Dode en gewonden in Saint Etienne Ocana de grote animator leiderstrui voor Kuiper Deense, muur' struikelblok FC DenHaag a Warnas: Geen moeite met ouderwets spel Den Haag TELEURSTELLING AFGEREAGEERD PELOTON VER ACHTER IN VUELTA AKKE START IN JEUGDTOERNOOI an, P. :.v ZEGE BELANGRIJK VOOR EAGLES NOC-VOORZITTER KEES KERDEL BIJ VSN: ,,Amateurregels moeten soms worden veranderd" Lippens voor drie ton weg Verlies Spelen miljard dollar Bouwer naar AMC/Niloc EL VRIJDAG 14 MEI 1976 LEIDSE COURANT den en grote materiële schade zijn de gevolgen van vandalisme in de nacht van woensdag op donderdag in Saint Etienne. Duizenden in woners van de Franse in dustriestad gaven daar mee uiting aan de teleur stelling over de neder laag van hun ploeg in Glasgow tegen Bayern. Luid schreeuwend trok ken zij door de straten, waardoor het verkeer volkomen in de war werd chen woensdagavond voor de gestuurd. De politie werd overstelpt met telefoontjes om hulp, omdat de mensen bang waren, dat de bal dadige groepen winkelruiten zouden ingooien of auto's zou den vernielen. Sommigen waar schuwden zelfs, dat ze met ge weren het recht in eigen hand zouden nemen. Een bejaarde man stierf door een hartaanval, toen vuurwerk onder zijn raam ontplofte. Velen kregen eerste hulp na ruzies op straat. De Britse ochtendbladenhebben de manier waarop Bayern "Mun- derde keer de Europese beker voor landskampioenen verover de, scherp veroordeeld. The Sun schreef gistermorgen: „Bayern heeft de Cup van Saint Etienne gestolen. In de sport blijkt gerechtigheid niet meer te bestaan. Saint Etienne was in Hampden Park veel beter, maar verloor de partij door een geluk kig schot van Franz Roth. Bayern heeft niets gedaan om van de finale een mooie wed strijd te maken. Ze hebben als dieven de beker veroverd". In de „Daily Mirror" luidde de kop boven het verslag van de Europese bekerfinale: „Mees ters" in de schaaksport". Daar mee doelde de verslaggever op de spelers van Bayern 'Mun- chen. „Voor de spelers van Bayern München is voetbal blijkbaar een soort schaakspel geworden. Ze hebben schaak gespeeld met de bal. Zelden speelde een ploeg zo voorzich tig". De Franse ochtendbladen spra ken vol bewondering over de prestatie van Saint Etienne. Het toonaangevende sportblad „l'E- quipe" schreef: „Ze hebben al les gedaan. Ondanks de neder laag heeft Saint Etienne blijk gegeven veel mogelijkheden te bezitten. Door pech is het er niet helemaal uitgekomen. De ma nier waarop Saint Etienne deze finale heeft verloren, is meer waard dan de wijze waarop Bayern München heeft gewon nen. Frankrijk heeft gebeefd en gebeden, het mocht dit keer nog niet lukken, maar Saint Etienne wacht wel een grote toekomst". Het blad L'Aurore: „Waarop be rust een succes? Een nederlaag? Welgeteld één succesvolle actie van een speler heeft de finale beslist en het prachtige werk van een geheel team teniet ge daan". Nadat de gemoederen in Saint Etienne gesust waren, trokken de supporters naar het stadion om de spelers die zo onverdiend verloren hadden te huldigen. Een huldiging, die hen toekwam. I» Hoog bezoek in Papendrecht ter gelegenheid van de opening van een squashclub. 