Leo van der Kroft Collega's steunen en toernooi an Houwelingen in roze leiderstrui Vervolgprocedure KNVB tegen spelers RVC? Unieke Tourstart in 1978 in Leiden Noteer bij de radio KNVB overweegt kort geding Houwelingen (geheel links) greep gisteren de leiderstrui in de ronde van Noord Holland op Jan onze verslaggever) en. EN HELDER De eerste grote klap lar gevallen. In de tweede etappe in de. Ik bnde van Noord Holland van Alkmaar o'n kar Den Helder over een afstand van ik 77 kilo meter werd de ploeg van Soka eft grote verliezer. Had deze ploeg tij- is de eerste etappe twee rijders, win- ir Huisjes en Langerijs, bij de kop- iep van zes man, gisteren moest Soka en k krachten voelen van de ploegen Am- ïel lel, Van Erp en Michelin. De ploeg van en ierman Krott werd winnaar, want na- ed pt de grote groep van 24 renners was pa eslonken tot een kopgroep van vijf in nan, zagen de vele toeschouwers in de farinestad Adrie van Houwelingen als ite over de streep gaan De uitslag van de tweede etappe van Alkmaar naar Den Helder over 178 kilometer is: 1. Van Houwelin gen (Amstel) 4.28 54 met bon. 4.28.39) 2. Hordijk (Pleu de Nille) 4.28.59 (4.28.44) 3. Groen (Michelin; z.t. :4.28.49) 4. Van Leeuwen (Van Ferp) 4.28.54, 5. Luberding (Van Erp) z.t. 6. Petersen (Den) 4.29.41, 7 Hassink (Amstel) 4.29.41, 8 Spijker (Am- stel) z.t. 9. Van Gerwen (Jan van Erp) z.t. 10. Van Vliet (Amstel) z.t. 11. Havik (Broudenil) z.t. 12 Algemeen Klawement: 1. Adri van Houwelingen (Amstel) 8.08:34, 2. van Leeuwen (Van Erp) 8.08.44 3.. Van Vliet (Amstel) 8.09.26, 4. Havik (Bleu de Nil) 8.09.36, 5. Huisjes (Soka) 8.10.29, 6. Langerijs (Soka) 8.10.44, 7 Hordijk (Bleu de nil) 8.11.27.8. Groen (Michelin) 8.11.32. 9 De Lange (Michelin) 8.12.24, 10. Koot (Van Erp) z.t. 11. Hassink (Amstel) z.t. 12 Van Gerwen (Van Erp) z.t. 13 Spijker (Amstel) z.t. 14 Jacobs (Michelin) 8.12.31, 15. Lubberding (Van Ecp) 8.12.44 CAMBRILS Eindelijk hebben dan ook de Spanjaarden een etappe-overwinning in de eigen .Vuelta'. In de 226 kilometer lange rit tussen Nules en Cambrils met één berg van de eerste en één van de tweede categorie verzette de ploeg van Kas zoveel werk, dat een beloning niet kon uitblijven. Ritwinnaar werd Jose Antonio Gonzales Linares. Alle Spaanse inspanningen ten spijt heeft de Belg Erik Jacques de gele leiderstrui nog stevig om de schouders. Uitslag van de tiende etappe van Nules naar Cambrils over 226 kilometer is:1. Gonzales Linares (Spa) 6.14.10 ('14.00), 2. Perurena (Spa) 6.1412 (6.14.08) 3. Oliva (Spa) 6.14.12, 4. Priem (Ned) z.t. 5. Andiano (Spa) z.t. 6. Thurau (Wdl) z.t. 7. Kuiper (ned) z.t. 8. Baert (Bel) z.t. 9. Knetemann (Ned) z.t. 10. Allan (Austr) z.t. 11. Jacques (Bel) z.t. 12 Martins (Port) z.t. 13 Van Springel (Bel) z.t. 14. •Fuchs (Zwi) z.t. 15. Van Neste (Bel) z.t. 31. Pronk (Ned) z.t. 35. Van den Hoek (Ned) z.t. 41. Aling (Ned) 6.29.26. 42. Van Katwijk (Ned) z.t. 53 Karstens (Ned) z.t. 54. Den Hertog (Ned) z.t. 55. Prinsen (Ned) z.t. 60 Smit (Ned) z.t. 68. Tabak (Ned) 6.40.56. De belg Van der Veeken staakte de strijd Algemeen klassement: 1. Jacques (Bel) 47.58.23 2. Thurau (Wdl) 48.02.08, 3. Agostinho (Port) 48.02.16, 4 Manzaneque (Spa) 48.04.24, 5 Kuiper (Ned) 48.02.25, 6. Knetemann (Ned) 48.02.37, 7. Fuchs (Zwi) 48.02.40. 8 Gonzales Linares (Spa) 48.02.45, 9. Ocana (Spa) 48.02.47, 10 Pronk (Ned) 48.02.50, 11 Tamames (Spa) 48.02.51, 12 Priem (Ned) 48.02.57,13 Pesarrodono Pesarrondono (Spa) 48.03.07 14 Aja (Spa) 48.03.22, 15 Nazabal (Spa) 48.03.23. 31 Van den Hoek (Ned) 48.09.35, 43 Karstens (Ned) 48.26.21 4. Den Hertog (Ned) 48.31.41. 48. Van Katwijk (Ned) 48.36.30, 51. Prin sen (Ned) 48.39.53. Aling (Ned) 48.45.34 62. Smit (Ned) 48.54.40. 