„In Alkemade moeten veel meer huizen op de monumentenlijst" PAGINA 4 LEIDSE COURANT ZATERDAG 1 mei 1971 Katwijk iaat gewe&vonning even rusten Van onze correspondent Katwijk Op advies van bur gemeester C.A. Bos zal door het gemeentebestuur van Katwijk voorlopig niet worden gerea geerd op de wijzigingen van hel concept-wetsontwerp „reorgani! satie binnenlands bestuur", Zoals bekend is de door Kat wijk gesteunde nieuwe provin. cie Rijnland uit dit concept ge schrapt en is het de bedoeling om Katwijk in te delen bij het gewest „Haaglanden" ('s-Gra- venhage). Tijdens de vergadering van de Commissie voor Bestuurs- en Juridische Zaken zei burge meester C.A. Bos gisteren: „Zonder opneming van Alphen a.d. Rijn en de regio ten oosten van Leiden is een gewest onaan trekkelijk. Het lijkt me beter eerst het nieuwe ontwerp af te wachten alvorens met visies over de herindeling te komen. Pas dan kan er zinnig gediscus sieerd worden. Aangezien de re gio Alphen a.d. Rijn nog bijzon der verdeeld blijkt te zijn heeft een eventueel initiatief van Kat wijk om alsnog te komen tot het gewest Rijnland geen zin", aldus burgemeester Bos. De Spartaan naar nationale titelstrijd gewichtheffen Van onze sportredactie LEIDEN - Vijf leden van het Leidse LKV De Spartaan ne men morgen deel aan de Neder landse kampioenschappen ge wichtheffen eerste klasse, die in Dordrecht gehouden worden. Naast Nederlands kampioen Herman Filippo (in de gewichts klasse lichtzwaar) komen ook Arie Swagers (lichtgewicht), Mat Anneeze (middengewicht), Nico Fase (lichtzwaar) en Dirk van 't Riet (midzwaar) in actie. Arie Swagers en Dirk van 't Riet legden vorig jaar beslag op een tweede plaats. Ter afsluiting van het seizoen worden door LKV De Spartaan a.s. zaterdag onderlinge wed strijden gehouden. Hieraan ne-i men behalve de jeugdspelers Arie Bentvelzen (14 jaar), Jan Nieuwpoort (13 jaar) en Ton de Groot (14 jaar) ook Joop Marijt,) Koos Bavelaar, Wijnand van' Tongeren, Bart Zwart, Peet van Amsterdam, John ten Brinke en Sam Holswilder deel. ...iinii n,r..;i:i:i.i:,i i'ii1 ,i:inu.,::i,iihrji;,!rii1;;!1,;'';!!,1 .jr;;!1;,,^'.i1 ,ni De vier actievoerende dames uit Voorhout voor de gesloten poorten van het zwembad. Van een onzer verslaggevers Voorhout De stichting tot bevordering van het zwemonderricht in Voorhout zal dit jaar, zeer waarschijnlijk besprekingen gaan voeren met de St Aloysiusstichting uit Amsterdam over de huurprijzen van het zwembad van deze stichting, dat gelegen is bij de K.T.S. in Voorhout. Eerder dit jaar besloot de stichting bevorde ring van het zwemonderricht om in 1976 geen gebruik van het zwembad te maken, aangezien de huren ten opzichte van 1975 ongeveer verdubbeld zijn. Volgens de secre taresse van de stichting uit Voorhout is er geen enkele kans dat het bad dit jaar toch nog open wordt gesteld. De Voorhouters zullen hum zwemplezier, waarschijnlijk, tij delijk elders moeten zoeken. Vorig jaar was het zwembad nog eigendom van een particulier, die het bad klaarblijke lijk kon runnen door slechts een toegang sprijs te heffen van één gulden. De St. Aloysiusstichting, die tevens als schoolbe stuur fungeert van de plaatselijke K.T.S., heeft echter in overleg met het ministerie de prijzen verdubbeld. Volgens de heer Van Dijk, secretaris van deze in Amsterdam gevestigde stichting, is de prijs van verhuur een reële prijs. Dit betekent dat als het zwembad in Voorhout volgend jaar weer opengesteld zou zijn voor de Voorhouters een entreeprijs van -tenminste twee gulden geheven zou worden, ongeveer net zoveel als de toegangsprijzen van de zwembaden in de omliggende gemeenten. Groot verschil is echter dat die zwembaden voor die prijs verwarmd zijn en het zwem bad in Voorhout niet. Mogelijk worden de verhuurprijzen volgend jaar wederom met een groot bedrag verhoogd, omdat het zwembad moet worden opgeknapt. Volgens de heer Van Dijk moet onder méér de zuiveringsinstallatie worden verbeterd en daarbij zal worden onderzócht in hoeverre verwarming van het bad mogelijk is. Aktie Bewoners van de Oranje-Nassaulaan heb ben inmiddels actie ondernomen om het zwembad open te houden voor de Voorhou ters. Vier dames uit deze straat, N. van Egmond, A. Tesselaar, H. Burgmeijer en J. van den Berg, hebben in de afgelopen we ken de bewoners van de Oranje-Nassaulaan gevraagd wat zij van het sluiten van het zwembad vinden. Mevrouw Van den Berg: „Het is zeker niet zo dat er minder belangstelling zou zijn voor het zwembad. De mensen in deze straat zijn bereid om hogere toegangsprijzen te betalen en om abonnementen te kopen". Volgens de stichting tot bevordering van het zwemon derricht was de verkoop van abonnementen vorig jaar 15% lager dan in het voorgaande jaar. Omdat het zwembad straks alleen ge