TRIOMF ZONDER GLANS .uiper opende „spel" om de leiderspositie Treffer „beul" Roth nam dofheid niet weg Europa Cup. finale boeide dankzij St. Etienne GEEN- BOMMEN "NEDERLAAG IS TE WIJTEN AAN DE SCHEIDSRECHTER" Fortuin was met Bayern München ,PSVVan Gelder: staat machteloos' DONDERDAG 13MEI 1976' LEIDSE COURANT GLASGOW De beul heette Franz „Bulle" Ro th, de 30-jarige boeren zoon bleek voor de derde keer in een Europese be kerfinale van onschatba re waarde voor Bayern München. In 1967, toen Bayern aan het begin van een internationale bloeiperiode stond, zorg de Roth in Neurenberg voor de stand van 1—0 waarmee Glasgow Ran gers de eindstrijd van het toernooi om de Euro pese beker voor beker winnaars verloor. Vorig jaar was dezelfde Frans Roth, die onlangs voor twee jaar bijtekende, verantwoordelijk voor de eerste treffer van de twee die Bayern aan zijn tweede Europa Cup te gen Leeds United hielp en gisteren, in het met 54.864 toeschouwers toch matig bezette Hampden Park van Glasgow, te kende Frans Roth voor het enige doelpunt, waar mee Bayern München on- verdient langs St. Etien- ne gleed (1—0). Zijn in de 57ste minuut geloste schot bleek tenslotte vol doende om Bayern Mün chen voor de derde keer aan de Europa Cup voor landskampioenen te hel pen. De Westduitse ploeg verdiende die trilogie niet. De Franse te genstander, door velen ten on rechte afgeschilderd als de club die door de Duitsers simpel zou worden opgerold, was in strijd met alle prognoses de domine rende ploeg. De formatie van Robert Herbin koos brutaalweg de kortste weg naar het doel, waar Bayern het verkoos met en minimum aan inspanning n plichtmatig elk risico uitslui- end, zijn lucratieve resultaten- eeks verder op te fleuren. Ang- tig gestart moest Bayern Mun- f' dulden, dat St. Etienne p kreeg op een wedstrijd slechts boeide dankzij de óling van de Fransen die na matige eerste half uur hun j beadigde opponenten over- iroefden. Invaller Christian Sa- i nmanga bezorgde Johnny Han sen een uiterst lastige avond, Patrick Revelli zorgde ervoor dat Udo Horstmann zijn aan dacht geen moment kon laten verslappen. En Herve Revelli, die zelf aanvallend wat te wei nig in beeld kwam, bond Frans Beckenbauer aan zijn plaats. „Der Kaiser" kon slechts zelden offensieve acties ontplooien. Op het middenveld heerste na die uetszeggende dertig minuten na het begin Jean Michel Larque, die zijri bewaker Frans Roth mjwel steeds zijn hielen liet ien. Dürnberger en Karl Heinz lummenigge kwamen er tegen - Ie naar succes hongerende 'ransen evenmin aan te pas. Jayern gokte teveel op het ene noment, waarop St. Etienne ijn attentie moest verliezen. Iet weigerde de variatie en ïelsheid in zijn patronen te iggen, zoals Ajax dat in zijn oogtij dagen gewend was. Gerd Uier werd in de aanval een oekende, omdat hij het mid denveld niet voedde, en Oswal- lo Piazza hem negentig minuten mg bekwaam schaduwde, bt Muller zich in de tweede Mft veelvuldig terug liet zak- naar het middenveld, was enend voor het falen van layern en tegelijk een vorm van erkenning van Piazza. De iloeg van Herbin, die zijn stra ff legie bijna volledig zag opgaan, 1 verdiende gaandeweg alle sym- Ontmoeting van de twee "redders" van Bayern Mün chen. Mét de lach van een overwinnaar sluit Franz Roth, de man van het doelpunt, doelman Sepp Maier in de armen. Een echte kans had Bayern