Examinandi van dit jaar zitten nog midden in de knelpunten didaat voor filosofie VAN HEREXAMEN NAAR HERKANSING t - jl? rr? GEN Als volgende week de duizenden eindexamenkandidaten aan de tand worden gevoeld, zal het voor het eerst zijn, dat een aantal leerlingen niet alleen in een schoolonderzoek maar ook centraal schriftelijk voor het vak geschiedenis wordt getoetst. Het zijn er 17.167 van ruim 500 scholen voor VWO, HAVO en MAVO, die op vrijwillige basis aan dit experiment mee doen. Bijna vijf jaar geleden kwam er een commissie, die naging of een centraal schriftelijk examen voor geschiedenis en voor staatsinrichting mogelijk is en die nu de proef op de som neemt. Bij de proef wordt gebruik gemaakt van het eindexamenonderdeel „De laatste halve eeuw". Het program ma vermeldt bovendien een paar onderwerpen voor het schoolonderzoek. Of er een centraal schriftelijk examen kan komen voor staatsinrichting wordt nog bekeken. Voor de landelijke proef zullen de kandidaten zich op 12 mei aldus het Weekblad van het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen, verdiepen in de problematiek van „De koude oorlog 1945-1964" en de ontwikkeling „Van Nederlands-Indië tot Indonesië 1941-1949". Voor volgend jaar zijn als onderwer pen aangegeven „Nederland in de crisisjaren 1929-1939", Mid den Oosten 1915-1967" en „1917-1941 Rusland onder Stalin". Aan het centraal schriftelijk examen voor geschiedenis doen bijna 3.000 van de ruim 15.000 kandidaten voor dit vak mee van het Voorbereidend Wetenschappelijk Onderwijs (VWO), 5.102 van de 22.729 van het Hoger Algemeen Voortgezet i Onderwijs (HAVO), 10.523 van de 37.859 kandidaten van het vierjarig en 564 van de 2.215 van het drie-jarig Middelbaar Algemeen Voortgezet Onderwijs (MAVO). In totaal doen dit jaar 161.837 leerlingen mee met de eindexa mens VWO, HAVO en MAVO. De .grootste groep is die van het vierjarig MAVO: 81.311. Het aantal HAVO-examinandi bedraagt 44.743, dat van het VWO 29.658. Dit zijn in het geheel ruim 14.000 kandidaten meer dan er vorig jaar aan de eindexamens deelnamen. Bij deze aantallen zijn te voegen de kandidaten die in het lager beroepsonderwijs voor de eindstreep staan. Op 169 scholen wordt geëxamineerd volgens het eindexamenbesluit Lager Technisch Onderwijs, op 161 scholen volgens het LBO- besluit, dat nieuw is. Aan deze examens nemen tezamen 14.325 kandidaten deel. Daarbij komen nog de 2.925 kandidaten van de 583 scholen voor lager huishoud- en nijverheidsonderwijs, die op drie na alle examens afnemen volgens het nieuwe LBO-besluit. Uit de overzichten van vakken, waarin examen wordt gedaan, is af te leiden, dat de belangstelling voor de expressievakken groter is dan vorig jaar. De voorkeur van de kandidaten bij HAVO en MAVO gaat uit naar handenarbeid, 963 gegadigden hebben dit in hun examenpakket opgenomen. Voor het vak tekenen hebben zich 705 kandidaten gemeld, voor textiele werkvormen 540, voor muziek 328 en voor ballet 20 leerlingen. Bij het VWO hebben 1025 kandidaten gekozen voor een achtste eindexamenvak: 146 voor wiskunde-2, 137 voor Duits, 76 voor Frans, 47 voor Engels, 14 voor Latijn, 6 Grieks, 1 voor filosofie en 119 voor wiskunde, 123 voor natuurkunde, 83 voor scheikun de, 117 voor biologie en 51 voor geschiedenis en staatsinrich ting, 54 voor economie-1 en recht en 14 voor economie-2 en recht en 37 voor aardrijkskunde. DEN HAAG Staatsse cretaris De Jong van On derwijs onderzoekt de mo gelijkheid om de herexa mens af te schaffen. De meer dan 160.000 kandida ten, die van maandag