DOD TWEE MOTORCOUREURS HADUW OVER GRAND PRIX isketbalploeg in slotfase •iws sterke Canadezen Niki Lauda duldde geen tegenstand Hennie Kuiper kwam pech niet teboven Toch eervolle plaats HGC Leo van Vliet won eerste klassieker voor dames LEIDSE COURANT/ Jai De r naJe< rTjcxjo Met de dood van aprqjaause motorcoureurs, innenMi (28) en Otello Bu- (27), viel gisteren een OQfare schaduw over de ijs van Italië op het Mugello. Beide cou- S,s(men, tijdens de races, teternstig ten val, dat hulp niet meer kon 1 1973 eiste de Gro- Italië twee doden, lit van Monza over- Jarno Saarinen en ilini aan de gevolgen _ssale valpartij. •IP. Iduw van deze tragiek races, tellende voor Df Wereldkampioenschap, lU"ei|lijk door de respectie- le®r avorieten gewonnen, ïpioen Angel Nieto .vierde in. de 50cc-klas- overtuigende manier, een halve minuut jg op de Italiaan Laz- Venezuelaanse we- nw>en in de 350cc-klas- HHy Cecotto, was met ^^Bia in deze klasse su- Ton van Heugten in actie met in het bakkie Dick Steen bergen. De Nederlandse combinatie behield de leiding in de strijd om de Europese ti tel. perieur, in de rangschikking overigens gevolgd door nog vier andere Yamaha's. De Nederlan der Boet van Duimen behaalde een achtste plaats. Henk van Kessel leverde in de 125cc-klasse met Anel Nieto een verwoede strijd om de derde plaats, waarbij de Nederlander zijn concurrent uiteindelijk voor moest laten. De beide Morbidel- li-rijders Bianchi en Pileri ga ven in de klasse de toon aan, terwijl favoriet Bianchi de ver wachte zege boekte. Walter Villa (Ita) zorgde in de 250cc-klasse voor een ander Italiaans succes, waarna Barry Sheene en Phil Read in de 500cc-klasse pas op de eindstreep beslisten dat eerstgenoemde won. LOCHEM De Oostenrijkers Bruno Schneider en Werner Fink zijn winnaars geworden van de tweede ronde voor het Europees kampioenschap mo torcross in de zijspannen. Zij werden tweede in de eerste manche en wonnen, enigszins gelukkig, de tweede wedstrijd. I Ton van Heugten zegevierde in de eerste manche van over 30 miuten en twee ronden, maar kwam in de tweede wedstrijd als zesde binnen, waaraan het verliezen van een veer van een achterschokbreker debet was. Van Heugten scoorde nog juist voldoende punten om aan de leiding te blijven in de rang schikking voor het Europees kampioenschap. 18 Het Nederlandse basketbalteam is het sterk bezette Sofia uitstekend begonnen. Overwinningen op Canada Duitsland (83-68) gaven de ploeg van Bill Sheridan basis voor de „goede prestatie", die het Nederlands Comité eist voor uitzending naar het pre-Olympisch Hamilton. zege op de Canadezen was er een van grote klasse, tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap '74 achtste en de verwachting is dat deze pjoeg tijdens in Montreal bij de eerste zes zal eindigen, tegen Cana- kort werden ingezet bewezen hun klasse. In de eerste helft zag het er somber uit Nederland scoorde weliswaar veertig punten, maar de Canadezen schoten de eerste twintig minuten af op vijftig. Toen het verschil kort na de rust groter werd leek het voor Canada een probleemloze wed strijd te worden. Maar rond de tiende minuut verdween McKin- zie met vijf fouten naar de bank en was Russell aan het einde van zijn krachten. Nederland kreeg vanaf dat moment méér vat op de Canadese aanvallen. Het verschil werd kleiner, maar stokte toch rond de zeven pun ten. Zo was het drie minuten voor het einde nog: 71-78. Toen kwam die geweldige slotfase. Robinson (26 punten) ging mis sen. Met elke aanval kwam Ne derland dichterbij en nam vijf tien seconden