van AZL is catastrofaal Verder uitstel nieuwbouw Anna Kliniek fimoet mogelijk meerder sluiten Verbouwde afdeling Polikliniek geopend A. Kersjes dirigeert eerste concert K&O Beethovencyclus '76 Chili-collecte Feesthoeden in ,,Huis op de Waard" ZIEKENHUISBESTUUR IN BRIEF AAN MINISTERIE: Filiaal autoaccessoires in Leiden De prijswinnaars van de „hoedenparade", met directeur Kuiper (tweede van rechts) die een „extra" prijs kreeg. LEIDEN De bewoners van „Huis op de Waard" hebben gisteren de eerste verjaardag van het bejaardencentrum gevierd. Een van de hoogtepunten was de verkiezing van de mooiste feesthoed. De vrolijke hoofddeksels waren door de bewoners van „Huis op de Waard" gemaakt in de handenarbeidcursus. De jury bestond uit personeelsleden en bewoners. De mooiste feest muts was van mevrouw Van Klaveren, tweede werd mevrouw V.d. Weij de en derde de heer Zeilstra. Voor de verkiezing hadden de bejaar den een gezamenlijke warme maaltijd, die be stond uit „hete bliksem". LEIDEN In de kelder van de Rijnland-flat aan de Bach- straat wordt morgenavond een reünie gehouden voor deelne mers aan de maart-uitwisse ling naar Oxford. Er zullen films en dia's worden ver toond. De reünie is van acht tot elf uur. LEIDEN Project '75 organi seert voor alle leden, ex-leden en deelnemers aan het Euw- feest van de Leidse universi teit een feestelijke bijeen komst in het LAK-theater op 28 mei. De entreeprijs be draagt ƒ2,50. Muzikale mede werking verleent de band „Ca ke". De bijeenkomst begint om negen uur. LEIDEN Op uitnodiging van de Leidse Weer- en Ster renkundige Kring geeft dr. T. KORTWEG de Jong vrijdag 14 mei een lezing over „Molekulen in de ruimte". Aanvang 20 uur in de collegezaal van het oude Ster renwachtgebouw aan de Ster renwachtlaan. Vrijdag 18 juni geeft prof. ir. dr. J. M. J. Kooi een lezing over „Tijd, ruimte en zwaartekracht". Aanvang 20 uur. LEIDEN In de Stadsgehoor zaal worden aanstaande zon dag weer danswedstrijden ge houden. De deelnemers zullen, na tien voorronden, strijden om de hoogste plaatsen. De finalewedstrijden beginnen om twaalf uur 's middags. In de jury zitten: Robert O Hara, Joan Knight, Keith Burton, Michael Barr en Vicky Green. De laatste twee juryleden ge ven ook een demonstratie. LEIDEN De Mirakelsoos van 't Breehuys verzorgt mor genavond een optreden van de troubadour Bart Versteeg. Het optreden begint om acht uur. De toegangsprijs is 1,50. LEIDEN Vierentwintig christelijke zangkoren treden zaterdag op in de Stadsge hoorzaal. De uitvoeringen be ginnen om half elf. LEIDEN De PSP organi seert maandag een discussie bijeenkomst in de kleine zaal van „De Burcht". W. A. Wam- steeker, secretaris van de in dustriebond NW en Bonne Wisman van de PSP zullen spreken over de slechte econo mische situatie. De bijeen komst begint om acht uur. LEIDEN Halfords, ee» fi liaalbedrijf in auto- en fietsac- ««ssoires, heeft vandaag een tiende filiaal in het pand Haar lemmerstraat 245 geopend. Het Indrijf heeft vestigingen in Amsterdam, Haarlem, Amstel veen, Zaandam, Beverwijk, IJ- muiden, Alphen aan den Rijn en Hilversum. Het bedrijf is ontstaan uit een klassieke rijwielzaak. Na ver loop van tijd werd het assorti ment uitgebreid met auto-acces soires, auto-onderdelen en cara vanonderdelen. Het nieuwe fi liaal heeft een oppervlakte van 150 m2. i TMJ iani (Van een omzer verslaggevers) LEIDEN „Verder uitstel van de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis in Leiden is uit oogpunt van patiëntenzorg catastrofaal en betekent het ver spillen van vele honderden miljoenen guldens". Dat is de mening van bestuur en stafconvent van het AZL, zoals die in e<m schrijven ter kennis is ge bracht