreeg van de wethouder de kous op de kop: „He, he, jou wordt niks gevraagd", luidde het voorzien van de nodige slagen op tafel en even later toen Walle het waagde nog een opmerking te maken: „Jij kletst uit je nek, jij"! Verder ging de vergadering, zonder dat de standpunten tot elkaar kwamen. Beijen (PPR) vroeg nog om voortaan de eis van proefwoningen te stellen bij elk renovatie project (zoals ook door de rijksoverheid verplicht gesteld schijnt te zijn). Maar de bewoners waren en bleven ontevreden. Nog een keer vroeg een hunner het woord: „Zijn wij eigenlijk strafbaar als we de renovatie weigeren?" Antwoord van de heer Akse: „Nee, dat bent u nog niet". „Dank u wel, dat was wat ik weten wilde", was de reactie van een van de dames, die daarop de raadzaal verlieten.... Ontheffingen verdwijnen per 1 juli (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De uitzonderingspo sitie die drie Leidse horecagele genheden ten aanzien van het sluitingsuur thans nog innemen zal met ingang van 1 juli ver dwijnen. Dat deelde burgemees ter Vis gisteravond mee. Het gaat hier om de Club „70", Samantha's en Pardoeza, die een oogluikende ontheffing had den tot 3 uur 's nachts. Eigenlijk was hun ontheffing al op 1 ja nuari afgelopen, maar burge meester Vis had in afwachting van een beslissing over de aan- pak van de horeca-problemen een beslissing nog wat uitge steld. Gisteren gaf jij echter te kennen dat het nu wel lang genoeg geduurd heeft: „Ik wil niet meer wachten totdat de ho- recaverordeningen zijn aange past aan de opmerkingen die in de diskussies eerder dit jaar zijn Dr. A. J. Vis: ,,Het heeft nu lang genoeg geduurd". gemaakt." Hij stelde dat van daag een brief aan de betrokken bars de deur uit zou gaan, waar in hen wordt meegedeeld dat het per 1 juli afgelopen is. Dit tot ongenoegen van horeca- pleiter CDA-leider Driessen, die vond dat Vis deze zaak eerst opnieuw in de commissie had moeten brengen. Hij sprak van „afwentelen van traagheid op de ruggen van de burgerij". Vis wuifde zijn verwijten weg. Hij stelde het juist een gunstig moment te vinden met name voor Pardoeza, dat dan met in gang van een nieuw studiejaar met een nieuwe situatie zou kunnen starten. Vis gaf te ken nen dat deze besbssingen geen gevolgen geeft voor de studen tensociëteiten. Hij bet doorsche meren dat Pardoeza dan ook denkt aan omzetting in een so- jieteit. Van Aken opent „De Kopermolen" LEIDEN Wethouder M. van Aken van economische aangele genheden zal vrijdag 21 mei het winkelcentrum „De Kopermo len" in de Merenwijk officieel openen. De wethouder verricht zijn officiële daad om acht urn 's avonds. Daarna organiseert de winkeliersvereniging „De Kopermolen" nog een feestelij ke bijeenkomst in het Chinees restaurant „Pearl City" in het nieuwe winkelcentrum. RESTAURATIE PIETERSKERK LEIDEN De restauratie van de Pieterskerk zal mogebjk nog dit jaar een aanvang kunnen nemen. Van de kant van Rijk en provincie zijn inmiddels de benodigde gelden toegezegd en het wachten is nu nog op de definitieve afwikkeling van de overdracht van de kerk aan de Stichting Pieterskerk. Burgemeester Vis deed gister avond deze mededebng in de raadscommissie voor bestuurbj- ke aangelegenheden. Hij stelde dat, wanneer alles vlot verloop- teind dit jaar met de restauratie kan worden begonnen, wachten is nu nog op de definitieve af wikkeling van de overdracht van de kerk aan de Stichting Pieterskerk. Burgemeester Vis deed gister avond deze mededebng in de raadscommissie voor bestuurbj- ke aangelegenheden. Hij stelde dat, wanneer alles