S ,Wie dacht er aan criminele opzet?" VIETNAM r„<Vv Week lang laag: GROTE STERFTE VIEL ARTSEN NIET OP Tientje fooi na doodspuiten oma <x Surinaams parlementslid boosheid collega's op de haalt zich hals FNV-bonden houden vast aan eis „jjcer wat lekkers van NVenken-Land bou 1 4 V fruyo drink A Richtlijnen voor adoptie buitenlandse kinderen één jaar bevrijd! tuberculosebestrijding nederlands ziekenhuis MedischComité Nederland 7,//Vietnam Afscheid en jubileum kardinaal Alfrink IjrtedagentoiS'* 's -SS»1 79 ji^NSDAG 5 mei 197b LiiülDSE COURANT PAGINA 11 onze speciale verslaggever) ISTRICHT - „Achteraf ik het ook vreerad, dat a op de afdeling-Nachte- hypo-glycaemien voor in. Maar dat is me toen niet vallen". Dat verklaarde de Van Hoof, die van maart tot juni 1975 algemeen be idend arts was in dé' Luc- eidekliniek in Kerkrade. stierven tientallen men- in een hypo-glycaemienco- (bewusteloosheid veroor- t door een te laag bloedsui- ehalte). Verpleger Frans H. in minstens negen gevallen coma hebben veroorzaakt inspuiting met insuline. coma is overigens elders st zeldzaam. „U moest eens n wat er zich allemaal af- It", had een verpleegster dr. Hoof in augustus 1974 ge schuwd. mijn vraag wat zij daarmee elde, kreeg ik geen ant- d. Maar ik heb zeker niet tten dat H. de patiënten aan voortijdig einde hielp", al- de arts, die het wel was vallen, dat de patiënten bij iel doodgingen. De arts had een strengere controle op esmiddelen gelast „omdat t geknoei van H. moe was", heeft me verbaasd dat er en aan een hypo-coma ven. Ik raadpleegde de lite- ir, besprak het met colle- Wie zou er gedacht hebben er een crimineel aan het was?", aldus de genees- er op de dag is er voor de tbank ernstige kritiek gele- op de gang van zaken in liniek en op de leiding er- Deze kritiek werd geleverd door de hoofdverpleger J. Moons, die anderhalf jaar in de kliniek heeft gewerkt Zijn klachten richtten zich voorna melijk tegen de arts mevrouw Liem Kwee. Zij besteedde te weinig aandacht aan de patiën ten, wilde 's nachts niet gebeld „HU WAS ZO BEHULPZAAM" (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT Een tientje fooi kreeg verpleger Frans H. op 23 mei vorig jaar, enkele uren nadat hij de 75-jarige Maria Hubertina Wender-Klausener een dodelijke insuline-injectie had gegeven. „Hij was zo behulpzaam. We werden meteen gebeld toen het oma slecht ging en hadden vanuit zijn kantoortje nog andere familieleden mogen waarschuwen", zei de familie. Oma was stervende. Ze hadden Oma enkele uren eerder vanuit het ziekenhuis in de kliniek afgeleverd en waren even naar het bejaarden huis in Vaals gereden, waar oma een kamer had, om er kleren te halen. Oma was opgewekt en in goede conditie toen ze weggingen. Op de terugweg gingen de familieleden thuis, in Bocholtz wat eten. Toen belde Frans al. Hij had rond half een oma het dodelijke spuitje gegeven, anderhalf uur nadat ze was binnengebracht „Want ze was erg verzor gingsbehoeftig en ik had weinig personeel in verband met de vakanties", zo heeft H. bekend. Toen de familie weer in de kliniek kwam was oma op een apart kamertje: kamer 8, het sterfkamertje. Ze zagen nog hoe Frans H. haar een spuitje gaf, „om de ademhaling te verlichten". En enkele minuten later was oma dood. „Ik begrijp niet hoe ze zo'n half dood mens hier kunnen brengen. Ze doen het geloof ik om het sterftecijfer van het ziekenhuis omlaag te drukken", zei Frans tegen de familie. En die gaven „de behulpzame verpleger" een tientje fooi. Oma was precies vijf en een half uur in de kliniek geweest. worden, greep niet in wanneer de verpleegden zieker werden, schreef geen therapie uit als dat nodig was en hield de staten van de patiënten slecht bij, al dus de verpleger. De officier van justitie trachtte een derge lijke aanval op de arts te voor komen, omdat deze zaak al eer der was behandeld en bevoegde instanties het onderzoek hadden afgesloten met de conclusie dat er geen laakbare medische han delingen waren verricht. Op aandringen van de verdediger