Geld op tafel. Gastaantafèl Protest KNVB bij FIFA over uitsluiting Van der Kroft Jan Huisjes koos wiel -co van Vliet en won „Duitse" dag in Ronde van Spanje IN EEN STOOT BIJ WERELDTOP Notten duel schorsing KIPCHOGE KEINO IN NIEUWE ROL 12 RiJDAG mei i»io LEIDSE COURANT. Haagse scheidsrechter niet naar Montreal Charles Corver, die is aangewezen ais vervanger van Van der Korft, moet eerst lang en goed nadenken voor hij besluit om naar de Olym pische Spelen te gaan ZURICH De scheidsrechterscommissie van de FIFA heeft Leo van der Kroft van de scheidsrechter- slijst voor het Olympische voetbaltoernooi in Mont real geschrapt. Voor hem in de plaats is Charles Corver aangewezen. Als reden voor deze maatregel wordt de omstreden leiding van Van der Kroft bij de wedstrijd Real Madrid-Boorssia Mönchengladbach (kwartfinales Europa Cuptoernooi voor landskam pioenen) opgegeven. protest-telegram naar de FIFA liet uitgaan. Leo van der Kroft over het telegram van de KNVB: „Ik vind het erg prettig dat de KNVB onmiddellijk voor mij in het geweer is gekomen. Verder moet ik maar alwach- ADVERTENTIE I Niets vernomen :n op) Leo van der Krof kreeg de teleurstelling van zijn leven erheidfien hij hoorde dat hij was afgevoerd van de lijst voor ndbezivlontreal 42 Naar aanleiding van het besluit van de FIFA om Leo van der Kroft niet in Montreal te laten fluiten, heeft de Koninklijke Ne derlandse Voetbalbond een tele gram gestuurd naar de FIFA. De inhoud van het telegram luidt: „Nemen met verontwaar diging kennis van het bericht dat de openlijk in het FIFA- nieuws gepubliceerde aanwij zing van de Nederlandse scheidsrechter Leo van der Kroft voor Montreal is herroe pen. Stop. Protesteren met alle macht tegen deze beslissing, waarbij niet alleen scheidsrech ter Van der Kroft geschaad wordt, maar waardoor het inter nationale scheidsrechterswezen in discrediet wordt gebracht. Stop. Behouden ons alle rechten voor uw beslissing ter verdere discussie te stellen, na ontvangst van uw schriftelijke beslissing. Einde." Teleurgesteld zonder teleurgesteld. Zoiets heb ik mijn leven lang nog niet meegemaakt", zei de Haagse scheidsrechter. „Ik begrijp er ook niets van. Zeker na alles dat er de laatste maanden, sinds die wedstrijd Real Madrid—Borussia Mön chengladbach is gebeurd. Bo russia diende een protest in bij de UEFA. Dat werd afgewezen. De zaak diende ook in hoger beroep en weer werd de Duitse club in het ongelijk gesteld. Ver volgens verscheen er in het FI- FA-blad een artikel waarin de FIFA alles veroordeelde wat er van Duitse zijde tegen mij was ondernomen. De FIFA brak in dat artikel een lans voor mij. En dan komt nu plotseling deze me dedeling. Onbegrijpelijk. Ik heb veel meegemaakt in mijn sport- carrière, maar ik ben nooit zo teleurgesteld geweest als nu". Leo van der Kroft werd van het nieuws op de hoogte gesteld door mr. Kernkamp van de scheidsrechterscommissie van' de KNVB, die onmiddellijk een Charles Corver, de scheidsrech ter die in de plaats van Leo van der Kroft naar het Olympisch voetbaltoernooi zou moeten gaan, had gisteravond officieel nog niets vernomen. Corver zei gisteravond vóór hij ging trai nen: „Als het inderdaad waar is, moet ik zeggen dat ik op die uitnodiging niet heb zitten wachten." „Ik had die uitnodiging graag willen verdienen, maar Leo van der Kroft werd aangewezen