s casino ook HMafia helpen werklozen aan werk werklozen Vegas, moeten we bij het gok-impe- rium van de Amsterdamse Chinezen terecht waar het pistool inderdaad los in de broekriem pleegt te zitten - niet bij drs. J. A. Ritmeester van de Kamp. Natuurlijk veroverde de Mafia de al leenheerschappij in Las Vegas, on danks de pogingen van de onlangs overleden zonderling en miljardair Howard Hughes om er vanuit zijn Mormoonse overtuiging een eind aan te maken door de hele zaak op te kopen. En natuurlijk probeert de Ma fia zijn gore vinger in de pap te krijgen, overal ter wereld waar een nieuw gokcentrum ontstaat. Zo is het een publiek geheim dat Mafiosi veel belangstelling hebben gehad en nog hebben voor Curacao en de andere Antillen waar de roulette de tanende toeristenmdustrie draaiende moet houden. En ingewijden weten dat casi no-organisaties uit Las Vegas - lees: de Mafia - bij de Nationale Stichting tot Exploitatie van Casinospelen in Nederland hebben aangeklopt met het o zo vriendelijke aanbod de zaak mee op poten te helpen zetten. Deze wol ven in schaapsvacht dropen echter met hangende pootjes af toen hun diets werd gemaakt dat er voor hen niets te halen viel aangezien de win sten van de Nederlandse speelhuizen volledig in 's Rijks schatkist vloeien. Uiteindelijk werd het de Oestenreichi- sche Spielbanken Aktiengesellschaft die adviezen en technische know-how mocht komen leveren. De Mafia in Dirndï-jurk - ook al een onwaarschijn lijk beeld. Enquêtes hebben uitgewezen dat slechts een derde van de Nederlandse bevolking speelzalen wil toelaten bin nen onze grenzen en dat niet meer dan negen percent zich ooit aan een gokje zou wagen. Een aanwijzing dat de goklust niet in onze volksziel ge bakken zit en dat de gokduivel van Het gokparadijs Las Vegas, waar misdaad en zelfmoord vaker voorkomen dan de slotmachine de jackpot uitkeert. Las Vegas er onverstandig aan zou doen de brandende Mojave-woestijn te verwisselen voor het bronsgroene eikehout of de blanke top der duinen. Waarom dan toch casino's? Het ant woord komt van de kamerleden Geurtsen (WD) en Van Schaik (KVP) die in 1972 een initiatief-wetsontwerp indienden tot wijziging van de wet op de kansspelen waardoor het mogelijk moest worden dat ook op eigen bo dem de roulette ging draaien. De he ren vonden het verkeerd dat Neder landers - relatief gering in aantal, maar toch bij bus- en vliegtuigladin gen tegelijk - naar de Belgische speel huizen trokken, aldus de nationale toeristenindustrie van een bron van inkomsten berovend. Maar om wat voor mensen gaat het precies? Het blijken niet de gehaaide beroepsgokkers te zijn met systemen en trucs die een bedreiging vormen voor de grote solo-tegenspeler, de Bank. Noch gaat het om dure jongens met zo'n lange financiële adem dat ze de Bank kunnen doen springen - de alles overheersende angst van casino bazen. Het zijn voornamelijk dagjes mensen die werken met briefjes van tien of vijfentwintig. Daarmee zitten de bussen en vliegtuigen naar Knokke en Oostende, naar Namen en Chaud- fontaine vol. Ze laten zich verleiden door het aanbod van een gratis reis en maaltijd. Ze vergokken wat, maar In Nederland niet de statige palmen en het ingehouden verguldsel van een sjieke begrafenis die veel buitenlandse casino's kenmerkt. toch zelden meer dan een paar hon derd gulden, want zuinigheid bouwt huizen als kastelen en voorzichtigheid is de moeder van de porseleinkast. Meer het sfeertje, kortom, van Madu- rodam dan van Las Vegas. Bijkomstigheid: de Nederlandse speel huizen gaan waarschijnlijk een klap betekenen voor de Belgische. Men ver wacht n.l. dat de Belgische gok lustigen in het vervolg naar hier zullen komen omdat ze in tegenstel ling tot hun eigen land bij ons geen belasting over hun speelwinsten hoe ven te betalen. In België wordt die belasting onmiddellijk ingehouden. Zo zal men in Nederland bij een „plein" 36 maal de inzet uitgekeerd krijgen tegen in België slechts 35 keer. Be