groene oase hoofdstuk apart W HIP - M ArWH O PMARGATE in kort bestek YORKSHIRE [uitvlucht naar York geknipt voor jangere of korte vakantie is een [tie van gelijk oversteken. U hoeft jleen maar voor naar Europoort te I, dat vreemde, deprimerende nlandschap, waar Rotterdam de ji voor gans een volk verzorgt, j gaat u om vijf uur 's middags of zonder auto aan boord van de kijd-op-rijd-af-veerboten „Norland" Norstar". Het zijn geweldige (pen, die hun voorgangers wave" en „Norwind", waarmee rdzee Veerdiensten indertijd de succesvolle dienst Europoort-Huil opende, letterlijk in de schaduw stellen. Hier vindt u alles: een zelfbedieningsrestaurant (alle maaltijden zijn bij de prijs inbegrepen), diverse bars, dansvloeren, televisiekamer, belastingvrije winkels en een gokcentrum. Aan boord van één van beide schepen neemt uwe vakantiedroom al vaste vormen aan. De sfeer op deze dagelijkse mini-cruise, die de volgende morgen om acht uur in Huil eindigt, is plezierig en ongedwongen. Zelfs de morning-tea of coffee, die uw hutsteward bij het ochtendgloren naast uw bed deponeert is een vrijblijvende geste van deze voortreffelijke maatschappij. Alle inlichtingen over prijzen, mini-trips en long-weekends kunt u krijgen bij Noordzee Veerdiensten, Beneluxhaven Europoort, telefoon 01888-2077. Wilt u vast wat meer over Yorkshire weten: inlichtingen geeft het Brits Toeristenbureau, Leidseplein 5 in Amsterdam, telefoon 020-23.97.01. Dat zelfs een stugge Noorderling van tijd tot tijd lang van stof kan zijn bewijzen de straatnaam-borden in York. De kroon spant de Whip-Ma-Whop-Ma-Gate, een mondvol voor een onaanzienlijk steegje van nog geen tien meter lengte. ing JUt .V. Yorkshire is het grootste graafschap van Good Old England. Het heeft een uitgebreide industrie, die echter het landschap nauwelijks schaadt. Meer dan tweederde van Yorkshire ligt er anno 1976 nog steeds zo bij als eeuwen terug in de tijden van de roofridders. Uitgestrekte heideveldenworden afgewisseld door woest heuvelland. Yorkshire telt twee beroemde nationale parken, die elk groter zijn dan een doorsnee Nederlandse provincie. De belangrijkste toeristencentra zijn de hoofdstad York, Harrogate, de badplaats Scarborough en verder de kleine, fotogenieke stadjes als Beverley, Richmond, Pipon en Leyburn. Yorkshire te voet Een uitgebreid net van uitstekend onderhouden wandelwegen nodigt de sportieve gast uit om Yorkshire te voet grondig te verkennen. Onderweg vindt men voldoende herbergen en pensions, waar het vermoeide hoofd (en verdere ledematen) in een voortreffelijk Engels bed gestald kunnen worden. Vissen en golfspelen Yorkshire is ook zeer in trek bij vissers, die in de talloze rivieren, meren en beken hun hengel kunnen uitgooien. Ook is het graafschap terecht beroemd om zijn voortreffelijke golfvelden. Voor zeevissers is Yorkshire met zijn grillige kust een uitgelezen dorado. Ondergronds De bodem van Yorkshire verbergt vele verrassingen. Het graafschap is dan ook in trek bij speleologen, die vanuit de hele wereld naar Noord-Engeland trekken om onder te duiken in de donkere wereld van grotten en spelonken. Voor de toerist, die geen specialist in de onderwereld is heeft Yorkshire twee beroemde grotten: The White Scar Cavern in Ingleton en The Stump Cross Caverns tussen Grassington en Pateley Bridge. Huiselijk samenzijn Een bezoek aan Yorkshire is niet compleet zonder een pelgrimage langs de statige herenhuizen en kastelen van Engelse lords, graven en ander lokaal adellijk sprokkelwerk. De meeste bezitters hebben onder de moordende belastingdruk hun monsterlijk grote optrekjes opengesteld voor het publiek, dat nu tegen een kleine vergoeding mag dwalen door de zalen, waar de huisgenoten na het invallen van de duisternis mediteren over goeie oude tijden, toen Engeland de zeeërr nog beheerste en de zon in het Britse koninkrijk nimmer onderging. De bekendste stulpen zijn: Bedale Hall, Burton Constable Hall, Castle Howard, Newby Hall, Burton Agnes Hall en Harewood House. Abdijen, kastelen en kathedralen vindt men in Beverley, Wensleydale, Coxwold, Conisborough, Middleham, Ripon, Parsonage, Helsley, Masham en Richmond. Te kust en te keur De kust van Yorkshire is bezaaid met grote en kleine badplaatsen, die beschikken over voortreffelijke hotels en pensions. De bekende badplaatsen zijn: Radcar, Saltburn, Whitby, Scarborough, Filey, Bridlington, Hornsea