en ik gunde hem deze reis graag. Krijg ik nu toch nog de uitnodi ging om naar Canada te reizen, dan zal ik daar lang en grondig over moeten nadenken. Ik kan natuurlijk wel roepen dat ik so lidair ben met Leo, maar dat kan erg onverstandig zijn. Ik behoor tot de selectie voor de wereldkampioenschappen in '78 in Argentinië. Ik wil daar graag naar toe. En ik weet niet of een weigering om in de plaats van Leo van der Kroft naar de Olympische Spelen te gaan, mijn verkiezing voor de wereld kampioenschappen goed zal doen. Een weigering kan conse quenties hebben, dat zal ik goed moeten overwegen, maar nog maals, ik heb officieel nog niets gehoord. We wachten dus eerst maar eens even af." PAGINA 13 LOTTO EN TOTO DEN HAAG - Geen enkele deelnemer had de cijfers van lotto 18 van het afgelopen week einde juist voorspeld. In de toto moeten vier deelnemers de eer ste prijs delen. De cijfers zijn: Lotto no. 18 Aantal deelnemers: 828.205. Bruto inleg: 3.268.810. Prijzenbedrag: 1.667.314. Ie prijs: Geen winnaar, van het bedrag van de le prijs gaat 1/5 I naar de le prijs van de volgende week. Het overige 4/5e deel wordt in gelijke delen verdeeld I over de 2e t/m de 5e prijs. I 2e prijs: 5 winnaars, die elk I bruto 57.376 ontvangen. 3e prijs: 131 winnaars, die elk bruto 2.782 ontvangen, j 4e prijs: 6.652 winnaars, die elk per kolom 66 ontvangen. 5e prijs: 10.309 winnaars, die elk j per kolom 42 ontvangen. Jackpot voor de lotto van a.s. zondag 131.613. Toto no. 18. Aantal deelnemers: 206.331. Bruto inleg: f 612.406. Prijzen bedrag: 290.892. le prijs: 4 winnaars, die elk bruto 29.089 ontvangen. 2e prijs: 129 winnaars, die elk per kolom 563 ontvangen. 3e prijs: 1.427 winnaars, die elk per kolom ƒ71 ontvangen. Arbiter Sweering overleden AMSTERDAM De voormali ge biljartarbiter Jacob Sweering' is in zijn woonplaats Amster dam op 66-jarige leeftijd aan een hartinfarct overleden. Hij was tot vorig jaar arbiter van de UMB, de wereldbiljartbond. Hij is afkomstig uit de bekende biljartfamilie Sweering. Zijn broer Jan was verschedene ke ren Nederlands kampioen in di verse spelsoorten. Leo Steenbergen in superrenault DEN HAAG Leo Steenbergen (33) heeft een uitnodiging gekre gen om voor een Duits team uit te komen in de internationale klasse voor formule Super Re nault renwagens. De meervou dig Nederlands en Westeuropees kampioen Formule Vee zal zijn debuut maken tijdens de Grand Prix van België op 12 mei op het circuit van Zolder. GRONDE VAN NOORD HOLLAND VLAK VAN START dt 1,30 Ja: (Van onze verslaggever) LKMAAR Jan Huisjes was vorigetot gisteren voor de meeste wie- lerliefhebbers een onbekende vorigejen in rennerskringen geen uit sproken kansloze voor een ïindoverwinning in de ronde 'an Noord-Holland. Tamelijk mverwacht zegevierde de rap- man uit Almelo in de eerste itappe van Zaandam naar Alk- laar. In de eindsprint was hij sneller dan vijf andere renners, Leo van Vliet, Piet van Leeu wen, Adrie van Houwelingen, Martin Havik en Hans Lange- rijs, die in die volgorde de eer ste zes plaatsen verdeelden. loor de zege mag de renner uit ■erijssel de tweede etappe be- 'innen in de roze leiderstrui. Want Nico Hilberink ging in de proloog, de ploegentijdrit in de startplaats Zaandam, als eerste man van de winnende ploeg Amstel over de eindstreep, waardoor hij het recht verwierf in de roze trui