Waarschuwing! feVP: Nieuw wetsvoorstel abortus even normloos zmvelLand lwW11t213M15'A Proces tegen anarchisten begonnen halfboter Duitsland zit weer zonder dagbladen Werkgevers willen af van automatische compensatie Molenaars houden open huis Eervolle vermelding voor Sacharov GOED AFDEKPLAATJE FOUT L9?6 tUUftAlV i VDA/WD-ONTWERP „WONDERLIJKE TRANSACTIE" (Van een onzer verslaggeefsters) EN HAAG „Het nieuwe abortuswetsontwerp van ïdA en VVD is normloos. We zijn er tegen". Dit de reactie van de KVP-fractie in de Tweede Kamer het gisteren door de kamerleden Geurtsen (VVD), Ider-Smit (WD), Roethof (PvdA) en Lamberts (Pv- *i) ingediende initiatiefwetsontwerp betreffende „ortus-provocatus. „Het is in feite het oude PvdA- oorstel. We waren daartegen. Dit nieuwe is even ormloos", aldus kort en bondig de mening van de VP'ers. Huister Van Agt van Justitie heeft gisteren gezegd »t ontwerp een wonderlijke transactie te vinden. Hij jrak van een verbond tussen de grootste regeringspar- j en de grootste oppositiepartij. ij de formatie van het huidige kabinet was afgespro- en, dat KVP/ARP en de PvdA ieder een ontwerp izake de regeling van abortus zouden indienen. Het [VP-rapport Stuyt/Van Agt zou daarop worden inge- "fokken. Het parlement zou dan te oordelen hebben •r de initiatiefvoorstellen van de confessionelen en i de PvdA. De gemaakte afspraken zijn nagekomen. „Maar de afspraken van mei 1973 hadden evenwel betrekking op een geheel andere situatie dan thans ontstaan is door het verbond van PvdA en WD", aldus minister Van Agt. De minister zei, dat hij de laatste tijd talrijke brieven krijgt waarin hem gevraagd wordt geen medewerking te verlenen aan het van kracht worden van het PvdA/WD-voorstel. De minister dient namelijk uiteindelijk zijn handtekening onder een der gelijk voorstel te zetten, wanneer het parlement er zijn goedkeuring aan heeft gehecht. Zonder deze handteke ning wordt de wet niet van kracht. Minister Van Agt wilde nog niets zeggen over het al dan niet zetten van zijn handtekening. „Eerst moeten Tweede en Eerste Kamer oordelen over het ontwerp. Vervolgens moet de Raad van State advies uitbrengen. Pas daarna komt aan de orde of ik gehouden ben mijn handtekening te zetten", aldus minister Van Agt. Het socialistisch-liberale wetsvoorstel is gebaseerd op de volgende uitgangspunten: De vrouw beslist zélf, in overleg met haar arts, over het laten verrichten van abortus. Abortus wordt uit de sfeer van het strafrecht gehaald. Abortus in het ziekenfondspakket Er wordt een anonieme registratie bijgehouden van het aantal abortussen, leeftijd van de vrouw etc. voor statistische doeleinden. Een adviescommissie wordt ingesteld die de zorgvul dige gang van zaken in de klinieken moet waarborgen. De ingrepen worden uitgevoerd in ziekenhuizen of door de overheid erkende klinieken, teneinde commer ciële praktijken en knoeierijen tegen te gaan. Artsen die van onzorgvuldig medisch handelen worden verdacht kunnen worden aangeklaagd bij het medisch tuchtcollege. De PvdA en WD willen de abortuswetgeving nog voor Prinsjesdag (derde dinsdag in september) afhandelen. Zou dit niet lukken, dan is de kans groot, dat gewacht moet worden tot januari-februari. „Het zou volstrekt onaanvaardbaar zijn om deze wetgeving pas in januari te behandelen", aldus de socialist Roethof. Het nieuwe ontwerp vervangt de beide initiatiefwetsvoorstellen die eerder door PvdA en WD zijn ingediend. Half zo vet als roomboter. Voor tafelgebruik. In handige kuipjes. Smeerzacht uit de koelkast. - De meeste litsers moeten het ids gisteren weer londer krant stellen, daar de grafische vakbond tot een nieuwe en ditmaal otale staking heeft opgeroepen. Deze staking zal naar ver wachting langer du ren dan de eerste die vorige week woens dag begon en maan dag eindigde. Terwijl de grafische bond vorige keer slechts 15.000 druk kers en zetters tot staking had opgeroe pen, is dit appèl nu tot alle 145.000 grafici gericht. Deze zijn echter niet allemaal georganiseerd, met als gevolg, dat