zuivéKand Bodendorpen in zonnige „tuin van Italië9' Psychiater zet Frans H. in inktzwart daglicht halfboter BEZUINIGENGSNOTA VOLGENDE WEEK ROND ■ii md SL3 J.N.O. wijst postbank als gevaarlijk" af h' DAF46 Een bewuste keuze LEIDSE COUR AN", PAGINA 7 J scheelt een heleboel kalorteë'n Half zo vet als roomboter. Voor tafelgebruik. In handige kuipjes. 1 Smeerzacht uit de koelkast. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De afgelopen dagen heeft het kabinet intensief vergaderd over beleidsombuigingen teneinde de stijging van overheidsuitgaven en de kosten van de sociale verzekeringen te beperken. Uitgangspunt is dat tot 1980 de stijging van de uitgaven met tien miljard gulden moet worden afgeremd. Ook gisteravond vergaderde het kabinet nog voort. Minister-presi dent Den Uyl zei te verwachten dat de besprekingen volgende week vrijdag kunnen worden afgerond. En dat in de week daarna een nota over de beleidsombuigingen naar de Tweede Kamer kan worden gezonden. „Wij hebben goede vorderingen met de besprekingen gemaakt", zei minister-president Den Uyl. Volgende week zal er vooral onderling overleg tussen afzonderlijke ministers met minister Duisenberg plaats hebben. Den Uyl gaf toe dat er nog wel enkele moeilijke punten liggen, met name als het gaat om het in de hand houden van de kosten der sociale verzekeringen. „Ik kan me plezieriger werk voorstellen dan praten over besprekingen", zei Den Uyl. Minister Duisenberg had kritiek op het ontwerp verkiezingspro gram van de PvdA omdat dit toch niet haalbaar is. Den Uyl zei met Duisenberg van mening te verschillen. Het partijbestuur heeft duidelijk te kennen gegeven dat het ontwerp-program onder invloed van de bezuinigingsmaatregelen nog moeten worden bijgesteld. „Een reële benadering", zei Den Uyl. Hij geloofde niet dat de achterban van de PvdA „frustraties" zal oproepen omdat een groot aantal wensen uit het programma niet kan worden uitgevoerd. „Want", zei Den Uyl, „De PvdA is een gezagsgetrouwe partij". Tienduizenden Italianen in het rampgebied hebben de nacht in de openlucht moeten doorbrengen. Alleen de hond van dit gezin is waarschijnlijk aan slapen toegekomen. Aardschokken als in Noord-Itali'é komen hier niet voor Van een onzer verslag gevers UTRECHT 'De men sen in Nederland boe ven zich ecbt niet onge rust te maken. Aard schokken zoals nu in Noord-Italië komen bier niet voor. Dit land ligt buiten de zönes waar de grote „fenomen" voor komen. Dat wil niet zeg gen dat bier nooit klei nere schokjes kunnen worden gevoeld, maar nooit op een schaal zoals nu in Italië. Aldus de beer A. R. Ritsema van de afdeling seismo logie van bet KNMI in De Bilt. Het KNMI is over stroomd door telefoon tjes van mensen die de gevolgen van de zware aardschok in Italië heb ben waargenomen. Lam pen begonnen gister avond om circa negen uur plotseling heen en weer te zwaaien. Slin gers van klokken bleven stilstaan enzovoorts. De meldingen waren uit het gehele land afkom stig. Dat de schok zwaar was mag blijken uit het 'feit dat de registratie- naald van de seismogra- fen op het KNMI 'van het papier' was gelopen. De laatste keer dat in De Bilt een dergelijke zware aardschok werd geregistreerd was in 1963 toen in het Joego slavische Skoplje een aardbeving voorkwam. Naar de heer Ritsema meedeelde is de bodem structuur van Nederland een geheel andere dan die waar zich thans een aardbeving heeft voor gedaan. Het episch centrum van de schok lag in de buurt van Udine. De zónes waar veelvuldig aardbe vingen voorkomen zijn o.m. te vinden in de oceanen en op de oost- westlijn van Indonesië tot aan de Middellandse zee. Omdat de meeste aardbevingen nooit in Nederland worden ge voeld ze worden wel door de gevoelige seis- mografische apparatuur in bijvoorbeeld het KN MI geregistreerd is er thans volgens de heer Ritsema sprake van een exceptioneel geval. De aardschokken in het noordoosten van Italië zijn, volgens het insti tuut voor geologisch on derzoek in Parijs waar schijnlijk het resultaat van een toenadering van het Europese en het Afrikaanse continent, waardoor de Middel landse zee in een tang beweging wordt geno