Motief van Frans H: opgeruimd staat netjes Veel gereken bij wiskunde DOST „SLACHTOFFER" VAN JUSTITIËLE SAMENWERKING? an Doom roor gemeenten 'te lankmoedig PvdA wil vaste tarieven taxi's Eanes vraagt Soares als premier igenmachtig optreden !r£ tost wethouder kop VRIJDAG 14 MEI 1976 LEIDSE C0URAN1 pagina lI. ofsJ (Van onze rechtbankverslaggever) 1AASTRICHT „Opgeruimd taat netjes". Dat is volgens de fficier van justitie mr. J. Booster i drie woorden het motief van 'rans H„ de 40-jarige hoofdverple- er van de Kerkraadse'Luckerhei- ekliniek, die ervan verdacht rordt negen bejaarde patiënten iet insuline-inspuitingen om het even te hebben gebracht. Over dat aotief zei mr. Booster gisteren in ijn requisitor aan het slot van het ijna drie weken geduurd hebben- e proces: „Frans is bezeten van en dwangmatige schoonmaakwoe- alles wat hem irriteert moet pgeruimd worden, inclusief de istige, beweeglijke, verzorgingsin- j insieve patiënten die een bedrei- i ing vormen voor de orde op zijn fdeling „Nachtegaal". ie patiënten verstoorden de gang van za- 1 en en dat gaat ten koste van zijn afdeling, and^m je afdeling, dat is hij zelf. Dat is Frans en daarom vermoordt hij, volkomen uit gen belang, die patiënten, die een gevaar ormen voor zijn image. Zijn image van het een s< iper-afdelingshoofd, die zijn afdeling runt i huis s geen ander. Het mes snijdt bovendien behor in twee kanten. Want door het voorspellen en ze» m de dood van patiënten, die door hem mei iet insuline gespoten waren, bezorgde jen rans zich ook het image van „de hoofdver- ft bes» leger met het verbazingwekkend inzicht in es. dal t ziektetoestand van de patiënt." olgens Mr. Booster is het motief van Frans e verklaren vanuit zijn grote geldings- ig en machtsbehoefte. Hij „heerste als koning" vanuit zijn kantoortje en wist een „onaantastbare machtspositie te ■erven. „Iedereen was bang voor deze izuchtige autoritaire, geen tegenspraak Idende, onbetrouwbare verpleegkundige". H. is, meent de officier, een „vrij kille, gevoelsarme man, die zich heel weinig gele gen laat liggen aan het lijden van anderen. Hij is schijnheilig en huichelachtig. Ster vensbegeleiding is niet spectaculair en een ziekenverzorgster die het sterven van een patiënt wilde verlichten, door bij hem te blijven, zijn hand vast te houden, werd weggestuurd om te poetsen. Dat was het belangrijkste, want de Nachtegaal moest de showroom van de kliniek zijn. In zijn 122 pagina's tellende requisitor had mr. Booster in 15 hoofdstukken de belang rijkste elementen van dit „proces van de eeuw" gerangschikt. De officier van justitie wilde niets weten van „verzachtende omstandigheden", hoewel hij wel rekening hield met de verminderde toe rekeningsvatbaarheid van Frans H. Maar de als verzachtende omstandigheden naar vo ren gebrachte verklaringen „ik spoot alleen stervende patiënten dood, ik spoot alleen als de arts niet kwam of er niets meer aan deed, en de slechte personeelsbezetting" werden door mr. Booster als leugens van de tafel geveegd. „Alle gespoten slachtoffers waren toen niet stervend, met zijn spuiten door kruiste Frans H. de behandelingen van de artsen, die wèl kwamen en er alles aan deden en bovendien had dë' Luckerheidekli- niek en zeker de afdeling Nachtegaal een personeelsbezetting, die royaal boven het landelijk gemiddelde lag en iigt" „Frans H. luistert met onbewogen gezicht naar de afrekening, die de officier van justitie hem voorhoudt, en naar de feiten die hij hem, als onomstotelijk bewezen in de schoenen