Opbrengststijging bij bloementeelt te gering om kosten op te vangen zuivenand Nederland neemt kwart van wereldkaasexport voor zijn rekening halfboter Vijf miljoen voor bloemenreclame Gebruikte studieboeken gooi je niet weg en nieuwe kosten een nap geld. GROENTESORTIMENT BREIDT ZICH UIT MEER CHRYSANTEN, SNUGROEN, GERBERA'S BOLLENVAK IN BAN VAN GROENE VEIUNGEN DEN HAAG De stijging van de opbrengst in debloe- menteelt gedurende de laatste twee jaar is onvoldoende om de kosten op te vangen, zodat het arbeidsinkomen wordt verkleind. Dit blijkt uit een overzicht van het Landbouw- Economisch Instituut over het laatste jaar door de Ver eniging van Bloemenveilingen in Nederland. De gemiddelde kosten voor de snijbloementeelt per vierkante meter zijn sinds 1960 vergele ken met die over het afgelopen jaar, gestegen van 14,05 tot ƒ44,-. De opbrengst per m2 steeg in dezelfde periode van ƒ19,20 toto 41.- met een be rekend overschot per m2 van 5,15 tot 3.- per m2. De glasoppervlakte per bedrijf nam in dezelfde jaren toe van gemiddeld 2960 m2 tot 7000 m2. Dieptepunt Het dieptepunt voor de bloe menteelt was in het jaar 1973, toen het netto overschot op nul moest worden gesteld, na dat in 1970 dat was gedaald tot 45 cent. In 1974 bedroeg ge noemd overschot 1,25 per m2. De kosten blijken in 15 jaar te zijn verdrievoudigd, te gen een verdubbeling in de opbrengst. Vooral de laatste vijf jaar zijn de kosten sterk gestegen, namelijk van 26,70 in 1970 tot 44.- het afgelopen jaar. De uitbreiding nam de grootste sprong van 1970 tot 1973, namelijk van gemiddeld 4360 m2 per bedrijf tot 5900 m2: De arbeidskosten stegen van 4,90 per m2 in 1960 tot 14,20 in het afgelopen jaar Chrysantenpluk. met de sterkste stijging van arbeidskosten per vierkante 10,45 in 1970 tot 12,10 in meter minder snel zijn geste- 1973 per m2. gen dan die per uur, doordat De VBN constateert, dat de de arbeidsproduktiviteit is ver beterd, daar anders de ar beidskosten per vierkante me ter in 1975 ongeveer 28 zou hebben bedragen. Dat heeft wel geleid tot groter investeringen en tot het doen van aanschaffingen. De gelei delijke aanpassing van de aardgasprijs heeft de Neder landse bloemisterij bewaard voor nog slechtere bedrijfsre sultaten. Inkomens Over de inkomens constateert het LEI, dat per ondernemer de gezinsinkomsten in 1960 20.000 bedroegen en in 1974 45.700. Bedroeg het netto overschot in 1960 nog 54 en in 1965 48 procent, in 1970 was dat gedaald tot 5 procent, in 1973 tot 1 procent en over 1974 is dat negatief. Het beeld van de potplantenteelt is al niet veel beter. Bij een gemiddelde glasoppervlakte van 1900 m2 per bedrijf in 1960 met 33,30 als opbrengst, valt een uitbrei ding te constateren tot 2400 m2 in het afgelopen jaar met 83,45 als opbrengst. Maar was er in 1960 nog een netto overschot van 5,90 per m2, in 1974 was die gedaald tot 70 cent. Over het afgelopen jaar berekent men een negatief van 2,45. De kosten stegen van 27,40 in 1960 tot 45,65, en 85,90 over het afgelopen jaar. Er wordt een voortgaande groei van de teelt van potplan ten verwacht, omdat er nog geen verzadigingsbeeld wordt gezien. Juist uit de snijbloe menteelt, wordt sterker over schakelen op de potplanten verwacht. aatslt I PRODUKTSCHAP VOOR ZUIVEL: ?nt •er ei en 0| tig ja (70) e cfkaa 194 m wo /ereni rschei erbon •ranje ïdailli rerffa rune eg- u int! zij dl ïtpaai i tien word assen-1 ijf to llecti LStma Dat i 'engs ui dei RIJSWIJK - De Nederlandse kaasindustrie speelt een lei dende rol in de wereldzuivele- conomie. De produktiewaarde