ltVeehouder strooide •^trvchmne op akker „Ik zal me altijd blijven verzetten" DONDERDAG 13 MEI 1976LEIDSE COURANT Wassenaarse knokt om haar onbewoonbarewoning: In de Christus Dienaarkerk in Zoeterwoude werd giste ren de tweede dag van het eucharistisch ziekentriduüm jjehouden. Alle aanwezigen spraken na afloop weer van ïen uitermate geslaagde dag, die ongestoord verliep Dnder leiding van de heer G. J. J. Toussaint, priester, n het dagelijks leven personeelsadviseur van het bisdom Rotterdam. Op de foto de oudste deelneemster, de 99-jari- &e Elisabeth van Abswoude-Langezaal, die woont in huize Groenhoven in Leiden. rgelconcert in Hartebrugkerk JLEIDEN De organist Jan Chr. Bach, Jan Baptist Loeillet, pchmitz geeft aanstaande zonT Marcel Dupré en Eugène Gi tdag weer een concert in de Har- goult. De toegangsprijs van het pebrugkerk. Muzikale mede- concert dat om drie uur zondag- Werking verlenen de cellist Ste- middag begint is 6,— voor genga en de violiste Rosaline houders van CJP en 65-plussers "ivetean. Uitgevoerd worden en leden van K&O 1,75. ;rken van onder anderen Joh. ZANGDIENST LEGER DES HEILS EIDEN Het Leger des Heils houdt zondag in de Zuiderkerk an de Lammenschansweg een zangdienst. Muzikale medewerking jwordt verleend door het vijfendertig leden tellende Brass-muziek- korps uit Amsterdam. De dienst begint om half acht. ^olist is de kornetist James Williams uit Tottenham in Engeland, pet accent van de bijeenkomst ligt echter op de samenzang. In 'het programma zijn veel bekende geestelijke liederen opgenomen. De dienst zal worden voorgegaan door kapitein Hayo J. Ruijsink fvan de Leidse afdeling van het Leger des Heils. ^Veilingen RIJNSBURG - 12 mei, bloemen: Alstroe- 0 meria 15170 3.881,30, amaryllis 430 113,60, üianemonen 62425 1,659,24, anemonen 350 J iJJjJO, anjers am. 36430 7.845,—, anthurium 5642 8,668,10. chrys. gepl. jr. C 1320, 670,80, lgchrys. tros jr. C 23285, 41.531,20, duizend- 0 Ë5?n 3790 7-590.95. euphorbia 580 288,-. 53058 60.873,40, gerbera 14620 J 1069,90, gladiolen 25285 7.326,15, glad. col- 4 109S0 1.129,10, glad. nanus 109210 321.489,72, godetia 30 7,50, hyacinlhen 973 f2.45. iris 21830 19.670.45. ixia 3470 f-278.70. korenbloemen 42128 2.735,67. 1a- Iftyms 5672 2.035,55, leeuwebekken 1070 ffS-lO. lelie kelk 7200 1.107,20, lelie tak kas '50705 46.644.50. liatris 200 121,60, Margriet enk 68250 4.667,85, margriet 1660 I «5.20, orchideeën 552 400,30, pioenen 35 Jg.15. rozen grootbl. 3880 758,40, rozen fWnnbl. 28379 2.453,31. snijgroen 1950 1.557 50, tulpen 6021 5.878.53, apeldoom kas 480 888,-, prominence kas 210 222,25, tulpen koude gr. 67707 35.705,08, 2e soort P?r „hos 1690 722,15, violieren 62865 13.270,-, 2e srt per stuk 24015 2.018.90. fAjerctros 31620 7.914,30, rozen baccara 11860 3.169—, rozen sonia 22600 2.029.80, rozen Uona 2760 638,20, kerstgoed 120 96,-, div. smjbloemen 4216 5.733,30, div. snij bloemen 60606 9.256,13, anjers am. imp 40282 5.857,72, duizendsch. imp. 2480 1.396,-, gladiolen imp. 5350 1.690,-, liatris imp. 500 114,50, orchid, arach. imp. 2384 1.723,10, protea imp. 1230 527,50. div. bladsrt. imp. 2415 3.719.50, div. snijbl. imp. 100 18.—. div. snijbl. imp. 855 872,—, bego nia 260 731,60, st paulea 352 344A div P^kpjMtenim6 1.125,41, div. potplanten 1719 1.331.60, gl. peter pears 1400 143,-, anjer-tr.-pink 2800 362,-, anjer-tr.-violet 3000 436,-, anjer-tr.-white 400 20.-. 300 48.