®T entoonstelling Raakpunten" in de Lakenhal DE LAKENHAL LEENT MODERNE KUNST UIT Gouden feest van,,witte kerkjeintiem gevierd Show Leidse gymniasten Piet Kleine slaat eerste paal voor Leidse Ijshal Brandweertoren door bergbeklimmers in gebruik genomen mateur-tuinders gaan vaker hun exposeren 'werk IViJLl fUSU/ltjr 10 iViJLl 10/0 ïutertje ucht ustralië irtuin 'an de I udio B het mid) T I TT II 0014 pi een onzer verslaggevers) Ijsbaan aan de Vondellaan. Deze symboh- IDEN Wereldkampioen schaatsen Piet sche handeling zal verder o.a. worden bijge- risie [ine slaat zaterdagmiddag de eerste paal woond door het college van burgemeester r de fundering van de Ton Menken en wethouders van Leiden. ïutertie Van een onzer verslaggevers Dibbets tegelijk registratie, en LEIDEN In het stedelijk museum „De Lakenhal" wordt van wel de meest objektieve regi- 44 mei tot en met 20 juni een tentoonstelling gehouden van stratie, en beeldend materiaal childerijen van Ben Akkerman en fotowerken van Jan Dibbets. dat om ordening vraagt. Hoe- let is een expositie in de serie „Raakpunten", waarin telkens wel Dibbets zowel Mondriaan, /ordt gezocht naar onderlinge raakpunten in het werk van twee de kampioen van de zuivere ;unstenaars, die ieder werken in een andere stijl of techniek, abstraktie, en Monet de im- )e tentoonstelling wordt ingericht in de Versterzaal en is pressionist bewondert en dat lagelijks van tien tot vijf uur en op zon- en feestdagen van j" zÜn werk^ laat blijken, be leen tot vijf uur te bezichtigen. wordt daardoor tot een ding, een voorwerp, dat nog maar moeilijk iets anders kan voor stellen dan zichzelf. Die trouw aan het materiaal moet wel in strijd zijn met de ruimtelijk heid waarvan hierboven spra ke was; een tegenstrijdigheid die door Akkerman op ver schillende manieren werd en wordt verzoend. Jan Dibbets maakt sinds acht jaar fotowerken; en voorzover er m de kunst van de fotogra fie éen gebruik wordt gemaakt dat tegelijk zuiver beeldend (dus bv. niet illustratief of de- koratief) is en nog evident fo tografisch, is Dibbets een van de uitvinders van deze kunst vorm geweest. De foto is voor schilderijen en tekeningen maat l|an Akkerman zijn abstract 00 Nwjn m de regel zeer summier Musiaiet vormen en lijnen inge- rmfoniefcild. Maar hun opbouw, waar bij voorbeeld elke lijn of irm van rand tot rand reikt, irraadt nog wel hun herkom- iag 23 ft Dat is het landschap, zowel •oeger werk van Akkerman in mindere mate, in zijn ^Tnrvanng van vandaag. On- ^Aiapanks het zuiver abstracte re- iultaat behoudt Akkermans .Lerk dan ook iets ruimtelijks k. ia ïèn ook wel iets poëtisch, 's Tw'sfo iater werk van Akkerman ni w^'ordt de compositie niet be- (journafckt tot het vlak van het andleiijjelulderij. maar ook tot de zij- 1 1 02 tanten daarvan. Het schilderij houdt Mondriaan de over hand. Dibbets landschappen en zeegezichten zijn werken waarin de natuur met haar vormen de abstrakte kunst te hulp komt; ofwel excursies vanuit de abstrakte kunst in de natuur. Met een zekere vereenvoudi ging kan men zeggen, dat Ak kerman vanuit een landschap pelijke beleving tot de abstrac tie kwam, terwijl Dibbets van uit de abstractie de natuur en het landschap opzoekt. In deze tentoonstelling, die op verzoek van de deelnemers een infor meel karakter heeft, wordt daarom een konfrontatie ge waagd, waarvan het nog de vraag is of zij een botsing of een onderling akkoord ople vert. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Op feestelijke wijze werd gisteren de uitgebreide brandweertoren door de leden van de Nederlandse Bergsport vereniging in gebruik genomen. De toren heeft thans drie verschillende klimroutes, die door de leden werden aangelegd. Ook het dak kreeg de nodige versteviging. Gisteren gaven Gonne van Zijl, Ineke Klopper, Jan van der Meulen, Jurgen Zuider duin, Ernst Collenteur en Reindert Lenselink een de monstratie op de vernieuwde toren voor naar schatting ze ventig toeschouwers. In groep jes van drie werden de nieuwe routes beklommen. Boven aangekomen rolden de klim mers een spandoek uit, waar op een edelweiss, het symbool van bergsporters, was afge beeld. Tijdens een feestelijke bijeen komst in het SSR-gebouw aan de Hoge Woerd stelde de heer Hiem. tra consulent van d Nederlandse Bergsportvereni ging in de regio Leiden, ver heugd te zijn met deze nieuwe mogelijkheid om het bergklim- men meester te worden. Reeds enige jaren werd de toren als klimoefening gebruikt. Thans kan de toren op nog meer verschillende manieren „geno men" worden. In zijn toe spraakje zette hij ook de Leidse brandweer in het zon netje, die de toren elke zondag weer aan de bergsportvereni ging ter beschikking stelt. Ook bij het maken van de nieuwe routes is de brandweer de le den behulpzaam geweest. v? A°t!r),el Sassenheim werd zaterdag de heer P. J. Bekkering uit Leiden mklijk onderscheiden. In het bijzijn van een groot aantal personeel- ;n en de directie van Padox-Panagro 'ontving de heer Beckering len de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau landen van burgemeester De Vreeze (rechts). Gedurende dertig jaar s heer Bekkering voorzitter geweest van de personeelsvereniging Padox-Panagro. In 1945 werd deze vereniging, die enige honderden n telt, door hen opgericht. In augustus 1975 trad hij op 71-jarige ijd af als voorzitter. Voorschoten Van I tot en met 4 juni wordt in Voorschoten weer de „avondvierdaagse" ge houden. Over afstanden van 5, 10 en 15 kilometer. Er wordt elke dag vertrokken vanaf het Cultureel Centrum aan de Prin ses Marijkelaan om 18.00 uur. Inschrijven kan geschieden van. 24 tot en met 28 mei in het Cultureel Centrum. Dependance Pulchri Studio in Oegstgeest Van een onzer verslaggevers Oegstgeest In Oegstgeest komt in de Passage aan de Kempenaerstraat een depen dance van het beroemde Haagse Schilderkundig Ge nootschap Pulchri Stuidio. De galerie wordt donderdagmid dag a.s. officieel geopend door de burgemeester van Oegst geest, jhr. T. A. J. van Eysin- ga. Tot en met 12 juni expose ren in de nieuwe galerie Theo Bitter, Dirk Bus, Willem Min- derman, Bram Roth en Sierk Schroder. Van een onzer verslaggevers wethouders van Leiden onlangs besloten een Leiden In de zgn. Schottenzaal van de Laken- jaarlijkse onkostenvergoeding van 4% van de hal is tot en met 13 juni een ruime selectie verzekerde waarde van de bruiklenen in te stel- moderne kunstwerken te zien hetgeen voor uitle- len, over te maken na ontvangst van een nota ning in aanmerking komt. Dit zijn schilderijen, op de girorekening van het museum. Deze bedra- grafiek en tekeningen en tevens enkele beelden gen worden gebruikt voor het inlijsten, vervoe- van hedendaagse Leidse kunstenaars, voorname- ren, verzekeren en onderhouden van de kunst- lijk afkomstig uit de regeling Complementaire werken. Arbeidsvoorzieningen Beeldende Kunstenaars. Het is in principe ook mogelijk dat men van deze Men kan van maandag t/m zaterdag van 10-17 gelegenheid gebruik maakt om bruiklenen van uur, en op zon- en feestdagen van 13-17 uur in het museum, die men thans in huis heeft in te het museum terecht om een aanvraag te doen ruilen voor ander werk. In elk geval zal het voor één of meerderdere werken. museum de nog uitstaande werken terughalen, Zoals wellicht bekend, hebben burgemeester en voor zover het onvervangbare stukken betreft. get werd stede Van een onzer verslaggevers s gel LEIDEN De Leidse bond van amateur-tuinders zal in de /il ze toekomst meer grote tentoonstellingen- organiseren. Tijdens ïre, djeen congres van de bond, afgelopen zaterdag, werd een het tentoonstellingscommissie samengesteld, waarin onder meer eschi de verschillende tuinverenigingen zijn vertegenwoordigd. De itzen commissie gaat zich bezighouden met het organiseren van [einz tentoonstellingen, zoals er een onlangs bij de Vrijetijdsbeurs om in de Groenoordhal te zien was. j als Het is de bedoeling dergelijke exposities meer dan