van de staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen, dr. Klein, die belast is met de bouw van academische ziekenhuizen. De brief moet als een schot voor de boeg geeien worden voor het kabinets beraad, dat deze of volgende week een beslissing over het al dan niet doorgaan van de bouw van een nieuw AZL in de Leeuwenhoek moet opleveren. Zoals bekend werd deze ongeveer een jaar geleden door de staatssecretaris op losse schroeven gezet. „Heroverwegen" heet bet met een fraai woord. Intus sen moesten maar enkele interim voorzieningen bij het AZL worden aaingebracht enkele daarvan werden gisteren geopend (zie elders deze pagina). Dit alles tot groot ongenoegen van bestuur, directie en stafconvent van het Academisch Ziekenhuis. Zij keuren het regeringsbesluit van vorig jaar, dat vooral was gestoeld op de financiële bezwaren van minister Duisenberg, nog altijd af en vinden nog verder uitstel volstrekt onaanvaardbaar. In de brief aan de staatssecretaris wordt gewezen op de nadelige gevolgen van het werken verspreid over zovele gebouwen op bet AZL-terrein. „Deze Deze werkwijze heeft veel ongemakken voor de patiënt ten gevolge en heeft niets meer te maken met de zorg waarmee een ziekenhuis de patiënt zou moeten om ringen. In de meeste gefrouwen is de "patientenaccom- modatie volledig verouderd. Patiënten worden dag en nacht en door weer en wind van het ene gebouw naar het andere getransporteerd", aldus de brand brief naar het ministerie. In een toelichting op de brief wees de voorzitter van het stafconvent van het AZL, prof. dr. Van Voorthuis- en, gisteren op de gevolgen die dat ook voor de patiënt kan hebben. „We hebben het oudste zieken huis in een straal van meer dan 50 km. en dat wreekt zich', aldus prof. Van Voorthuisen. „Vijf auto's zijn dag en nacht met dit gesleep met patiënten bezig soms op schandalige wijze met infuus en al". Volgens de heer Van Voorthuisen komt het ook voor dat men het transport van doo'dzieke patiënten voor een be paalde behandeling naar een ander gebouw niet aandurft en daarom maar soms nodeloos ope- De grote versnippering in gebouwen laat zich echter ook op andere punten voelen, bijvoorbeeld in de bemanning voor de bewaking van de vijf operatieka mers die er' zijn. Deze is moeilijk draaiende te houden. „We hebben er de mensen niet voor". Zonder dat er nog over alle nadelige financiële consequenties van de dislocaties op het ziekenhuis wordt gesproken staat voor de AZL-leiding al vast dat het zo niet langer kan. „Het ziekenhuis rammelt aan alle kanten. Overal in het land gaat het beter en efficiënter, 't Is eigenlijk alleen maar uit slapte dat ik hier nog werk", zegt Prof. Van Voorthuisen. Hij wijst erop dat een patiënt in een ziekenhuis tegenwoordig niet meer een arts aan zijn bed krijgt maar een heel team. Multi-disciplinair werken wordt dat ook wel genoemd. Volgens de AZL-leiding is deze manier van werken in Leiden echter onmogelijk, zolang alles niet in een nieuw complex is onderge bracht. Daarom is het beleid van renoveren van het oude complex voor de AZL-leiding onaanvaardbaar. In de brief aan de staatssecretaris wordt geschreven: „Zijn voor het stafconvent de beschamende en treurige toestanden op het gebied van de patiëntenzorg op zich al erg genoeg, de factoren die voor de komende decennia medebepalend zijn voor de ontwikkeling van de geneeskunde, acht het veel belangrijker. Elk jaar zal in ons ziekenhuis de reeds bestaande relatie ve achterstand in de ontwikkeling van de 'patiënten zorg, het onderwijs en het onderzoek verder toene men, omdat een optimale ontplooiing in de huidige bouwwijze niet mogelijk is". Geldverspilling De brief van het stafconvent