LLE LEIDERSTRUIEN -*IJ VAN HOUWELINGEN Hockeydames namen revanche op Wales Europese biljartitel bij jeugd voor Bongers leider in Spanje positief c: ÏANADESE URNERS HET IN I0NTREAL Kees Verkerk winnaar op Duindiqt in snelle tijd veerd, Lyros P. 3.034,— .Spi Van onze verslaggever) AANSTAD - Adrie in Houwelingen was de erkste. Daarover kan in twijfel bestaan. Het .royeren van de roze m srste in het algemeen ndklassement), groene trste in puntenklasse- ent) en witte trui (eer- e in sprintklassement) gt meer dan genoeg. ig voordat de slotetap- moest beginnen was it al duidelijk wie de inde van Noord-Holland u gaan winnen. Want de tijdrit in de omge- ng van Den Helder had drie van Houwelingen jn voorsprong op Piet in Leeuwen vergroot 11.16 minuut. de tweede etappe had Van luwelingen het al gezegd: „Ik iet haast zeker dat Piet van euwen die tien seconden ach- stand niet zal inlopen. Piet is en echte tijdrijden Die moet veel meer van knokken heb- ich moet het de winnaar heb- verbaasd, dat er weinig Jnvallen op zijn positie zijn ^„.fweest. En dat terwijl hij toch i of meer bang was in de ■de etappe zijn voorsprong Valrantiprit nt te raken, getuige zijn uitla- fe „Misschien ben ik in de Srte etappe de grote afwezi- Zo ver is het niet gekomen, de laatste kilometers moest wel even op de pedalen maar dat was niet om LEO VAN VLIET fraai derde zijn eigen positie te beschermen. Adrie van Houwelingen: „Ik heb het de laatste etappe helemaal niet moeilijk gehad. Er werd wel geprobeerd om het peloton uit elkaar te rijden, maar dat leverde voor mij geen moeilijk heden op. Dertig kilometer voor het einde probeerden Langerijs en Van Gerwen weg te komen. Toen moest ik wel reageren, maar dat was om de derde plaats van Van Vliet (ploegmak- ker van Van Houwelingen) te verdedigen". rijder een vakantieritje naar Zaanstad rijden. Want de derde etappe is met uitzondering van het laatste ge deelte wel de saaiste geworden. Al na enkele kilometers viel het peloton in drie waaiers uiteen, de laatste groep moest voorgoed afhaken, de tweede kon aanslui ting krijgen met de grote kop groep. De grote groep met alle kans hebbers ging rustig verder. Na 78 kilometer demarreerde Groe- newegen. Meijn ging mee en vervolgens nog vijf renners, te weten Mutsaars, Ribbers, Mak, Visser en Huveneers. Een kop groep van zeven man ontstond er die na 109 kilometer een voorsprong had van 2.10 mi nuut. Geen gevaar voor Adrie van Houwelingen, want alle ren ners stonden op meer dan vijf minuten achterstand. Na zijn overwinning in de tij drit (Van Houwelingen: „Has- sink gaf mij de raad niet met een te groot verzet te starten, wat voor mij enorm veel voor deel opleverde") kon de Amstel- Door het goede kopwerk van de zeven vluchters is de voor sprong niet in gevaar gekomen. Pogingen van Van Gerwen, Langerijs, Groen, Van Trigt en Peels leverde niet meer dan een paar honderd meter op. Het was duidelijk, de winnaar van de derde etappe zat in de kop groep van zeven man. Bij het binnenrijden van Zaanstad ging Henk Mutsaars op avon tuur. En daarmee begon de el lende voor de Van Erp-renner. Vijfhonderd meter voor de fi nish volgde Mutsaars de voor hem rijdende motorrijder, en reed pardoes, ook al omdat de daar staande agent op de ver keerde plaats stond, de verkeer de straat in. Zijn voorsprong van 150 meter, en een zekere overwinning, was voorbij. Nu ging de zege naar Gerrit Mak. In de eindsprint had hij iets meer lucht dan Groenewegen en Ridders. Mutsaars eindigde als zevende en moest met een tierende Jan van Erp de teleur stelling incasseren. Romandië ZURICH De ronde van Ro mandië 1976 heeft één van de meest verrassende winnaars uit de dertigjarige