I Gosens: „Clubs zonder licht zijn in het nadeel" ^MVV nam risico en verdiende twee punten Staande ovatie voor Eagles en FC Pen Haag „Ploeg speelt zoals ik het graag zie" IVIC TWEE JAAR TRAINER AJAX Geen excuses voor nederlaag Eindhoven, maar Eremedaille voor scheidende Boosten Bloemen voor Hoppenbrouwer GO AHEAD VRIJWEL VEILIG TRAINER HAN BERGER (FC Utrecht): Supporters maakten het weer bont LEIDSE COURANT PAGINA 11 17 HEERLEN Theo Boosten, woonachtig in Hoensbroek, werd niettemin in Heerlen „uit geluid", waar de Hoensbroekse burgemeester A. Kessen hem de zilveren eremedaille van de stad toekende. Vele geschenken ontving de scheidende Theo Boosten van collega-scheidsrechters en verte genwoordigers van voetbal clubs. Boosten floot negentien jaar, waarvan twaalf in het be taalde voetbal. Boosten, die gis teren zijn laatste wedstrijd (Eindhoven—Ajax) floot wordt op 10 augustus, met zijn even eens „pensioengerechtigde" col lega Leo van der Kroft gehul digd tijdens een oefenwedstrijd van FC Twente. Zij zullen dan elk een helft fluiten. {Van onze sportcorrespondent) EINDHOVEN Hoewel Rinus Gosens, de trainer van Eindhoven, het geenszins wilde gebruiken als excuus voor de nederlaag tegen Ajax, leverde hij wel felle kritiek op de KNVB. geroutineerde Ajax bleef de ze nuwachtige en wispelturige ploeg toch de baas. Het nam zelfs onverwacht een voor sprong. Geels rondde een com binatie tussen Steffenhagen en Notten beheerst af: 0—1. Eind hoven antwoordde met snelle counters, maar Ajax had niet over geluk te klagen. Acties van Bleyenberg en Bloemers misten op een haar na het doel. Ajax voerde de stand met een treffer van Lerby na een fout van Warnaar op tot 2—0. Na de rust kwam Eindhoven sterk opzetten. Senders, terug na een afwezigheid van negen weken, stelde met een hoek schop aanvoerder Bloemers in staat koppend voor 2—1 te zor gen. Hachelijke momenten aan beide zijden had deze treffer tot gevolg. Michels: „Een uitwed strijd is nooit gemakkelijk, ze- Gosens: „Het is een vreemde zaak dat clubs in deze kritieke fase van de competitie zelf kun nen beslissen wanneer ze willen spelen. Alles is in de bond ge reglementeerd, behalve deze be langrijke zaak. Mijn voorstel: laat de clubs driekwart van de competitie vrij maar bindt de wedstrijden in het laatste kwart aan dag en tijd. Dat is eerlijker ten opzichte van de verenigin gen die niet over een lichtinstal latie beschikken. Na de uitsla gen van zaterdag moest ik pa niek en onzekerheid bij mijn spelers wegpraten. Dat is eerlijk noch gezond". Eindhoven heeft tegen een slecht op dreef zijnd Ajax unie ke kansen laten liggen op een beter resultaat. Eindhoven had al in de eerste helft een voor sprong kunnen nemen, maar het ker niet in deze fase van de competitie. Het is niet zo dat wij Eindhoven onderschat hebben. Helaas hebben wij veel balver lies geleden". Op het moment dat Eindhoven even mocht ruiken aan een ge lijkspel, sloeg Ajax toe. Geels stapte listig over de bal na een hoekschop van Suurbier en Ar- nesen schoof het leer achter de verbouwereerde Adjanski: 1—3. Eindhoven kreeg weer hoop toen Bleijenberg, die het Huls- hoff erg moeilijk heeft gemaakt, de bal uit een voorzet van Sen ders hard en onhoudbaar in schoot: 2—3. Verder kwam de ploeg niet Scoreverloop: 11. Geels 0—1, 45. Ler by 0—2, 46. Bloemers 1—2, 59. Ame- sen 1—3, 76. Bleijenberg 2—3. Scheidsrechter: Boosten. Toeschou wers: 10.000. Eindhoven: Adjanski; Schalks, Bloe mers, Blijderveen (Soers), Bruinen; Van der Pas, Warnaar, Krekels; Schapendonk, Bleijenberg, Jacobs (Senders). Ajax: Schrijvers; Suurbier, Huls- hoff, Krol, Van Dord; Lerby, Stef fenhagen, Notten; Geels, Arnesen, Brokamp (Helling). De voet van de snelle Geels Is er weer bij. Ajax leidt met 1-0 in.het voor