aan de eerste etappe te mogen beginnen. EraaR0C Da™a Dvt Jan Huis jes (links) greep giste ren de eerste ritzege in de ronde van Noord Hol land. Leo van Vliet' (derde van links) werd tweede. Maar Hilberink eindigde als 22ste en moest de trui overdoen aan Huisjes. Jan Huisjes: "het is meegeval len. Bij de beslissende ontsnap ping was ik voorin, zodat ik me toch naar de voorste vier kon rijden. Met zes man hebben we de voorsprong langzaam uitge bouwd en aan het eind was dat een kleine drie minuten". Is er nu al een beslissing geval len? Jan Huisjes: "Ik dacht van niet. Het is in ieder geval moei lijk te zeggen wie de meeste kans op de overwinning heeft. Er volgen nog twee zware etap pes en daarbij is ook nog een individuele tijdrit. Wij hebben nu een voorsprong van bijna drie minuten op de overige 68 renners". Toch was het niet Jan Huisjes die aanzette voor de beslissende slag. Dat was Adrie van Houwe lingen. De Amstel rijder: "Op een gegeven moment ben ik er van doorgegaan. Hans Langerijs en Martin Havik volgden, daar na kwam Leo van Vliet er ook bij. Dat was wel mooi, want nu hadden we twee mensen van Amstel bij de eerste vier. Een paar kilometer verderop zijn Huisjes en Van Leeuwen erbij gekomen, waardoor ook Soka twee man bij de kopgroep kreeg". De eerste etappe was overigens van een matig gehalte, want met uitzondering van het eerste ge deelte is er weinig sensationeels gebeurd. Direct na het geneutra liseerde gedeelte werd het tem po enorm opgeschroefd, hetgeen een aantal afvallers opleverde. Het grote peloton viel in vier groepen uiteen, die later toch bij elkaar kwamen. De kopgroep bereikten ze echter niet meer. Jan Huisjes: "Ik mag dan mis schien voor de meesten onbe kend zijn, dat wil niet zeggen, dat er nog geen prestaties zijn geleverd. Ik koers nu al zo'n zeven jaar, waardoor ik wel de nodige ervaring heb gekregen. Dit seizoen heb ik al vier over winningen behaald. Toen ik aan de laatste kilometers begon heb ik bewust het wiel van Leo van Vliet opgezocht. Er waren geen echte sprinters in deze groep, maar ik vond Van Vliet de sterkste. Terecht, want hij werd later tweede". 1. Amstel 26 min. 18,6 sec. (met bon. 25 18.6). gerri. snelheid 48 kilometer en 107 meter per uur. 2. Jan van Eerp 26.38.1 (met bon. 26.08.1), 3. Michelin 26.52.3 (met bon. 26.37.3). naar Alkmaar 14-^idlometer (tevens alg. klassement want ploegentijdrit telde niet mee in de algemene indivi duele rangschikking) is: 1. J. Huisjes (Soka) 3.39.55 (met bon.) 3.39,40, 2. Van Vliet (Amstel) z.t. (met bon.) 3.39.45, 3. Van Leeuwen (Van Eerp) z.t., (met bon.) 3.39.50, 4. Van Houwe lingen (Amstel), 5. Havik (Breudenil), 6. Langerijs (Soka), allen dezelfde tijd als Huisjes, 7. op 2 min. en 48 sec.: Van Katwijk (Soka), 8. Hordrijk (Brendenil), 9. Van Gerwen (Van Eerp), 10. Hassink (Amstel), 11. Spij ker (Amstel), 12. Groen (Michelin), 13. Visser (Amstel), 14. De Lange (Michelin), 15. Van der Steen (Militai ren), 16. Koot (Van Eerp), 17. Van Lamoen (Batavus), 18. Bruessing (Soka), 19. Mutsaerts (Van Eerp), 2:. Jacobs (Michelin) allen in dezelfde tijd als Van Katwijk. Strijdlustigste renner: Van Vliet. Grootste pechvogel: Van Tright. Uit gevallen: Van den Gulick, Spigt, Sie- pe, Met, De Rie, Post, Bierdrager, De Leeuw, Hermans en Nijhuis. ZEIST René Notten van Ajax die in dezelfde ontmoeting