Ccidóc 6omcwit F.N.V. eist 100 gulden als volledige compensatie Judy zoekt Rode fietsreflector komt er Burgemeester Ter Aar vertrekt AARDAPPELPRIJS NIET MEER AAN BANDEN Excommunicatie niet uitgesloten voor kandidaten Italiaanse C.P. VuRLiTzeR orgels* 5.975.- EXTRA MATIGING NIET TE VERDEDIGEN Dinsdag 18 mei 1976, 66e jaargang no. 20429 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank. Amro-bank N V., Leiden Directeur-hoofdredacteur: F J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune jrtenties (excl BTW) 0,45 per mm Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Benjowsky Deel 1 van „Baron Benjowsky" op Ned. II om 20.25 uur. Hier en nu met kraakacties om 21.55 uur. Ned. I om 19.05 uur Science-fic- tion-film „Overmorgen", om 19.55 uur thriller Aloha en om 21.50 uur Willem Mengelberg in (laatste) Heilig Vuur. Wat minder zonnig Wolkenvelden, maar ook perio den met zon en droog weer, behoudens een kleine kans op een plaatselijke regen- of on weersbui. Maxima van 18 tot 26 graden. Morgen: Zon: 04.40 - 20.33. Maan: 00.34 - 10.34 Schev. hoogw.: 6.49 Laagw.: 2.39 - 15.00. 19.18 Mistachterlichten auto's worden verplicht DEN HAAG (ANP) Minister Westerterp (Ver- keer) heeft aangekondigd dat de rode fietsreflector wordt ingevoerd. Deze maatregel beoogt het fiet sen veiliger te maken. Voorts deelde hij gisteren in een vergadering met de Verkeersommissie uit de Tweede Kamer mee dat er een onderzoek gaande is naar mogelijke invoering van witte spatborden en reflectuerende banden op fietsen en dat de minimum-leeftijd voor het berijden bromfietsen absoluut niet zal worden verlaagd. Ook andere verkeersveiligheidsmaatregelen zijn in de maak of worden onderzocht. Zo zullen mistachterlichten voor nieuwe auto's verplicht gesteld worden; in internationaal verband zullen voorschriften worden ontworpen voor ontdooiingsinrichten voor voor- en achterruit en vrachtwagens zullen voor de herkenbaar heid bepaalde reflectoren of aanduidingen krijgen. De minister noemde de verkeesonveiügheid een voortdurende nationale plaag, waarbij hij overigens constateerde dat er sinds 1973 sprake is van een ombuiging in het aantal doden en gewonden in het verkeer. In de commissievergadering werden aantallen van ongeveer 2500 doden en circa 65.000 gewonden genoemd. Mr. H. J. van de Poel (Van een onzer verslaggevers) TER AAR Mr. H. J. van de Poel zal binnenkort zijn func tie als burgemeester van Ter Aar neerleggen. De reden van zijn vertrek uit Ter Aar is nog niet bekend, hoewel gezond heidsredenen niet uitgesloten geacht worden. Mr. H. J. van de Poel werd in Ter Aar benoemd in 1972. Vooraf gaande aan zijn burgemeester schap was hij staatssecretaris van CRM in het kabinet De Jong ('67'71). Tevens is mr. Van de Poel voorzitter van de Raad van Toezicht van het Al gemeen Burgerlijk Pensoen fonds. Het nieuws omtrent het naderen de afscheid van de burgemees ter was op het gemeentehuis van Ter Aar intern al min of meer bekend. Men onthoudt zich echter vooralsnog van commentaar. Mr. Van de Poel was niet bereikbaar voor nade re informatie. a Type 4611 model 1976, et 3 klavieren, kvoor CAT. PRIJS 8.975.- wde lelvei hij i en d i. An ;adei ichti) vast ach alle frustraties van dien. ÏN Brood twee cent duurder DEN HAAG (ANP) De mini mum-broodprijs gaat volgende week dinsdag met twee cent omhoog. De minimumprijs wordt dan voor: verpakt gesne den witbrood 1,22, ander wit brood 1,15,-verpakt gesneden bruin 1,19, ander bruinbrood 1,12 per 800 gram. Dit blijkt uit mededelingen van het mi nisterie van Economische Za ken. De verhoging vloeit voort uit kostenstijgingen die volgens de regels van de prijzenbeschik- king Goederen en Diensten 1976 doorberekend mogen worden. De regeling houdt in dat onder meer de gronstoffenkosten gere kend mogen worden. Stijging van loonkosten mag men niet m rekening brengen. Politieke gevangenen Vol gens het Argentijnse leger zijn gisteravond zes gevangenen, die