£cidóe (Bowo/nt Driehonderd doden Mi. aardschok Italië alstublieft, Overleg met minister over bouw ijshal Rode potlood kabinet in kinderbijslag Kamerlid: geen KGB-spion Ifeormnzmi Rijst goedkoper dan aardappelen Duisenberg blijft tegen P.v.d.A-program Gids Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N V Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl BTW) 0.45 per mm Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Vrijdag 7 mei 1976, 66e jaargang no. 20420 Weinig verandering Op de meeste plaatsen droog en over het algemeen zonnig weer met maximum-temperaturen tot 25 gr. Zwakke tot matige, 's middags langs de kust matige tot krachti ge wind tussen oost en noord. Morgen Zon: 04.58-20.16 Maan: 13.28-02.07 Schev.hoogw.: 9.17-22.00 Laagw.: 4.42-17.32 Van Speyk Laatste Van Speyk op Ned. I om 19.05 uur. Om 22.00 uur Father Brown. Op Ned. II om 20.25 uur De Mounties, om 21.25 uur Gebrs. Hammond en om 22.15 uur Tele- vizier met kommunisme in Italië en Wereldnatuurfonds. VENETIË (AP/UPI) Vermoede lijk driehonderd personen zijn gis teravond omgekomen bij een reeks krachtige aardschokken in tiental len steden en dorpen in het toeris tisch bekende gebied tussen Venetië en de grens met Joegoslavië. De aardbeving richtte zware schade aan in het plaatsje Buia dat aan de voet van de Alpen ligt. De schokken die zich omstreeks negen uur voor deden in dit noordoostelijke deel van Italië werden tot vanochtend geregistreerd in tenminste zes Euro pese landen. Bij miljoenen mensen in Italië, Oostenrijk en België ont stond een paniekreaktie. De beving werd tevens in Joegoslavië, Tsje- choslowakije, West-Duitsland en Ne derland gevoeld. In een aantal grote Italiaanse steden zoals Venetië, Triëst en Milaan ont stond op grote schaal paniek. Vanuit deze steden kwamen geen berichten over zware schade of slachtoffers. Maar vele steden en dorpen met een totaal van meer dan 100.000 platte landbewoners aan weerszijden van de rivier Tagliamento werden zwaar getroffen en grotendeels verwoest door de beving. In Venetie wankel den enkele gebouwen en viel een aantal schoorstenen naar beneden. Er is echter geen zichtbare schade aangericht aan de beroemde histori sche monumenten m de stad. Uit alle delen van Italië zijn medi sche ploegen naar het getroffen ge bied vertrokken. Verschillende zie kenhuizen uit de zwaar getroffen steden en dorpen werden geeva- cueerd uit vrees voor instorting. In het dorpje Maiano dat 6000 inwoners telt. zijn flats met zes verdiepingen ingestort, waaronder tientallen ge zinnen onder de puinhopen bekneld raakten. Het totaal aantal gewonden wordt geschat op 1000 personen. Grote schade werd ook aangericht aan de puinhopen van zijn door de aardbeving middeleeuwse architectuur van het In Italië hebben zich vele aardbevin- Europa gedurende de afgelopen eeu- stadje Venzone. De middeleeuwse gen voorgedaan, maar de meeste wen deed zich in 1908 voor in het ommuring, de kerk en het stadspa- daarvan vonden meer zuidelijk zuidoosten van Italië en op Sicilië, leis werden ernstig beschadigd. plaats. De zwaarste aardbeving in Bij die natuurramp kwamen 76.483 Een totaal vermeld huis in de Noordita- liaanse stad Maiano Del Friuli. AARDBEVING OOK VOELBAAR IN NEDERLAND DEN HAAG (ANP) De uitlopers van de aardbeving in het centrum van Europa waren ook in Nederland te voelen: het KNMI in De Bilt werd door tientallen mensen uit alle de len van het land opgebeld met mel dingen van bewegende gebouwen, trillende lampen en bewegende stoe- Vanaf negen uur kwamen bij het KNMI de telefoontjes binnen. De gevolgen van de aardbeving vóór Nederland zijn beperkt gebleven tot stilstaande klokken en schommelen de voorwerpen. In Capelle aan de IJssel klotste in een hoge flat door de trillingen water uit een aquarium, terwijl het uit plaatsje Kekerdom (bij Arnhem) de melding kwam van schommelende planten en een antie ke klok met gewichten die plotseling stilstond. In Weesp had iemand het gevoel dat een zware vrachtauto langs zijn huis reed, terwijl dat niet het geval was. De meldingen aan het KNMI kwa men verder onder andere uit: Delft, Brabant, Zuid-Limburg, de IJssel- meerpolders en Utrecht. iuoucii uui het leven. Zeven jaar later stierven bijna 30.000 mensen bij j een aardbeving die een groot gebied I ten oosten van Rome trof. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet heeft deze week vrijwel dagelijks vergaderd ten behoeve van een gigantische bezuinigingsoperatie, die uiteindelijk omstreeks 1980 circa 10 miljard gulden moet opbrengen, 6 miljard in de sector van de sociale voorzieningen en 4 miljard in de overige overheidsuitgaven. Te betwijfelen valt, of het beraad vandaag reeds zal kunnen worden afgesloten, want iedere minister vecht voor zijn eigen portefeuille. Op dit moment valt dan ook nog niet te zeggen, waar en in welke mate de klappen zullen vallen. Eén van de bezuinigingsposten zal ongetwijfeld de kinderbijslag zijn. Men is het er in Nederland vrijwel overal over eens, dat de kinderbijslag voor het tweede kind het volgende jaar niet verder zal mogen stijgen. Eerder werd de bijslag voor het eerste kind reeds bevroren. Tegelijkertijd vindt men evenwel, dat de lage inkomenscategorieën van de nieuwe bevriezing niet de dupe mogen worden. Andere mogelijkheden tot beperking van de kosten van de sociale verzekeringen, die in overweging zijn, betreffen het waardevast maken van uitkeringen, die nu welvaartsvast zijn, het invoeren van lagere uitkeringen (WAO en WW) voor niet-kostwinners, het beper ken van de WAO-uitkeringen tot 75% in plaats van (bij volledige ongeschiktheid) 80% en invoering van een eigen risico in de gezondheidszorg. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG PSP-fractieleider B. v.d. Lek vindt de beschuldiging dat hij een spion zou zijn voor de Russische geheime dienst (K. G. B.) „volstrekt absurd, grote onzin". [„Als de aantijgingen voortduren zal ik genoodzaakt zijn daaraan via de rechter een einde te maken", zo heeft hij gezegd. Het weekblad Elseviers Magazine berichtte 14 dagen geleden, dat het beschikte over een lijst met namen van KGB-spionnen in Ne derland. Op die lijst, aldus het blad, komt de naam voor van een progressief Kamerlid, dat niet tot de PvdA behoort. Elseviers heeft de naam alleen schriftelijk aan minister De Gaay Fortman bekend gemaakt, als eerst verantwoordelijke bewindsman voor de bin nenlandse veiligheidsdienst. Het dagblad De Limburger wist gisteren te vertellen, dat het hier ging om de PSP'er Van der Lek. Ook oud-wethouder Han Lammers uit Amster dam zou op de lijst staan. Kamervoorzitter Vondeling heeft gisteren onmiddellijk in een brief aan minister De Gaay Fortman om inlichtingen gevraagd. Er dient op zo kort mogelijke termijn klaarheid in deze zaak te komen, vindt Vondeling. - wassenaar ADVERTENTIE 'n bele dag eindeloosss genieten .-.i, (kamperen kan ook) Reken 'ns uit hoeveel bomen dat scheelt per jaar. Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. Oppositie Suriname wil verkiezingen PARAMARIBO De Suri naamse oppositieleider Lach- mon beeft in een tweede brief aan premier Arron nogmaals aangedrongen op een gesprek met hem over de komende ver kiezingen. Vorige week had hij al een soortgelijke brief ge schreven, maar daarop heeft Lachmon geen antwoord gehad. Die eerste brief was voor de afgescheiden VHP-parlementa- rier Hindori reden dinsdag in het parlement fel van leer te trekken tegen het onderonsje waarin Lachmon met Arron de verkiezingen zou willen rege- Inzijn eerste brief herinnerde Lachmon Arron eraan, dat hij voor de Surinaamse onafhanke lijkheid plechtig had beloofd binnen acht maanden algemene verkiezingen te bewerkstelligen. Aron vertelde op een persconfe rentie begin februari dat nooit te hebben gedaan. Hij zou alleen hebben gezegd binnen acht maanden contact met de partij en op te nemen om te horen of zij voorstanders waren van ver vroegde verkiezingen. KJeisterlee (KVP) ondervoorzitter DEN HAAG De Tweede Ka- mer gaat volgende week dins dag een nieuwe eerste onder voorzitter kiezen, als opvolger van de enkele weken geleden overleden A.C.M. Weijters. Om dat het gebruik is dat de eerste ondervoorzitter uit de fractie van de KVP wordt gekozen heeft deze fractie voorgedragen <VF. Kleisterlee. De temperaturen stegen gisteren tot boven de twin tig graden, reden om het eens wat luchtiger op te vatten. Tot welke graad men gaat is kwestie van traditie. Gevolg het mooie weer is ook dat de vogels vlie gensvlug van de landen rond de Middellandse Zee naar Nederland terugkeren. Huis zwaluwen. boe renzwaluwen, gierzwaluwen, alle keren ze op het honk terug. Van één onzer verslaggevers LEIDEN De Leidse wethou ders mr. C. Waal (Ruimtelijke Ordening) en D. Tesselaar (Sportzaken) gaan vanmiddag naar Den Haag om met minis ter Gruyters van ruimtelijke ordening een gesprek te hebben over debouw van de ijshal van Ton