schuift. Soms komt er een hautain glimlachje over zijn lippen, alsof hij zeggen wil: „Wat een onzin kraamt die man eruit, zo is het beslist niet geweest". Nooit laat hij merken, dat hij verpletterd is onder de bewijzenlast, die de officier op zijn schou ders stapelt. Hij blijft glimlachen, hoe na hem door de officier ook het vuur aan de schenen wordt gelegd. Met het bewijs voor het plegen van de vermogensdelicten, het bestelen van demen te patiënten, het hen beroven van geld en sieraden, heeft de officier niet veel moeite, die heeft de verdachte bekend, nadat hij met zijn neus op de feiten was gedrukt. „Er werden bij hem", zei de officier, „koffers vol kleding gevonden. Hij bestal de aan zijn zorgen toevertrouwde demente bejaarden en lichtte hen en hun familie op. Daar had hij maling aan. De kleding ging naar zijn vrouw of naar familie, of hij verkocht ze. Zelfs aan zijn moeder, die hij ervoor liet betalen. Dit heeft hij bekend, zoals ook de diefstal van sieraden. „Maar" zo vervolgde de officier, „de gevonden ringen en sieraden vormen slechts een fractie van de sieraden, die in de loop der jaren door de familie van op Nachtegaal overleden patiënten wordt ver mist. Op het politiebureau te Kerkrade ligt een stapel brieven en aangiften. „Zo'n jaar of vijf" heeft Frans H. bekend, ben ik met het stelen van sieraden en goede ren van patiënten bezig geweest." „Makkelijker slachtoffers, zoals stelen van een gouden halsketting van een demente vrouw, zijn er niet", zei de officier vol afschuw, „en naar mijn mening behoren zij tot de vermogensdelicten van de ernstigste soort, ernstiger en strafwaardiger dan een aantal inbraken, omdat hij een vertrouwen spositie bekleedde temidden van de meest weerlozen in onze maatschappij, namelijk demente bejaarden. Hiervoor alleen al moet deze verdachte een straf krijgen, die de negen maanden voorarrest verre overtreft". Deze diefstallen, verduistering in dienstbe trekking en valsheid in geschrifte achtte de officier wettig en overtuigend bewezen. In acht van de negen ten laste gelegde gevallen van moord acht de officier hiervoor eveneens het wettig en overtuigend bewijs geleverd. In het eerste geval, waarin de verdachte het spuiten met 80 eenheden insu line mogelijk kan hebben uitgeprobeerd, achtte de officier slechts voorwaardelijke opzet aanwezig. Maar daarna wist hij met zekerheid, dat deze inspuitingen dodelijk waren. En toch ging hij door. Een voor een behandelde de officier de acht andere slach toffers uitvoerig en steeds weer opnieuw luidde zijn conclusie: „Dit feit levert op: moord". llllllllllllllllllllllllllllllllllll! In Fatima is gisteren op massale wijze herdacht dat precies 49 jaar geleden de Hei lige Maagd ver scheen aan drie Portugese kin deren. Een menigte pel grims van naar schatting hon derdduizend man sloeg de processie met het miraculeuze beeld gade. iiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Duits-Nederlandse strijd tegen drugs BONN De veroordeling van de Neder landse Drughandelaar Harm Dost, door de rechtbank van Kleef heeft andermaal de vraag opgeworpen of de Nederlandse poli tie of justitie met soortgelijke instanties in Duitsland samenwerken teneinde smokke laars in verdovende middelen langer in de gevangenis te krijgen. Dost, een medewer ker van het voormalige „afkickcentrum" in Arnhem werd deze week door een Duitse rechtbank tot een gevangenisstraf van drie jaar en negen maanden veroordeeld, hoewel zijn strafbare handeling in Arnhem had plaats gevonden. Aangezien