kissinger: in het Inajaar aftreden Zuid-Afrika poogt Brits politicus in discrediet te brengen Speculaties met woningen aan banden Amerikaans leger blijft burgers bespioneren Meerderheid bonden: volledige compensatie EXPLOSIE GEWELD NOORD-IERLAND DA-partijen streven alleen naar macht Belangstelling voor '40'45 neemt toe WEEKEINDE EIST 4 S ACHTOFFERS !G VOLGENS THE GUARDIAN: MRT MAANDAG 17 MEI 1976 LEIDSE COURAN" PAGIN., 5 (Rpnfor) Hpnrv tie^ niet aan mij persoonlijk binden", zei de omstandigheden voordoen die hem kunnen lyAaninUlU^ Iiyeuierj va„,:njcm,n KJi Hopn aanhl»v»n A*n£»P7ipn iLr He nmctan- isslnger wil in de herfst van dit november wint. verkiezingsjaar aftreden als minis ter van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, zelfs als presi dent Ford in het Witte Huis terug- gcucci £cnuiiicu gcci in ei keert. Kissinger zegt dit^ in een keur aan niet te blijven' de president kan gevoelen, wil ik vandaag niet zeggen dat ik zelfs niet naar hem zal luisteren. Maar over het geheel genomen moeten kunnen worden uitgevoerd. Over het geef ik er de voorkeur aan te vertrekken", geheel genomen geef ik er daarom de voor-' aldus Kissinger. keur aan niet te blijven". Kissinger, de reeds gepubliceerd interview met architect van het Amerikaanse buitenlandse de Amerikaanse televisiemaat- beleid in de afgelopen acht jaar, heeft de De republikeinse uitdager van Ford in de Schappij NBC, dat vanavond wordt laatste tijd in openbare of besloten persbij- huidige voorverkiezingen, oud-gouverneur Uitgezonden. ,Ik wil het leiden van de buitenlandse poli- Angeling (GPV): oot, en hi le talr itmati lewerli /erd do vai ifloop e thefc' ad mg eenkomsten aangeduid dat hij na de verkie- Ronald Reagan, heeft de 1 DEN HAAG (ANP) De mi nister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke ordening heeft de regeling voor overdracht van woningwetwoningen op enkele punten gewijzigd, zo is zaterdag meegedeeld. Deze ge wijzigde regeling is van toe passing op diegenen, die na 1 januari van dit jaar een ver zoek tot overdracht hebben ingediend. Het inkomen van de huurder, die de woning wil overnemen, mag over 1974 niet hoger zijn geweest dan 25.000 gulden, eventueel inclusief het inko men van zijn vrouw. Om speculaties tegen te gaan zullen de gemeenten enkele huis, als het binnen een be paalde periode weer werd ver kocht, aan de toegelaten instel ling of aan de gemeente dien de te worden aangeboden te gen een dan te taxeren waar de. In de gewijzigde regeling geldt deze voorwaarde ook bij verhuur van het betreffende huis door de nieuwe eigenaar. Bij verkoop van de woning binnen de eerste tien jaar aan anderen dan de toegelaten in stelling of gemeente, zal de eventuele winfct die meer is dan op grond van normale kostenstijging mag worden verwacht, geheel of gedeelte lijk worden afgeroomd. HAARLEM Voor I de geschiedenis van i de Tweede Werel- doorlog en in het bij- I zonder voor wat er in de jaren 1940—1945 in Neder- land is gebeurd, be- i staat een groeiende belangstelling. Dat constateerde voorzitter C. C. van toename van de be- werd bezocht, kwam den Heuvel van de langstelling af aan de vercTer naar voren Nationale Federatie- nog steeds groeiende dat in kringen van ve Raad van het oplagen van boeken het verzet wordt overwogen een aan klacht in te dienen een rede waarmee hij ming aan de doden- tegen de Duitse pre- een jubileumvergade- herdenkingen en de dikant Wilms, de j ring opende ter gele- verbeterde zorg voor geestelijke raadsman genheid van het 25- slachtoffers van het van de drie van Bre- jarig bestaan van de verzet In de loop van da. Wilms eist de vrij- j rx- i TT je vergadering, die lating van de drie ook door Prins Claus oorlogsmisdadigers. STUDENTEN PROTEST TEGEN VEROORDELING HARM DOST AMSTERDAM De liberale studenten Vereniging Amsterdam I is een handtekeningenaktie gestart als protest tegen de veroorde ling van de Nederlander Harm Dost door een rechtbank in het Duitse Kleef voor een vergrijp dat hij in Nederland heeft ge pleegd. Zoals bekend werd Dost tijdens een reis door de Bondsrepubliek aangehouden, vervolgd en vorige week veroordeeld omdat hij in Nederland