geschiedenis van deze meerdaagse etappe- wedstrijd opgeleverd. De Belg Johan de Muynck, die tot dus verre alleen bekendheid genoot als waterdrager van Roger de Vlaeminck behaalde de vijfde Belgische zege: Keteleer (in 1947), Bocklandt (1963), Merckx (1968) en David (1973) gingen hem voor. Imponerend was de manier waarop De Muynck de eerste belangrijke overwinning van zijn carrière behaalde. Hij ver blufte de volgerskaravaan door op de slotdag ook de individuele tijdrit te winnen met een gemid delde van niet minder dan 44.857 km./uur. De Vlaming ver sloeg daarbij enkele van de al lergrootsten. Eddy Merckx moest dertien seconden prijsge ven, De Vlaeminck 35 seconden en Knudsen 44 seconden. Met drie etappe-overwinningen drukte De Muynck overduide lijk zijn stempel op deze wed strijd. Duinkerken DUINKERKEN - De Belg Freddy Maertens is winnaar ge- 4K Adrie van Houwelingen toonde zijn capaciteiten door in de Ronde van Noord-Holland alle leiderstruien te veroveren. worden van de Vierdaagse van Duinkerken. De jonge Belg won deze wielerwedstrijd eveneens in 1973 en 1975. Hiermee heeft hij het record geëvenaard van zijn landgenoot Joseph Planc- kaert, die de Vierdaagse won in 1957, 1960 en 1963. Op de laatste dag van het wie- lerfestijn werden twee etappes verreden, gedurende welke Maertens de Fransman Jean- Pierre Danguillaume in het klassement voor wist te blijven. LOGRONO Gerben Karstens heeft gisteren de twaalfde etap pe van de Ronde van Spanje gewonnen. De renner uit de ploeg van Peter Post won aan het slot van de etappe Pamplo na— Logrono de eindsprint van het vrijwel volledige peloton. De Belg Ongenae werd tweede en Cees Priem derde. In het algemeen klassement bleef de Belg Erik Jacques eerste. Het peloton maakte er een rust dag van. Vrijwel het gehele tra ject van 168 kilometer werd in groep afgelegd. Aanvankelijk lag er een col van de eerste categorie op het parkoers, maar de organisatoren schrapten die hindernis wegens de slechte weersomstandigheden. Niettemin was er voldoende be roering in de Vuelta. Na Günter Haritz uit de Raleighploeg werd ook Erik Jacques betrapt op het gebruik van verboden stimule rende middelen. Haritz stapte uit de ronde nadat ook de con tra-expertise positief was en hij behalve de gebruikelijke voorlo pige schorsing, de ruim 1000 gulden boete ook de vastgestel de tien minuten tijdstraf had gekregen. Jacques heeft, na overleg met ploegleider Guido Reybroeck, gezegd hetzelfde te zullen doen als ook het tweede onderzoek positief uitvalt. In dat geval en ook bij tien minu ten tijdstraf wordt Dieter Thu- rau leider in het algemeen klas sement. FLORENCE De Italiaan Francesco Moser heeft zaterdag de 50e editie van de wielerronde van Toscane gewonnen. Hij ver sloeg in de eindsprint zijn land genoot Riccomi. Derde werd de Italiaan Gavazzi. WEST-BERLIJN - Martin Ve- nix is zaterdag tijdens wieler wedstrijden in West-Berlijn als tweede geëindigd in een wed strijd voor amateurs achter der- ny's. Eerste werd de Westduitser Peter Vonhof. Minneboo (24) kwam niet verder dan de vierde positie. Slot werd zesde en laat ste. BRUSSEL Jan Zuydweg heeft zaterdag een wielerwed strijd voor amateurs in de Belgi sche plaats Merchtem—Peize- gem gewonnen. Hij legde de 107 kilometer af in 2 uur en 42 minuten. Mathieu Dohmen zegevierde in Verviers. Hij had voor de 108 kilometer 2 uur en 49 minuten nodig. In Wondelgem had Ten Harmsel succes. De 112 kilometer gleden in 2 uur en 45 minuten onder de wielen door. Van Hest werd eerste in Chera- te. Hij legde de 110 kilometer af in 2 uur en 45 minuten. BOXMEER Walter Godefroot heeft de ronde van Boxmeer gewonnen. De Belg reed de 100 kilometer (62 ronden) in 2 uur 13 minuten en 40 seconden. Hij had zeven seconden voorsprong op Piet van Katwijk. Joop Zoe temelk en Roger Swerts. 