Verzet aanleg Sumatrabrug n Werkzaamheden bouw ijshal stopgezet Aantal huizen op plaats Sijthoff-complex onzeker Bezwaren tegen subsidie verlening Tour de France Centrum vrijwillige hulpverleners krijgt andere huisvesting Dreigende moeilijkheden voor de Anna Kliniek NA DAG VAN GERUCHTEN iG pejDE KOOI EIST INSPRAAK FELLE BRAND IN OEGSTGEEST Stichting Leidse Binnenstad kan werk voortzetten Alternatieve bioscoop in Leiden RIJDAG 7 mei 1976 LEIDSE COURANT PAGINA-3 »löst |Van een onzer verslaggevers LEIDEN Na een dag van geruchten en ^^—Koortsachtig overleg zijn de onlangs ge- ^Hstarte werkzaamheden aan de bouw van ijshal van Ton Menken aan de Vondel- •^Jlaan gisteren stopgezet. Zoals wij gisteren meldden gebeurt dit in afwachting van de resultaten van overleg tussen de kleine len ei groep van bezwaren makende omwonen den en Menken alsmede op hoog niveau tussen wethouder Waal van ruimtelijke ordening en minister Gruyters in Den Haag. De reden voor dit onverwacht stopzetten van de bouwactiviteiten is gelegen in de onduidelijkheid die is ontstaan over moge lijk ingrijpen van de Kroon, naar aanlei ding van bezwaren die bij het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ring zijn binnengekomen tegen het afge ven van een bouwvergunning voor de ijs- Of. dr I (slo hal. Van de kant van het ministerie is woens dag telefonisch aan wethouder Waal ver zocht om toezending van een aantal stuk- buiten) ken (onder meer tekeningen) die betrek king hebben op de bouw van Menkens Een en ander werd in verband gebracht met een bezwaarschrift dat mogelijk tegen het afgeven van een bouwvergunning zou zijn ingediend. Overigens heeft deze afgifte nog niet officieel plaatsgevonden al heeft het college van burgemeester en wethou ders daartoe inmiddels wel besloten. Het heeft er alle schijn van dat het hier gaat om activiteiten van de heren Avis en 'Wijkstra, bewoners van de Vondellaan en de Gerard Brandstraat. Zij hebben het bijzonder gerenommeerde advocatenkan toor De Brauw en Helbach uit Den Haag in de arm genomen om alles te doen om de bouw van de ijshal tegen te gaan. Beide heren weten zich voorts gesterkt door het WD-kamerLid Portheine, eveneens een be woner van de Vondellaan. Wellicht dank zij de invloed van dit kamer lid is het beide heren zo snel gelukt om bij het ministerie respons te krijgen. Paniek De panieksituatie die na het telefoontje van het ministerie ontstond werd mede veroorzaakt door het feit dat een mogelijk ingrijpen van de Kroon vertragend zou kunnen werken op de bouw van de ijshal. Deze is, zoals bekend aan een strak sche ma gebonden. Verschillende kontracten - onder meer met de KNSB - zijn al afgeslo ten en alles is er op gericht de ijshal in oktober open te stellen voor het publiek. Anders is de exploitatie niet rond te krij gen, omdat dan een deel van het seizoen niet in het programma zou kunnen worden meegenomen. Zowel van de kant van het stadhuis als door een woordvoerder van Menken werd er gisteren op gewezen dat er de heren Avis en Wijkstra kennelijk alles aan gele gen is een dermate grote vertraging bij de bouw van de hal te veroorzaken dat Men ken alsnog naar een andere stad zou uit wijken. Wethouder Waal toonde zich gisteren met zijn collega Tesselaar (sportzalen) een vu rig voorstander van het behoud van Men kens ijshal voor Leiden. Hij stelde het een slechte zaak te vinden wanneer beide he ren in hun opzet zouden slagen. „De in spraak zou daarmee geen dienst worden bewezen", aldus Waal die er daarbij op wees dat een groot aantal omwonenden zich uiterst positief over de plannen van Menken hebben uitgelaten en dat deze ook elders in de stad met enthousiasme zijn ontvangen. De gemeente