van de Nederlandse kas was aldus het produktschap voor zuivel in 1975 ca. 1,8 miljard gulden, de exportopbrengst bedroeg 1,1 miljard maar Ne derland neemt een kwart van de wereldkaasexport voor zijn rekening. Bijna veertig pro cent van de melkaanvoer in Nederland wordt tot kaas ver- Van de Nederlandse kaaspro- duktie bleef in 1975 ca. 36% in eigen land, 51% werd naar EEG-landen geëxporteerd en 11% naar andere landen. De afgelopen tien jaar is de ex port naar de EEG steeds be langrijker geworden, het aan deel in de totale afzet steeg in die periode van 46% naar 51%. De Nederlandse kaas heeft in vele EEG-landen een belang rijke plaats kunnen veroveren. Zo bedraagt het aandeel dat de Nederlandse kaas uitmaakt van het totale kaasgebruik in België ca. 37%, in Duitsland (excl. kwark) 25% en in Enge land 7%; in Frankrijk en Italië daarentegen nog slechts resp. ca. 3% en 2%. De Nederlandse kaasexport wordt verzorgd door een vrij groot aantal exporteurs. De kleinsten buiten beschouwing gelaten, betekent dat er in 1974 45 exporteurs waren met elk een uitvoer van meer dan 100 ton per jaar. De vier groot sten verzorgden 75% van de totale export. Tien jaar gele den waren er nog 60 expor teurs met meer dan 100 ton en' hadden de vier grootsten ca. 60% van de kaasuitvoer in handen. Fabrieken In de Nederlandse kaasindus trie is op het ogenblik op basis van de vervangingswaar de ca. ƒ1,— miljard geïn vesteerd. De laatst gebouwde kaasfabrieken kunnen mo- VERGADERING BLOEMISTERIJ LISSE In het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse wordt dinsdagmiddag 18 mei de jaarvergadering ge houden van de vereniging J)e Nederlandse Bloemisterij". Na een openingswoord door de voorzitter, mr. P. P. A. Teunissen, volgt behandeling van de jaarverslagen. Het bestuur stelt voor aan het Produktschap voor Siergewas sen en Bedrijfschap voor Groothandel in Bloemkweke rij produkten te verzoeken, in totaal ruim f 5 miljoen uit de heffingen te bestemmen voor in dit jaar te voeren onper soonlijke reklame en voorlich ting in binnen- en buitenland ter bevordering van de afzet. Met het oog op de nog voort durende toename van de bloe misterijproduktie, wordt die noodzakelijk geacht. Verder wordt voorgesteld f 593.000 subsidie te verlenen aan het proefstation te Naaldwijk, waar 25 procent van de onder- zoekcapaciteit wordt gebruikt voor de bloementeelt. Voor het Laboratorium te Lisse wordt een verhoging van de subsidie tot een nader te bepalen be drag gevraagd. menteel elk tenminste 100 mil joen kg melk verwerken, over eenkomend met een kaaspro- duktie van ruim 10.000 ton. Het stichten van een dergelij ke fabriek vergt ca. 25,— miljoen. Slechts twee van de huidige fabrieken haalden in 1974 een dergelijke produktie. In 1974 waren er 104 kaasfa brieken; de gemiddelde pro duktie per bedrijf bedroeg 3600 ton. Het aantal werkne mers in de kaasindustrie be draagt ca. 5000, daarnaast vin den er nog ca. 4000 mensen werk in de kaashandel en de kaasopslag. 't botert bestmet de slanke lijners Half zo vet als roomboter. Voor tafelgebruik. In handige kuipjes. I Smeerzacht uit de koelkast. Daarom nog vóór de vakantie naar de Slegte, die van je koopt wat nog bruikbaar is (niet ouder dan zo'n 3 jaar) en je verkoopt wat je hebben moet (voor zover voorradig).'t Scheelt aanzienlijk (I in tijd en geld. Qf) De Slegte is een goeie voor studieboeken. Boekhandel J. de Slegte B.V.. Breestraat 73, Leiden, Tel.: 071 - 12 20 07 Ook al verloopt het wat voorzichtig, het voorjaar kondigt zich toch langzaam maar zeker