langstelling zal er dus wel zijn voor de Nederlandse casino's, maar er zal een serene rust heersen in vergelij king met de 50.000 gokautomaten van Las Vegas, die dagelijks een half mil joen dollar winst opleveren. Nóch ligt het voor de hand dat Nederland straks met Las Vegas het hoogste misdaadcijfer en het grootste zelf moordpercentage ter wereld zal gaan delen. Rust... Dan doemt het beeld op van de speelpaleizen waarvan het casino in Monte Carlo het prototype vormt. Smoking geboden als kleding, cham pagne als drank. Enkeldikke tapijten en polsdikke gordijnen die iedere lui de voetstap en elk onvertogen woord smoren. De statige palmen en het ingehouden verguldsel van een sjieke begrafenis. Zo zal het er in de Neder landse casino's ook wel niet toegaan. De aanpak wordt - zeggen insiders - heel wat zakelijker, nuchterder en on- gedwongener. Niet de sfeer van de Heimelijke Grote Zonde. Ritmeester van de Kamp schijnt de sakrale omge ving waarin het Europese roulette wordt gespeeld, zelfs met enige Ame rikanismen te willen doorbreken die hij' heeft opgedaan tijdens een werk bezoek aan Las Vegas - black jack (een kaartspel dat lijkt op ons een-en- twintigen), Amerikaans dobbelen en speelautomaten. Of dat er van komt, is echter de vraag, want dergelijke spelen vallen niet onder de concessie en zijn medebestuurders zijn het met hem oneens. „Wij willen het beeld van Las Vegas hier niet. Niemand deelt het enthousiasme van Van der Kamp. Hij staat daarin alleen. Verwacht mag worden dat het bestuur in dit opzicht duidelijk afstand van hem zal ne men." Al deze gegevens overziend, lijkt het erop alsof Nederland met de casino's weinig meer binnen zijn grenzen haalt dan een nieuw soort, tot dusver verbo den gezelschapsspelletje - een vrij on schuldige vorm van soosleven. Dat is natuurlijk ook weer niet waar. De Rijksrecherche heeft het toch maar nodig gevonden een onderzoek in te stellen naar de relatie van Ritmeester van de Kamp met de International Credit Bank in Genève, van welke bijna failliete firma vermoed wordt dat er gelden worden beheerd en ge wassen uit speelbanken in Las Vegas die in handen zijn van de georgani seerde misdaad. Een voorstel van het toen nog CHU-kamerlid Scholten (thans lid van de Raad van State) tot ministeriële aanwijzingen om dubieu ze figuren uit casino's te weren, kreeg van de Kamer niet voldoende bijval - die kunnen er straks dus in. Het gevolg van een dergelijke infiltratie zou bij voorbeeld kunnen zijn dat de georganiseerde misdaad krediet gaat geven aan spelers die zwaar hebben verloren, om ze op die manier via chantage in zijn macht te krijgen. En dat zou dan weer op Las Vegas lijken. Het blijft zaak de leiding over de casino's in goede handen te leggen. Ook daarover zijn alle deskundigen het eens. PIET SNOEREN. )rs. J. A. Ritmeester van de Kamp. HSR Wie in Las Vegas uit het vliegtuig stapt, zit al tot over de oren in de gokautomaten voordat hij zijn baga ge nog maar heeft bereikt. De hele luchthaven is ervan vergeven en de jackpot rinkelt dat het een lieve lust is. „Doen we expres", heeft Ralph Demsey, de spreekbuis van het ge meentebestuur, me eens toever trouwd. „We laten de aankomers wat winnen om ze lekker te maken. Ze gaan vol vertrouwen in hun goede gesternte naar de casino's en daar pakken we het honderdvoudig terug." Klopt: de staat Nevada verdient jaar lijks 4,5 miljard dollar aan het gokpa radijs (of de gokhel?) Las Vegas, en hoeveel de Mafia er vetter van wordt, weet niemand, maar dat is ongetwij feld méér. Vraag: zal ook de aan komsthal van Schiphol vol met gokautomaten komen te staan als lokkertjes voor de casino's (Valken burg, Zandvoort, op 1 oktober en straks Scheveningen) die legaal mo gen gaan draaien? Krijgen we Las Vegas binnen de deur? Het antwoord moet volgens deskundi gen in de gokwereld waar de hele taalschat uit vier woorden bestaat - „rien ne va plus" - ontkennend luiden. Om verschillende redenen en een er van is