Spanje weer in gesprek met de EEG Ook in Joego-Slavië duizenden daklozen door aardbevingenreeks aktueel Hi fieidócSouAOiit Stil protest tegen behandeling psychiatrische patiënten Yaag verloop Unctad RPS voor ruim twee ton opgelicht Geen nieuwe gegevens Ulrike Meinhofs dood lONDERDAG 13MEI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Gronden voor vrijstelling van dienstplicht zijn verruimd (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG De vrijstel lingsregeling voor dienst plichtige militairen is ver ruimd. Dienstplichtigen die na 1 juli aanstaande opkomen in militaire dienst en die vóór de da tum van opkomst ge trouwd en tevens kostwin ner voor hun gezin zijn, zullen in het algemeen ge sproken niet meer in dienst hoeven. Minister Vredeling heeft dit gisteren bekend gemaakt. Volgens de huidige regeling krijgen alleen de dienst plichtigen die ten tijde van de eerste oproeping ge huwd en kostwinner waren, vrijstelling. De maatregel van minister Vredeling maakt het derhalve moge lijk dat ook zij die tussen de datum van eerste oproe ping en de datum van op komst kostwinner van een gezin zijn geworden, dis pensatie van militaire dienst krijgen. Als gevolg van de nieuwe regeling zal het beschikbare aantal dienstplichtigen met onge veer 3000 man teruglopen. illlllliiilillilllilllllilllllllllllliilllllllllllllljllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilfiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu (Van onze correspondent) BELGRADO-UDINE In het noordwesten van Joego-Slavië zijn door de aardbeving van vorige week donderdag, die in Italië aan honderden het le ven heeft gekost, duizenden mensen dakloos en er is aan zienlijke schade, zo hebben of ficiële kringen in Belgrado woensdag gezegd. Het zwaarst getroffen is het dorp Bregin waar nog maar 30 van de 150 huizen overeind staan. In het gebied van Tol- min zijn 2600 daklozen en ook de omgeving van Mova Gorcia is zwaar getroffen. Ongeveer 8000 mensen over nachten in tenten omdat zij niet in hun huizen durven te blijven. De aardschokken en instortin gen van gisternacht in het Noord-Italiaanse rampgebied van Friula hebben een golf van paniek veroorzaakt. Hoe wel de seismologen blijven be weren dat het logische natril lingen zijn om de bodem volle dig tot rust te brengen, blijven honderdduizenden mensen in het betrokken gebied de nach ten in de openlucht, in tenten en caravans doorbrengen. De jongste schokken hebben de toch al enorme schade ver groot. Volgens nog onbevestig de berichten wordt een aantal personen vermist, onder wie twee automobilisten, die met hun auto getroffen zouden zijn door vallende rotsen. De getroffen centra van Ge- mona en andere dorpen zijn nu volledig afgesloten vanwe ge het toégenomen gevaar voor instortingen. Het electri- sche leidingennet in het gebied is nagenoeg hersteld, evenals de telefoonlijnen, die evenwel doorlopend overbelast zijn. De sanitaire situatie in het ramp gebied is redelijk. Het gevaar voor epidemische ziekten is nagenoeg geweken. De medi sche autoriteiten in het gebied maken zich wel ernstig zorgen over de nawerking van de aardbeving bij veel overleven den. Vooral kinderen blijken nu, dagen na de ramp, plotse ling shock-verschijnselen te vertonen. Ook volwassenen storten onverwachts nog in. In Osoppa is gisteren in de keuken van een intact geble ven huis de trouwmis opgedra gen voor twee verloofden, die ondanks de aardbeving wilden trouwen. De beide echtelieden trouwden in dezelfde kleren die ze droe gen toen de aardbeving zich vorige week donderdagavond voordeed. De EEG heeft financiële hulp ten bedrage van 250.000 gul den beschikbaar gesteld. Later zal daar nog een miljoen gul den bijkomen. Bovendien zond de EEG 150 ton melkpoeder naar het rampgebied. De Ame rikaanse Senaat heeft besloten tot een financiële hulpverle ning van circa 67 miljoen gul den. Uit veel landen stromen hulpgoederen naar het rampgebied in Noord-lta- lië Gisteren kwam op de luchthaven van Rome een grote partij kleding en dekens aan geschonken door een katholieke Amerikaanse organisatie. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllillllll lIROBI Afgevaardigden van rijke en arme landen hebben uiting gegeven aan hun groeiende bezorgdheid over het age verloop van de vierde conferentie van de Verenigde Naties >r handel en ontwikkeling. Hun grief is dat de conferentie in irobi al haar tweede week is ingegaan, zonder dat men een heeft gemaakt met de moeilijke en gedetailleerde onderhan- lingen over de grondstoffenproblematiek, de schulden van de rde Wereld en de overdracht van technologische kennis. het dinsdag het ideologische conflict tussen Moskou en Peking it de conferentie beheerste, gisteren werd de bijeenkomst geken- :rkt door de Israelisch-Arabische tegenstellingen. Toen de direc- •-generaal van het Israëlische ministerie van justitie, Mayer ibbay, het woord kreeg, verlieten de Arabische en verscheidene frikaanse gedelegeerden de zaal. De afvaardigingen van o.m. iopië, Nigeria en Oeganda bleven zitten. de plenaire vergadering van gisteren waarschuwde de secreta- •generaal van de Parijs gevestigde internationale Kamer van jophandel, de Zweed Carl-Henrik Winqwist, de Derde Wereld ïn döjor, onrealistische verlangens. Volgens hem kan de gevraagde ^verdeling van de rijkdom in de wereld ten gunste van de arme pvden de economische problemen van de wereld niet oplossen. denkbeeld van een herverdeling is statisch. Waneer dit wordt pegfpast, zullen de resultaten te verwaarlozen zijn, niet alleen als enig van de explosie van de wereldbevolking, maar ook omdat m de praktijk een dergelijk plan politiek onaanvaardbaar is voor degrote donor-landen, aldus Winqwist. Geen contrabande lan boord Friso 'an een onzer verslaggeefsters) OTTERDAM De politie en F douane hebben aan boord m de Panamese kustvaarder riso, die zondag vastliep op de uidhollandse kust ter hoogte a Terheijde, geen smokkel- ir aangetroffen. De politie had een tip gekregen dat er dergelijke waar op het schip zou zijn en bovendien was een ander vaartuig in de buurt van de Friso waargenomen. Op verzoek van de politie werd de gestrande kustvaarder, die bij eerdere bergingspogingen gezonken was, gelicht en naar de Rotterdamse haven gesleept. Een onderzoek naar contraban de heeft echter niets opgeleverd. al vier Hughes testamenten VEGAS (AP) Op het oeentehuis van Las Vegas i woensdag weer twee nieu- testamenten van multimil- Howard Hughes inge vangen en gemeentesecretaris Russel Waite zei dat de zaak nu behoorlijk uit de hand aan het lopen is: „Het publiek kan er lol om hebben maar wij zitten er maar mee. MS maakt mode betaalbaar 1- Modieuze regenmantel in Diolcn/katoen j j V Met afneembare pelerine. In o.a. rood, Jjl L J marine en zwart. M: 34 t/m 48 I2Q." mantelspeoaltsc 2. Sportieve regenmantel in polyester/ katoenen gabardine. Fraai doorgestikt. M: 38 t/m 48 98.- Leidscnhagc C ROUPIERSCHOOL In Haarlem is gisteren een begin gemaakt met de inrichting van het opleidingscentrum voor croupiers. Op de foto: het installeren van een roulettetafel. De afgestudeerden van dit opleidingsinstituut zullen in de tpekomst de Nederlandse casino's gaan bemannen. Uitstel gevraagd invoerrechten op nieuwe aardappelen nog drie maanden langer op te schorten. De huidige opschorting geldt tot 20 mei. De landbouwministers zullen volgende week bijeenko men om zich te beraden over verlenging van deze maatrege len. De Europese consumentenorga nisaties zien in verdere opschor ting een middel om meer nieu we aardappelen van buiten de EG (voornamelijk uit het Mid- nieuwe piepers DEN HAAG (ANP) Het be stuur van de BEUC, de overkoe pelende organisatie van consu mentenbonden binnen de EG, heeft een dringend beroep ge- llct iTllu_ daan op de landbouwministers