aan. Dit valt ook af te leiden uit het toenemen van het groentesortiment. De keu ze voor de consument wordt steeds groter. Om een indruk te krijgen van wat er zoal te koop is en voor welke veilingprijzen de gewassen verhandeld worden, volgt nu een overzicht. Bloemkool, de aanvoer van zowel glasbloem kool als van winterbloemkool (deze bloem kool wordt hoofdzakelijk in Zeeland in de winterperiode geteeld en in het voorjaar geoogst) zal geleidelijk verder toenemen, het gevolg hiervan zal zijn dat de huidige prijs van gemiddeld 1,65 per stuk, zich niet zal kunnen handhaven. Afhankelijk van de sortering varieert de prijs van snijbonen van ƒ4,80 tot ƒ6,70 per kg., de aanvoer van snijbonen zal spoedig verder toenemen waardoor de prijzen meer onder druk komen. Voor sperziebonen komt de gemiddelde prijs neer op ƒ7,60 per kg. De Hollandse bonen worden beter betaald dan de Egyptische en Spaanse sperziebonen, die tegen een prijs van 3,50 per kg. ingevoerd worden. Het aanbod van andijvie is nog steeds ruim, het gevolg hiervan is dat de prijs rond de 65 cent per kg. draait. Nu het weer wat warmer wordt valt te verwachten dat de belangstelling voor dit gewas wat minder wordt en de prijs zich niet zal kunnen handhaven. De aanvoer van vollegrondspi- nazie is nu goed op gang gekomen, dit is een belangrijke oorzaak waarom de prijs op 44 cent per kg. is gekomen. Postelein noteer de een prijs van 1,20 per kg. Daar er nog een ruime aanvoer van waspeen is staan de prijzen voor bospeen nog onder druk. Toch is de belangstelling voor dit gewas goed, de veilingpnjs kwam op 1,40 per bos. Door de beperkte aanvoer van pepers kunnen de prijzen zich op een aantrekkelijk niveau handhaven nl. 12,40 per kg. Door de vlotte aanvoer van rabarber is de prijs gedaald naar 47 cent per kg. Voor rettich wordt 40 cent per stuk betaald. De prijs van radijs weet zich goed te hand haven en het ziet er naar uit dat er geen veranderingen zullen ontstaan omdat het aanbod afneemt, de prijs komt thans neer op 80 cent per bosje. Selderij wordt voor 14 cent per bosje ver kocht. Peterselie is wat duurder nl. 28 cent per bosje. Raapstelen noteerden een prijs van 33 cent, eveneens per bos. Tuinkers brengt 30 cent per doosje op. Prei is het hele seizoen al goed betaald, dit geldt nog Bij de aanvoer voldoen de tomaten soms niet aan de voor export gestelde kwaliteitseisen. Ze moeten dan wordei^ uitgezocht. steeds gezien een kilo-prijs rond een gulden. Peulen worden verhandeld voor 10 gulden per kg. Spitskool noteerde een prijs van 1,47 per kg. Nu de temperaturen oplopen zal de vraag naar aardbeien waarschijnlijk toenemen, waardoor de prijzen niet beneden de 1,27 per doosje van 200 gr. zullen dalen. Er zijn inmiddels ook weer tuinbonen te koop, die uit Italië ingevoerd worden tegen een prijs van 1,40 per kg. Het teruglopen van de aanvoer bij sla en de weersverbete- ring zullen een gunstige uitwerking op de prijzen hebben, waardoor een gemiddelde prijs van 35 cent per krop ook de komende week mogelijk zal zijn. De Commissie van Europese Gemeenschappen heeft het erg druk met de referentie-prijzen voor kom kommers, deze worden bijna om de dag herzien. Met ingang van 1 mei is de invoerheffing voor Griekse komkommers afgeschaft en is de invoerheffing voor Bulgaarse komkom mers verlaagd van ƒ32,64 naar ƒ22,66 per 100 kg. De komkommerprijzen staan nog steeds onder zware druk en variëren van 21 tot 81 cent per stuk. Hopelijk kan beter weer hier verandering in brengen. De tomaten blijven zo'n beetje op hetzelfde prijspeil