„Meer ruimte voor prestaties" ,HET WORDT ALLES OF NIETS" Leiden krijgt ijshoekey-elub DOCOS-TAFELTENNIS BESTAAT VIJFENTWINTIG JAAR VTL-VOORZITTER SMIT: AFDEUNGSHOEK Voor-reünie Roodenburg IN AUGUSTUS WORDT VERENIGING OPGERICHT iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin 971 Van onze sportredactie LEIDEN In 1977 hoopt de Leidse voetbalvereni ging Roodenburg haar vijf tig-jarig bestaan op feeste lijke wijze te kunnen gaan vieren. Teneinde dit „ge past" te kunnen doen roept de jubileum-commissie nu al oud-leden op om tijdens een voor-reünie in mei eni ge plannen nog eens goed door te spreken. Belangstellenden dienen contact op te nemen met R. Wiggers (071-890618) of G. v.d. Born (071-133929). Record-aantal inzendingen Montreux Hilversum Er bestaat grote belangstelling voor het con cours om De Gouden Roos dat van 2 tot en met 18 juni in Montreux wordt gehouden. Er zullen dertig inzendingen op het gebied van televisie-amuse ment door in totaal 27 landen worden aangeboden. Dit aantal landen vormt een re cord. Voor het eerst doen mee Jordanië, Maleisië en Nigeria. Er worden ook 6 prive-program- ma's en acht programma's bui ten mededinging vertoond, al dus de NOS. IJshockey op de Haagse HOKIJ. Vanaf november ook in Leiden? relaties die mij kunnen helpen met het bij elkaar krijgen van spelers". Theo Nijssen weet, uit erva ring nu ook, hoe het niet moet „In die periode bij Raak heb ben we erg veel geleerd. Die ervaring kunnen we bij het stichten van een Leidse vereni ging goed in de praktijk bren gen". In eerste instantie zal de op zet van IJ.C.-Leiden ook dui delijk verschillen met die van Raak. „We zullen in Leiden van onderaf beginnen. De jeugd moet enthousiast wor den gemaakt voor de ijshoc- key-sport Met de jeugd zullen, we ook gaan werken". .Het neemt niet weg dat Theo Nijssen eigenlijk in november toch al wil starten met een senioren-team dat dan in de tweede divisie zou moeten uit komen. „Als het mogelijk is", stelt hij voorzichtig, „komen we het volgend seizoen al in de competitie uit Niet zoals toen met Raak dat binnen drie jaar landskampioen werd, maar gewoon met een team dat leuk meedraait in die tweede divisie. Want om een sport populair te kunnen ma ken, moet je het wel eerst spelen. Dan komt alles van zelf". Om aan zo'n team te kunnen komen, zal Nijssen de komen de maanden „op zoek' gaan naar bruikbare spelers. Maar ook naar een goede, liefst Ca nadese coach én een goed be stuur". Er moet natuurlijk eerst een bestuur komen dat verstand van zaken heeft. En daar hoef ik dan echt niet zo nodig als voorzitter in, maar misschien als adviseur. Een coach is vanzelfsprekend ook onmisbaar. Maar dan moeten we wel een goede kun nen vinden. Een kerel die de ploeg, de jeugdspelers veel kan leren". Een spelersprobleem waar het een eerste team betreft, ziet Nijssen op dit moment eigen lijk niet Nijssen, terugblikkend naar het „oude" Raak dat met Ca nadese ijshockeyers naar de top kwam: „Uit die periode hebben we goede contacten overgehouden met Neder- lands-Canadese spelers. Ik ge loof ook wel dat er enige zijn die weer willen terugkomen. Daarbij zal ik ook contact op nemen met Nederlandse clubs. Hoe de mogelijkheden liggen spelers over te nemen. Nee, dat zal ongetwijfeld wel luk ken". Spelers die evenwel niet moe ten denken dat er in Leiden dat eerste jaar een „vetpot" klaar staat. Nijssen: „Raak is twee jaar terug kapot gegaan aan de veel te hoge huur van Houtrust. Maar ook aan de persoonlijke eisen van veel spelers. Daar beginnen we nu niet meer aan". IJshockey. Het is en blijft de favoriete sport van Theo Nijs sen. En ook Leiden zal, als het aan Nijssen en Ton Menken ligt, ijshockey-enthousiast worden. „Dat kan niet anders. Als je ijshockey eenmaal een beetje kent, moet je er wel gek van worden. En zeker hier in Leiden met die unieke hal. En met al die Leidenaars die nu al vaak naar Den Haag trek ken om ijshockey te zien. Daar ben ik van overtuigd". Theo Nijssen is er van over tuigd. Dus zal Leiden in au gustus officieel de geboorte meemaken van de. IJ.C.