RECORD, TITEL EN OLYMPISCHE KANDIDATUUR 1 W Wraakactie Revijn van Nederlandse ondergang marathontop Revanche Schutter Aparte klasse van Oostduitse atletes onderstreept met drie wereldrecord „VERSCHRIKKELIJK TELEURGESTELD" WINNAAR LISMONT ONDER DOKTERSBEHANDELING Bram Leeuwenhoek; Atlete Stalm uitzondering zwakke ploej LEIDSE COURANT, rx PAGINA' 18 PAPENDAL Eltjo Schutter heeft dit weekeinde op de kunststof- baan van het nationale sportcentrum Papendal revanche genomen. De 22-jarige Nijmegenaar, die vorig jaar op 20 en 21 september in Amsterdam het tienkamprecord van Eef Kamerbeek met negentien punten verbeterde en op 7651 punten bracht maar enkele weken later moest ervaren dat de prestatie niet als record erkend kon worden, prolongeerde niet alleen zijn tienkamptitel maar bracht tevens het nationale record op 7700 punten. „Dit was mijn revanche", vertel de Schutter gistermiddag op Pa pendal. „Ik had natuurlijk wel kunnen gaan mokken dat de KNAU mijn record van vorig jaar niet erkende, maar formeel had men gelijk. De baan van Ookmeer was afgekeurd. Van een ding ben ik echter zeker: Papendal voldoet aan alle ei sen". Eltjo Schutter heeft het Nederlandse record eerder in bezit gekregen dan hij verwacht had. „Ik wist dat ik het record van Kamerbeek dit seizoen zou verbeteren. Het Nederlands kampioenschap vond ik echter te vroeg vallen in mijn voorbe reiding. De weersomstandighe den hebben een belangrijke rol gespeeld. Die waren eenvoudig ideaal", aldus de vierdejaars student medicijnen, die in ja nuari ,zijn doctoraal hoopt te doen. Druk Eltjo Schutter was na de eerste dag uiterst tevreden. Hij kon met 4040 punten terugzien op een totaal, dat hij nog nooit tevoren had behaald. Vorig jaar september sloot hij de eerste dag af met 3879 punten. „Toch schrok ik van dat totaal", was het commentaar van Schutter, „men verwacht dan gelijk weer zoveel van je en dat geeft toch een bepaalde druk. Van uitstekend niveau op de eerste dag waren vooral de 100 meter, waarop de Nederlandse recordhouder met 10.7 seconden een persoonlijk record lieü. het verspringen (7,37m) en de 400 meter (48,7). Zelf achtte Eltjo Schutter zijn 12,20 meter bij het kogelstoten en het hoogspringen (1,92 m) voor verbetering vat baar. De werpnummers bleven zwak van de Nijmegenaar al zijn de prestaties de laatste twee jaar wel aanmerkelijk verbe terd. Met zijn record is Eltjo Schutter een ernstige kandidaat voor Montreal geworden temeer daar de Nijmegenaar de traditie dat elke tienkamp die hij doet een hoger puntentotaal oplevert dan de vorige, voortzette. Uitslag: (resp. 100 m, ver, kogel, hoog, 400 m, 110 m horden, discus, polshoog, speer en 1500 m): 1. Eltjo Schutter (Quick) 7700 punten (Ned. record) (10,7 - 7,37 - 12,20 1,92 - 48,7 - 15,1 36,34 4,60 - 49,84 - 4.25.0). 2. Frans v.d. Ham (Avantri) 6964 punten (11,1 6,64 12,11 1,70 - 49,8 - 16,2 38,16 4,20 - 42,84 - 4.34.3) 3. Henk Kort (GVAV) 6763 punten (11,5 6,72 - 10,30 1,98 50.9 - 15,3 34,10 - 3,20 44,80 - 4.15,0). CHRISTINA BREHMER 49.77 OP 400 METER tiek Dresden - Het aparte niveau waarop de Oostduitse atletiel beweegt, is het afgelopen weekeinde tijdens wedstrijden in den opnieuw onderstreept. Liefst drie wereldrecords we - verbeterd en een aantal beste wereldseizoenprestaties gei seerd. De wereldrecords kwamen op naam van Rosemarie A mann (1,96 m hoog), Christina Brehmer (400 m in 49,77) en Ai Voigt (6,92 m ver). *an!!