SOfiUND In een camper zwerven door Finland Noorse rivièra vol zon, zee en zoete zaligheid KORTING OP AUTOWEGEN IN ITALIAANSE LAARS De 'I.R.I, die een belangrijk deel van de Italiaanse autostrada's onder controle heeft, berekent vanaf 1 maart een spe ciaal tarief voor buitenlandse reizigers, die rijden in een auto met een niet-Ita- liaans nummerbord. Zij krijgen een kor ting, die varieert van 50 tot 70 procent Tot nog toe vielen zij voor gebruik van de autowegen onder tarief vier, maar deze zomer is voor hen tarief 1 (tot nog toe voorbehouden aan motorfietsers) van toepassing. Voor auto's met aanhangwa gen of caravan moet tweemaal tarief 1 worden betaald. De kortingen gelden op de volgende auto strada's: Milaan-Bologna-Rome-Napels-Salerno (van Salerno naar Palermo is het auto strada-traject gratis), Milaan-Bolgna-Ancona-Bari-Taranto, Parma-La Spezia, Padua-Bologna, Pa- dua-Bolgne, Rome-C aserta-N ola-Salerno, Napels-Bari. Het betreft hier in totaal 2000 kilometer, plus 715 kilometer gratis autoweg. Hier door is Zuid-Italié nu voor toeristen be reikbaar zonder al te grote kosten. Verde re inlichtingen bij het Nationaal Italiaans Verkeersbureau. Stadhouderskade 103 in Amsterdam, telefoon 020-733264. 18-KARAATS VAKANTIE VOOR DOE HET ZELVERS De hobby-reizen naar Duitsland leiden onder meer naar het fotogenieke stadje Idar-Oberstein in de deelstaat Pfalz. Tij dens de zomermaanden kan men daar deelnemen aan drie cursussen: het slij pen van edelstenen, de goudsmeedkunst en de leer van de edelstenen. Deze drie cursussen worden begeleid door profes sionele leraren, kunstenaars en edelsteen experts. Dit jaar is er voor de nieuwsgie rigen een introductiecursus met demon straties over aan- en verkoop en taxatie van edelstenen. De cursussen duren 4, 7 of 14 dagen en kosten van 169 tot 1537 mark. Een uitvoerige prospectus ligt klaar bij het Stadtischen Verkehrsamt, Postfaeh 1548, 658 Idar-Oberstein, West- Duitsland, telefoon 0949-6781-64351. L0GIS DE FRANCE: UITGEKIENDE GIDS De nieuwe „Guide des Logis de France et auberges rurales" bevat ruim 200 splinternieuwe, uitgelezen adressen. De Frankrijkminnaar heeft nu de keuze uit 3018 hotels en 628 rustieke herbergen, die zich zonder uitzondering bevinden in een landelijke omgeving buiten de stadsker nen. Men kan er blindelings rekenen op vooroorlogse gastvrijheid, uitstekend ver zorgde maaltijden en comfortabele ka mers. De gids geeft informatie over prij zen, al dan niet welkom zijn van huisdie ren, de beschikbaarheid van 'n kinder oppas, voordelige weekend-arrangemen ten, aanwezigheid van een eigen zwem bad etc. Overzichtelijke wegenkaarten completeren deze voortreffelijke uitgave, die de bezitter op gemakkelijke wijze recht toe recht aan leidt naar de 2450 plaatsen in 90 Franse departementen, waar het bekende „Logis de France"-uit- hangbord met het huiselijk rokende schoorsteentje een vertrouwd baken is. De gids kost veertien gulden vijftig en is verkrijgbaar bij Allert de Lange, Dam rak 52 in Amsterdam en bij alle grote boekhandels in Nederland. Een verkorte uitgave wordt op aanvraag gratis toege zonden door het Nationaal Frans Ver keersbureau, Prinsengracht 670 in Am sterdam-Centrum. Finland, tien maal zo groot als onze eigen vaderlandse moerasdelta en slechts bevolkt door 4.5 miljoen ui terst zwijgzame binnenvetters is een ideaal vakantierijk voor individualis ten, die liever in eigen beheer een miskleun halen dan braaf aanslui ten in de rij vóór de toeristische gaar