tinonoven zo belangrijke duel dat voor de Brabanders verloren ging. AMSTERDAM Ajax heeft gisterochtend de Joegoslaaf Tomislav Ivic voor twee seizoenen gecontracteerd als hoofdtrainer. Ivic was de laatste drie jaar trainer van Hajduk Split, waarmee hij drie keer kampioen van Joego slavië werd en ook dit seizoen nog kans op de titel heeft. Ivic verloor met Hajduk in de kwartfi nales van het Europese bekertoernooi voor lands- kampieoen van PSV na verlenging. Het contract van Ivic bij Ajax gaat in op 1 juli '76 en zal lopen tot 30 juni 1978. In de komende weken zal Ivic zich met de naar Barcelona terug kerende Rinus Michels inwerken. Hij werd gister middag in Eindhoven aan de spelers van Ajax voorgesteld. Tomislav Ivic, de nieuwe trainer van Ajax MAASTRICHT Scheidsrechter Ben Hoppenbrou wer floot zaterdag met MW—Sparta zijn honderden- vijftigste wedstrijd in de eredivisie. Voor de wedstrijd kreeg hij bloemen aangeboden van MW'er Lacroix. Voor Sparta was het een minder prettige avond. Arne Skipper .za] dit seizoen niet meer spelen. Vlak voor de rust schoot zijn linkerarm uit de kom. Het was de derde keer in dit seizoen dat Me Deen dit overkwam. Binnenkort zal hij geopereerd worden. (Van onze sportcorrespondent) MAASTRICHT - MW heeft zaterdag avond zijn positie op de ranglijst een beter aanzien gegeven, door Sparta met 1-0 te verslaan. De zege van de Maastrichtenaars was volkomen verdiend, vooral gezien het aantal kansen en het feit dat paal en lat drie zekere treffers van MW in de weg stonden. Trainer André Maas had Johan Dijkstra weer als voorstopper gepos teerd, terwijl middenvelder Jan Streur dit keer als spitsspeler moest fungeren. MW was zich terdege bewust van het kapitale belang van deze ontmoeting. Er moést gewonnen worden. Vanaf net eer ste fluitsignaal van Ben Hoppenbrouwer werd het doel van Pim Doesburg dan ook onder druk gezet. Dat openingsoffensief leverde fraaie kansen op. Maar Chris Dekker trof de paal, Streuer en Bonfrère schoten naast In die periode maakte de defensie van Sparta geen al te zekere indruk. MW kon daar echter niet van profiteren. Na twintig minuten verflauw de het offensief van MW enigszins, maar vijf minuten voor de rust trof Kerstges toch weer de paal. Drie minuten later was het dan eindelijk raak. Dekker stuur de op links Jo Quaden weg en Johan Dijkstra verzilverde de voorzet: 1-0. Ander MW Na de rust verscheen er een geheel ander MW binnen de lijnen. Verdediger Braam drukte het als volgt uit: "We konden wel blijven hollen en risico's nemen, maar daar waren we niet bij gebaat We stonden immers met 1-0 voor". Dat de Maastrichtenaars de overwinning uit het vuur wisten te slepen, was ook te danken aan grensrechter Van Zichem en scheidsrechter Hoppenbrouwers. In de 70ste minuut kopte invaller Van der Meer na een voorzet van Larsen de bal achter Wever. Maar grensrechter Van Zichem had gevlagd voor buitenspel, een waarne ming die Hoppenbrouwer na overleg met hem deelde waarna hij de treffer afkeur de. Een beslissing overigens waarmee niet iedereen het eens was. Sparta's trai ner Leo Steegman na afloop: "Ik was verrast door de instelling van MW in de eerste helft. Gezien de stand op de ran glijst had ik niet verwacht dat de ploeg zo aanvallend zou spelen en zoveel risi co's zou nemen. Met een beetje geluk hadden wij daarvan kunnen profiteren. Pas na de rust toonden wij de juiste instelling. We hadden gelijk moeten spe len, vooral ook omdat die treffer van Van der Meer ten onrechte werd afgekeurd". Visser (Sparta) gele kaart door onderuit 'halen van Neelemans. MW: Wever; Braam, Dijkstra, Lacroix, Nieu- wendijk; Kerstges, Streuer, Dekker (Mulkens); Bonfrère, Neelemans, Quaden. Sparta: Doesburg; Jansen, Balkestein, V.d. Meer, Visser, (Meutstege); Van