mocht de heer Moons zijn klach ten echter uiten in het belang van verdachte. Dr. Liem verklaarde, dat ze bij haar indiensttreding in 1972 al spoedig tegenwerking onder vond van verpleger Moons; later zette hij de hoofdverplegers en leerling-ziekenverplegers tegen haar op. Hierdoor werd hem door het bestuur van de kliniek ontslag aangezegd. Toen hij dit vernam vloog hij dr. Liem naar de keel. Van het bestuur kreeg hij om die reden te horen dat hij de kliniek op staande voet moest verlaten. Uit verklaringen van de artsen bleek dat het beleid in de kli niek veel te wensen overliet Dit betrof echter een bestuurlijke aangelegenheid, die niets te ma ken had met de behandeling van de patiënten, aan wie de artsen, naar hun zeggen, alle aandacht hadden besteed. Hier mee weerlegden zij de verkla ring van de verdachte Frans H., als zou de medische begeleiding te wensen hebben overgelaten. Ook dr. Liem heeft er geen ogenblik aan gedacht dat de regelmatig voorkomende hypo's te wijten waren aan insuline-in jecties. nflicten tussen kcialisten en momen te •wachten ,ECHT (ANP) Er zijn conflicten te verwachten i\ economische directeuren ziekenhuizen en hun spe sten, naarmate de directies p maatregelen moeten ne- ter beperking van de kos- Dit is de mening van de I J. A. van den Boogert, fzitter van de Nederlandse iniging van Ziekenhuiseco- lialisten, zo zei hij gisteren ftrecht op de jaarvergade- van de vereniging, hebben de flauwste notie van de van de apparatuur waar- omgaan en van de kos- -^^ie zij veroorzaken door hun iode van werken. Hij pleitte or, een hoogleraar in de ijfseconomie of een zieken- »conoom tijdens de oplei- van de artsen enkeie colle- e laten geven om de studen- nzicht bij te brengen in de kciële aspecten van de me- ■BHie behandeling en de econo- STIJDthe facetten van het zieken- 30 uutyezen. Bij de specialisten, 0-4.45|eent de heer Van den Boo- bestaat er overigens nau- k^^jks enige interesse in de jHKnbeheersing, en dit zal on- ^■^jfeld tot conflicten leiden. t Molenberg (50), die 15 jaar Dnden is geweest aan het elijk Toneel Globe, heeft jersoonlijke redenen bij dit :hap zijn ontslag inge- met ingang van ht nieuwe •lseizoen in september. Hij nog geen ander vast enga- ïnt. •fouw J. de Loos-Haaxman I 95-jarige leeftijd te Rotter- overleden. Zij was oud- prvatrice van 'S-Lands Iderijenverzameling in het yrnalige Nederlands Indië en jceerde een aantal boeken unsthistorisch terrein. Paramaribo Het Surinaams parlementslid ir. G. Hindori, dat zich een half jaar geleden als eerste oppositielid uitsprak voor de onafhankelijkheid van Suri name, heeft zich de boosheid van het Surinaams parlement op de hals gehrald door zich te verzetten tegen verhoging van de schadevergoeding van parle mentariërs. Het voorstel - een verhoging van 300 naar 750 Su rinaamse guldens per maand met ingang van 1 april - is overigens met 26 stemmen tegen één aangenomen. Tevens is goedgekeurd, dat de voorzitter in het vervolg een representatie vergoeding krijgt van vijfhon derd Surinaamse guldens per maand en de ondervoorzitter en de fractieleiders van partijen met meer dan tien leden in het parlement ieder 150 gulden per maand. Aan reiskosten mo gen parlementariërs in het ver volg maximaal 750 Surinaamse guldens per maand declareren (ongeveer 1.000 gulden Neder lands). Hindori was er niet over te spre ken, dat dit voorstel snel door hetparlement is gekomen - de fracties van NPK (regering) en VHP (oppositie) hebben zich volgens hem daarvoor beijverd - terwijl een interpellatievoorstel van hem over toegezegde ver kiezingen al maanden wacht op behandeling. Terwijl de totale gemeenschap wacht op uitzicht op onze politieke toekomst, is het parlement bezig zichzelf eerst goed te bedenken, aldus Hindori. Hij tekende protest aan tegen de manier waarop oppositieleider Lachmon met premier Arron binnenskamers en buiten het parlement om afspraken maken over de verkiezingen. Lachmon had Arron onlangs in een brief gevraagd daarover overleg met