3 Toos Bax (geheel rechts) haalt uit voor de eerste treffer van het Oranje damesteam. AMSTELVEEN De Nederlandse dameshockey- ploeg. die eind van deze maand in West-Berlijn de twee jaar geleden in Mandelieu gewonnen wereldbeker van de F.I.H. (internationale hockey federatie) verdedigt, heeft zaterdagmiddag in het Wagencrstadion te Amstelveen met Wales als te genstander een laatste proeve van bekwaamheid afgelegd. De wedstrijd eindigde in een alleszins verdiende overwinning met 4—1 voor onze landge- notes, die daarmee revanche namen op Wales voor de vorig jaar in Edinburgh geleden nederlaag (2—3), waardoor Nederland de finale van het landentoernooi daar miste. Ondanks de ruime overwinning en de revan che was er nog geen directe aanleiding tot juich kreten, wel tot tevredenheid. Ook bij coach Riet Kuper, die tot haar genoegen een opgaande lijn in het spel van haar ploeg had kunnen constate ren. „Maar", zei zij, „er zijn te weinig velddoelpun- ten gemaakt". Daarmee had zij ongetwijfeld gelijk (het was er namelijk slechts één, ondanks het grote veldoverwicht), maar ook op het punt van de strafcorners werden er slechts twee in een doel punt omgezet, beide door Toos Bax in respectieve lijk de 30e en 40e minuut, waarmee zij de score opende. Spoedig daarna werd het 3—0 uit een strafbal van José Poelmans (in de 43e minuut) en de na de rust voor Marjolijn Gouka ingezette Marlies Jan sen bracht vier minuten voor het einde uit een solo en met medewerking van de overigens niet onverdienstelijke doel vrouwe van Wales, Judith Nelmes, die finaal over de bal heentrapte, de stand op 40. In de laatste seconden redde Judith Evans voor haar ploeg de eer met het mooiste doelpunt van de wedstrijd. Uit een voorzet van de op links opgerukte Shirley Morgan passeerde zij met een fenomenaal schot Nicole van Lierop kansloos: 4—1. IESBADEN De Canadese renturnploeg heeft zich niet nnen plaatsen voor de Olym- sche spelen van Montreal. De ïnadezen eindigden bij de W atste kwalificatiewedstrijd n iterdag in Wiesbaden en Ingel- iim op de zevende plaats en erden in de eindafrekening htste. Canada is ondanks het it dat de spelen in eigen land Hen plaatsvinden niet voor ontreal geplaatst. I ïkwalificeerd hebben zich last de zes geplaatste ploegen: ipan, Rusland, Oost-Duitsland, Migarije, West-Duitsland en lemenië nu ook de teams van Verenigde Staten, Zwitser- id, Frankrijk, Bulgarije, Tsje- |C'J io-Slowakije en Polen. De Bul- aren profiteerden daarbij van hoge cijfers in de voorgaan- landenwedstrijden, die voor Stig procent werden doorbere kend. In Wiesbaden werden de uigaren slechts negende. OKIO Wereldkampioen Shi- iru Kasamatsu en de vroegere ationale kampioen Mitsuo Tsu- [0fahara maken deel uit van de turners, die zijn gekozen ui Japan bij de Olympische Pelen van Montreal te verte- enwoordigen. Kasamatsu (28) u Tsukahara (eveneens 28) zul- daarmee voor de derde maal tods 1968 actief op de spelen anwezig zijn. De Japanse he- l,.|,|l|J'en zijn bij de laatste vier Olym- llllllt ls°he spelen onverslaanbaar gebleken. 