München en die was genoeg voor een kapitale zege. de schutter. De horizontale actie van Curkovic is tevergeefs. In het groepje "belangstellenden" ook Franz Roth, houden. Het zou kunnen dat we onderbewust te licht over deze tegenstander hebben gedacht. Maar eerlijk gezegd geloof ik daar in een finale niet in. We hebben ons uitstekend voorbe reid, we hebben alle wedstrijden die St. Etienne dit seizoen heeft gespeeld, op de video tot in den treure bekeken. Het is gewoon een waardig finalist, die een beetje sneu is weg gekomen". Triest pathie voor de wijze waarop het superieur geachte miljoe nenteam van Dettmar Cramer in de mangel werd genomen. Robert Herbin later: „Ik dacht dat we vandaag toch wel bewe zen hadden terecht finalist te zijn gewonden. Als Bayern ooit dichtbij een nederlaag is ge weest, was het toch nu wel. Ik heb steeds beweerd dat we niet kansloos hoefden te zijn. Van avond heeft iedereen kunnen zien dat het geen grootspraak was". Inderdaad, want nog voor de pauze had St. Etienne de opponent bijna volledig naar zijn hand gezet. Eerst omspeel de Doninique Bathenay de zwak organiserende en rusteloos spe lende Franz Beckenbauer om vervolgens met een ziedend hard schot de onderkant van de lat te treffen. Herve Revelli kop te de bal in de rebound in han den van .Sepp Maier en zes mi nuten later, in de 39ste minuut volgde Herve Revelli met een kopbal het voorbeeld van Ba thenay door eveneens de lat te treffen na een voorzet van de behendige Saramagna. Daar tussendoor had Bayern Mün chen zich eventjes laten zien met een schot van Karl Heinz Rummenigge, met Schwarzen- beck een van de weinige Duit sers die echt faalde, dat door doelman Ivan Curkovic foutief werd beoordeeld. Maar de Fran se defensie kon net voor de doellijn redding brengen. De be slissing viel tegen elke verhou ding in twaalf minuten na rust aan de andere kant. Gerd "Mul ler lokte een overtreding uit van Oswaldo Piazza, scheidsrechter Karoly Palotai gaf hem gelijk en Frans Roth accepteerde het tikje van Beckenbauer om zijn ploeg steenhard op 10 te zet- Bayern München ging daarna wel even wat meer beweging in zijn daden leggen, mede natuur lijk door de mentale dreun die de Fransen moesten verwerken, maar zagen toch geen kans om zich echt te bewijzen. Het beeld van de gelukkige triomfator bleef tot het eind gehandhaafd. St. Etienne bleef zich fel verzet ten tegen het tenslotte onver mijdelijke lot. Bayern München, blijkbaar toch te snel gerustgesteld na de al in de tweede minuut afgekeurde buitenspeltreffer van Gerd Mul ler, moest echter voor dat het zekerheid kreeg nog diverse ke ren nerveus opruiming houden. Vooral toen Dominique Roche- teau, de lieveling van de Fran sen negen minuten voor tijd zijn opwachting kwam maken. Ro cheteau, met een zwaar om zwachteld dijbeen die de uitge bluste Saramagna kwam ver vangen, stichtte in die korte pe riode nog herhaaldelijk gevaar voor het Duitse doel, maar ten slotte kon de equipe van Cra mer toch opveren, en per man 30.000 mark incasseren. Cramer: „Mijn vrees voor St. Etienne is terecht gebleken. Die knapen hebben het ons vreselijk moeilijk gemaakt, dat geef ik grif toe. Het is een gevaarlijke tegenstander, gebleken, sterker nog dan vorig jaar toen we de Fransen uit de finale konden Robert Herbin, de man die zich vooral niet wenste te veront schuldigen voor