Mario Soares 200 JAAR AMERIKA NIET WEG TE DENKEN UIT PORTUGESE POLITIEK DE DERTIEN STREPEN PREMIER, PRESIDENT OF PARTIJLEIDER Van onze correspondent Antonio de Figueiredo LISSABON De overwinning van de Socialis tische partij bij de verkiezingen voor de Raad van de Republiek heeft weer eens bevestigd dat de figuur van dr. Mario Soares niet meer weg te denken is in de Portugese politiek. Hij is nu bij iedereen bekend, hetgeen hij evenzeer te danken heeft aan zijn charismatische persoon lijkheid als aan de goed-georganiseerde publici teit rond zijn persoon. De Portugese socialisti sche leider heeft op het politieke vlak het opmerkelijke feit gepresteerd zijn rivalen in de schaduw te stellen, onder wie toch sterke per soonlijkheden als de communist Alvaro Cunhal, de leider van de Democratische Volkspartij Sa Carneiro, en de leider van de Sociaal-Democrati sche Centrumpartij Freitas do Amaral. Maar dr. Soares, die nu op de nominatie staat voor het premierschap, heeft nog steeds niet duidelijk zijn koers bepaald voor de periode tussen nu en eind juni wanneer de verkiezingen voor het presidentschap van de republiek plaats hebben. Behalve dat hij premier zou kunnen worden staan er nog twee mogelijkheden voor hem open. De ene is dat hij zich kandidaat zou kunnen stellen voor het presidentschap, wat hij zou kunnen doen zowel op grond van de socialisti sche overwinning bij de verkiezingen als op grond van zijn persoonlijk overwicht over even tuele andere kandidaten. De andere mogelijkheid is dat hij simpelweg partijsecretaris blijft, omdat hij dan in staat zou blijven de partij onder controle te houden en afsplitsingen te voorkomen onder de leden. Als hij zou kiezen voor een van deze twee mogelijkheden dan zal hij als premier vervangen worden door zijn rechterhand in de partij, dr. Salgado Senha, evenals Soares een advocaat uit Lissabon met een lang verleden van oppositie tegen de vroegere dictatuur. Ondanks de schijnbare samenhang is de socialis tische partij in feite een front dat in zich zowel extreem linkse groeperingen verenigt als een gematigde vleugel die zich niet aan de marxisti sche lijn houdt. Onder dergelijke omstandigheden wordt de een heid van de partij het meest bedreigd door links. De linkervleugel is militant en machtig en staat onder leiding van Lopes Cardoso, een van de voorvechters van de radicale landbouwhervor mingen van het ogenblik. Als Soares het te druk gaat krijgen met zijn dagelijkse beslommeringen als premier zou hij zijn greep op de partij wel eens kunnen verliezen, en als hij president wordt loopt hij helemaal het risico, dat hij het contact verliest met de partijpolitiek. Er zijn echter factoren die de socialistenleider ertoe zouden kunnen brengen zich kandidaat te stellen voor het presidentschap. Zijn rivalen, de Democratische Volkspartij, hebben vorige week onverwacht aangekondigd, dat zij de kandida tuur zouden steunen van generaal Armalho Ea- nes, de algemene stafchef van het Portugese leger. Maar lang niet alle militante leiders zijn voorstander van het idee dat de president een militair zou moeten zijn. En generaal Eanes heeft inmiddels laten doorschemeren dat hij het zou toejuichen als dr. Soares als kandidaat op het toneel zou verschijnen. Maar toch kan de mogelijkheid niet worden uitgesloten dat dr. Soares het tegen generaal Eanes zal moeten gaan opnemen om de kandida tuur. Een aantal mensen beschouwt Soares waar schijnlijk als de enige hoop voor het voortbe staan van een naar het socialisme neigende Portugese democratie. Hij is in ieder geval de enige man die erin geslaagd is Alvaro Cunhal en de communisten te verslaan, een alleszins opmerkelijke prestatie gezien het feit dat deze goed georganiseerd zijn, zowel binnen Portugal als internationaal gezien. Zijn weerstand tegen het communisme is oprecht en dateert van de dagen dat hij als jong politicus uit de communistische partij stapte. Vorige week nog drukte Soares zijn positie zo uit: „Wij koesteren geen haatgevoelens jegens de communistische partij, maar helaas zijn het