°n^hhUttter fanatiek bez'9 aan de tienkamp, waarin zijn revanche eerder kwam De vloed van topprestaties be gon zaterdag in Dresden. De 24-jarige Rosemarie Acker- mann, de Europese kampioenen van 1974, verbeterde haar eigen wereldrecord, dat zij bij de Eu ropese titelstrijd in Rome op 1,95 meter bracht, met een centi meter. De 1.75 meter lange Oost duitse nam de 1,90 en 1,92 meter in de eerste poging. Formidabel was het optreden van de pas 18-jarige Christina Brehmer. De Oostduitse, die vo rig jaar in Athene Europees jeugdkampioene op de 400 me ter werd, loste de verwachtin gen, die men van haar heeft, al voor een zeer groot gedeelte in. Gisteren werd voor haar elec- tronisch 49,77 seconden geregi streerd, waarmee zij twee we reldrecords verbeterde. In de eerste plaats dat van de Finse Kiita Salin, die bij de Euro kampioenschappen in R electronisch tot 50,14 secoi was gekomen. Christina B mer was ook sneller dan Poolse Irena Kirszenstein, d 1974 handgestopte 49,9 secoi liep. Angela Voigt had geluk meLrof wind. De Oostduitse ma steeds haar sprongen wam de wind binnen het toelaatl maximum was. Zij ma slechts drie geldige spron De eerste was 6,77 meter da; volgde het wereldrecord 6,92 en vervolgens 6,81 meter' Een uitstekend nummer ook de 1500 meter dames,1 op drie loopsters binnen c minuten en 7 seconden ble Gunhild Hoffmeister (4.06.' rike Klapezynski (4.06.32), tiane Stoll (4.06.82). AMSTERDAM Lang nadat Karei Lismont onder luid geju bel en trompetgeschal het Olympisch stadion als winnaar van de tweede internationale marathon was binnengesneld, strompelde de Belg, bleek als een doek en onder dodelijk stil zwijgen, uit de catacomben. Een groepje supporters, bij de huldiging nog uitzinnig van vreugde, had ernstig toegeke ken, hoe de held van Vlaande ren zich hield op de onderzoek- tafel. „Ernstige maagklachten", luidde de diagnose van de arts. Lismont reageerde nauwelijks, gleed van de tafel en liep lang zaam weg. Niet eens in staat om de erebokaal en de bloemen te dragen. Het was de prijs die ook hoorde bij de triomf in Lismonts eerste en enige mara thon voor Montreal. De mara thon die onder schitterende zonnestralen werd gelopen, maar voor de Nederlandse atle tiek als inktzwarte bladzijde zal worden geboekstaafd. Niet eens zozeer omdat het par koers waarover de 42 kilometer leidden alle eigenschappen van een slagveld hadden. Na afloop bleken slechts 137 van de 311 gestarte deelnemers de tocht te hebben voleindigd. Een tocht langs zonnebadende mensen. Zij hadden geen weet van de hart verscheurende taferelen die zich afspeelden bij de ziekenauto's, waarin vier uitgeputte atleten naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. De gevolgen vielen erg mee. Niet voor de atleten die hun zinnen hadden gezet op Montreal. Voor hen werd de Amsterdamse mara thon, onder stralende zon gelo pen, het sombere einde van Olympische aspiraties. Bezemwagen (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Bram Leeuwenhoek, zaterdag getuige van de afgang van de Nederlandse marathontop, wilde ondanks het falen nog geen standpunt bepalen. Wat hem betreft krijgen de geselecteerden nog een kans in de marathon van Rihen (Zwitserland) op 5 juni. „Met die'wedstrijd hebben wij ons allang", aldus de chef de mission van de Olympische ploeg, „akkoord verklaard. Wat de technische commissie van de atletiekunie nu doet, moeten ze zelf maar uitmaken". Leeuwenhoek verbloemde zijn teleurstel ling niet. „Als je ziet dat de een na de ander faalt, kan je niet van een geslaagde missie spreken. Het is een verschrikkelijk teleurstellende zaak, als je Olympische kandidaten op deze wijze ziet afgaan". Van bondszijde ziet men nog weinig heil in uitzending naar de Zwitserse marathon. Hes Grewer van de Technische Commissie: „Dat heeft, denk ik geen zin meer met atlete die uitstappen. Er wordt deze week nog wel over gesproken". tegen druk kan, kan je beter ophouden als topsporter". En Aad Steijlen wist het ook. Mom pelde even later: „Ook ik had er meer van verwacht Als je het nuchter bekijkt moet je Montreal eigenlijk opgeven. Maar het is zo ontzettend jam mer voor dé jongens". Even ver der stond Roelof Veld die het van de Nederlandse favorieten het langst had volgehouden. Twaalf kilometer voor het einde echter op een idyllisch plekje langs de Amstel had de man met de hamer ook bij hem toe geslagen. De Deventer atleet op dat moment in vierde positie stond opeens stil en keek vernie tigend naar de mensen die toe riepen: „Verder Roelof. Dat had je nooit mogen doen". Zij had den gemakkelijk praten. Veld na afloop: „Ik