'Voor twee miljoen bouwde de Engelse maatschappij Concern EMI de accommodatie an de Papendrechtse Squash Racket Club, de grootste van het Europese continent, 'rins Bernhard zette de opening luister bij. Reinos - Dietrich Thurau heeft zijn derde overwinning in de Ronde van Spanje behaald. Na de proloog en de ritzege in de negende etappe, greep, de TI-Raleighrenner ook in de zestiende etappe de overwin- ningsbloemen. De Westduitser triomfeerde in de eind sprint over de Spanjaard Nazabal en de Belg Loos. Wereldkampioen Kuiper kwam achter de Spanjaard Carrill als vijfde over de eindstreep in dezelfde tijd als de win naar en nam daarmee de leiding in het algemeen klassement over van de Portugees Agostinho, die gehinderd werd door een verkoudheid. De zestiende etappe telde vijf bergen, waar onder twee van de eerste categorie. Er had den verschillende ontsnappingen plaats, waarin Luis Ocana de grote animator was. Hij slaagde er echter niet een beslissende coup te plaatsen. De Belg Ludo Loos steun de hem voortreffelijk en kreeg met zijn derde positie loon naar werken. De laatste sprong die Ocana waagde was op 69 kilome ter voor het einde, maar tijdens de afdaling van de Collada, een berg van de eerste categorie, werden de twee vluchters op nieuw achterhaald. Bij het beklimmen van de Carmona, een berg van de tweede catego rie, zette Ocana zich opnieuw aan het hoofd van een groepje van zes, waarbij zich ook Hennie Kuiper bevond. Door het vele werk van (vooral) Ocana werd het tempo opgeschroefd en raakten de ande ren ver achter. Zoals Bert Pronk bijvoor beeld, die bijna drie kwartier na Thureau over de finish kwam. Dieter Thurau (Wdl) 4.38,20, 2. Jose Nazabal (Spa), 3. Ludo Loos (Bel), 4. Vicente Lopez Carril (Spa), 5. Hennie Kuiper (Ned), 6. Louis Ocana (Spa). 23. Fedor den Hertog 4.53.37, 32. Henk Prinsen 4.57.25, 41. Aad van den Hoek 5.21.19. 45. Jan van Katwijk z.t, 48. Pronk z.t. 51. Karstens z.t 55. Priem z.t. (allen Ned.) Algemeen klassement: 1. Hennie Kuiper (Ned) 78.17.53, 2. Luis Ocana (Spa) 78.18.18, 3. Jose Pesarrodona (Spa) 78.18.41, 4. Jose Nazabal (Spa) 78.18.47, 5. Ludo Loos (Belg) 78.19.18, 27. Pronk 79.08.25. 34. Priem 79.19.24, 35. Den Hertog 79.26.25, 36. Van den Hoek 79.32.01, 38. Prinsen 79.37.35, 42. Karsten 79.47.47, 46. Van Katwijk 80.00,03. DEN HAAG FC Den Haag is gisteren in het eigen internationa le jeugdtoernooi slecht begonnen. Tegen het niet veel sterkere Vejle BK (Denemarken) moest het met een nederlaag van 2—1 (enoegen nemen. De Haagse jeugd speelde aanvankelijk zelfverzekerd en bepaalde iet spel. De combinaties waren snel en de spelers hadden de bal ;oed onder controle. Maar de verdedigmg van Vejle bleek bestand egen de eerste stormlopen en bracht de bal steeds weer naar voren, ft'aar de snelle aanvallers stonden. In de elfde minuut was het •n van deze aanvallen die de score opende. Uit een vrije trap vegens blokkeren van een Haagse verdediger kwam de bal voor nc het doel. Het was Knut Herbert Sorensen, die de bal bij de tweede paal op professionele wijze inschoot. 1—0. De Hagenaars bleken aangesla- door deze snelle treffer en (ier minuten later was het al veer raak. De aanvallers van Vejle omspeelden met snelle :ombinaties de verdediging en cwamen zo alleen voor doelman lugo van Houten, die kansloos vas op het schot van Hendrik bielsen: 2—0. FC Den Haag viel vaak en furieus aan, zoals uit deze actie blijkt. De muur die Vejle BK bouwde bleef echter hermetisch gesioten. De Haagse jeugd vocht verbit terd terug. In de eenentwintigste minuut kreeg de titelhouder een vrije trap te nemen net buiten het