keuken. Voor deze mensen is er nu verheugend nieuws: voor het eerst in de geschiedenis wordt de mogelijkheid geboden om per luxe kampeerwagen dit immense eilandenrijk te verken nen. In samenwerking met Easy Lease uit Breda brengen twee Nederlandse reisorganisaties, HIT in Oegstgeest en Unitravel in Den Haag dit mobiele vakantievertier op de vrije-tijds- markt. De Midas-kampeerwagen is geschikt voor zes personen, heeft centrale verwarming, air-condi tioning, toilet en douche. In feite is het dus een luxe mini-hotel op luchtbanden, dat zijn gasten een veerkrachtige vakantie garandeert Voor dit kapitale gerief betaalt men voor een 14-daagse reis bij deelname van zes personen 999 gulden per persoon. Hierbij inbegrepen de vliegreis Am sterdam-Helsinki v.v. per Finnair-lijndienst. Als Het luxueuze woongedeelte van de Midas-kampeerwagen beschikt over 9 zitplaatsen, drie tweepersoons-bed den, gasfornuis, oven, warm en koud stromend water, koelkast, toilet, douche, verwarming, air-conditioning en overvloedig keukengerief. De grote kampeerwagen, geschikt voor maximaal zes personen is een Chevrolet met stuur- en rembekrach- ting, verwarming en air-conditioning. vijf mensen de noordelijke uitvlucht maken wordt de prijs 1100 gulden per persoon, bij deelname van vier gezworenen 1250 gulden, drie personen 1450 gulden en 2 personen 1999 gulden. Als men dit bedrag net even te gortig vindt bieden de twee reisbureaus ook nog een tweede mobiele mogelijkheid: een kleine Peugeot-kam- peerwagen met twee twee-persoonsbedden, gas fornuis, toilet en douche. De prijzen voor deze wagen zijn bij deelname door vier mensen 975 gulden, door drie 1150 gulden en door twee 1450 gulden. Beide auto's zijn gemakkelijk bestuur baar en mogen gereden worden met een normaal rijbewijs B.E. In Finland, met zijn 60.000 eilanden een uitgele zen waterrijk, is kamperen overal toegestaan. Ook op privé-terreinen kan met doorgaans met welwillende toestemming van de eigenaar een verkwikkende uil knappen. Daarnaast beschikt Finland over 350 officiële kampeerterreinen, die van alle gemakken voorzien zijn. Nog even dit: het Finse wegennet is meer dan voortreffelijk en het verkeer is naar Nederlandse maatstaven plezierig gering. Omdat ruim tien procent van het land bestaat uit koel helder water kan men van zuid naar noord trekkende overal zwemmen, zeilen en vissen. En denk alsje blieft niet, dat het gegarandeerd kleumen wordt want de statistieken bewijzen, dat de zomers in het hoge noorden droger en warmer zijn dan in Nederland. Zelfs in Lapland loopt de tempera tuur in juli en augustus royaal op tot 32 graden celsius. Daar komt dan nog bij, dat de koperen ploert tussen 6 juni en 6 juli 24 uur per dag acte de présence geeft. Ook in de hoofdstad Helsinki is het vanaf eind mei tot midden juli 22 uur per dag licht. Wat eten en drinken betreft: uitstekende verse vis prijkt op vrijwel elk menu. Ook de bekende vleessoorten zijn overal verkrijgbaar. Daarnaast wordt ook rendier-, eland- en berevlees gegeten. Bij het gevogelte nemen de eend en de korhoen- der een belangrijke plaats onder de tongstrelen- de delicatessen in. Drank in Finland (en met name het vuurwater) is schrikbarend duur. U doet er dan ook meer dan goed aan enige forse dorstlessers vanuit Nederland mee te nemen. Toegegeven: vakantie vieren in Finland per kam peerwagen is niet de goedkoopste vorm van recreëren. Maar als u de gebaande, propvolle wegen van het massa-toerisme wilt vermijden verzoet de zaligheid