hierboven al aangeduid: de Mafia. Dit misdaadsyndicaat hapte gulzig toe nadat Nevada in 1931 het gokken had gelegaliseerd en er in Las Vegas enkele bescheiden casino's wa ren verrezen om de goudzoekers die de omringende woestijn leegschoffel- den, vertier te bieden en zo mogelijk tot op het hemd uit te kleden. Nie mand minder dan de gevreesde gang ster Bugsy Siegle werd met een buidel vol miljoenen herwaarts gestuurd om de zaken grootscheeps op te zetten. Zwakke benen echter had deze aarts- boef. Van de hem toevertrouwde weel de liet hij door zijn vriendin, de dame van lichte zeden Virginia Hill, vele honderdduizenden dollars naar een nummerrekening in Zwitserland smokkelen. Zien wij drs.J.A. Ritmees ter van de Kamp, voorzitter van de Nationale Stichting tot Exploitatie van Casinospelen in Nederland, een derge lijk vilein voorbeeld volgen? Nee toch. Wel: het casinohotel „Flamingo" dat Bugsy Siegle had moeten bouwen, wilde niet van de grond komen, de Mafia ging eens uitzoeken hoe dat kwam en beloonde zijn stroman door hem middels een kogelregen van de gok- naar de andere wereld te helpen. Alweer: zoiets in kikkerland? Als we hier iets willen gaan zoeken dat in de verste verte vergelijkbaar is met Las JTRECHT Nederland heeft nu al ruim ierduizend werkloze academici. Boven- an de lijst academische WW-trekkers laan de juristen, sociologen, psychologen, conomen. Dan komen de technici, chemi- i. artsen en biologen. Allemaal te zamen 'aken ze vijf procent van de totale wer ende bevolking in Nederland uit. Het ziet maar uit dat in 1980 het getal van werk- «e academici zal zijn opgelopen tot tien- uizend. Wat wordt er voor hen gedaan? ie staan ingeschreven op het arbeidsbu- eau als werkzoekend als iedere andere 'erkloze. Terecht, ze moeten hun beurt fwachten om weer aan de slag te kunnen aan. Maar tot begeleiding van een werk- oekende komt het arbeidsbureau niet. telen wordt dat gedwongen nietsdoen te nachtig. Ze schrijven sollicitatiebrieven inks en rechts, vragen vrienden en beken- en eens uit te kijken en een goed woordje 'oor hen te doen. Soms helpt het, meestal 'elpt het niet. Toch is er bij verschillende jedrijven en instellingen nog werk en ze [aan door met solliciteren met de moed der wanhoop en de verbeten wil om weer 'an de slag te gaan. "aarom duurt het zo lang voor ze weer aan de slag kunnen? Zijn hun sollicitatie brieven niet goed gesteld? Weten ze zich zelf niet goed te „verkopen", misschien? Ljken ze te oud voor een bepaalde baan? Omdat de werkloze zelf geen antwoord weet te geven op de vragen die iedere keer weer bij hem oprijzen, dreigt hij eronder door te gaan. Hij kan zijn gedwongen mets-doen niet meer aan. Het was de heer F. Sertons, eigenaar van verschillende uitzendbureaus, die, de nood van de werkzoekenden erkennend en de onmacht om te helpen van de arbeidsbu reaus betreurend, eind 1974 op het idee kwam: laten de werklozen elkaar helpen, gedeelde smart is halve smart. Zo kwam maart 1975 de Stichting Inzet tot stand. Startkapitaal was 25.000 gulden. De Stichting, nu gevestigd in het pand Boothstraat 9 in Utrecht het bolwerk van de Unie B.L.H.P., maar er is geen enkele binding stelt zich ten doel werk zoekenden van middelbaar en hoger ni veau te helpen. Niet alleen door het helpen zoeken van een werkkring, maar ook door het met elkaar in contact brengen van werkzoekenden en de uitvoering van ge meenschappelijke projecten. Een van de eerste activiteiten van de Stichting Inzet is contact leggen tussen de werkzoekenden en mogelijke werkgevers. Het mes snijdt naar twee kanten. Niet alleen werkzoeken den geven zich bij de stichting op, maar ook werkbiedenden. En tot nog toe met succes. Nadrukkelijk moet echter gesteld worden dat de stichting niet bemiddelt tussen werkgever en werknemer. Dat zou concur rentie inhouden voor arbeidsbureaus en uitzendbureaus en in strijd zijn met de wet. Degenen die zich hebben laten inschrijven betalen voor de hulp. die hun