af zich door het „centraal schriftelijk" worstelen, hebben er weinig aan. Zij lopen, als zij voor een of ander vak niet al te sterk in hun schoenen staan, ook dit jaar de kans op een herexamen. Voor hen is het onbelangrijk, wat de staatssecretaris allemaal wil proberen. Maar na deze zondvloed komt toch weer een andere. En voor de la tere eindexamenkandida ten kan zoiets enorm be langrijk worden. Uit de opmerkingen van staatssecretaris De Jong blijkt, dat de herexamens niet alles zijn. Zoals de laatste jaren al veel uit de mammoetwet weer op de helling gezet is. De kandi daten van dit jaar hebben in de loop van de jaren al genoeg ondervonden van alle veranderingen, die er in het totale onderwijs gaande zijn. De scholen worden er soms horendol van en de onderwijs- en ouderverenigingen zitten er al evenzeer mee. Wil daarmee gezegd zijn, dat de mammoetwet alleen maar chaos geschapen heeft? Men weet wel beter, want in de loop van de jaren hebben al honderd duizenden leerlingen daar van veel plezier gehad. Maar dezelfde mammoet wet geeft in allerlei richtlij nen tegelijk aan, dat het hele onderwijs geen stil stand kent. Het is volgens de hedendaagse uitdruk king „in beweging". Na tuurlijk met alle risico's, maar tegelijk ook met alle voordelen vandien, die on derwijzenden en leerlingen er weten uit te halen. Staatssecretaris De Jong: „In onze Knelpunten-nota stellen we voor om de her examens af te schaffen. In- plaats daarvan kunnen de kandidaten, die het „cen traal schriftelijk" gedaan hebben in twee vakken nor maal schriftelijk examen doen als herkansing. De leerlingen kiezen dan zelf de vakken. Het hoogstbe- haalde cijfer wordt dan op de eindexamenlijst geno teerd. De herkansing ge beurt nog vóór de grote vakantie". Vrij simpel, zou men inder daad kunnen zeggen. Het herexamen gaat eruit en in- plaats daarvan komt er voor de grote vakantie een herkansing. In feite precies, zoals dat nu al gebeurt met het schoolonderzoek. Leer lingen kunnen dan ook voor de door hen zelf aan gewezen vakken een her kansing wagen. En het hoogste cijfer daaruit wordt het eindcijfer. De staatssecretaris wil nog meer. Hij stelt in dezelfde Knelpunten-nota (het woord zegt al meer dan genoeg) voor, om het schoolonderzoek over twee jaren te laten lopen en om het centraal schriftelijk examen iets te versnellen. krijgen is nog een zeer open vraag. Velen in het onderwijs vrezen als gevolg daarvan namelijk, dat de kandidaten twee jaren lang zich met de studie voor het schoolonderzoek bezighou den, waardoor de verdere algemene vorming in het gedrang dreigt te komen. Daar zit natuurlijk veel in. Want ook al liggen de data van de schoolonderzoeken in een periode van twee jaren verder uit elkaar dan nu het geval is, de ijver om zich ook met andere leer stof, dan alleen met die voor het eindexamen, bezig te houden zal niet bijster groot zijn. „Als alles naar wens ver loopt, zullen de veranderin gen bij de eindexamens in 1978 van kracht kunnen zijn", aldus de staatssecre taris. De bedoeling is der gelijke herkansingen niet alleen in te voeren bij MA VO, HAVO en VWO, maar ook nieuwe kansen te scheppen voor het lager en middelbaar beroepsonder wijs. Hij voelt er echter niet erg veel voor het eindexamen geheel af te schaffen. De heer De Jong, zelf uit het onderwijs afkomstig, veraf schuwt een overdreven prestatiedrang. Maar hij is wel bang, dat geen enkele prestatie meer overblijft, wanneer de examens ver dwijnen. De leerling moet af en toe voor een bepaald vak toch wel iets presteren, meent