-Lei den. „Dat kan niet anders". GERT-JAN ONVLEE Van onze sportredactie LEIDEN Theo Nijs sen (55) voorspelde het vijf jaar geleden al. Toen, bij de introductie van de mede door Lei denaars Bas Vonk en Ton Menken opgerichte stichting Raak-ijshoc- key stelde Nijssen dat ook Leiden ooit een ijs hockey-team zou kun nen begroeten. Vage plannen („Meer een voorgevoel", weet Nijs sen nu) die binnen af zienbare tijd vaste vor men zullen hebben aan genomen. Nog voordat de ijsbaan aan de Von dellaan gereed is (om streeks november van dit jaar) heeft Leiden z'n eerste ijshockey-ver- eniging: de IJ.C-Leiden. Een telefoontje tussen Ton, Menken, de initiatiefnemer van de Leidse ijsbaan, en Theo Nijssen gaf vorige week de eerste aanzet Nijssen - „Ton en ik vormen een hecht team" - over dat gesprek. „Toen eenmaal zeker was dat die ijsbaan zou komen, kwa men we vanzelf weer op de gedachte er ook een ijshockey- club aan te verbinden. Een mogelijkheid waar tijdens het maken van de plannen van die ijshal trouwens altijd mee re kening is gehouden. Ik heb toen gezegd wel aan die ver eniging te willen gaan werken. Per slot van rekening ben ik nog altijd enorm enthousiast als het over ijshockey gaat Heb ik ook nog wel de nodige Theo Nijssen: „We hebben veel geleerd". Samenwerking Leiden Theo Nijssen Ton Menken. Een sportieve twee-eenheid. Samen trachtten ze indertijd betaald voetbal naar Leiden te krijgen (nu: „Gelukkig dat dat niet is gebeurd"), samen zullen ze ook gaan werken aan de Leidse ijssport Theo Nijssen: „Daarom zal de IJ C-Leiden ook geen kapitale bedragen aan huur kwijtraken. Daarom zal, bijvoorbeeld, de jeugd van de ijshockeyvereniging worden ingezet bij acties voor de ijsbaan. Zoals bij het verkopen van reductie-coupons van die ijsbaan. Daardoor zal Ton weer meer evenementen kunnen gaan organiseren, terwijl de ijshockey-jeugd op die manier ook een steentje bij draagt voor al de uitrustingen die nodig zijn. En die zo'n zeshonderd gulden per jeugdspeler gaan kosten. Samen werken aan de toekomst van de ijshockeysport, van de ijsbaan. Leiden moet wakker worden". (Van onze sportredactie) LEIDEN De huidige accommodatie van de Leidse tafeltennisvereniging DOCOS en de vroe gere melksalon aan de Nieuwe Beestenmarkt steken schril tegen elkaar af. Een dergelijke vergelijking zou ook zeker niet op zijn plaats zijn, ware het niet dat ruim vijfentwintig jaar geleden in die eerste lokaliteit de kiem voor de momen teel bloeiende tafeltennisvereniging werd gelegd. Vandaag, precies een kwart eeuw geleden werd DOCOS-tafeltennis opgericht. Via die eerste tafel in de melksalon, een eigen ruimte op de Hoge- woerd, de inwoning bij DOCOS-voetbal op de Haagweg en een gymzaal in de Potgieterlaan belandde DOCOS in het fraaie home aan de Vijfde Groenesteeg. In de achteruitkijkspiegel van de dertig-jarige voorzitter Piet Bik doemen als belangrijkste wa penfeiten de fusie met de tafeltennisvereniging De Sleutels in 1956. de breuk met DOCOS-voetbal en de verhuizing naar de Groenesteeg op. Vooruit blikkend in de toekomst staan voor Piet Bik de verschuiving van (veelal) recreatief naar meer prestatief tafeltennissen en een verbetering van de huidige accommodatie centraal. De breuk met DOCOS-voetbal was een logisch gevolg van de verhuizing naar de Groenesteeg. Piet Bik daarover: „Een jaar of zes geleden zijn er met de voetbalafdeling plannen gemaakt voor een bi-functioneel clubgebouw voor het geval DO COS-voetbal uit de Kikkerpolder zou vertrekken. De voetballers lieten die plannen toen echter verder rusten, omdat zij die verhuizing op korte termijn niet tot stand zagen komen. Het was voor ons in die tijd echter wel de vraag of het financieel haalbaar was. Wij zouden tenslot te een eigen ruimte moeten hebben en dat zou de bouwkosten met minimaal honderdduizend gul den verhogen. Wij zijn toen zelf verder