niet wij democraten die hen uitsluiten, maar zijzelf. Zij willen uitgesloten worden van de parlemen taire democratie". Als dr. Soares vervangen zou worden door dr. Senha als premier, dan krijgen de communisten het nog veel moeilijker. Senha is een uitgespro ken anti-communist en zou hen zonder enige twijfel uitsluiten van zijn regering en van een regering van socialisten en onafhankelijken die zich echter wel aan het socialistische programma zouden willen houden. Degenen die dr. Senha van nabij kennen geven blijk van grote verbazing over de image die hij naar buiten gekregen heeft. Hij is van nature een vaag en ontwijkend figuur, die altijd een gematigde positie inneemt en beweert niet snel geneigd te zijn om de zaken nog ingewikkelder te maken. Maar in het publiek toont hij zich een welsprekend anti-communist Hij vergelijkt het communisme altijd met het fascisme in hun methoden en de gevolgen daarvan. De dominerende positie van Soares en zijn partij op dit ogenblik is echter niets om jaloers op te zijn. Men ziet op naar de socialisten als de grote hoop voor de wederopbouw van Portugal na de ontwrichting die veroorzaakt is door de onafhan kelijkheid van de koloniën en na de schok van de revolutie in eigen land na bijna 50 jaar dictatuur. Om dat te kunnen waarmaken zullen ze de strijd moeten aanbinden met de communis ten, en dat zou wel eens een zware strijd kunnen worden. Een minister uit het huidige kabinet stelde het probleem zo voor: "Het is onze erva ring hier in Portugal dat, terwijl in de communis tische wereld het socialisme zowel neerkomt op het verlenen van rechten en privileges aan de arbeiders als op het opleggen van een van de strengste en meest autoritaire systemen van ar beidsdiscipline, zodra de communisten pogen een democratisch bestel te ondermijnen zij alleen praten over rechten en privileges en nooit over de plichten. Zodoende zitten we nu in Portugal met de situatie dat de arbeidersklasse zich op Stars en stripes, dat is de Amerikaanse vlag. De dertien stripes (zeven rode en zes witte smalle banen) die drie kwart van de vlag vullen, dienen eigenlijk het eersi te worden genoemd. Zij stellen de dertien staten voor, die zich in 1776 onafhankelijk verklaarden van Enge land. De vijftig sterren in de linkerbo venhoek van de vlag zijn de vijftig staten, die nu tot de federale staat beho ren, die officieel de Verenigde Staten van Amerika heet. (The United States of America). Ten opzichte van die dertien staten heerst er velerlei misverstand. Nog beter: men heeft er meer een vage en vreemde voorstelling van. Het is nodig, ze eerst even voor te stellen. Ze liggen allemaal aan de Atlantische Oceaan, als een aan eengesloten gordel van kuststaten van de Canadese grens tot aan de Noordgrens van Florida. Van noord naar zuid zijn het de volgende staten: New Hampshire, Massachusetts, Rhode Island, Connecticut, New York, New Jersey, Pennsylvania, Delaware, Maryland, Virginia, North Caroline, South Caroline. Georgia. Er was,tussen deze koloniën onderling veel verschil. De namen zelf zijn al ge schiedenissen van vrijheidsdrift of vor stengunst. Pennsylvania betekent het Woudgebied van Penn, dat is William Penn, een Quaker. Zes van de dertien staten ontlenen hun namen aan Engelse koningen of koninginnen. En het is be paald niet zo, dat de stichters van al deze koloniën arme verschoppelingen waren, die uitweken. In minstens evenveel geval len gaat het om rijke families, die in het ruime, vruchtbare en gratis te bekomen land een deel van haar kapitaal inves teerden. Zo herinnert de stad Baltimore aan het voorname geslacht van Lord Baltimore, wiens jongere broer de kolo nie Maryland stichtte, voornamelijk voor de tabaksteelt, met behulp van slaven, die daartoe werden geïmporteerd. Een ander misverstand is, dat het om koloniën ging, die nog in een fase van bijna primitieve ontwikkeling verkeer den, toen het verzet tegen Engeland uit brak. Het tegendeel is waar. Het waren welvarende en voor die tijd goed bevolk te gebieden. In 1776 bedroeg de totale bevolking