men. Europa en Azië lig gen stabiel, maar het Afrikaanse continent be weegt langzaam in noordelijke richting. Hierdoor komt er bewe ging in het Middelland se zeegebied, dat be staat uit een mozaïek van plateaus. Een van die plateus, het Adria- tisch gebied, dat de Dal- matische kust, de Adria- tische zee en het ooste lijk deel van de Apennij nen als het ware onder steunt, is gaan schuiven. Als gevolg daarvan komt een enorme hoe veelheid energie vrij, op gehoopt in de loop van jaren, misschien van eeuwen, die de aardbe ving in het oostelijk van het Adriatisch plateau heeft veroorzaakt. Breukvlakken in de aardkost, waar zich vaak aardbevingen voordoen, zijn er niet in deze streek. Psycholoog denkt er anders over (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT Wie is hoofd verpleger Frans H. en in hoe verre zijn hem de feiten waar van hij beschuldigd wordt, moord op demente bejaarden in de Kerkraadse Luckherheide- kliniek, toe te rekenen? Over deze vraag heeft de Maa strichtse rechtbank, waarvoor Frans H. gisteren voor de acht ste dag terecht stond, twee ge- tuigendeskundigen gehoord van de P.O.K. (Psychiatrische Ob servatie Kliniek) in Utrecht, waarin de verdachte van 24 no vember '75 tot 9 januari '76 is onderzocht. De psychiater van de POK dr. J. Schnitzler, die door het Openbaar Ministerie als getuige charge was gedag vaard, zette Frans H. in een inktzwart daglicht. Volgens de ze deskundige is hij oneerlijk, onbetrouwbaar, leugenachtig, schijnheilig en heerszuchtig. Hij wil steeds zijn zin doordrij ven en is dominerend. Voor zijn patiënten zette hij zich niet in, wél, en dat uit eerzuchtige mo tieven, voor zijn afdeling waar alles keurig moest verlopen, waar iedere patiënt tussen hel dere lakens op tijd in bed moest liggen. Hij had een gel dingsdrang en was machtsbe- hoeftig. Hij was gemaakt, soms theatraal, zoals de psychiater verklaarde, en verstond tijdens de gesprekken niet de kunst van het luisteren, maar viel telkens in de rede. Zodra er moeilijke vragen kwamen, draaide hij er omheen. „Frans H. overdreef wat de noodtoe stand in de Lückerheidekliniek betreft en schoof de schuld te veel op anderen. Zijn menslie vende rol spon hij uit, maar die is moeilijk te rijmen met de door hem gepleegde vermogens delicten, die hij heeft bekend, maar schoorvoetend toegeeft. Tot in den treure vertelde hij alleen maar gespoten te hebben om patiënten van hun pijn te verlossen en rustig te maken, als geen arts iets weet. Hij her haalde dit zo vaak dat je hem bijna zou zijn gaan geloven", aldus dr. Schnitzler. Volgens de zienswijze van deze psychiater, die zes weken lang regelmatig gesprekken met hem heeft gehad, zijn de daden van Frans H. een logisch gevolg van zjn karakter. „Het spuiten zag hij als de enige oplossing in zijn situatie, namelijk een ordelijke gang van zaken op zijn afdeling. Een andere- oplossing, bijvoor beeld de dokter waarschuwen of het bestuur, zou tot grote moeilijkheden hebben geleid. Daarom koos hij de gemakke lijkste weg". En die gemakke lijkste oplossing was de insuli ne- of valium-spuit. Tegenover deze getuige-deskun- dige in de POK heeft Frans H. verklaard slechts één keer va lium gespoten te hebben. De officier van justitie, mr. J. Boos ter, viel hem hierover scherp aan. Nadat hij enkele namen had genoemd van patiënten, die hij ook valium had toegediend, gaf Frans toe tienmaal insuline en vijf maal valium gespoten te hebben. „Tot een diepgaand ge voelsmatig contact", besloot de psychiater, „ben ik tijdens de observatieperiode niet met Frans H. gekomen". De volgende getuige, de psycho loog dr. W. Derks, eveneens van de POK, die als getuige de charge was opgeroepen, ver klaarde juist het tegenoverge stelde. Op een vraag van de raadsman van verdachte mr. J. Hermans, zei hij, dat hij gemak kelijk met hem in gesprek was gekomen, ook gevoelsmatig. Hij noemde hem open van karakter. „Ik heb tijdens het onderzoek geen spoor van onechtheid en dubbelhartigheid bij hem kun nen constateren", zei hij. Slechts over één conclusie waren de psychiater en de psycholoog het met elkaar eens: Frans H. moet als verminderd