eenmaal lor v per jaar te houden. De verschillende tuinverenigingen zullen rlan tentoonstellingen van hun eigen leden blijven organiseren, er vi zoals dit weekeinde te zien was in de kantine van „Ons Buiten" strec in de Merenwijk. Vier kunstenaars exposeerden hun schilderij- an I en. De leden van „Ons Buiten" hadden voor fraaie bloemstuk- leua ken gezorgd. ;kej Het congres van de amateur-tuinders werd geopend door de ont wethouder van ruimtelijke ordening, de heer C. Waal. Hij Car beloofde de tuinders er alles aan te doen om meer ruimte plei te scheppen voor volkstuinen. Mogelijk zal een deel van de •veri 'grond tussen de Europaweg en de spoorlijn Leiden—Utrecht au reeds in 1977 worden aangewezen als recreatiegebied. Voorts irdei verwees hij naar de nota over volkstuinen die binnenkort door 9nd een werkgroep waarin volkstuinders zitten en die wordt bege- t g( 'leid door wethouder Tesselaar van recreatie wordt uitgebracht, rijk J „Al met al ziet de toekomst er voor de volkstuinders niet somber uit," zo stelde de wethouder, die de congresgangers er evenwel van trachtte te doordringen dat de beschikbare die I- grond beperkt is. „Als wethouder van ruimtelijke ordening -htsl stuit ik dagelijks op moeilijkheden die het op juiste manier k uij reserveren van grond voor allerlei doelemden met zich mee brengen." Niet alleen volkstuinders zitten te springen om si ruimte. We moeten ook grond reserveren voor woningbouw, voor parkeerruimte en voor andere vormen van recreatie." Op zon- en feestdagen zullen bromfietsers niet meer over de 'ee I paden van de volkstuinen mogen rijden. Een voorstel van het hel* bestuur een verbod voor bromfietsers te stellen teneinde de el f volkstuinders meer van hun rust te doen genieten, kreeg de volledige instemming van de leden. Ook de andere voorstellen van het bestuur en de begroting van 1977 werden aangenomen. Voorstellingen bewegingstheater in Pieterskerk Van een onzer verslaggevers LEIDEN Bewegingstheater „Bewth" geeft op 18, 19, 20, 21 en 22 mei voorstellingen in de Pieterskerk. De voorstellin gen beginnen alle om negen uur. „Bewth" is een sinds 1965 be- staane mime-groep. Zij streeft er naar uitingsvormen te vin den waarbinnen mime en beel dende vormgeving hand in hand gaan. Aanvankelijk maakten de leden van de groep hun decor zelf van sta len steigerbuizen. Thans zoekt men naar ruimtes zoals gebou wen, pleinen en landschappen die tot een serie voorstellingen inspireren en uitdagen. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De oud-katholieke parochie van de H. H. Fredericus en Odulphus vierde gisteren het 50-jarig bestaan van het „witte kerkje" aan de Zoeterwoudse singel. De hoogmis, waarin voorging pastoor Kinneging, die geassis teerd werd door emeritus pas toor Smit, die destijds de eer ste herder van het kerkje was, werd bijgewoond niet alleen door Leidse parochianen, tie, waarin hij o.m. inging op de symboliek in de talrijke muurschilderingen van het kerkinterieur: „Ook al is hier niemand in de kerk, ze is toch altijd vol". Namens het kerkbestuur wer- maar ook door gemeenteleden den de parochiegeschenken na van pastoor Kinneging uit de eucharistieviering overhan- Gouda en Oudewater en ande- digd: een nieuw tabernakel, in re gasten, o.a. wijkpastores. Pastoor Smit hield de predika- edelsmeedwerk, ter vervan ging van het 300 jaar oude tabernakel, dat de schuilkerk periode aan de Hooigracht heeft meegemaakt, een groen kazuifel en een altaarkruisje voor de van de Petruskerk overgenomen altaartafel. Ook komt er nog een nieuwe stan daard voor de paaskaars. Bij de pontificale vespers van dankzegging, gistermiddag, was ook de oudkatholieke aartsbisschop van Utrecht, mgr. Kok, aanwezig. Een beeld uit de eucharistieviering in het „Witte kerkje"; links pastoor Kinneging, rechts oud-pastoor Smit. CLUBHUIS SLAAGHBUURT GEOPEND Van een onzer verslaggevers LEIDEN Wethouder Tesselaar heeft zaterdag morgen het clubhuis van de buurtvereniging