en Withhernsea. Het achterland van deze kuststeden is afwisselend en vol weerbarstig natuurschoon. Pony-trekking In Yorkshire bestaat volop gelegenheid voor pony-trekking. In groepsverband trekt men op pony's door de dalen en over de heidevlakten. De nachten worden in dorpsherbergen doorgebracht. Hotelaccommodatie Er zijn honderden goede hotels in alle prijsklassen. De prijzen variëren van 20 gulden (bed en ontbijt) tot 80 gulden in een superpaleis je. Aanbevolen: The Old Swane in Harrogate, Graiglands hotel in Ikley, Grand, Royal en Crown in Scarborough. >rd-Engeland is tussen de erlandse vakantiebestemmingen ang de verguisde, sterk ergewaardeerde Assepoester 'eest: de huilebalk, die onder lekkende paraplu de saaie en -in een corset van plichten f. „Zoals de regen thuis tikt hij toch nergens anders", dacht Nederlander en bij het smeden zijn vakantieplannen werd het irbarstig eiland aan de overkant de Noordzee dan ook sekwent door hem rgeslagen. de folders, die ons volk als eidelijke sirenes uit de lage len weglokten, gingen ervan uit het gemene best was, maar de anse zon beter en in kleurige 'oordingen prezen ze dan ook luitend de laaiende hitte van lalusië,. de paradijselijke kusten de Costa del Sol en de heldere en van Italië. Het gevolg was jaarlijkse uittocht van joenen Nederlanders, een invasie iroeierige bussen, klamme j nen en snikhete auto's. Met s 'zenden tegelijk streken ze neer le pittoreske vissersplaatsen, op beloofde kiezelstrandje tussen rotsen. Hand in hand veroverden kameraden op die manier de kusten aan de kokende jirden van de Adriatische Zee. collectief navelstaren naar landse buiken (met de borden spreekt men Hollands" en fden erwtensoep van Toon" Ier handbereik) zal ook dit jaar ïr door enige honderdduizenden lerlanders beoefend worden. Rijpelijk ook nog, want wie lalf maanden in het zweet van collectieve arbeidsovereenkomst lied van de arbeid heeft longen, vindt het geen overkomelijke ramp, dat hij zijn Y ïrsterke interlock moet \ftrekken tussen een familie uit pingedam en een gezelschap verterende klaverjassers uit jmpen aan de IJssel. Die ziet de koperen ploert boven zich als hij zijn ogen sluit heeft hij bevrijdende idee, dat hij op een >oie zomerdag in zijn eigen ortuintje ligt. Om hem heen >rdt uitsluitend in het Duits en in Nederlands geconserveerd. Net thuis. „Zo kan ik op mijn iffen honderd worden", denkt hij n ook intens tevreden. 'ch zijn er ook Nederlanders, die dere opvattingen over kantie-vieren koesteren. Ze krijgen een gemeenschappelijke invasie kriebels en zoeken zich izenloos naar een plek op aarde, 'ar ze voor een handvol kostbare gen gevrijwaard zijn van 'tionale hymnen als „Janus pak 5 nog een keer" en „Als het gras ep kontjes hoog is". Ze houden weliswaar ook van de zon maar nemen hem niet als dwingend uitgangspunt van hun vakantie. Als hij er is, pakken ze hem graag mee, maar voor hetzelfde geld zijn ze bereid om hem in te ruilen voor rust, stilte en een overweldigend lèeg landschap. Die mensen kunnen we hierbij één welgemeende raad geven: vouw van alle kleurige folders, die u de afgelopen maanden bij uw reisbureau gehaald hebt, handzame papieren steken voor uw kroost en wendt de vakantiesteven in de richting van Noord-Engeland. Dat wil zeggen: ga deze keer eens naar Yorkshire en volg het spoor van de middeleeuwse ridders, beklim de woeste hoogten, waar de gezusters Brontë de angstaanjagende inspiratie voor hun bestsellers opdeden. Vlucht naar de Moores, de golvende heidevelden, die een zomer lang bloeien en waar je moederziel alleen bent met verdwaalde schaapskudden en een eenzame wilde pony. In de hemel daarboven jagen de wolken elkaar op en traant het voltooid verleden zijn wonderlijke sagen uit. En weet dan: de hemel is op aarde neergedaald. Yorkshire, het grootste van de veertig Engelse graafschappen, is Je ziet ze niet alleen in Londen, maar ook in York, de dubbeldeksbussen, die als te sterk gerezen pan nebroden door het stadsbeeld zeilen. het land van burchten, grijze ruïnes, spookkastelen, machtige kathedralen en oude herbergen, waar het ijzeren uithangbord 's nachts in de wind klappert. Binnen, onder de zwartgerookte balken zitten de reizigers rondom het open haardvuur, whisky in de hand, bereid om te luisteren, maar vastbesloten om er verder het zwijgen toe te doen. Straks zullen ze achter de waard naar