£eid6C (Bomo/nt Bij ramp Schiedam 24 reizigers gedood Werknemer met overwinst straks mede-aandeelhouder alstublieft, •JjESD Kissinger waarschuwt tegen machtsblokken Reagan neemt leiding over van Ford bij voor verkiezingen in F5 RINUS MICHELS TERUG NAAR BARCELONA )elegatie Hogere vergoeding gemeenteraadsleden FA. H. v. VEEN Egypte klaagt over Israël in Veiligheidsraad WERELDHANDELSCONFERENTIE 1976 Cori Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur. J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl BTW) 0.45 per mm Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging tel. 071-122244 (18 00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149.15; losse nummers: 50 cent Woensdag 5 mei 1976,66e jaargang no. 20418 Finale Finale Europa Cup 2 op Ned. I om 20.10 uur. Om 19.05 uur Oosterschelde in Van gewest tot gewest. Ned. II om 20.30 uur Het Beste uit All in the family en om 22.15 uur Paramount presents. Iets warmer Op de meeste plaatsen droog met wolkenvelden maar ook pe rioden met zon. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtin gen en maximumtemperaturen ongeveer 15 graden. MORGEN: Zon: 5.0120.13. Maan: 10.59-01.10. SCHEV. hoogw.: 7.0919.43. Laagw.: 2.56—15.14. (Van een onzer verslaggevers) ICHIEDAM Vanmorgen vroeg s de dienst op de ramplijn Rotter- lam-Hoek van Holland weer nor- naai begonnen. Tot gisteravond aat hebben technici van de Neder- andse Spoorwegen gewerkt aan iet herstel van deze lijn, die giste- en het toneel is geweest van dra- natische gebeurtenissen. Vier en twintig reizigers hebben gistermor gen het leven gelaten bij de bot sing rond acht uur tussen een Sprinter en de Rhein-express. De Spoorwegraad zal een diepgaand onder zoek instellen naar de oorzaken van deze ramp. De N.S. heeft in principe alle aanspra kelijkheid aanvaard. De namen van 24 omgekomenen zijn van morgen vrijgegeven. Tot vanmiddag 12 uur was in de Sint Jans- kerk te Schiedam een rouwkapel ingericht voor 22 van de 24 slachtoffers ter nagedach tenis aan de omgekomenen. Vijf ernstig gewonden, onder wie de machi nist van de verongelukte Sprinter, liggen nog in enkele ziekenhuizen. Zes andere pas sagiers, die minder ernstige verwondingen hadden opgelopen, konden na behandeling Tegen de avond kon met de opruimingswerkzaamheden van de wrakstukken van de treinen naar huis gebracht worden. begonnen worden. NAMEN SLACHTOFFERS J. Drijver, man. Rotterdam, geb. 1919. B. E. Tobias, vrouw Rotterdam, geb. 1926. C de Heer. vrouw, Den Haag, geb. 1946. K. A. Gramende, man. Delft, geb. 1945. F N. M. de Gier, man, Dordrecht, geb. 1939. J Kastelein, man. Schiedam, geb. 1944. V. Erkit, man, Schiedam, geb. 1952. W. Visser, man. Dordrecht, geb. 1942. F. J. van Leeuwen, man. Rotterdam, geb. 1939. N. P. A. A. G. Burghart. man, Naarden. geb. 1950. F. Ch. Verhoecks. man, Schiedam, geb. 1956. A. de Bruin, man, Capelle aan den IJssel, geb. 1955. geb. 1958. H. C. Kleyzen, man. Schiedam, geb. 1948. P J. Pols. man. Rotterdam, geb. 1947 J. R. Bakker, man, Rotterdam, geb. 1952. M. de Jong, man, Dordrecht, geb. 1953. H. W. Walden, man. Maassluis, geb. 1936. K. L. B. Springborn, man. Den Haag, geb. 1946 (Engelsman). J. M. de Bruin, vrouw. Rotterdam, geb. 1933. C. Stas, man, Rotterdam, geb. 1952 L. Ch. van der Waal, man, Goes, geb. 1946. (Van onze sportredactie) «STERDAM Rinus Michels keert terug FC Barcelona. De ad-interimcoach van tekende bij de club die hij al twee jaar der diende een contract voor twee jaar en ncasseert daarvoor een bedrag van rond de 0.000 gulden. jlichels zal bij Barcelona werkzaam zijn als fechnisch directeur. Onder zijn leiding zullen ft'ee Spaanse trainers, Rifé en Torres, zich met (et welzijn van de spelers bezighouden. De erugkeer van Michels werd vooral een feit op kerke aandrang van Johan Cruijff en het {2.000 man sterke supporterslegioen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als de regeringsplannen door gaan, gaat een deel van de winsten van ondernemingen naar een collectieve pot van de Nederlandse werknemers. Die pot wordt dan aangewend voor verbetering van pen sioenregeling. Buiten de „pot" vallen de amb tenaren en mensen met een vergelijkbare pensioenregeling. Dit