-. div. snijbloemen 19200 112,-, div. snijbloemen 122 75,10, anjer-tr.s-pnde 300 „Ik kan er soms nachtenlang niet van slapen, omdat ze m'n huis onbewoonbaar willen verklaren. Al heb ik inderdaad een aantal vochtige muren, het is gewoon de grootst mogelijke onzin dat men dat wil". Een stereotiep geluid van iemand die het huis uitgezet dreigt te worden, deze keer afkomstig van me vrouw J. C. Jongeneel-Teske, wonende in een oud huis vlak langs de Rijksstraatweg in Wassenaar. Mevrouw Jongeneel, die 59 jaar oud is en weduwe, woont al 37 jaar in de ongeveer een eeuw oude twee-onder-één-kap-woning. Op de raamloze voorgevel voor het voorste huis is een verkoopbord bevestigd met de tekst: Te koop, bouwterrein, met aanwezige opstallen welke leeg worden opgeleverd, ge schikt voor horeca, antiek en •autohandelaren. Interconti nental Estate B.V., koopprijs 225.000,-. De man die hier achter zit, is de eigenaar van het huis, de heer Van der Ma- rel. Mevrouw Jongeneel: „Het huis en het terrein was eens van mijn schoonvader, voordat mijn zwager als erfopvolger, het aan de heer Van der Marei verkocht. In het huis naast ons, dat dus meer aan de Rijs- straatweg staat woonde tot voor kort nog een andere vrouw van mijn leeftijd. Zij is nu verhuisd omdat ook haar woning onbewoonbaar is ver klaard. Ik heb me in het begin laten inschrijven bij een wo ningbouwvereniging, omdat me dat nog wel eens van pas leek te komen. Van verschil lende zijden adviseerde men mij echter het huis niet te verlaten, omdat ik er zo goed woonde. Ik heb dan ook tegen het gemeentebesluit van no vember om mijn woning onbe woonbaar te verklaren gea geerd en een brief naar de „provincie" geschreven. De zaak zou vandaag in het Pro vinciehuis worden behandeld". Van streek Mevrouw Jongeneel zegt dat er al in geen twintig jaar iets aan het huis is gedaan. Acht jaar geleden is er voor het laatst geschilderd. „Toen men zonder enige afspraak, de si tuatie hier in huis kwam opne men, was ik daarna totaal van streek. Ik heb toen wel ge woon gezegd wat eraan het huis mankeerde. Waarom zou ik de waarheid niet zeggen, ik bracht het één en ander trou wens ook naar voren met de gedachte, „er moet toch iets aan het huis worden gedaan". Men heeft de in het nauw ge dreven vrouw wel twee wonin gen aangeboden, maar die heeft ze ondermeer in verband met de karige ruimte afgewe zen. Zoals zovelen die in oude re buurten wonen blijkt ook zij erg aan haar (Deijlse) om geving verknocht. „Ik ben hier zo ingeburgerd, ik heb boven dien mijn winkels en vooral mijn kennissen, wat voor een alleenstaande erg belangrijk is. Ik heb daarbij hier een erf met een beetje grond. Velen zouden graag zo'n huisje wil len betrekken". Climax „De climax van de hele affaire duurt nu al een half jaar, maar dat men mij er uit wil hebben is al van veel langere duur. Als ik niet meer in dat huis zit ontvangt de eigenaar immers meer geld". Volgens haar is het geldelijk gewin, het enige waar het om draait, een zoveelste bewijs van de mach teloosheid van de huurder(s- ter). Fel zegt ze: „Al word ik dan misschien de verliezer, ik zal me met hand en tand ver zetten". Volgens haar is het niet de toestand van de wo ning, maar de ontruiming die tot onbewoonbaar verklaring heeft geleid. Temeer daar een dag na deze verklaring het grote verkoopbord is aange bracht. Het Wassenaarse colle ge van B en W liet in het verleden de toestand van de woning onderzoeken, waaruit gebleken zou zijn dat het huis ongeschikt is voor bewoning en moeilijk verbeterd kan worden. Men achtte dit tech nisch en economisch niet ver antwoord. De inspecteur van de volkshuisvesting achtte de argumenten van mevrouw Jongeneel niet ter zake en ver klaarde de woning als onbe woonbaar. Oorzaken zouden ondermeer zijn een te lage lig ging van de begane grond, on voldoende daglicht, een onvol doende luchtverversing en doorstroming, een ernstige mate van vochtigheid. Ook was er sprake van een „oude vervallen toestand van het ge heel". Vochtige muren De Wassenaarse is het met dit alles niet eens „Inderdaad, er zijn een aantal vochtige mu ren. Daar moet onmiddellijk wat aan gedaan worden. Dit vocht ontstaat echter ook door een slechte muur en een open luchtkoker van hiernaast. Daar wordt echter niets aan gedaan. De vloer zou bouwval