Vrees voor epidemieën in Italiaans rampgebied Moskou zoekt contact met Jimmy Carter Vrijwel zeker pijlerdam voor Oostersehelde Ontwapening wacht op herstel evenwicht Katholieke kandidaten voor Italiaanse CP van verraad beschuldigd Onderneming moet zich binnenste buiten ker9 Marie-Cécile Moerdijk verzorgde een verzoekprogramma Kamer legt zichzelf zuinigheid op Pleidooi ^voor vierde rakcentrale I CEBUCO-ONDERZOEK: 4 1 Mening Boersma over Italië wekt woede Advies Rhodesië te verlaten 11 VRIJDAG 14 MEI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 13 DEN HAAG - Het regeringsvoorstel om de reis kostenvergoeding voor Tweede Kamerleden be langrijk te verbeteren, zal volgende week niet ongewijzigd worden aanvaard. Voor dit voorstel is een twee/derde meerderheid noodzakelijk. Dinsdag zal blijken dat het voorstel van minister De Gay Fortman (binnenlandse raken) onvoldoen de steun krijgt. De minister heeft voorgesteld de reiskostenvergoe ding voor de kamerleden te brengen van 5625 gulden op 7720 gulden per jaar. Daartegen en ook tegen andere elementen uit het voorstel bestonden bij enkele kamerfracties beden kingen. Sommige kamerleden vonden dat een be perkt gebruik van de particuliere auto gewenst is. De vergoeding zou dan ook meer moeten worden afgestemd op het reizen per openbaar vervoer. De PSP-er Van der Lek vond het al goed als reizen tweede klas worden vergoed. Drs. Fransen (PvdA) vroeg een jaarvergoeding van gulden. Regeling in Libanon is nog ver te zoeken BEIROET (Reuter-AFP) Terwijl in Libanon op verscheidene punten de strijd nog onverminderd voortduurt, hebben pogingen om tot een politieke regeling te komen, tot dusver geen resultaat opgeleverd. De installatie van het vorige week zaterdag geko zen nieuwe staatshoofd, Elias Sarkis, zal voorlopig nog niet plaats kunnen hebben. De linkse groepe ringen onder leiding van Kamal Joemblatt die de presidentsverkiezing hebben geboycot, houden vast aan hun eis dat zij niet met Sarkis willen praten, voordat Syrië zijn militairen heeft terugge trokken. Van onze correspondent ROME-UDINE Precies een week na de aardbevingsramp in de Noorditaliaanse provin cie Frejulia weten de autori teiten nog steeds niet bij de benadering te zeggen hoeveel personen nog vermist worden. Gisteravond werd medege deeld dat het dodencijfer is gestegen tot 923. Er wordt ge sproken over nog vele, vele honderden personen onder de huizenhoge puinhopen. Vooral in Gemona zal het aantal nog niet geborgen slachtoffers enorm zijn. Het wegens in stortingsgevaar afgesloten historische centrum van Ge mona werd door minstens 5000 personen bewoond. Slechts een deel daarvan is terecht en staat als overleven de geregistreerd. De autoriteiten staan voor de dramatische beslissing grote puinhopen met ongebluste kalk te bedekken om het be smettingsgevaar voor de on vermoeibaar doorwerkende helpers en puinruimers zo klein mogelijk te houden. Het is al voorschrift, dat tij dens de bergingswerkzaamhe den maskertjes moeten wor den gedragen. Iedereen die na verloop van tijd uit de ramp dorpen terugkeert moet wor den gedesinfecteerd. Ook de kisten met de stoffelijke resten worden met desinfecterende vloeistoffen bespoten. Luidspekerjeeps van de politie waarschuwen tegen het drin ken van ongekookt water en sporen iedereen aan om zich bij de kleinste verwonding te laten inenten. Het aanhoudend bewolkte en regenachtige weer voorkomt epidemische explosies, maar De Amerikaanse vice-president Nelson Rockefeller heeft gisteren een n°5„f'®?df_m.et bezoek van enkele ïren gebracht aan het door een aardbeving |^en fcten overü m de getroffen gebied. Rockefeller sprak met verscheidene overlevenden „t° bedl-mïmE Voo7de op?n van de natuurramp in een tentenkamp rn Osoppo. bare gez0ndheilssituaüe. (Van onze correspondent Frans Wijnands) ROME De groep vooraanstaande Italiaanse christenen, voornamelijk katholieken, die zich als inafhankelijken op de kandidatenlijst van de taliaanse communistische partijen hebben laten etten, hebben hun opzienbarende keuze in een ezaraenlijk document verdedigd. Zij noemen hun eslissing een politieke keuze, die los staat'van un onveranderd trouw aan het geloof