ers cherpti n aakzaamheid Duitsland ust Libanon a keuze van Sarkis nog niet hersteld 1, 11'121314 IS "A t >r Stortregen en nieuwe aardbevingen vergroten chaos in N. -Italië Geen volledige prijscompensatie per 1 juli Komende herfst EG-voorstellen aan Comecon BOS EN HEI TEN PROOI AAN DE VLAMMEN Reagan wint kiesmannen Bezorgdheid over politiek V.S. macropak 19!|AANDAG 10 MEI 1976 LEIDSE COURANT, DOOD ULRIKE MEINHOF r (Van 0112e correspondent) De Westduitse veiligheidsdiensten heb- ■n hun waakzaamheid verscherpt met het oog 1 acties van de sympathisanten van de Baader- inhofgroep na de zelfmoord van Ulrike Mein- haar cel in de gevangenis in Stuttgart- Fraktion noemden, vonden elkaar nadat het stu- dentenverzet waarvan zij deel uitmaakten, na de aanslag op Rudi Dutschke in april 1968, was doodgelopen. De anarchistische Rote Armee Frak- tion, werd de bekendste van enkele kleine groepen die meenden dat het verzet tegen de kapitalistische £nunheim. Op het Duitse culturele centrum in maatschappij desnoods met geweld moest worden ulouse is gisteravond al een aanslag gepleegd, voortgezet. Parijs en Rome werden bomaanslagen ge- Intussen heeft het openbaar ministerie gemeld dat pgd op vestigingen van twee Westduitse onder- tussen Ulrike Meinhof en de andere drie verdach- jiingen. De schade was aanzienlijk. ten al sinds weken spanningen bestonden. De ike Meinhof heeft zich volgens de Westduitse vertrouwensadvocaat van Ulrike Meinhof, Michael titie gistermorgen met een reep van haar hand- Oberwinter, bestempelde het bericht van de span- ek opgehangen aan de tralies van haar cel. ningen echter als leugens, men met nog drie leidende figuren van de archistische Baader-Meinhofgroep, die vooral De verdediger van mede-aanklager Gudrun Ens- or bomaanslagen en brandstichtingen in de sling, Otto Schily, keerde zich tegen het zelfmoord en 1970—1972 grote onrust in de Bondsrepu- idee. Hij eiste een onafhankelijke, internationale ek veroorzaakte stond ze terecht in een mam- commissie van onderzoek, die de juiste toedracht letproces. van de dood van Ulrike Meinhof moet ophelderen, dit grootste proces in de Westduitse geschiede- De vrijwillige dood van Ulrike Meinhof moet begonnen op 21 mei vorig jaar, gaat het om waarschijnlijk worden opgevat als de bevestiging zogenoemde harde kern van de groep die van de schuldbekentenis, die haar mede aange- staat uit Ulrike Meinhof (40 j), Andreas Baader klaagde Ensslin aflegde, namelijk dat het viertal Gudrun Ensslin (34) en Jan Carl Raspe (30). het indertijd niet eens is geweest met de wijze van verdachten, die hun organisatie Rote Armee uitvoering van de aanslagen en de gevolgen ervan. 'axi-chauffeurs beroofd 11 mishandeld in Rotterdam )TTERDAM (ANP) Een nog onbekend gebleven passagier eft in de nacht van zaterdag op zondag de 38-jarige Rotterdamse Mkhauffeur P. van O. beroofd van 150 gulden. De klant liet licti vervoeren naar de Industrieweg in Rotterdam, haalde een L-een revolver gelijkend voorwerp tevoorschijn en dwong de 'feur al zijn geld af te geven. Daarna stapte hij uit, hield andere taxi aan en ging er vandoor. andere Rotterdamse taxi-chauffeur kreeg in dezelfde nacht iie met een klant over de ritprijs. Hij sloeg de bestuurder in r gezicht waardoor diens kunstgebit brak. Hier was de politie el ter plaatse. De klant, een 31-jarige Kaapverdiaan, werd (arresteer d. IIROEX (UPI) Libanons linkerzijde heeft openlijk gedreigd strijd te hervatten, als het niet tot een akkoord komt tussen zaterdag gekozen Elias Sarkis als opvolger van president ranjieh en de socialistenleider Kamal Joemblatt. Zaterdagnacht wamen bij-schietpartijen in de hoofdstad ongeveer zeventig iensen om het leven, gisteren bleven de mensen maar in de uizen. Maar in het gebied van de berg Libanon in het oosten an het land brak een felle strijd uit tussen gewapende eenheden, aarbij vielen veel slachtoffers. 