J Geen champagne bij bekersucces Starlift Amateurs wezen derde team van betaalde verenigingen af KNVB'er verdwijnt Amateurs achter Leo v.d. Kroft Klaas van Rijswijk bondsridder KNVB LEIDSE COURANT PAGINA 1 KRAMPAANVAL SCHOLTEN SYMBOLISCH VOOR INTERLANCE Een van de keren, dat het fout ging bij Starlift Blokkeer in de bekerfinale. Wim Thewissen, een nieuweling dit seizoen met zeerv inzet, doet nog wel een vertwijfelde poging. Vreugdetaferelen waren er wel, maar duurden kort. Aanvoerder Ad van der Velden werd met beker en al op handen gedragen. Door Loek Willemstein (1) en Peter Pilon die op zijn beurt door Ad Thewissen de lucht ingaat, omdat zijn aller laatste wedstrijd bij Starlift erop zat. Fred Blangé, de speler die naar Gerard de Lange gaat, deelde samen met de verzorger in de vreugde. Links: Wim Thewissen. ELST De champagneflessen bleven ge sloten. Pierre Mathieu werd nog wel op een paar schouders gehezen en enkele spelers begonnen aarzelend een ronde dans, maar toch was de sprankelende spontaniteit van het kampioenschap zoek. Het sfeertje achteraf in de gemeentelijke sporthal van Eist paste uitstekend bij het peil van de vertoning die de bekerfinale Interlance Zaan—Starlift Blokkeer was geweest Wat de afsluiting had moeten worden van een briljant seizoen, werd inderdaad de demonstratie van de kracht van de kampioen. Maar wel een demon stratie zonder brille „Kan het anders?" was de retorische vraag van coach Pierre Mathieu, „twee weken lang hebben we gefeest. Het hoogtepunt was bereikt. Pro beer dan maar eens de motivatie terug te krijgen". Bij één speler (met Frank Con- standse de beste) was dat niet nodig. Loek Willemstein: „Met een nederlaag was ons systeem teniet gedaan. Dan had iedereen gezegd: Zie je wel, dat het ook anders kan?" Van de glans, waarmee het moderne Gees snelle) volleybal van Starlift voor een revo lutie in het Nederlandse volleybal wereld je had gezorgd, werd bij de bekerfinale in Eist niets afgedaan. In tegendeel. Bestaat er meer erkenning als de tegenstander (Interlance Zaan, propagandist van het orthodoxe spel) de laatste maanden om turnt en het voorbeeld van Starlift volgt? Wat dat betreft was de krampaanval van Henry Scjiolten in de vierde set symboli sch. Van pure uitputting zeeg de beste speler van Interlance Zaan ineen. Hij had zich de eerste set, uitstekend gekweten van de dreigende taak, bij Starlift schering en inslag. De beloning kwam na uiterst ener verende momenten met setwinst: 16—14. Scholten nadat hij voor de zoveelste keer was gemasseerd: „We zijn al een tijd bezig om sneller te gaan spelen. Het is wel gebleken dat we het nog niet vol kunnen houden". Daarmee ging de theorie van Pierre Ma thieu op, die verkondigde: „Het is leuk om te doen die combinaties. Maar je moet ze blijven trainen. Altijd". Samen met de dappere poging van Interlance was daar mee de mysterieuze inzinking van Starlift in de eerste set verklaard. Mysterieus is het met 10—5 voorkomen en dan toch met 16—14 verliezen. Mathieu: „In die beginfase ging het ook veel te gemakkelijk". En plotseling, met in een hand de medaille die hoorde bij het bekersucces, erg fel: „In Holland komen zulk soort wedstrijden ook altijd ongeluk kig uit. Ze hadden deze finale toch ook veel eerder kunnen houden. De motivatie ontbrak. Voor het publiek erg jammer. Want iedereen dacht het: Dit wordt wat Interlance is in elkaar gestort en nu volgt de revanche". En daar leek het ook even naar uit te zien. Van de vriendelijkheid voor de wedstrijd de spelers uit