lig zijn, wel ik kan iedereen vertellen dat die vloer gewoon goed is, in de keuken ligt zelfs beton... Ook zou er een brand gevaarlijke toestand zijn door de houten wand die er langza merhand al honderd jaar tus sen de slaapkamer en het trap penhuis zit. Dat laatste kan ik dus moeilijk ontkennen, maar zijn dat redenen om een huis onbewoonbaar te verklaren? Volgens dat rapport is ook de Mevrouw Jongeneel-Teske voor haar bedreigde huis. indeling van het huis slecht, nou als dat niet iets persoon lijks is of een kwestie van smaak, dan weet ik het niet. Ook het zogenaamde te lage plafond heeft haar ten zeerste verbaasd. „Tegenwoordig zie je iedereen en overal alles ver lagen en als het eventjes kan balken aan het plafond beves tigen. Voorlopig kan iedereen hier normaal lopen", zegt ze niet begrijpend. Ze is nog steeds niet uitgepraat. „Wat betreft die lichtinval, iedereen die hier binnenkomt bemerkt hoe het daar mee is gesteld. Onvoorstelbaar, allemaal. stand van haar woning was bovendien al slecht toen we deze in 1974 kochten. Die aan koop werd toentertijd gedaan om de woningen lateraf te bre ken. De koper kan straks ech ter ook zo in de huisjes trek ken, al moet er dan heel wat worden opgeknapt. Als het woensdag voor ons echter niet „goed" afloopt spannen we een gerechtelijk procedure aan. We hebben A gezegd en we zullen ook B moeten zeg gen". Afbraak •Drie maanden geleden bezocht een functionaris van Rijkswa terstaat het met afbraak be dreigde huis. Gezien de eerde re ervaringen van de bewoon ster, was het volkomen onver wacht, dat deze man het op de meeste punten met haar eens was. Het oordeel van deze des kundige was dat de „bouw technische gebreken" voorna melijk een gevolg zijn van slecht onderhoud. Bij de open bare vergadering woensdag krijgt mevrouw Jongeneel dus in ieder geval vanuit deze zijde steun. Een woordvoerder van Intercontinental Estate uit Rijnsburg, die van dit laatste overigens niet op de hoogte bleek: „We hebben gewoon een ontruimingsprocedure in werking gesteld. Het terrein achter het huis hadden we al. Mevrouw Jongeneel is echter een beetje eigenwijs. De toe- Goed recht De Wassenaarse wethouder Van Dijk zegt dat het gemeen tebestuur zich in deze zaak heeft laten leiden door „tech nische" rapporten van de ge meentelijke dienst van bouw en woningtoezicht en de al eer der genoemde inspecteur van de Volkshuisvesting. Hieruit zou dan gebleken zijn dat het huis niet aan allerlei voor schriften voldeed. Een woord voerder van de gemeente ver klaarde dat men bij het geval van mevrouw Jongeneel de onbewoonverklaring alleen maar gunstig achtte voor haar, bij het sneller verkrijgen van een andere woning. „Zij had zich immers bij de woning bouwvereniging als gegadigde gemeld. Later kwam mevrouw Jongeneel echter op haar be sluit terug en natuurlijk is dat haar goed recht". Marty Thieleman Verwarring over huis voor G.S. „Wat is dan precies het oude vervallen geheel?" werd gister morgen op het provinciehuis tijdens de behandeling van de zaak van mevrouw Jongeneel gevraagd aan de rijksfunctio naris van volkshuisvesting. Na een lange stilte: Bij het bin nenkomen van de huiskamer voel je de vloer wat zakken". Maar u kunt dat toch nog wel nader aanduiden? De woord voerder van de gemeente Was senaar: „U moet er dan een kijkje gaan nemen. Gedepu teerde Borgman fronste duide lijk de wenkbrauwen. Het had toch makkelijk met foto's'geïl lustreerd kunnen worden. De verwarring werd nog groter toen de rijksfunctionaris, die de woning van mevrouw Jon geneel onbewoonbaar achtte, geruime tijd over de andere reeds door de buurvrouw van mevrouw Jongeneel ontruim de woning sprak. Hij verklaar de dat een aantal onderschrif ten bij foto's die de slechte toestand van de woning wel poogden te bewijzen niet juist waren. G.S. doen op een later tijdstip uitspraak over deze