'aarr oi 1 2] ïcenti ij ■aafsc dsrec! nc hop angel rtsen helft voor arbitlat in vfl iven Kees Verkerk behaalde opnieuw een uitsiekend. zege op Duindigt. Zijn kilometertijd was DEN HAAG - Kees Verkerk had een maandje rust gehad en maakte zaterdagmiddag op Duindigt weer een grootse rentree. In de prachtige kilo metertijd van 1.19.1 zegevierde het paard in han den van de West- Iandse pikeur Ge rard van Eykelen- borg. Op de tweede plaats eindigde de Franse import De- vin met Jan de Leeuw. Jan van Dooyeweerd werd met de nieuwe aan koop van de Rot terdamse stal Mar co, het Deense paard Surveyor derde. Het paard sprong niet zoals vorige week aan de start, maar was nu meteen goed weg. De kracht ontbrak echter in de eind strijd. Kees Verkerk komt 23 mei in Gothenburg (Zweden) aan de start in de Grote Prijs van Aby, een draverij met een eerste prijs van ruim 50 mille, die al eerder is gewonnen door Hairros II. Eigenaar Ton van der Lubbe van Kees Ver kerk: "Het is één van de weinige internationale koersen in het buiten land, waarin Kees mag starten, omdat hij ruin is. Het is best de moeite waard om in Zweden een poging te doen. Doe je niets, dan weet je niets en Kees Verkerk is in grote vorm!" Opvallend was de uitste kende overwinning van Guus Knijnenburg in de Solvallaprijs. Norman Bronstee weet steeds meer aan kracht te win nen. Aan de start was het paard niet zo goed weg, maar de eindsprint was sterk. Hij liet Nani- ka H en Napoleon V achter zich in dit veld van maar liefst zestien paarden. Ook de eige naar-rijder Cor Laar man heeft zijn paard Mi ke H weer goed in vorm. Hij won in de Osloprijs voor Manus Hanover met Zus Noordam. De vraag is echter of Mike H ook had gewonnen als Manus Hanover aan de start goed weg was ge weest. Bij de jockeys is de strijd aan de kop van het klassement erg fel. In de eerste ren van de middag boekte Rober Wetemans met het paard Prince William van stal Geran een prachtige overwinning. Henk van der Kraats de Nederlandse kampioens jockey eindigde nog net op de tweede plaats met Polisson voor Kiwan met Dieter Weiss. Hier door kwam Rober Wete mans met zeven over winningen aan kop van het jockeyklassement met Henk van der Kraats op de tweede plaats met een overwin ning minder. In de der de ren van de middag boekte Henk van der Kraats een overwinning met het paard Lofty Dreamer en kwam met Wetemans weer op gelij ke hoogte. Henk van der Kraats kwam zaterdag echter driemaal aan de start en Wetemans slechts één keer. In de tweede ren mocht Van der Kraats het pro beren met het paard van eigenaar Joop van der Touw: Cupid's Cave. De grond was voor deze merrie, die in training is bij Tom McGarrity, nog wat te hard, maar ze werd toch zeer fraai der de. De overwinning ging naar Angry Brigade met de leer ling-jockey Launchbury voor Ebel- toft die weer helemaal terug in vorm is. In de rennen kwam Kevin Da- vies niet aan de start. Hij is voor drie weken geschorst. D Ierse joc key had onenigheid met jockey Frans Vandeuren en via een 'klap' viel dat voor hem niet goed uit ARTHUR VAN RIJSWIJK LANDSMEER Jos Bongers heeft er in Landsmeer geen twijfel over laten bestaan wie de sterkste jeugdbiljarter van Europa is. In het zesde toernooi om de Europese juniorentitel kon zijn naam zaterdagavond al na de voorlaatste ronde worden bijgeschreven op de wisselbe ker. Daarop prijken de namen van Hebert (1971), Marechal (1974) en Christ van der Smis sen (1972,1973 en 1975. De 19-jarige Nijmegenaar, ont dekt door Steures en gevormd door zijn leermeester Tonny bchrauwen, heeft een indruk wekkend toernooi gespeeld. Vanaf de eerste ronde, waarin hij het Europees record partij gemiddelde in het libre evenaar de (250 caramboles) een pres tatie, die hij in de vijfde en zes de ronde herhaalde heeft Bongers het veld van acht deel nemers uit vijf landen aange voerd. De enige, die zich kon handhaven, was het pas 18-jari- ge Westduitse talent Norbert Ohagen. Maar hij moest zater dagavond machteloos toezien hoe Bongers de titel greep. Jan Amouts, een 17-jarige HA- VO-leerling, kan eveneens op een redelijk toernooi terugzien. Hij incasseerde in de eerste ron de een dubbele nederlaag tegen Bongers, maar herstelde zich goed in het verdere verloop van de strijd, met als hoogtepunt zijn zege op Ohagen in de vierde ronde. Hij eindigde als zevende. Eindstand na acht ronden (punten, proportioneel gemiddelde): Bongers (Ned.) 25 79.48; 2. Ohagen (W-Dld) 21 40.61; 3. Leman (Belg) 14 37.11; 4. Zenkner (W.