heb nog gegokt op Montreal. Mijn benen gingen niet meer. Ik moest steeds wan delen. Voorlopig doe ik geen marathon meer". Bloedblaar Nog veel verbitterder was het commentaar van José Revijn, het frêle Belgje dat verant woordelijk was geweest voor de veldslag. Hij was de gene die ervoor zorgde dat de eerste der Weijden werd bij de gratie van het falen twintig kilometer werden afge- van de Olympische kandidaten, bejubeld als Nederlands legd in de voor de omstandighe- kampioen. Hij was er blij mee. den onwaarschijnlijke tijd van 1.03. Karei Lismont daarom in het Olympisch stadion, terwijl hij een bloedblaar doorprikte: „Dat was moordend. Met dit weer had hij nooit zo snel mo gen vertrekken. Waarom ik dan m'n eigen tempo niet bleef vol gen? Dan kom je haast niet meer terug". En Lismont was toevallig naar Amsterdam gekomen om te winnen. En ook om de Neder landse top op weg naar Mont real te helpen. José Revijn liet dat plan in duigen vallen. Hij had andere bedoelingen. Tegen over meester Karei Lismont (met Roelants zondermeer gese lecteerd voor Montreal) laten zien dat zijn gemiste kans op pech gebaseerd was. Om de der de plaats voor Montreal in te nemen had Revijn (vorige maand winnaar in de Haagse Cityloop) twee weken geleden Belgisch marathonkampioen moeten worden. Een voetblessu re wierp hem als koploper tien kilometer voor het einde uit de strijd. Het betekende volgens Hagenaar Kromhout tiende „bij gratie van de uitvallers" (Van onze sportredactie) AMSTERDAM - Opmerke lijke prestatie in Amster dam leverde Herman Krom hout (Olympus '70). De Hage naar legde de eerste mara thon van zijn leven af in 2.36.21 en werd daarmee tiende. Kromhout nuchter: „Bij de gratie van de uitvallers. An ders was ik verder achterin geëindigd. In het begin lag ik dertigste en ik heb er maar vijf gepasseerd. De rest is j uitgevallen". het bikkelharde Belgische selec tiesysteem, uitschakeling voor Montreal. „Daaröm loop ik nu alleen nog voor mijn plezier. Tot veertien dagen geleden deed ik aan topsport. Alles heb ik er voor opgeofferd, ook m'n verlof, twee jaar lang in belang van Montreal. Vooral voor mijn vrouw vind ik het zo erg. Zij heeft zo meegeleefd". Daarom wilde José Revijn in Amster dam de Belgische bond onder het oog van coach Roger Moens de onrechtvaardigheid van de selectieprocedure tonen. Het eerst struikelde Geert Jan sen die zelf ambities in de rich ting van Montreal bestreed. Al na twee kilometer stond hij met de armen in de zij en keek stom toe hoe het langgerekte kleurrijke lint aan zijn ogen voorbij trok. Sommigen riepen nog: „Kom mee Geert". Jansen zei niets, hij had een dijbeen blessure. Op ongeveer twintig kilometer, de bezemwagen kon het werk al niet meer aan, volg de Henk Kalf. De altijd zo nuchtere Groninger lag in de berm. Te huilen als een kind. „Brandende voeten", luidde de reden van opgave. Het betekende een afscheid van Montreal. Drie jaar trainen een kleine tweehonderd kilome ter per week voor niets. Weer later gaf ook Cor Vriend op. Coach Aad Steijlen, als een veldheer, vanuit een open dak, schreeuwde zich schdr. Liep zelfs nog een stukje mee. Het hielp niets. De coach na afloop: „Het kwam door de druk en het warme weer". Maar ook in Montreal kan het warm zijn en de belangen zijn daar nog gro ter. Jos Her mens wel geschrok ken van de lijdensweg waarvan hij als toeschouwer getuige was geweest zei het: „Als je niet Karei Lismont dronk niet onderweg, wel na afloop. Zoveel zelfs, dat de winnaar van de tweede internationale marathon van Amsterdam later op de dokterstafel terecht kwam. Afgrond In zijn wraakactie sleurde hij de Nederlandse marathontop de af grond in. Slechts twee man kon den hem volgen: Göran Bengt- sonn uit Zweden en Karei Lis- j mont. De voorsprong groeide met de minuut (na twintig kilo meter al 3.20 minuten op Veld en de Noren Olsen en Larsen) maar José Revijn moest het eerst tol betalen voor zijn wraaktocht. Op het 25-kilome- terpunt vertrokken Bengtsonn en Lismont. Weer tien kilometer