van de erk. Ie kandidaatstelling van deze intellectuele kath- lieken heeft in de Italiaanse kerk en de politieke irereld groot opzien gebaard. Paus Paulus per- Donlijk heeft deze week het woord „verraad" ebruikt. e realiteit van alledag in Italië, waar de kerk waar priesters en bisschoppen moeten werken „rode" gewesten en steden, waar de communis- «Ckhet voor het zeggen hebben, verdeelt ook de lisschoppenconferentie. iommige Italiaanse bisschoppen zijn uit persoon lijke ervaring in hun omgeving bereid om de i dialoog aan te gaan. De onafhankelijke katholieke op de communisti sche kandidiatenlijsten zijn o.a. Paolo Brezzi, een tot het echtscheidingsreferendum in Vaticaanse kringen hooggewaardeerd geleerde en docent. Zijn opstelling ten gunste van de verruimde echtschei ding was voor de kerkelijke hiërarchie een grote schok. Mario Gozzini die al jaren heeft geschreven over de dialoogvorm tussen christendom en marxisme, was zeer goed bevriend met de onlangs overleden secretaris van de bisschoppenconferentie van Ita lië. Hij werd door die conferentie belast met de opstelling van de nieuwe katechismus voor volwas senen. Twee andere „rode katholieken" zijn Ramiero la Valle en Piero Pratesi, die als hoofdredacteuren van uitgesproken katholieke bladen jarenlang een vooraanstaande rol in het christendemocratische kamp hebben vervuld. Zij hebben samen met enkele anderen, besloten zich kandidaat te stellen voor de communistische partij omdat zij bezorgd zijn over de politiek, die Italië vanaf 1974 beheerst heeft. IPELDOORN (ANP) De voorzitter 'an de marechausseevereniging, de heer l. Ros, heeft gisteren op het jaarlijks ongres van zijn vereniging in Apel- oorn gepleit voor de oprichting van een rïerde vakcentrale in Nederland. Vol- ens hem zijn er bij de huidige drie akcentrales voor grote groepen georga- iseerden geen aanknopingspunten te iaden. lan het ambtenarencentrum, een organi- atie van ambtenaren die deelneemt aan et centraal georganiseerd overleg in mbtenarenzaken en die geen confessio- ele of politieke bindingen heeft, gaf de eer Ros in overweging de mogelijkhe- en van een vierde vakcentrale te onder deken. Naar zijn oordeel kunnen alle bij et ambtenarencentrum aangesloten or- anisaties (ongeveer 90.000 leden) ook - e marechausseevereniging is er lid van tot de nieuwe vakcentrale toetreden, paar ook veel categoralen zouden er l 'lgens hem terecht kunnen. Abortuswetgeving l^niet vóór zomer friet n Tweede Kamer (Van onze parlementaire redactie) •EN HAAG De behandeling van den lieuwe abortuswetgeving in de Tweede iamer zal niet meer voor de zomerva kantie plaats hebben. •\i)at is gisteren duidelijk geworden tij- 6 i lens een vergadering van de bijzondere Rh: weede kamercommissie voor de abortus- Oe9 vetgeving. De commissie was van oor- leel dat het nieuwe initiatief wetsvoorstel 'an de PvdA en de WD een grondige edr [oorbereiding vergt en dat daarvoor vóór esco Ie zomervakantie de tijd ontbreekt.Ge- at i racht zal worden de behandeling wel u" '°or Prinsjesdag op de agenda te zetten. sri Stakingsactie euge: u «jjin Britse havens NOEN (AFP) Diverse Britse ha- p donderdag door stakingsakties had»f! 'en* In Londen, de gTootste haven an het land, legden de havenmeesters ^®e pet scheepvaartverkeer dirigeren het d' voor 24 uur neer. ra 10 protesteren tegen wijzigingen in het Jeistë kuin~en Promotiestelsel. J ri pndere havens ontstonden grote 7~föó De havenarbeiders daar hun looneisen al enige tijd kracht - ö0 door alle overwerk te weigeren. Me'sje ontvoerd Dit is de elfjarige ontvoerde Anna Maria Montani. De ontvoering had gisteren in Rome plaats toen zij met een vriendin netje op weg was van huis naar school. Vlak bij de school stopte een auto langszij. Twee mannen stapten uit. Een van hen duwde het vriendinnetje op de grond, terwijl de andere Anna Maria in de auto duwde. De vader van Anna Maria is een aannemer van wegenbouw. Hij heeft nog niets van de ontvoerders gehoord. CLANDESTIENE STOKERIJ De gemeentepolitie van Deurne heeft gisteravond een in vol bedrijf zijnde clandestiene jeneverstokerij opgerold. De stokerij was ondergebracht in een boerderij en had een capaciteit van 6000 liter- per week. Drie stokers werden gearresteerd en 6000 kilo suiker, 13 gistbakken en een aantal gasflessen werden in beslag genomen. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Een onderzoek, opgezet door het Centraal Bureau voor Couran ten Publiciteit, heeft aangetoond dat het bedrijfsleven veel meer openheid moet betrachten en zich bijwijze van spreken binnenste buiten moet keren. Alleen dan zollen de ondernemingen kunnen voor komen dat zij door dwangmaatregelen in de hoek worden gedrukt. De praktijk leert, aldus het Cebuco-on- derzoek dat in de publiciteit de ongun stige berichten over het bedrijfsleven overheersen. Mede daarom is voor het publiek het woord ondernemer synoniem met werkloosheid, hoge prijzen, milieu verontreiniging, te lage inkomens en op grove winst gerichte individuën. Het be drijfsleven reageert daarop voornamelijk defensief. Onvoldoende wordt beseft dat de functie van het bedrijf in de samenle ving aan het veranderen is. De klassieke financieel-economische doelstellingen moeten worden geïntegreerd met andere, meer maatschappelijke doelstellingen. „Andere tijden, andere zeden, ook voor het bedrijfsleven", aldus Cebuco. De bevolking, haar oordelen vooroorde len moeten een rol spelen in het bedrijfs beleid; de programma's van de onderne mingsleiding moeten open zijn en op een voor de omgeving zichtbare en contro leerbare wijze worden uitgevoerd. Deze nieuwe aanpak stelt nieuwe eisen aan het communicatief vermogen van de ondernemingen. De bedrijven moeten niet meer in beslotenheid opereren, maar zich „binnenste buiten" keren. Dat is dan ook de titel van de publikatie van het resultaat van de Cebuco-studie over on dernemingsbeleid bij maatschappelijke veranderingen. Het spreekt vanzelf, dat het bureau gisteren tijdens de officiële presentatie van het onderzoekresultaat in het Amsterdamse Hiltonhotel, ook de massamedia heeft aanbevolen als hulp middel voor de nieuwe communicatie. GEEN BLAKE VOOR VISSERS LONDEN De krijgshaftige Lon- dense krantenberich ten, dat Groot-Brit- t&nnië op het punt zou staan zijn met Seacat-raketten, zwa re kanonnen en heli copters gewapende kruiser Balke (12.000 ton) te laten deelne men aan de kabeljau woorlog met IJsland, zijn tegengesproken door het Britse de partement van mari ne. De Londense pers schreef gisteren dat die Goliath gebruikt zou worden als psy chologisch afschrik middel om de kust wachters van de IJs landse David bang te maken. Er was zelfs sprake van de moge lijkheid, dat de Brit ten hun kleine NA- VO-bondgenoot on der vuur zouden ne men omdat eergiste ren de IJslandse ka nonneerboot Aegir enkele waarschu wingsschoten gelost had op de treiler Pri- mella, van Huil. NEW YORK (UPI) Sowjet-functionarissen zoeken de laatste tijd steeds vaker contact met Jimmy Carter, koploper in de race om de democratische nominatuur voor de presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten. Dit schrijft de New York Times te hebben vernomen van medewerkers van de oud-gouverneur van Georgia. De functionarissen van de Sow- jet-ambassade begonnen de con tacten te leggen in oktober, na dat in een krantebericht was voorspeld <jat Carter in Iowa de meest afgevaardigden naar de nationale conventie achter zich zou krijgen. Sinds februari of maart en in het bijzonder vorige maand bezoeken regelmatig re- gelmaig, aldus volgens de New York Times, een medewerker van Carter. De Sovjet-functionarissen zeg gen dat president Ford de ont- spanningspolitiek ondermijnt om politiek voordeel te behalen bij zijn strijd tegen Ronald Rea gan voor de republikeinse kan didatuur voor het president schap. „Zij (de Russen) vertelden ons dat een nieuwe overeenkomst ter beperking van de strategi sche kernwapens klaar is om te worden getekend en dat Ford de ondertekening vertraagt voor politiek voordeel tegen Ronald Reagan", zei de medewerker van Carter. De Russen zouden voorts hebben gezegd dat zij Henry Jackson niet graag be noemd zouden zien tot democra tisch kandidaat, omdat die te gen de huidige ontspanningspo- litiek is. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Vrijwel zeker krijgt de Oostersehelde een half-open dam, een zogenaamde pijlerdam. De aanvankelijke vrees van regering en parlement, dat een dergelijke dam te duur zou worden is door studies van Rijkswaterstaat weggeno men. De kosten van zo'n dam zouden 2 tot 3 procent hoger zijn, dan het bedrag dat men in 1974 als maximum heeft vastgesteld. Dit heeft minister Westerterp (verkeer en water staat) gisteren meegedeeld. Het effect van een dergelijke pijlerdam is, dat de getijdestro ming in de Oostersehelde blijft bestaan, zodat voor dit natuurge bied geen nadelige gevolgen te verwachten zijn. Bovendien zou de veiligheid van de Zeeuwen en Brabanders hiermee worden gewaarborgd, mits een aantal verzwakte dijken worden hersteld en enigszins verhoogd. Volgens minster Westerterp kan de dam in 1985 zijn voltooid. De bewindsman erkent, dat het onlangs ontwikkelde dijkverho gingsplan waarschijnlijk goedkoper zou zijn, maar hij wees op de afspraak van 1974, waarin alleen wordt gesproken over een gehele of half-open afsluiting van de Oostersehelde en waarbij dijkverhoging wordt afgewezen. De progressieve Tweede-Kamerleden Terlouw en Van der Doef zijn echter van mening, dat het kostenaspect van grote betekenis is, en achten een nader onderzoek naar die dijkverhoging noodzakelijk. Ook menen zij dat het gehele Oosterschelde-pro- ject nogmaals door de Kamer moet worden behandeld. de haagse comedie speelt za 15, vr,21, z'a22 én do 27 mei, 20.15 uur i '7' ;V\V. -t BUTLEY met in de titelrol Guido de Moór „Güido de Moor: briljant in 'Butley (Tel.) „...een der meest belangrijke, intrigerende, grimmige komedies van de laatste jaren" (Alg. Dagblad) coupons alléén nog de7e maand geldig Plaatsbespreken: kassa Koninklijke Schouwburg, tel. 46 94 50: Haagse Cojiiedie, tel. 65 29 30 koninklijke schouwburg Baarmoederhals- kankeronderzoek in Nieuwveen NIEUWVEEN De werkgroep Cervix-project organiseert van 31 mei tot 11 juni een onder zoek naar baarmoederhalskan ker in Nieuwveen. Gisteravond werd in het Gezondheidscen trum een voorlichtingsbijeen komst gehouden. De belangstel ling was gering: van de vijfhon derd uitgenodigde vrouwen, kwamen er negenentwintig. Mevrouw De Graaf medewerk ster aan het Leids cytologisch laboratorium liet aan de hand van dia's zien hoe een baarmoe- derhalskankeronderzoek wordt verricht. Zij werkte mee aan het bevolkingsonderzoek in de bol lenstreek, dat inmiddels achter ■de rug is. Alle vrouwen in Nieuwveen tus sen de vijfentwintig en vijfen zestig jaar hebben een oproep thuis gekregen. De kosten van het onderzoek bedragen 25. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Boersma (Sociale Zaken) heeft zich de woede van opposi tieleider Wiegel (WD) op zijn hals ge haald. Wiegel heeft zich gestoten aan de uitlating van Boersma die gezegd zou hebben dan deelneming van communis ten aan de regering van Italië voor dat land de „enige redding" is. Op eerdere vragen van Wiegel had de minister-president Den Uyl geantwoord dat deze zich in een vraaggesprek had onthouden van enige uitspraak over de wenselijkheid of waarschijnlijkheid van deelneming van Italiaanse communisten aan de regering van dat land. „Dat is een zaak van het Italiaanse volk zelf", aldus de minister-president. Wiegel vraagt nu aan minister-president Den Uyl welk standpunt overeen komt met dat van het kabinet, dat van de minister-president of dat van minister Boersma. MEERDERHEID KIEZERS WIL VORMING CDA DEN HAAG (ANP) Een meerderheid van de Nederlandse kiezers is voorstan der van het Christen Democratisch Ap pèl (CDA). Een enquête van het Nipo (Nederlands instituut voor de publieke opinie) heeft uitgewezen dat 61 procent van de ondervraagden voor de vorming van het CDA is. De enquête werd tussen 12 en 21 april gehouden onder 1752 stemgerechtige Ne derlanders. De enquête was een herha ling van een onderzoek over hetzelfde onderwerp in de eerste week van april, toen eveneens 61 procent van de onder vraagden ,ja' zei op de vraag ,bent u voor of tegen de vorming van het CDA?" SALISBURY (Reuter) - Genen de toe nemende guerrilla in Rhodesië heeft de Amerikaanse ambassade in Pretoria, die ook de Rhodesische zaken waarneemt, zijn landgenoten in Rhodesië geadvi seerd gepakt en gezakt