Nieuw type van smaak veel langer sla: beter en ook houdbaar Onderzoek naar kopen van bloemen en planten MINDER BESTRIJDINGSMIDDELEN NODIG MOEDERDAG ZORGT VOOR RECORDDAGOMZET BOLLEN GOED VERKOCHT IN BUITENLAND TOMATENPRIJS WEER TERUGGEVALLEN MAANDAG 17 MEI 1976 LEIDSE COURANT/ PAGINA 7 DEN HAAG De afdeling Marktonderzoek van het Pro- duktschap voor Siergewassen, heeft in het laatst van het vorig jaar een onderzoek laten instellen naar aankoopgedrag, meningen en motieven voor het kopen van bloemen en planten in ons land. Dit gebeurde doormiddel van vraaggesprekken met huis vrouwen, die als representatief voor anderen konden gelden. Er is een lijvig rapport samen gesteld omtrent genoemde aangelegenheid, van welk rap port binnenkort een uittreksel bij het produktschap verkrijg baar zal zijn. Nagegaan is, welke de regelmaat en fre quentie is voor kopen van bloemen of planten, en ook de kansen tot de verkoop. Gesteld wordt in het rapport een con clusie, dat in het algemeen de koopsters dicht bij winkels wonen, dan wel bij een super markt of bloemenwinkel of stalletje. Niet zo erg enthousiast zijn de antwoorden over de aankopen van bloemen en planten op markten. In het algemeen stel len de ondervraagden zich voor als „gezelligheidsmen sen". Zich tot kopen van bloe men en planten laten verlei den, wordt door slechts 18 pro cent van het aantal onder vraagden gedaan, hoewel de koopkans voor deze groep toch wel hoger ligt. In de periode van de onder vraging was het najaar, maar toch bleek 76 procent bloemen in huis te hebben, voor 79 procent bestaande uit chrysan ten. Zelf gekocht was door 33 procent. De bloemen stonden reeds van 5-7 dagen in de wo ning, hetgeen een goede koop kans betekende. Er kan ook worden aangenomen, dat min der trouwe koopsters van bloemen, die uit eigen tuin of anderszins hadden. Tussen de 70 en 90 procent van het aan tal ondervraagden hadden in de afgelopen vier weken bloe men gekocht. Op de vraag, of weieens bloemen in de spe ciaalzaak werden gekocht, gaf 69 procent een positief ant woord. Lager lag het percenta ge met betrekking tot de straatverkoper (52-57 procent) en op de markt (55-57 procent). Drie van de vier klanten gin gen er speciaal op uit om bloe men of planten te kopen; ko pen op de markt was soms (35-37 procent) toevallig. Er kan worden gesteld, dat er veel trouwe koopsters zijn, die dus een regelmatige afzet van bloemen en planten verzeke ren. De daarvoor ideale klant-huis vrouw kocht vooral bloemen voor eigen gezin en huis. Ko pen voor anderen had een la gere koopkans, namelijk 43 procent. De hoogste kans van aankoop bleek te zijn bij vrou wen met een vaste leverancier (62 procent). Veertig procent kocht voor een speciale gele genheid. Twee van de drie huisvrouwen was thuis reeds van plan om bloemen of plan ten te kopen. Eén op de drie huisvrouwen verklaarde „niet buiten bloemen te kunnen" en eenzelfde aantal kocht uit „vaste gewoonte". Vijftien pro cent van haar overwoog: „Kom, ik heb al zo lang geen bloemen gekocht". Dus puur toevallige aankoop. Geconclu deerd wordt ook, dat 85 pro cent van het aantal onder vraagden waar voor haar geld krijgt, door 44 procent wordt liever seizoenbloemen gekocht, weinigen vragen om echt iets bijzonders, ruim 51 procent vindt de prijzen net goed en 34 procent te hoog. De meeste koopsters (20 procent) vindt de prijsklasse van 2,50 tot 3 het meest gewenst. Met Moederdag in het vooruitzicht, was het te verwachten, dat de bloemen in het cen trum van de belangstelling zouden staan. Daar hadden de kwekers in elk geval op gerekend en gezorgd voor een royale aan voer. Dit had tot resultaat, dat dinsdag 