Leiden heeft gisteren op ver schillende fronten de mogelijke juridische haken en ogen laten onderzoeken. Veel zekerheid omtrent de situatie kon echter nog niet worden verkregen. Wethouder Waal zou vanmorgen een gesprek hebben met minister Gruyters, die in deze zelf een belangrijke rol zou spelen, om meer zeker heid te krijgen. De technisch adviseur van Menken gaf gisteren desgevraagd te kennen dat afhan kelijk hiervan een beslissing zal worden genomen over het hervatten van de werk zaamheden. Ook kondigde hij nog een gesprek met de heren Avis en Wijkstra aan over hun bezwaren (parkeer- en geluids overlast) om hen de werkelijke cijfers voor te houden, waarover ze naar zijn zeggen nog niet zouden beschikken. Overigens toonde hij zich vol goede moed op een spoedig hervatten van de bouw. „Ik hoop dat deze activiteiten de laatste stuiptrek kingen zijn van een groep die het algemeen belang kennelijk uit het oog verloren heeft. We moeten echter het zekere voor het onzekere nemen. De financiële strop zou te groot zijn als we later alsnog gedwongen zouden worden met de bouw te stoppen de heipalen al in de grond zitten". LEIDEN De Anna kliniek in Leiden dreigt in grote moeilijk heden te komen. Oorzaak is het uitblijven van garanties voor het 110 man tellende personeel bij de overgang van de kliniek naar het Academisch zieken huis per 1 januari volgend jaar. Volgens bestuur en directie van de Anna kliniek is er sprake van een merkwaardig over heidsingrijpen zonder dat de overheid dé consequenties daar van voor haar rekening wil ne men. De Annakliniek zou nog voor het eind van dit jaar 48 bedden krijgen in het Acade misch ziekenhuis, waar de ort hopedische verrichtingen zou den kunnen worden voortgezet. De 80 bedden tellende Anna kli niek, die vanwege de deplorabe le toestand van de gebouwen al eerder een verzoek voor renova tie bij staatssecretaris Hendriks had ingediend, zou na de over gang worden gesloten. Het be stuur van de kliniek ging daar in principe mee akkoord, maar bedong bij staatssecretaris Klein dat de overheid garant zou staan voor de rechtspositie van het personeel. Klein zegde dit mondeling toe, maar kwam er eind vorige maand op terug. Het gevolg was dat tal van per soneelsleden naar elders begon nen te solliciteren. De medische zorg en de opleiding van ortho- peden zijn hierdoor ernstig in gevaar gekomen. Van één onzer verslaggevers LEIDEN Er bestaat nog geen zekerheid over het aantal woningen dat .zou kunnen worden gebouwd op de plaats van het huidige Sijthoff-complex aan de Doeza- straat dat de gemeente zou willen aankopen en voor een gedeelte zou willen slopen. Eengezinswoningen lijken moeilijk haal baar omdat dan een gering aantal huizen zou kunnen worden gebouwd, hetgeen de grondprijs te hoog zou maken. Daarom wordt gedacht aan een aantal flatjes of etagewoningen in de orde van grootte van ongeveer 30, die voor een deel voor bejaar denhuisvesting geschikt zouden kunnen zijn. Deze mogelijkheid werd gisteren be sproken in de raadscommissie voor ruimte lijke ordening na een kort uitstapje naar het betrokken complex. De onzekerheid over het aantal te bouwen woningen wordt mede veroorzaakt door het feit dat nog geen onderzoek is ingesteld naar de toestand van de aan dit complex verbon den huizen. Mogelijk zullen deze niet hoeven te worden gesloopt De raadscommissie kon gisteren in elk geval akkoord gaan met de aankoop van het complex door de gemeente. Wanneer er meer duidelijkheid is omtrent de mogelijk heden die er met het complex zijn, komen plannen opnieuw in de commissie aan de orde. Mogelijk zal een deel weer aan particu lieren worden verkocht die interesse hebben om de panden