er gis teren op enkele klei nere bedrijven nog werd gewerkt Des ondanks zullen nau welijks 1 miljoen kranten van de totale oplage van 22 mil joen op de markt ko men. Reden voor de sta kingen is het feit dat men niet tot een loon- overeenkomst kan komen. Maandag werd (Je eerste sta king onderbroken om de onderhandelingen tussen beide partijen te kunnen voortzet ten. De werkgevers willen niet verder gaan dan een loons verhoging van 5,9 procent. De grafici eisen "minstens een 6 voor de komma". Intussen is de atmo sfeer zo verbitterd en zijn de mogelijkhe den om tot een ak koord te komen zo gering geworden, dat men op een langduri- ge staking rekent. Federatie van katholieke en christelijke politiebonden Eindhoven (ANP) Het con gres van de katholieke politie bond Sint Michael heeft gisteren in Eindhoven met overgrote meerderheid besloten tot een fe deratieve samenwerking met de bond van christelijke politie ambtenaren in Nederland. De nieuwe organisatie zal gaan op treden onder de naam Alge meen Christelijke Politiefedera- tie en zal zich aansluiten bij het Christelijk Nationaal Vakver bond. Tot nu toe was Sint Mi chael niet aangesloten bij een vakcentrale. WEGENS OVERVAL DUITSE AMBASSADE STOCKHOLM Twee van de anarchisten die gisteren per helicopter en begeleid door politie-beamb- ten naar de rechtzaal werden gebracht: links Hanna Elise Krabbe, rechts Karl-Heinz Dellwo. (Van onze correspondent Frans Wennekes) BONN Zonder de bij de anar chisten-processen gebruikelijke tumulten is gisteren in 'Dussel- dorf de rechtzaak begonnen te gen de vier terroristen, die 24 april vorig jaar de Westduitse ambassade in Stockholm heb ben overvallen: Lutz Taufer (32), Karl-Heinz Dellwo (24), Bernheid Rössner (29) en Hanna Grabbe (30). De voor het Baa- der-Meinhof-proces in Stuttgart uitgesloten advocaat Croissant, die in Düsseldorf wel toegelaten werd, maakte op de eerste mor gen echter wel duidelijk, dat de vier aangeklaagden uitvoerig aan het woord zullen komen; kennelijk om het 'politieke ka rakter' van de links-extremisti sche actie te propageren. Het proces vindt plaats in het ge bouw van een oude politie school, die voor een bedrag van 3 miljoen mark tot een ware vesting met de modernste elek tronische bewakingsapparatuur werd uitgerust TV-camera's be waken de omgeving te zamen met talrijke zwaarbewapende politiemannen in een wijde om trek, terwijl de aangeklaagden uit veiligheidsoverwegingen per helicopter gehaald en gebracht worden. Zelfs 's nachts staat het gebouw temidden van een hoge prikkeldraadomheining in fel schijnwerperlicht. Bij de overval op de Stockholm- se ambassade kwamen twee. Duitse diplomaten om het leven, terwijl het gebouw door een ex plosie een schade van anderhalf miljoen mark opliep. De explo sie, waarbij de terroristen, Ul- rich Wessel en Siegfried Haus- ner, gedood werden, maakte te vens een einde aan de gijzeling van talrijke Duitse diplomaten. De terroristen, die de vrijlating van 26 gevangen leden van de Baader-Meinhof-groep hadden verlangd, konden hierbij gear resteerd worden. ADVERTENTIE MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG Internationale verpakkingsbeurs 10 t/m 15 mei 1976 Jaarbeurshallen Utrecht Dagelijks van 9.30 uur-17.00 uur MEER KOOPKRACHT DOOR LAGERE BELASTING (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De Nederlandse werkgevers (industrie, midden stand, landbouw) willen af van de automatische prijscompen satie in de lonen, zoals die al vele jaren geldt. Hetgeen niet wil zeggen dat bij het jaarlijks vaststellen van de loonstijging Politie zoekt tevergeefs naar pyromaan Bakel (ANP) - De rijkspolitie in Bakel (Br) heeft gistermiddag tevergeefs geprobeerd een pyro maan op te sporen. Op zeven Plaatsen in hei- en bospercelen in deze gemeente brak kort na elkaar brand uit. Er werd tien hectare natuurschoon vernield Bij de speurtocht naar de brandstichter werden dertig po litiemannen en een vliegtuig van de rijkspolitie ingezet. Tien brandweerkorpsen uit de omge ving