FEYENOORDS PIEPTEPASSES DODELIJK VOOR FC DEN HAAG T.>-7 £r Voor de hand liggende strategie van Zonderland NAC uit degradatiezone door zege op verzwakt Twente Zuidema naar Ajax „Wat moest ik er aan doen?" Eddy Achterberg: alleen flinke hersenschudding FC Twente wil op neutraal terrein overspelen tegen NAC Choufoer woedend over „dubieus geachte nederlaag" RENE VAN ANTWERPEN: mmm mam-:- i w »j» -i (Van onze sportredactie BREDA Eddy Achterberg, de allround wisselspeler van FC Twente, blijkt bij het duel tegen NAC geen scheurtje in de schedel te hebben opgelopen, zoals aanvankelijk werd gevreesd. Hij heeft wel een flinke hersenschudding overgehouden aan het duel in de lucht met Spreco, waarna hij tegen de grasmat smakte en bewusteloos bleef liggen. Achterberg, die per brancard van het veld werd gedragen om in een ziekenhuis te Ginneken te worden onderzocht door een chirurg en een neuroloog, leek op de nog natte röntgenfoto's aanvankelijk een scheurtje te hebben in de schedel. Toen de foto was opgedroogd bleek dat echter niet het geval te zijn, aldus clubarts dokter Oosthoek. Het ziet er naar uit dat Achterberg nu niet pas over drie of vier weken, maar al eerder naar Enschede kan worden overgebracht. (Van onze sportredactie) BREDA Het bestuur van FC Twente zal bij de KNVB protest aantekenen tegen het onregelmatig verloop van de wedstrijd NAC—FC Twente, zaterdagavond gespeeld en het feit dat scheidsrechter Pijper heeft nagelaten met het bestuur van NAC in onderhandeling te treden te neinde het gooien van voorwerpen te staken. FC Twente zal erop aandringen de wedstrijd tegen NAC op een neutraal terrein over te spelen. Mr. Jan Masman, voorzitter van FC Twente: „Ik heb de wedstrijd zelf niet kunnen bezoeken maar manager Ton van Dalen heeft me ingelicht en daarna hebben wij besloten te zullen protesteren omdat de wedstrijd onregel matig is verlopen". Ton van Dalen: „Op de technische leiding van de heer Pijper is niets aan te merken. Hij heeft wel twee maal gedreigd de wedstrijd te zullen staken. Toen nog een derde keer met bierflesjes werd gegooid door Bredase supporters, liet hij het spel doorgaan. Deze ontmoeting had tien minuten voor het einde gestaakt moeten worden. Ik vraag me af waar we mee bezig zijn als dergelijke dingen ongestoord kunnen gebeuren. De heer Pijper heeft zelfs niets op het wedstrijdformulier gezet maar het is mogelijk dat hij een rapport naar de KNVB zal sturen omdat wij gezegd hebben dat we dit niet over onze kant kunnen laten gaan". Coach Vujadin Boskov: „Moet je dat zien, gaat er DEN HAAG Nadat FC Den Haags voorzitter sectie betaald voetbal Herman Choufoer aan de binnenkort scheidende scheidsrechter Theo Boos- ten en diens echtgenote een geschenk had overhan digd, wendde hij zich na FC Den Haag—Feyenoord met van woede trillende stem tot „de pers". „Er is zojuist gesuggereerd en in publikaties vooraf heb ik die ondertoon ook bespeurd dat deze nederlaag niet op reguliere wijze tot stand zou zijn gekomen. Er werd me zojuist gevraagd of het niet opvallend is zoals Mansveld heeft gevoetbald. Ik moet zeggen dat de kritische grenzen van het fatsoen daarmee zijn overschreden. Of we met 8-1 of met 2-1 hebben verloren, is niet opportuiim. Ik kan zeggen dat we bijzonder geschokt zijn door die grote nederlaag. Het elftal en trainer Boskov staan buiten elke verdenking". Terecht, want de gedachte aan een „omkopingsschandaal" is zonder meer absurd. Vujadin Boskov, volgend seizoen trainer van Feyenoord, was eveneens wit weggetrokken. Cynisch zei hij: „Dit is het mooiste cadeau dat de ploeg mij vandaag, op mijn vijfenveertigste verjaardag, heeft kunnen geven. Ik heb zelf