1 politieke kringen is men ervan overtuigd dat Sarkis, de keuze an de rechtse partijen en van Syrië, alleen dan een eind aan e nu 13 maanden oude burgeroorlog kan maken, wanneer hij ïilioel oemblatt achter zich krijgt. Tot nu toe heeft de laatste geen ornmentaar op de benoeming gegeven. Wel heeft een linkse al Nii fëevaardigde, Mansour, collega's ervan beschuldigd grote bedra- v2B en te hebben opgestreken in ruil voor hun stem ten gunste van ko arkis- nieuw gekozen president is een man die publiciteit schuwt. Negen jaar lang is hij gouverneur van de centrale bank geweest. 1 1970 verloor hij op het nippertje de presidentsrace tegen ranjieh, en sindsdien heeft hij zich verre gehouden van de desbe ver dfiis- Steeds meer automobilisten drinken te veel (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG - „Veel automobi listen denken dat het risico om „gepakt" te worden niet zo groot is; dat de politie niet controleert En dus drinken ze een borrel te veel en gaan met een ten onrechte gerust hart achter het stuur. Maar laat men zich realiseren, dat de politie 24 uur per dag controleert". Dit is het commentaar van de heer Van den Berg van de Cen trale Politie Verkeersdienst na een landelijke controle-actie die in het weekend is gehouden. Hieruit is gebleken dat één op de 35 automobilisten te veel had gedronken. Tijdens de doorde weekse controles wordt 1 op de 54 automobilisten betrapt op een te hoog alcoholpeil en in de avondspits 1 op de 174. „Er is duidelijk een opgaande lijn", aldus de heer Van den Berg. „Vlak na het inwerking stellen van de 1 novemberwet werden 1640 automobilisten aangehouden die te veel hadden gedronken. In maart van dit Jaar 3400". (Van onze correspondent Frans Wijnands) UDINE ROME - In het rampgebied in Noord-Italië blijft het dodencijfer stijgen. Er waren vanmorgen 812 slachtoffers geborgen; een groot deel is geïdentificeerd. Men houdt er rekening mee, dat er nog zeker 400 mensen onder het puin begraven moe ten liggen en dat het uiteinde lijke dodencijfer tot boven de duizend zal stijgen. Het aantal geregistreerde gewonden is opgelopen tot boven de 2300; er zijn meer dan 150.000 da klozen. In het centrum van Udine van waaruit de hulpoperaties wor den geleid, weet men geen raad met de mensen in het gebied. Stortregens die giste ren de wegen in modderpoelen hebben veranderd, vererger den de situatie nog, temeer omdat er niet voldoende ten ten zijn. Men overweegt de daklozen onder te brengen eenheden, onder meer Cana- De bevingen in de nacht van dezen die in West-Duitsland zaterdag op zondag zijn ook gelegerd zijn. Voor een deel ver buiten het getroffen betreft het professioneel en ge schoold personeel; voor het merendeel goedwillende bur gers en jongelui. De aanwezigheid van zoveel mensen, wagens en materieel in het heuvelachtige rampge bied stelt de leiding voor hope- bied gevoeld. Ze veroorzaak ten onder meer in Alto-Adige dicht tegen de Oostenrijkse grens een golf van paniek. Duizenden mensen hebben daar de afgelopen nachten in de open lucht doorgebracht. Zaterdag is opnieuw de groot- loze opgaven. Temeer omdat ste aandacht van de reddings onder andere bruggen zijn werkzaamheden op Gemona verwoest en sommige wegen gericht geweest, waar onder geblokkeerd zijn H ,or puin en meer een grote fabriek en een rotsen. militaire kazerne zijn inge stort. Er blijft een dreigend tekort In de fabriek, vlak bij het aan drinkwater en voedsel. De spoorwegemplacement, waren bevoorrading van deze tien- zeker meer dan negentig ar- duizenden helpers wordt beiders van de nachtploeg aan steeds gecompliceerder. Over- het werk. Pas negen van hen al in het gebied zijn militaire zijn dood onder het puin van