boven stommelen naar een kamer, waar de vloer kraakt en het behang in gele krullen de gouden tijden van Koningin Victoria vasthoudt. Aan de wand hangen schilderijen met jachttaferelen, daartussen zijn geweien aan een spijker geprikt. Het bed is weldoortimmerd en voorzien van donzen dekens, waaronder men moeiteloos droomt van een rijk, obsederend verleden. De reizigers in Yorkshire kan vele kanten uit naar de scherp ingeslepen dalen met overzichtelijke watervallen, naar het Lake-district, de fascinerende kust met Robin Hood's Bay als middeleeuws aanhangsel. Maar nooit mag hij denken, dat het land hem de vakantiedagen cadeau geeft. Natuurlijk is de Engelse hotelhouder gastvrij en zal hij u met open behaarde armen ontvangen in zijn schemerig rijk. Maar hij staat er wel op, dat u zich aan de grillige spelregels van zijn volk houdt. Hij zal ook nauwelijks moeite doen om u te verstaan, als u de Engelse taal niet machtig bent. Want terecht gaat hij ervan uit, dat God ook Engels spreekt en deze taal als verplichte leerstof aan iedere sterveling heeft doorgegeven. Van zijn kant vergemakkelijkt hij de overgang van continent naar zijn eiland nog door op etenstijden uitsluitend die spijzen op te dienen, die generaties lang het Engelse volk hebben geteisterd. Vraag dus niet naar Zuurkool, Stamppot van peen en ui of Kroketten. In dat geval zal hij u vol aandacht beluisteren en vervolgens naar de keuken gaan om lamskoteletten te halen met een uiterst bevredigende vetrand en een te lang weerbarstig been. U mag in zijn pub, in zijn bar of in zijn holle conversatieruimten ook royaal uw offer aan Bacchus brengen, maar vergeet daarbij het bier met schuimend manchet en de eerlijke Schiedamse slok. Nu u aan zijn zorgen bent toevertrouwd zult u de tanden uitsluitend mogen zetten in een glas, dat tot aan de rand is gevuld met brakke ale. Niet voor niets ligt Schotland in de buurt en als hij nu een glas tapte met royale schuimkraag zou u kunnen denken, dat hij u uit schraapzucht tekort doet. Om elf uur is het gedaan met het gezelligste samenzijn. Dan geeft hij Een versteend hoofdstuk apart is York, de stokoude hoofstad van Engeland met zijn grandioze kathedraal (één van de mooiste Godshuizen ter wereld) en zijn stadswallen, die onder het bewind van Edward de Derde werden gebouwd ter verdediging van het toen belangrijkste Britse bolwerk. De Minster is één van de befaamde gotische kathedralen en herbergt zoveel kunstschatten, dat de bezoeker er een half leven in kan ronddwalen zonder zich te vervelen. Alleen de 120 gebrandschilderde ramen, daterend uit de periode tussen 1100 en 1500, zijn een gang naar deze kerk al meer dan waard. Andere kostelijke bezienswaardigheden zijn het Castle Museum, de City Art Galery, de Guildhall, het spoorwegmuseum en de oude stadskern met kleine, nauwe straten en specifieke- Georgian-huizen. York is ook befaamd om zijn zilverwerk. een ruk aan de bel en kunt u als een haas nog één keer uw glas laten bijvullen. Daarna zet hij er wat hem betreft een veelzeggende punt achter. De kurk gaat op de fles, de kraan van het biervat wordt dichtgedraaid. Taptoe Engeland is altijd een vroegertje. Maar blijft u vooral rustig zitten, want u bent zijn gast en de gast is Eèn van de oudste middeleeuwse straten in hoofdstad York is The Shambles, die regelrecht afkomstig lijkt te zijn uit een boek van Dickens. koning in zijn huis. De koning mag alleen niet te innemend worden, want anders loopt de democratie gevaar. Uit overlevering weet hij, dat samen zijn een kwestie van geven en gas terugnemen is. Er is een tijd van drinken en een tijd van dorsten. Op die manier wordt u gedwongen om binnen de kortste keren Brit met de Britten te worden. En dat is geen kwestie van een bolhoed, slobkousen en een paraplu (ofschoon het bezit van deze attributen nooit kwaad kan). Nee, het is een kwestie van mentale omschakeling. U eet 's tnorgens uw eieren met spek, uw gestoomde makreel in tomatensaus. U trekt bedachtzaam door het heuvelland, praat oeverloos in de pub over vergane glorie en de vermaledijde devaluatie van het trotse Engelse pond. En als de avond valt trekt u beheerst de schoenen uit en kijkt u onderuitgezakt naar de vlammen, die aan de geteerde houtblokken lekken. Op dat moment weet u niet eens meer, dat er ooit televisie is uitgevonden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 17