gaat vergezeld van een schrijven van het AZL-bestuur. Daarin wordt nog eens gewezen op de „geldverspilling" die het huidige regeringsbeleid met zich mee zou brengen. De komen de tien jaar zal er voor 150 tot 160 miljoen aan het AZL vertimmerd moeten worden bij de 30 miljoen die er al aan is besteed. En dan gaat het alleen nog maar om „noodverbanden" om in leven te zonder dat volgens het bestuur er een stap gezet wordt op de weg naar een betere eindtoestand. „Om deze route te bewandelen is in onze ogen een ingreep zoals moest «ft KAMERLEDEN IN SERIE VRAGEN: '17.45 Woon 1) Mum Akt] J LEIDEN Het is niet denkbeeldig, dat de Anna Kliniek reeds ve, in de loop van dit jaar gedrongen zal zijn te sluiten, omdat vele personeelsleden van de kliniek reeds naar een functie elders hebben gesolliciteerd en bij een eventueel vertrek deze personeel sleden niet meer kunnen worden vervangen. Dit zeggen de kamer- feden Veder-Smit en Dees (beiden VVD) in een serie vragen over ■WP ie met sluiting bedreigde Leidse orthopedische kliniek aan de iMf^tssecretarissen van Onderwijs en Wetenschappen en van folksgezondheid en Milieuhygiëne. ee Beide kamerleden tonen zich uitermate bezorgd over de huidige Uit situatie van de Anna Kliniek, die óf zal worden omgezet in een hn«L )rtboPecbsche afdeling van het AZL öf gerenoveerd zal dienen te worden. De kamerleden vragen de bewindsman van Onderwijs en Wetenschappen of het uitstel van de behandeling van het verzoek »t renovatie bedoeld was om de plannen van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen voor de bouw van een orthopedische afdeling in het Academisch Ziekenhuis (48 bedden en operatie- en lolikliniekfaciliteiten) te kunnen verwezenlijken. Daarbij vragen de Kamerleden of de bewindsman van Onderwijs en Wetenschappen besefte dat de verwezenlijking van de plannen met het AZL- noodzakelijkerwijze zouden leiden tot sluiting van de Anna Kliniek De beide kamerleden zijn met name bezorgd over de personeelssi- uatie van de Anna Kliniek. Het bestuur van de kliniek had het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen een garantie gevraagd °Pdat aan alle medewerkers die op 1 december 1976 in dienst van k Anna Kliniek zouden zijn, een passende functie zou worden komiïangeboden binnen de muren van het AZL. k he garantie, die de kliniek aan haar medewerking met de verwe- ienlijking van de AZL-plannen verbond, is volgens de kamerleden nog niet gegeven. Zij vragen de staatssecretaris van Volksgezond heid en Milieuhygiëne om op zeer korte termijn overleg te voeren met het bestuur van de Anna Kliniek over de thans te volgen "aJs gedraSsbjn, omdat er kennelijk duidelijke overeenstemming ont breekt tussen de twee staatssecretarissen over het te voeren beleid, ieide kamerleden besluiten hun vragen met het uitspreken van hun twijfels over de voortzetting van opleiding van 7 arts-assisten ten, die zal moeten worden afgebroken indien de Anna Kliniek vroegtijdig tot sluiting wordt gedwongen. geschieden bij heelkunde en de vrouwenkliniek, vol strekt ireëel. Wij zouden deze (kosten 35 miljoen) nooit voor interne geneeskunde en de kinderafdeling willen herhalen", zo schrijft het bestuur. „Wij zijn uiteraard bekend met de moeilijke positie van 's lands financiën, doch zakelijk bezien menen wij dat een eerste aanzet voor een nieuw ziekenhuis ter grootte van 100 miljoen gulden de voorkeur verdient boven oplossingen die tijdelijk zijn en weinig of niets opleveren", aldus de brief. Het AZL-bestuur verklaart zich bereid het aantal bedden terug te brengen tot 900 (vroeger werd altijd gesproken van 1070 tot 1200 bedden) en ook andere mogelijke besparingen te onderzoeken. Uit oogpunt