hij. „Maar", en dat is een zeer duidelijke uitspraak van deze staatssecretaris in het blad van zijn ministerie „Uitleg": „In ieder geval zullen we niet aan het ge ven van cijfers kunnen ont komen, omdat er ook be paalde rangvolgorders no dig zijn. Je moet hiermee leren leven. Je kunt ook gelukkig zijn, zonder steeds maar topprestaties te leve ren. Dat is een kwestie van levensinstelling". Woorden, waarmee ook de ruim 160.000 kandidaten, die bezig zijn met hun „cen traal schriftelijk", kunnen instemmen. „Je kunt ook gelukkig zijn zonder als maar topprestaties te moe ten leveren. Maar en dat is de moei lijke kwestie deze maat schappij vraagt nog steeds topprestaties. Want je moet gemiddeld zoveel hebben om in aanmerking te kun nen komen voor verdere studies. Je moet gemiddeld dat en dat presteren om Nog een paar hindernissen moeten genomen worden en dan gaat met de vlag de schooltas (voorgoed?) de lucht in. geselecteerd te worden uit honderden kandidaten voor dit of voor dat enz. enz. Dan is er toch weer staats secretaris De Jong, die waarschuwt tegen een school, die alleen maar een winkel in certificaten (di ploma's) is. „Een foto van een leerling is veel meer dan die zes cijfertjes (op het diploma)", aldus de heer De Jong. En daarom zal hij ook laten onderzoeken wat eigenlijk het nut is van de meerkeu zevragen. Want ook dat heeft te maken met de leer-, ling als mens. „Je kunt er niets van jezelf in kwijt Je mag alleen maar kruisjes zetten", aldus de klachten van vele leerlingen. De staatssecretaris is voor de ze klachten wel gevoelig. Ook hij vindt dat met die meerkeuzevragen de zelf werkzaamheid en de zelfex pressie van de leerlingen bij meerkeuzevragen „in derdaad miniem" zijn. Hij hoopt daarom, dat hij voor al van de achterban hoort hoe het dit jaar precies met de meerkeuzevragen ge gaan is. Intussen zwoegen van maandag af meer dan 160.000 jonge Nederlanders opnieuw aan dat eindexa men, daf hun het diploma moet bezorgen. Voor hen helpt het niet veel meer, wanneer de staatssecretaris over het vakkenpakket voor het eindexamen op merkt: „Het is erg belang rijk, dat de leraren de leer lingen goed adviseren bij het samenstellen van het vakkenpakket, anders gaat de leerling na het eindexa men de mist in". Maar de leraar weet het vaak zelf ook niet meer, met de voortdurende ver anderingen, met de studen tenstops en met de moeilij ke arbeidsmarkt. Ton v.d. Houten DEN HAAG Het achtste vak is voor middelbare scholieren een soms belangrijk keuzevak, vooral wanneer zij verder willen studeren. Ieder jaar levert dit weer verrassin gen op. Van de 1025 eindexamen kandidaten, die dit jaar het achtste keuzevak genomen hebben, is er zeg ge en schrijve één voor filosofie. Voor deze eenling moet hetzelfde eindexamenapparaat in werking ko men als voor andere vakken. Dit jaar telt het achtste keuzevak echter geen enkele kandidaat voor Nederlands en evenmin voor het Fries. Helaas voor de vele Friezen ook buiten hun eigen provincie. Maar het is de harde waarheid. Opvallend is echter wel, dat zoveel kandidaten hun keuze hebben laten vallen op het niet eenvoudige Duits. Het zijn er maar liefst 137. Wiskunde is als achtste keuzevak al enkele jaren noodgedwongen di kwijls erg in trek bij de kandidaten. Dit geldt ook voor natuurkunde, scheikunde, biologie. Bedoelde kan didaten hebben deze vakken geko zen, omdat voor diverse studierich tingen van het wetenschappelijk on derwijs een van deze vakken nood zakelijk is.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13