eventueel ver lies hoewel hij daartoe met het ontbreken van verdediger Ge rard Farison, middenvelder Christian Synaeghel en aanval ler Dominique Rocheteau alle aanleiding zou hebben gehad, blikte wat triest voor zich uit. „Het is natuurlijk leuk als je complimenten krijgt, maar je koopt er zo weinig voor. We hadden al die mensen die zo achter ons hebben gestaan graag iets onvergetelijks willen bezorgen. Daar moeten we nu in ieder geval nog een jaar mee wachten". Frans Beckenbauer mocht uit handen van voorzitter van de UEFA, dr. Artemio Franchi de Europa Cup in ontvangst nemen. De ereronde van de Duitsers werd begeleid door gehoon en fluitcon certen vanaf de tribunes. Bayern had de prestatie van Ajax geëvenaard, dat wel. Maar het was een triomf zonder glans. De toevalstreffer van Frans Roth, die na afloop het shirt van zijn veel betere tegenstander Jean Michel Larque mocht aantrek ken kon die dofheid niet wegnemen. WILLEM PFEIFFER Scoreverloop: 57 Roth 10. Saint Etienne: Curkovic; Jeanvion, Piazza, Lopez, Repellini; Bathenay, Larque, Santim; Herve en Patrick Revelli, Saramagna (Rocheteau). Bayern München: Maier; Hansen, Schwarzenbeck, Beckenbauer, Hors- mann; Roth, Kapellmann, Dürnber ger; Rummenigge, Müller, Höness. Scheidsrechter: Karoly Palotai (Hon), Toeschouwers: 70.000. GLASGOW - Het Hampden Park van Glasgow is gisteren de gehele middag hermetisch afgeslo ten geweest. Oorzaak van het feit dat de veiligheids maatregelen dras tisch werden ver scherpt was het be richt, afkomstig van een anoniem geble ven persoon dat er twee bommen in het stadion zouden zijn geplaatst. Het hele stadion en directe omgeving werden grondig uitgekamd. Er werd niets gevon den. De andere kant van de medaille. Gerard Janvion is zo teleurgesteld over het onfortuinlijke optreden van St. Etienne, dat hij onder de ogen van Jacques Santini, zijn tranen de vrije loop laat. Vernielingen in Glasgow GLASGOW Teleurgestelde supporters van St. Etienne mis droegen zich na de Europa Cup finale in Glasgow. Zij hielden een tram aan en vernielden ramen en zitplaatsen. Politie sloeg de groep uit elkaar. Andere supporters smeten een compressor van publieke wer ken in een ondergrondse par keergarage. Een Fransman raakte ernstig gewond toen hij van een rijdende auto viel. De Schotse ochtendbladen oe fenden kritiek op de zege van Bayern München. De Scotsman schreef: „Het zou te veel eer zijn om Bayern naast Ajax en Real Madrid te rangschikken". De Schotse Daily Mirror sprak van een Bayern zonder spirit en de Daily Record vond het spelpeil laag en herinnerde aan de finale die zestien jaar geleden in Hampden Park werd gespeeld, Real Madrid—Eintracht Frank furt 7-3. „Komt die tijd ooit weer?", vroeg de Record zich af. Voorzitter Roger Rocher: GLASGOW Roger Rocher, de voorzitter van Etienne, reageerde gisterenavond na de finale zijn teleurstelling af op de Hongaarse scheidsrechter Palotai. "Mijn ploeg heeft een schitterende wedstrijd gespeeld, maar de scheidsrechter heeft ons de das omgedaan. Hij had het doelpunt van Roth nooit mogen toekennen. Roth schoot toen Palotai nog bezig was onze spelers in de muur naar achteren te verwijzen". Dit was dramatisch want wij verdienden beter. Ik ben ervan overtuigd dat wij de beker zouden hebben veroverd als we een verlenging hadden geforceerd". (Van onze sportredactie) GLASGOW Ajax, na