voor het einde de leiding over (79-78). Die vijftien seconden leken een eeuwigheid te duren. Bill Sheridan nam tweemaal een time-out. Twee keer mocht ook Nederland de bal aan de zijlijn innemen. Toen kwam die sublieme pass van Dekker en de score van Woud stra. Waar niemand op gere kend had, was gebeurd. Canada was verslagen: 81-78. keek desondanks wedstrijd tegen een aan, maar won scores op rij van in de laatste de ploeg zater- de laatste wedstrijd moest gistermor- uur worden tegen Oost—Duits- ongebruikelij- internationale maar protesten van Piet Storm haalden Ondanks dat vroeg speelde de Oranje- uitgekiende partij, en zonder een mo te reiken werd vakkundig Istand groep C: Nederland 2 2 0 4 164-146; Rusland B 2 1 1 3 18<&159; Canada; Oost-Duitsland 2 0 2 2*140- 180 Voor het Oranjeteam scoorden tegen Oost-Duitsland Woudstra 15, Aker boom 14, Ombre 10. Dekker 7, Hugo Harrewijn 7, Van Vliet 7, Van Helfte ren 6, Kip 6, Pluim 5, Sikking 4 en Sideris 2 punten. De topscorers bij Oost Duitsland waren: Wendt 16, Retzlaff 14 en Bornschein met 9 Voor Nederland scoorden tegen Ca nada: Akerboom (30), Woudstra (18), Ombre (12), Harrewijn (7), Van Vliet (5), Dekker (4). Pluym (3) en Kip (2). De topscorers bij Canada waren: Robinson (26), Mckenzie (14), Riley (10) en Russell (10). tegen Canada enige vrees tegemoet onrechte, want hebben vijf spe- die op universi- Staten zijn. Nederland had, periode, waarin het veel moeite met tempo dat de beide spelverdelers van en Robinson, ont- Robinson schutter is een wereldklasse. Toch Robinson zijn, die in paniek raakte wanhoopsscho- balverlies achter kreeg. Nederland kon die wat onbezonnen beslissende punten kon na afloop lof toe- er werden na- fouten gemaakt, leverden de tien spelers Sideris en niet stuk goede persoonlij deed dat via dertig de meeste rebounds, veel goede passes, zijn stuwende zijn uitstekende pass in de laatste mi- spelers die slechts Ruim achter Gisteren tegen Oost Duitsland kwam Nederland aanvankelijk ruim achter te staan. De Duitse ploeg schoot goed, terwijl Ne derland veel moeite had de juiste richting te vinden. Pas na acht minuten achterhaalde Jan Dekker de Oostduitsers (19- 18). Afstand nemen kon Nederland echter nog niet. In de dertiende minuut echter brak het duo Sik king-Van Helfteren het Oost- duitse verzet. Van 22-23 werd het 28-23. Oost Duitsland, dat de laatste jaren nauwelijks op in ternationale toernooien speelde, beschikt over een paar goede spelers, maar ook zij konden niet voorkomen, dat het verschil bij de rust was opgelopen tot Nederland heeft in het internationale basketbal voor dames in Italië alle drie wedstrijden verloren, laatste wedstrijd bleek Canada de meerdere van de met 6555. Bij de rust hadden de Cana- t 36—34 de leiding. Eerder werd verloren met 74—55. Het toernooi werd gewonnen door longarije versloeg met 70—60 (31—32). 1. Italië 3—6, 2. Canada 34, 3. Hongarije 3—2, 3-0. Jimmy Woudstra scoorde de beslissende treffer tegen Canada. zeven punten: 38-31 en daarna al snel boven de tien zou komen. Dat Oost-Duitsland een (te) klei ne ploeg heeft, bleek halverwe ge de tweede helft De conditite ging een rol spelen en het Oost- duitse basisvijftal bleek niet sterk genoeg om de vaak wisse lende Nederlandse ploeg bij te houden. Toen bovendien de 2.10 meter lange Retzlaff zijn vijfde persoonlijke fout opliep, kon Nederland verdedigend een beslissende voorsprong ne men. Bij 71-61 in de vijftiende minuut gaf Oost-Duitland de strijd op en kon Nederland zeer Uitslagen: GroepA: Cuba Bulgarije b 74-57, Roemenië