vijftien jaar gevoet bald, ik ben dertien jaar trainer maar nog nooit heb ik met 8-1 verloren". Daarbij kwam nog dat het tegen het eind van de rust en aan het begin van de tweede helft rumoerig was op de grote tribune. Jeugdige supporters van Feyenoord gooiden met allerlei voor werpen naar aanhangers van FC Den Haag, die daarna in gesloten front optrokken naar dat deel waar de Rotterdammers zich bevonden en hen gewoon verjoegen. In slenterpas begaf de politie zich naar het schoongeveegde deel van de tribune. Later, toen de strijd daar weer oplaaide, baande bereden politie zich een weg door de raddraaiers en posteerden agenten zich tussen het publiek. Dat hielp. De rust keerde weer. Niemand raakte gewond. Op de Marktweg in Den Haag werden wel drie jeugdige Haagse supporters aangehouden die van een met een Feyenoordsticker gesierde auto een portier hadden ingeschopt en de achterlichten hadden vernield. Tegen hen is procesverbaal opgemaakt. DEN HAAG Het rustige wandeltempo van René van Antwer pen, op weg van kleedkamer naar spelershome, veranderde halverwege de eretribune in een sukkeldrafje. Langs het pad van de geplaagde invaller-doelman van FC Den Haag hielden zich nog enige tientallen teleurgestelde aanhangers op die hun mening over het resultaat tegen Feyenoord niet onder stoelen of banken staken. „Hoeveel heb je er voor gekregen" en „Omkoping!" waren geliefkoosde kreten van de supporters die hun ploeg zo hulpeloos in het moeras hadden zien zakken. René van Antwerpen, die de zwartste dag uit zijn nog zo korte loopbaan als betaald voetballer beleefde, wilde de smaadscheu- ten zo snel mogelijk achter zich laten. De 20-jarige doelman, die pas kort geleden een contract bij FC Den Haag tekende nadat hij op behoorlijke wijze zijn debuut maakte tegen FC Utrecht, maar vorige week tegen FC Amsterdam wat minder zeker acteerde, kon een half uur na afloop van het treffen met Feyenoord weer een beetje lachen. „Boskov heeft tegen me gezegd dat ik geen schuld had aan die doelpunten", verklaarde René van Antwerpen tussen twee slokken frisdrank door. „Ook Ton Thie zei dat hij er misschien drie van de acht had uitgehouden. Ja, wat kon ik er aan doen bij die keren dat er een speler alleen op me afkwam. Ik ben nou eenmaal een jongen met weinig routine. Moet ik dan een gele en misschien een rode kaart riskeren door die doorgebroken tegenstanders compleet te torpederen?" René van Antwerpen was al weer voor een deel heen over de forse deceptie die Feyenoord zijn ploeg bereidde. „Kijk", zegt hij, „de mensen op de tribunekunnen natuurlijk wel denken dat het mijn fouten waren, maar waar waren in die negen gevallen dat er alleen iemand op me afkwam, de andere tien spelers. Je kunt zo weinig doen als je wordt uitgespeeld." René van Antwerpen zocht naar een verklaring voor zijn optreden, dat bij het uitlopen getuigde van grote onzekerheid, en meent die gevonden te hebben in de wijze waarop hij zich op het duel had voorbereid. „Ik ben er de hele week mee bezig geweest", verklaarde hij. „Ik was zelfs zo gespannen dat ik nauwelijks mijn werk heb kunnen doen. Dat is er wellicht de oorzaak van geweest dat ik wat minder zeker speelde. Maar het probleem was natuurlijk ook dat ik in de hele wedstrijd eigenlijk niet één normaal schot te verwerken heb gekregen. Bijna elke actie van Feyenoord werd een doelpunt". René van Antwerpen, die de komende weken waarschijnlijk opnieuw het doel van FC Den Haag zal moeten verdedigen - nu vaststaat dat Thie zich binnenkort zal melden in het Diaco- nessenhuis in Voorburg voor een liesoperatie - wil de ervaringen van gisteren zo snel mogelijk geheel van zich afzetten. „Ik