vXm? Dreigende stemming bij hoger overheidspersoneel alstublieft ederlandse bergers ;aan olie pompen uit erongelukte tanker Officier eist 2 x levenslang tegen verpleger Commissie Donner spreekt opnieuw met Lockheed-top Grote onrust over nieuw trendbeleid Houdt oma m ere Politie-aktie tegen Rotterdamse gokhuizen l&tctae (Sowumt Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank NV.. Leiden- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur. J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune lenties (excl BTW) 0.45 per mm Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Vrijdag 14 mei 1976, 66e jaargang no. 20426 World Wild Concert voor het World Wild Life Fund op Ned. II om 20.25 uur. Om 21.25 uur Gebr. Ham mond. Televizier om 22.15 uur met Libanon. Ned. I om 19.55 uur Alles of niets, om 20.40 uur Pepper en om 22.45 portret van Jan Lan- Eerst zonnig Droog en zonnig, maar later meer bewolking. Zwakke tot matige wind uit zuidwest tot zuid. Middagtemperaturen van 13 graden aan zee tot 18 graden in het binnenland. Morgen zon: 4.46—20.28 Schev. hoogw.: 3.48 en 16.17. Laagw.: 11,57. T3L, 9 S t A 'V A ImCk in vaten met olie-afbraakvloeistof liggen gereed op het vliegveld van de Noordspaanse havenstad Coruna om te worden gebruikt bij de vervuiling van zee en strand als gevolg van het aan de |nd lopen en exploderen van de Spaanse olietanker Urquiola. i CORUNA (Reuter-AP) [derlandse bergers (Smit In- (national) komen vandaag de Noordspaanse ha mstad La Coruna om te pro- ren met een speciale uitrus- olie uit de verongelukte .anse tanker Urquiola te mpen, zodat het schip daar- I vlotgetrokken kan worden, aiddels drijven twee gewel- olievlekken op de Spaan- t af en hebben op som- 2 plaatsen deze kust al be- met alle gevolgen van - Voorts vreest men het voor de rijke mosselen en oesterbanken voor de kust: de olie drijft als een zuurstof verstikkende laag tussen ban ken en oppervlakte in. Volgens de Spaanse autoriteiten had het allemaal veel erger kunnen zijn. Men schat dat nog 80.000 tot 90.000 ton olie in de tanker is en dat 5000 ton in zee is terecht gekomen. De rest is verbrand. De toeristenindustrie ziet het evenwel somber in. Zeifs als de vervuiling van de stranden mee zou vallen dan nog ver wacht men een ernstige terug slag. Er waren vorig jaar al 15 pet. minder boekingen. Zoals gisteren gemeld liep de Urquiola bij het binnenvaren van de haven van La Coruna als gevolg van te lage water stand aan de grond. Kort daarna deden zich explosies voor en de uitstromende olie vatte vlam. De gezagvoerder van de tanker is, naar men aanneemt, om het leven geko men. De branden zijn inmid dels gedoofd. Van de tanker steekt alleen de achtersteven boven het water uit. Het is niet uitgesloten dat het schip door midden is gebroken. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Onder de hogere ambtenaren en de hogere functionarissen heerst grote ongerustheid over de mogelijke aantasting van hun rechtsposi tie. Zij vrezen, dat het nieuw voorgestelde trendbe leid financieel nadelig voor hen zal werken. Zo nadelig zelfs, dat in deze kringen nu al gesproken wordt over eventuele akties. Op 20 mei, wanneer het Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken zich opnieuw over het eventueel te wijzigen trendbeleid buigt, zal blijken of de regering de verontrusting van de „hogere functiona rissen bij overheid en onderwijs" serieus neemt. Een en ander bleek vandaag op de jaarvergadering in Arnhem van de Centrale van Hogere Functiona rissen bij Overheid en Onderwijs. Daar zei de voorzitter van de centrale, de heer J. P. Kramer, dat er onrust en onzekerheid in deze kringen leeft over wat hij noemde de grens van het mogelijke, die bijna bereikt is. „De gevoelens van onzekerheid kunnen niet anders dan ondermijnend werken bij de uitvoering van taken," aldus de heer Kramer. Hij liet ook uitkomen, dat de mogelijkheden van staken bij de leden al ter sprake gekomen is. „Het is droevig en beschamend, dat juist dit middel, dat in zichzelf polarisatie meedraagt, ook in onze kring de kop opsteekt. Maar op de manier, waarop het nu gaat, kunnen wij gewoon niet verder. Het is echter niet te laat voor de overheid om op de rem te trappen en tot herbezinning over te gaan," aldus de voorzitter van de Centrale. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Weer hoog te paard Prinses Anne zit weer hoog te paard. Zij reed gisteren voor het eerst weer uit, nadat zij op 21 april als gevolg van een val van haar paard een hersenschudding en rugletsel had opgelopen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Twee leden van de commis sie Donner, de heer Donner zelf en de heer Peschar, zijnvandaag in Burbank in de Verenigde Staten aangekomen voor nieuwe besprekingen met de Lockheed-directie. De besprekingen zullen niet veel tijd in beslag nemen. Naar in Den Haag verluidt zullen de twee maar één dag in Amerika blijven. ■- Met de commissie Donner wordt het drie manschap aangeduid dat de betrokkenheid onderzoekt van Prins Bernhard bij de Lock- heed-affaire. Dit naar aanleiding van de verklaringen die de voormalige president van Lockheed, Carl Kotchian, begin februa ri heeft afgelegd voor de Amerikaanse se naatscommissie voor multinationale onder nemingen, de commissie Church. Deze zei toen dat een hoge Nederlandse functionaris in het begin van de jaren zestig 1,1 miljoen dollar zou hebben ontvangen van Lockheed. Gebleken is later dat daarmee Prins Bern hard werd bedoeld. Twee weken geleden heeft de, toen voltallige commissie Donner, in Los Angeles ook al uitvoerige gesprekken gevoerd met Lock- heed-functionarissen. (van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT De officier van Justitie van de Maastrichtse rechtbank mr. J. Booster heeft tweemaal levenslang geëist tegen de hoofdverpleger Frans H. uit Kerkrade. De officier kwam gisteren met deze eis na een requisitoir, dat vier en een half uur duurde. Hij achtte bewezen, dat de hoofdverpleger uit de Luckerheidekli- niek te Kerkrade door het toedienen van insulinespuitjes de dood van negen bejaarde, demente patiënten veroorzaakt heeft. De rechtszaak heeft enige weken geduurd. Tevens achtte mr. Booster bewezen dat de hoofdverpleger zich schuldig heeft gemaakt aan diefstal van kleding, geld en sieraden van patiënten. Het requisitoir van mr. Booster van vier en een half uur maakte diepe indruk op de rechtszaal. Verdachte huilde voortdurend, terwijl velen op de publieke tribune hun emoties evenmin meester bleven. Zie verder pagina~7 ADVERTENTIE ,--'P 1 II O 1 lJ.=4 I I'n bele dag eindeloosss genieten wassenaar J..ISSK (kamperen kan ook) t\KS» Journalist De politie in Tokio heeft een medewerker van het officiële Sovjet-persbureau No- vosti gearresteerd op beschuldi ging dat hij had getracht gehei me Amerikaanse militaire in lichtingen te pakken te krijgen. ADVERTENTIE Er gebeurt iets voor iedereen. uitgebreid repertoire Hollands populair groot assortiment accessoires eigen import U.S.A.- Pop en country SOUNDSHOP \L OMA TERUG iJjAALTJZE DB VITALITEIT] VANDAAN ?r^ fctmoeders zijn 'n prima middel p depressies. van moeders met kinderen b de vijf jaar. specialist voor bejaar- forg stelt voor dat u een oma (Pteert Prijs bintjes hier en daar al onder f 1,50 AMSTERDAM (ANP) Op verschillende plaat sen in ons land zijn in de winkels al bintjes verkrijgbaar voor prijzen die beneden de vastge stelde maximum-prijs van 1,50 per kilo liggen. Het goedkoper worden van de bintjes in de win kels houdt verband met de begin deze week opgetreden daling van de groothandelsprijzen. Groothandelaren bij wie de duurder ingekochte aardappelen op zijn en die nu aan de verkoop