een is door de tuchtcommissie van gele kaart kreeg, werd gestraft de KNVB geschorst voor één met een wedstrijd voorwaarde- wedstrijd naar aanleiding van lijk en dezelfde geldboete als de gele kaart, die de middenvel- Notten. der zondag in de wedstrijd te- Twee spelers kregen een boe gen NEC opliep. Hij kreeg te- king: Henk van Leeuwen (FC vens een boete van tweehonderd Den Haag), en J. Veenstra (PEC gulden. De NEC-er Sije Visser, Zwolle). life yy„ ym RENE NOTTÈN NULES Het was gisteren een glorieuze en tegelijk slechte dag voor zowel de Duitse wieler sport als de Raleighploeg van Peter Post. De 21-jarige talen trijke Dietrich Thurau boekte in de negende etappe zijn tweede ritzege. Het slechte nieuws kwam op naam van Günther Haritz, de baanrenner die de vierde Vuelta-etappe won en drie dagen de leiderstrui droeg. Haritz werd betrapt op het ge bruik van stimulerende midde len bij een onderzoek dat na de vierde etappe werd gedaan. Ha ritz is nog niet gestraft, omdat hij en zijn ploegleider Peter Post een contra-expertise heb ben aangevraagd. De negende etappe van Alm an sa naar de kustplaats Nules was erg saai en werd slechts een beetje opgefleurd door een solo- rit van de Spanjaard Santiste- ban tussen de 98e en 180e kilo meter. Santistebans maximale voorsprong bedroeg drie minu ten. Die voorsprong slonk snel toen het peloton in de laatste veertig kilometer het tempo ver hoogde. Thurau was verrassend de snelste van het peloton. Rit voor Thurau, doping Haritz Uitslag negende etappe van Alman- sa naar Nules 208 kilometers: 1. Die trich Thurau (Wdl) 5 uur 54 min. en 41 sec., 2. Domingo Perrurena (Spa), 3. Dirk Ongenae (Bel), 4 Gerben Karstens (Ned), 5. Javier Elorriaga (Spa),6. Cees Priem (Ned), 7. Jan van Katwijk (Ned), 8. Herman van Sprin- gel (Bel), 9. Julien van Linth (Bel), 10. Ferdi van den Haute (Bel), 11. Julian Andriano (Spa), 12. Roger Gil- son (Lux), 13. Henrue Kuiper (Ned), 14. Carlos Cuylle (Bel), 15. Johnny van der Veken (Bel), 21. Gerri Knete- mann (Ned), 23. Aad van den Hoek (Ned), 27. Henk Prinsen (Ned), 41. Fedor den Hertog (Ned), 59. Bert Pronk (Ned), 66. Jan Aling (Ned), 67. Theo Smit (Ned), 69. Gerard Tabak (Ned), allen dezelfde tijd als Thurau. Algemeen Klassement: 1. Eric Jacu- qes (Bel) 41 uur, 44 min. en 11 sec., 2. op 3.39 Dietrich Thurau (Wdl), 3. op 3.53 Joaquim Agostinho (Port), 4 op 4.01 Jesus Manzaneque (Spa), 5. op 4.02 Hennie Kuiper (Ned), 6. op 4 14 Gerrie Knetemann (Ned), 7 op 4.16 Javier Florriaga (Spa), 8. Joseph Fuchs (Zwi), 9. op 4.24 Ljis Ocana (Spa), 10. op 4.27 Bert Pronk (Ned), 11. op 4.28 Augustin Tamames (Spa), 12 op 4.29 Ferdi van den Haute (Bel), 13. op 4 34 Cees Priem (Ned) 14. op 4.34 Jose-Antonio Gonzales-Lineres (Spa), 15. op4.44 Jose Pessarodona (Spa), 37. op 11.12 Aad van den Heok (Ned), 41. op 12.44 Gerben Karstens (Ned), 42. op 18.04 Fedor den Hertog (Ned), 46. op 22.53 Jan van Katwijk (Ned), 50. op 26.02 Henk Prinsen (Ned), 56. op 31.57 Jan Aling (Ned), 65. op 40.11 Theo Smit (Ned), 68. op 1.01.44 Gerard Tabak (Ned. Amateur op doping betrapt Den Haag De wielrenunie heeft de amateurwielrenner P. Coolen voor een maand geschorst omdat hij op 10 april na een wedstrijd in Gent (België) op het gebruik van stimulerende middelen werd EDINBURGH Italië, Joego- betrapt. Coolen is de tweede amateur in dit seizoen. Eerder