later liep het kleine Belgje met grote passen weg. Om in 2.18".47 te finishen. Voor de omstandig heden een schitterende tijd. Lis mont echter: „De tijd interes seert me niet. Ik kwam om te Aad Steijlen loofde de prestatie verderop met: „Wij missen ve detten als in België". Hij zei het, toen de eerste Nederlander nog maar nauwelijks binnen was. Ko van der Weijden heet de goede man, die zich een jaar lang Nederlands kampioen mag noemen. De kampioen van de omstandigheden, dat besefte de Amsterdammer zelf het meest. „Noem het maar de truc van het warme weer", riep hij glimmend van zweet en trots, „ik was geen favoriet en kon dus koest begin nen. Ik ben ze een voor een voorbij gegaan". In een ritme van negentig pas sen per minuut, en daar is niet van afgeweken volgens zijn coa ch, stevende de 30-jarige atleet af op zijn onverwachte titel. Zo onverwacht, dat Ko van der Weijden in het Olympisch sta dion voor het eerst in zijn leven durfde te denken aan een Olym pisch optreden. Pas nadat hij hersteld was. „Dertien minuten lag ik nu achter op Lismont die in Montreal bij de eerste twee zal eindigen. Dan eindig ik wel bij de eerste dertig. Vindt het NOC dat genoeg?" Neen, Ko, dat vind het NOC niet genoeg. Wen maar niet aan het idee, anders is de teleurstelling dade lijk groot Revijn, Kalf en Vriend kunnen erover meepraten. KEES KOOMAN Grangemout Afgaande jten resultaten in de interland strijd tegen Groot-Brittpoli zaterdag in Grangemoutbtra de Nederlandse afvaardind: naar de Olympische aten kwedstrijden, zeker bij d mes, minimaal zijn. Nedet verloor in Grangemouth 1 182-95 van een zeker niet iA nerende Britse ploeg, onbegrijpelijk dat de vorig jaar november een I landwedstrijd afsloot mei deelneemsters per numml laatste jaren had de Atlel nie al dikwijls de gro moeite om een represent^ ploeg met twee deelneem per nummer op te stellen. Tekenend voor de armoi wel dat slechts twee nui in een Nederlandse overwin eindigden. Ria Ahlers i hoogspringen met 1,84 metd Ria Stalman kwam het f met de discus: 54,94 meter. I Verspringster Ciska Jani die voor elke belangrijke i strijd de training moet ten men om een pijnijk been ni zwaar te belasten, had opril de grootste moeite met hetl komen op de balk en reikte! verder dan een zesde plaats! 6,02 meter. Tegenvallend I ook het optreden van 800 ml loopster Ine Blauw. Zij werl de 800 meter vierde in een r ge 2.09.0. Alleen Ria Stalman voldee Grangemouth min of meer de verwachtingen. De Del per(3 die zich dit jaar als doel ges ar heeft de grens van zestig m te doorbreken, was daar h Grangemouth nog niet aan C Zij trof het ook niet met wind, die zeer ongunstig haar hand stond. Desonda wierp Ria Stalman de laa drie pogingen ruim over d( meter. Ria Ahlers, die in München i uit maakte van de Olympii afvaardiging, maar vorig aar niet goed genoeg werd gein te voor de selectieploeg, heef Schotland voor de tweede nadrukkelijk haar kandidat gesteld voor Montreal. De ee maal deed de 21-jarige Emir se dat bij de Europese indii^S kampioenschappen eind febi ri in München. Zij eindigde t «p bij het gezelschap van 's wen ira beste hoogspringsters als zffl||l met een Nederlands record p 1,86 meter. Dat was op dat ment nog geen reden voor ,a KNAU om Ria Ahlers alle fa '0rc teiten te geven die de andvo"( voorlopig geselecteerden al me tijd genoten. „Ik heb München eingelijk niets m gehoord. Toen ik daar ecl jr; 1,86 meter sprong, dacht ik EE Montreal haalbaar zou z s"v- Daaraan heb ik de laatste t maanden dan ook extra h gewerkt". Ria Ahlers sprong 1 danks een hinderlijke wind Grangemouth voortreffel - Om over de 1,84 meter, it 5 persoonlijk record in de 0| ooi lucht, te komen had Ria Ah slechts vier sprongen nodig. HWI begon op 1,70, waarna veneer- gens 1,75, 1,80 en 1,84 mf werden opgelegd. v Peter Geelen (Kimbria) hi gisteren tijdens wedstrijden Aken voor de beste Nederlafl seizoenprestatie bij het hoL springen gezorgd. De 28-jai Limburger sprong 2.11 m. 11. C

Leidse Courant | 1976 | | pagina 18