der Veen, Weer denburg, Michielsen; Skipper, (Larsen), Matic, Van Staveren. Koow, jan Endeman, uitblinker bij Go Ahead. in d< in di Brani me berei de od ig pas a ter gaand 9.00(1 soever Mol ilbretl Budi dit Inleiding tot het enige doelpunt van de Eagles. Aad Mansveld, die weer een opvallend sterke partij speelde, kan ditmaal Jan van Deinsen niet stoppen. Diens pass werd door Stef Walbeek in een treffer omgezet. DEVENTER Het komt maar zelden voor dat twee eredivisieploegen een staande ova tie krijgen. Zaterdagavond werden in De venter elf moegestreden spelers van Go Ahead Eagles en elf dappere spelers van FC Den Haag, die door hun inzet en kwali teitsvoetbal een pure show hadden gegeven, minutenlang bejubeld. Het publiek was zeer tevreden over de ontmoeting Go Ahead Ealges—FC Den Haag, die door de Devente- naars met 1—0 werd gewonnen. Voor de jonge en tealentvolle doelman Jan Endeman, vorig jaar overgenomen van de amateurvereniging Sportclub Eibergen, moet het een grandioze avond zijn geweest. Met Jan van Deinsen, die door zijn werklust en techniek een grote steun was voor de Deventer ploeg, was Jan Endeman de uit blinker in de voor de Eagles uitermate belangrijke ontmoeting. Met nog twee'wedstrijden te spelen (tegen PSV en Roda JC) was dit deel de laatste reële kans op behoud van het eredivisie schap. Door een krappe maar verdiende, zege liet Go Ahead deze niet voorbijgaan. Wat spelinzicht en techniek£ betreft, had FC Den Haag misschien iets meer verdiend, Vooral in de tweede helft bleek de Haagse Ploeg over voldoende kwaliteit en routine te beshikken, maar de inzet en het enthousias me van de Eagles was beslissend. Ook beslissend was de leiding. Scheidsrech ter Ram drukte met zijn lakonieke en eigen gereide manier van fluiten een stempel op de aantrekkelijke wedstrijd. Ram miste elk contact met zijn grensrechter en liep als een verbannen dictator zijn eigen wetjes te regelen. Dupe De gele kaart had Ram kennelijk thuisgela- ten. Het ontging hem dat Schoenmaker voortdurend met Strijd veen en Kist "in de slag zat" en ook het shirtje trekken van Leo van Vliet was bij hem geoorloofd. De buiten- spel- en voordeelregel stonden niet in het spelregelboekje van Ram. Vooral in de twee de helft werd FC Den Haag de dupe van de zwakke leiding. Aanvoerder Aad Mans veld maakte zich daar zo kwaad over, dat hij regelmatig in discussie trad met Ram en zijn grensrechters. Aad Mansveld wilde zich ook revancheren voor de kritiek die hij een week eerder had moeten verwerken na het debacle tegen Feyenoord. Hij was heer en meester en bracht rust in de Haagse defensie, die door de beweeglijkheid van de Deventer voor hoede onder zware druk stond. In de twintigste minuut zorgde de vrijwel ongrijpbare Jan van Deinsen opnieuw voor paniek in de Haagse verdediging. Met een vlijmscherpe solo waardoor de toekomstige Feyenoorder de gehele Haagse defensie uit elkaar trok, leidde Van Deinsen de enige treffer in. Stef Walbeek, sinds de komst van trainer Wiel Coerver aktief op het midden veld, ging met zijn voorhoede mee, kreeg op het juiste moment de bal van Jan van Deinsen toegespeeld en joeg'friet een omhaal het leer langs Van Antwerpen: 1—0. Irritant Na de rust werd het spel grimmiger. Het irritante fluiten van scheidsrechter Ram le verde enige onprettige situaties op. FC Den Haag toonde in de tweede perioe over meer klasse en techniek te beschikken. Vooral het spel van Henk van Leeuwen was een lust voor het oog. Hij stichtte veel gevaar in de Deventer defensie, waarin Endeman naar een grote vorm groeide. Op hem liepen alle Haagse en rollen stuk. Scoreverloop: 20 Walbeek 1-0. Scheidsrechten Ram, toeschouwers: 7500. Go Ahead Eagles: Endeman; Kist, Oude Wesselink, Warnas, Strijdveen; Rettowski, Arntz, Walbeek; Haar, Gluic (Vuskovic), Van Deinsen. FC Den Haag: Van Antwerpen;Mansveld, Van Vliet, Korevaar, Kiloa; Perazic, Ouwehand, Schoenmaker; Swanenburg, V. Leeuwen, JoL WIL VAN DER PLAS. (Van onze sportredactie) UTRECHT In de laatste thuiswedstrijd van dit seizoen heeft FC Utrecht de fundamenten, die nodig zijn om het eredivisieschap in stand te houden, aanmerkelijk verstevigd door een zege van 3-0 op De Graafschap. De jeugdige Utrechtse oefen- werd geslagen door Hildebrand meester Han Berger, die on- die de bal met een boog terug- langs door de Vereniging van kopte. Oefenmeesters als lid werd ge- Hildebrand was ook de man die royeerd omdat hij „via de rug met de oprukkende linkerverde- van Jan Rab was opgeklommen diger Cabo na de rust het rech- tot hoofdtrainer" stelde na ter - verdedigingsblok van De afloop vast niet te begrijpen, dat Graafschap, waar Overgoor de FC Utrecht het in het begin van plaats innam van de geblesseer- het seizoen zo slecht had ge daan. Berger: „Ik heb met het elftal een gemiddelde van meer dan een punt per wedstrijd ge haald. FC Utrecht heeft vol doende potenieel voor een veel hogere plaats op de ranglijst In het begin is de zaak verknald. Nu ben ik ongeveer zo ver, dat de ploeg speelt zoals ik het graag zie". Het jachtig gedoe van deze trai ner was gedurende anderhalf uur overgeslagen op de spelers van FC Utrecht, die van het begin af met een enorme dosis strijdlust de aanval zochten en dat tot het einde toe bleven doen. Evert Teunissen (trainer De Graafschap) had het bij het rechte eind: „Het de laatste tijd in stilstaande positie spelende FC Utrecht was nu een en al beweging". JAGEN Onder leiding van de overal aanwezige Leo van Veen bleef FC Utrecht jagen, daarbij soms zoveel risico nemend dat een slagvaardiger elftal dan De Graafschap er onherroepelijk voor had gezorgd, dat de vreug de in de Galgewaard heel wat geringer was geweest. Hoewel De Graafschap vooral in de eerste helft volledig werd teruggedrongen, ontstonden toch af en toe goede kansen voor de Doetinchemse formatie- die al snel, onfortuinlijk, tegen een achterstand aankeek toen Brands de bal onnauwkeurig behandelde, doelman Doorne bosch met veel inspanning on heil kon voorkomen, maar toch de Mintjes, omverspeelde. Van die kant kwamen in de tweede helft beide doelpunten (Johbn Steen Olsen en Leo van Veen) die FC Utrecht naar de triomfa le 3-0 voerden. Gele kaart voor Adriaansse (FC Utrecht) die Storm vastgreep. Scoreverloop: 12. Hildebrand 1-0, 50. Olsen 2-0, 75. Van Veen 3-0. Scheids rechter: Weerink. Toeschouwers: 4500. FC Utrecht: Henriksen; Oostrom, Adriaanse, Wildschut, Coté; Olsen, Hildebrand, Cabo; Van Veen, Van Maurik, Hulshorst De Graafschap: Doornebosch; Schoenmaker, Van Londen, Brands (Zaayer), Koenders; Overgoor, Hid- dink, Marijt (Hazelhekke); Stein- voort. Storm, Nanlohy. (Van onze sportredactie) UTRECHT/EINDHOVEN De voetbalsupporters zijn weer bezig geweest, in Utrecht en in Eindhoven. De politie moest in beide gevallen ingrijpen. De jeugdige supporters van FC Utrecht, die in het gehele land een kwalijke faam hebben opgebouwd, konden zich niet meer bedwingen toen hun ploeg met 2—0 was voorgekomen. Ze donken van de tribunes af de wielerbaan van stadion Galgenwaard op. De politie vormde een kordon maar dat werd doorbroken op verscheidene plaatsen. Bierblikjes vlogen in het rond. Ook het inzetten van politiehonden bracht niet het gewenste resultaat. De politie veranderede van strategie. De loopkooi, waardoor de spelers het terrein betreden, werd uitgeschoven waardoor, met de hekken rondom het veld, het terrein hermetisch werd afgesloten. De opgewonden supporters trokken zich terug tot het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Weerink. Toen