4 mei een record dagomzet aan de COWS werd bereikt van ƒ.4,3 miljoen. De aanvoer was er dan ook naar, waaraan meteen kan worden toegevoegd, dat de prij zen voor sommige bloemen het er lelijk bij lieten zitten. Dat gold in sterke mate voor de chrysanten, die een gulden per bos lager stonden in prijs vergeleken bij die in dezelf de week van het vorig jaar, namelijk ƒ.2,58 tegen ƒ.3,79 vorig jaar. De aanvoer maakt dit duidelijk. Deze bedroeg 1.284.701 bos en vorig jaar 981.124 bos. Maar ook andere bloemen, zoals gerbera's, orchideeën en taklelies kwamen in grote hoeveelheden. Prijsverbetering zat er dus niet erg in, met een gunstige uitzondering voor fresia. De maand april gaf trouwens als geheel ook een ongunstiger situatie aan tegenover die van het vorig jaar. De hogere omzet is dan ook in het algemeen een gevolg van de grotere aanvoeren. Troschrysanten, rozen en gerbera kwamen er wel het slecht ste af. Om het met enkele cijfers te zeggen, de omzet aan de CCWS over de maand april bedroeg ƒ.136.243.504,66 tegen ƒ.122.113.805,54 het vorig jaar, een toename dus met ruim ƒ.14 miljoen oftewel 11 pro cent. Het leeuwendeel van de stijging werd gevormd door de potplanten, met een op brengst van ƒ.3.920.899,78 tegen ƒ.2.998.207,04 in dezelfde week vorig jaar, een toename met ƒ.922.692,74 of ruim 30 procent. Met de snijbloemen was het wat minder bij een omzet van ƒ.34.916,428,86 en ƒ.31.680.355,58 dus ruim ƒ.3.236.073,28 meer of ruim 10 procent. De afgelopen week gaf een totale omzet van ƒ.17.056.263,77 tegen ƒ.17.735.589,47 in het vorig jaar. Ondanks veel grotere aanvoer, dus een geringe stijging in geldelijk opzicht. Aan snijbloemen werd 15.753.340,71 15.606,397,57 v.j.) omgezet en aan potplanten ƒ.1.096.160,58 880.520,56 v.j.) De perkplan- ten handhaafden zich op een vrijwel gelijk niveau. Gemiddelde prijzen van bloemen waren o.a. met tussen haakjes die in dezelf de week van het vorig jaar:anjers 42 ct (40) fresia 2,23 (2.08) iris 2,31 (1,85) snijgroen 1,60 (2,73) trosanjers 3,64 (3,92) leliekelk 41 ct. (47) lelietak 53 ct (47). Al is dan een wat koeler weerperiode ingetreden, er kan voor de ko mende week nog wel een stevige aanvoer van bloemen worden verwacht. Of dat een verbetering in de prijzen zal brengen, staat 'e bezien. Er is ondanks de minimale hoeveelheid regen die is gevallen in de afgelopen week in de houding van de heren bloembollenex porteurs weinig of niets veranderd. Ze trek ken nog steeds een voorhoofd-vol-rimpels als men hun vraagt of het nu geen tijd wordt om meer aandacht te gaan schenken aan de inkoop. De prijzen liggen op een te hoog niveau, zo zeggen zij, om nu met man, macht en geestdrift koopbriefjes te gaan schrijven. De kwekers willen niet ontkennen dat ze dit jaar helemaal niet van plan zijn het voor een schijntje te gaan doen, maar ze hebben dan ook een paar ijzersterke argumenten bij de hand. Om te beginnen staan er veel minder bollen opgeplant dan vorig jaar en verder zit men nog altijd te wachten op die plensbuien die met name de tulpen in de kleigebieden waar men niet kunstmatig kan beregenen, een „oppepper" moeten geven. Daar komt nog bij dat nu een overzicht gemaakt kan worden van de bollenverkopen in de afgelopen maanden. En die balans ziet er zeker niet onvriendelijk uit De verkopers die op hun basis zijn teruggekeerd, blijken' in het buitenland lang niet gek geboerd te hebben. Dat laatste legt natuurlijk ook een groot gewicht in de schaal. Uitzondering Op de Amerikaanse markt zijn goede zaken gedaan met uitzondering van de verkoop van droge bollen in het voorjaar. Op de Scandinavische markt had men over gebrek aan kooplust