vlot verloopt eind dit jaar met de restauratie kan worden begonnen. BURGEMEESTER VIS: (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De burgemeester van Leiden, dr. A. J. Vis is er i een voorstander van i ls in Leiden een straat zou worden genoemd naar de vermoorde president van Chili, dr. Salva dor Allende. Dat bleek gisteravond tijdens een vergadering vi|n de jridische commissie vi|n de gemeenteraad. Op ver zoek van het PPR-raadslid Beijen was deze wens van het Chili-Komité Leiden op de igenda geplaatst. Beijen zag graag dat over dit verzoek voor 1 juni een be- shssing kon worden geno men in verband met de door het Chib-Komite te houden cobecte voor het Chileens verzet. Voor burgemeester Vis was dit in elk geval geen haalba re kaart, omdat de commis sie voor de straatnamen ook nog over deze suggestie moet vergaderen en vervolgens een advies aan het cobege moet opsteben, dat de ui teindelijke beslissing neemt. Vis toonde zich geen voor stander van een Abende- straat. „Mijns inziens wordt het binnen de kortste keren een EUendestraat", aldus Vis, die vooral bezwaren ver wachtte van de mensen die in deze straat zouden moeten de". Beijen (PPR) vroeg zich af waarom er dan wel een Ken nedy laan in Leiden was. Dit als een'reactie op de stelling van de burgemeester dat straatnamen tegenwoordig in systemen plegen te worden gepast. Van ambtebjke zijde werd echter gesteld dat bij de Kennedylaan van dit be ginsel was afgeweken. Ranner (PvdA) meende dat de gemeente dan maar een wijk moest creeren, waarin nog meer soortgelijke perso nen konden worden ver noemd, hetgeen Driessen (CDA) cynisch deed opmer ken: „Met vermoorde pobtici kun je de Merenwijk wel vul len". Van een onzer verslaggevers :iDEN De gemeente Leiden verwerpt de suggestie van arbitrage in het conflict tussen haar en de voor ontslag voorgedragen direc teur van de Groenoordhal, Th. C. Daey Ou- wens. Van de kant van de advokaat van de heer Daey Ouwens was om arbitrage gevraagd, ik nadat deze mogelijkheid tijdens de raadsdebat- ten van februari ook aan de orde was gesteld door het raadslid Houtman (SGP/GPV). Deze lebatten mondden uiteindelijk uit in een prin- iipiële instemming van de raad met het voor- :i 'tel van burgemeester en wethouders Daey ;r Ouwens met ingang van nader te bepalen "latum te ontslaan. lurgemeester Vis maakte gisteravond bekend, lat er naar gestreefd wordt dit nog voor het :omerreces te laten geschieden. Hij wees er ichter op dat de gemeente in deze afhankebjk s van de slagvaardigheid van de stedebjke uridisch adviseur, dr. Van der Horst. „En die d heeft nog meer te doen", merkte de burgemees- jjdat ee „lui wer Op vragen'van de heer Houtman, waarom de gemeente arbitrage van de hand gewezen had, antwoordde Vis: „Wij wiben niet het risiko lopen dat de zaak daardoor nog eens een jaar langer gaat duren. Dat tijdverbes wülen we geen van beide partijen aandoen". Driessen (CDA) wees op de grote ongelijkheid die de gemeente in deze procedure betracht: „Daey Ouwens krijgt zelf drie weken om te reageren, en de gemeente neemt er rustig enke le maanden de tijd voor om op deze reactie een weerwoord op te steben, een merkwaardige zaak". Burgemeester Vis zei te verwachten dat de zaak voor zijn laatste fase op 28 juni in de raad aan de orde zou kunnen komen (de raad is uiteinde lijk het orgaan dat tot ontslag overgaat - red). Schoute (WD): „Weinig elegant om iemand zo lang te laten wachten". Vis: „Onze raadsman heeft nog meer aan zijn hoofd. Driessen (CDA): „De advocaat van Daey Ouwens ongetwijfeld ook an een onzer verslaggevers) 8 EIDEN De oplevering van eerste woningen in het r ieuwbouwgebied Herengracht- v ijlsingel, zal zeker nog ander- ilf jaar gaan duren. Boven in zullen de huizen duurder orden dan was geraamd. De -n 'urprijs zal de grens van de n^oningwetsector naderen en t onder 500 gulden per maand men te liggen. 