Real Ma drid tot dusver de meest succes* volle Cupformatie uit de Euro pese voetbalgeschiedenis, heeft zijn gelijke gevonden. De Am sterdammers, die van 1971 tot en met 1973 drie Europa Cups op rij in hun prijzenkast konden opbergen, zagen die prestatie gisteren geëvenaard door Bayern München. Zestien maanden geleden nog leek dat zelfde Bayern München een roemloze ondergang te gaan beleven. Na in 1974 als opvolger van Ajax te zijn gekroond werd de club geteisterd door een giganti sche terugval in prestaties. In de nationa le competitie werd zelfs tegen de meest onbetekenende tegenstander een neder laag geïncasseerd. Het aantrekken van Dettmar Cramer, als opvolger van Udo Lattek, in januari 1975 leek dan ook weinig meer dan een poging de dreigende executie van een topclub nog even uit te stellen. Temeer daar Cramer zelf van het bestuur niet de steun kreeg die een oefen- meester moet genieten. De trainer werd nauwelijks serieus genomen. Vereniging spresident Wilhelm Neudecker overwoog zelfs ernstig op de valreep alsnog een andere trainer aan te trekken, die moest trachten de uitgeleefde ploeg injecties toe te dienen, maar Cramer, de tot dan in Zuid-Amerika werkzame „medicijnman" mocht toch komen, en slaagde er waar achtig in de zieke patiënt weer wat op te kalefateren. Hij beleefde geen onder gang, samen met de miljoenen-equipe die met meer vooruit te branden leek. In de einstrijd van het toernooi om de Europa Cup I was de Zuidduitse formatie vorig jaar in Parijs tegen alle sombere progno ses in opnieuw present. Fortuin dat Bayern zo vaak en ook gisteren gewillig was, bleek weer eens voldoende om de spelers uit München te redden: 2—0. Cramer ontving langzamerhand veel er kenning voor zijn aanpak. Hij moest zich vaak schikken naar zijn vedetten, maar Franz Beckenbauer c.s. kreeg hij toch zo ver dat ze zich ook tijdens de trainingen gingen uitsloven. Dat indachtig het prin cipe van Cramer dat hij slechts kan werken onder de voorwaarde dat „alle spelers zestien uur per etmaal werkten en bereid zijn dit 24 uur te doen als dat nodig is." Het huidige Bayern is nog niet op alle fronten met het Ajax uit zijn topjaren te vergelijken. Bayern mist het briljante, dat Ajax kenmerkte. Een Duits sportblad schreef treffende- Waar Ajax danste, moet Bayern zich in alle bochten wringen en zweten. Maar Ajax ging op als een ster en lichtte een tijd lang en doofde daarna even snel als een doorgebrande gloeilamp. Van de Ne derlanders bleef niet veel meer over dan de herinnering aan iets geniaals. Bayern heeft het in zich langer aan de top te blijven." 'ANGAS Hermie Kuiper heeft er gisteren in t vijftiende etappe van de Ronde van Spanje oor gezorgd dat het werkelijke spel om de tidersposities is begonnen. Hij gaf halverwege It etappe, die van Gijon naar Cangas de Onis •ver een afstand van 141 kilometer ging, de >*ozet tot een ontsnapping van negen renners uit iet peloton. Juiten Hennie Kuiper zaten in deze groep de ■ortugees Agostinho, de Belg Loos en de Span aarden Lopez-Carril, Oliva, Nazabel, Ocana, Aja u Pesarrodona. In de verzengende hitte van toord-Spanje gaf Kuiper het tempo in de kop- Poep aan, om, nadat eerst een berg van de tweede categorie was bedwongen, in de eindsprint de zege t laten aan de Spaanse veteraan Vicente Lopez-, Carril. Joaquim Agostinho nam de leiding in het algemeen