bepaald niet te klagen. Dat lag ook in de lijn van de verwachtingen. De afgelopen maanden zijn in Finland, Zweden en Noorwegen voor bloeiende tulpen, narcis sen en hyacinten beste prijzen gemaakt. Een minder prettige omstandigheid is dat men ook in deze landen steeds meer wordt gecon fronteerd met gëimporteerde narcissenbloe men. De vaderlandse bloembollenexporteurs zouden graag zien dat de Scandinavische bloemenwinkeliers zich met wat minder winst tevreden gingen stellen. De prijzen in de bloemenwinkels zijn heel hoog en dat werkt remmend op de verkoop. Wat Engeland betreft is er reden voor opti misme op de korte termijn gezien. De teelt van narcissen- en tulpenbollen loopt daar terug, zodat er ruimte komt voor in Holland geteelde bollen. Voor de handel op wat lange termijn gezien is men niet optimistisch ge stemd. Een handicap is dat de Engelse bloemenafzet nog altijd is geschoeid op de leest van 1922. Men zou hoognodig een andere weg moeten inslaan, maar men is daar zo aan tradities gebonden, dat daar weinig kans op is. In Duitsland liggen de zaken aan de .ene kant goed. De Duitse broeiers hebben, on danks een sterk groeiende bolbloemenim- port vanuit Nederland, toch goede prijzen kunnen maken. Hun kosten gaan echter met raketsnelheid omhoog, zodat men daar niet in de rij staat om bollen tegen hoge prijzen in te kopen. De handel met Frankrijk is redelijk goed verlopen. In landen als Portugal en Spanje doen de wat onzekere toestanden op politiek gebied de bollenhandel natuurlijk geen goéd. Italië dat een grote afnemer van gla diolen is, heeft zowel in politiek als in economisch opzicht betere dagen gekend en dat werpt ook zijn schaduwen op de bolle- nafzet Door de bank genomen mogen de exporteurs op deze zuidelijke landen echter niet klagen. Struktuuronderzoek Het struktuuronderzoek in het bollenvak is nu afgerond. Kernpunten uit de conclusies: het bollenvak zal haast moeten maken met het vormen van telers- en exporteurscombi naties. Doet men niets, dan zal men binnen, afzienbare tijd weer met de brokken zitten. Zonder maatregelen zit men binnen enkele jaren weer met een overproduktie van een omvang om iemand nachtmerries te bezor gen. De mogelijkheid dat er van hogerhand een teeltbeperking komt, kan men wel vergeten, omdat de EEG-regels dat niet toelaten. Kwe kerscombinaties zullen een zo vaste greep op de omvang van de produktie moeten krijgen, dat overproduktie wordt voorko men. En zou er door onvoorziene omstandig heden in een bepaald jaar tóch overschotten zijn, dan moeten die telerscombinaties de bollen zelf uit de markt nemen en vernieti gen. Of het allemaal lukken zal? In de follow up van het structuuronderzoek, die men met steun van bedrijfsleven en overheid gaat opzetten, hoopt men de wegen te kunnen aangeven die men zal moeten gaan om tot het gewenste resultaat een grotere renta biliteit van de gehele bedrijfstak te gera- Exporteur Cor Disselkoen uit De Lier met een krop „opgerichte" sla in de hand. Dit ras is met aanzien minder bestrijdingsmiddelen te-telen en biedt voor de consument tal van voordelen. NAALDWIJK De prachti ge, gesloten kroppen sla die we tegenwoordig kunnen ko pen zijn zeker geen nieuw pro- dukt. In tal van kruidenboe ken uit de 17e en 18e eeuw wordt de kropsla al beschre- Maar niemand kan ver tellen hoeveel eeuwen het beeft geduurd voor die om- Torming tot stand is gekomen. Deze omvorming vanuit de eenvoudige wilde sla, die als een stengeltje met wat blade ren ook nu nog langs de Mid dellandse Zee te vinden is. De Nederlandse tuinbouw le vert elk jaar weer honderden miljoenen kroppen sia. Het merendeel hiervan wordt on der