moet proberen er niet te lang bij te blijven stilstaan", aldus de onfortuinlijke doelwachter. En dat is maar het beste ook. FRANK WERKMAN (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Johan Zuid ema tekende vanmiddag een contract bij Ajax. De oud-spe ler van FC Twente, die deze competitie voor NEC uitkomt, gaat voor een bedrag van 500.000 gulden over naar de Amsterdamse ploeg. Zuidema i tekende voor een periode van twee jaar. BREDA NAC ontliep vrij wel zeker het degradatiege vaar door de zege op FC Twente dat de aspiraties op een plaats in het volgende UEFA Cuptoernooi zag ver minderen. FC Twente miste vijf spelers: doelman Gross, Oranen, Over weg, Pahlplatz en Thijssen en raakte na zes minuten ook nog Achterberg kwijt. Van der Vall was voorts geblesseerd en speelde op halve kracht. Te gen dit verzwakte Twente, dat totaal geen stootkracht bezat, greep NAC zijn kans. De Bre dase defensie had weinig moeite met de stereotiepe Twentse aanvallen: hoge bal len in het strafschopgebied. Doordat NAC constant in de buitenspelval liep, ontstond vooralsnog weinig gevaar. Wel scoorde Spreco maar scheids rechter Pijper keurde deze treffer af tot grote woede van het publiek dat met bierflesjes begon te gooien. Pijper moest enige seizoenen geleden ook al eens van het Bredase terrein vluchten maar ditmaal liep het beter af omdat NAC toch zijn doelpunt kreeg. Zeven minuten voor tijd maakte Van der Vall geheel onnodig hands bij een voorzet van Smits en Graaumans schoot de strafschop onberis pelijk in. Scoreverloop: 38. Graaumans 1-0 (strafschop). Scheidsrechter: Pijp er. Toeschouwers: 12.500. NAC: De Jong; Crijnen, Budisic, Graaumans, Bakker;. Damen, Kamps, Smits; Vardic, Spreco, Brouwers. FC Twente: Pasveer; Van Ierssel, Drost, Bruggink, Achterberg (Ze- Ie); Van Oostrom, Mühren, Van der Vall; Bos, Jeuring, Gritter. René van Antwerpen had een onprettige mid dag. Achtmaal naar het net is geen kleinigheid. DEN HAAG - Na een catastrofale nederlaag kunnen spelers boos zijn, teleurgesteld, op standig. Niets van dat alles bij FC Den Haag na het ruïneuze verlies van 8-1 tegen Feye noord. Alle dertien, in clusief de wisselspelers, waren ontsteld, konden nauwelijks woorden vinden en helemaal geen verklaring voor die ontstellende neder laag. Terwijl het toch zo simpel was. Ad Zonder land, interim-trainer van Feyenoord, was simpelweg uitgegaan van de stelling dat FC Den Haag veel op bui tenspel speelt - Mans veld: „Dat is altijd een sterk hulpmiddel voor ons geweest" - en had daarop zijn taktiek af gestemd: dieptepasses. Zes van die passes wa ren dodelijk. Ze sneden door de Haagse defensie zoals een havik duikt op zijn prooi. De andere twee treffers waren te wijten aan nonchalance en een overtreding van Mansveld, die dan ook geen sterke partij ver tolkte. Het onthutsende was dat FC Den Haag niet in staat bleek de opzet van Feyenoord te ont krachten. Na 0-2 had coach Boskov al Aad Kila bij zich geroepen. Hij moest aanvoer der Mansveld het bericht over brengen dat er niet meer op buitenspel gespeeld mocht worden. Dat werd geprobeerd maar dit systeem zit zo in de defensie van de Hagenaars ge hamerd, dat die geen kans za gen over te schakelen op een andere verdedigingswijze. Steeds weer doken de Feye- noorders de diepte in, steeds weer konden zij niet gestopt worden. Zonder tot spel van hoog niveau te komen, rolde Feyenoord de opponent op. De eenzijdigheid van FC Den Haag werd meedogenloos blootgelegd. Mansveld verduidelijkte het: „We winnen hier van PSV door onze vechtlust. Tegen Feyenoord speel je tegen kwa liteit en daar kun je als mid- denmootploeg, die wij zijn, niet tegenop". Kwaliteit die