gaan zoeken naar een eigen clubgebouw en kregen twee jaar geleden vrij onverwacht die ruimte in de Groenesteeg aangeboden. De voetbalafdeling zou dan echter voor ons een voetgeldlening moeten afsluiten, omdat wij als tafeltennisvereniging niet koninklijk waren goedgekeurd. Daarom zijn wij toen als zelfstandige vereniging doorgegaan. Ik zelf betreur die splitsing wel. Ik spreek dan meer namens de oudere leden die onder de voetballers veel kennissen hadden. De jongere spelers hebben die band nooit zo gevoeld". Ook Piet Bik moet bekennen dat DOCOS nog steeds een erfenis van de Potgieterlaan met zich meedraagt. Anders gezegd: pas de laatste jaren beschikt DOCOS over een sterke jeugdafdeling. Daarop kan het bestuur in de toekomst bouwen, omdat het momenteel de jeugd een goede wed strijd- en trainingsaccommodatie kan bieden. Piet Bik: „Ons eerste herenteam speelt nu overgangs klasse en daar zie ik niet zo snel verandering in komen. Promotie naar één klasse hoger behoort tot de mogelijkheden, maar daar kun je geen toekomst op bouwen. Wel met de sterke jeugdspe lers die wij hebben, maar het zal nog een aantal jaren duren voordat die doorbreken". In de Potgieterlaan hadden wij weinig jeugdspe lers. Wij konden hun ook weinig bieden. Trainen kon alleen op zaterdag- en zondagmiddag. En wanneer we sterke jeugdspelers hadden vertrok ken zij naar Scylla. Er was dus gewoon geen doorstroming. Er ontstond een kloof tussen de oudere spelers, die nu nog steeds de kern van onze standaardteams vormen en de aankomende jeugd spelers, waarvan de spelsterkte niet voldoende was om de plaatsen van die ouderen in te nemen. De vereniging is sinds de verhuizing naar de Groenesteeg pas echt gaan bloeien. Waren wij in de Potgieter laan gebleven dan bestond misschien alleen nog de oude kern". Prestaties hebben bij DOCOS nooit echt voorop gestaan. Na de eerste vijfentwintig jaar tafeltennis wil het bestuur meer ruimte inpassen voor dat prestatieve element. Piet Bik: „Prestaties stonden bij ons inderdaad nooit voorop. Maar ook nu blijkt nog dat de groep van zestien tot achttien-jarigen voor de gezelligheid naar het clubgebouw komt. Het aantrekken van een trainer vergt van ons echter een aardige investering, terwijl naar mijn mening het rendement in het verleden vrij klein was. Voor prestaties willen wij nu dë volle ruimte geven. Wij willen nu beginnen met twee trainings groepen voor de pupillen en aspiranten en een voor de junioren. Naast de training voor de selec- tieteams willen wij ook meer aandacht gaan beste den aan de junioren die overgaan naar de senio ren. Die werden vroeger aan hun lot overgelaten. Nu hebben we eindelijk de mogelijkheden om daar wat aan te gaan doen". Op dat prestatieve vlak blijft stadgenoot Scylla een bedreiging voor DOCOS. Want reeds na twee jaren moet Piet Bik bekennen dat DOCOS de huidige accommodatie aan het ontgroeien is, waar door een herhaling van de situatie in de Potgieter laan kan optreden. Uitbreiding of verbetering van het clubgebouw zijn dan ook gedachten die bij de bestuursleden van DOCOS steeds sterker gaan spreken. Bik: „Dat zou wel een ingrijpende verandering zijn en de kosten daarvan moet de vereniging zelf betalen. Dat is in tegenstelling tot grote sporten als voetbal, die een speelruimte krijgen aangeboden, terwijl de kleine zaalsporten daar zelf voor moeten op draaien. Hetzelfde geldt voor de exploitatie van onze accommodatie. In ons jubileumnummer heb ben wij daar vragen over gesteld aan wethouder Tesselaar en Piet Biegstraaten, voorzitter van de sportstichting. Beiden zijn er echter niet echt op ingegaan". PIET VAN DAM (Van onze sportredactie) LEIDEN Voor VTL moet het mor gen gaan gebeuren. Via een overwin ning bij Stompwijkse Boys kunnen de Vlietbewoners voor zichzelf de deur naar de vierde klasse alvast half open zetten. Nog niet helemaal, omdat ge zien de opmars van DOSR in de B-groep, een beslissingswedstrijd tegen deze club zeer reëel