strafschopgebied. Deze werd schitterend door René Vrees wijk onhoudbaar in de rechter bovenhoek geschoten en daar mee bracht hij de stand op 2—1. De tweede helft liet eenzelfde spelbeeld zien. Een technisch beter FC Den Haag tegen een, soms met tien man in het straf schopgebied verdedigend Vejle. De stand bleef echter onveran derd en zo verspeelde de thuis club de eerste punten. Zes invallers Feyenoord—Sheffield was voor het publiek een veel aantrekke lijker duel. Beide ploegen ble ken volledig tegen elkaar opge wassen, ondanks het feit dat Feyenoord door examens maar liefst met zes invallers speelde. Dit was waarschijnlijk ook de oorzaak van de verwarring, die er ontstond toen Simon Stein- rod op de rand van buitenspel doorbrak en alleen voor doel man De Visser kwam te staan. Deze liep goed uit. maar kon het scoren toch niet beletten: 10. De Engelsen kwamen steeds be ter in hun spel. De combinaties bij Sheffield waren snel en zui ver, terwijl de middenvelders een uitstekende partij speelden. In de voorhoede was het vooral de nummer elf, Keith Edwards, die ondanks een constante man dekking telkens een gevaar be tekende voor doelman De Vis ser. In de twintigste minuut van de tweede helft was hij het, die het tweede doelpunt maakte. Uit een harde voorzet kopte hij de bal moeiteloos langs de doelman van Feyenoord. Toch bleven de Rotterdammers goed partij leve ren, maar de Engelse verdedi ging keerde met verre trappen het gevaar en het bleef bij 2—0. Het moeilijkst bij deze wedstrij den hadden het nog de scheids rechters, bij wie Leo van der Kroft. Door het snelle (en aan trekkelijke) spel werd hun con ditie op de proef gesteld. Van avond speelt FC Amsterdam te gen FC Antwerp en het Duitse Bochum tegen Sparta. Bas Groot Wesseldijk (Van onze sportredactie) DEN HAAG - De landstitel wordt alleen nog bevochten door PSV en Feyenoord. Ver wacht mag worden dat in Eind hoven de beslissing zal vallen als deze giganten elkaar daar ontmoeten. Vooraf eerst zondag FC Amsterdam—PSV en Feye noord—Roda JC. FC Den Haag gaat morgen naar degradatie kandidaat Go Ahead Eagles. Over Excelsior kan zondag het vonnis worden uitgesproken. MVV kan zich nog redden. De Limburgers hebben een achter stand van twee punten op FC Amsterdam dat PSV „gela den" ontvangt— terwijl Go Ahead Eagles, Eindhoven en FC Utrecht drie punten voorsprong namen op MVV. Deze rang schikking impliceert dat de Eag les zich via een overwinning op FC Den Haag nagenoeg veilig stellen. De Deventer ausputzer Henk Warnas (32): „Indien we winnen zijn we gelijk uit de zorgen. Natuurlijk moeten we afwachten hoe de Zuiderpar- kers de verpletterende neder laag tegen mijn oude club Feye noord hebben verwerkt. Het kan inhouden dat FC Den Haag start met de verbetenheid om iets goed te maken, maar het kan ook zo zijn dat de spelers niet meer geloven in eigen kun- Go Ahead Eagles maakte de afgelopen zondag geschiedenis door Excelsior op eigen terrein een fikse nederlaag van 5—0 toe te brengen. Vooral deze over winning heeft de équipe van Wiel Coerver in de plaats van de vroegtijdig vertrokken Leo Beenhakkers danig gesterkt. Henk Warnas: „Die Hagenaars spelen ouderwets voetbal en vooral die buitenspelval is in het moderne voetbal een belachelij ke zaak. Mijn oude club Feye noord uiteraard met meer klasse strafte die speelwijze dan ook keihard af. Ook wij zullen met dit spelpatroon