glas geteeld. En men teelt sla onder glas om meer dan een reden. De belangrijkste is wel dat er daardoor ook aan voer is in het winterhalfjaar, wanneer er buiten geen sla geteeld kan worden. De glas teelt heeft ook het voordeel dat men gave, zachte sla kan telen. Niet voor niets noemt men deze sla botersla; ze is werkelijk zo zacht als boter. En dit spreekt de huisvrouw bijzonder aan. De huisvrouw in het buitenland misschien nog meer dan die in Neder land. In verschillende landen wordt - behalve de Nederland se kassla - ook nog natuursla aangevoerd; ook in het winter halfjaar. Deze natuursla is vaak vrij stug, heeft verbruin de bladeren en men kan zo doende maar een gedeelte van de krop gebruiken. Begrijpe lijk dat velen dan de voorkeur geven aan de Nederlandse sla, die wel wat duurder, maar veel beter van kwaliteit is. Zo op het eerste gezicht kun nen telers en consumenten dus tevreden zijn, als Nederland zo'n goed produkt levert. Maar er lijken toch veranderingen voor de deur te staan. Het zou weieens kunnen zijn dat we straks aan óndere sla de voor keur gaan geven. Dat is dan sla die in een aantal opzichten toch nog weer een stuk beter is dan het produkt dat we nu eten. Wat is er dan met de sla aan de hand Een goede tuinder blijft stre ven naar beter én goedkoper; ook in de slateelt. En hij schijnt die mogelijkheden te krijgen als hij zogenaamde „opgerichte" sla gaat telen. Dit „opgerichte" zal straks niet aan de krop te zien zijn, maar wél op de bedrijven waar deze sla wordt geteeld. De sla die we nu kennen heeft een uiterst kort steeltje. De onderste bladeren beginnen te groeien onmiddellijk nadat het zaadje is gekiemd. Ze lig gen dan ook letterlijk op de grond. Daardoor kunnen ze vuil worden, maar wat ernsti ger is, ze kunnen dan betrek kelijk gemakkelijk door schimmelziekten worden aan getast Een bekend veredelingsbedrijf nu heeft een slatype ontwik keld dat een betrekkelijk lang steeltje heeft; vandaar ook dat men spreekt van „opgerichte" sla. De bladeren raken de grond niet meer. Voor de teler zijn er dan heel wat mogelijke ziekteproblemen bij voorbaat uitgesloten. Hij behoeft die ziekten dan ook niet meer te bestrijden. Daarnaast echter maakt het langere steeltje het mogelijk dat het oogsten veel en veel sneller kan gebeuren. En dat is kostenbesparing. Dit nieuwe type sla kan echter ook een mooie, zware krop vormen. We houden dus onze prachtige kropsla. Voordelen Iemand die af en toe eens wat sla eet kan zich terecht afvra gen of dit nu voor de consu ment wel zo belangrijk is. Wij dachten van wel, want ook voor de consument schuilen er in dit nieuwe type sla heel wat voordelen. Het blad van deze sla is vrij wat dikker dan dat van de traditionele sla. Het is echter wel zacht, maar boven dien knapperig. Het heeft iets in zich van de zogenaamde ijssla, de sla die men in andere landen, zoals bijvoorbeeld Amerika en Canada veel eet De nieuwe sla smaakt daarom zonder meer beter. Dit is geen loze bewering van het bedrijf dat dit slatype heeft ontwikkeld. Het is naar voren gekomen in verschillen de onafhankelijke onderzoe kingen bij consumenten in binnen- en buitenland. Voor de huisvrouw is deze sla ge makkelijker. Vuil onderblad komt niet voor; er behoeft zelfs nooit een geelverkleurd blaadje te worden weggedaan. Dit is bij de traditionele sla ook maar zelden nodig, maar de teler heeft dan soms die taak al overgenomen. De belangrijkste eigenschap voor de consument is echter de bewaarbaarheid. We weten dat zachte, normale sla echt niet zo lang kan worden be waard. Het blad wordt al be trekkelijk gauw'wat slap. Dat is met deze nieuwe sla niet het geval. Een