aan harddrukggebruikers hasj had verstrekt als onder deel van een methode om hen van het harddruggebruik af te helpen. j Het bestuur van de vereniging wil de verzamelde handtekeningen MiSS Minne- eind deze of begin volgende week aan de Duitse ambassadeur SOta, Barbaraaanbieden- De handtekeningen zullen voornamelijk op de Neder- Elaine Peter- lendse universiteiten en scholen worden verzameld. __n i Het bestuur van de vereniging zegt verder met grote verontwaardi gt» s m iNia- gH verontrusting kennis te hebben genomen van de veroorde ling en van de kennelijke correctie die de Duitse justitie op het Nederlandse vervolgingsbeleid meent te moeten aanbrengen. In Nederland zou Dost minder zwaar zijn gestraft DEN HAAG/MEPPEL/MEDEMBLIK (ANP) Een 21-jarige man uit Den Haag is zaterdag om het leven gekomen toen hij met zijn bromfiets tegen een lichtmast op de Visafslagweg reed. Hij was op slag dood. Een 29-jarige vrouw uit Berkel en Rodenrijs overleed aan de gevolgen van een botsing van de twee bij het ongeluk betrokken met een aanhangwagen. Haar man, die de auto's uitweek voor een overstekend hert. auto bestuurde, reed tijdens een ralley bij Twee jongens (15 en 16 jaar) hebben een laaghangende mist van de dijk af, tegen een ritje met een gestolen auto van 60.000 gulden daar staande aanhangwagen. met een opname in het ziekenhuis moeten Twee mensen kwamen om het leven en virf bekopen. Hun rit richting Amsterdam eind- raakten gewond toen de bestuurder van één igde al gauw in het water bij Medemblik. JWOLLE (ANP) Fractievoorzitter P. Jongeling van het Gerefor meerd Politiek Verbond vindt dat de christen-democratische ïlegen partijen vandaag voor alles een machtig blok willen vormen. Met gebade beginselvastheid neemt men het niet zo nauw meer, zo meent waadde heer Jongeling. Hij sprak zaterdag op een bijeenkomst van de Groen van Prinstererstichting, het wetenschappelijk bureau van het GPV, ter gelegenheid van de honderdste sterfdag van Groen. 3 l^RP en CHU hebben in onze dagen hun programma's en meer lo nog hun praktijk steeds meer aangepast aan opvattingen, die in slrijd zijn met wat Groen leerde. Met medewerking van de anti-re volutionairen is in Nederland het meest linkse kabinet, dat we ooit hadden aan de macht gekomen. Met instemming van de anti-revolu- lionaire bewindslieden is de bede uit de troonrede geschrapt Groen zei, dat in isolement, dat wil zeggen in beginsel-vastheid zijn kracht Hij begeerde niet alleen te staari, hij zocht h$t volk maar was met bereid daarvoor een offerfeest van beginselen aan te richten", aldus de GPV-leider. Weeroverzicht Alles wat er van het paviljoen Savelberg van het Sanatorium Hornerheide in Horn (Limburg) nog rest is een verwrongen hoop buizen van de centrale verwarming. Zondag brak er omstreeks zes uur 's morgens brand uit, die een rookkolom veroorzaakte die tot ki lometers in de omtrek te zien was. Van de 24 long- en astmapatlen- ten die op dat moment in het paviljoen aanwe zig waren liepen er en kele een lichte shock op. De schade van de brand schat de genees heer-directeur L Buys tussen de 3 4 mil- *i joen. De Bilt Het huidige weer- Min. temp.: omstreeks 10 gra- beeld zal ook morgen voortdu- den. rcn'hogedrukgebied boven M omstreeks 21 gra- noord-Duitsland, dat maar wei- H nig van plaats verandert, houdt in onze omgeving een zuidooste- Kans op een droge periode van lijke stroming in stand waarmee minstens 12 uur: 95 procent droge en tamelijk warme lucht WASHINGTON Het Amerikaanse leger blijft van het ministerie van defensie". De Amerikaanse militaire inlichtingendienst is het bedreigingen sinds de Tweede Wereldoorlog te Amerikanen- in binnen- en buitenland in de gaten Van 1967 tot 1975 bezat het Amerikaanse leger een actiefste in het buitenland, zo stelt de commissie- zijn. houden, boewei het geen duidelijk omschreven lijst met de namen van naar schatting 100.000 vast, grotendeels omdat er geen burgerlijke instan- Agenten belast met de uitvoering hiervan vermom- J® °Pdracht heeft om dat te doen. De senaatscom- burgers die in de gaten gehouden werden, aldus ties zijn waarop kan worden teruggevallen. den zich veelal