ddland^-'z*eegeb*ied) tegen aan- van de Europese lidstaten om vaardbare prijzen aangeboden de heffing van invoerrechten te krijgen. Philips: 73 pet meer winst in le kwartaal EINDHOVEN (ANP) Phi lips heeft over het eerste kwar taal van 1976 een nettowinst be haald van 104 min ofwel 73 pet meer dan in het eerste kwar taal van 1975. In het eerste kwartaal van 1975 bedroeg de nettowinst 60 min. Deze winst was 75 pet lager dan die in het eerste kwartaal van 1974. De omzet steeg in het eer ste kwartaal van dit jaar met 20 pet (vorig jaar een daling van 1 pet) van '5.786 min tot 6.926 min. Het bedrijfsresul taat verbeterde met 29 pet. (vo rig jaar daling van 52 pet) van 313 min tot 205 min. STRAATSBURG (ANP) De Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de Europese gemeenschappen, voert verkennende besprekingen met Spanje over aanpassing van het bestaande handelsverdrag. Dit heeft sir Christopher Soames, in de Commis sie belast met buitenlandse aangelegenheden, in het Europese parlement meegedeeld. De EEG brak de onderhandelingen over de vorming van een vrijhandelszone tussen Spanje en de gemeen schappen af na de doodvonnissen van eind september, maar verklaarde zich in januari bereid deze te hervatten. Maar Spanje, aldus Soames, heeft geen belangstelling meer voor een vrijhandelszone en de regering in Madrid wil „een voldoende democratische situatie" creëren om binnen een twee jaar met succes een aanvraag om volledig lidmaatschap te kunnen indienen. Het parlement nam een resolutie aan volgens welke „in ruime mate" amnestie moet worden verleend aan alle politieke gevange nen in Spanje, en herstel van de individuele, politieke en syndicalis tische vrijheden en spoedige erkenning van het bestaansrecht van „alle" politieke partijen (inclusief de communisten) „van fundamen teel belang" is. Socialisten, communisten en christen-democraten hadden aanvankelijk amnestie zonder meer gevraagd. Een groep van 126 rechtse afgevaardigden naar de Spaanse Cortes heeft gisteren een scherpe aanval op de regering van premier Navarro gedaan. Zij beschuldigen de regering van „onwettig handelen" en „schending van de door Franco nagelaten rechts staat". Met name spreken zij zich uit tegen de voorgestelde vakbondshervorming die het beginsel van de eenheidsvakbond geweld zou aandoen. Pijnlijke verrassing Met de prijzen is het nu wel goed mis. Het vermoeden bestond al geruime tijd, dat de regering nooit zou kunnen bereiken, wat zij zich ten doel gesteld had: de prijsstijging dit jaar binnen acht procent te houden. Zij kan dit na het bekend worden van de cijfers van gisteren, wel vergeten. Met alle mogelijke gevolgen vandien. Het zal immers nie mand verbazen, wanneer straks van alle kanten de eis op tafel komt voor een al of niet gehele prijscompensatie. En deze zal dan al snel naar vijf procent gaan. Zonder meer rampzalig zou het zijn, wanneer volgende maand opnieuw een sterke prijsstijging te voorschijn komt Daarmee hebben we dan opnieuw een forse inflatie binnen gehaald, die wederom een aanslag op de koopkracht zal doen. Het pijnlijkste is echter, dat de regering nu al moet toegeven de prijzen niet meer in de hand te hebben. Want daarop komt de uitspraak van minister Lubbers neer, die onomwonden zegt geen maatregelen te kunnen bedenken, om dit waar te maken. Het klinkt natuurlijk wel eerlijk, jammer is echter, dat de regering het min of meer had kunnen veronderstellen. Niet alleen de diverse prijzen in de particuliere sector, maar ook - en wellicht zelfs zeer sterk - de verhoging van de tarieven en de huren hebben daartoe bijgedragen. De regering is daartegen voortdurend gewaarschuwd en waar achtig niet alleen door de oppositie, die dit in feite politiek- plichtmatig moet doen. Ook de bevriende fracties en de even bevriende vakbonden hebben herhaaldelijk waarschu wende woorden ge-uit. Niet ten onrechte, zoals