deTijd Schoten over boeg Britse treiler EEN PITTIG ENGELS DAGJE isie NKV op imenleving s verouderd HP de^^ENE „School terreur tiert welig op onderwijs opleidingen" ^P-COMMISSIE: rijd in Libanon yiat weer op de -ide voet voort Gevaarlijkste incident kabeljauwoorlog" Üiaanse communisten Hen in Navo blijven Finse regering gevallen U jjlDERDAG 13 MEI 1976 LEIDSE COURANT "r PAGINA 7 onze parlementaire redactie) Haag - "Het ontwerp-visieprogram van het rlands Katholiek Vakverbond waarin een stel- ame wordt gegeven over mens en samenleving en daar eenzijdig en soms te zeer gebaseerd in voorbije situatie". Dat is het standpunt van [CVP-commissie die "Een visie ter visie' heeft deerd. Het partijbestuur van de KVP zal op van het rapport van de commissie volgende een definitieve opvatting over het visiepro- formuleren. fP-commissie meent dat [V door de samenwerking et NW verder van de I afgegroeid. Als het NKV óór een gemengde econo- I orde, vindt het vakver- fle KVP aan zijn zijde. üs het NKV in het slot ji visieprogram zijn stra- iteenzet, en de strijd ver even overleg, dan acht de bmmissie deze weg on- Irdbaar. Het NKV toont i zijn visieprogram niet van polarisatie. Dan lo- jor ons de wegen uiteen,, ie KVP. pd, wordt dat in het visie- verschillende maat- lelijke groeperingen een- worden afgeschilderd. De werknemers worden te veel als een eenvormige groepering ge zien, ook de ondernemers den te eenzijdig geëtiketteerd De KVP-commissie acht het juist dat het begrip 'inflatie' i gens in de studie van het vak verbond voorkomt. De beoorde lingen zijn trouwens te veel ge baseerd op de situatie in de zestiger jaren. Ten aanzien van de medezeggenschap roepen de formuleringen verzet op, aldus de KVP. Principieel wordt meer gevoeld voor de benadering door het CNV. Gevreesd wordt dat de visie van het NKV tot bureaucratisering leidt. De KVP-commissie heeft kennelijk meer vertrouwen in het particulier initiatief dan het Katholiek Vakverbond. Elsevier heeft FNV-voorzitter Wim Kok op de voorpagina. Hij zegt: „Het budgettaire gat waar de regering mee wordt gecon fronteerd moet maar opgevan gen worden door opvoering van het begrotingstekort. Dat kan makkelijk, gezien de stralende positie van onze betalingsba lans. Ik weet ook wel dat die geflatteerd wordt door onze aardgasexport, maar gezien de gigantische overschotten op die betalingsbalans, ook voor de ko mende jaren, geloof ik dat het verantwoord is het financiering stekort nog verder op te voe- Een ander artikel voorspelt dat er over vijf jaar 70 procent min der vis zal zijn. „Als de vissers hier niet vrijwillig hun vangsten beperken, dus zich houden aan de quoteringsmaatregelen, dan zal het bij invoering van de visserijzone faillissementen re genen". Een interessant verhaal ook over stress. „De eerste mens die begon te schelden in plaats van zijn tegenstander de schedel in te slaan, heeft de basis voor de beschaving gelegd". De Haagse Post praat met Wou ter Gortzak over de vraag of links Nederland te veel ontzag heeft voor de communisten. Ook een artikel over de (zelf)- moord op Ulrike Meinhof. „Het toppunt van treurigheid is dat veel Duitsers precies de ver keerde consequenties aan hun historische trauma verbinden door te veronderstellen dat het op ons buitenlanders indruk maakt wanneer elke eventuele tweede Hitler (is gelijk extre mist) al of niet symbolisch een kopje kleiner wordt gemaakt. De grootste fout die Ulrike Meinhof heeft begaan is, dat ze in Duitsland geboren is". Het omslagartikel gaat over de nieuwe vrijgestelden, „de 113.000 functionarissen van het vormingswerk in het hoger on derwijs, die geen direct meetba re arbeidsprestatie leveren, maar wel een relatief hoog maatschappelijk aanzien en een relatief hoog inkomen genieten, een combinatie die gemakkelijk tot spanningen en onzekerheden leidt, zeker als er vanuit de bui tenwereld (door mensen die ge woon van half negen tot vijf moeten werken en nog minder vangen ook) of vanuit eigen kring vraagtekens geplaatst worden". Vrij Nederland zegt over de dood van Ulrike Meinhof: „West-Duitsland is alleen maar een natie met louter conserva tieve partijen die schermen