als verslaggevers om dissidente missie voor de geheime diensten verklaarde giste- de senaatscommissie. Onder de burgers in groeps- personen te kunnen interviewen en fotograferen, ren dat het militaire spioneren vooral door de verband die werden bespioneerd waren volgens de Vooral in West-Duitsland en West-Berlijn zijn Dit werd onder meer in de Verenigde Staten zelf landmacht sterk is afgenomen, maar niettemin commissie vrijwel alle dissidente organisaties in Amerikaanse burgers bespioneerd die er indivi-, gedaan tijdens de Democratische Nationale Con- l van inbad iedere tegen ing is :d bij ungsti] dag ad ru es, a bij >mde de ju /emba mans ïrie voortgaat „krachtens zeer flexibele richtlijnen de Verenigde Staten. dueel of in groepsverband van verdacht werden ventie van 1968. feestg eerst invert alend eltuin viteitt len d tambo Prou ïrd, al ijlvol DEN HAAG/UTRECHT De Federatie Nederlandse Vakbewe ging krijgt vandaag van de Industriebond-N.V.V. de eis op tafel, dat per 1 juli een volledige prijscompensatie gegeven moet worden. Volgens voorzitter Arie Groene velt van de Industriebond N.V.V. heeft zijn bond totnutoe niet de garantie, dat „een offer van de werknemers om te matigen voor vergroting van winst van de ondernemingen zal worden omgezet in meer werkgelegeh- beid". Op de federatie-bijeenkomst wordt tevens de financiële positie van de laagstbetaalden aan de orde gesteld. Intussen heeft minister LUbbers van Economische Zaken in een nota aan de Tweede Kamer la- Twee verdachten schietpartij Montejurra in hechtenis MADRID (AFP) De voor naamste verdachte van de schietpartij van vorige week zondag op de Montejurra heeft zich bij de politie gemeld in zijn woonplaats Huelva. Hij is naar een gevangenis in P amp lo ne overgebracht, aldus is door de Spaanse politie meegedeeld. De verdachte heet Jose Luis Martin Garcia en komt op foto's hebll voor schietend op de carlist de gi Aniano Gimenez Santo, die aan i een z')n verwondinge is overleden, e exp ^en tweede verdachte, die prins tenba Sixtus, een broer van prins Ca- yi rel Hugo, onderdak had ver te) leend, is eveneens in verzekerde rischif ^waring en wordt verhoord door de rechter van instructie van Estella in Navarra. ten weten, dat de aardappelen, de huren en de tarieven van de overheidsdiensten het prijspeil sterk omgehoog gestuwd heb ben. De aardappelprijs steeg in april tot grote hoogte, in dezelf de maand, dat de huren ver hoogd werden en dat ook diver se overheidstarieven stegen. De helft van de totale stijging van het prijsindex-cijfer kwam zelfs voor rekening van de aardap pelprijs. Ook de aardagasprijs steeg relatief veel. De stijging van de tarieven voor overheids diensten was in april, vergele ken met december vorig jaar, groter dan gemiddeld in voor gaande jaren, aldus minister Lubbers. De invoering van de minimumpijs en de verhoogde accijns voor alcoholhoudende dranken heeft eveneens aan de sterk verhoogde prijscijfers meegewerkt. De economische controledienst heeft in de eerste vier maanden van dit jaar enkele duizenden onderzoeken ingesteld naar de naleving van de „prijzenbe- schikking Goederen en Dienst en". De afwijking bij deze con troles waren doorgaans niet groot, aldus minister Lubbers. In slechts ruim honderd geval len moest proces-verbaal opge maakt worden. De voorzitter van de Bouwbond N.K.V. de heer L. Brouwer heeft vandaag in Utrecht gewaar schuwd tegen ingrijpen van de overheid in de lonen. „De vak beweging zit niet te wachten op een opnieuw ingrijpen in de lo nen, zeker niet als zou beteke nen, dat op een of andere wijze aan de prijscompensatie zou worden getornd", aldus de heer Brouwer. wordt aangevoerd. Een frontale zone boven de Brit se Eilanden kan door de aanwe zigheid van dit hogedrukgebied nauwelijks naar het oosten op dringen. Boven Frankrijk daalt de luchtdruk en mogelijk kan zich daar een onweersstoring ontwikkelen die later op de dag Nederland zou kunnen berei ken. Behalve op de Britse Eilanden, waar de frontale storing veel bewolking en regen brengt, is het overal in West-Europa droog en vrij warm. De hoogste tem peraturen troffen we gisteren aan in de landen rond de