zijn klanten jonge Duitsers wa ren, werd hij op 10 september van het vorige jaar op doorreis door de Bondsrepubliek door de Duitse politie gegrepen. De politie beriep zich hierbij op de passage in het Duitse wetboek van strafrecht, waarin be paald wordt, dat iedereen, die in het buiten land strafbare handelingen tegen Duitsers of tegen de Bondsrepubliek pleegt, zich voor een Duitse rechtbank moet verantwoorden. Deze bepaling is vooral sinds het ontstaan van de Baader-Meinhof beweging van be lang geworden, omdat zij de Duitse justitie in staat stelt ook in het buitenland beraamde overvallen te vervolgen. Reeds eerder was er alle aanleiding tot de conclusie, dat er tussen de justitie in Neder land en in Duitsland op het gebied van de strijd tegen de handel in verdovende midde len een merkwaardige samenwerking be staat. Zo werden er enige tijd geleden op Duits grondgebied enkele Nederlandse drug smokkelaars gearresteerd, die men volgens betrouwbare informanten ook in Nederland had kunnen grijpen. De smokkelaars, zo werd meegedeeld, waren namelijk reeds vanaf hun woning door de Nederlandse politie gevolgd, maar deze liet zo ongemoeid over de grens gaan. Volgens deze informan ten tipten de Nederlandse agenten hun colle ga's in Duitsland, die inderdaad toesloegen. Het motief van de Nederlandse politie zou hierbij geweest zijn, dat de smokkelaars in ons land weer spoedig de gevangenis zouden hebben kunnen verlaten, terwijl zij in Duits land tenminste voor een paar jaar werden opgeborgen. De zaak Harm Dost werpt de vraag op of hier niet een soortgelijke samenwerking heeft plaatsgevonden. De Tweede Kamerleden Roethof (PvdA) en Van der Lek (PSP) hebben intussen de ministers van buitenlandse Zaken en van Justitie gevraagd, alles in het werk te stellen om te voorkomen dat Dost zijn straf in een Duitse gevangenis moet uitzitten. Zij vinden de straf naar Nederlandse maatstaven veel te hoog. ICHTEN WOONWAGENCENTRA luisartsen latigen ook, bnder protest Wan een onzer verslaggevers) RECHT De ledenvergade- van de landelijke huisart- mvereniging is gisteren onder rotest akkoord gegaan met een schts gedeelteijke vergoeding a de gestegen praktijkkosten. .taatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid had de vrije •eroepsoefenaren in de gezond heidszorg begin dit jaar laten 'peten, dat ze de keus hadden >en de 4,5 prijscompensa- i die ook de ambtenaren per I januari hebben gekregen en len volledige kostenvergoeding, p tegenstelling tot de specialis- en apothekers, die besloten te zien van de prijscompensa- lie,, bleven de huisartsen beide [prgoedingen claimen, i huisartsen hebben zich nu ider protest" neergelegd bij i matiging, maar ze zijn wel 3s omdat zij „meer moeten Bloeden dan de ambtenaren van Ie minister". Nu volgens de huisartsen de lonorariumstructuur toch is jangetast, eisen zij een herzie ning van de volgens hen te lage pensioenbijdragen van - de zie kenfondsen en willen zij, reke- inghoudend met de ontwikke- ig van de huisartsengenees- inde, kleinere praktijken zon- ier dat dit bij een gelijkblij kende dagtaak tot een verta ling van het inkomen leidt. (Van onze pari. red.) I DEN HAAG - Minister Van Doorn van CRM is niet van plan om gemeenten die weigeren en woonwagen- centrum in te richten met het pistool op de borst tot andere gedachten te dwin gen. In tegenstelling tot de Tweede Kamer die de hou ding van de minister te lankmoedig vindt, heeft hij de hoop met opgegeven dat i via overleg zoveel kan wor den bereikt, dat forsere