staat in het wetsont werp voor de vermogensaanwasdeling (V.A.D.) De VAD is een aandeel voor de werknemers in de overwinsten van ondernemingen, de „netto" winst die overblijft na belastingbeta ling en diverse aftrekposten. Het percentage voor de werknemers in de overwinst bedraagt 10 percent voor 1975 tot maximaal 20 percent— 1979. Het percentage voor volgende jarenmoet nader worden vast gesteld. het percentage wordt minder, wanneer de arbeidskosten ongunstig afwijken van de ar- beidsproduktiviteit. de VAD-gelden worden in de vorm van aandelen gestort in een centraal fonds onder beheer van de vakbeweging. Het fonds bestemt een deel van de gelden voor de werknemers van ondernemingen die aan de vermogensaanwas deelnemen. De indivi duele werknemers krijgen dan een aanspraak op gelden van het fonds, die echter voor een bepaald aantal jaren geblokkeerd blijven. Om dat het fonds niet over contant geld, maar over vermogenstitels beschikt, kan het werk nemersaandeel niet in geld maar wel in de vorm van waardepapieren worden verstrekt. >EN HAAG (ANP) - Op uitno- iging van de opperste Sowjet al een Nederlandse .parlemen- aire delegatie in de tweede elft van augustus een bezoek an de Sowjet-Unie brengen. )e delegatie zal bestaan uit ze en leden van de Eerste en de Veede Kamer en worden ge- id door de voorzitter van de weede Kamer, Dr. Vondeling, e Russische uitnodiging was ericht aan de beide voorzitters an de Eerste en de Tweede SLEPEN e tweede kamer vindt het goed auto's, die langs de weg porden weggesleept en als ze niet porden opgehaald kunnen worden Yorkocht of vernietigd. Gelijk gestemd Mevr. Corne- lissen (rechts) van de KVP en mevr. Van Leeu wen van de ARP kwamen giste ren in de Twee de Kamer tot de onthutsende ontdekking dat ze dezelfde jurk aan hadden. Het mag dan zijn dat de geesten nog niet 9eheel lol elkaar gekomen zijn, aan de bui- ,enkanl 'ijkt het WfMfö CDA al ge- jg vormd. DEN HAAG Met terugwerkende kracht tot 1 januari 1975 wordt de vergoedingsregeling voor praktisch alle gemeenteraadsleden belangrijk verbeterd. Tot nu toe kregen die leden presentiegeld, een vergoeding voor het bijwonen van vergaderingen van de gemeenteraad en van raadscommissies. De Eerste Kamer is gisteren akkoord gegaan nadat de Tweede Kamer eind vorig jaar hiermee had ingestemd met het regerings voorstel de raadsleden een vaste vergoeding (waarbij hooguit 20 procent als presentiegeld kan worden bestempeld) en een tegemoet koming in de gemaakte kosten te geven. In het algemeen zal de vergoeding eenvijfde deel bedragen van het wethouderssalaris in de betrokken gemeente. De raadsleden van de grootste gemeenten profiteren nauwelijks van de nieuwe regeling, omdat hun vergoe ding reeds is opgetrokken, aldus deelde minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken mee tijdens het Senaatsdebat over het voorstel. De 'minister kondigde aan, dat er een wetsontwerp in voorbereiding is, waarmee het mogelijk moet worden dat degenen, die in particu liere loondienst zijn, van hun werkgever toestemming krijgen raads- of Statenlid te worden. ADVERTENTIE Voor moeder dag- geschenken vindt u een grote keus bij: NOORDEINOE 17 ROELOFARENDSVEEN TELEFOON 01713-2494 Galerie Heule, Keizersgracht 330 Amsterdam, exposeert tot 1 juni een 30-tai werken van de Gooise kunstenaar Cornelis Vreedenburgh (1880-1946); wel ke in 't algemeen "religieus" gericht zijn. NEW YORK - Egypte heeft gisteren in de Veiligheidsraad een klacht tegen Israël inge diend wegens „wreed en onwet tig optreden" in de bezette Ara bische gebieden Gesproken wordt van doodslag, kloppartij en, arrestaties en deportaties. Op verzoek van Egypte besloot de raad een vertegenwoordiger deportaties. Op verzoek van Egypte besloot de raad een vertegenwoordiger van de Palestijnse bevrijdings organisatie de vergaderingen te laten bijwonen. Amerika stemde hier tegen, terwijl Frankrijk, Engeland en Italië zich van stemming onthielden. Met algemene stemmen besloot de raad Egypte, Israël, Jordanië en Syrië, die geen lid van de raad zijn, aan het debat te laten deelnemen. WASHINGTON Ronald Reagan heeft gisteren de republikeinse voorverkiezin gen voor het