Joegoslavië B 82-80. Groep B: Hongarije Polen 83-79, Bulgarije A België 85-68 Groep C: Rusland B Oost Duits land 97-72, Nederland Canada 81- 87. Groep A: Roemenië Bulgarije B 86-72, Cuba-Joegoslaviè B 99-98, ge plaatst voor de finalegroep: Roeme nië en Cuba Groep B: Hongarije België 76-65, Bulgarije A Polen 109-88, ge plaatst voor de finalegroep Honga rije en Bulgarije A Groep C: Rusland B Canada 83-87 Niki Lauda heeft de zege binnen. Met een arm omhoog passeert hij de finish in [older. Sportwereld BERN Nederland heeft zater dag tijdens een internationaal toernooi kleiduivenschieten het landenïdassement gewonnen. Montreal-kandidaat Erik Swin- een punt verwijderd van de li miet voor de spelen. Wim Cuy- pers werd derde met 193 en Kiek van Ieperen eindigde als vijfde (192). BIELEFELD De Westduitser Horst Karsten heeft zaterdag met Sioux de internationale mi litary in Bielefeld gewonnen. Hij kreeg 75,87 minuspunten. KOPENHAGEN Nederland heeft zaterdag in Kopenhagen een interland tegen Denemar ken in het onderdeel geweer olympiamatch 50 meter liggend verloren met 2342 tegen 2345 punten. De beste schutter was de Nederlander Willy Hillen met 593 punten. RITZAU Fortuna Den Bosch is vierde geworden in de strijd om de Europese beker drieban den voor clubs. De beker ging naar Denemarken. KOPENHAGEN - Nederland heeft in Kopenhagen tijdens het biljarttoernooi om de Europa cup driebanden met 62 gewon nen van België. Nederland bezet met twee punten de voorlaatste plaats. Denemarken is eerste met vier Dunten. EMST Tijdens schietwed strijden om het Nederlands kampioenschap olympiamatch geweer in Ernst heeft Koert Lich uit Assen de maximale score van 600 punten gehaald. Dit is een punt meer dan het bestaande wereldrecord. De prestatie van Lich komt echter niet voor erkenning in aanmer king daar het geen internationa le wedstrijden betrof. Het Ne derlands record was met 596 punten in handen van Willy Hil len uit Winterswijk. NEW YORK Mohammad Ali, de wereldkampioen boksen in het zwaargewicht, zal zijn titel op 27 september in het „Yan kee-stadium" van New York te gen Ken Norton verdedigen. MONTE CARLO Zondag avond verloor het Nederlands bridgeteam in de 26ste ronde met 20 tegen min 2 van Jamai ca. In het klassement zakte Ne derland één plaats naar de 29ste positie. ZOLDER Pijnlijke ribben of niet, het „Lauda-festival" gaat verder. De Oostenrijker heeft in Zolder nog eens duidelijk gemaakt dat de concurrentie, hoe die ook op zijn tenen gaat staan, slechts een bijrol is ge gund in de wereld van de for mule 1. Niki Lauda, die onlangs van een tractor viel, leidde in de Grote Prijs van België van start tot finish. Daarmee behaalde hij zijn vier de overwinning van dit seizoen in zijn Ferrari. Achter de we reldkampioen, die in deze vorm zijn titel zonder moeite gaat pro longeren, werd Clay Regazzoni tweede. De winnaar van de Gro te Prijs van de Verenigde Staten eindigde bijna vier seconden achter zijn stalgenoot Lauda. James Hunt, die twee weken geleden de winst in de GP van Spanje moest afstaan omdat zijn McLaren te breed was, kon slechts in het begin iets maken. Zijn rol was echter snel uitge speeld, hij verdween halverwege in de pits. Het wedstrijdverloop was klas siek. Lauda, abonnee op een plaats in de eerste startrij, schoot als eerste de bocht in ondanks een bijzonder felle start van Hunt Onmiddellijk bouwde hij aan een veilige voor sprong. Regazzoni volgde zijn teammakker op een paar secon den. Lafitte, de enige die in Zolder enige weerstand kon bie den aan het Italiaanse fabrieks- duo, trok