veldkeukens ingericht. In de daan gehaald. Onder de resten het hulpwerk ingezet. In het weekeinde is de mate riële schade nog groter gewor- 1 een nieuwe reeks be- men militairen. anaer ie Drengen in ue» na rai uwuwe ue- - f passagiersschepen. vingen van de aarde in het isoleerde huizen en Uit heel Italië, uit Zwitserland, Oostenrijk en Duitsland stro men helpers toe. Ook NAVO- getroffen gebied. Sinds de ka- tastrofale beving van donder dagavond is de bodem niet tot rust gekomen. meer geïsoleerde huizen boerderijen die verwoest zijn en waar nog geen reddings ploegen zijn gearriveerd. Kinderen in de stad Udine brengen nog de nacht door de open lucht in ligstoelen en geïmproviseerde slaapplaatsen. BUDEL (ANP) Acht brandweerkorpsen, waarvan een uit België en militairen van een Duitse legerplaats moesten gisteren in actie komen om een grote bosbrand bij het Brabantse Budel te bestrij den. Op Nederlands grondgebied was de brand spoedig bedwon gen. Ongeveer 15 ha. natuurgebied ging verloren. De brand zette zich echter in alle hevigheid voort op Belgisch gebied. Bij het Drentse Dwingelo ging gisteren 40 ha., bos- en heidegrond door brand verloren. Door de warmte was gisteren de rijksweg van Utrecht naar de Duitse grens enige uren onbruikbaar voor snel rijdend verkeer. Op sommige plaatsen kwamen de betonnen platen, waaruit het wegdek bestaat, naar boven. Rijkswaterstaat heeft het probleem opgelost door de platen stuk te slaan en de gaten op te vullen met asfalt. Compromis over Joodse vestiging op westelijke Jordaanover JERUZALEM (Reuter-AFP- UPI) De Israëlische regering heeft besloten een groep van 130 ultra-nationalistische joden, van de Goesj Emoenimbewe- ging, niet in hun illegale vesti ging bij Kadoem, op de weste lijke Jordaanoever, te laten blijven. De kolonisten krijgen wel een andere vestigingsplaats in dit gebied aangeboden. De beslis sing werd genomen na een 10 uur durende discussie over deze omstreden zaak, die bijna heeft geleid tot het uiteenvallen van de regeringscoalitie. De ministers verwierpen een voorstel van de linkse Mapam- partij, de kolonisten met geweld uit hun vestiging te verdrijven. Slechts de twee Mapam-minis- ters stemden voor, hun drie ambtgenoten van de religieuze partij onthielden zich van stem ming. Deze laatsten wensten Ka- doem als definitieve vestigings- Hoofd FBI biedt excuses aan FULTON (Reuter) Clarence Kelly, het huidige hoofd van de Amerikaanse federale recherche FBI, heeft zaterdag verontschul digingen aangeboden voor het machtsmisbruik waaraan het bu reau zich schuldig maakte onder wijlen Edgar Hoover. Kelly beloofde dat iets dergelijks in de toekomst, niet meer zal voorkomen, maar hij beklemtoonde wel dat de FBI een krachtig bureau moet blijven ter bescherming van het Amerikaanse volk. De openbare verontschuldiging was vervat in een toespraak die Kelly hield op het Westminster College in Fulton (Missouri). staat if^ dia duchtige politiek. Degenen die hem steunen wijzen op zijn subsi f®n dienst als efficiënte bestuurder met weinig politieke vijanden, ls aanrg waardevolle kwaliteiten voor een man die Libanon uit de ekiaai lljrgeroorlog moet redden. Ook Syrië heeft de voorkeur aan Sarkis n onj egeven, boven de politieke veteraan Raymond Edde, die naar het nnaals 'evoe' van Syrië te onafhankelijk-denkend zou zijn. Sarkis heeft 'tekort f?' vertrouwen in Libanon als bankcentrum hersteld na de instor- draagtmg van de Intrabank in 1966. Evenals zijn tegenkandidaat Edde lege i: ^arkis vrijgezel. Ie ver jedurende het afgelopen week- eg inde werd het weer bij ons f! epaald door een vlak lagedruk- ebied, dat zich uitstrekte van e Middellandse Zee over Fran- rijk, een groot deel van Duits lat d( ind. tot boven onze omgeving, ns he; Fvverd onstabiele lucht aange- itover oërd, die er