geen moeite hebben, mede omdat bij ons Peter Arntz die naar AZ'67 gaat Stef Walbeek en Kurt Rettkowsky het midden veld bevolken". In het Deventerkamp heerst zelfvertrouwen, mede door de komst van Wiel Coerver. Henk Warnas: „Ik weet nog niet of ik het volgende seizoen zal spelen. Gelukkig heb ik mij maatschappelijk ingedekt als boekhouder en beschik tevens over een trainerslicentie. Of ik hiervan gebruik ga maken hangt van veel factoren af". Op de vraag of hij in Henk van Leeuwen een obstakel ziet: „Ze ker niet, want Johnnie Oude Wesselink (25) zal hem zeker afdoende aanpakken. Natuur lijk beseffen wij dat FC Den Haag drijft op slechts enkele topspelers. Doelman Ton Thie is daar een van, alsmede uiteraard aanvoerder Aad Mansveld. Zon der die knapen is FC Den Haag een croquetje zonder vlees. Ge lijk het Nederlands elftal zonder Johan Cruyf". (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Tijdens de jaarvergadering van de V.SN., de Vereniging Sportsponsoring Nederland, stond de vraag centraal. „Is de toepassing van de amateurbepalingen in Nederland nog realistisch en rechtvaardig?". Als voorbeeld werd het geval Jos Valentijn genoemd. Valentijn, die een paar jaar geleden eenmaal aan een prof-schaatswedstrijd heeft meegedaan en daarvoor een paar duizend gulden heeft ontvangen, kan, als het reglement van het I.O.C. blijft gehanteerd, deelneming aan de belang rijkste (amateur) schaatswedstrijden wel vergeten. Terwijl de Nederlandse schaatsploeg tijdens de laat ste Olympische Spelen doodleuk met Rivella op de rug aan kwam dragen. N.O.C.-voorzitter Kees Kerdel moest zich onverwacht met de vergadering bemoeien. Van tevoren had hij besloten om niet aan de discussie deel te nemen, maar toch werd een beroep op hem gedaan. Kees Kerdel: „Veel mensen denken nu wel dat het I.O.C. helemaal niets doet, maar we zijn wel degelijk bezig met de bestudering van deze materie. Er zijn gewoon regels en die moeten worden nageleefd. Soms moeten die regels worden veranderd, maar dat is geen kwestie van een dag. Ook bij het N.O.C. praten we vaak over het amateurisme. Over de vTaag wie nu wel en wie geen amateur is. Maar het blijft een delicate zaak." Schakers van wereldklasse zijn bijeen in Amsterdam ter gelegenheid van de 75e verjaardag van Max Euwe en dat was aanleiding voor een geanimeerde bijeenkomst. Van links naar rechts: Walter Brown, burgemeester Samkalden (die gisteren het startsein gaf van de festiviteiten ook in het kader van „tent Museumplein"), Max Euwe, Anatoli Karpov. Fridik Olafsson en Jan Timman. DORTMUND Het is vrijwel zeker, dat Essen het volgend seizoen zijn voetbalheld, Willi Lippens, naar Borussia Dort mund ziet vertrekken. De Ne derlandse linksbuiten is op bij na alle punten tot overeenstem ming gekomen met Borussia. „Die Ente" zal voor een tweeja rig contract, dat hij deze week zal tekenen. 360.000 mark ont vangen. Essen zal voor Lippens niet meer dan 50.000 mark krij gen. QUEBEC Raymond Garneau. de minister van financiën van Quebec heeft tijdens een parle mentsvergadering aangekon digd een lening op middellange termijn te zullen uitschrijven ten einde het verlies van de Olympische Spelen te kunnen opvangen. Bij het openbaar maken van zijn begroting voor 1976/1977 stelde hij dat op de Spelen een tekort zal moeten worden ver wacht van bijna een miljard dollar, 2.700.000.000 gulden. Raymond Garneau