met de begrippen liberalisme en de mocratie als zij in werkelijkheid kapitalisme en anti-communis- me bedoelen. En die daarom fascisten toleranter tegemoet treden dan socialisten en com munisten. Het is een late ver dienste van Ulrike Meinhof ge weest dat zij, bungelend aan een tralie, ons duidelijk heeft ge maakt dat Duitsland weer een land is geworden om bang voor te zijn". Over de treinramp bij Schiedam zegt het blad: „Als je de verge lijking trekt met het wegverkeer zou dat betekenen dat het aut overkeer anno 1976 zich zou moeten afspelen op het wegen net anno 1950". Een ander artikel wijst de over heid aan als de grootste prijsop- drijver van de aardappelen. Een vraaggesprek tenslotte met Ca therine Deneuve. Het blad heeft een bijlage over fotografie. De Tijd analyseert de praktijk van de programcolleges in Lei den, Groningen en Rotterdam. Deze week de eerste aflevering. Voorts signaleert het blad dat de fascistische Turkse organisa tie „De grijze wolven" (te verge lijken met de Hitier Jugend) zijn hoofdkwartier heeft verplaatst van Berlijn naar Rotterdam. „Dat deze zaak terdege serieus genomen moet worden, bewij zen de geheime, intensieve com mandotrainingen in het Kra- lingse Bos in Rotterdam, in de stille gedeelten van het Amster damse Bos, in Schiedam en in Almelo. Het aantal „grijze wol ven" dat in Nederland opereert wordt geschat op minimaal 60, maar men vreest dat dit slechts het begin is". Voorts een vraaggesprek met directrice Walhain, over het con flict op haar Haagse Katholieke Sociale Academie. „De chaos op school is ontstaan doordat we op een gegeven moment een groot aantal onbevoegde docen ten in huis hadden. Ik ben ei genlijk de dupe geworden van mijn medewerking aan de de mocratie. We hebben docenten geaccepteerd die er marxistisch- leninistische gedachten op na hielden. Ik vraag me nu sterk af, of we dit soort mensen nog als stafdocenten kunnen hou den. Voor deze docenten geldt eigenlijk: als je wilt hockeyen, moet je je niet bij een tennis club aansluiten". De Groene Amsterdammer sig naleert dat de Nederlandse woonbotenvloot bedreigd wordt door een grootscheepse sane ring. „Net als de krakers beho ren de woonbootbewoners gro tendeels tot de groep waarvoor de woningnood het grootst is: de minder draagkrachtigen, jonge ren, een- en twee-persoons huis houdingen. Wat er moet gaan gebeuren als beide groepen bin nenkort vlak na elkaar op straat worden gezet, is totaal onduide lijk". Voorts een artikel over de vak bond voor kwekelingen die in oprichting is. „Onze onderwij sopleidingen zijn bijna folkloris tische uithoeken van het be roepsonderwijs voor 18- tot 21- jarigen waar de schoolterreur welig tiert en de democratie niets meer of minder is dan een armzalig muurbloempje". Volgens het blad is uit angst voor represailles na de dood van Ulrike Meinhof de Duitse geheime dienst actief in Neder land. „De Westduitse B.V.D. lijkt open en bloot in Nederland te opereren. Op maandagmid dag 10 mei, de dag na de dood van Ulrike Meinhof, werd de Westduitser Wolfgang Markow- ka in Den Haag door twee me dewerkers van deze dienst aan gehouden en gefouilleerd. Daar na slaagde hij erin te ontko- Hervormd Nederland heeft een interview met de burgemeester van Utrecht Henk Vonhoff. „De ideale staat zal nooit bestaan. Ik vind het erg pretentieus van de socialisten dat zo'n ideale maat schappij bereikbaar zou zijn. Als ze zien dat het met lukt, worden ze nog ongelukkig ook. Een verschil met de christen-de mocraten en de socialisten is, dat het liberalisme niet geken merkt wordt door sterke toe komstverwachting. Wij zeggen niet: daar komt de ideale maat schappij aan". Voorts komt „de vrije vogel in domineesland" M. Pool aan het woord. „Mijn vrouw werkt En ik ben volledig free lance predi kant geworden. Ik preek iedere zondag zonder dat daar zware financiële lasten voor de ge meente in kwestie aan verbon den zijn. Ik heb het idee dat ik op deze manier een oplossing ben voor veel kleine plaatsen die geen eigen predikant meer kunnen betalen. Ik doe allerlei pastoraal werk, waarvoor de tijd de predikanten met een ei gen gemeente ten enenmale ont breekt". et (DPA-AP) In Libanon is de strijd weer dermate hevig laid, dat het de schijn heeft dat de burgeroorlog weer verder Daardoor schijnt ook de opkomende hoop op vrede na de ïzing van Elias Sarkis tot nieuwe president, de bodem :ld "Ven te rijn. ningel e moslims en rechtse falangisten beschieten elkaar met 5egaalatwerPers en raketten, niet alleen in de hoofdstad Beiroet, ook in Tripoli en in andere steden van het Land. jge-leider Pierre Gemayel heeft om „sterke interventie" van lyrische leger gevraagd. Volgens Gemayel zijn het PLA en an eeterrillabewegingen met in staat een einde te maken aan de ip zicliten omdat zij dit eigenlijk ook niet willen, roeverijdkrachten van de linkse moslems, die worden aangevoerd- ot eetmoslemleider Kamal Zjoemblatt, eisen echter dat de Saiqa- fen en de Syrische eenheden in het oosten van Libanon worden el £)jetrokken voorc*at de onderhandelingen kunnen beginnen le door de moslems gevraagde hervormingen, rtussen voert de tot opvolger van president Franjiech gekozen imobifeur van de Libanese bank, Elias Sarkis, nog steeds onderhan den met de Libanese politieke en' militaire leiders in een or helg de toestand onder controle te krijgen. 's verkrijk zal de komende dagen opnieuw een bemiddelaar naar Wat iaon zenden. De Franse oud-minister van voorlichting en lar iifndige voor Arabische zaken, Georges Gorse, zal in Beiroet funascus een bijdrage leveren tot oplossing van de conflicten Bouwplaat Tweede Kamer Kinderen van Kamerleden waren gistermiddag in de Schepelzaal aan het Binnen hof druk met schaar en lijm in de weer om als eersten aan de hand van een bouw plaat de vergaderzaal van de Tweede Kamer in elkaar te zetten. De bouwplaten, gemaakt door een ontwerpersstudio in Diepenveen, zijn op de eerste plaats bedoeld voor het onderwijs, dat zo de mo gelijkheid krijgt het parle ment dichter naar zich toe te halen. Ook toeristen en an dere belangstellenden kun nen op het Binnenhof van de> bouwplaat, waarvan de be geleidende tekst in vier talen is gesteld, een exemplaar krijgen. REYKJAVIK/LONDEN (DPA- AP) Een vliegtuig van de Britse marine zou gisteren vol gens de IJslandse kustwacht ge dreigd hebben het vuur te ope nen op een IJslandse kanonneer boot, die een Britse treiler wilde opbrengen. Londen ontkent dit. Volgens een woordvoerder van de Britse marine viste de Britse treiler „Primella" in internationale wateren voor de west kust van IJsland buiten het gebied dat door de fregatten van de Royal Navy wordt beschermd. De IJslandse patrouil leboot „Aegir" was op de Britse treiler afgestevend en had bevolen het vissen te staken. Daarbij zouden door de „Aegir" drie schoten over de boeg en een over het achterschip van de „Primella" zijn gelost. Toen de bemanning van de IJs landse kanonneerboot aan boord van de Britse treiler wilde gaan, verscheen het Britse verkenningsvliegtuig, dat volgens de Britse marine de IJslander voor de mogelijke gevolgen zou hebben gewaar schuwd. De lezing van de IJslanders is, dat de bemanning gedreigd zou hebben het vuur te openen. Het incident wordt beschouwd als het tot dusver gevaarlijk ste in de „kabeljauwoorlog". Democratie in bej aardentehuizen UTRECHT (ANP) Personeel en bewoners moeten het laatste woord krijgen bij de benoeming van bestuurders van bejaarde noorden. De medezeggenschap sorganen van bewoners en per soneel zouden bindende voor drachten moeten kunnen doen. Op den duur zou het bestuur voor eenderde uit vertegen woordigers namens het perso neel moeten bestaan, eenderde van de bestuursleden zou er namens de bewoners moeten zitten en de rest namens de gemeenschap of de „identiteit" van het tehuis. Dat blijkt uit de voorstellen van de samenwerkende bonden voor de bejaardenzorg (ABVA, ABO, NCBÓ) aan de werkgevers over de democratisering van bestuur en beheer van de bejaardente huizen. De voorstellen die de vakbonden in petto hebben zou den al vóór 1 januari aanstaan de in de cao voor de bejaarden tehuizen moeten worden vastge legd. De vakbonden lijkt het minder wenselijk de personeel sleden of bewoners zelf als be- stuurskandidaten voor te dra gen. Dat zou maar aanleiding geven tot rolverwarring. Maar de