presidentschap in de staten Indiana, Georgia en Alabama gewonnen en hiermee in de strijd voor de republi keinse nominatie de leiding overgenomen van president Ford. De democraat Jimmy Carter behaalde bij de voorverkiezingen van zijn partij overwinningen in Indiana, Georgia en Columbia. Zoals verwacht won gouverneur Wallace in de staat Ala bama. Door de overwinningen van Reagan is de De vroegere gouverneur van Georgia, thans belangrijkste mededinger om de Democrati- politieke toekomst van president Ford in sche presidentskandidatuur rust. met zijn familie in Atlanta uit van de vermoeienissen gevaar gekomen. Dit is een dramatische van zijn campagne. Hij won in Georgia, met een ruime voorsprong op Wallace, de wending in de verkiezingsstrijd. Eerder voorverkiezingen. was Reagan bijna uit de race gestapt na een aantal achtereenvolgende nederlagen bij de eerste voorverkiezingen. In Indiana behaalde Reagan zijn grootste succes, namelijk 51 procent tegen Ford 19 procent. Deze overwinning is zeer verras send omdat Indiana ligt naast Michigan, de thuisstaat van Ford. In Georgia ging 68 procent van de stemmen naar Reagan. Ford kreeg 32 procent. President Ford wilde geen commentaar geven op de uitslagen. Een van zijn woord voerders zei dat de president vastbesloten is door te gaan en de nominatie te winnen. In totaal heeft Reagan nu 351 gedelegeer den, Ford 292. Een kandidaat heeft bij de conventie 1130 afgevaardigden nodig om genomineerd te worden. NAIROBI (UPI-AP) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, heeft gisteren gewaarschuwd dat de rijke en arme landen in de wereld geen „economische machts blokken" moeten vormen maar een nieuw tijd perk moeten vestigen van economische samen werking waarin bestaande instellingen radicaal herzien zouden moeten worden. „Pogingen om economische blokvorming te hante ren zullen het hele systeem ontregelen en zullen zich uiteindelijk ontwikkelen tot nadeel van iede reen". De minister zei dit aan een lunch die hij in Nairobi aanbood aan vertegenwoordigers van enkele van 's werelds armste landen. Hij voegde er aan toe dat een tweede generatie van economische samenwerking nu moet beginnen waarin wij onze instellingen moeten aanpassen aan fundamenteel andere economische omstandig heden: „Economische samenwerking is nu enorm ingewikkeld. Zij kan niet worden bereikt door confrontatie". De Amerikaanse minister die een aantal afrikaan- se landen heeft bezocht, begon drie dagen van besprekingen met afgevaardigden naar de VN-con- ferentie over handel en ontwikkeling, UNCTAD IV, in Nairobi. Morgen zal hij in een toespraak tot de conferentie het standpunt van Washington uiteenzetten over het oplossen van de economische problemen van de wereld. Secretaris-generaal Gemani Corea var. de wereld handelsconferentie heeft gisteren gezegd dat de arme landen er zelf voor moeten zorgen om rijker te worden. Corea presenteerde een programma van vier punten, dat de arme landen minder afhankelijk moet maken van handel en hulp van de industrielanden. Franse kalimijnen voor Nederlandse rechter DEN HAAG (ANP) Het Landbouwschap wil graag, dat een proces tegen de Franse ka limijnen wegens voor de Neder landse tuinbouw schadelijke vervuiling van de Rijn door zoutlozingen in Nederland ge voerd kan worden. Het schap heeft daarom de Nederlandse regering gevraagd, bij het Euro pese hof van Justitie in Luxem burg „een juiste uitleg van de rechterlijke bevoegdheden te vorderen". Zoals gemeld, is in Nederland een proces van de „Stichting Rein Water" tegen de kalimij nen aanhangig. Het gerechtshof in Rotterdam heeft echter de compententiekwestie voorgelegd aan het Hof in Luxemburg. Dit Hof moet nu zeggen of de „plaats van het schadebrengen de feit", waar volgens het EEG- verdrag een proces kan worden gevoerd, in dit geval de plaats is waar het zout geloosd wordt of de plaats waar de tuinbouw schade van dat zout ondervindt. Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische her&n- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. woonplaats: STUUR als dank voor de moeite een herenparapluie naar: naarn: adres: .woonplaats:

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1