middelen niet nodig zijn. De bewindsman wees er giste ren tijdens het debat over de nota „woonwagenbeleid" op, dat de weg van het overleg al zeer behoorlijke resulaten heeft op geleverd. „Ik blijf moedig op die weg doorgaan", aldus de be windsman. die vreest dat het scheppen van wettelijke dwang middelen een nadelig psycholo gisch effect bij de gemeentebe sturen zal hebben. Van Doorn wees erop, dat de weigering van sommige gemeen ten om een woonwagencentrum in te richten niet altijd voor komt uit onwil. Er is volgens hem ook sprake van moeilijke situaties en onmogelijkheden. De regering en de Kamer willen af van de grote regionale centra. Overenkomstig de wil van de woonwagenbewoners zelf wordt gestreefd naar kleinere centra, gespreid over het land. De me dewerking van de gemeenten is hierbij van groot belang. Staatssecretaris Van Dam van Volkshuisvesting verzette zich gisteren met hand en tand tegen een motie van de KVP. die floor alle fracties wordt ondersteund, om de huisvesting van de woon wagenbewoners van CRM naar zijn departement over te heve len. Over de motie zal volgende week dinsdag worden gestemd. In de gemeente Halfweg, tussen Nunspeet en Elspeet is gisteren de 20-jarige dienstplichtige militair Frans Rensen uit Pijnacker om het leven gekomen, toen hij met zijn jeep op een kruising in botsing kwam met een vrachtwagen. LISSABON (AP) Een dag nadat de socialisti sche partijleider Mario Soares zijn steun gaf aan een presidentskandidatuur van generaal Eanes heeft deze gezegd dat, indien hij gekozen wordt, hij Soares zal vragen een regering te formeren. De chef-staf van het leger deed zijn verklaring gisteren in een interview in het socialistische dagblad „A Luta". Soares, die woensdag zijn steun toezegde aan Eanes. vroeg om de formering van een socialisti sche minderheidsregering. Soares beweerde van te voren niet de verzekering van Eanes gekregen te hebben dat deze hem zou vragen een regering te formeren als de generaal als overwinnaar uit de bus zou komen bij de presidentsverkiezingen op 27 juni. GEWONDE CARLIST OVERLEDEN (Van onze correspondent) PAMPLONA In het zieken huis van de Noordspaanse stad Pamplona is gisteren de jonge Carlist Fernando Lucas uit Barcelona overleden, aan de schotwond in het hoofd, die hij zondag op de Montejurra had opgelopen. Tijdens de beklimming van die berg door Carlisten van prins Carlos Hugo en prinses Irene openden ultra-rechtse aanhan gers van de andere Carlistische troonpretendent Don Sixto, broer van Carlos Hugo, met een machinepistool op de voorhoede van de Carlisten het vuur. Een 22-jarige Carlist uit Estella werd daarbij op slag gedood door een schot in het hart. In Pamplona. Estella, San Se bastian en andere steden in Na- varra en Baskenland zijn op het ogenblik duizenden militairen heden wordt gevreesd uit wraak tegen de door de regering toege stane schietpartij op de Monte jurra. DEN HAAG (ANP) - De PvdA-Tweede-Kamerle- den Van der Doef en Roethof menen, dat de invoering van vaste ta rieven voor taxi's een be langrijke stap zou zijn in de richting van integra tie van het taxivervoer in het openbaar vervoer. In dat kader zou ook een vervoersplicht voor ta xi's voor de hand liggen, aldus de PvdA-ers in schriftelijke vragen aan minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat. Van der Doef en Roethof stellen de vragen naar aanleiding van het besluit van een Nijmeegse taxi-ondernemer geen Suri naamse passagiers meer te ver voeren. De vervoerplicht zou zoiets vermoedelijk hebben voorkomen, zo menen de socia listen. Zij vragen zich af of dit voorval de minister geen aanlei ding geeft met voortvarendheid te werken aan vaste taxi-tarie ven. die vooruit betaald moeten worden. Overigens vragen de PvdA-ers zich af, of het besluit van de Nijmeegse taxi-ondernemer niet in strijd is met het wetboek van strafrecht. In art. 429 daarvan staat, dat iemand strafbaar is als hij bij de uitoefening van zijn beroep of bedrijf iemand wegens zijn ras achterstelt. 