68 Tabak (Ned) 49.26.50 Leo van der Kroft zal zich de komende dagen beraden of hij het voor gezien zal houden als actief scheidsrechter. „Als ik niet meer gemoti veerd ben dan stop ik". De reacties op de beslissing van de FIFA zijn enorm. De telefoon bij Van der Kroft staat niet stil. „De kleinste clubs bellen op en zeggen: Leo, je bent voor ons toch de beste. Die telefoontjes doen mij veel plezier. Zondag ga ik nu rustig naaf de topper FC Den Haag-Feyenoord kijken. Of ik Charles Corver ga adviseren naar Montreal te gaan? Hij weet zelf wel het beste wat hij moet doen". Frans Derks, internationaal scheidsrechter, is erg verbolgen over het feit dat Leo van der Kroft van de lijst van Montreal is afgevoerd. Wat is dit in en in triest voor Leo van der Kroft. De tijd is nu toch gekomen dat de bezem eens door de scheidsrechterscommissie van de FIFA wordt gehaald, dit gaat boven mijn pet. Wat een wanbeleid. Ik heb er geen woorden voor. Als ik een uitnodiging voor Montreal had ge kregen ging de brief met dezelfde postbode nog terug". Frans Derks kan wel begrijpen dat Charles Corver niet een twee drie bedankt. „Maar ik ben ervan overtuigd dat hij straks niet gaat en achter Leo van der Kroft gaat staan. Maar je moet ook niet vergeten dat het heerlijk is om een agenda vol te hebben met internationa le wedstrijden. Corver zal zonder twijfel weten dat Leo van der Kroft met zo'n prachtige internationale loopbaan hier een groot onrecht wordt aangedaan". Oud-internationaal scheidsrechter Leo Horn: „Dit had Leo van der Kroft kunnen verwach ten. De FIFA is tot zulke dingen in staat. Dat heb ik Leo van der Kroft al verteld ook. We spelen in Nederland het beste voetbal van de wereld, maar bij de FIFA hebben we niets in te brengen. Daar maken Duitsland en Italië de dienst uit. De Nederlander in het bestuur van de UEFA, Jos Coler, zet zich echt niet in voor de belangen van het Nederlands voetbal. In feite is Van der Kroft overkomen wat mij ongeveer in 1966 is gebeurd. Ik mocht de finale van het wereldkampioenschap in Engeland niet fluiten omdat ik de FIFA een brief stuurde, waarin ik wees op fouten. De finale was mij toen zeker beloofd. Zulke handelingen zijn van de FIFA heus niet vreemd. De wedstrijd Real Madrid-Borussia Mönchengladbach mocht ik alleen op de televisie zien. Ik weet niet of Leo van der Kroft fouten heeft gemaakt Hij is echter wel door de UEFA in het gelijk gesteld. Scheidsrechter in Nederland zijn is geen pretje. De internationale jongens worden gewoon aan hun lot overgelaten. Wat Charles Corver be treft, hij is een goede vriend van Leo van der Kroft, maar ondanks dit alles moet hij gewoon in Montreal gaan fluiten. Hij doet het graag en ook al is het niet leuk om op deze manier een uitnodiging te ontvangen, je moet niet bedanken, daar zal Leo van der Kroft wel begrip voor hebben". Ook de Haagse scheidsrechtersvereniging staat achter lid Leo van der Kroft. John Blanken- stein, secretaris: „Evenals de KNVB hebben wij ook een protesttelegram doen uitgaan naar de FIFA. Dit is de tweede klap in het gezicht van ons lid Leo van der Kroft. Wij hopen dat ons telegram er toe zal leiden dat de beslissing wordt teruggedraaid. Het is onze plicht als scheidsrechtersvereniging zoiets voor onze le den te doen. Ik geloof dat Charles Corver wel naar Montreal zal gaan. Ik denk dat Van der Kroft Charles zelf wel zal zeggen om in ieder geval te gaan. Immers voor hem wachten ook nog de wereldkampioenschappen in Argentinië en ik ben er vast van overtuigd, dat als Charles Corver bedankt voor Montreal de FI FA hem ook niet nodig heeft voor Argentinië". Bij de heer Rijkhoek van de afdeling scheids- rechterszaken van de KNVB kwam gistermor gen het