Mid dellandse Zee, Marseille b.v. meldde een maximumtempera tuur van 26 graden, maar ook in zuid- en midden-Finland liep de temperatuur flink op en hier en daar werden maxima van 23 a 24 graden bereikt Vooruitzichten voor woensdag: Overwegend droog en zonnig. Tamelijk warm. Weersvooruitzicmten in cijfers: Voor woensdag: Aantal uren zon: 6 tot 15 Kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Amsterdam onbew. De Bilt Lbew. Deelen h.bew. Eelde onbew. Eindhoven onbew. Den Helder onbew. Luchth. R'dam onbew Vtissingen Barcelona Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Casa Blanca Istanboel Opnieuw brand in natuurreservaat Naardermeer NAARDEN (ANP) In het na tuurreservaat Naardermeer heeft zaterdag opnieuw een fel le brand gewoed. De brand ont stond tengevolge van vastgelo pen remmen van de sneltrein Amsterdam-Enschede. Door de zelfde oorzaak ontstond op 22 april op dezelfde plaats brand. De brand ontstond voor de ogen van ongeveer 40 leden van het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie, die daar waren om langs de spoorlijn een brandvrije zone te maken. De brandweereenheden konden dankzij de aanwijzingen vanuit een vliegtuigje van de rijkspoli tie voorkomen dat de brand oversloeg naar de kolonies van lepelaars en aalscholvers en de eendekooi. Niet voorkomen kon worden dat opnieuw veel nesten van eenden en kleine zangvogels door het vuur werden verniel^ Een van de gewonden bij een aanslag op een café in Noord-lerland wordt naar de amouiance gebracht. Het weekeinde in Noord-lerland was weer zeer bloedig. Er werden tal van aanslagen gepleegd BELFAST De Britse minister voor Het dodencijfer van een weekeinde bloedig Noord-lerland, Merlyn Rees, heeft zijn advi- geweld in Noord-lerland kwam gisteravond seurs van de veiligheidspolitie en van het laat op elf toen een politieman in Denburgh leger in spoedvergadering bijeengeroepen, (graafschap Tyrone) met kogels werd door- Dit gebeurt na een weekeinde dat in totaal zeefd op het moment dat hij zijn hond wilde aan elf mensen het leven kostte door een uitlaten. Omtrent hetzelfde tijdstip werd een plotselinge geweldsuitbarsting. Vijf van de 35-jarige protestant doodgeschoten buiten elf slachtoffers waren politiemensen. een clubgebouw in het district Ardoyne van Noord-Belfast. Het hoofd van de Noordierse politie in Afgelopen zaterdag was de zwartse dag in Belfast, inspecteur-generaal Kenneth New- de geschiedenis van de Noordierse politie man, zei dat zijn troepen niet zullen worden macht toen drie van haar leden werden afgeschrikt door de aanslagen. Merlyn Rees gedood en een gewond door. de explosie van liet in een verklaring weten dat deze moor- een trucbom, nadat ze uit hun bureau in den opnieuw de speciale gevaren illustreren Belcoo waren gelokt. De meeste geweldda- waaraan leden van de veiligheidstroepen den worden toegeschreven aan het Ierse blootstaan bij het opereren aan de grens met Republikeinse leger dat, in zijn strijd tegen de Ierse Republiek, waarachter de schutters de Britse overheersing, de politie heeft ge- zich kunnen verbergen. dreigd met „een lange hete zomer". ambassade in Londen, naar aanleiding van een zaterdagochtend verschenen ar- eraan meegewerkt te hebben. Russouw zocht in maart en april contact met de jonge man en vroeg hem om een kopie van de film. De 20-jarige Engels man was ondertussen ook al gaan praten met een verslaggever van The Guardian. Afgelopen donderdag trokken ze samen naar J. L. Russouw op de Zuidafrikaanse ambassade, zogezegd om de film te leve ren. Russouw maakte een bandopname van hun gesprek. Pas na verloop van tijd vertelde de verslaggever van The Guar dian wie hij was. Daarna dreigde Rus souw, dat hij de naam van de prominente Britse politicus wereldkundig zou maken. Chris van der Walt, informatiedirecteur van de Zuidafrikaanse ambassade in Londen, deed afgelopen vrijdag nog ver geefse pogingen om The Guardian te beïnvloeden en te voorkomen, dat het verhaal over de geheimzinnige belang stelling van tweede secretaris Russouw voor een bepaalde pornografische film gepubliceerd zou worden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5