'ert. IILVERSUM (ANP) De Hilversumse wethouder mr. A. v. d. wrg (CDA) is gisteravond afgetreden nadat de grootste fractie lieerj n de gemeenteraad, Progressief Hilversum, het vertrouwen in het n ant «leid van de wethouder ten aanzien van het ambulancevervoer •e tot nd opgezegd. I verf v" is 1 te wethouder had, zonder de raad daarin te kennen, een pas es lev ongeschatte ambulancewagen verkocht aan een particuliere zie- n, wi tenvervoerder, broeder De Vries uit Amsterdam. Deze werkte in t na. Hilversum tegen een lager tarief dan de GGD, waardoor de óekenfondsen alle ritten bij de broeder onderbrachten. De wethouder bleek ook al een regeling met de broeder te hebben getroffen, dat hij ingaande 1978 het hele vervoer van de GGD voor tijn rekening zou nemen. Dit zou leiden tot ontslagen bij de GGD. Het personeel dat pas in een laat stadium hiervan op de hoogte Was gebracht, was zo geschokt dat het schriftelijk het vertrouwen de wethouder opzegde (Van onze onderwijsre- daetie) Den Haag Wiskunde en Duits waren het wat de klok sloeg bij de exa mens voor het voortgezet onderwijs. Opvallend was bij wiskunde de veel gehoorde klacht, zowel bij het vwo, havo en ma vo als bij het ito: erg veel gereken en gecijfer, waarmee zoveel kostbare tijd heengaat. Wat Duits betreft mag als grootste gemene deler van een aantal commentaren gel den: niet moeilijk. Wat de wiskunde betreft moes ten ook gisteren weer de havo mensen er het hardst aan trek ken. En het begon voor hen zo gemakkelijk met die eerste op gave, een kansberekening wie moet afwassen na afloop van een etentje waaraan vijf echtpa ren deelnemen. Er zijn tien ui terlijk gelijke briefjes gemaakt waarvan iedere persoon er na afloop een ontvangt. Op twee van die briefjes staat een kruis je dat „afwassen" betekent. Hoe groot is de kans dat twee dames moeten afwassen, een heer en een dame of een echtpaar? Een eenvoudige start, maar gaandeweg werd het heel wat moeilijker. Erg moeilijk zelfs, vonden enkele havo-leerlingen. „Erg veel werk", oordeelde hun leraar, die zelf vij kwartier nogig had gehad om het werk te maken en daarna pijn in zijn arm had overgehouden van het vele schrijven. Veel rekenwerk kwam ook te pas aan de wiskunde-opgaven voor het vwo. Ze werden door enkele leerlingen als „erg moei lijk" getypeerd, voornamelijk door dat vele gecijfer. Dat was ook de klacht van hun leraar, die overigens sprak van „rede lijk" werk, omdat het merendeel van de opgaven geëigende din gen betrof, die met routine kon den worden opgelost. delen. De mavo-3-kandidaten moesten beschikken over het nodige inzicht om onderdeel d van opgave 2 vlot te kunnen maken. Van de wiskunde-opgaven voor het Ito waren de eerste twee van Mavo Bij het mavo had de klacht over het vele gecijfer vooral betrek king op opgave 1 voor mavo-4 en opgave 3 voor mavo-3. Maar de opgaven zelf waren redelijk, zo oordeelden leerlingen en lera ren die wij om commentaar vroegen. Opgave 4 voor het ma vo zal misschien menige kandi daat wat hoofdbrekens hebben bezorgd, omdat