dag of tien bewaren in de groenla van de koelkast is dan heel goed mogelijk. Maar er is nog meer. Als r male sla is klaargemaakt, dan kan men een eventueel restant vaak de andere dag al niet meer opdienen. De sla is dan verkleurd en heeft de oor spronkelijke frisheid verloren. Deze nieuwe sla echter kan ook klaargemaakt enkele da gen worden bewaard, zonder dat de schotel er minder aan trekkelijk uit gaat zien of an ders gaat smaken. En vooral dit laatste kan van belang zijn als men lekker wil eten en toch ook zuinig wil zijn. Wanneer komt die nieuwe sla, zult u wellicht vragen. De sla is er al, maar wordt voorlopig nog maar aangevoerd vanaf half maart tot diep in de herf st Er wordt nog hard gewerkt om ook rassen te krijgen van deze sla die in de winter oogst- baar zijn en het ziet er naar uit dat we hierop niet al te lang behoeven te wachten. Deskundigen in de tuinbouw verwachten dat steeds meer telers dit nieuwe type, dat men bij insiders ook wel kent als Tornado-sla, zullen gaan telen. En reeds dit seizoen wordt er zo veel van geteeld, dat men het gerust eens aan de groen teboer kan vragen of hij wel licht ook al deze nieuwe sla verkoopt. Men komt er dan gauw genoeg achter dat het traditionele kropje sla anders kan zijn; duidelijk beter dan we gewend waren. Na een korte opleving van de tomatenprij zen, is er nu weer duidelijk sprake van een terugvallen van de prijs naar 10 per 6 kg. De opleving van de prijzen kan toegeschre ven worden aan het zeer mooie weer, al was het dan ook van korte duur. Daarnaast werd er op 5 mei een invoerheffing ingesteld voor Roemeense tomaten, deze heffing is echter op 11 mei weer opgeheven. De heffing op Bulgaarse tomaten bleef na 10 mei wel van toepassing. Ook blijkt dat de exportcijfers van Marokko naar West-Duitsland niet ge heel betrouwbaar zijn. Uit het Markt en Prijsbericht van het Produktschap voor Groenten en Fruit van 10 mei blijkt dat er over de periode van 30 april t/m 3 mei 867 ton tomaten in West-Duitsland ingevoerd werden buiten de Hollandse tomaten (5.598 ton). De belangrijkste leveranciers naast Ne derland waren Marokko en Roemenië. Mede door het zeer warme weer onderging de landelijke veilingaanvoer een lichte stijging. Een opvallend gegeven is de aanzienlijk grotere export naar Frankrijk, te weten gemiddeld zo'n 1500 ton per week meer dan vorig jaar. De Nederlandse tomatenaanvoe- ren zullen verder toenemen, vooral ook door het feit dat de aanvoer van de warme-lucht- tomaten op gang begint te komen. De vraag naar tomaten is vrij groot, vooral ook van Franse zijde, toch mag er niet op een stij ging van de prijzen gerekend worden. Komkommers Het ruime aanbod van komkommers vond de afgelopen week een goede afzet, de prij zen konden zich redelijk goed handhaven. Voor de sortering van 41 t/m 76 varieerde de prijs van 46 tot 52 cent per stuk. Op de West-Duitse markt worden thans in toene mende mate komkommers uit Roemenië in gevoerd omdat er voor dit land geen invoer heffing meer geldt, dit is echter voor Bulga rije wel het geval. De export naar Engeland is van weinig betekenis omdat dit land zelf met een grote binnenlandse aanvoer te ma ken heeft De vraag naar komkommers van Frankrijk had veel meer betekenis dan vorig jaar. Nü Gelukkig is er naast de West-Duitse markt nogal wat vraag van Engeland, Denemar ken, Noorwegen, België en Finland. Naar verwacht wordt zal de aanvoer ruim blijven, de vraag is gunstig en er zal met de prijzen waarschijnlijk weinig gebeuren. Overige gewassen. De vraag naar aardbeien heeft op het war me weer gunstig gereageerd, waardoor de prijzen zelfs opliepen naar 1,39 per 200 gram. Het