zelf voor bewoning geschikt te maken. Van een onzer verslaggevers LEIDEN. Vlak voor de raad maandag een beslissing gaat nemen over de bouw van de Sumatrabrug is er gisteren nog m flink verzet gerezen tegen d.e opzet van deze ontsluiting van het industriegebied De Waard. Weliswaar ging de raadscommis sie voor economische aangelegenheden unaniem akkoord met de aanleg van de brug, maar hun collega's van ruimtelijke ordening hadden er behoorlijk wat moeite mee. Vooral de mogelijke gevolgen Kooi is derhalve tegen de het verkeer in de Zeehel denbuurt speelden daarbij een belangrijke rol. Bij veel raad sleden bestaat de angst dat met name de Sumatrastraat een ontoelaatbare verkeers- aanwas te verwerken zal krij gen. Als er geen beperkende maatregelen genomen worden (in het kader van een ver keerscirculatieplan) dan is de kans reëel dat er een sluiprou te ontstaat van de Merenwijk via dit gedeelte van de Kooi het zuidelijk gedeelte van de stad. zodat de automobilist de binnenstad zou kunnen mij den. De tamelijk grote opzet van de Sumatrabrug maakt een der gelijke verkeersafhandeling in de ogen van veel raadsleden heel wel mogelijk. name net wijkcomité de bouw van de brug in verzet gekomen. In een brief aan de raad, die gisteren in de com missie werd uitgedeeld, wor den dan ook een aantal ver keersmaatregelen geëist zon der welke de aanleg van de brug onaanvaardbaar voor de wijk zou worden. De Sumatra straat zou maar twee banen breed mogen zijn, en zou bo vendien geasfalteerd moeten worden. Er zouden verder' voetgangerstunnels moeten komen. Het verkeer met een groter tonnage dan 3 ton zou uit de wijk moeten worden geweerd en door middel van verkeersdrempels zou harder rijden dan 30 km. per uur onmogelijk gemaakt moeten worden. Het wijkcomitee toonde er zich gisteren bij monde van voorzitter Werter nogal verbol gen over dat wethouder Waal zijn toezeggingen over in spraak van de wijk niet zou zijn nagekomen. Werter deed een beroep op de commissie een beslissing uit te stellen totdat de buurt zich over het bouwplan had uitgesproken. Zover kwam het niet. Welis waar kwam er ook vanuit de commissie twijfel ten aanzien van de opzet van de brug naar voren, maar omdat bleek dat een ander bestek dat van een geringere breedte zou uitgaan zeker niet binnen drie maan den gereed zou kunnen zijn, slikte de meerderheid het hui dige plan, waaraan, zoals wij gisteren al meldden, een rijks subsidie van 1,7 miljoen is ver bonden. Dat gebeurde nadat wethouder Waal nog eens had toegezegd dat de buurt bij het nemen van maatregelen tegen verkeersoverlast zal worden betrokken. Voor PPR en PSP bleef het uitvoeren van de brug in zijn huidige opzet een onverteerba re zaak. Zij zullen maandag daarom tegen stemmen. (Van een onzer verslaggevers) OEGSTGEEST Een felle brand heeft gistermorgen voor tenminste 400.000 gulden schade aangericht aan drie woningen in de Regentessenlaan in Oegstgeest. De pand nummer 57, waar de familie Theunis woonde, brandde volledig uit, terwijl de naast liggende woningen grotendeels afbrandden en erg veel waterschade opliepen. De brand is rond negen uur ontstaan in de middelste woning. Een onderzoek naar de oorzaak is nog in volle gang. De bewoners van het middelste pand lagen nog te slapen en moesten zich in nachtkleding uit de voeten maken. Dat de brand in vrij korte tijd zoveel schade kon aanrichten kwam doordat de vooroorlogse huizen voor een belangrijk gedeelte uit hout bestonden. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Dank zij een subsidie van 15.000 gulden zal de Stichting Leidse Binnenstad in de gelegenheid zijn haar werk voort te zetten. De raadscommissie voor economische zaken ging gisteren met alleen de PSP tegen, akkoord met het geven van dit bedrag aan de Stichting, waarin zich een gedifferen tieerd gezelschap heeft verenigd met als doel meer aandacht te vragen voor de economische aspecten van het binnenstads- beleid. Wethouder Van Aken noemde de Stichting gisteren bij de behandeling van de subsidie-aanvrage een „belangrijke ge sprekspartner van in de toekomst". Hij wees op het grote voordeel van het hebben van een goed georganiseerde gesprek spartner waar het gaat om de problemen van de binnenstad en sprak de hoop uit dat de Stichting haar werk in de komende jaren zou kunnen voortzetten. Overigens stelde Van Aken dat het niet in de bedoeling lag jaarlijks een dergelijk bedrag aan de Stichting toe te kennen. Volgens hem gaat het hier duidelijk om een eenmalige start subsidie, die het de Stichting mogelijk moet maken op eigen kracht verder te gaan. LEIDEN - Leiden is een nieuwe alterna tieve bioscoop rijk voor mensen die 's middags vrijetijd hebben. Het heet Het Kijkhuis en is geves tigd in Het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 66, tel. 146449. Het lid maatschap kost 5. Elke woensdagmid dag is er een voor stelling, die om 14.30 uur begint. Woensdag Keaton en woensdag 12 mei draait „The 19 mei „De nacht van General" met Buster de levende doden." Burgerlijke stand ...schak; J M. M. Oomen en B. J. M n Noort; R A. J. Goms en P. G. Beeren; B. Wielders en N. A. Bey LEIDEN Het Gedeputeerde Statenlid mr. H. B. Engelsman verricht vrijdag 14 mei de offi ciële ingebruikstelling van de derde verbrandingsoven en de verkleiningsinstallatie voor grof vuil van de vuilverwerkingsin richting aan de Gabriël Metzus- traat in Leiden. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het voornemen van het college van b. en w. om mede werking te verlenen aan de start van de Tour de France in 1978 op het Groenoordhalterrein is gister avond in de vergaderingen van de raadscommissie economische aan gelegenheden en de raadscommis sie sport en recreatie niet bijster enthousiast ontvangen. Met name leden van de CDA- en WD-frac- tie hadden bezwaren tegen de hoogte van het subsidiebedrag (een ton) dat zal worden verleend. Overigens zal dit bedrag niet worden uitge geven, maar met de stichting „Tour de France 1978 in Leiden", die het evenement organiseert, worden verrekend voor het verlenen van diensten door de verschillen de gemeentelijke afdelingen. Zo zal de huur van de Groenoordhal en het verich- ten van werkzaamheden door de dienst Gemeentewerken in het subsidiebedrag worden meegenomen. Door de organisatie van de Tour de Franse in Leiden was er bij de gemeente Leiden op aangedrongen alle gemeentelijke medewerking gratis te geven. „Dat heb ik geweigerd omdat we dan tweemaal zo duur uit zijn", aldus wethouder Tesselaar, die het voorstel van b. en w. in beide raadscommissies verde digde. Door zowel de heer Duyvestein als de heer Meijer (beide PvdA) werd het recreatieve element van het evenement, dat enkele dagen zal duren, nadrukkelijk onder streept. De heer Meijer voegde daar nog aan toe dat men name de Leidse midden stand groot voordeel zal kunnen trekken uit de start van de „Tour" die jaarlijks duizenden toeschouwers trekt. De heer Van Duyn (WD) stelde in de raadscom missie voor economische aangelegenheden dat hij de door het college gedachte mede werking wel een bijzonder dure manier vond om Leiden„in the picture" te bren gen. Hij kondigde dan ook aan dat de WD in de raadsvergadering van aanstaande maandag met een amendement op het voorstel komt. Hierin zal worden voorge steld om niet verder te gaan dan tot 50.000,- subsidie. De heer Bosch (CDA) onthield zich in de