Zaandam boden de kam pioenen een fraaie ruiker aan was niets meer over. De aanslag op het imperium van Mathieu stond onder leiding van Harry Veldhuis en Henry Scholten tijdens de woelige dagen bij Interlance Zaan juist de grote rebellen. Zij hadden het meest gea geerd tegen het heenzenden van Wim Hoe- boer door de trainer en een boete op de hals gehaald. Hun (tijdelijke) vorm zater dag in Eist berustte louter op toeval. Schol ten: „Dat heeft niks met het spel te maken gehad. Hoe boer is weg en daar wil ik liever niets over zeggen. Behalve dit: Door zijn afwezigheid hadden andere handenvol werk. Dat kon niet altijd opgebracht wor den. We misten een spelverdeler. Dat merk je". Pas in de tweede set, toen vermoeidheids verschijnselen zich al aandienden aan Zaanse zijde. Het blok viel steeds vaker weg, de dreigingen la Starlift waren nog zeldzaam en daar was zelfs het moment waarop Veldhuis in het openbaar verzocht de pass maar aan een ander te geven. Loek Willemstein van Starlift: „En dat wijst toch Volleybalbeker ook bij dames naar favoriet ELST Evenals bij de hei kwam de nationale volleybal ker bij de dames in handen de ploeg, die ook landska pioen is. Het favoriete Houten VCH, ongeslagen lan kampioen en daardoor al vei kerd van een plaats in het to nooi om de Europese beker, te zaterdagmiddag ook de bel voor zich op. In sporthal De Helste te won de Heerlense formatie v trainer Ger Spijkers voor c veer 1500 toeschouwers de fi] le tegen Chicopee AEC 3—1. De setstanden 15-8,15—12,11—15, 15—7. Bij Van Houten VCH speeldeF. Haagse Annemieke van 'linisie Horst aan het net een stei^^M partij. op weinig vertrouwen". Vertrouwen dat aan Rijswijkse kant na mate de wedstrijd vorderde, toenam. I halve bij Chris Schmidt die andere ding dan volleybal, zo scheen, aan zijn hoi had. Mathieu vergevensgezind: „Hij he in dienst gezeten en niet kunnen trainei J Rob Lantsheer nam later zijn plaats in deed dat op verdienstelijke wijze. Pe Pilon mocht ook nog even (voor het laai want hij stopt ermee) in het veld verscq nen en al wisselende werkte Starlift 2 langs Interlance: 15—6,15—5, 15—6. Met het terugvallen van Henry Schold zakte ook Interlance weg in een boda loos moeras. Het was typerend, dat juj routinier Hans Valkenburg het laad punt met een mislukte smash cade| deed. Scholten, terwijl hij de coach Ben Krysik („Jij moet fietsef vroeg om raad wat betreft de krampai vallen: „Het was vermoeidheid. Jai maar eigenlijk niet zo erg. Het belangril ste voor ons is dat we Europa Cup sp len". Daarom ook wees hij op de reservebai waarop maar een speler had plaats geijU Al men. „De reserves waren met het tweej mee naar een promotiewedstrijd. Dat wbe belangrijker". Het gevolg was, dat HenLev Scholten door de pijn van krampaanvalllyas moest heenbijten. De lach drong wi^ door, toen Scholten zich over het volgef seizoen verkneukelde. „We hebben zek» veel vertrouwen in Krysik. En heus, Sü lift is niet onverslaanbaar". Bij Starl! waren ze ook al ver vooruit met de gedaq^ ten. Loek Willemstein: „Het ligt een bee) aan de loting, maar ik denk wel dat finale Europa Cup haalbaar is". En Piel®[ Mathieu: „Worden we kampioen. Moetljl we volgend jaar de nationale eer gakll verdedigen maar moet je het competitJ programma eens zien. Er wordt nerge: rekening mee gehouden". Over de vreugi van het bekersucces werd al lang niet me gesproken. KEES KOOMA (Van onze sportredactie) ZEIST De KNVB'er, het officiële orgaan van de KNVB, gaat in zijn huidige opzet verdwijnen. In zijn opening deelde ama