gdroog was. Een ite eeriêine storing, die met een zuid- crijgen lijke bovenstroming naar het 90 guJ ioorden trok, veroorzaakte za- erd irdagavond enkele onweers- >nte en uien, maar regen van beteke- viel in ons land bijna ner- kop bis. Duijn Ia het voorbijtrekken van de tulden toring herstelde het weer snel, odat het gisteren opnieuw zon- )0 gul; lig en warm weer werd met "axima rond 30 graden. Aan de iuders tust trad afkoeling op door ruirn ,-iiid van zee. Ook morgen staat te iet^ weer boven onze omgeving Duijn. inder invloed van een lagedruk- desbe ;ebied, met het centrum juist :ollege en noorden van Nederland. De >pt cyans op een plaatselijke regen grond iF onweersbui blijft aanwezig. j! een noordwestelijke wind Ko ngt geleidelijk koelere lucht isburyerder landinwaarts, zodat de ruiU ^dagtemperaturen in het bin- - nenland niet of nauwelijks bo- 1 Ven 25 graden zullen komen. Aan de kust zal het bij wind van zee belangrijk koeler zijn, het afgelopen etmaal veroorzaakte een frontale storing regen- en onweersbuien in Zuid-Frankrijk en Noord-Italië. Zowel langs de Franse- als de Italiaanse Rivièra viel plaatse lijk meer dan 50 mm regen. Vooruitzichten voor woensdag; Plaatselijk een regen- of on weersbui en middagtemperatu- ren tussen 20 en 25 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: Aantal uren zon: 3 tot 11. Min. temp. omstreeks 13 graden. Max. temp. omstreeks 22 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Luehth R'dam I (Van onze parlementaire redactie) HILVERSUM Minister-president Den Uyl en minister Boersma van sociale zaken zijn het volstrekt oneens met het verlangen om per 1 juli een volledige compensatie van de prijsstijgingen in de lonen door te voeren. De meerderheid van de vakbeweging vindt een volledige compensatie wel nodig. Drs. Den Uyl zei zaterdag voor de Vara-radio dat Een hetelucht ballon had vol gens het draai boek van de „Great Balloon Race" in de lucht moeten exploderen, maar dat ge beurde pas toen de ballon bij Key Largo in de Amerikaanse staat Florida in het water ver zeild was ge raakt. Als gevolg daarvan moest de man die de explosie op gang bracht, zwemmen voor zijn leven. volledige doorberekening van de prijsstijgingen tot grotere werkloosheid zou leiden en ten koste zou gaan van de collectieve voorzieningen. Minister Boersma bracht zaterdagavond in de actualiteiten rubriek Brandpunt naar voren dat „de cijfers uitwijzen dat prijscompensatie gelijk rook is, die door het open raam verdwijnt of wanneer dat gesloten is, door de kieren. Er blijft haast niets van over." Uitgangspunt van de regering is nog steeds dat de loonkostenstijging dit jaar beneden de negen procent blijft en de koopkracht voor de werkne mer met een inkomen van rond 26.000 gulden gehandhaafd blijft. Den Uyl zei graag met werkge vers en werknemers tot overeenstemming te ko men over de loonontwikkeling na 1 juli. De minis ter-president ziet liever niet dat de regering bin dende loonvoorschriften moet opleggen. Den Uyl erkende dat de plannen voor de vermo- gensaanwasdeling met name in het buitenland met argwaan zijn ontvangen en investeerders kunnen afschrikken. Hij had van die beduchtheid in het buitenland kennis genomen. Op den duur echter, aldus Den Uyl leidt een delen van de werknemers in de overwinsten van ondernemingen tot grotere productiviteit en betere samenwerkingsverhoudin gen in het bedrijfsleven. Bijstandsbond opgericht HILVERSUM (ANP) Ruim 300 mensen die een sociale uit kering genieten hebben zater dag in Hilversum de bijstands- bond opgericht De bond stelt zich ten doel de belangen te behartigen van degenen die een bijstandsuitkering of een uitke ring krachtens een andere so ciale wet ontvangen of daar voor in aanmerking willen ko men. Het initiatief tot de op richting van deze