aanbod van glasaardbeien zal verder toenemen, daarbij zal de concurren tie van het buitenland, met name Frankrijk en Italië een steeds grotere rol gaan spelen. Er moet daarom gerekend worden op lagere prijzen. Geheel volgens verwachting is het aanbod van bloemkool sterk toegenomen, hetgeen ook sterk in de prijzen tot uitdruk king komt, de prijs ligt thans op ruim een gulden per stuk. Dat de prijzen nog verder zullen dalen lijkt voor de komende week niet waarschijnlijk. Door het afnemen van de aanvoer van waspeen is de prijsdaling bij de jonge bospeen meegevallen, er wordt 1,40 per bos betaald. Het is niet uitgesloten dat de prijzen de komende week iets oplo pen. De dalende exportvraag is er de belang rijkste oorzaak van dat de prijs voor radijs zich niet heeft kunnen handhaven, de gemid delde prijs daalde zelfs van 82 naar 45 cent per bosje. Naar verwacht zal het de komen de week moeilijk zijn om deze prijs te kunnen vasthouden. Spinazie is de afgelo pen week een flink stuk in prijs gekelderd nl. naar 29 cent per kg. De belangrijkste oorzaak hiervan is de onder invloed van het mooie weer sterk toegenomen aanvoer. De aanvoer zal wat afnemen maar een prijsher stel wordt niet verwacht Bij andijvie is er ook sprake van een grote aanvoer, hierdoor komt de prijs niet veel hoger dan gemiddeld 34 cent per kg. Het is niet uitgesloten dat de prijs de komende Een praktisch verdwenen beeld uit de Westlandse tuinbouw; het zoge naamde „gieren", waarbij met een kruiwagen de mest geschept uit een mestschuit over het land wordt ver spreid. Toch is deze foto vorige week nog gemaakt op het bedrijf van Hart man in Loosduinen. Tegenwoordig wordt de mest met mestwagens van 7 ton inhoud regelrecht in een half uur of korter op het land gespoten. week nog een veer zal moeten laten. De sperziebonen worden nog steeds goed be taald nl. gemiddeld 6 gulden per kg. Snijbo nen zijn iets goedkoper en wel 5,50 per kg. Asperges worden verhandeld tegen een prijs die weinig verschilt met die van vorig jaar, ze gaan voor zo'n 9 gulden per kg. van de hand. Voor aubergines komt de prijs gemid deld op 2,55 per kg. Primeurs Voor de liefhebbers zijn er weer druiven te koop, de blauwe Frankenthalers werden verkocht voor 10,55 per kg. De gele Golden Champignon won het in aanzienlijke mate met ƒ31,90. De eerste meloenen worden, weer aangevoerd, voor netmeloenen wordt een gemiddelde prijs van 2,85 per stuk betaald. Voor de fijnproevers is er en suiker meloen, er zal wel flink in de beurs getast moeten worden, want voor de sortering „zes sen" werd 9,40 per stuk betaald. Zij die met een wat kleinere meloen genoegen ne men kunnen op de veiling terecht voor 6,80, per stuk. In de winkel liggen de prijzen voor de consument natuurlijk wel hoger. Paprika. Het aanbod van paprika's is voor zowel de rode als de groene nog steeds in een stijgen de lijn. Toch hebben de prijzen zich de afgelopen week weer redelijk kunnen hand haven, voor de groene sorteringen 2,80 per kg. Als de situatie op de West-Duitse markt bekeken wordt, dan valt het nog steeds op dat er een zeer groot aantal landen aktief is. In de periode van 30-4 t/m 3-5 zag de West-Duitse invoer er als volgt uit; 54 ton uit Bulgarije, 5 ton uit Ethiopië, 11 ton uit Israël, 79 ton uit Italië, 54 ton uit Marokko, 324 ton uit Roemenië, 14 ton uit Senegal, 3 ton uit Tunesië en 337 ton uit Nederland. het weer omgeslagen is wordt er tijdelijke terugval in de aanvoer verwacht Deze afna me van het aanbod zal weinig of geen invloed op de prijsvorming hebben, ook al omdat het weer minder consumptie bevorde rend is.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7