sudderen, zo'n 11 gulden per 6 kg. De paprika-prijzen weten zich goed te handha ven, voor de groene sorteringen komt dit neer op ƒ2,90 per kg. en voor de rode sorteringen zo'n 4,50 per kg. Nieuwe aard appelen gaan van de hand voor maar liefst 5 gulden per kg. In het algemeen kan worden gesteld, dat de opbrengst van de bloementeelt, beneden die van de kostprijs ligt. Want ook de afgelopen week heeft niet de zozeer gewenste verbete ring in het prijspeil gebracht. Met Moeder dag in het vooruitzicht, waren de verwach tingen weliswaar niet hoog, maar wel wat hoger gesteld, maar dat is er niet uitgeko men. De aanvoer was matig, mede als gevolg van het koelere weer. De CCWS had in de afgelopen week een totaal omzetcijfer van dicht bij de tien mil joen, namelijk 9.286.939,63 tegen 7.787.181,96 in dezelfde week van het vorig jaar. Maar hier staat tegenover, dat een totale aanvoer was van 13.298.891 stuks of bossen bloemen tegen 10.633.368 in het vorig jaar, zodat het hoger omzetcijfer daardoor is verklaard en geen hogere prijs betekent. Het waren voornamelijk de chrysanten snij- groen en gerbera's waarvan een ruimer aanbod was dan het vorig jaar. Dat had weer tot gevolg, dat de gemiddelde prijs lager lag. De anjers deden het iets beter. Om enkele gemiddelde prijzen te vermelden met tussen haakjes die van dezelfde week vorig jaar: anjers 29 ct. (21) troschrysanten 1,75 (2,50) fresia 1,78 (1,62) irissen 1,75 (1,43 snijgroen 1,23 (2,07) trosanjers ,282 (2,62) leliekelken 30 ct. (25) lelietakken 45 ct. (49) Het zijn vooral de chysanten, die al enkele weken beneden die van de kostprijs blijven, zoals men uit de noteringen kan zien. De omzet van de snijbloemen nam de afgelopen week weer de grootste plaats in met een waarde van 8.182.884,42 tegen 6.868.474,44 in dezelfde week van het vorig jaar. De pot- en perkplanten stegen in aan voer. Er is een toenemende vraag voor deze produkten, zodat de ruimer aanvoer wel kon worden verwerkt. Bloembakken doen verschijnen, waarin uitgebreide infor matie wordt gegeven over de aanschaf van bloembakken en welke planten. Hoe meer bakken en planten er worden aangeschaft hoe meer de gevels en balkons een fleurig aanzien ontvangen. De speciale „geranium- markten" die zo hier en daar worden gehou den, kunnen daartoe meewerken. Dé bloe menhandelaren zijn zeer ingenomen met de folder. Anjerexport In West-Duitsland is in het afgelopen jaar een opvallende toename van de anjer-export waargenomen. In 1974 werd voor een bedrag van DM. 1.247.000 aan anjers uitgevoerd, welke in het afgelopen jaar tot DM. 2,5 miljoen is gestegen. Aan jonge planten en potplanten werd voor een waarde van ruim DM. 12 miljoen geëxporteerd tegen ruim DM 8 miljoen in 1974. Het bollenvak staat vlak voor een nieuwe fase van het teeltjaar. In de komende week is men weer in de ban van de groene veilingen. De bloembollen worden dan op het veld verkocht. De verkoper heeft wat de verzorging yan het gewas betreft nog wel de nodige verplichtingen, maar het risico van bijv. een slechte oogst, is volledig voor rekening van de koper. Het groen veilen van bol- en knolgewassen is al heel oud en in feite is er in het systeem in de loop van honderden jaren weinig veranderd. De opdrachten om bollen groen te veilen worden vaak in januari of februari reeds gegeven. In de bloeitijd vindt dan het spektakelstuk plaats. De veilingen maken ver te voren plaats en tijden van de groene veilingen bekend en aan belangstelling pleegt het nimmer te ontbreken. Zodra de aangekondigde dag aanbreekt, arriveert