beschuldigd zijn van ondermij nende activiteit, om het leven gekomen tijdens een vluchtpo ging. Zij ondernamen deze po ging toen zij overgebracht wer den naar de gevangenis in Cor doba, 780 km. ten noord-westen van Buenos Aires. (Van onze parlementaire redactie) Utrecht De Federatie Nederlandse Vakbeweging (NVV en NKV) zal over enkele weken het loon- overleg 1976 met werkgevers en overheid ingaan met de eis van volledige prijscompensatie in de vorm van een voor iedere werknemer gelijk be drag. Dit geldt zowel voor 1 juli als voor 31 december. Op 1 juli komt dit neer op een loonstij ging van ruim 100 gulden bruto per maand. De koopkracht van een gezin met 24.500 gulden moet namelijk gelijk blijven en de prijsstijging was tussen oktober en april circa 5 procent. Wie meer verdient krijgt dus een onvolledige compensatie, die een lager salaris heeft houdt er iets aan over. De F.n.V. wil ook het minimumloon op de norma le wijze aanpassen per 1 juli. Dat zou een stijging met circa 4,5 procent betekenen. Hoewel de federatieraad van de FNV onlangs wel bereid heid toonde om een extra ma tiging overeen te komen per 1 juli - wat dan op 31 december zou kunnen worden bijge stuurd - heeft hij gisteren aan gesloten bij de opvatting van de leden van de bij de FNV aangesloten bonden, die in „royale meerderheid", zoals voorzitter Wim Kok het noem de, in de afgelopen weken heb ben gekozen voor herstel van het koopkrachtverlies door middel van een volledige prijs compensatie. Die leden heb ben zich in meerderheid even eens uitgesproken voor een handhaving van de bestaande collectieve voorzieningen. De FNV voorziet met deze ei sen een conflictsituatie, omdat, de werkgevers hebben gezegd per 1 juli geen ruimte voor loonstijging te zien, terwijl het kabinet in feite ook deze ruim te niet aanwezig acht, omdat het de loonkosten niet verder wil laten stijgen in 1976 dan Arie Groenevelt (Industriebond N.V.V.) links, en Wim Kok (voorzitter F.N.V.) bezegelen de overeenkomst met een stevige handdruk. met circa 9 procent, terwijl nu al 8,8 procent „verbruikt" is. Bij een prijscompensatie van 5 procent gaan de loonkosten met ruim 11 procent omhoog, tenzij de overheid de compen satie zou willen geven in de vorm van verlaging van socia le lasten en belastingen. De F.N.V. wijst dit systeem niet bij voorbaat af, maar wil eerst zien, op welke wijze deze ope ratie zal geschieden. Intussen is reeds een actieprogram ont worpen voor het geval het tot een echt conflict zou komen. In eerste aanleg gaat de FNV ervan uit, dat er een centraal loonakkoord voor de rest van 1976 wordt gesloten. Lukt dat niet, dan zal er bedrijfstaks- of ondernemingsgewijze worden onderhandeld. Denkbaar is ui teraard ook, dat de regering tot een looningreep besluit. In tussen heeft de FNV een uit nodiging van de Tweede Ka mercommissie voor Sociale Zaken om een oordeel te ge ven over het wetsontwerp op de loonvorming, dat zo'n loon ingreep mogelijk moet maken, afgewezen. De federatie wil zich niet bloot geven voordat ze weet welke richting het overleg vakbeweging-werkge vers-regering uit gaat. Dat centrale overleg zal waar schijnlijk eind mei, begin juni beginnen. Het Christelijk Nationaal Vak verbond, dat los van de Fede ratie Nederlandse Vakbewe ging optreedt, heet nog geen definitief standpunt ingeno men in de kwestie van de prijscompensatie. De ver bondsraad van het C.N.V. komt maandag 24 mei in Ut recht bijeen, om een beleid slijn op te stellen over het „arbeidsvoorwaardenbeleid" voor de tweede helft van dit jaar. In principe wil ook deze vak centrale een volledige prijs compensatie. Maar voordat zij zich definitief zal uitspreken wil zij eerst weten, hoe het bezuinigingsplan van de rege ring eruit zal zien. Dit plan komt nog deze week. Het C.N.V. wil echter ëen nog diepgaander beraad, zeker nu de prijzen zo onverwachts sterk gestegen zijn. De Nederlandse Christelijke Werkgevers (zie ook elders