begint te worden. Mocht ook DOSR besïag gaan leggen op een eerste plaats, dan heeft VTL ook na morgen nog geen zekerheid over een ticket voor verblijf in de KNVB. Immers, uit de twee groepen van de gecombineerde Gouds/Leidse Afdeling kan slechts één „Leidse" vereniging promoveren. „Nu je bovenaan staat, vind je het uiteraard jammer, dat er zo'n regeling is gemaakt", vertelt VTL's voorzitter Smit, „maar we hebben er zelf mee ingestemd. Als er weer een vergadering met de afdelingsclubs komt, zullen we echter wel voorstellen om gewoon de bovensten van A en B over te laten gaan, of dat nu Leidse of Goudse ver enigingen zijn. Het zou toch achteraf sneu zijn, als je na 26 wedstrijden de sterkste te zijn geweest op één beslis singswedstrijd zou struikelen". Trainer Aad Koren (31) bekijkt een eventuele confrontatie met DOSR erg nuchter: „Als ze van ons winnen, dan tonen ze zich op dat moment de sterk ste. Het hangt sterk van de vorm van de dag af. Maar ik ben er niet huiverig voor. Mocht het niet lukken, dan geef je jezelf een stoot voor je hoofd, maar dan doen we het volgend jaar gewoon over" Zolang willen twee van zijn spelers het niét laten duren. Voorstopper (tevens ■tweede secreataris) Dick Schouten (26): „We wisten aan het begin van dit sei zoen al, dat we een kampioenselftal hadden. Vorig jaar was het gewoon een pechvol seizoen". Dik Verbruggen (29), sinds het wegvallen van Wim Meskers (na Bram Verkuilen eerder dit seizoen als tweede VTL'er aan zijn meniscus geopereerd) aanvoerder, haakt hierop bevestigend in: „We waren vorig jaar niet de minste. We hadden alleen geen voorhoede. Toen Vic Boutier en Cees Montagne terugkwamen zagen we het voor dit jaar weer helemaal zitten". „We hebben inderdaad beter materiaal dan de gemiddelde afdelingsclub", weet Aad Koren. „Na die nederlaag in de tweede wedstrijd bij Alphense Boys hebben we niet meer verloren. We heb ben er wel een heel aantal met maar 1-0 of 2-0 gewonnen, maar onze verdedi ging is gewoon goed. Doelman Wim Kamping bij voorbeeld'keept een fout loos seizoen. Hij is de minst gepasseer de keeper van de afdeling. Vanuit zo'n defensie kun je een goed resultaat op bouwen". Naast dit kwalitatieve overwicht kon VTL het aflopende seizoen ook bogen op een uitstekende sfeer in het elftal. Tekenend daarvoor zijn de uitspraken van Dick Schouten („Mentaal zijn we erg sterk. Zoals we nu spelen zijn we voor geen enkele tegenstander bang"), van voorzitter Smit („Ik teken ervoor om nog een paar jaar voorzitter te zijn met zo'n sfeer") en van Dik Verbruggen („Ik ben ervan overtuigd dat we zondag van Stompwijkse Boys winnen. We gaan er met 150% inzet tegenaan"). Indien deze factoren in de komende weken voldoende blijken te zijn om VTL terug te brengen naar de vierde .klasse, dan zou de vereniging zich bin- fnen een jaar hersteld hebben. Een op merkelijk prestatie gezien de grote moeite, die gedegradeerde KNVB'ers doorgaans hebben om weer uit de afde ling op te stijgen. In de groep van VTL zijn Alphia, Warmunda, ESTO en Flo- reant daar sprekende voorbeelden van. En in de andere groep onder meer DOSR. Vooral deze club (en ook Alphense Boys) is er veel aan gelegen om nu eindelijk de sprong eens te maken. De reserve-teams van deze verenigingen kunnen alleen promoveren naar de KNVB als het standaardelftal overgaat. (Alphense Boys 2 werd kampioen, DOSR 2 tweede en VTL 2, samen met Lugdunum 3 derde). De ex-UVS'er Aad Koren („Zo'n trainer is een pluspunt voor een afdelingsclub", aldus voorzitter Smit) daarover: „Het worden een paar belangrijke weken voor VTL. Eerst moeten we kampioen zien te worden. Dan misschien die be slissingswedstrijd. Als we dan promove ren moet ons tweede team nog eens een wedstrijd spelen tegen Lugdunum 3. Het blijft dus tot de laatste dag belang rijk. Het wordt alles of niets". Voorzitter Smit, Dick Schouten, Aad Koren en Dik Verbruggen: „De sfeer is optimaal"

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5