de veilingdirectie compleet met afslagers en wat er nog maar meer bij een dergelijke voorstelling pleegt te behoren. Terwijl de afslager zijn radratelendespraakwaterval in beweging zet en intussen zijn pappenhei mers goed in het oog houdt, staan stroman nen gereed om het reeds gedane bod te verhogen en zo de prijs wat op te drijven. werd uitgevonden. Er is zelfs een groene bollenveiling bekend uit het de zeventiende eeuw. Om precies te zijn vond die plaats op 7 mei 1657 te Leiden. De grote opkomst van dit soort veilingen dateert echter uit het. laatst van de vorige eeuw. En toen omstreeks 1890 de tulpenteelt ook in het Westland goed van de grond begon te komen, ging men ook daar groen veilen. Sinds 1893 werden in dit gebied trouwens ook droge veilingen van tulpen gehouden. De bezoekers van groene veilingen werden anders wel in de watten gelegd. Ze kregen niet alleen hun kopje koffie, maar werden vaak ook op complete maaltijden onthaald. Niet omdat de veilingdirecties zo graag van hun geld af wilden, maar het totaal ontbre ken van verkeersmiddelen, dwong min of meer in deze richting. Bekend is dat men in Noord wijk na afloop van de veiling uit voerig ging eten en dat men een borrel kreeg uit een glaasje dat als randschrift had ,,'t Groeye en bloeye van Flora". Verzetje Gemoedelijk Het gaat er allemaal heel gemoedelijk aan toe, maar vroeger was het allemaal nog veel feestelijker. Toen kwam er zelfs een marke tenster met een vaatje oude klare aan te pas om de kooplust wat aan te wakkeren. Groene veilingen zijn al zo oud als de dag waarop de bloembollencultuur in Nederland Toen de verbindingen wat beter werden en de fiets meer gemeengoed werd, ging het verstrekken van koffie, broodjes en comple te diners sterk tanen. Dat was mede een gevolg van het feit dat onder de vele belang stellenden die de groene veilingen bezoch ten, zich ook heel wat lieden bevonden die totaal niet van plan waren om ook maar één bol te kopen. Ze kwamen kijken voor een verzetje, een brokje negentiende eeuwse re creatie, of wilden alleen maar kijken hoe de prijzen lagen. Ook zij werden van eten en drinken voorzien en dat ging de H. H. Veilingdirecteuren op de duur toch wat te veel in de papieren lopen. Nu moet hieraan direct worden toegevoegd dat ze het niet voor een prikje deden. De kosten bedroegen voor de koper maar liefst tien procent terwijl de opdrachtgever vijf procent op tafel moest brengen. Daar kwa men dan nog eens de kosten van de catalogi, de advertenties, e.d. bij zodat in totaal op deze veilingen 17% kosten drukten. Er is veel tegen geprotesteerd en op de duur is dat goudmijntje wel wat gecorrigeerd. Maar het veilen van bloembollen blééf een goede zaak. Tot vandaag de dag toe... Stand van de gewassen Wat de stand van de gewassen betreft, kan worden gezegd dat er in het bollenstreek tussen Haarlem en Leiden geen klacht wordt gehoord en in het noordelijk zandgebied evenmin. Voor de Wieringermeer, waar een zeer groot deel van de zgn. reizende bollen- kramen van de Westfriese tulpentelers wordt geplant, begint het nu echt te knijpen. De regenval is veel te gering geweest om wat soulaas te scheppen en kunstmatig bere genen gaat in dat gebied niet, omdat het zoutgehalte van het water daar in vele delen te hoog is. Handel nog erg rustig Wat de handel aangaat, valt er niets nieuws te melden. De exporteurs leggen geen grein tje geestdrift aan de dag als het om de inkoop gaat en de kweker heeft geen haast met verkopen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7