teurvoorzitter Jo van Marle mede dat het contract met uitgever Misset per 1 juli is opgezegd. Voornaamste reden achter dit besluit is dat de sectie betaald voetbal niet langer bereid is geld voor deze uitgaven beschikbaar te stellen. Het ligt waarschijnlijk in de bedoeling van de KNVB naast een wekelijks blad met competitiegegevens een wekelijkse uitgave met andere informatie het licht te doen zien. Het plan stuitte op verzet van zaterdagvoor zitter Fokke Remmers. "Wij willen de stem van het zaterdagvoetbal laten doorklinken in een KNVB-blad" memoreerde hij. (Van onze sportredactie) ZEIST Jo van Marle, voorzitter van he< bestuur amateurvoetbal, betuigde zaterdag zijn medeleven met scheidsrechter Leo van der Kroft. "Het is niet meer dan gerechtvaardigd dat naar de amateurspelen, al mag dat van mij tussen aanhalingstekens, ook de beste scheidsrechter gaat. Wij betreuren het bij zonder dat men heeft gemeend Van der Kroft zijn uitzending naar Montreal te moe ten ontzeggen. Bovendien achtten wij het onjuist dat de scheidsrechterscommissie van de FIFA een dergelijk besluit neemt over iemand die tot twee keer toe in het gelijk is gesteld." (Van onze sportredactie) ZEIST Tijdens de algemene vergadering amateurvoetbal is Klaas van Rijswijk, lid van HBS opgenomen in het legioen van bondsridders./ Onder het agendapuntje mededelingen maakte bondsvoorzitter Meuleman van de gelegenheid gebruik Klaas van Rijswijk te huldigen voor zijn vele verdiensten voor de KNVB. Gedurende een groot aantal jaren had Klaas van Rijswijk de taak op zich genomen bij interlandwedstrijden de scheidsrechters te begeleiden. Na een arbi traal trio "vijftig keer Nederland te hebben laten zien" achtte hij de tijd gekomen zijn werk aan een ander over te dragen. ZEIST De kans dat derde elf tallen van verenigingen uit het betaalde voetbal het komend sei zoen in de standaardklassen van het amateurvoetbal ingedeeld worden, mag na dit weekend ni hil en nog slechts theoretisch ge noemd worden. Een voorstel hier toe werd tijdens de algemene ver gadering amateurvoetbal, zater dag op het KNVB-sportcentrum te Zeist gehouden, met zevenen dertig stemmen tegen en veertien voor verworpen. En daarmee gaf de vergadering de afgevaardigden naar de op 12 juni te houden bondsvergadering de opdracht in dien het in dezen tot een stem ming mocht komen, tegen te stemmen. Alvorens men zaterdag tot een beslissing kon komen, werden alsnog heftige discus sies tussen voor- en tegenstanders gevoerd. In feite verspilde tijd, want zoals na verge lijking van de stemmingen in de diverse voorvergaderingen bleek, was het duidelijk dat dit onderdeel van het rapport van de commissie zelfstandigheid II het niet zou halen. De zondagamateurs verklaarden zich 's -morgens unaniem een tegenstander, bij de zaterdagamateurs en de afdelingen lagen de stemmenverhoudingen respectie velijk twaalf tegen acht voor en elf tegen zeven voor. Herman Feringa (zondagama teurs) verwoordde de argumenten van de tegenstanders door te stellen dat het be- tSald voetbal voor deze tak had gekozen en daarvan de consequenties dan ook maar moest dragen. Ronduit stelde hij: „Als amateurs wensen wij geen infiltratie van het betaald voetbal". Hennie Troost (zaterdagamateurs) vroeg zich echter af waarop de beweegredenen van de tegen stemmers gegrond waren. Zeer reëel stelde hij dat het slechts ging om tweehonderd voetballers op een totaal van 900.000. „Waar maken we ons druk over?" zo vroeg hij zich af. „Ik kan mij niet aan de indruk onttrekken dat de