't bleek gisteravond in de 'mmissie volkhuisvesting van gemeenteraad. Oorzaak van eze vertraging in de bouw en ~>g uitvallende huren is vol 's de architect vooral gelegen de moeüijke bereikbaarheid i het gebied. De materialen Uden eerst van grote wagens kleinere moeten worden 'geladen, omdat de oude ha H i kbog i 'erk n: bruggen die dit stuk voormalig eerste paal voor de eerste saneringsgebied ontsluiten, de zware last niet aankunnen. Dat maakt het allemaal omslachti ger en duurder. Verwacht wordt dat op 8 juli de huizen- gedifferentieerd in be jaardenwoningen, huizen voo alleenstaanden en eengezinswo ningen, kan worden geslagen waarna de bouwtijd nog zeke 16 maanden zal vergen. Nico van Dee en René Hansen houden hun eerste expositie in gebouw Staalwijk aan de Herenstraat in Leiden. Gisteren werd de tentoonstelling geopend door de heer Labordus, de vroegere tekenleraar van beide exposanten. De twee exposanten Nico van Dee (rechts) en René Hansen. De tentoonstelling wordt gehou den in het kader van het project „Staalwijk", waarmee getracht wordt de bewoners rond de He renstraat meer bij de activitei ten in het buurthuis te betrek ken. De twee exposanten zitten nog op school, Nico op de MTS en René op de HTS. Van Nico zijn vooral abstracte schilderij- en te zien. René schüdert paarde- en men senfiguren in fraaie pasteltin ten. De expositie is geopend tot 14 juni. Tijdens de opening stelde de heer Labordus dat hetgeen zijn vroegere leerlingen beten zien, nog niet geheel volmaakt is. „Maar julbe zijn nog jong. Na dat je het nodige succes hebt geoogst bij famiheleden en vrienden, gaan julbe nu het aan tal bewonderaars uitbreiden. Ik wens julbe veel succes, maar vooral veel kritiek toe. Want alleen met goede kritiek zal het mogebjk zijn je eigen stijl te vervolmaken." (Van een onzer verslag- gevers) LEIDEN De gemeen te zal een garantie ver lenen van 6,4 miljoen ;ulden ten behoeve van de bouw van 93 flatwo ningen voor werkende jongeren in de Storm Byysingstraat (Mors- kwartier). Het gaat hier om een aangepast plan, dat aanvankelijk uit ging van 122 woningen, maar dat toen in de ogen van de raadscom missie geen genade kon vinden. Het aangepaste plan gaat uit van 77 woningen met twee ver- bbjfseenheden met keuken en 16 stuks van een verbbjfseen- heid met keuken. De huurprijs zal komen te hggen rond 191 gulden per maand. Het plan wordt uitgevoerd in samen hang met een soortgehjk pro ject van de Leidse Woning stichting aan de Smaragdlaan. Het aanvankelijk bij de flats (die in gevarieerde bouwlagen en voorzien van dakterrassen zuben worden uitgevoerd,) ge plande aantal parkeerplaatsen is ook drastich verminderd. Aanvankelijk ging men uit van een aantal rond 100, nu wil men uitkomen op ongeveer de helft daarvan. De rest van het omhggende terrein zal be stemd worden voor groenvoor zieningen. Het is de bedoeling dat de Stichting Huisvesting Werken de Jongeren de bouw voor zijn rekening neemt De Stichting Leidse Studentenhuisvesting zal vervolgens voor het onder houd zorgdragen. Beide stich tingen zuben een derde van de toekomstige huurders mogen aanwijzen. De Rijksuniversi teit neemt de rest voor zijn rekening

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3