van terreinwinst heeft men intussen ook gekozen voor een andere ligging van het mogelijk ooit nog eens te bouwen nieuwe ziekenhuis: dwars over de Leeu wenhoek heen aansluitend aan de pre-klinische toren aan de Wassenaarsweg naar de Plesmanlaan toe. Algemeen directeur Verhey wees er gisteren nog eens op dat de exploitatie van het AZL in deze vorm jaarlijks 200 miljoen gulden kost. Hij vergeleek dit bedrag met de 500 mijoen die bouw van het nieuwe complex (over 12 jaar uitgesmeerd) zou gaan kosten. De exploitatie van een nieuw complex zou zeker 5-10 per jaar (tien tot twintig miljoen) goedkoper kun nen zijn. De decaan van de medische faculteit stipte gisteren nog een ander aspect aan, te weten dat van het onderwijs. Leiden is volgens hem de enige stad ter wereld met een academisch ziekenhuis dat niet over een goed geoutilleerde bibliotheek beschikt. „We heb ben hier zo'n 40 afdelingsbibliotheken en het barst natuurlijk van de doublures. Een centrale organisatie is in deze warwinkel echter niet van de grond te krijgen. Met de voorbereidingen van de nieuwbouw van het AZL zijn tot nog toe al meer dan 20 miljoen gulden gemoeid geweest. Daarin is niet begrepen de grond aankoop (35 miljoen), de vele kosten die op het ministerie zijn gemaakt en de kosten van het archi tectenbureau. Maar volgens ir. Starrenburg, voorzit ter van het AZL-bestuur, zullen deze kosten niet tevergeefs gemaakt zijn. Ondanks alle voortekenen blijft hij optimistisch. „Het kün niet zo zijn dat de nieuwbouw niet doorgaat", zegt hij, al klinkt zijn stem niet overtuigend. Binnenkort zullen we het weten... Een patiënt aan een van de mobiele nierdyaliseapparaten, waarover de nieuwe afdeling nierdyalise en niertransplantatie in de polikliniek van het AZL, dankzij steun van de nierstichting, beschikt. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN In de Centrale Polikliniek van het AZL aan de Wassenaarseweg is gistermiddag de vijfde etage, die het afgelopen jaar in het kader van de interimvoorzieningen bij het AZL is verbouwd, officieel in gebruik genomen. Het gaat hier om een afdeling, waar de niertransplantatie, nierdyalise, klinische kanke rafdeling/radiotherapie en de afdeling reumathologie zijn onderge bracht Voor het werk dat op het AZL wordt verricht in het kader van nierdyalise en niertransplantatie betekent de ingebruikname van deze nieuwe etage een belangrij ke stap voorwaarts. Deze is mo gelijk geworden dankzij een renteloos voorschot van 8 ton, dat door de Nierstichting ter beschikking van het ziekenhuis is gesteld. Prof. dr. De Graaf, hoofd van deze afdeling, toonde zich giste ren bij de ingebruikname bij zonder verheugd over deze steun van de nierstichting, maar .hekelde tegelijkertijd het „ge brek aan inzicht bij de rijks overheid, die door het op de lange baan schuiven van de nieuwbouw van het AZL een efficiënte manier van werken onmogelijk maakt". Prof. de Graaff bleek somber gestemd voor de toekomst. Hij zei te vrezen dat de decentrali satie van de afdeling interne geneeskunde, waaronder ook de nierdyalise en niertransplantatie vallen, voor de komende jaren wel zal zijn vastgelegd. Teleurgesteld was hij ook over het teruglopend aantal nier transplantaties in Leiden (van 50 in 1974 naar 32 in 1975 en voor 1976 een verwachting die nog geringer is). Hij weet dit onder meer aan het gebrek aan donors, maar ook aan het ont breken van een tarief voor deze transplantaties. In elk geval staat volgens de Leidse hoogle raar vast dat een transplantatie (70.000 gulden) vele malen goed koper is dan een nierdyalise, die jaarlijks 60.000 gulden kost. ensemble met een grote traditie: het Praagse Kwartet. Later richtte hij