volgens voorzichtige schattin gen ongeveer 1.750.000 zielen, waarvan alleen in Virginia 350.000 en in Pennsyl vania 250.000. De meesten waren van Engelse, Schotse of Ierse afkomst. De bijdrage uit de Nederlanden was gering, al waren wij de stichters van Nieuw Amsterdam, dat later New York kwam te heten, naar de broer van de Engelse koning. Daarentegen waren er vele tien duizenden, in totaal misschien 20% van de bevolking, van Duitse afkomst, met name uit het gebied van de Palts. En dan waren er ook veel negerslaven. In Virgi- nië, het land van George Washington, ongeveer 150.000 en in South Caroline 90.000 tegen ongeveer 40.000 blanken. Die slaven waren er in de eerste plaats voor de tabaksplantages, maar oök voor allerlei diensten. Er was een groot ver schil tussen de eenvoudige bevolking van New Hampshire, voor het overgrote deel vissers en boeren (en handelaren) en de planters in het zuiden, groot-grondbezit ters met allure. Verder was er een grote verscheidenheid op kerkelijk en geeste lijk gebied. De Baltimore's waren kath oliek, de Ieren ook, en onder de protes tanten waren er aanhangers van de Church of England, de Engelse staats kerk, maar ook volgelingen van allerlei richting. De ring gebroken In deze koloniën leefde de drang tot uitbreiding naar het westen. Maar dat was tot 1763 maar in beperkte mate mogelijk. Canada was Frans gebied en droeg ook wel de naam Nieuw-Frankrijk. Het strekte zich ook uit ten zuiden van de Grote Meren langs de Ohio en verder naar het Zuiden, zodat de XIII koloniën waren omsloten door een Franse ring. Nog herinneren tal van plaatsnamen aan die machtige Franse gordel: New Or leans, St. Louis etc. Maar in de Zevenjarige Zeeoorlog (1756- 1763) leed Frankrijk een zware nederlaag tegen Engeland en het moest zijn kolonia le gebied in Noord-Amerika afstaan aan Engeland. Canada werd Engels. Het dal van de Ohio en de oostelijke oever van de Mississippi werd met één slag alle maal Brits gebied en het bood voor de koloniën grote mogelijkheden tot uitbrei ding. De kolonisten hadden mee hun best gedaan om die Franse ring te breken en de nieuwe kansen waren ook in de eerste plaats voor hen. In Londen vond de regering dat zij daarom ook wel wat mee mochten betalen voor de oorlogslasten, die Engeland als gevolg van deze oorlog drukten. Hoe dit leidde tot de opstand, daarover wordt in een volgend artikel nog iets gezegd. Het was geen onderontwikkeld volk, daar in die koloniën. Ze hadden hun universi teiten (de beroemde Harvard Universiteit in Massachusetts dateert al uit 1636!) en er werd veel gelezen. Merkwaardig groot was de invloed van de pers. Verschillen de weekbladen en tijdschriften brachten niet alleen nieuws, maar ook beschouwin gen en via een aantal van die bladen drong de Verlichting uit Europa, niet alleen uit Engeland, maar vaak niet min der uit Frankrijk, in de koloniën door. Benjamin Franklin b.v. was typisch een man van de verlichting en hij is als zodanig in Parijse kringen met nadruk gehuldigd.*) The Great Awakening En dan is er de beweging op kerkelijk De meest beroemde kerk uit de tijd, toen Philadelphia neg verkeer de in de koloniale periode. Deze kerk is gebouwd in de eerste helft van de achttiende eeuw, en was ook na de Vrijheidsoorlog het cen trum van de Anglicaanse kerk in Amerika. Tot haar leden hebben verschillende voormannen behoord uit de Vrijheidsoorlog, o.a. George Washington en Benjamin Franklin. gebied, die in de Amerikaanse geschiede nis bekend staat als The Great Awake ning (de Grote Opwekking) een interker kelijke beweging, waarbij gebroken werd met het formalisme, dat in de kerk grote invloed had gekregen, en waarbij werd aangedrongen op persoonlijk geloof en bekering. Deze grote opwekking heeft het Amerikaanse leven diep beroerd en is van blijvende invloed geweest. Zij keerde zich niet alleen tegen het formalisme in de kerk, maar ook tegen de verwereldlij king en het toenemende materialisme. Eigenlijk is het een reeks van golven geweest, deze grote opwekking, met tel kens nieuwe impulsen en met