zij goed in de gaten moesten houden dat func tie f was opgebouws uit twee het bekende genre. Het derde en vierde vraagstuk vereisten no gal wat gereken met wortels. Daardoor kwamen nogal wat kandidaten in tijdnood. Duits Meer geluk dan bij Engels en wiskunde hadden de havo-kan didaten bij het examen Duits: 6 teksten, waarvan drie uit Frank furter Allgemeine en Die Zeit. Krantenteksten garanderen ac tualiteit en die ligt al gauw in de belangstellingssfeer van de leerlingen. Tekst 5 uit „Sommer- movelette" van Stefan Zweig was meer litterair gericht. Leer lingen met een normale idioma tische bagage zullen met deze teksten niet teveel moeite heb ben gehad. Pikant detail was, dat in het geleidende formulier gevraagd werd naar het „goede of beste" antwoord. Erkennen de samen stellers nu eindelijk, dat soms meer goede antwoorden gege ven kunnen worden? Maar hoe moet een leerling met zijn toch nog beperkte kennis weten wel ke van twee of drie goede „het beste" antwoord is? Mavo (4 en 3) kregen voor Duits elk 4 teksten voorgeschoteld, waarvan de tekst over Lamba- rene gemeenschappelijk was voor beide afdelingen. Ook hier was een opklimming in de moei lijkheidsgraad te bespeuren: de Lambarene-tekst (van Gerardo Zanetti uit Neue Reveu) stond voorop bij mavo-4, maar kwam bij mavo-3 pas als derde aan de orde. Van de opgaven Duits voor bei de mavo-afdelingen mag gezegd worden dat er erg veel idioom werd gevraagd, minder naar tekstbegrip. De verwachting is, dat dit in de toekomst meer zal gebeuren. Leao ADVERTENTIE inderdaad prima stofzuigers Arrestant slikt steel lepel in GRONINGEN (ANP) - De 17-jari- ge K.S. uit Gronin gen heeft tijdens zijn verblijf in een politiecel in Gronin gen de steel van een lepel doorgeslikt. Hij moest naar het acade misch ziekenhuis worden overgebracht, waar hij diezelfde middag nog werd geopereerd. S. was sinds zondag jl. in verze kerde bewaring gesteld in verband met een kleding- diefstal waarbij hij op he terdaad betrapt was. Gis teren na het eten brak S. zijn lepel doormidden en slikte de steel door. Daar op waarschuwde hij een bewaker. Duits stond ook op het pro gramma van het leao. Ook hier vier wisselende onderwerpen uit Duitse kranten en uit een dag boek van Ludwig Thomas. De onderwerpen betroffen de om scholing van apen en een red dingsactie van een filmploeg. Op de school die wij benader den, werd het „geschikt werk" genoemd. De vraagstelling was zelfs zo duidelijk, dat een groot aantal leerlingen in de helft van de tijd klaar was. nuvtnitnut inderdaad prima koelkasten Vwo Voor de vwo was er tenslotte de opdracht voor een Nederlands opstel, waarbij gekozen kon worden uit tien onderwerpen. Het aanbod was gevarieerd, zo dat iedereen aan zijn trekken kon komen. Ook de maatschap pelijk geëngageerde kandidaat had voldoende keuzemogelijk heid uit onderwerpen als „speel goed voor volwassenen", „de pen in gal gedoopt", „de dood straf", „de wortels van het kwaad," „de werkloosheid". 2 miljoen voor herscholing landbouwers BRUSSEL (ANP) - Nederland krijgt 2,1 miljoen gulden uit het Europees Sociaal Fonds. Het geld is bestemd voor het minis terie van Sociale Zaken, dat het zal gebruiken voor de herscho ling van 1.700 personen die de landbouw in ons land gaan ver laten. Het aan Nederland uit te keren bedrag is een onderdeel van de ruim 137 miljoen gulden die het Europese fonds beschikbaar stelt voor bij- en herscholing- sprojecten van werknemers in de EG-lidstaten.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7