van het eenzaam avontuur zeker de gepeperde kosten. Alle inlichtingen over deze zomer-uitvlucht geven Unitravel, Theresiastraat 82 in Den Haag, tele foon 070-839906 en HIT postbus 1060 in Oegst geest, telefoon 071-155770/155767. enTOURage enTOÜRage enTOURage enTOURage enTOURage enTOURage enTOURage enTOURage KRUIDIGE GIDS VOOR NATUURLIEFHEBBERS Kruidenkenner Fik Seymus, een gebaar de Belg met open oog voor al wat leeft en bloeit in smeuig petattenland, heeft een geurig boekje opengedaan over de ontdekkingstochten, die hij heeft ge maakt in Vlaanderen en Wallonië. Wegbe reider Fik, die in zijn inleiding van „Wan delen en kruidig genezen" (uitgaven door de Nederlandse Boekhandel Patmos Op- de beek in Kapellen, prijs 19.90) ont hult, dat hij persoonlijk als jongeling door het guichelheil op het spoor is gezet van de natuurlijke rijkdommen, weet al lemachtig veel van planten en kruiden en geeft zijn kennis met grote gretigheid door aan de liefhebbers. En passant ver telt hij ook over de medicinale waarde van de door hem gesignaleerde planten en legt hij uit, hoe men een geneeskrach tig sopje kan koken uit de vondsten in bos en beemd. Op die manier verneemt de reiziger in België bijvoorbeeld dat zonnedauw, een parmantig vleesetend plantje, een goede slijmoplosser wordt, als men er thee van trekt. Dan blijkt opeens, dat het borstkwalen geneest en gunstig werkt bij zwangerschapsbraken en reisziekten. Zeg nu zelf: tegen zo'n reisgids is geen kruid gewassen. GOEDKOOP VLIEGEN NAAR EN RIJDEN IN ZWEDEN Tussen half mei en half september 1976 kan men elke woensdag naar Stockholm vliegen, daar een week lang de beschik king krijgen over een auto en vervolgens weer terugvliegen naar Schiphol. Dat al les voor 555 gulden p.p. bij deelname met twee personen. Wil men 14 dagen wegblij ven dan betaalt men 885 gulden p.p. Bij de autohuur zijn basisverzekering en een onbeperkt aantal kilometers inbegrepen. Als men liever de auto op stal laat staan en een week lang logies en ontbijt in een comfortabel Zweeds hotel prefereert dan bedraagt de prijs, inclusief het vliegre- tour 545 gulden en voor twee weken uit en thuis 845 gulden. Inlichtingen bij het Bureau Zweden, Vijzelgracht 17 in Am sterdam, telefoon 020-237341. TE HOOI EN TE GRAS IN OOSTENRIJK De VW's van Leopoldschlag en Wind- haag im Mühlviertel, gelegen ten noorden van de Donau in de Oostenrijkse provin cie Oberösterreich hebben een boers uitje op het vakantie-menu: van 19 juni tot 3 juli kan men in dit natuurrijke gebied terecht voor een hooioogst-vakantie op het platteland. Dit aanbod met verblijf op een heuse boerderij kost circa 115 gulden voor logies met ontbijt en circa 295 gulden voor volledig pension per persoon voor veertien dagen. Bij deze prijs zijn inbegrepen een begroetings- en informatieavond, een Oostenrijkse Brettl- jause, een bezichtiging van een brouwerij met ingebouwde koele dronk, bezoek aan een schilder van boerenmeubels en aan een houtsnijder en bezichtiging van het stadsmuseum. Uiteraard kan een duchtig handje worden uitgestoken tijdens het binnenhalven van de hooioogst en bij de dagelijkse verzorging van het vee. Hoog tepunten van deze bijzondere vakantie is het Petersvuur, een lokaal midzomer- nachtfeest op 29 juni. Inlichtingen bij het Oostenrijkse verkeersbureau, Singel 464 Amsterdam, telefoon 020-255933. SALZBURG GAAT OP DE KLASSIEKE TOER De beroemde slotconcerten in de Oosten rijkse bergstad Salzburg worden als vanouds weer gegeven in de majesteitelij