invloeden van het Methocüsme in Engeland. Deze beweging heeft tot blijvend gevolg gehad, dat het Amerikaanse kerkelijk leven een grote verscheidenheid en beweeglijkheid vertoont, en afkerig is van hiërarchie. Met een (gebrekkige) formulering zouden we kunnen zeggen: de kerken in. Amerika zijn door deze opwekking „democrati scher" geworden dan die in Europa. Bij zonder groot was daarbij de betekenis van ds. Jonathan Edwards (1703-1768) de een hoogst onverantwoordelijke en onvaderland slievende manier gedraagt. De arbeidsdiscipline is volkomen verdwenen. Het arbeidsverzuim loopt tegen de 30 procent. En omdat we niemand kunnen ontslaan zitten we nu met industrieën die met meer dan 30 procent overbodig personeel- zouden moeten draaien om draaiende te kunnen blijven. De socialistische partij zal een nieuwe arbeidswetgeving moeten invoeren, een nieuwe arbeidsethiek moeten verkondigen, als we Portu gal ooit op weg willen krijgen naar herstel. Met andere woorden, van nu af aan zullen wij, de socialisten, terwijl de communisten voortgaan met het ontwrichten van de economie met toezeg gingen en eisen, de ondankbare taak hebben om de vakbonden en de arbeiders in het algemeen van de realiteit te doordringen". Van buitenaf gezien staat Portugal op het punt dat het voor een nieuw dilemma komt te staan. De meest naieven hebben steeds gehoopt dat het land na de onafhankelijkheid van de vroegere koloniën erin zou slagen speciale betrekkingen aan te knopen met Afrika en met de communisti sche landen. De huidige minister van buitenlandse zaken, majoor Melo Antunes, toont zich dan ook voor stander van het idee van Portugal als „een brug tussen de Derde Wereld en de Westerse wereld". Dat blijkt nu meer en meer onmogelijk te wor den. De landen van de communistische wereld en die van de Derde Wereld trachten een tegen wicht te vormen tegen de invloed van de Verenig de Staten en van de EEG door druk op Portugal uit te oefenen om trouw te blijven aan links. De gevolgen van die druk op Portugal en van het vacuüm dat ontstaan is door het wegvallen van de koloniën waarover Lissabon vijf eeuwen lang geheerst heeft zijn zo groot dat officieel gesubsidieerde tijdschriften hele nummers beste den aan de vraag welke rol Portugal in de toekomst moet gaan spelen. Er zijn mensen die het idee steunen dat Portugal zou toetreden tot een federatie van Iberische staten, terwijl anderen juist hopen dat Portugal het alleen wel aan kan. Het zou wel eens de grootste opgave voor dr. Soares kunnen blijken om Portugal niet alleen uit de sociale en economische moeilijkheden te halen, maar ook uit de veel dieper liggende politieke twijfels. Copyright The Guardian Op 4 juli viert de Verenigde Staten het tweede eeuwfeest van de onafhankelijkheid. Achtergronden bij die gebeurtenis stellen wij in een serie korte artikelen aan de orde. Vandaag de tweede aflevering gewijd aan het ontstaan van de federale staat die Verenigde Staten heet. geleerdste theoloog uit deze periode. Zijn werken hebben een grote invloed gehad. Latere Nederlandse theologen hebben meer studie van die werken gemaakt om te kunnen nagaan in hoeverre hij een Calvinist was van de echte stempel en zij hebben een vleugje Arminianisme bij hem geconstateerd. Maar voor Amerika is hij vooral de man geweest, die door zijn levendige prediking en zijn vele ge schriften de invloed heeft gebroken van een type van kerkelijke machthebbers, die naar Brits model ook in Amerika een soort oligarchie wilden opbouwen en in stand houden. Wat Franklin en anderen deden op het terrein van de politiek, loopt daardoor wel parallel met wat Jo nathan Edwards deed op kerkelijk ge bied. Zoals bekend, is Benjamin Franklin ook de uitvinder van de bliksemafleider. In Parijs heeft Turgot hem geëerd met de regel: Eripuit caelo fulmen, sceptrum tyrannis, d.w.z. aan de hemel ontrukte hij de bliksem, de scepter aan de tirannen. Er is een overlevering, dat Franklin het zelf later met dit trotse woord te kwaad heeft gekregen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 14