trachtten -zij met vereende krachten de kooi te vernielen. Ze kropen er zelfs op maar de kooi bleek van stevige constructie. De politie had zich inmiddels buiten het stadion begeven waar nog enige malen moest worden opgetreden. Galgenwaard blijft nog wel even staan want Utrecht speelde de laatste thuiswedstrijd. Voor, tijdens en na Eindhoven—Ajax moest de Eindhovense politie ingrijpen. Ervoor omdat Amsterdamse supporters zich misdroegen in een stadsbus, die ontruimd werd. Een van de supporters werd aangehouden omdat hij een agent uitschold. Tijdens de wedstrijd raakten Amsterdamse supporters met elkaar slaags. Doordat de politie zich tussen hen mengde, werd erger voorkomen. Na het duel moest scheidsrechter Theo Boosten door de politie in bescher ming worden genomen tegen kwade Eindhovense supporters. Kiezen Rinus Gosens, de trainer van het nog steeds in fevaar verkerende Eind- oven, heeft een teer punt aangesneden. Des-' tijds werd in een verga dering van het betaald voetbal vastgesteld dat de thuisspelende ploe gen mochten uitmaken op welke dag zij wen sten te spelen: zondag, zaterdagavond en zelfs vrijdagavond. Van dat laatste is geen gebruik gemaakt Van de zater dagavond wel. Daar is niets tegen maar het wordt, zoals Rinus Go sens terecht opmerkte, iets anders als aan het eind van de competitie het gedrang om de laat ste plaatsen te ontlopen zo groot is als thans het geval is. MW, Excel sior, FC Utrecht, Go Ahead Eagles en NAC speelden op zaterdag avond. Dat kon omdat de clubs, resp. tegen standers, over een lich tinstallatie beschikken. Eindhoven is niet zo rijk en was dus gedwongen op zondag te spelen. Door de zaterdags ont stane resultaten winst MW, Eagles, Utrecht en gelijkspel NAC raak ten de spelers van Eind hoven in paniek. Gosens heeft en dat is hem wel toevertrouwd heel wat moeten praten om hen in normale doen te brengen. Hij stelt echter terecht dat in deze si- tuaite het spelen op ver schillende dagen een on ding is. Gosens heeft ge lijk. Overigens zou er, terwille van het publiek, eindelijk ook wel eens eenvormigheid in het aanvangsuur gebracht kunnen worden. Er valt best nog wat te regelen in het betaald voetbal, dat destijds wel erg vlot het besluit nam dat de clubs zelf mochten kie- Voortijdig De kandidaten voor de Olympische zeilploeg be vinden zich momenteel in Kiel, in de Kieler Wo- che. Eerder al mengden zij zich in diverse zeil wedstrijden waar met wisselend succes werd opgetreden. Het wonder lijke feit doet zich voor dat het bestuur van hét Koninklijk Nederlands Verbond van Water sportverenigingen niet aan het eind van de Kie ler Woche, zondag aan staande, de kandidaten lijst voor Montreal naar het Nederlands Olym pisch Comité zendt maar dit reeds dinsdag avond doet, als de Wo che nauwelijks aan de gang is. Het is al uiterst moeilijk om uit de kan didaten een keus te ma ken maar als het NOC niet over voldoende ge gevens kan beschikken, wordt het vrijwel onmo gelijk. Van het Verbond is het wel een lepe zet Het kan zijn dat de zei lers niet zo florissante resultaten behalen. Voortijdig inzenden van de lijst 'ondervangt dat Het NOC zit er maar Eigenbelang Dat ook in de sportwe reld het eigen- nog steeds boven het alge heel belang gaat, is za terdag tijdens de alge mene vergadering ama teurvoetbal weer eens bewezen. Uit angst dat de positie van de betrok ken verenigingen in ge-, vaar zou komen, wees een groot deel van de afgevaardigden, vooral voortkomend uit de rij en der zondagamateurs, het voorstel de derde elftallen der profclubs in de vierde klasse van de standaardklassen te laten uitkomen, af. Een beslissing die geen waardering verdient en het amateurvoetbal ze ker niet ten goede zal komen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11