deed om het reusachtige gat te vullen het voorstel van de verdubbeling van de belasting op sigaretten, die jaarlijks 245.000.000 gulden zou opbrengen. Miljoenen voor wereldtitelstrijd van voetbaljeugd LONDEN Een tweejaarlijks jeugdwereldkampioenschap is een van de dingen, die mogelijk zijn geworden door de sponsor overeenkomst, die de interna tionale voetbalfederatie en Co ca Cola hebben afgesloten. In totaal stopt de fabriek de komende jaren vijf miljoen dol lar (meer dan dertien miljoen gulden) in de ontwikkeling van de voetbalsport Hiervan zullen meer dan honderd landen profi teren Met twee miljoen dollar zal Coca Cola tot 1983 een jeugd wereldkampioenschap sponso ren, dat vanaf 1977 elke twee jaar zal worden gehouden. De eerste keer van 27 juni tot 10 juli 1977 in Tunesië. DEN HAAG Bert Bouwer komt volgend seizoen niet meer uit voor Duijvestein Hermes. Onenigheid was de reden voor zijn vertrek bij de Haagse hand balvereniging. Aanstaande don derdag speelt hij wel in (zijn oude domicilie) De Vliegermo len. Maar dan met zijn nieuwe vereniging AMC Niloc tegen het Haagse Idem Hellas. HVV winnaar van Ockenburghbokaal (Van onze sportredactie) DEN HAAG - HW is winnaar geworden van de Ockenburgh bokaal. Monster won weliswaar gisteren van Kranenburg en kwam daarmee samen met Quick en HVV op de eerste plaats maar bij de loting was de laatste club het gelukkigst. Uitslagen van andere vriend schappelijke wedstrijden zijn: Archipel—VIOS 24 (Harry de Hartogbeker), NSEMBlauw Zwart (zaterdag) 53 (neder laagserie) en TEDODe Valke niers 2—0 (nederlaagserie). Vrijspraak voor Van der Veen ZEIST De tuchtcommissie van de KNVB heeft Ad Mel- laard (NEC) gisteren een boete van 150 opgelegd, wegens een waarschuwing die hij opliep in de wedstrijd Sparta—NEC. De Spartaan Jan van der Veen, die in dezelfde wedstrijd eveneens een waarschuwing kreeg, werd bij gebrek aan bewijs vrijge sproken. Zwaarst gestraft werden: R. Snijders (SC Amersfoort) W. Grobben (Hercules), G. Kuzha- novic (SC Cambuur). Allen voor twee duels geschorst r de 2e t/m de 5e rs, die elk Geen eerste prijs in toto en lotto DEN HAAG De toto noch de lotto van het afgelopen weekeinde kent een winnaar van de eerste prijs. De cijfers Lotto LOotto no. 19. Aan tal deelnemers: 853.699; Bruto inleg: fl. 3.379.922,-; Prijzenbedrag: fl. 1.737.076.-. Eerste prijs: geen win naar. Van het bedrag van de eerste prijs gaat l/5e deel naar de eerste prijs van de volgende week. Het overige 4/5e deel wordt in gelijke delen verdeeld ove c~ prijs. Tweede pnjs: 5 bruto fl. 59.850,- ontvangen. Derde prijs: 151 winnaars, die elk bruto fl. 2.513,- ontvangen. Vierde prijs: 7.941 winnaars, die elk per kolom fl. 57,- ontvangen. Vijfde prijs: 9.889 winnaars, die elk per kolom fl. 46,- ontvangen. Jackpot voor de lotto van as. zondag fl. 138.705.- Toto no. 19. Aantal deelnemers: 210.309; Bruto inleg: fl. 630.016,-; Prijzenbedrag: fl. 299.257,-. Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag van de le prijs gaat l/3e deel naar de le prijs van de volgende week. Het overige 2/3e deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e en de 3e prijs. Tweede prijs: 44 winnaars, die elk bruto fl. 2.607,- ontvangen. Derde prijs: 789 winnaars, die elk per ko lom fl. 183,- ontvangen. Jackpot voor de toto van a s. zondag fl. 39.901.-.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15