bestreden de brandhaar- geen rekening zou moeten wor den gehouden met de te ver wachten prijsstijgingen. Maar volgens de werkgevers moeten de loonkosten worden beperkt om het bedrijfsleven meer ren dement te geven en daarmee meer ruimte om het aantal ar beidsplaatsen uit te breiden. Wanneer daardoor de mogelijk heid tot koopkrachtverruiming te klein is, moet de overheid bijspringen door belastingen en/of premies te verlagen. De werkgevers zeggen dit in een gisteren gepubliceerde discus sienota over een sociaal-econo misch meerjaren-programma voor de periode 1977/1980. Die nota zal worden ingebracht in het komende overleg tussen re gering, vakbeweging en werkge vers. In de nota is een plan ontwikkeld dat in 1980 extra werkgelegenheid biedt aan circa 160.000 personen. De loonsom zou in de komende jaren met gemiddeld 7 procent mogen stij gen en de prijzen met gemid deld 5 procent. Als dit plan wordt uitgevoerd zou het natio naal inkomen met 4 procent stij gen (0,3 procent meer dan nu in de prognoses wordt vermeld). Dat betekent weer, dat de rege ring de stijging van de collectie ve lasten (belasting plus pre mies) in plaats van tot 1 pro cent, tot 0,7 procent van het nationaal inkomen kan beper ken, zonder er nominaal verder op achteruit te gaan. Daaruit volgtt weer, aldus de werkge vers, dat belastingverlagingen mogelijk zijn ten bate van de, koopkracht van de werknemers. Voor een te ontwikkelen ar- beidsplaatsenbeleid zouden de investeringsfaciliteiten moeten worden verruimd. CNV-voorzitter Lanser vindt de uitgangspunten van de nota (be vorderen werkgelegenheid, te rugdringen van inflatie) goed, maar hij betreurt het dat de werkgeversnota zo eenzijdig is; dat niet aan bod komen de ver menselijking van de arbeid, een goed sociaal beleid, verdergaan de democratisering en een billij ke verdeling van de resultaten van de onderneming. Volgens Lanser zijn ook deze factoren belangrijk om de economische problemen te kunnen overwin nen. Een woordvoerder van het FNV (federatie van NKV en NW) wijst de nota van de hand. Hij noemt de maatregelen die de werkgevers voorstellen „sterio- tiep" en meent dat de onderne mers „alleen maar nemen en niets geven". „Want om een en ander mogelijk te maken wil men het liefst de hele prijscom pensatie over boord gooien", al dus de FNV-wocrd voerder. NATIONALE MOLENDAG: (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG In heel Nederland zullen morgen de wieken van de molens op volle toeren draaien, als de wind tenminste zijn medewerking wil verlenen. Het is voor de vierde maal dat de vereniging „De Hollandsche Molen" een nationale molendag orga niseert, een evenement dat jaarlijks op de tweede zaterdag in mei plaatsvindt. Ons land telt ongeveer 950 molens, waarvan er bij gunstige weersomstandigheden circa 350 zullen draaien. De nationale molen dag is een uitgelezen mogelijkheid om de verschillende soorten molens in vol bedrijf te zien. De molenaars die hun molen morgen ter bezichtiging openstellen zullen als welkom de vlag uitsteken. In Zuid-Holland zijn, bij gunstige weersomstandigheden, de molens in de volgende plaatsen open: Hoek van Holland, Leidschendam, Schiedam, Schipluiden, Zevenhuizen, Rijnland, Alblasserwaard, Aarlanderveen, Reeuwijk, Kinderdijk, Nieuwe Tonge, Den Bommel en Zuid-Beijerland. Uniek voor Zuid-Holland is de korenmolen „De vrijheid", die in het centrum'van Schiedam te vinden is. Het molenaarsbedrijf wordt daar nog dagelijks uitgeoefend en het is zelfs mogelijk er zakjes meel te kopen. MOSKOU (Reuter) De beken de Russische dissident Andrei Sacharov, die dikwijls in de Sowjet-pers is afgeschilderd als een verrader en een propagan dist voor het imperialisme is eervol vermeld als weten schapsman in het nieuwste deel van de grote Russische encyclo pedie. In een ongeveer 75 woorden tel lend stuk, voorzien van een foto, wordt de 54-jarige Sacharov „een Sowjet-natuurkundige en lid van de academie van weten schappen" genoemd die drie maal de titel „held van de Sow- jet-Unie" heeft