-Dld) 13 48.08; 5. De Sutter (Bel.) 13 34.93; 6. Ralis (Oos.) 10 23.98; 7. Amouts (Ned.) 9 27.43; 8. Cure (Fra> 7 24.51. PAGINA 13 f, i e- V VOORBEELD De rigoureuze wijze waarop de UEFA heeft ingegrepen voor de on geregeldheden die in het Bernabeustadion van Real Madrid zijn voorge vallen in de wedstrijd tegen Borussia Mon- chengladbach, mag voor de Madrilenen ontstel lend zijn, maar het is wel een manier - hoe zou het anders moeten - om de agressie van het pu bliek te bestraffen en misschien in te tomen. De UEFA straft trou wens regelmatig - met boeten of uitsluiting - en laat daarmee geen enke le ruimte in het regle ment dat voorschrijft dat de ontvangende club verantwoordelijk is en onregelmatigheden moet voorkomen. De KNVB kan hieraan een voor beeld nemen. Ook in ons land misdragen suppor ters van sommige clubs zich regelmatig. Bij NAC-FC Twente was het zaterdagavond een janboel, in Eindhoven misdroegen Utrechtse supporters zich weer. Het publiek staat tegen over de vereniging als de heler tegenover de dief. Niet rechtstreeks de dader maar indirect, wat eveneens bestraft dient te worden. Spelen zonder publiek is de eni ge remedie, die de be stuurders ertoe zou kun nen bewegen strenger op te treden tegen rad draaiers die onverander lijk dezelfde zijn, en be kend zijn. Er zijn toe schouwers die rustig een wedstrijd willen bekij ken en niet gediend zijn van moeilijkheden in hun buurt. Daar moet een bestuur ook eens aan denken. Als het dat niet doet, of onvoldoen de, zal van hogerhand (KNVB) moeten worden ingegrepen. Jammer, maar onvermijdelijk. Lijdensweg De kwalificaties voor Montreal lijken een lij densweg te worden. De hockeyploeg plaatste zich zonder meer, de po- lo'ers doordat Joegosla vië (dopinggebruik) een plaats „open liet". Tot nu toe bereikten alleen de turnsters op eigen kracht de kwalificatie met hun vijfde plaats in Hamburg. Gisteren kwa men de marathonlopers aan de beurt. Zij faal den gruwelijk en op grond van objectiviteit kan het NOC vrijwel niet anders doen dan hen schrappen van de lijst. De judoka's kwa men bij de Europese kampioenschappen in Kiev evenmin tot resul taten die uitzending rechtvaardigen, zeker indien wordt bedacht dat ook buiten Europa nog enige judoka's van (Olympisch) formaat rondlopen. Er blijkt steeds meer dat Neder land in diverse takken van sport de snellere ontwikkeling in het bui tenland niet kan bijhou den. Genegeerd. Welke krachten in de wereldbond, die de FI FA is, aan het werk zijn, heeft scheidsrechter Leo van der Kroft ondervon den. Hij werd afgevoerd van de lijst van scheids rechters die in het Olympisch voetbaltoer nooi in actie zullen ko men. Een onverkwikke lijke affaire waarin zon der twijfel West Duits land - denk aan Real-Bo- russia Monchenglad- bach - de hand heeft. Het zou de UEFA sieren indien deze Europese or ganisatie protest zou aantekenen tegen de be slissing van de FIFA. De UEFA immers zuiverde Van der Kroft van alle blaam, officieel, en werd dus ook door de FIFA genegeerd. Elke organi satie die zichzelf respec teert, kan eenvoudig niet tolereren dat wordt ge spot met besluiten, ge grond op eigen onder zoekingen. De UEFA zal daartegen dan ook die nen te protesteren en zich niet mogen neerleg gen bij de FIFA-beslis- sing met de gedachte „dat er toch niets aan te doen is".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13