z'n eigen kamermu- ziekensemble op. het Suk Trio. waarmee hij tot 1968, toen het ensemble z'n aktiviteiten beëindigde, met veel sukses con certen gaf binnen en buiten Eu- Sedert het begin van de zestiger jaren heeft Josef Suk zich ont wikkeld tot de beroemdste in strumentalist van zijn land. en alleen, of met het Tsjechisch Philharmonisch Orkest, maakte hij concertreizen naar vele lan den, waaronder Japan, de V.S., de USSR en Canada. In eigen land werd hij meermaals onder scheiden en in de internationale grammofoonplatenwereld maakte hij onder meer naam doordat verschillende van zijn platen een Grand Prix du Dis- que kregen. Josef Suk trad nog niet eerder op met het Amster dams Philharmonisch Orkest De kaartverkoop voor dit con cert vindt plaats op het bureau van K&O, Oude Vest 45 te Lei den. Telefonisch plaatsbespre ken is mogelijk (telefoon 141141). De toegangsprijzen va riëren van f 6 tot f 12. Voor zover voorradig kunnen aan de kassa van de Stadsgehoorzaal op de avond van het concert nog toegangskaarten gekocht worden. De kassa van de Stads gehoorzaal is open vanaf 19.30 uur. I1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIII LEIDEN Het Chili Front Leiden houdt van 31 mei tot en met 5 juni een collecte. De opbrengst van de collecte is bestemd voor het revolutionair verzet in Chili. Belangstellenden kunnen zich als collectant opgeven bij het Chili Front Leiden p/a Kees Walle, 5e Binnenvestgracht 1, Leiden, tel. 134285. Bijdragen kunnen ook worden gestort op gironummer 3374086 tn.v. Chili Front Leiden. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Dirigent Anton Kersjes. Kultureel Akkoord tussen Itahë en Nederland. Josef Suk, kleinzoon van de ge lijknamige Tsjechische kompo- nist en achterkleinzoon van An- tonin Dvorak, studeerde bij zijn landgenoot Jaroslav Kocian en aan het Praagse conservato rium. Al tijdens z'n studiejaren trad hij op in Brussel en Parijs en was hij een tijdje lid van een LEIDEN In de grote zaal van de Stadsgehoorzaal wordt vrij dag 14 mei om acht uur het eerste concert uit de K&O-Bee- thovencyclus gegeven. Voor de ze gelegenheid heeft K&O het Amsterdams Philharmonisch Orkest geëngageerd. Dirigent zal zijn Anton Kersjes. De solist in Van Beethovens vioolconcert is de beroemde Tsjechische vio list Joseph Suk. Het programma vermeldt de Ouverture Egmont, het vioolconcert en de Vijfde symfonie. Anton Kersjes begon zijn muzi kale loopbaan als violist, maar voelde zich toch meer aange trokken tot het dirigeren. Hij ging daarom direktie studeren bij Felix Hupka in Amsterdam en Eugène Bigot in Parijs. Na enige theater- en balletorkesten te hebben gedirigeerd, werd hem aan het begin van de vijfti ger jaren gevraagd om het toen kersvers gevormde ensemble van de „Kunstmaand Amster dam" te komen dirigeren. Dat betekende het begin van een erg goede samenwerking, die tot aan de dag van vandaag voort duurt. Wat bescheiden als „Kunst- maandorkest" begon, is in de loop der jaren stormachtig uit gegroeid tot wat het nu is: het uit bijna 100 musici bestaande AMSTERDAMS PHILHARMO NISCH ORKEST, dat door z'n enthousiast en aanstekelijk mu siceren, van de grond af aan een breed en groeiend publiek heeft opgebouwd. Als gast-dirigent stond Anton Kersjes op een reeks beroemde Europese con certpodia, en met z'n eigen AP- HO maakte hij toemees naar de USSR en Italië. Voor de nabije toekomst is het APHO uitgeno digd voor het geven van concer ten in Amerika en in een aantal Europese landen, waaronder op nieuw Italië, waar het APHO in oktober a.s. concerten zal geven in het kader van de viering van het 25-jarig bestaan van het

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3