ke zalen van de vesting Hohensalzburg, het slot Mirabel en het woonhuis van Mozart. Er zal dit jaar ook moderne muziek worden gespeeld, maar het accent zal toch traditiegetrouw liggen op werken van de onsterfelijke meesters als Mozart en Beethoven. Men kan kiezen: kamer muziek rond Pinksteren 4-13 juni; inter nationale strijkkwartetten 17-25 juli; ba- rok-week 17-25 juli; renaissance-muziek 23-28 augustus; viool-cello en contrabas 23-28 augustus en de Salzburger Kamer musici van 1-22 oktober. Programma's en voorverkoop bij Direktion Salzburger Schlosskonzerten, 5020 Salzburg, Makart- platz 9 in Oostenrijk. IN RADERBOOT OVER NOORS MJ0SA-MEER Als u deze zomer toch toevallig in de buurt bent van het Noorse Mjosa-meer (bekend door de alternatieve elfsteden tocht) verzuim dan niet om scheep te gaan op de 120 jaar oude radarboot Skibladner, die tot 15 augustus elke dag van Eidsvoll naar Lillehammer puft. De ze oudgediende ziet er van binnen en buiten nog precies zo uit als in de dagen, toen hij fonkelnieuw op de werf lag. De reis duurt 12 uur en gedurende de tocht kan men de tanden zetten in de culinaire specialiteit van 's werelds oudste rader boot: gekookte zalm met aardbeien. ENGELSE GIDS VOOR VERRE OOSTEN De heer A. Wouters, zelfreizende groot majoor van de Nederlandse krijgshap heeft in 's konings wapenrok 'over de halve wereld gezworven en hield daar herinneringen aan over, die duidelijk meer te maken hebben met vrede dan met oorlog. Na zijn bedrukte eersteling, een toeristisch historisch doorkijkje op onze oude wingewesten Suriname en de Antillen, heeft hij de pen wederom uit de inktpot gehaald, ditmaal voor een reisgids van Indonesië, Thailand en Sin gapore. Als zoon van een suikerbaron, die vóór de tweede wereldoorlog op Java lucratief opereerde, weet hij alles van het heiinwee, dat de Oostindië-sobats een leven lang achtervolgt, maar wie een boek denkt open te slaan, dat doordrenkt is van krokodilletranen en verloren dro men komt bedrogen uit. De majoor, van huisuit toch al geen begenadigde stilist houdt kennelijk niet van nakaarten en geeft kort en zakelijk zijn informaties door aan de toeristische troepen. Geen gemékker, geen gezever, maar oprukken. Zoals dat een grootmajoor betaamt. Inge rukt, mars. Guide to Indonesia, Thailand, Singapore, door A. Wouters, Uitgever. Allert de Lange te Amsterdam, prijs 19.50 CRUISES ZITTEN NIET IN DE BOOT Terwijl van het vliegvakantie-front alar merende berichten komen (25 tot 30 pro cent minder boekingen. Bij enkele grote Nederlandse toeroperators staat het fail lissementswater al royaal tot aan de lip pen) gaat het de organisatoren van vaar vakanties voor de wind. Zeetours in Rot terdam, de onbetwistbare zoutwater-spe cialist der lage landen, die ruim een derde van de vaderlandse cruise-markt stevig in handen heeft, zag het aantal boekingen in de eerste kwartaal van 1976 met bijna elf procent stijgen. Als reden voor deze groeiende belangstelling voor zilte uitvluchten noemt Zeetours-direc teur G. de Vos van Nederveen Cappel het relatief steeds goedkoper worden van vaarvakanties ten opzichte van vliegrei zen, de dalende belangstelling voor va kantiebestemmingen rondom de Middel landse Zee en de politieke instabiliteit van sommige tot nog toe populaire va kantielanden. De populairste cruises zijn dit jaar die naar het Noorden en de Oostelijke Middellandse Zee. Opvallend is, dat niet alleen de goedkope maar ook de luxe en wat duurdere vaarvakanties de wind in de zeilen