snel naar voren. In het tweede wedstrijdgedeelte scheen Lauda aanvankelijk wat gas terug te nemen. In werke lijkheid hield hij de zaak even wel stevig in handen. Een snel ste ronde in 1.25,98 over het 4,262 kilometer lange circuit en het feit dat in de slijtageslag, die de GP op het circuit van Zolder geworden is, slechts drie andere coureurs in dezelfde ronde eind igden, bewijzen de overmacht van Lauda voldoende. Geerlof Stam heeft op het cir cuit van Zolder in het voorpro gramma van de Belgische Grand Prix zondag een race om de Europabeker formule Re nault vijf Elf gewonnen. De Ne derlander nam direct na de start de leiding en behield deze ondanks felle aanvallen van de Fransman Fremont. De Neder lander Ernst Berg eindigde op de negende plaats. Vanaf de start rijdt Niki Lauda (nummer een) aan de kop. Hij zou die plaats niet meer afstaan. DEN HAAG Am sterdam is er op de laatste dag van de halve competitie om het landskampioen schap in geslaagd haar titel te prolon geren. Tegenstander in deze laatste wed strijd was Were Di de sterkste zuidelijke ploeg. het beginfase erg moeilijk. Were Di heeft de geboden kansen die in de eer ste helft in grote ma te aanwezig waren echter niet weten te benutten. Eindstand bij deze wedstrijd was 0—0, waardoor HGC één punt tekort kwam om een beslis singswedstrijd te mo gen spelen tegen de Amsterdamse dames. HGC had eerder op de dag haar wed strijd tegen EMHC op ruime mis schien enigszins ge flatteerde wijze ge wonnen. De door HGC gecreëerde kan sen in de vorm van twee strafcorners werden door Maria Fikkers namelijk bei de benut Door dit re sultaat waren de Wassenaarse dames van een verlies voor Amsterdam afhanke lijk geworden, het ui teindelijke resultaat een tweede plaats is voor HGC toch wel een bekroning van de nu afgelopen competitie. LEIDERSTRUI IN TIJDRIT KWIJT SAN SEBASTIAN Het bezit van de leiderstrui geeft iedere rijder extra kracht in een tijdrit Deze absolute zekerheid uit de wielersport heeft Hen nie Kuiper niet voldoende geholpen in de laatste rit, de afsluitende tijdrit over 31,7 kilometer bij San Sebastian, in de Ronde van Spanje. Kuiper die tot die laatste dertig kilometer het klassement aanvoerde, bezat slechts twee secon den voorsprong op de Spaanse "dertigers" Luis Ocana en José Pesarrodona. Kuiper moest in de tijdrit aan dit duel respectievelijk één en twee minuten prijsgeven, waardoor hij net als vorig jaar in het laatste weekeinde terugviel uit de top van het klassement. Kuiper belandde gistermiddag op de vijfde plaats na de Spanjaarden Pesarrodo na, Ocana, Nazabal en zijn ploeggenoot Dieter Thurau, die ook de afsluitende tijdrit won. Hennie Kuiper heeft de beslissende klap op de voorlaatste dag gekregen. In de rit Galdacano-San- tuario de Oro bleef Kuiper vrij gemakkelijk in deze kwalitatief mager bezette ronde bij zijn naas te concurrenten Pesarrodona en Ocana. Bij de beklimming van de Santuario de Oro, een col van de eerse categorie, waar de aankomst was, brak Kuiper een pion van zijn versnellingsapparaat. Die tegenslag van de wereldkampioen was voor de twee oude Spaanse rotten het teken alles op alles te zetten. Pesarrodona liep 46 seconden van Kui per weg, Ocana 26 seconden en dat bracht de twee Spanjaarden op twee seconden van Kuiper in het algemeen klassement. Die bijna geslaagde greep naar de macht stimu leerde José Pesarrodona tot een geweldige tijdrit Hij verloor slechts twee seconden op Dieter Thu rau, die met vijf ritoverwinningen een geweldige ronde van Spanje reed. Die vijfde zege bracht Thurau