gekregen. Hij ontving deze hoogste Russische burgerlijke onderscheiding in 1953, 1956 en 1962. „De laatste paar jaar staakte hij zijn weten schappelijke activiteit", zo wordt er verder over de ijveraar voor de rechten van de mens gezegd. Het is de eerste maal dat Sacha rov in de encyclopedie ver scheen. Toen de vorige druk uitkwam in de jaren veertig en vijftig was hij betrokken bij ui terst geheime onderzoekingen op het gebied van de kernbom. In die tijd werd er nooit in het openbaar over hem gesproken. Sacharov verklaarde tegenover westelijke journalisten, dat hij „zeer ingenomen" was met de eervolle vermelding. Olie als waterTerwijl het grootste deel van de wereld met gebrek aan olie te kampen heeft, dreigt het dorp Santa Ana in Venezuela erin te verdrinken. Tien dagen geleden brak zich een oliebron baan naar boven en spoot Santa Ana met 100.000 barrel onder. Tientallen gezin nen hebben hun huizen moeten verlaten. PERSONEEL FABRIEKJE OP STAANDE VOET ONTSLAGEN SITTARD (ANP) - Alle 25 vrouwelijke arbeidskrachten van een textielfabriekje in Sit- tard zijn gisteren op staande voet ontslagen. Toen de dames (tussen 17 en 52 jaar) gisteroch tend bij de poort kwamen werd hun verteld dat er geen werk meer was en ook geen geld om betalingen te doen. Bovendien waren 's nachts de machines al weggehaald. Het bedrijfje produceerde ja ponnen voor een zaak in Am sterdam. Volgens het NKV heeft de eigenaresse, mevrouw C. C. Cabriola (76) een nieuwe com pagnon in België gevonden en is een spelletje gespeeld om de dames kwijt te raken. De bond leidt dit af uit een briefje aan de poort waarop stond: „Nico, breng het werk mee naar Lana- ken (België). Commentaar van mevrouw Ca briola: ,Jk begrijp niet waar over iedereen zich zo druk maakt. De werkneemsters zijn allen in de WW en de bedrifsver- eniging betaalt het vakantie geld." Gevangene ontvlucht DORDRECHT (ANP) De 29- jarige W C van K uit Dord recht, die voor zijn aandeel in de diefstal van een vrachtwa gen waarbij de Nijkerkse expe diteur Bouw werd gedood, is veroordeeld tot drie jaar gevan genisstraf, is weer ontvlucht. Onder begeleiding van drie be wakers van de strafinrichting te Veenhuizen was Van K. in Dordrecht op bezoek bij zijn zieke moeder. Hij mocht op een gegeven moment een kennis op bellen. De bewakers merkten niet dat hij via een aangebouwd schuurtje de benen nam Ook tijdens het vooronderzoek van de zaak Bouw zag Van K. kans te ontvluchten. Stichting van de Arbeid Meer vrije tijd voor oudere werknemers UTRECHT (ANP) AUe oude re werknemers (van 60 tot 65 jaar) moeten recht krijgen op extra vrije tijd. In de collectie ve arbeidsovereenkomsten zou den daarvoor voorzieningen kunnen worden getroffen. Aldus een aanbeveling van de Stichting van de Arbeid, het hoogste overlegorgaan van werkgevers- en werknemers-or ganisaties. Het recht op kortere arbeidstijd zou al bij de cao's voor 1977 de aandacht moeten hebben, zo vindt de stichting blijkens een publicatie in de bla den van de Federatie Neder landse Vakbeweging (FNV). Deze overeenkomst in de stich ting moet volgens de FNV wor den beschouwd als een eerste resultaat van een studie- en overlegronde over het hele vraagstuk van de arbeidsduur. Daarbij gaat het om vakantie, wekelijkse werktijd, leerplicht en pensioenleeftijd en om korte re werktijden voor oudere werk- ADVERTENTIE HETGAAT Dooreen montagefout bestaat de mogelijkheid, dat bij enkele Philips stoomstrijkijzers type HD1207, gekocht na 15 februari 1976, een afdekplaatje aan de onderzijde van de strijker ontbreekt. Hierdoor is het apparaat niet aanrakingsveilig en dient men het niet te gebruiken. Om elk risico te vermijden verzoeken wij de bezitters van zulk een Philips stoomstrijker HD 1207 hun apparaat te controleren en bij het ontbreken van het afdekplaatje zich onmiddellijk te wenden tot de handelaar waar het apparaat gekocht is of tot een Philips Technisch Service Centrum. Philips Nederland B.V. 6-5-1976.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11