hebben. enTOURage enTOURage enTOURage enTOURage enTOURage enTOURage enTOURage enTOURage eriTOURage enTOURage enTOURage enTOURage enTOURage enTOURi PRIMEUR: PER BUS VAN ZUID NAAR WESTKUST De twee grootste havensteden van Noorwegen Kristiansand in het zon nige zuiden en Bergen in het legen darische fjordendistrict worden op 1 juni 1976 voor het eerst rechtstreeks verbonden door een busverbinding, die twee maal per week onderhou den wordt De afstand is 521 kilome ter, een verkeerskloof, die in twee dagen overbrugd wordt Onderweg zal worden overnacht Een enkele reis, inclusief overnach ting, diner, machtig Noors ontbijt en lunch kost 190 gulden. De bus heeft een reisleider en onderweg zal vaak worden gestopt bij toeristische trek pleisters. De bus gaat onder meer door het schitterende Setesdal en klimt daar na via adembenemende zig-zag-we- gen naar het Hardanger-gebied. Om dat Kristiansand en Bergen niet door een spoorlijn met elkaar ver bonden zijn betekent deze nieuwe busverbinding een formidabele toe ristische aanwinst Inlichtingen over Sorland en zijn talloze vakantiemogelijkheden (ex- schaatskampioen Kees Verkerk heeft er een fraaie camping) geeft het Noors Verkeersbureau, Leidse- straat 74 in Amsterdam, telefoon 020-222545. Helge Sundsvik, de toeristische topman van Kristiansand is een lopend king-size visitekaartje van het land, waar het leven meer dan goed is. Vanuit zijn kantoor in de zuidelijke Noorse havenstad (met welvoorziene privé-bar in de kel der, waar Helge zelf een innemende stam gast is) verkoopt hij het gebenedijde Sor land, een heuvelach tig paradijs voor rustzoekers, waar de zon in de lange hete zomer van 1975 twee keer zo lang scheen als boven Amster dam. „Vorig jaar", zegt Helge nog na- dampend, „regi streerden we aan on ze Noorse rivièra temperaturen, waarmee we het royaal konden opnemen tegen onze collega's op de Canarische eilan- Sorland is het Noorse woord voor Zuidland. Het strekt zich uit langs de rotsachtige kust, die gestreeld wordt door de warme golfstroom, die het zeewater in de zomermaan den verwarmt tot 24 graden celsius. Daarachter doemen de groene heu vels op, die langzaam klimmen naar de kale, ongenaakbare hoogvlakte van de Hardanger. de zuidelijke havenstad fotogenieke invalspoort vc Hier begint ook de nieuwe Kristiansand. rotskust is de dijde Sorland. Bergen. boot van Fred Olsen in vier Kristiansand varen. In het zoen zijn er dagelijks zes In dat geval moet men wel houden met een pittig van ruim 950 kilometer. Kristiansand is niet alleen langrijke haven maar ook gangspunt voor een trip met de elke zaterdag en langs berg en dal van ploegt. De stokoude getrokken door een uit 1895. Kristiansand, de invalspoort van Sorland is vanuit Amsterdam op comfortabele wijze te bereiken. De Noorse toprederij Fred Olsen-Ber- gen Line onderhoudt van 28 mei tot 2 september 1976 wekelijks een rechtstreekse verbinding met het lu xe cruise-schip „Blenheim". Na een heuse zeereis van 21 uur bereikt men de Noorse kuststad. Men kan ook via Duitsland en Denemarken naar Hirt- hals in Noord-Jutland rijden en daar aan boord van een moderne veer- „Sorland", zegt Helge SundsvP*"* een machtig recreatiegebied, men nog de ruimte heeft W met te weinig Noren om voo toeristische overbevolking gen". sk De stad heeft ook een dat beschikt over de grootste kamelen van Noord-Europa, lend in deze dierentuin is dat kooien zijn: de dieren lopen de vrije natuur.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 16