werd slavië en Israël zijn na twee H. Pouw betrapt na een wedstrijd in Woensdrecht. duels ongeslagen in het kwalifi catieduel basketbal in Edin- Ook Vilas in halve finale DALLAS Guillermo Vilas heeft zich gisteravond in Dallas geplaatst voor de halve finales van het toernooi om het we reldkampioenschap voor proef- tennissers. De Argentijn won in vier sets van de Amerikaan Bob Lutz. De cijfers waren: 5—7 6—1 6—1 6-2. Ook de Amerikaan Dick Stock ton bereikte de laatste vier. Hij schakelde met 6—3 7—6 7—6 de Mexicaan Ramirez uit. DICK NANNINGA TEKENDE BIJ Kerkrade De eredivisieclub Roda JC zal ook de komende twee seizoenen over Dick Nan- ninga kunnen beschikken. De lange spits tekende gisteren bij. NAIROBI De fameuze atleet Kipchoge Keino is overgestapt op de hockeysport. De 36-jarige Keniaan, die in de afgelopen tien jaar aan de top van het internationale middenafstandlopen stond, heeft zijn talent voor hockey al getoond. Voor de tweevoudig Olympisch kampioen is overigens geen Olympische hockeycarrière weggelegd. Het feit, dat hij de laatste jaren professioneel atleet is geweest belet hem dat. Dit betekent niet, dat hij niet naar de spelen van Montreal zal gaan. Zeer waarschijnlijk wordt Keino de opvolger van Jim Wanbua. Deze is aangesteld als technisch adviseur van de op perste raad voor de sport in Afrika. Keino kan zijn functie van trainer/coach van de Kenia- se atleten overnemen en daar- DUSSELDORP De kogelstoter Rolf Oesterreich heeft zich met één stoot bij de wereldtop geschaard. De 26-jarige Westduitser, die nog niet verder kwam dan 15,64 meter, bereikte in Ehrenfriedersdorp 20,74 meter met een kogel, die 18 gram te zwaar was. mee voor de vierde maal bij de spelen aanwezig zijn. In 1964, 1968 en 1972 was Keino er ook bij, waarvan twee keer met suc ces. In Mexico won hij de 1500 meter en in München behaalde hij goud op de 3000 meter stee- ple-chase. De middenafstandloper is één van de eerste exponenten van de Afrikaanse topatletiek, die de rest van de wereld versteld deed staan van de mogelijkhe den van het tot dan toe ook op sportgebied onderontwikkelde werelddeel. Keino zelf hierover: „Er is ontzettend veel talent in Kenia. Ik wil help it te ontwikkelen. Ik geweest met het i schooljongens. Die u* idien profiteren van mijn ervarin gen". Daaronder vallen ook de wereldrecords van 1965 waar mee Keino voor de eerste keer op de voorgrond trad. In augus tus van dat jaar kwam hij tot 7.39,6 op de 3000 meter en drie maanden later liep hij de 5000 meter in 13.24,2. Hij sloot zijn actieve atletiekloopbaan aan het begin van dit jaar af, toen hij zich terugtrok uit de in Amerika rondreizende profgroep. De middenafstandloper zal wei nig spijt hebben van zijn prof- avontuur. Van het geld, dat hij met atletiek verdiende, liet hij een nieuw huis bouwen, kocht hij een boerderij, een auto en genoeg vee om zich een tweede vrouw te kunnen veroorloven. Van zijn eerste vrouw heeft Kei no al zes kinderen. Bovendien heeft de Olympische kampioen een sportzaak in Eldoret, onge veer 400 kilometer van Nairobi. De toewijding en doorzetting, die hem aan de atletiektop brachten, zal hij nu geven aan de hockeyclub van Eldoret. Als aanvoerder leidde hij dit team al naar de halve finales van de Oostafrikaanse bekercompetitie.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13