hem te plegen. Hindori vindt, dat de VHP daarmee behande ling van zijn interpellatievoor stel bewust ontwijkt .Nu er een aantal buitenlandse reizen zijn aangeboden aan de heren van de VHP en nu men een forse maandelijkse verhoging zal ont vangen, is plotseling een uit spraak over de toegezegde ver kiezingen niet meer van belang voor Lachmon, aldus Hindori. Hij rekende het parlement voor, dat de veertien parlementariërs, die in mei en juni op reis gaan, het land totaal ongeveer 50.000 gulden Surinaams gaan kosten. Hoe kan het parlement de reis lustige ministers ooit tot de orde roepen als het zelf even reislus tig meedoet aan reizen, zo vroeg Hindori zich nog af. Een dolgelukkige vader en een even gelukkige groot moeder. Een situatie die vaker geschilderd kan worden bij de geboorte van een nieuwe wereldburger. In dit geval is een kleine bijzonderheid, dat de grootmoeder speciale toestemming van de Sowjet-autoriteiten heeft gekregen om de geboorte bij te wonen. Oma is namelijk de actrice Zoya Fyodorova, die gedurende de Tweede Wereldoorlog een liefdesverhouding had met een Amerikaanse marine attaché, die hierom Rusland moest verlaten. Resultaat van de verhouding was een dochter die later naar de VS mocht. Als echtgenote van Frederick Pouy (r.) heeft zij nu het leven geschonken aan een zoon. VOLLEDIGE PRUSCOMPENSATIE UTRECHT (ANP) De federatieraad van. de vervoersbonden NW/NKV heeft gisteren definitief gekozen voor een volledige prijscompensatie per 1 juli aanstaande. Ook de meerderheid van de achterban van de NVV-bond Mercurius (banken, verzekerings bedrijf, administratieve kantoren en winkelpersoneel) houdt vast aan een volledige prijscompensatie en voelt niets voor een gedeel telijke compensatie zoals in de nota van de FNV over het arbeidsvoorwaardenbeleid wordt geopperd. ren en de werknemers, die niet onder een cao vallen, zijn buiten schot gebleven en er ontbreken nog steeds garanties voor een betere verdeling van het be schikbare werk, zo luidt de re- Wat betreft de vervoersbonden van het FNV maakt deze stand puntbepaling officieel wat maandag al kon worden opge maakt uit de stellingname in de rayonvergaderingen van deze federatie. De federatieve bon den zien evenmin aanleiding om de uitgangspunten bij te stellen zoals in de nota van de vakcen trale is voorgesteld. „De koop kracht van de modale werkne mer moet ook in 1976 gehand haafd blijven", concludeerde de federatieraad van de vervoers bonden. De raad baseert zijn standpunt op het onvermogen van de rege ring om een werkelijke beleids ombuiging te verwezenlijken. Aan de uitgangspunten van de nota arbeidsvoorwaardenbeleid is in het geheel niet tegemoetge komen. De prijzen en de tarie ven zijn niet in de hand gehou den, de vrije beroepsbeoefena- denering van de federatieraad. De voorzitter van de raad, de heer Schroer, ziet geen verbete ring van het regeringsbeleid op korte termijn. Hij vreest, dat economisch herstel op lange ter mijn voornamelijk afhankelijk zal zijn van het marktmechanis me. Daarom is hij van mening dat niet van het arbeidsvoor waardenbeleid moet worden af geweken. „Ons standpunt kan een conflict met de regering betekenen", al dus de heer Schroer. Overigens liet hij zich niet uit over de vraag wat de vervoersfederatie gaat doen als de overheid inder daad met een loonmaatregel komt „Die vraag is pas aan de orde als het zover is", zei hij. Menken Landbouw melk. lekkere melk. Voorstel Cyprus afgewezen NICOSIA (Rtr) Grieks-Cypri sche leiders hebben een voórstel van de Turks-Cyprioten afgewe zen, dat de twee gemeenschap pen op het eiland afzonderlijke staten opzetten binnen een fede rale republiek. Dit heeft het Cy prische persbureau gisteren ge meld. Het plan geeft beide staten "vol ledige bevoegdheid en autori teit" binnen hun territorium. Verder berichtte het persbureau dat de Turks-Cyprioten bereid zijn te onderhandelen over een grens tussen de twee staten. De nieuwe Grieks-Cyprische vertegenwoordiger bij de ge sprekken tussen de