Triomftocht Pierre Mathieu met brutaliteit geplaveid 'Ik wil geen pias zijn' 'Een ster komt snel zeggen ze wel eens' VOLLEYBALTRAINER BOUWDE STARLIFT OM TOT NIEUWE PLOEG i§f titel vanavond kwijt? 'Na mijn veertigste ga ik schaken' BREDA Tafereel, dat zich twee jaar geleden in het Bel gische Turnhout afspeelde: aan de poorten van de plaat selijke sporthal meldde zich een onbekende figuur met de ongebruikelijke binnenkomer "Heren, ik heb gehoord dat u een trainer zoekt". Twee we ken later was de onbekende figuur uitgeroepen tot plaat selijke sportheld. De plaatse lijke bevolking verdrong zich bij de trainingen een glimp van de nieuwe meester op te vangen. Het was geen uitzin nige verafgoding. Pierre Ma- thieu, hij was het, kneede Turnhout in een jaar naar de landstitel en kan vanavond met Starlift het volleybal kampioenschap bij de Noord erburen grijpen. Meesmuilend gaat de trainer aan de voor avond van het titelgevecht te rug in de tijd. "Bij Turnhout, waar de trainer net ontslagen was, zaten ze in zak en as. Toen ze hoorden, dat ik bond- soefenmeester was vielen ze bijna van hun stoel. Nieuw was ook, dat ik eiste eerst een training te geven om te kijken of de jongens me wilden of niet. Sjef Mol, een moeilijke jongen, rende na afloop naar het bestuur en riep: die man moeten we hebben. Slim ach teraf, dat ik eerst het respect heb afgedwongen. In België blijf je anders altijd een 01- lander". De loftrompetten werden dus te voorschijn ge haald en Pierre Mathieu is niet iemand die zijn oren er voor sluit. Hij houdt van suc ces en geeft het toe met: "Ik ben een streber, als ik iets begin, wil ik ook de hoogste sport halen". Pierre Mathieu wordt wel eens vergeleken met Michels. Niet alleen vanwege de gave een ploeg te scheppen, zoals hij met Turnhout en Starlift heeft gedaan, maar nog meer om de uiterlijke overeenkomsten. Op de spelersbank is de volleybal trainer ook de sfinx die zich van de buitenwereld niets aan trekt Het is uiterlijke schijn. "Ik ben behoorlijk emotioneel, maar ze hebben gelijk, bij wedstrijden lijk ik een sfinx. Daarvoor ga ik twee uur de wedstrijd in trance. Mijn \touw kan erover mee praten. Op weg naar Rijswijk zeg ik nog geen drie woorden. Maar op de bank weet ik ook wat mijn spelers fout doen, wie er faalt en toch hou ik mijn mond". Thuis, in een gerieflij ke woning in Breda werpt Pierre Mathieu het masker van onbewogen trainer van van zich af en is het prototype van de gezellige bewoner van het land achter de Moerdijk- bruggen. Een flap-uit die zon der dralen erkent van succes te genieten. Daarom ook zegt hij: "Ik heb het als een eer ervaren dat ik door manager Ros (van Starlift, red.) werd gebeld met de vraag of ik trainer in Rijswijk wilde wor den. Dat was de grootste er kenning die ik hier in Neder land kon krijgen. Ik heb er twee nachten over geslapen. Het was immers een grote stap, ik liet in België een ploeg achter die nog niet rijp was". Maar in zijn hart wilde Ma thieu maar één ding en dat was succes bij een Nederland se topclub. Niet voor niets had hij voor het Belgische avon tuur in eigen omgeving rond gezworven, had aangeklopt ("Ik wilde het via achterdeu ren forceren") bij Robot VCT en Bouwlust Orawi maar stuit te steeds op "Wij zijn al voor zien". "Logisch achteraf. Wat moet je met Pierre Mathieu, niemand kent hem, dacht iede reen. Maar ikzelf wist wel wat ik kon en daarom heb ik maar de stoute schoenen aangetrok ken en de stap naar België gewaagd. Nu bij Starlift komt de efkenning uit de bus". Ballonkuit Erkenning voor een topspor ter die zijn liefst wens een actieve carrière verloren zag gaan door een ongeluk in zijn vroegste jeugd. Een been werd toen verbrijzeld. Ma thieu, sportte toch dat het een lieve lust was, maar haalde het hoogste (het enige dat hij wilde) nooit. "Ik deed alles met één been", vertelt