raadscommissie voor sport en recreatie van stemmen omdat hij de economische consequenties niet kon overzien. Het was voor hem moeilijk te verteren dat er voor de Leidse amateursport vaak weinig geld beschikbaar is, terwijl voor de start van zie Tour de France ineens een ton op tafel moet worden gebracht. Er zal overigens nog een uitgewerkt voor stel over subsidieverlening aan de Tour de France worden opgesteld. Hierin zullen de kosten van de verschillende te verlenen diensten door de gemeente apart worden omschreven. De raad moet aanstaande maandag al een principe-uitspraak doen, aangezien op 14 mei tussejj de plaatselijke organisatie en de Tourdirectie wordt gete kend. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De gemeente zal het centrum van vrijwillige hulp verleners behulpzaam zijn bij het zoeken van nieuwe huisves ting. Vanaf de oprichting heeft het centrum onderdak gekregen in het pand van de stichting welzijnsraad en de gemeentelij ke onderwijsinspectie aan de Stationsweg. In verband met de indiensttreding van een onder wijskundige op 1 augustus is er geen ruimte meer voor een kan toor van het centrum in het pand. Tijdens de vergadering van de raadscommissie voor sociale zorg, maatschappelijke aangele genheden, gezondheidszorg en cultuur gisteravond, beloofde wethouder Oosterman de heer Bregman, leider van het cen trum, naar andere huisvesting uit te zien. Naar alle waarschijn lijkheid zal de vrijwilligerscen- trale ook kunnen rekenen op een gemeentelijke subsidie van 3.900. De commissieleden lie ten zich allen lovend uit over het werk van de vrijwillige hulpverleners. De heer Duyvestein (PvdA) vreesde wel dat subsidieverle ning een sneeuwbaleffect in de hand zal werken. „Wanneer het goed gaat met het centrum, zul len meer vrijwillige hulpverle ners worden getraind, waardoor waarschijnlijk meer cliënten een beroep op het centrum zul len doen. Een en ander houdt natuurlijk in dat er ook meer geld op tafel moet komen. Ik kan het allemaal nog niet zo goed overzien. We kunnen het niet maken, nu wel subsidie te geven en die later weer onthou den. Dan zou de boel wel eens in de soep kunnen draaien door onze schuld". De heer Bregman verzekerde hem dat het centrum in eigen hand heeft hoe snel het wil groeien. „We kunnen op een be paald moment gemakkelijk be sluiten het aantal trainingsgroe pen terug te brengen". Het centrum, dat binnenkort een stichting wordt niet een raad van advies als hoogste or gaan, verleent hulp daar waar de professionele maatschappe lijke instellingen niet komen. Zo worden er door de vrijwillige hulpverleners, die een speciale opleiding krijgen, psychiatri sche patiënten en langdurig zie ken bezocht Ook zorgt het cen trum voor gastgezinnen voor de genen die in een andere omge ving tot rust moeten komen. Al les geschiedt in nauw overleg met de professionele instellin gen. LEIDEN Na enkele weken van stilte zal Hot House van avond weer een jazzconcert or ganiseren. Vanaf 22.00 uur zal het Sandy Moss/Rob Madna kwartet optreden in het „Eigen Huis" van Augustinus, Rapen burg 24. LEIDEN De plaatselijke af deling van de Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumvereni gingen organiseert zaterdag 15 mei een zangconcours in de stadsgehoorzaal. Aanvang 11.15 uur. LEIDEN Een voetbalelftal van de Leidse Pacelli School is kampioen geworden van de Haagse schoolvoetbalcompetitie. De Pacelli School nam als enige Leidse school aan het toernooi deel. LEIDEN Op het sportvelden complex Roomburg aan de Van Vollenhovenkade wordt zater dag 15 mei een schoolkorfbal- toernooi gehouden. Aanvang 8.30 uur. Prijsuitreiking 16.15

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3