vakbonden sluiten die moge lijkheid nu ook weer niet hele maal uit. Op het Binnenhof in Den Haag is, zoals gemeld, gisteren de landelijke actie "Melk moet terug naar school" officieel van start gegaan met het speciaal voor deze campagne ontworpen "melk-ganzebord". Doel van de actie is, het drinken van melk in de schöolpauzes weer populair te maken. Onder leiding van de televisie-omroepsters Ria Bremer en Judith Bosch speelden Haagse scholieren het schoolmelkspel. Aan belangstel ling uiteraard geen gebrek. En daar ging het ook een beetje om. nische_ it ziel iclusii ieport kwam inden «DA ONTVING PCI-DELEGATIE r. TERDAM (ANP) Een delegatie van de Italiaanse commu- che partij die op uitnodiging van de PvdA in Nederland heeft gisteren nogmaals gezegd, dat de Italiaanse communis- t niet over denken om de Navo te verlaten als zij na de ezingen in de regering komen. Zij vinden het evenwicht Oost en West belangrijk en daarom kunnen van de PCI 111, eenzijdige stappen verwacht worden om dat evenwicht te SÊg 'eken. heeft de heer Van den Bergh, internationaal secretaris van *vdA na afloop van het gesprek met de PCI meegedeeld, ens hem is binnen de Italiaanse communistische partij een ess an te ontwikkeling gaande: „Ze hanteren allerlei opvattingen sterk afwijkend zijn van die van andere communistische en", aldus Van den Bergh. elegatieleden van de PCI waren voorts van mening dat de pese gemeenschap versterkt diende te worden onder andere j directe verkiezingen, aliaanse delegatie toonde belangstelling voor de democratise- processen in Nederland, het ontwikkelingshulpbeleid van de rlandse regering en het beleid van de PvdA in de regering betrekking tot het behoud van het niveau van de sociale (Van onze onderwij sre- dactie) Den Haag Een Engels dagje gisteren in de exa menmarathon .van het voortgezet onderwijs. Zo wel het havo en mavo als het Ito, lhno en leao wer den met deze meest ge sprokene van de moderne talen geconfronteerd. De havo-ldanten zal dit dagje het meest heugen, want zij werden getracteerd op vijf moeilijke teksten, waarvan er een ook nog uitzonderlijk lang was: een fragment uit „The Observer" van 7 juli 1974, gevolgd door een com mentaar van M. Hamilton aan het adres van de re dactie van dit orgaan. Wanhopig waren enkele havo kandidaten, die wij gisteren na het zware ochtendje ontmoetten. En hun leraar kon zich de wan hoop best indenken. „Erg moei lijk" was zijn sober commen taar. Hij signaleerde ook de ten dens naar minder, maar wel moeilijker teksten en langere. Over de lengte van de Engelse teksten werd ook geklaagd door de mensen van mavo-3. Met de term „pittig" werd in deze krin gen druk gestrooid. Veel moeite hadden de meeste havo-3-klan- ten met het fragment van Agat ha Christie uit „One, two, buc kle my shoe." Prettig vonden de mavo-mensen die wij spraken, w e 1 de opklimming in moeilijk heidsgraad van de diverse tek sten: van gemakkelijk naar moeilijk. Die opklimming bleek wel heel duidelijk uit het feit, dat de Engelse tekst 3 voor ma- vo-3 („Gibb" uit „The Japanese girl" van Winston Graham) de zelfde was als tekst 1 voor het mavo-4. „Goed, maar aan de pittige kant", zo werd het exa men Engels voor het mavo in het algemeen gekwalificeerd, waarbij werd opgemerkt dat veel mavo-4-kandidaten de nodi ge moeite hadden met tekst 4, de kortste maar moeilijkste, uit „motorboat and yachting" van november 1974. Beroepsonderwi j s Lto, lhno en leao kregen alle drie hetzelfde examen Engels voorgeschoteld: 5 teksten met in totaal 50 meerkeuzevragen. Een lto-leraar wiens commentaar wij vroegen, oordeelde: „de teksten waren niet te moeilijk, de vra gen zeer redelijk en de tijd ruimschoots voldoende." Aan een lhno-school spraken leerlin gen en leraar van „vrij pittig werk", de toegemeten tijd von den zij voldoende. Eenzelfde oordeel kregen wij te horen bij een leao-school. De leao-leraar vond het wel verwarrend, dat bij sommige vragen werd aan gegeven bij welke alinea in de tekst men moest zoeken, terwijl dat bij andere vragen niet werd vermeld. Hij vond dat niet con sequent. Handelskennis Wat de andere vakken betreft het volgende: Mavo-3 en 4 kre gen in de ochtenduren