Slaaghwijk officieel geopend. Het is gevestigd is de voormalige Kortimarkt aan de Cametwal. Het gebouwtje zal overigens maar tijdelijk dienst doen als clubhuis, want 1 augustus wordt de eerste paal geslagen voor een wijkgebouw aan het Valkenpad. zo deelde wethouder Tesselaar mee. Diens collega van economische zaken Van .Aken was ook aanwezig. Hij bood het bestuur 1000 aan. een bedrag dat hij had gekregen van de Kortimarkt-directie biij de opening van de nieuwe vestiging in de Kopermolen, het winkel centrum van de Merenwijk. Het geld zal worden besteed voor de aanschaf van gordijnen, zo deelde de heer Raasveld mee, de voorzitter van de buurtvereniging, die alle vrijwilligers bedank te die hadden geholpen het noodgebouwtje zo goedkoop mogelijk in te richten. Aan de officiële opening ging vooraf een muzikale rondgang, waaraan o.m. deelnamen de R.K. Harmonie, de carnavalsvereniging De Hutspotten en de majo- I rettenpelotons The Kooigirls en de Caravella's uit Katwijk. Zaterdag was er in het clubhuis een kermis en een rommelmarkt, waarop de Meren- wijk-jeugd zich naar hartiust vermaakte, 's Avonds was er een feestavond voor de oudere buurtbewoners. LEIDEN De Leidse Gymnasiasten Bond „Uno sumus animo", gerecruteerd uit leerlingen van het Stedelijk Gymnasium, had voor de grote USA-uitvoering van afgelopen zaterdag in het Rijnlands Lyceum het oog laten vallen op een komedie in vier bedrijven van G. B. Shaw: You never can tell". Een minder bekend stuk van de Iers-Engelse schrijver en vanuit dat oogpunt een leuk initiatief om met te verwijlen bij klassiekers. Anderzijds kan men de vraag stellen of de inhoud van zon stuk, in dit geval vooral bedoeld karakters en relaties en Shaws behandeling daar van. niet te ongrijpbaar is voor middelbare sch olieren en te ver verwijderd van hun wereld. Gelukkig zijn bepaalde humoristische elementen aansprekelijk genoeg om de lach bij het publiek en zelfs bij de spelers op te wekken. Het staand gezongen USA-lied clausuleerde de opvoering. Daarna wikkelde de komedie zich af, over de terugkeer in Engeland van een zeer zelfstandige moeder en haar drie kinderen na achttien jaar afwezigheid, de toevalhge ontmoe ting met haar ex-echtgenoot die ze die achttien jaren niet gezien had en die de kinderen onbe kend was, de moeizaam tot stand komende rela tie van de oudste dochter met de arme tandarts Valentine en de uiteindelijke verzoening tijdens het gemaskerde bal van het hotel van iedereen met elkaar. Aan de typische Engelse sfeer, stijl en intellectue le humor hadden de gymnasiasten zover binnen hun vermogen lag zeker recht gedaan, vooral in de aankleding. Regelmatig soepele dialogen in een vlot tempo afgewisseld door duidelijk tragere momenten. Ook in spel wisselde sprankeltjke levendigheid met wat moeizamer verlopende de len. In doorsnee kwamen de vrouwenrollen het best uit de verf. misschien ook wel omdat de twee dochters het dichtst in leeftijd de leerlingen benaderden. Het meeste plezier heb ik in de spelvreugde gehad van alle betrokkenen. Dat is één van de belangrijkste voorwaarden bij het toneelspelen. En daar was zaterdag in ieder geval aan voldaan. Paul van der Plank Forumdiscussie over politiek in West-Duitsland Van een-onzer verslaggevers Leiden De studentenvereniging SSRL organi seert morgenavond een informatiebijeenkomst over actuele politieke ontwikkeling in West-Duits- land. Er zal o.m. aandacht worden geschonken aan de problematiek rond de „Berufsverbote". Er is een forumdiscussie waarbij de zaal gelegenheid krijgt vragen te stellen. In het forum zullen zitting nemen: prof. Renate Bartsch, voorzitster van het informatiecomité Berufsverbote, de heer Kweksil- ber (H. Wielek) PvdA-senator en o.a. voorzitter van de Stichting „J'accuse", drs. H. H Westheide. politicoloog, en drs. H. Schot, discussieleider. Aan vang 20.00 uur in het SSRL-gebouw aan de Hoge- woerd 108 in Leiden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3