nu al, nog binnen het eerste halfjaar 1976 blijkt. Van een onzer ver slaggevers DEN HAAG Een groep oplichters heeft ongeveer 225.000 gulden buit gemaakt door bij in totaal 56 postkanto ren in Den Haag en Rotterdam geld op te nemen op vervalste spaarbankboekjes van de Rijkspost spaarbank. De falsi- ficateurs voerden daartoe op één dag ximaal toegestane be- aan het licht, toen drag, 4000 gulden, men achteraf de op uitbetalen op een die rijbewijzen ver- u<»«u lUv vals spaarbankboek- melde namen en een goed voorbereide Dij de oplichtings- nummers natrok, tocht langs de post- ac^e 's ë^bruik ge- Men beschikt niet kantoren, waarvan maakt van valse over duidelijke signa- er ongeveer 20 in stemPels en gefin- lementen van de da- Den Haag gevestigd 6®^rde lijbewijzen, ders. Zelfs is nog on- zijn, uit. die als legitimatie ge- duidelijk, door hoe- Bij elk postkantoor bruikt werden. De veel mensen de op- het men zich het ma- opUchtmg kwam Pas lichting is uitgevoerd. DOEK VALT VOOR CITROÉN Het doek van de zelfstandigheid is voor de Franse automobielfabriek Citroën gevallen. De directie van de Peugeotfabriek heeft gisteren bekendgemaakt dat zij Citroën volledig heeft overgenomen. Beide merken zullen wel hun eigen modellenprogramma blijven voortzetten. STUTTGART (Reuter-AFP) Een nieuwe Meinhofs vroegere advocaat Michael Ober- hjkschouwing op Ulrike Memhof, die zondag winter woensdag meegedeeld, dood in haar cel werd aangetroffen, heeft bevestigd dat de Westduitse anarchiste door De lijkschouwing is op verzoek van Ulrikes ophanging om het leven is gekomen, zo heeft zus, Inge Wirike-Zitzlaff, verricht door de Hamburgse patholoog Jansen. De officiële gerechtelijke autopsie had eerder al tot de conclusie geleid dat Ulrike Meinhof zelf moord had gepleegd. Succes PLO op conferentie ISTANBOEK (Reuter) De zevende conferentie van ministers van buitenlandse zaken uit 42 islamitische landen is gisteren in Istanboel van start gegaan met een succes voor de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO). In zijn openingstoespraak erkende premier Soeleiman Demirel van Turkije de PLO formeel als „enig legitieme vertegenwoordiger" van het Palestijnse volk. Op niet te lange termijn zal de PLO een „verbindingsbureau" in Turkije mogen openen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Uit protest tegen het uitblijven van een betere regeling van de recht spositie van psychiastrische patiënten gaat de Werkgroep Krankzinnigenwet, waarin di verse groeperingen in de psy chiatrische gezondheidszorg vertegenwoordigd zijn, aktie voeren tegen het beleid van de regering. De werkgroep is ontevreden over de naar zijn oordeel trage" behandeling van hetWetsontwerp Bijzon dere Opnemingen in Psychia trische Ziekenhuizen (B.O.- P.Z.), dat al in april '71 bij de Kamer werd ingediend. Dins dag 25 mei houdt men een stille tocht door Den Haag, waarbij men Kamervoorzitter Vondeling een petitie wil aan bieden. Diezelfde dag wordt in Den Haag door de werk groep een hearing gehouden over het wetsontwerp, waar op vanuit de psychiatrie veel kritiek is. De komende week wil men met aktiviteiten in diverse plaatsen in ons land de aandacht vestigen op de problematiek, dit alles onder het motto „te gek om vast te zitten". Het Wetsontwerp B.O.P.Z., dat momenteel in behandeling is bij een door staatssecretaris Hendriks ingestelde werk groep (de zgn. Kommissie Van Dijk), vormt een nieuwe rege ling van de rechtspositie van zogenaamde „onvrijwillig" op genomen patiënten. De huidi ge oude regeling stamt uit de Krankzinnigenwet, die in 1884 werd ingevoerd. De onvrijwil lig opgenomen patiënt heeft volgens de wet uit 1884 nauwe lijks enige rechten. Het nieuwe wetsontwerp wil de patiënt meer rechten geven. De Werkgroep Krankzinnigen wet, die in '74 werd opgericht op initiatief van Release in Haarlem uit ongerustheid over de trage behandeling