gemeen schappen, Tassos Papadopou- los, vond dat het voorstel "on aanvaardbare zaken, bewerin gen en eisen" bevatte, aldus het persbureau. Het plan was vol gens hem voorts strijdig met VN-resoluties inzake Cyprus. DEN HAAG (ANP) - De Staatssecretaris Zeevalking van Justitie heeft een werk groep ingesteld die normen en richtlijnen bekijkt voor de adoptie van buitenlandse pleeg kinderen. Prof. dr. P. E. Boeke, klinisch psycholoog en voorzit ter van de Raad voor de Kin derbescherming in Gronngen is tot voorzitter benoemd. De werkgroep moet bezien in hoeverre de normen en richtlij nen, die de Nederlandse federa tie van instellingen voor de on gehuwde moeder en haar kind (Fiom) hanteert zijn toe te pas sen op het onderzoek en de rapportage over aspirant-adop tieouders, die een buitenlands pleegkind in hun gezin willen opnemen. De werkgroep is ingesteld met het oog op het toenemend aan tal buitenlandse pleegkinderen dat in Nederlandse gezinnen wordt opgenomen met de be doeling hen te adopteren. De verzorging en opvoeding van buitenlandse pleegkinderen kent speciale problemen. Na dertig jaar oorlog kon in 1975 een voorlopige balans van het oorlogsgeweld worden opgemaakt 2.2 miljoen doden en ver misten. 5.1 miljoen gewohden, bijna 1 miljoen weduwen, ongeveer 1 miljoen weeskinderen, 13 miljoen daklozen... Ziekenhuizen verwoest bij bombardementen, bijna geen transportmogelijkheden, gebrek aan bouwmateriaal en in de nieuw bevrijde gebieden enorme werkloosheid. De gevolgen voor de volksgezondheid een half miljoen tuberculosepatiënten, honderduizenden lijders aan geslachtsziekten, tienduizenden aan drugs verslaafden en in Zuid- Vietnam vrijwel geen medische infra-structuur. Nu we een jaar later de eenjarige bevrijding van Vietnam herdenken zijn er ver kiezingen geweest, zal de hereniging van Noord- en Zuid-Vietnam spoedig een feit zijn en is de grondslag gelegd voor de opbouw en herstel op alle gebieden. In overleg met de Ministeries van Volksgezondheid in Vietnam zal het Medisch Comité Nederland- Vietnam haar steun blijven richten op de volgende taken die grote prioriteit genieten Voor de opsporing en controle van tuberculose-patienten wordt een grootscheeps be volkingsonderzoek opgezet door middel van sputumcon- trole. Hiervoor moeten nog 400 microscopen met toebe horen worden gezonden Dit vergt een bedrag van 380.000 gulden. De langdurige en intensieve behandeling van tuberculose- patienten maakt het zenden van onbeperkte hoeveelheden medicamenten noodzakelijk. Een deel hiervan kan worden gezonden als grondstof voor de pharmaceutische industrie in Vietnam Het Binh Vièn Ha-Lan in Dong Ha is inmiddels vrijwel gereed. Thans wordt gewerkt aan de inrichting en de voorziening van dit in Nederland geprefa briceerde ziekenhuis met me dicamenten en noodzakelijke hulpgoederen. Het Medisch Comité Neder- land-Vietnam zal voor een aantal jaren voorzien in alle noodzakelijke instrumenten, medicamenten en gebruiks goederen voor dit 250 beds ziekenhuis, gebouwd in het door de oorlog meest ver woeste gebied van Vietnam, de provincie Quang Tri. ziekenhuis lang son Voor dit 500 beds ziekenhuis te Lang Son in het noorden van Vietnam verzorgt het MCNV de volledige inventaris Een deel daarvan is reeds ver zonden. maar ook dit project zal in de toekomst nog veel aandacht vragen. bulletin met verslagen over het werk, nieuws over Vietnam en verantwoording van giften en uitgaven. De uitgaven voor administratie, voorlichting en porti bedragen slechts 5'/i% van de inkomsten zodat van elke gulden bijna 95 cent rechtstreeks aan Vietnam ten goede komt. NIEUW SPAANS DAGBLAD VALT REGERING AAN MADRID (UPI) Het nieuwe Spaanse landelijke dagblad „El Pais" neemt morgen, in zijn eer ste nummer, krachtig stelling tegen het beleid van de rege ring-Arias Navarro. „De hervor mingen die de regering nu wil verkopen aan het pubhek verde digen slechts de privileges en de belangen van groepen die pra ten over voortzetting van een verleden zonder horizon". In