geboden wordt, dan ook niets. Slechts een eenmalig bedrag van vijfentwintig gulden voor de delging van portokosten enzovoorts is ver schuldigd. Door storting van dat bedrag mogen zij zich deelnemers in de stichting noemen en gaan zij met de andere deelne mers aan het werk om weer aan de slag te kunnen. Zo gaan zij bijvoorbeeld samen adverte ren. De gedachte hierbij is, dat één grote advertentie, waarin zich een aantal werk zoekenden op een uniforme wijze aanbiedt, méér de aandacht trekt dan een aantal kleine advertenties van individuele werk zoekenden. Een extra voordeel is boven dien dat in deze collectieve advertenties geen namen van werkzoekenden worden genoemd, doch uitsluitend hun opleiding en ervaringsgebieden. Deze advertenties worden onder een gezamenlijk hoofd van Stichting Inzet geplaatst. Een geïnteres seerd bedrijf neemt eerst contact op met het secretariaat, waarna de betreffende adverteerder/werkzoekende uit de anoni miteit treedt. Van deze advertenties wor den aan zo'n 400 grote bedrijven in Neder land overdrukken gestuurd. Daarmee houdt het echter nog niet op. De stichting organiseert cursussen. Bijvoor beeld een cursus „Werkverovering". In twee dagen worden de sterke en zwakke kanten van de deelnemers belicht en wordt hun een duwtje in de rug gegeven om het uiterste te doen om weer aan het werk te gaan. Het sollicitatiegedrag, waarmee dan de sollicitatiebrief en het -gesprek bedoeld wordt, krijgt ook een kritische beurt. Bovendien is op het secretariaat van Stich ting Inzet een, zij het bescheiden, begin gemaakt met het opzetten van een infor matiecentrum. Beoogd wordt hierdoor de werkzoekenden zo goed mogelijk te infor meren over de bedrijven waarbij sollicita ties lopen en over de bedrijfstak waarin deze bedrijven zich bewegen. Gebleken is dat het goed geïnformeerd zijn omtrent bedrijf en bedrijfstak het solliciteren in gunstige zin kan beïnvloeden, zegt de stich ting. Die. informatie bestaat bijvoorbeeld uit jaarverslagen enzovoorts. Een belangrijke functie van de stichting is het organiseren van projecten met een maatschappelijke strekking, waarbij deel nemers gelegenheid wordt geboden hun creativiteit en capaciteit in te zetten. Door het met elkaar in contact brengen van de deelnemers wordt dan tevens gepoogd iets bij te dragen aan het doorbreken van het isolement waarin vele werkzoekenden ver- Voor de bedrijven, die bij de stichting informeren of er onder de deelnemers misschien kandidaten zijn voor een door hen te „vergeven" baan, wordt contact gelegd met de deelnemers. Die worden door het secretariaat benaderd met de STICHTING INZET vraag of zij op de aanvraag willen ingaan. In het bevestigende geval geeft het secreta riaat van elk van de gegadigden aan het betreffende bedrijf de personalia, oplei ding en ervaring. Daarmede is het contact tot stand gebracht en in beginsel de taak van Stichting Inzet beëindigd. Wél wordt contact onderhouden met de betreffende deelnemers en de geïnteresseerde werkge vers. Het bedrijfsleven worden geen kosten in rekening gebracht Wel wordt een gift op prijs gesteld. Er mag door de Stichting Inzet niets ver diend worden en er wordt ook niets ver diend. Het secretariaatswerk, het opvangen van de werkzoekenden die er niet meer tegenop kunnen, het organiseren van de cursussen, het wordt allemaal pro deo, voor niets, gedaan. Werklozen helpen werklozen. En het werkt! Zo hadden bij voorbeeld van de twaalf deelnemers van de eerste cursus werkveroveren, die in juli '75 gehouden werd. er in november acht een baan. Het is echter wel de vraag of de stichting nog lang zo kan doorgaan. Die vijfentwin tig gulden per deelnemer dekken bij lange na de kosten niet. En het antwoord op de subsidie-aanvraag laat nog steeds op zich wachten. Want praten over werkloosheids bestrijding en het geven van geld voor dat doel zijn bij het ministerie heel andere dingen. GERARD CRONE

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11