de be minnelijke fanaat in Breda, rolt om zijn woorden kracht bij te zetten een broekspijp op en toont een ballonkuit om u tegen te zeggen. "In de zesde klas was ik een van de beste voetballers, maar het was niks voor hogerop". Pierre Mathieu, één van de veertien uit een bekende Til- burgse sportfamilie, moest lof elders oogsten en vond in het trainersvak een uitstekend al ternatief. De keuze viel toeval lig op volleybaltrainer. "Ik speelde bij DAC in Alphen aan de Rijn. Ze hadden geen trainer voor de jeugd vroegen of ik het wilde doen en ik zei ja met als enige voorwaarde dat ik de trainerscurus wilde volgen. Want als ik iets doe, wil ik het ook goed doen". Dat laatste is intussen wel bekend. Onbekend is, dat de ambitieu ze man uit Breda in record- tempo de weg naar het hoog ste diploma aflegde. Hij is er trots op. "Als een raket is het gegaap. Schrik niet, maar zes jaar geleden ben ik pas begon nen. Een ster komt snel, zeg gen ze wel eens". Dat lijkt grootspraak, maar een kleine herinnering aan de grote pres taties boren kwade gedachten meteen de grond in. Omwenteling De 32(!) jarige durfal zorgde voor een omwenteling in het Nederlandse volleybal. Inder daad met een grote portie bij een bal van de achterlijn. Het is niet zo nieuw hoor, de Poen doen het ook. Maar bij Robot VCT stonden ze te ga pen". Weer iets nieuws dus, Pierre Mathieu is nog lang niet tevreden. Wijst al wapperend met zijn beweeglijke handen naar de accommodatieproble men. Starlift, binnenkort kam pioen van Nederland kan niet eens beschikken over een sporthal waar de service beoe fend kan worden."Dadelijk kom je in de halve finale van de Europa Cup tegen twee Oosteuropese ploegen dan houdt het weer op. Omdat we een veel te zwakke service hebben. Ik voorspel je krijgen we een betere opslag en dat kan, dan komen we in de fina le". Ruimte Ruimte is de noodkreet van Pierre Mathieu. "De Joegosla- ven staan bij het serveren ne gen meter buiten de baseline. Sloegen zo negen punten in een opslagbeurt tegen Rus land. Hoe moet ik Constandse een paar meter achter het veld laten serveren, als ik geen ruimte heb om te trai nen? Het is niet leuk voor de competitie, maar we kunnen we hebben er de mensen voor, straks over een dodelijke ser vice beschikken". Gebrek aan training, een an der probleem, ook een doorn in het meesteroog van "de Mi chels" uit Breda. Een onover komelijk probleem. "In Neder land moet je met zes uur trai ning op niveau komen. Ik heb veel te weinig tijd. Daarom heb ik niet verdedigd, niet ge blókt, niet geserveerd. Maar ik weet het, aan die trainingsu ren is niets te doen. Studeren gaat voor". Pierre Mathieu heeft wel een oplossing, maar stelt voorop dat die in Neder land niet te verwezenlijken is. "Dat is profvolleybal. Kijk maar naar voetbal 1954, het jaar van Fortuna'54, de eerste profclub. En wie staat er in 1976 aan de top? Juist Neder land. Als wij rpofvolleybal gaan we ook Rusland en Polen voorbij, daar trainen ze elke dag vier uur. Kan het? Maar het kan hier niet. Er is teveel welvaart De mensen hebben veel te veel". De man achter het succes van Starlift Blok keer heeft zich erbij neerge legd. Niet bij de huidige com petitie-opzet, die wat hem be treft (het voorstel ligt bij de bond) veranderd moet worden zoals bij het basketbal met een kampioen en een degradatie- groep. Ook blijft hij op de barricaden staan in het ge vecht met de fantasielozen. Mathieu blijft zoeken naar nieuwtjes. Niet langer dan een jaar of acht. "tot mijn veertix- te en dan stop ik met volley bal. Ik ben ook verwoed scha ker. Dan heb ik nog de leeftijd om ook daarmee hogerop te komen". De succesvolle coach weet ook nu al dat hij niet langer dan drie jaar bij Star lift blijft ("Dan wil ik weer een andere ploeg met talenten uit bouwen. Het liefst Delta Lloyd") zoals hij ook vast van