te maken met een meerkeuzetoets voor handelskennis. „Redelijk goed werk", oordeelden enkele lera ren, „moeilijk" zeiden enkele kandidaten. Uitspringende op gaven waren er niet bij, aldus een leraar, die het overigens wel fijn vond dat het examen niet was afgestemd op weetjes. De hele examenstof werd afge vraagd en dan blijkt pas, of de kandidaat over werkelijk inzicht in de stof beschikt Handelswetenschappen en recht stond op het middenprogramma voor het havo. „Pittig werk", zeiden enkele havo-leerlingen na afloop, maar toch ook wel pret tig werk. Een havo-leraar vond het erg prettig, dat rentabiliteit en liquiditeit uitgebreid aan de orde werden gesteld. Nieuw was opgave 4 over afschrijvingsme thoden. Natuurkunde De meerkeuzetoets natuurkunde en mechanica, die gistermorgen aan de orde was voor het Ito, bestreek een breed gebied van de fysica. Er was nogal wat routine nodig om er goed door heen te komen. De leerlingen ondervonden het- werk als vrij pittig. De leraar vond het rede lijk werk, waarbij vooral de twee verplichte opdrachten van niveau waren. Voorts móesten uit zes keuzegroepen er drie worden gekozen en hierbij de den zich nogal wat kleine moei lijkheden voor. Het leao moest gisteren ook een Nederlands dictee en een opstel maken. Het dictee was goed aangepast aan moeilijkheids graad en onderwerp. Het ging over de communicatiemiddelen. De klemtoon lag op de hoofdre gels van de spelling. Bij het opstel had men de keuze uit vijf opdrachten, waaronder twee fantasie-opdrachten en twee opinie-opdrachten. Vwo Het vwo had gistermorgen La tijn op het programma staan: een vrij lange tekst van Cicero uit „De Officiis". Het is de vraag of alle leerlingen klaarge komen zijn. Inhoudelijk was de tekst vein een goed niveau, beter dan in voorgaande jaren. Taal kundig deden zich geen opmer kelijkheden voor, tenzij het veel vuldig gebruik van gerundium en gerundivum. Pittiger dan in vorige jaren was economie 1 voor het vwo. Maar het was toch goed te doen, oor deelden kandidaten en leraar van een school. Actueel was de eerste opgave over het tekort op de rijksbegroting. Erg wiskun dig maar in wezen niet moeilijk was opgave 2 in de sfeer van de micro-economie. Nogal wat wiskundige berekeningen kwa men ook te pas aan opgave 3 over variabelen in een macro- economisch model. Helsinki (DPA-AP) - De Finse regering onder pre mier Martti Miettunen is gisteren na 164 dagen ge vallen nadat de commu nisten hun steun hadden onthouden aan een voor gestelde verhoging van de omzetbelasting om de begroting-1977 sluitend te maken. De (58e) regeringscoalitie be stond uit socialisten, communis ten, centrum liberalen en volks partij en was vorig jaar onder pressie van president Kekkonen tot stand gekomen, omdat hij het voor alles nodig vond de werkloosheid te bestrijden. Eco nomische vraagstukken, zoals de verbetering van de betalings balans en de bestrijding van de inflatie leidden tot voortdurende conflicten. Waarnemers houden het voor mogelijk, dat de huidige coalitie zonder de communisten wordt voortgezet. Boekhouder licht zaak op voor 250.000 BUSSUM (ANP)De Bussum- se recherche heeft de 28-jarige boekhouder L. J. S. uit Hilver sum aangehouden die heeft be kend zijn werkgever, het Bus- sumse transportbedrijf Fokker, de afgelopen drie jaar voor 250.000 gulden te hebben bena deeld. S. vernietigde bankovermakin- gen waarop de directie de hand tekening had gezet. In plaats daarvan maakte hij voor het zelfde bedrag cheques aan toon der, waarop hij de handteke ning van de directeur vervalste. Een accountant die de boeken moest controleren heeft ver klaard dat de administratie een enorme chaos was. In de boeken van het bedrijf trof hij een groot aantal bijbelteksten en teksten van gebeden aan. Van het geld is weinig meer over. MONTREAL De Olympische bouwmaatschappij, die verant woordelijk is voor het op tijd gereed komen van alle Olympi sche installaties in .Montreal heeft gisteren op staande voet 124 loodgieters en electriciens ontslagen. De arbeiders zijn ontslagen om dat zij de laatste dagen een langzaamaan-actie hebben ge-

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7