van de goedkopere voorraden zijn begonnen geven het voordeel ook door aan hun afnemers. De daling van de groothandelsprijzen heeft minister Lubbers (Economische Zaken) er toegebracht de subsidie op de bintjes terug te brengen van zestig tot twintig cent per kilo. En wel met ingang van aanstaande maandag. De minister heeft intussen ook de veronderstelling geuit dat op sommige plaatsen teveel toeslag aan de groot handelaren is gegeven. Voorschotense wijk wil geen "Engelse School" (Van een onzer verslaggevers) VOORSCHOTEN - De wijk raad van de wijk Boschgeest in Voorschoten heeft gisteravond unaniem bezwaar gemaakt te gen het plan van het gemeente bestuur om in deze wijk de bouw toe te staan van de "Nieuwe Engelse school" waar 900 tot 1500 leerlingen hun op leiding krijgen. De wijkraad is van mening dat de bouw van het drie verdiepin gen tellende schoolgebouw af wijkt van het bestemmingsplan van de gemeente Voorschoten en zij is van mening dat de woonstructuur van de wijk door de bouw ernstig wordt aange tast. De wijkraad doet een be roep op het gemeentebestuur van Voorschoten om voor de bouw van deze school geen toe stemming te verlenen. Eerder hebben de gemeenten Noord- wijk en Wassenaar een dergelijk verzoek om een Engelse school te bouwen afgewezen. Vochtige verrassing Een forse golf sloeg onver wacht over de kade van de haven La Ciotat in Marseille. Dat gebeurde toen de gastan ker Monge te water werd ge laten. Ongeveer dertig men sen werden door het water verrast, maar ongelukken de den zich niet voor. LONDEN Een grootmoeder in huis is vaak heel wat nutti ger dan het gebruik van kalme rende middelen, of het inroepen van medische hulp. Dit zegt de medisch specialist voor bejaar denzorg, dr. Ivor Felstein. Heel wat depressies van moeders met kinderen onder vijf jaar zijn volgens hem te wijten aan de afwezigheid van een groot moeder in huis. De wijsheid en ervaring van bejaarde mensen is geleidelijk verloren gegaan voor de generaties van de jaren vijftig, zestig en zeventig. Het is tijd voor een „Haal Oma Terug"-campagne, zo schrijft hij in een medisch tijdschrift. In Engeland is op het ogenblik ook een, campagne aan de gang voor adoptievan grootmoe ders. Die camoagne wil mensen aansporen een bejaarde mee op vakantie te nemen om enerzijds de bejaarde uit zijn isolement te halen en anderzijds de moeders wat hulp te geven bij de zorg voor de kinderen. Op veel Lon- dense autobussen prijkt het glimlachende gezicht van een te adopteren grootmoeder. Parijs (Reuter) De president- directeur van de Franse bank „Credit Lyonnais", Jacques Chaine, is vanmorgen doodge schoten voor zijn kantoor in het centrum van Parijs. De schut ter, een jonge man, pleegde ver volgens zelfmoord. Volgens de politie kan de aanslag in ver band staan met de groeiende arbeidsonrust binnen de Franse bankwereld. ROTTERDAM (ANP) De Rotterdamse politie heeft vannacht middernacht met 150 man een grootscheepse actie uitgevoerd tegen het illegaal gokken in deze stad. Bij de invallen werden negentien gokhuizen voornamelijk in de binnenstad opgerold, 92 spelers kregen een proces-verbaal, maar mochten na verhoor naar huis. Negentien eigenaars-croupiers werden ook geverbali seerd. Maar verblijven nog op het politiebureau. Hoe groot de hoeveelheid in beslag genomen geld is, werd niet gezegd. De actie stond onder leiding van hoofdinspecteur Gros van de Rotterdamse politie. Volgens de officier van justitie, mr. H. Feber, hebben vorige acties niet geholpen. Als het nodig is, blijft de Rotterdamse justitie alsnog "«orgaan met dergelijke acties, aldus de officier van Justitie. Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. naam: adres: woonplaats: STUUR als dank voor de moeite een herenparapluie naar: naam adres: woonplaats: -

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1