tot uiting komt in techniek, waar door de combinaties soepeler Zo was het al menigmaal gegaan. Op een dieptepass van Wim Jansen liep Martin Vreljsen door, omspeelde doelman Van Antwerpen en legde doelpunt nummer acht in het net. Nico Jansen (links) heeft het al bekeken en begeeft zich naar de middenlijn. kunnen worden opgezet, de zuivere dieptepass gemakkelij ker kan worden gehanteerd. Hoe Feyenoord ten strijde wenste te trekken, bleek al spoedig. Mansveld leverde een verkeerde pass af die De Jong onderschepte maar de in stel ling gebrachte Vreijsen schoot naast. Van Hanegem bediende met een briljante pass Theo de Jong die de bal niet onder controle kon krijgen en 'de kromme' zelf sjouwde achter een dieptepass aan, omspeelde doelman René van Antwerpen, maar had toen geen kracht meer om de bal in het verlaten doel te plaatsen. De Caluwé kon er nog royaal achteraan. Toen al bleek ook dat Van Antwerpen - verkozen boven de ervarener Woody Louwe- rens (Ton Thie is uitgescha keld) - niet de moed en het inzicht bezit om tegen een ge raffineerd spelend Feyenoord afdoende te kunnen optreden. Hij werd vele keren omspeeld en wierp zich geen enkele maal op de bal. Hij vergalop peerde zich ook bij Feye- noords eerste treffer. Everse stuurde Wim Jansen de diepte in, Van Antwerpen week van zijn doel en liet zo een gat vrij waardoor Jansen Vreijsen kon bereiken: 0-1. Met twee iden tieke doelpunten bracht Theo de Jong de ruststand op 3-0. Eerst na een dieptepass van Van Hanegem, daarna na een van Wim Jansen. Dodelijk Ook na de rust trad geen wij ziging in het defensieve pa troon van FC Den Haag op. Het gevolg: de ene dodelijke dieptepass na de andere. Van Antwerpen trachtte er nog een het gevaar te ontnemen met 'professioneel optreden'. Hij knalde onvervaard tegen de, weer in de diepte, gesprinte Everse op en Boosten bestraf te dat terecht met een straf schop die Kreuz verzilverde: 0*4. Na een fout van Mansveld die de bal tegen Everse aan schoot, werd de bal nog wel van de lijn gehaald maar Kris- tensen kon toen scoren: 0-5. Dat Van Leeuwen de bal kon terugkoppen naar Ouwehand (1-5) gebeurde in een korte pe riode van volkomen apathie van de Feyenoorders die daar na orde op zaken stelden. Na een overtreding van Mansveld, ving Van Antwerpen de bal uit de vrije trap van Schneider op zijn vuisten maar Kreuz kon toen inkoppen. Voor de rest: dieptepass Wim Jansen naar Nico Jansen (ingevallen voor Kristensen): 1-7. Dieptepass Wim Jansen naar Vreijsen: 1-8. Lusteloos Toen was FC Den Haag al vervallen tot een lusteloos troepje dat al lang niet meer in staat was voldoende werk lust op te brengen en daarmee het publiek negeerde. Het was misschien wat anders gelopen als in het begin Schoenmaker (falend en deswege in de twee de helft vervangen door Al- bertsen) een reëele kans niet had gemist, Kila èen straf schop had gekregen toen hij na de rust werd neergelegd en Van Leeuwen niet in een des perate poging tegen Treytel had geschoten. Het waren ech ter te weinig wapenfeiten om iets af te dingen op de wijze waarop Feyenoord FC Den Haag inpakte door te heersen op het middenveld en door de voor de hand liggende strate gie van Ad Zonderland. Kreuz 1-6, 88. Nico Jansen 1—7, Vreijsen 1-8. Scheidsrechter: Boos ten. Toeschouwers: 20.000. FC Den Haag: Van Antwerpen; De Caluwé, Mansveld, Van Vliet, Ko- revaar; Kila, Perazic (Jol), Ouwe- hand; Schoenmaker (Albertsen), Van Leeuwen, Swanenburg. Feyenoord: Treytel; Schneider, Van de Korput, Rijsbergen, Ever se; Wim Jansen, De Jong, Van Hanegem (Vos); Vreijsen, Kreuz, Kristensen (Nico Jansen). HERMAN VAN BERGEM

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11