klassement over van Dietrich Thurau. tuiper (op acht seconden) en Ocana (op 31 secon- *°0, met de Baskische bergen in zicht, zijn de fwancrijkste concurrenten. De Nederlanders moesten flinke klappen incasse ren. Bert Pronk eindigde op 3 minuten 12 secon den, maar de overigen hadden meer dan achttien minuten achterstand. Gerrie Knetemann staakte de strijd. Uitslag vijfüende etappe van Gijon naar Cangas over 141 kilometer: 1. Lopez-Carril (Spa) 3 uur 52 minuten en 32 seconden (met bon. 3.52.22), 2. Loos (Bel) z.t. (met bon 3.52.28;), 3. Kuiper (Ned) z.t., 4. Agostinho (Port) z.t., 5. Oliva (Spa) z.t., 23. Bert Pronk (Ned) z.t., 38. Cees Priem (Ned) op 18.06, 46. Gerben Karstens (Ned) op 23.17, 50. Aad van den Hoek (Ned) z.t., 51. Fedor den Hertog (Ned) z.t, 54. Henk Prinsen (Ned) z.t., 56. Jan van Katwijk (Ned) z.t Algemeen klassement: 1. Agostinho 73 uur, 39 min., 30 sec., 2. Hennie Kuiper op 9 sec., 3. Ocana (Spa) op 31 sec., 4. Pesarrodona (Spa) op 51 sec., 5. Nazabal (Spa) 34. lad dePnH«k"De ,Weede Pla3,S V3n Hennie KljiPer W3S 90ed VOOr 46 58.44. Fedor den Hertog op 53.18,47. jan van Katwijk een overwinningsgebaar. De Nederlander heeft uitsteken- op 59.43,48. Henk Prinsen op 1.00.40. vooruitzichten OD de leiderstrui. OOK BLESSURE DAHLQVIST EINDHOVEN - Naast Ralf Edström, heeft bij de wedstrijd Zweden-Denemarken ook Peter Dahlqvist een blessure opgelopen. Dahlqvist heeft last van zijn knie. Manager Ben van Gelder van PSV is, om begrijpelijke redenen, bijzonder ongelukkig met de situatie. "PSV echter", zei hij, "Kan er niets aan doen. Wij zijn verplicht de Zweden voor zes interland wedstrijden vrij te geven per kalenderjaar. De Zweedse voetbal bond bepaalt voor welke wedstrijden. Die voorwaarde wordt bedongen voor een Zweedse kandidaat-international een Contract tekent. In Zweden wordt totaal geen rekening gehouden met onze belangen. Wij zitten in de beslissende fase van de competitie, maar toch worden Edström en Dahlqvist gevraagd voor in feite onbelang rijke wedstrijden. Zoals een paar weken geleden het vriendschappe lijke duel met Oostenrijk. Toen raakts Edström ook geblesseerd". De contractuele overeenkomst betreffende het vrijgeven voor inter landwedstrijden, houdt in dat als de Zweden voor 1 juni, de uitwedstrijd tegen Finland in Helsinki, weer Edström en Dahlqvist oproepen, PSV hen zondermeer moeten afstaan. Van Gelder: "Zweden heeft namelijk pas twee keer de spelers gevraagd en dat houdt in dat zij nog recht hebben op vier wedstrijden. PSV staat marhtolnoë" Noordwijk in strijd om zaterdagtitel ZEIST Vertegenwoordigers van de zaterdagkampioenen Noordwijk en IJsselmeervogels stelden in het KNVB-Centrum te Zeist de data voor de duels om het algeheel zaterdagkam pioenschap vast. Op 29 mei wordt in Spakenburg gespeeld, op 5 juni in Noordwijk. Een eventuele beslissingswedstrijd wordt op 12 juni in een nader vast te stellen plaats gespeeld. Bridgedames zwak MONTE CARLO Nederland heeft gisteren in de tiende ron de van de Bridge-OIympiade in Monte Carlo gewonnen van de Nederlandse Antillen met 11-9. Nederland voegde aan de score negen punten toe in de ontmoe ting tegen Griekenland en ver volgens dertien tegen de Finnen. De Nederlandse dames leden twee zware nederlagen tegen Frankrijk en Italië, beide keren met 1-20.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15