bericht van Van der Kroft binnen dat deze liever de belangrijke wedstrijd NAC-FC Twente niet wilde fluiten. Rijkhoek; „We heb ben daarvoor bij de KNVB begrip. Leo moet deze klap eerst verwerken. Als bond sturen we nu Henk Pijper als vervanger naar Breda. Het is wel duidelijk dat we als KNVB allesbehalve gelukkig met deze beslissing zijn". Ex-scheidsrechter Lau van Ravens: „Dit is erg kleinzielig van de FIFA. Als Leo van der Kroft in het ongelijk was gesteld na de wedstrijd in Duitsland, had ik zeker verwacht dat Montreal voor hem een verloren zaak zou zijn. Maar nu is dit niet te begrijpen". ARTHUR VAN RIJSWIJK lussische judoka's lieven winnen IEV Ook de tweede dag van e Europese judokampioen- :happen in Kiev is succesvol erlopen voor de Russische eelnemers. Nadat Timoeria loeboeloeri in het halfzwaarge- icht en Sergei Nowikov in het waargewicht de eerste twee ti- 2ls hadden veroverd, waren in 11e categorieën Avel Kazasj en en in het weltergewicht Ale- ander Dvonikov de sterksten. >e eerste niet-Russische zege an het toernooi was voor Hon- arije. In de finale van het licht- ewicht won Tuncsik op beslis ing van de scheidsrechter van e Rus Zoerabiani. De Neder- andse deelnemers kwamen niet 'erder dan de tweede ronde. In 'et lichtgewicht won Jan Ko ling eerst van de Westduitser -eins om vervolgens te worden litgeschakeld door de Brit Nee- ian. Dat gebeurde beide malen ip beslissing van de scheids- echter. Hoen werd in het wei ergewicht met een waza ari ge- 'eld door de latere bronzen me daillewinnaar Spirov (Rusl.). In le alle categorieënstrijd verloor 'eter Adelaar in de eerste ron de op beslissing van de latere ironzen medaillewinnaar Nya- 'adze. Jan Bosman wierp eerst le Bulgaar Penchev na 5 minu- en 49 seconden en verloor daar- ia op beslissing van de Italiaan 'ecchi. Ook Joop Zoetemelk, de Nederlandse favoriet voor de Tour-zege, kwam gisteren even een kijkje nemen. Zoetemelk is hier (rechts) in gesprek met sportorganisator en initiatiefnemer Joop Riethoven. Vrouw Francoise luistert mee. Verweerschriften binnen ZEIST De strafprocedure, waarin RVC is verwikkeld sinds enige weken sleept zich voort. De verweerschriften, in te leveren door de spelers die door de KNVB worden beschuldigd geen contributie te hebben betaald, zijn met vertraging op het bondsbu- reau gearriveerd. De bond kon gisteren nog geen (eventuele) maatregelen bekend maken. „Naar aanleiding van die verweerschriften" aldus de heer Jansen van de afdeling strafzaken, „willen we nog wat inlichtingen inwinnen. Zoals het er nu voorstaat, zit het er wel in dat er een vervolgingsprocedure komt." Evenals de spelers heeft ook het bestuur dat zo vermoedt de KNVB enige amateurregels schond, uitstel gekregen om het verweerschrift in te dienen. De papieren moeten maandag gearriveerd zijn in Zeist. LANDSMEER De Nijmege- naar Jos Bongers leidt na twee dagen in het Europees kam pioenschap biljarten voor junio ren met vijftien punten voor de Westduitser Ohagen met der tien. ST. ETIENNE-Dominique Ro- cheteau ontbreekt in de ploeg van St. Etienne die woensdag in Glasgow in de finale van de Europa Cup tegen Bayern Mun- chen speelt. GRONINGEN-Trainer Aad Goedhart en FC Groningen gaan uit elkaar. Goedhart had nog een contract voor twee jaar, maar er is een financiële rege ling getroffen. LOS ANGELES-Dorothy Ha- mill tekende een profcontract bij de revue Ice Capades. De duur is twee jaar. UTRECHT-Anton Geesink be hield de wereldtitel vrij worste len door Jim Moran te verslaan. (Van onze sportredactie) LEIDEN De Tour de France 1978 start in Leiden. De vergunningen zijn onder weg, plaatselijke moeilijkheden zijn op gelost en met tour-directeur Felitf Levi- tan komt minister