zaak. ring. Vooralsnog wordt aange nomen dat het inderdaad de twee vermiste duiven van leden van de postduivenvereniging „De Vooruitgang" betreft. Een definitief antwoord wordt in de loop van de week verwacht, wanneer het duivenregistratie- centrum in Utrecht er de boe ken op heeft nageslagen. De geverbaliseerde veehouder wees in eerste instantie alle be schuldigingen van de hand. Hij stelde zich er niet van bewust te zijn dat er op zijn gerstakker aan de Nieuwveenseweg aan zienlijk meer vogels stierven dan elders in Nieuwkoop. „Ik heb absoluut geen gif gebruikt, zelfs geen kunstmest", zo be weerde de Nieuwkoper aanvan kelijk. „Die vogelsterfte zal wel te maken hebben met een virus ziekte als botulisme", zei hij. Toen opperwachtmeester De Groot en bestrijdingsmiddelen- inspecteur Lammers zich even wel voor een nauwgezet onder zoek meldden, zag O. de on houdbaarheid van de situatie al spoedig in en bekende een em mer gerstkorrels met zwaar gif gemengd op het land te hebben uitgestrooid. „Wafc moest ik an ders", zei O., „ik kan toch moei lijk mjn hele oogst door vogels laten opeten?!" Inspecteur Lammers zag echter wel andere mogelijkheden. „Ie der boer kan een vergunning krijgen om vogels af te schieten. Daardoor wordt voorkomen dat onschadelijke en beschermde vogels, zoals in dit geval een grutto en een aantal kievieten, het slachtpffer worden. Ik neem aan dat de man niet duidelijk kon aantonen dat hij een jacht vergunning nodig had", aldus de inspecteur. Onderzoek Hoeveel O. van het dodelijke gif heeft gebruikt staat nog niet vast. Het vogelasiel in Leiden heeft inmiddels een aantal van de op de dodenakker aangetrof fen kadavers overgebracht naar het Centraal Diergeneeskundig Instituut in Rotterdam. De me dewerkers van dit instituut, die gespecialiseerd zijn in vogelon- derzoek, hopen de gifconcentra tie door middel van een maagin- houdonderzoek binnen enkele dagen te kunnen vaststellen. Hoewel de rijkspolitie onmiddel lijk verwijdering van het gif op het terrein aan de Nieuwveense weg gevorderd heeft en mag worden aangenomen dat dit ook zal geschieden, zijn de leden van de Nieuwkoopse postduivenver eniging „De Vooruitgang" nog niet geheel gerustgesteld. „Maar", zo stelt secretaris Wah- le, „die onrust kennen we ieder voorjaar, omdat de akkers in die periode worden bestrooid met kunstmest. Ook kunstmest is schadelijk voor onze duiven. Natuurlijk zijn we doordrongen van de noodzaak van het ge bruik Vein deze kunstmest. Daarom trachten we in het voorjaar het voedsel in het hok zo veelzijdig mogelijk te maken opdat de duiven niet de behoef te hebben op het land neer te strijken voor ander voedsel met alle gevolgen van dien". Minimin TIENTALLEN VOGELS IN NIEUWKOOP VERGIFTIGD Een geraamte van een eend, een van de slachteffers. waarom het bestuur van de ver eniging niets heeft ondernomen toen een aantal van haar leden melding maakte van de vergifti ging van hun duiven. „Hoofd oorzaak is eigenlijk het feit dat wij gebonden zijn aan de zoge naamde „ophokregeling". De re geling schrijft voor dat duiven- houders pas na zes uur 's avonds hun duiven los mogen laten. Dat loslaten is noodzake lijk om de duiven in conditie te houden. Nu komt het vaak voor dat leden hun duiven om vijf uur al loslaten, bijvoorbeeld heel vroeg in het voorjaar als de avonden nog erg kort zijn. Tot aan zes uur zijn de duiven min of meer vogelvrij omdat boeren pas vanaf dat tijdstip verplicht zijn eventueel gebruik te landbouwgiften af te dekken of op te ruimen. Nè zes uur mogen boeren met een jachtver gunning ook niet meer op vogels schieten", aldus de secretaris. „De moeilijkheid deed zich dus voor dat het voor ons erg moei lijk te bewijzen viel waar de schuld lag, bij de betreffende boer of bij ons. Bovendien kon den wij niet bewijzen op welke plaats de vogels werden vergif tigd, omdat ze