toerekeningsvat baar worden beschouwd. „Hij is gemakkelijk te suggereren en op een verkeerd spoor te zetten. Hij was machteloos in een sfeer van onbegrensde verantwoorde lijkheid", meende mr. Derks. „Tijdens de test in de POK had ik hem kunnen laten zeggen wat ik wilde", verklaarde de getuige- deskundige Derks. Hiermede doelde hij duidelijk op de ver klaring van Frans H., dat zijn bekentenissen hem tijdens het politieverhoor na zijn arrestatie aangepraat. „Zijn i.q. islaag", vond hij, „en hij was zeer zeker afgewezen, wanneer hij voor zijn aanstel ling tot hoofd verpleger van de Lückerheidekliniek een psycho logische test had ondergaan". Zowel door de president, enkele rechters en door de officier werd deze getuige-deskundige op felle wijze aangevallen. Het proces wordt volgende week voortgezet. stoffelijke resten van de slachtoffers. Op voetbalvelden werden opvangcentra inge richt tenten opgeslagen en medische hulpposten gevestigd. In de buitenlucht Er heerst nog altijd een onbeschrijflijke angst onder de mensen om in hun huizen te gaan. Vele tienduizenden hebben de afgelopen nacht buiten geslapen. Bid dend dat de dreigende regen niet mag komen. Overal langs de hoofdwegen, in de ber men van zandwegen, in de plantsoenen van de grotere steden, overal staan ten ten en caravans. In het getroffen gebied zelf heeft de politie, in overleg met de gemeentebestu ren, verboden dat de mensen voorlopig in hun huizen slapen. Het instortingsge vaar is te groot. Bovendien kan de politie in geheel geëvacueerde dorpen beter pa trouilleren, omdat, zoals een politie-offi- cier vertelde, ook nu weer met plunde raars rekening moet worden gehouden. In het vrije veld lagen gistermiddag dui zenden mensen te slapen, een eerste rus tige slaap na een slapeleloze, radeloze nacht. Met grillige willekeur heeft de schudden de en trillende bodem links en rechts verwoestingen aangericht. Vooral de ou dere boerenhuizen zijn beschadigd. De lage nieuwbouw praktisch niet. Waarom het ene flatgebouw met tientallen gezin nen wel in elkaar stortte en het pand ernaast overeind bleef staan, blijft een niet te beredeneren facet van deze trage die. en Wie kli jaar, leggl ideaui •A Ki,d g.'wce Reddingsploegen halen een 6-jarig meisje onder het puin vandaan. Het bleek haar leven te danken te hebben aan haar moeder, die haar met haar lichaam had beschermd. De moeder kwam bij de ramp om. 2564. ÏIEsiu) st voor j tstukkej Schutté "1} ir koop! ite dea) ervice i atles vi ten. Ki achthai (Van onze coreespondent Frans Wij nands) Udine Gisteren scheen de zon in Friu- lia. Dezelfde warme zon, aan dezelfde strakblauwe hemel, die staan afgebeeld in de folders die de toeristen naar deze „Tuin van Italië" uitnodigen. Majano, Gemona, San Danielke, Buia waren rus tige, welvarende dorpen en stadjes in dit ietsje heuvelachtige zeer groene gebied ten noorden van Triest en Udine, dicht tegen de Oostenrijks-Joego Slavische grens. Sinds gisteren zijn het dodendor- pen, grotendeels verwoest, alsof wrede bombardementen dagenlang hebben toe geslagen. En toch is die afgrijselijke verwoesting in nog geen minuut aange richt. Gisteremorgen zette de stralende zon een hele dag Friulia in een onbarmhartig, alles registrerend licht. Toen viel alles op: het flatgebouw van vijf verdiepingen hoog, dat in nog geen minuut ineen zakte tot een puinhoop van nauwelijks vijf meter hoogte, een puinhoop van gewa pend beton met daaronder of daartussen tientallen verpletterde mensen, in dat zonlicht vielen ook de details op: de kinderschoentjes midden in de straat, de omgevallen bloempotten de scheuren in de straten, de ontelbare ruiten die uit hun sponningen waren geknapt, het huisraad dat zinloos overal verspreid lag, de omge vallen schoorstenen en de afgebroken balcons, de geknakte kerktorens. Gisteren is het gigantische hulpwerk pas goed op gang gekomen. Door de lucht en vooral over de weg. Over de vaak smalle wegen kronkelde de onafzienbare kolonne legerwagens. Vol militairen die bij het reddings- en opruimingswerk zijn ingezet, ziekenauto's, brandweerwagens en enorme opleggers en de zwaarste bull dozers, kranen en ander