Westerterp van ver keer en waterstaat vrijdag 14 mei naar Leiden om de ondertekening van de contracten persoonlijk bij te wonen. Met enige trots kondigde Bas Vonk, se cretaris van de woensdag oficieel be krachtigde „Stichting Tour de France Leiden" gisteren aan dat niets de start meer in de weg staat. Een start die Leiden, met sportorganisator Joop Rie thoven, al tweemaal heeft gemist, maar die nu mede door de financiële steun van „Vleesmeester Teekens" (garant voor 360.000) na „oneindige onderhandelin gen" met Lévitan wel mogelijk is gewor den. Het belooft in Leiden overigens een unie ke Tourstart te gaan worden. Voor het eerst in de geschiedenis van dit wieler spektakel zal start en finish van de op 28 juni 1978 geplande proloog van 8 kilometer binnen worden gehouden. Plaats van handeling is dan de Groe- noordhal, met zijn 8000 vierkante meter één van de grootste hallen van Neder land. Vonk: „Lévitan heeft er officieel nog niet mee ingestemd, maar hij toonde zich beslist niet afwijzend." Het parkoers dat de tourkaravaan de eerste echte etappe (29 juni) zal gaan volgen is op dit moment nog niet bekend. „Reisleider" en stichtingslid Kouwenho- ven, die zich in het komende jaar met deze opgave zal gaan bezighouden, wist wel dat slechts provinciale wegen zullen worden gevolgd. Ook maakte hij bekend dat Breda en Hilvarenbeek zich kandi daat hebben gesteld als finishplaats van de eerste etappe. De proloog zal in ieder geval door de binnenstad van Leiden gaan. Maandag wordt in de Leidse raad beslist over het voorstel van B. en W. een „ton op welke manier ook" beschikbaar te stellen. Het stichtingsbestuur dat zich de komen de twee jaar intensief mét de tourstart zal bezighouden bestaat naast directeur- sportief Riethoven, secretaris Vonk en Kouwenhoven (SOS) uit Eimert Teekens (voorzitter), Jan Karstens (notaris), pen ningmeester Kom, Rein van Rooy en mr. Linskens EREDIVISIE *NAC—FC Twente Telstar—Eindhoven •Ajax-MVV 'Sparta—NEC 'Excelsior—Go Ahead Eagles 'FC Den Haag—Feyenoord 'Rda JC— FC Amsterdam 'PSV—FC Utrecht 'De GraafschapAZ'67 EERSTE DIVISIE SVV—FC Den. Bosch 'FC GroningenHelmond Sport Volendam—Heerenveen SC Amersfoort—Wageningen Fortuna SCWillem II Vitesse—FC Vlaardingen "SC Cambuur—FC WV "PEC—Haarlem 'Heracles—SC Veendam 8 mei 1976 LEIDSE COURANT/I ZEIST De Koninklijke Ne derlandse Voetbal Bond wil dat Leo van der Kroft als scheidsrechter blijft aangewe zen voor de Olympische Spe len van Montreal.De voetbal bond heeft de FIFA in Zürich per telex gevraagd de maatre gel tegen Van der Kroft bin nen acht dagen ongedaan te maken. Als dat niet gebeurt, zal de KNVB geen andere scheidsrechter afvaardigen naar Montreal. Overigens is de KNVB offi cieel nog steeds niet op de hoogte gebracht van de maat regel tegen Van der Kroft. Het enige is een telefoontje ge weest dat van Zeist uitging en het bericht in het FIFA-bulle- tin, waarin Corver voorkomt als aangewezen scheidsrechter voor Montreal. In dat bulletin staat geen woord over Van der Kroft. De centrale organisatie van voetbal scheidsrechters (COVS) heeft een telexbood- schap naar de wereldvoetbal bond (FIFA) in Zürich ge stuurd, waarin wordt gepro testeerd tegen het afvoeren van Leo van der Kroft van de lijst van scheidsrechters voor de Olympische Spelen in Montreal. De tekst van het telexbericht is als volgt: „De COVS, de Nederlandse Organisatie van Voetbalscheidsrechters, tel lend ruim 11.000 leden, onder wie de scheidsrechters aange sloten bij de belangenvereni ging betaald voetbal, heeft met verontwaardiging kennis geno men - van de uitsluiting van Leo van der Kroft voor Mont real. Protesteren hiertegen met grote klem en eisen her roeping van dit besluit". Leo Horn: ,Ik