ondanks de be nauwdheidsverschijnselen die strychnine teweegbrengt door een uiterste krachtsinspanning naar het hok wisten terug te keren. Uiteraard hadden velen van ons wel vermoedens want het was bevreemdend dat er andere vogels op het terrein aan de Nieuwveenseweg stierven. Maar we moesten met harde bewijzen komen en dat konden we niet", aldus secretaris Wahle. Die harde bewijzen zijn inmid dels wel op tafel gekomen, want inspecteur Lammers van de Al gemene Inspectie Dienst vond tussen de rottende vogelresten de kadavers van twee postdui ven, compleet met registratie- Wat eens een kieviet was, is nu verworden tot een sa menhang van botten en veren. NIEUWKOOP De Rijkspolitie te Nieuwkoop heeft gisteren proces verbaal opgemaakt tegen de veehou der A. O. wegens het gebruik van een strychnine-hou- dend gif ter bescherming van de op zijn grond ingezaaide gerst. Als gevolg van dit gif stierven de laatste weken vele tientallen vogels waaronder rei gers, eenden en kraaien. De heer Lammers van de Algemene Inspectie Dienst, afdeling bestrijdingsmid delen, trof op het stuk grond aan de Nieuwveense weg ook de kadavers van de beschermde grutto en kievit aan, terwijl onder de talloze door kraaien aangevreten kadavers de resten van twee postduiven lagen. De heer Lammers, die samen met opperwachtmeester De Groot van de Nieuwkoopse rijk spolitie het onderzoek verricht te, toonde zich ernstig geschokt over wat hij op de onheilsakker aan de Nieuwveenseweg aan trof. „Het was werkelijk ver schrikkelijk. De gedachte aan al het dierenleed dat zich in de afgelopen weken hier heeft af gespeeld is bijna ondragelijk", aldus de geschokte inspecteur Lammers, die stelde dat de vee houder A. O. zich van een van de zwaarste gifsoorten had be diend. „Volgens zijn zeggen heeft hij twee tubes strychnine- houdend gif gebruikt. Als men zich bedenkt dat 20 mg dodelijk is voor de mens, dan mogen we ons gelukkig prijzen dat de slachting beperkt is gebleven tot de vogels. In theorie hadden ook mensen aan dit levensgevaarlij ke gif ten offer kunnen vallen". Duivenhouder kunnen houden, want toen ze een paar weken geleden schuim bekkend in het hok terug waren gekeerd had ik weinig goede hoop", aldus de gedupeerde dui venhouder. Van Woerdes vereni gingsvriend Verhage kan echter dit jaar de wedstrijdvliegerij wel vergeten. Negen van zijn topduiven keerden vorige week zwaar vergiftigd terug naar de basis, waar zij kort daarna het leven lieten. De penningmeester van de postduivenvereniging J. A. Wahle ontving eind vorige week de mededeling van Verha ge, dat hij zich voorlopig ver plicht zag zich terug te trekken uit de wedstrijdsport. „Hij kon geen kant meer op toen in één dag al zijn topduiven stierven", aldus de verenigingssecretaris. Aanzienlijk meer moeilijkheden had de secretaris met het geven van een verklaring van het feit kraai, die zich tegoed deed aan deze eend, moest feestmaal duur bekopen. Een paar meter verderop rf hij door verlamming van de ademshalingspieren. Zover is het inderdaad niet ge komen. Wel heeft de massale vogelsterfte een hoop leed bij de natuurliefhebbers teweegge bracht. Ook de Nieuwkoopse postduivenvereniging „De Voor uitgang" is niet verschoond ge bleven van de gevolgen van het door de veehouder scheutig ge strooide gif. Duivenliefhebber Van Woerde kan daar een aar dig woordje over meespreken. Hij werd in de afgelopen weken geconfronteerd met maar liefst vijf vergiftigde postduiven, waarvan hij er twee door mid del van melkinspuitingen, waar door de duiven het vergif gro tendeels uitbraakten, in leven heeft weten te houden. Ziek zijn ze echter nog steeds. „Dié twee duiven komen voorlopig niet in aanmerking voor wedstrijden. Conditioneel zijn ze hard ach teruit gelopen. Ik ben echter dolblij dat ik ze in leven heb

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5