op de vierde plaats in het algemeen klassement. Eddy Merckx heeft gisteren een criterium in West- Berlijn, de eerste profwedstrijd sinds elf jaar daar, met overmacht gewonnen. Merckx nam een ronde voorsprong. René Pijnen was onfortuinlijk. Vlak voor de wedstrijd werd zijn fiets gestolen. Hij verscheen, net als Frans Verbeeck en Theo Smit tijdens de 72 ronden van 1400 meter nauwelijks in beeld. Francesco Moser heeft de ronde van de Apenijnen gewonnen.' De Italiaan versloeg na 254 kilometer zijn landgenoot Giovanni Battaglin in de eind sprint De Fransman Alex Pontet heeft op de piste muni cipale van Vincennes de grote prijs van Parijs voor sprinters gewonnen. Pontet versloeg in de eindstrijd van deze wedstrijd voor amateurs en profs de Italiaan Gorgio Rossi en wereld- en Olympisch kampioen Daniel Morelon. Een om nium voor professionals werd gewonnen door Freddy Maertens voor Roy Schuiten, Bernard Thevenet en Patrick Beon. - Me- van Doorn week- een Zwols overleden verwondin- opliep bij tijdens Ne- van de KNAC. Zij nam met haar man deel aan deze wedstrijd, die in Oostelijk Flevoland was gestart. Bij een klassementsproef in de omgeving van Kampernieuwstad raakte de auto van het echtpaar in de mist en reed bij een flauwe bocht recht door. De wagen kwam onder een boe renkar tot stilstand. Het echtpaar werd met ernstig hoofd- en borstletsel opgeno men in een Zwols zie kenhuis, waar me vrouw Van Doorn aan haar verwondin gen overleed. Haar echtgenoot is inmid dels buiten levensge- IJMUIDEN Leo van Vliet heeft zaterdag de klassieke wegwedstrijd voor amateurs, de ronde van de Haarlemmermeer, gewon nen. Hij reed de 150 kilometer in 3 uur 24 minuten en 25 seconden. De coureur uit Honselersdijk versloeg in de sprint zijn medevluchters Piet van Leeuwen en John van Herwerden. *"*1 I Vimft V> »]|S| Al in de eerste van de zestien ronden viel 11 fb&jpjyfM de beslissing mede door de sterke wind. Er -ty ll ontstond een kopgroep van zestien renners, i I I "T, iijP van wie er in de loop van de koers zeven HJ I Zf J j afvielen. Bij het ingaan van de laatste ronde J I demarreerde Van Vliet, die dit jaar met het Leo van Vliet richt zich op, de winst is binnen. De rappe oog op Montreal geen criteria rijdt, en alleen Westlander behaalt zijn eerste klassieke zege. Van Leeuwen en Van Herwerden konden hem volgen. Een van de favorieten, Gerrie van Gerven, miste daar de aansluiting. „Ik zat op dat moment kapot", verklaarde hij na afloop. Jan Hordijk versloeg hem ook in de sprint om de vierde plaats, plaats, 27 seconden nadat Leo van Vliet zijn eerste overwinning in een klassieker had binnenge haald. Matthieu Dohmen heeft zaterdag de eerste etappe van de ronde van Zeeuws-Vlaande- ren voor amateurs gewonnen. Hij reed de 160 kilometer van deze rit, die Terneuzen als start- en finishplaats had, in drie uur 52 minuten en 41 seconden. Dohmen was de snelste van een kopgroep van drie renners, van wie Ter Harmsel tweede en Koersen derde werden. De 20-jarige wielrenrier Rien Nieuwenhuy- sen uit Hansweert moest met zware verwon dingen naar het Julianaziekenhuis in Ter- neuzen worden gebracht nadat hij was ge schept door een Belgische personenwagen. Nieuwenhuysen had onder meer een been en een heup gebroken. Peter Maas heeft zaterdag in Schoongaarde (België) een wielerwedstrijd voor amateurs over 115 kilometer gewonnen. Maas legde de afstand af in 2 uur en 55 minuten. Tweede werd de Belg Erik van Grember- gen. Antoon Kruiten eindigde op de achtste plaats.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13