bond is geno men door de Stichting Ombuds man. De bond wil de mensen die een sociale uitkering hebben verte genwoordigen naar de centrale, provinciale, regionale en plaat selijke overheden en andere or ganisaties en instanties die voor het verwezenlijken van het doel van de bond van belang kunnen zijn. De bond wil mensen met een sociale verzekering ook voorlichting geven, schriftelijk en door cursussen conferenties. NEW YORK AFP) Ronald Reagan, ex-gouverneur van Califor- nië en gegadigde voor de Republikeinse kandidatuur bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen van komend najaar, heeft zich dit weekeinde tijdens verschillende staatsconventies en bij eenkomsten van verkiezingscomité's verzekerd van de stemmen van 27 gedelegeerden naar de conventie van zijn partij. President Ford, de tweede republikeinse mededinger, verzamelde 17 kies mannen. Reagan beschikt tot op heden over in totaal 393 kiesmannen, tegen 309 voor Ford. Er zijn 330 „zwevende" gedelegeerden. Voor de Republikeinse nominatie zijn 1130 stemmen vereist. UTRECHT (ANP) Waarschijnlijk deze herfst zal de Europese Gemeenschap de Comecon de Oosteuropese organisatie voor economische samenwerking, een ontwerpverdrag voor samenwerk ing voorleggen, „dat er wat anders zal uitzien dan het Oosteurope se ontwerp", aldus heeft Sir Christopher Soames, in de Europese Commissie belast met Duitslands betrekkingen, op een persconfe rentie meegedeeld. Soames zei dat het „mengelmoes" dat de Comecon heeft voorge steld, nog wordt bestuurd. (De Comecon heeft samenwerking voorgesteld, niet slechts tussen de twee organisaties, maar ook tussen een of meer lidstaten van elke organisatie met een of meer marktstaten van de andere organisatie, of de organisatie zelf.) De Comecon-landen hebben tot nu toe een gemeenschappelijke handelspolitiek, die inhoudt dat sinds 1 januari 1975 niet de individuele EG-landen maar de Europese Commissie, onderhandelt over handelsverdragen, niet willen aanvaarden. Sir Christopher hield de mogelijkheid open, dat de ministerraad van de ÈG de Europese Commissie niet in alle gevallen als gesprekspartner van de Comecon zal aanwijzen. KOJAK IN CONFLICT NEW YORK (AP) Er broeit een rel tussen twee Amerikanen van Griekse afkomst. De ene is de ac teur Telly Savalas. „Ko- jak" in een beroemde poli tieserie. De andere is Nick Toumas, een Newyorkse taxichauffeur. Toumas is vorige week naar het opperste gerechts hof van de staat New York gelopen omdat het hem niet bevalt dat hij als leider van de Griekse onafhankelijk heidsdagparade door Sava las is vervangen. Toumas, eerste vice-voorzitter van het comité voor de parade, zei dat hij de afgelopen winter tot leider is gekozen maar dat het comité kort geleden had vernomen dat Savalas de functie graag zou willen hebben. Die is hem aangeboden en hij heeft haar aanvaard. WASHINGTON (Reuter) - President Giscard d'Estaing van Frankrijk heeft in een vraagge sprek, gisteren gepubliceerd in het tijdschrift U.S. News en World Report, verklaard dat het kenne lijke onvermogen van de V.S. hun buitenlandse politiek daadwerkelijk gestalte te geven tot be zorgdheid op de wereld heeft geleid. Men is het er wel over eens. aldus Giscard, dat Amerika de machtigste natie van de wereld is, maar er zijn politieke debatten in de V.S. gevoerd, zoals die over de Vietnamese oorlog en het Water- gate-schandaal die de indruk van onenigheid nage laten hebben. De Franse president die op 17 mei naar de V.S. gaat, voegde hier echter aan toe dat deze debatten „behoren tot de regels van de democratie". ADVERTENTIE Internationale verpakkingsbeurs 10 t/m 15 mei dinsdag woensoag donderdag vrijdag zaterdag i 1976 Jaarbeurshallen Utrecht Dagelijks van 9.30 uur-17.00 uurJ

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5