argumenten van de te genstemmers zijn ingegeven door senti menten en angst. En ik heb mij altijd laten vertellen dat angst een slechte raadgever is. Laten wij nu eens niet alleen denken aan het eigen clubbelang maar aan het belang van het gehele amateurvoetbal". Zoals even later uit de stemming bleek was zijn pleidooi tevergeefs waarmee zoals ie mand het stelde „de amateurs weigerden de echte amateurs in hun gelederen op te nemen". uit het betaald voetbal". De vergadering besloot dat niet alleen de betalende vereniging maar ook de amateur die contact wil opnemen verplicht is dit aan de vereniging te melden. Dit moet dan geschieden minstens veertien dagen voor het eerste contact wordt gelegd, dat zo besloot men, op zijn vroegst op 1 mei tot stand mag komen. Onder het motto „wat je de een verbiedt, moet je zelf niet doen" kwam Nico de Doelder, afdelingsvoorzitter Den Haag, met het voorstel een dergelijke meldingsplicht ook te laten gelden voor de amateurverenigingen onderling. Alhoewel genoeg door de wol geverfd om te beseffen dat in de praktijk een dergelijke regel vrijwel niet gecontroleerd kan worden, het hij de buitenwereld in ieder geval zien iets te willen doen aan de haast niet meer uit te roeien „ronselarijen". Herman Feringa, die in eerste instantie de suggestie van Nico de Doelder volledig ondersteunde, veranderde luttele minuten later zoals een kameleon van kleur verschiet zijn mening door te zeggen dat een dergelijk punt niét behandeld kon worden omdat het niet op de agenda stond. Verder eiste hij voor zich uit te spreken eerst overleg met de vereni gingen die hij vertegenwoordigde. Men be sloot het ten slotte te houden op het gege ven dat tijdens de bondsvergadering ge zegd kon worden dat de amateurs plannen in deze richting hadden. Een ander heet hangijzer vormde het rap port van de commissie organisatiestruc tuur amateurvoetbal. Na lange, zeer uitvoe rige en principiële discussies de vergadering het rapport met dien stande dat voor 1 januari 1978 een ni< werkstuk op tafel moet liggen. Da: moet verwerkt zijn dat het bestuur teurvoetbal bestaat uit één vertegen' diger van de NKS, een van het VCV de zeven overige leden vrij nen worden. Dit in tegenstelling tot huidige structuur waar in het bestuur altijd de drie zuilen een kwaliteitsz hebben. Voorlichting >- Herman Feringa gewijzigd mpninn snol Een ander P™' uit dit rapport da' de y snel mKjige gespreksstof opleverde was „het benaderen van amateurspelers door clubs «O van Marle bekwaam voorzitter Voorzitter Jo van Marle, die de verga ring op zeer bekwame wijze leidde, 1 verder constateren dat de gecorrigee J begroting 1975/1976 en de voorlopige groting 1976/1977 van de KNVB op wei t al problemen stuitten, al was de roep duidelijker voorlichting goed hoorbaar. In zijn openingswoord waarschuwde van Marle tegen de groeiende spelver J wing bij de amateurs en deed hij e dringend beroep op de aanwezigen d r ontwikkeling een halt toe te roepen. An re puntjes uit zijn speech: de competitie deling hoofdklassers blijft ongewijzigd, I komend jaar spelen de kampioenen zat dag en zondag hoofdklasse een competi om de nationale amateurtitel en alleiever Limburgia toonde belangstelling voor t l®sl! doorstromingsregeling. Tot slot boekte 1 co de Doelder nog een klein succes Tijdens de rondvraag had de vergaden geen bezwaar de afdelingen te machtig zelf de hoogte van de contributie vast stellen. En daarmee werd een ruim ach rige vergaderdag besloten. PAUL HOVRl

Leidse Courant | 1976 | | pagina 18