in deze krant), menen dat in het uiterste geval een prijscom pensatie verleend kan worden door middel van verlaging van de sociale lasten. Zij voelen het meest voor een loonak koord van anderhalf jaar. Dat wil zeggen een akkoord dat zou moeten lopen van 1 juli 1976 tot en met 31 december 1977. Een dergelijk akkoord is in de naoorlogse sociale ge schiedenis geen onbekende. Het is al bij herhaling gehan teerd. De Federatie Nederlandse Vakbeweging heeft gisteren nogmaals benadrukt, dat het sociaal-psychologisch klimaat er op dit moment niet naar is, om een extra matiging verde digbaar te maken. (Van een onzer verslaggevers) len besloten, omdat de daling van de marktprij- Die subsidie heeft de regering een kleine 20 mil- winkels zullen dalen of reeds gedaald zijn. Het zen aanhoudt. joen gulden gekost, waar hogere BTW-inkomsten aanbod van vroege aardappelen uit landen als DEN HAAG Met ingang van vandaag is de en meer inkomsten- en winstbelasting van boeren Griekenland, Italië en Spanje wordt steeds ruimer, aardappelprijs niet langer aan banden. Minister De toeslag voor de groothandel, die handhaving en aardappelhandelaren tegenover staat. zodat ook van die aardappelen lagere prijzen Lubbers van Economische Zaken heeft daartoe van de maximumprijs in de winkels mogelijk De daling van de marktprijzen is zodanig, dat op tegemoet kunnen worden gezien, in overleg met het produktschap voor aardappe - moest maken, is daarmee ook komen te vervallen, korte termijn de prijzen van de bintjes ook in de Tunnel te laag Een Belgische vrachtwagenchauf feur schatte giste ren de autotunnel bij Schiphol iets ho ger dan hij in wer kelijkheid is. Het gevolg was een enorme ravage: over een groot ge deelte werd het alu- miniumplafond van de tunnel openge reten. ROME (UPI-ANP) Italiaanse katholieken die zich als onaf hankelijke kandidaten op de communistische lijst voor de verkiezingen van 20 juni laten plaatsen, kunnen worden geëx communiceerd. Dit heeft kardi naal Antonio Poma gisteren ge zegd bij de opening van de jaar lijkse Italiaanse bisschoppen conferentie. De kardinaal, die met zijn waar schuwing kwam na een langdu rig onderhoud met paus Paulus, zei dat er „theoretische en prak tische onverenigbaarheid is tus sen christendom en atheïstisch communisme". Volgens de kardinaal heeft het besluit van een aantal katholie ken om als onafhankehjken op de communistische lijst mee te doen toen ernstige verontrus- tingonder de katholieken ver oorzaakt. De Italiaanse EG-commissaris, Altiero Spinelli, van wie in het weekeinde bekend werd dat hij als onafhankelijk kandidaat op een van de verkiesbare plaatsen op de lijst van de Italiaanse communisten zal staan, heeft gisteren op een persconferentie in §russei 2ijn houding uitge legd: „De communistische partii heeft mij formeel vrijheid van mening gegarandeerd," zo zei Spinelh. „Ik ben er al lange tijd van overtuigd dat voor een her stel van de democratie in Italië de deelneming van de commu nistische partij in de regering noodzakelijk is. Ook in mijn nieuwe positie zal ik mijn Euro pese roeping trouw blijven", al dus Spinelli, die, als de commu nisten na de verkiezingen van 20 juni aan de regering deelnemen, een grote kans krijgt een Ita liaanse ministerportefeuille te gaan bezetten. Watergate Een Amerikaans Hof van Appèl heeft gisteren het vonnis tegen John Ehrlich- man bekrachtigd, een medewer ker van ex-president Nixon die was veroordeeld wegens zijn rol bij de inbraak bij de arts van Daniel EUsberg in 1971. Ook het vonnis tegen Gordon Liddy, in verband met dezelfde zaak, werd bekrachtigd. Ehrlichman was veroordeeld tot gevangenis straf van 20 maanden tot 5 jaar. Liddy tot een straf van 1 tot 3* jaar.^ En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u als nieuw kwartaalabonnee van de woonplaats STUUR als dank voor de moeite JUDY naar: naam: adres: woonplaats

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1