materieel, dat vaak over honderden kilometers naar de rampplaats is gedirigeerd. De politie moest in de loop van de dag alle toegangswegen tot het enkele tiental len vierkante kilometers grote rampge bied afzetten en de ontelbare dagjesmen sen snel verjagen. En nog smeekten gistermiddag via de vele regionale en nationale radiostations de autoriteiten van kleinere gehuchten om tenminste de meest noodzakelijke hulp die tot dan nog was uitgebleven. Alle aandacht richttte zich uiteraard op de ernstig getroffen plaatsen, op Buia, Forgaria, Majano. Daar bleef vrijwel geen huis onbeschadigd en daar is in de loop van de dag de balans der slachtof fers steeds zwaarder geworden. In gym nastieklokalen en gemeentehuizen ston den de kisten op de draagbaren met de pomp )ond HAAG (ANP) Het Ver van Nederlandse Onder- lemingen vindt het optreden an een Postbank in ons land en gevaarlijk precedent. Het erbond meldt dit in zijn or- d 0 aan Onderneming van deze Week. Van het optreden van en Postbank moet, volgens het 'NO, een aantasting van de lositie van het particuliere 'ankwezen worden gevreesd lie niet in het belang is van het ►edrijfsleven. Immers zo'n lank van de overheid kan al- succes boeken ten :oste van de bestaande banken Iet VNO meent te weten dat de interdepartementale commissie- )ort, die aan het kabinet advies noet uitbrengen over het uit jouwen en integreren van de Rijkspostspaarbank en de Post cheque- en Girodienst, ook zal adviseren een postbank op te lichten. Zo'n bank zal zich on- j houden met het verlenen van krebiet aan het bedrijfsleven, de landbouw en de middenstand. Het Verbond schrijft zich niet aan de indruk te kunnen ont trekken dat de motieven om een Postbank te wensen eerder in het politieke dan in het zakelij ke valk moeten worden gezocht. Via een Postbank krijgt de over heid, zo zegt het VNO een veel grotere greep op het bankwezen via het bankwezen op de kapitaalmarkt. Daardoor wor-, den haar mogelijkheden voor' selectief beleid vergroot. Een selectief beleid betekent I echter per definitie een discri- 1 minerend beleid dat het VNO om die reden dan ook altijd j heeft afgewezen. Spanje handhaaft ,,dag van de strijdkrachten" MADRID (IIP) - Het Spaanse leger heeft gisteren bekendge maakt dat het de jaarlijkse her denking van wijlen generaal Franco's overwinning in de burgeroorlog blijft houden en dat koning Juan Carlos in zijn kwaliteit van opperbevelheb ber op 30 mei in Madrid de grote militaire parade zal afne men. Dit jaar is de 37-ste verjaardag van Franco's overwinning. Met de bekendmaking is een einde gemaakt aan de speculatie of de „dat van de overwinning" ver vangen zou worden door een „dag van de strijdkrachten", als gebaar van verzoening. Werknemers en werkgevers zul len zich volgens de plannen van de Spaanse regering in aparte organisaties aaneen kunnen sluiten, zo is gisteren medege deeld. Deze mededeling wekte verrassing, daar de regering daarmee voor het eerste het be ginsel van gescheiden organisa ties van werknemers en -gevers aanvaardt. Tankauto's van de brandweer hebben de afgelopen nacht tienduizenden liters water in vennetjes op de Veluwe gepompt, die als gevolg van de grote droogte volkomen leeg waren, waardoor de vele dieren in gevaar kwamen. De vrijwel constante droge periode sinds eind januari betekent een nieuw record voor deze eeuw. Staatsbosbeheer vreest, dat veel jonge aanplant verloren zal gaan. door gebrek aan (regen) water. De oudere bomen hebben nog genoeg grondwater. De Spinola ontbindt beweging LISSABON (AP) De in bal- lingschap wonende voormalige Portugese president De Spinola heeft zijn demokratische bewe ging voor de bevrijding van Portugal (MDLP) ontbonden, zo heeft het Portugese dagblad „O Dia" gemeld. De Soinola had de klandestiene organisatie opgericht om te voorkomen dat Portugal een linkse dictatuur zou krijgen. Volgens „O Dia" heeft De Spi nola het bericht over de ophef fing van de MDLP in een tele foongesprek vanuit Rio de Ja neiro bevestied. roestvnjstalen bumpefs DAF-VOLVO Personenauto Nederland B.V., Stationsweg 2, Beesd.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7