heb gewaarschuwd" et het 'lappn tin Brussel Real Madrid zal aan het eerste Europa Cuptoernooi waarvoor de Spaan se ploeg zich in de komende dne seizoe- nders nen plaatst niet mogen deelnemen. De strafcommissie van de Europese voetbal ,an& unie (UEFA), die in Brussel onder voor- meer zitterschap van de Italiaan dr. Alberto dan garbe bijeen was, heeft dit besloten. De straf werd uitgesproken naar aanleiding ysiek van de ongeregeldheden aan het einde van de wedstrijd Real Madrid-Bayern München op 31 maart voor de halve finales van het toernooi der landskam pioenen in Madrid gespeeld. Een toe schouwer slaagde er toen in het veld op te komen. Hij sloeg eerst een speler van Bayern en vervolgens de Oostenrijkse arbiter Erich Linemayr neer. De. straf geldt zowel voor het toernooi om de teeds Europa Cup voor landskampioenen, als rijes voor dat van de bekerhouders en de "et UEFA-cup. De uitsluiting voor een toer nooi gaat met ingang van het komende seizoen in. De straf blijft staan tot en met het seizoen 1978/79 tenzij de Spaanse club zich eerder voor één van de drie toer nooien zou plaatsen. De commissie stoelt de uitspraak op de bepaling in het UEFA-reglement, die zegt dat de thuisclub verantwoordelijk is voor een ordelijke gang van zaken ook na afloop van een wedstrijd, in het bijzonder de veiligheid van spelers en arbiters moeten zijn gewaarborgd. De commissie heeft in zijn overwegingen betrokken dat Real al eerder betrokken was bij een incident in het eigen stadion. Toeschouwers bedreigden een scheids rechter bij de wedstrijd tegen Ipswich Town op 3 oktober 1973. Real Madrid heeft vier dagen de tijd om tegen deze beslissing beroep aan te teke nen. Een woordvoerder van de vereni ging, die zesmaal de Europa Cup opeiste, heeft al verklaard dat zijn club van dit recht gebruik zal maken. Real heeft, met nog twee wedstrijden te spelen, vier punten voorsprong in de nationale competitie. Indien de club de titel zou opeisen houdt dat in dat Spanje volgend seizoen niet in het toernooi om de Europa Cup I zal zijn vertegenwoor digd. Manager Antonio Calderon noemde het een zwarte dag voor Real. „Het is erg hard als je zoiets te horen krijgt", waren zijn woorden. „In twintig jaar hebben wij in het Europese voetbal een voortreffelij ke reputatie opgebouwd. Het is de schuld van een enkele supporter. Hij vertegen woordigt niet de duizenden andere aan hangers die zich zowel in Spanje als in het buitenland altijd onberispelijk heb ben gedragen. „Hij schatte het verlies dat de Spaanse ploeg lijdt op 100 miljoen peseta's, rond vier miljoen gulden. De strafcommissie schorste voorts Real's aanvaller Amancio voor een Europa Cup wedstrijd en gaf hem een boete van 1000 Zwitserse frank, bijna 1100 gulden. Amancio werd in de wedstrijd Bayern- Real van het veld gestuurd. DEN HAAG „De mensen leven enorm met je mee, ze vinden het onbegrijpelijk. Maar ik zit er maar mee. Ik ben er nog steeds kapot van". Leo van der Kroft is de schrik nog niet te boven. De interna tionale scheidsrechter werd plotseling geschrapt van de lijst om in Montreal op de Olympische Spelen te fluiten. Het arbitreren op de spelen zou voor de 47-jarige Haagse toparbiter tevens het afscheid inhouden als scheidsrechter. Van der Kroft komt in ieder geval vanavond niet in actie tijdens de belangrijke compe titiewedstrijd tussen NAC en FC Twente: „Ik ben door dit gebeuren niet honderd procent fit om aan dit duel te begin nen. De wedstrijd is te belang rijk voor beide ploegen en daarom zie ik daarvan af'. Leo Horn had zich niet verbaasd over de beslissing van de FIFA inzake Leo van der Kroft. "Ik heb hem gewaarschuwd", liet hij weten.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9