van het wetsontwerp, heeft overigens ook op dit nieuwe wetsont werp veel kritiek. Men verwijt de makers van het ontwerp, dat zij zwijgen over het recht van de patiënt om inzage te krijgen in zijn dossier en de zeggenschap van de patiënt over wat er na ontslag met dat dossier gebeurt. Volgens de werkgroep blijft op die manier de huidige situatie voortduren dat iemand nog jaren na ont slag uit de inrichting moeilijk heden ondervindt bij het vin den van werk of bijvoorbeeld het verkrijgen van een rijbe wijs. Andere bezwaren van de werkgroep tegen het wetsont werp B.O.P.Z. zijn het ontbre ken van het recht van de pa tiënt op vrije briefvyisseling en het recht op behandeling. Ook vindt de werkgroep dat het wetsontwerp voorbijgaat aan de veranderde inzichten in de psychiatrie, volgens welke de psychiatrische patiënt steeds minder wordt gezien als een ziek mens, maar steeds meer als iemand die is vastgelopen in relaties met anderen en met zichzelf. Deze bezwaren had men naar voren willen brengen op de hearing, die in februari '75 werd beloofd door een bijzon dere Kamercommissie over deze zaak. Eerst moest echter gewacht worden op de Memo rie van Antwoord op het wets ontwerp. Begin februari dit jaar werden door de Kamerle den Voogd en Haas-Berger vragen gesteld over het uitblij ven van dit Memorie van Ant woord. Staatssecretaris Hen driks antwoordde op 8 maart dat dit nog wel enige maanden op zich zou laten wachten. De werkgroep, die uit protest tegen deze gang van zaken nu zelf een hearing gaat houden, wil hiermee de Kamerleden en de buitenwereld inlichten over zijn standpunt. De hearing vindt op 25 mei plaats in Nieuwspoort aan de Hofsingel in Den Haag van vier tot zes uur. De stille protesttocht, die vooraf wordt gehouden vanaf het Haagse Malieveld, begint om half drie. Onder de deelne mers worden vele patiënten, ex-patiënten, verpleegkundi gen en andere betrokkenen uit de psychiatrische gezondheids zorg verwacht CITROËN* MEMO Maag de Citroënagent informatie over: «GS-ANWB Consumentennapport «Leasing Ol b.l Citroen Nederland, tel. 020-7311 81 toestel 223. Veilingen Le Reve 20-35, Tros 30—35. Rozen: Zwemania, Ilona, Sonia, Roklea, Liferane, La Minuette, Lara, Baccara, Ma nna. Mercedes. Teach Inn, Golden Times Mirugold, Gemengd. Esther Ofarim, Gol den Belinda. Marimba 10—29. Diversen: Violieren 1325, Orch. Cymbi- n 60—85, Ore. Import 4a125. Gerbera 160—200. Impatiens 60—85. Sl Paulia 85-105, Scindapsus 670-680. Per bos: Iris: Ideaal 60120. Prof. Blauw 115—165, Purper Sensation 120—145, Dero- nicum 60-85, Esther Read 130-160. Dui zendschoon 90—140, Brodea 120—175, Campanula 235—340, Camasia 30—60, Chrys. Spider 185225, Tulpen 5095, La thyrus 50—95, Freesia 50—160, Colvil.: Nymph 210—270, Robinette 140—175, Rose Charme 75-130, Prins Claus 125-150. Katwijk, 12 mei, groenten Spitskool 134. Prei 27-62. Andijvie 20-24. Peterselie 46 Rabarber 4056. Radijs 17—37. Selderij 21-26. Sla 15-80, Bosui n 20-38. Weeroverzicht Morgen zullen er flinke zonnige perioden zijn en het blijft op de meeste plaatsen droog. Om een lagedrukgebied, waarvan het dieptepunt vanmorgen boven, het Skagerrak lag, wordt mei noordwestelijke winden vrij koude lucht naar Nederland ge voerd. In deze lucht komen op klaringen maar ook enkele buien voor. Een rug van hoge- luchtdruk trekt via de Britse eilanden oostwaarts en deze zal morgen het weer bij ons gunstig beïnvloeden. De temperaturen blijven aan de lage kant. Vooruitzichten voor zaterdag: Overwegend droog en tempera turen aan de lage kant Weersvooruitzichten in cijfers: voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 9 Min. temp.: omstreeks 5 graden Max. temp.: omstreeks 15 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog et maal: 60 procent Eindhoven Den Helder i Luchth. R'dam i Locarno Las Palmas New York

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13