Meken aan de Vondellaan. Zij hebben dit besluit genomen, nadat het ook vanmorgen niet mogelijk bleek telefonisch tot bet kantoor van de minister door te dringen. De wethouders Waal en Tesse laar willen van Gruyters duide lijkheid krijgen over de vraag of van rijkswege een ingrijpen is te verwachten waardoor de bouw van de ijshal ernstige ver traging zou kunnen ondervin den, zo niet alsnog zou worden opgelost. Eergisteren werd dui delijk dat er mogelijk op het ministerie aan zo'n ingrijpen werd gedacht. Een en ander spruit voort uit de motiviteiten van een zeer kleine groep om wonenden van de Vondellaan die zich met hand en tand tegen de bouw van de ijshal blijven verzetten. Reactie van wethouder Waal vanmorgen: „Het is ons inmid dels duidelijk geworden dat Gruyters zich persoonlijk met deze zaak bezig houdt Daarom zullen we vanmiddag net zo lang voor z'n deur blijven zitten tot we hem te spreken krijgen". Meer nieuws over de onzekere situatie rond de ijshal, waarvan de bouw intussen is stopgezet op pagina 3. Studie naar zwartgeld DEN HAAG (ANP) De studie van de oud-directeur-generaal der belastingen WJ. van Bij- sterveld inzake de belasting fraude zal geruime tijd vergen. Dit hebben de bewindslieden van Financiën meegedeeld in antwoord op schriftelijke vra gen vanuit de Eerste Kamer over de begroting-1976 van het departement van Financin. Het probleem, dat aangeduid wordt als „zwartgeld-circuif'is in wezen het vraagstuk van de ontduiking van belasting en so ciale premies. De heer Van Bij- sterveld gaat de vormen van belastingfraude onderzoeken en ze zo mogelijk kwantificeren. Pas daarna, aldus de bewind slieden, kan wellicht een zeer ruwe schatting gemaakt v van de omvang van het DEN HAAG (ANP) Wie de aardappelen Sinds vandaag is de maximumprijs 'van schaarste van consumptie-aardappelen zou liever laat staan, omdat hij de nieuwe bintjes 1,50 per kilo. Gisteren was dat nog leiden. Om dezelfde reden wordt het nodig maximumprijs te gortig vindt, kan voor 1,20. Tot een verhoging met 30 cent is door geacht de aan grossiers gegeven toeslag na ongeveer dezelfde voedingswaarde goedko- minister Lubbers besloten omdat een te eind volgende week te verminderen of af te per terecht bij macaroni, spaghetti, mie en groot verschil tussen de maximum-consu- schaffen, zodat de consumenten-prijzen dan rijst. Dat heeft het voorlichtingsbureau mentenprijs in ons land en de internationale verder zullen stijgen, voor de voeding gisteren berekend. marktprijs tot een verder toenemende (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Volgens minister Duisenberg van Financiën draagt het ontwerp-verkiezing sprogram van de P.v.tLA., zijn partij t-, niet bij tot het waar maken van zijn alterna tief, dat hij als „Doorgaan'77" aan de partij aangeboden heeft. Daarin somt hij op, hoe de P.v.- d.A. kan blijven regeren, maar dan wel met de nodige bezuini gingen op tal van wensen, die binnen de socialistische partij leften. Hij neemt het zijn partij kwa lijk, dat deze zijn zakelijke kri tiek op de financiële gevolgen, die het program zal hebben voor de komende verkiezingen, kabinetsformatie en mogelijk verder regegen door de P.v.d.A. zal hebben. „Formeel is het juist, dat de partij om procedurele redenen dit stuk niet in behandeling heeft genomen, maar materieel is dit voor mij niet aanvaard baar", aldus de socialistische miritóter. Hij blijft erbij, dat de vele wen sen van de P.v.d.A., vastgelegd in het ontwerp-verkiezingspro- gram niet in te passen is in de toekomstige financiële ruim te. „De werkelijkheid is, dat als de dejnocratie onze partij een meerderheidspositie zou geven, hetgeen niet waarschijnlijk is, we niet in staat zullen zijn het conceptprogramma van het par tijbestuur uit te voeren. En dat ligt dan niet aan de democratie, maar aan dat programma", al dus f& socialistische minister. Van der Kroft: geen Montreal (Van onze sportredactie) DEN HAAG Leo van der Kroft zal niet fluiten in Montreal. De Haagse scheidsrechter kreeg giste ren van de KNVB te horen dat de FIFA zijn naam van de lijst heeft afgevoerd en er voor in de plaats die van Charles Corver uit Voor burg heeft ingevuld. Reden voor deze beslissing zou voor de FIFA zijn ge weest het leiden door Van der Kroft van de veelbespro ken Europa Cupwedstrijd Real Madrid—Borussia Mon- chengladbach. Van der Kroft keurde toen twee Durtse doelpunten af.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1