klaar te staan voor een mogelijk haastig vertrek. Er zijn in rhodesië naar schatting 800 1000 Amerikanen. In een verklaring roept de ambassade de Rhodesische Amerika nen op plannen te maken voor een moge lijk snelle .verslechtering van de situatie'. HENK NEUMAN IN „OPEN HOF": (Van onze correspondent) KATWIJK „Praten over ont wapening is noodzakelijk, maar zal pas resultaat hebben wan neer het evenwicht in bewape ning tussen Oost en West is hersteld. Behalve deze bewape ning kent het Westen momen teel nog een aantal zwakheden die eeu succesvolle ontspanning in de weg staan" aldus politiek commentator Henk Neuman, di recteur van het Nederlands In stituut voor Vredesvraagstuk ken, gisteren tijdens een lezing in „Open Hof", georganiseerd door de afdeling Katwijk van K&O. Soepel pratend en systematisch redenerend ging de heer Neu man in op de problemen rond de ontspanning tussen Oost en West. Ontspanning moet volgens hem bijzonder eng worden om schreven als „het streven om „Het Westen is echter momen teel een bijzonder zwakke ge sprekspartner", vindt H. Neu man. „Het heeft te kampen met een aanhoudende economische crisis met een ongeremde infla tie en de gevolgen van de olie boycot; voorts blijkt de „Derde Wereld" zich steeds meer anti westers op te stellen, kampt de Navo met een verzwakking van de Middellandse Zee-flank door de problemen op Cyprus en in Portugal (twijfels over de func tie van de Azoren) en moeten de Verenigde Staten zich buigen over het herstel van de interne rust. (na Vietnam, Watergate, CIA, en de presidentsverkiezin gen). Het Westen zal eerst deze zwak heden moeten wegwerken, hoe wel dat geen gemakkelijke op gave is." „Een redelijke ontspanning; ont staat echter niet eerder dam na dat er tevens evenwicht ontstaat in de bewapening, in de niet-nu- cleaire bewapening. Het is open lijk bekend, dat het Warschau pact een grote numerieke voor sprong heeft in deze bewape ning. Het Westen maakt haar grootste fout daarbij, door over matig te vertrouwen op haar kernbewapening," aldus de heer Neuman. Concluderend merkte hij op, doelend ondermeer op de parlementaire behandeling van de „Ontwapeningsnota", waar schijnlijk nog vóór september, „dat landen zich bij de bepaling van hun beleid zo moeten op stellen, dat het moment, waarop kernwapens worden gebruikt om een conflict te beslechten, zo veel mogelijk wordt uitgesteld." De concertenserie voor dit jaar georganiseerd in het Voorscho- tense Kasteel Duivenvoorde draagt een bijzonder karakter in verhand met het 750-jarig bestaan van het Landgoed. Bij zonder was ook het concert, dat gisteravond in de goed bezette Marotzaal werd gegeven. Marie- Cécile Moerdijk is in het Neder landse muziekleven een unieke verschijning en zij bezit als am bassadrice van het internatio nale volkslied grote bekend heid. Voor dit optreden was men ech ter op de goede gedachte geko men het programma samen te stellen met verzoeken uit het publiek. Zodoende kreeg men Marie-Cécile te horen vanuit een andere belichting, volkslied en kunstlied werden vermengd. Het wekt bij deze veelzijdige musicienne geen verbazing als zij het publiek de vraag voor legt: „Hoe wilt U het lied van Die alte Mutter van Dvórèk ho ren, in het Duits of in het Tsje chisch?" De dialoog met het pu bliek maakt deel uit van haar optreden, ook als zij de jongere toehoorders de belofte doet „de leuke liedjes komen na de pau ze". Die ongedwongenheid, die spontaniteit, die charme en in nemendheid zijn kenmerkend. Zij werd geflankkeerd dnnr haar broers. Carlos was de be kwame begeleider, Jos koos evenals zijn zus voor de vocali- teit met o.a. Schumann, Corne lius en Strauss en maakte daar mee een positieve indruk. Als verrassing liet zij het publiek kennis maken met de blokfuitis- te Elisa Winter die, passend in deze prachtige omgeving, lande lijke klanken op talentvolle wij ze over het publiek uitstrooide. AJH. Gevangenisstraf voor medeplichtigheid DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN Een 56-jarige Ha genaar is door de Haagse recht bank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek van het voorarrest.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13