plan is zich voor zijn veertig ste voor goed terug te trekken. MISSCHIEN NOG WEL EER DER "Nu word je op handen gedragen. Straks gaat het min der en dan laten ze je vallen. Het is een grote hobby van me en daarom gaat het zo fijn. Als ik tegenzin bespeur, stop ik onmiddellijk. Een figuurzager stopt toch ook met zijn hobby als hij geen plezier meer heeft? Je gaat je toch piet in ellende verbergen?" Pierre Mathieu houdt van de plezieri ge dingen van het leven. Hij is een Brabander. KEESKOOMAN Roswell De nieuwe ster ke man van Starlift Blokkeer heeft nu "einde lijk" de erken ning die hij bij Turnhout for ceerde. "Het klopt, ik ben zeer ambitieus". thieu geniet ervan, maar er gert zich ook tegelijkertijd ma teloos. "Kijk naar het Italiaan se voetbal", roept hij ver toornd, "daar spelen ze alle maal catenacio. Geen één trai ner die het in zijn hoofd haalt een keertje anders te gaan spelen. Bij volleybal zie je pre cies hetzelfde. Alle ploegen spelen 3-2-1, dan moet jij het ook maar doen Fantasielozer kan het niet". Het meest ver wonderlijke voor de trainer van Starlift is het feit, dat zijn voorbeeld in de competitie nauwelijks wordt nagevolgd. Aanleiding voor een extra aanval op de Nederlandse trai ners. "Of ze zijn te ouderwets, of ze zijn te slap dat ze niet meedurven", is zijn harde oor deel. Pierre Mathieu durft wel, geeft volmondig toe dat al zijn experimenten niet nieuw zijn, maar op Oosteuropese leest geschoeid. "Niet, dat Oost-Eu ropa mijn voorbeeld is. Het gaat er immers om wat je kan spelen. Ik heb mijn eigen voor beelden". Dat klinkt alweer pratserig, maar de sceptici worden weer onmiddellijk ver wezen naar de grote successen van Mathieu. Kunnen trou wens vanavond eens in De Ma rimbahal gaan kijken, waar Mathieu waarschijnlijk een stunt aan de volke vertoont "Loek Willemstein slaat daar- Pierre Mathieu werd bij Starlift trainer van onder anderen Frank Constandse (links). "Ik heb Frank bij me geroepen, gezegd je doet het zo en zo. Klinkt het autoritair? Sorry dan. maar ik wil geen pias zijn". durf, gooide hij tradities over boord en voerde bij Saarlift 3-1-2-systeem in met wel aan vallend volleybal. Niet voor dat hij eerst, nog voordat er één bal geslagen was, net als bij Turnhout een aantal eisen op tafel deponeerde. Jacques de Vink en Joop Tinkhof, twee klasse routiniers moes ten verdwijnen ("Anders was er geen eer te behalen") en voor de rest wilde Pierre Ma thieu blanco volmacht. De conditietrainer werd de straat opgestuurd en wilde de nieu we sterke man het horen dat hij geen kampioen oefde te worden. "Stoop zei alleen: Timmer aan de weg, bal en zie verder maar". Van de spe lers eiste Mathieu strikte ge hoorzaamheid. Vooral Frank Constandse met zijn reputatie van lastige speler wees hij daar extra op. Pias "Ik heb Frank bij me geroe pen, gezegd je doet het zo en zo. Je kan ermee accoord gaan en je bent zo de nieuwe grote man van Nederland of je gaat niet accoord, maar ik ben wel de baas". Als uitleg bij deze strenge benadering: Constand se staat zeventien jaar aan de top, elf jaar langer dan Pierre Mathieu en nu inderdaad in de vorm van zijn leven. De volleybalkenner met de ar men over elkaar: "Ik wil de baas zijn en eis bij alle clubs blancomandaat. Klinkt het auroritair? Sorry dan, maar ik wil geen pias zijn". Pierre Mathieu wil geen pias zijn en gedraagt zich dan ook tegenovergesteld. Hij heeft het er een eind mee geschopt, met zijn brutaliteit. Het nieuwe systeem dat de trainer invoer de wierp tradities om maar ook gevestigde grootmachten. Niet voor niets kan Starlift vanavond al thuis tegen (bij kampioen Roswell om 20.15 uur!) het kampioenschap vie ren. Niet voor niets is het Ne derlandse team geformeerd rondom de basis van Starlift, opeens weer terug aan de Westeuropese top. Pierre Ma- \r

Leidse Courant | 1976 | | pagina 8