het hoofdartikel op de voor pagina wordt premier Arias Na varro vergeleken met de afge zette Portugese premier Marcel lo Caetano. Vreedzame hervor mingen zijn nog mogelijk, voor opgesteld dat ze ondernomen worden door een andere rege ring", aldus El Pais. Het blad ging gisteren grif van de hand. Dergelijke onver bloemde kritiek op de regering zou kort geleden niet mogelijk zijn geweest in Spanje, waar sinds de burgeroorlog geen persvrijheid meer bestaat. De censuur heeft niet ingegrepen in het eerste nummer van El Pais, dat onder zijn aandeelhouders zowel ministers uit de regering- Arias als communistische en so cialistische kopstukken telt. Engeland niet akkoord met voorstel visserijzones BRUSSEL (AP) - Groot-Brit- tannië heeft de partners van de Europese Gemeenschap giste ren gevraagd niet akkoord te gaan met een voorstel van de Europese Commissie om voor ieder EG-land een visserij-zone van 12 mijl vast te stellen. In plaats daarvan wil Engeland een systeem van variabele zo nes, waarmee regionale belan gen worden gediend. De Britse minister Roy Hatter- sley vertelde de deelnemers aan de vergadering van ministers van buitenlandse zaken in Brus sel dat een gemeenschappelijke visserijbeleid „hoogst schade lijk" zal zijn voor de Britse vi- sindustrie, aangezien een toene mend aantal landen, waaronder de Verenigde Staten, van plan zijn om met ingang van 1977 200 mijlszones te gaan aanhouden. UTRECHT Kardinaal Alfrink zal vrijdag 28 mei zijn zilveren jubileum als bisschop vieren en tevens officieel afscheid nemen als aartsbisschop. De kardinaal werd in 1951 door Pius XII benoemd tot titulair-aartsbisschop van Tyana en coadjutor van Utrecht Om half elf die dag is er een openbare eucharistieviering in de St.-Catherinakathedraal aan de Lange Nieuwstraat te Utrecht. Daarna is er koffietafel voor genodigden, waarbij mgr. dr. A. Vermeulen, proost van het metropolitaan kapittel de kardinaal namens het aartsbisdom een portret, geschilderd door Sierk Schro der zal aanbieden. Van half vijf tot half zeven is er een openbare receptie in het Jaarbeurs-congrescentrum, aangeboden door kardinaal Wille- brands. Aan kardinaal Alfrink wordt dan het eerste exemplaar aangeboden van het boek „Alfrink en de kerk, 1951—1976" (Ambo). Twaalf auteurs belichten daarin, van hun vakgebied uit de activi teiten van de scheidende kardinaal. Het gaat om de hoogleraren Schillebeeckx, Haarsma, Van Laarhoven, Van Leeuwen, Lescrau- waet Bomewasser, W. Goddijn, De Grijs en De Kruijff en voorts dr. L. ter Steeg, pastor drs. Jan Terlaak en Richard Schoonhoven. Toneelgroep Centrum opent op 8 september het nieuwe theater in de Utrechtse Stadsschouw burg met „Spiegels". Dimitri Frenkel Frank schreef dit werk voor Centrum, dat het onder regie van Eddy Habgema met Ingeborg Elzevier en Frans Vorstman uitvoert Kindertheater Pssstt van Her man Frank presenteert op zon dag 9 mei in het HOT voor de laatste maal in dit seizoen "Pic colo en de onderstebovenbaas". Omdat deze voorstelling op een heel bijzondere dag valt op moederdag, mogen kinderen, die natuurlijk toch al hun moe der meebrengen, hun vader voor niks mee naar binnen ne men "omdat hij op die dag toch al zo de klos is". De Haagse Kunstkring. Denne- weg 64, exposeert van 11 tm 29 mei doeken van Paul Bakker, keramische plastiekjes van Noortje Deelen, collages van Bert Haaitsma en bronsplastie ken van Dick Loef. I m woensdac 12 me. W Advies prijs Alleenj bij AHy Brillo schuursponsjes. 198 doos 12 stuks2*72" Green Spot. 119 fles 1 literJL« Fbnky wafels, ilQ pak 168 gramX25" ï/O Maribel sperziebonen, QQ 1/1 blikXQïrOU AH Spaghetti, 119 pak 500 gram Fblingworst, vacuum verpakt, 7(1 100 gramv Nieuw! Halfboter, 139 kuipje 200 gramJJl« Uit de diepvries: AH Koolvisfilets, graatarm, OJ9 pak 400 gram2SÏÏ mé% .nkiloverpakk.ngl^ c.00 gram5^T 4.** n in kiloverpakking -11. 798 pak 1 Wet UitdealdelmgdeUcatesse"-- Runderlever, gelardeerd o ^gdü"rd,100 gram. A»

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11