bruikt zal worden door de leerlingen van de K.T.S., willen de Nassaulaanbewoners hun acties eventueel uitbreiden tot het hele dorp. De vier actievoerende Voorhouters vinden het onverantwoord als hun kinderen straks langs drukke verkeerswegen naar het „Bol- lenbad" in Noordwijk moeten rijden of naar Oegstgeest of Sassenheim. „Dat is niet haal baar", aldus één van de dames, die het veel te gevaarlijk vindt voor kinderen van de basisscholen om alleen naar andere plaatsen te fietsen. Zij hebben de stichting tot bevor dering van het zwemonderricht voorgesteld stencils te maken en de inwoners van Voor hout zich daarin uit te laten spreken over het zwembad. „Het is toch eigenlijk te gek. Vroeger was het zwembad in particuliere handen en konden we allemaal zwemmen. Sinds het bad nu door het rijk wordt gesub sidieerd, kunnen we er geen gebruik meer van maken," aldus één van de actievoerende dames. Wethouder Huigsloot ziet op dit moment geen mogelijkheden om het zwembad open te houden voor de Voorhouters. Zwemver eniging „De Columbiaan" traint haar leden tijdens de zomermaanden in het „Bollen- bad" in Noordwijk. HENK VAN DER POST lllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll -M- tW Van een onzer verslaggevers Roelofarendsveen Progressief Alkemade heeft de gemeenteraad gevraagd te bevorderen dat in Alke made een gemeentelijke monumentenverordening van de grond komt, die er toe zou moeten leiden dat een aantal huizen en gebouwen die in de zes tot Alkemade behorende kerkdorpen, regionale en plaatselijke waarde bezitten, behouden blijft. Een dergelijke verordening ziet progressief Alkemade als een noodzakelijke aanvulling op de reeds bestaande monumentenwet, die geenszins een garantie zou zijn dat zaken die op grond van een aantal criteria zoals schoonheid, wetenschap, volkskundige waarde of be tekenis voor de bevolking de titel monument verdie nen, ook werkelijk beschermd worden. Men name zouden volgens Pro gressief Alkemade die monu menten gevaar lopen die nog in onderzoek zijn voor plaatsing op de monumentenlijst of daar niet voor in aanmerking komen omdat de landelijke overheid vindt dat ze van te geringe bete kenis zijn, landelijk bezien. Progressief Alkemade wil nu dat de gemeenteraad inspeelt op de memorie van toelichting op de Monumentenwet waarin wordt gesteld dat voor bovenge noemde gevallen een afzonder lijke taak voor de provinciale en gemeentelijke overheden ligt „door het uitvaardigen van een monumentenverordening". De gemeente Alkemade kent wel een aantal historische pan den (32 stuks, waarvan 13 mo lens) die via de Monumentenwet beschermd worden. De gemeen telijke overheid zou, zo vindt Progressief Alkemade, dat aan tal aanzienlijk kunnen uitbrei den door het in het leven roepen van een monumentenverorde ning. Aktiviteiten die het monu ment in gevaar zouden kunnen brengen worden door plaatsing op de lijst aan een vergunning gebonden. Hoewel daarmee, zo vindt Progressief Alkemade, nog niet is voorkomen dat door het nalaten van bepaalde aktivi teiten (onderhoud, toezicht) het geheel zodanig in verval raakt, dat er redelijkerwijs met dat monument niets meer te begin nen valt Verval, zo stelt men, kan ook enigszins voorkomen worden door een strak aan- schrijvingsbeleid te voeren, steunend op de modelverorde ning van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten en de ge meentelijke bouwverordening. Progressief Aikemade oppert de suggestie om voor het instand houden van regionaal belangrij ke monumenten een aparte ge meentelijke subsidiepot te creer- en. Bovendien zou een monu mentencommissie moeten wor den ingesteld die moet beoorde len welke panden in aanmer king komen om op de gemeente lijke monumentenlijst te worden Voor de gemeente Alkemade heeft Progressief Alkemade al vast een alternatieve lijst opge steld. In de Kaag zouden in aanmerking moeten komen de winkel 's Gravensteegje 1 omdat het een karakteris Dan de pastorie (bouwjaar 1912), de boerderij Julianalaan 13 (bouwjaar 1914), het woonhuis Julianalaan 25 (ty pe „arbeiderswoning), het wwoonhuis Julianalaan 36 (pand met speelse vormen), win kel woonhuis Julianalaan 37 (goed onderhouden, valt op in de bebouwing), de woonhuizen Julianalaan 44 t/m 48 en de winkel Julianalaan 52 (siermo tieven boven vensters). In Oud Ade heeft men het oog laten vallen op de boerderij Leidseweg 2 (rieten dak en ver sieringsmotieven in voor en zij gevel), de pastorie Leidseweg 4 (glas in lood venster boven in gang), r.k.kerk Leidseweg 6 (ge brandschilderde ramen in koor om zeer rijk interieur), cafe-res- taurant Boekhorsterweg 18 (half pannen, half rieten dak) en de hoeve Boekhorsterweg 21. Voor Rijpwetering staat een groot aantal boerderijen op het verlanglijstje. Zuidweg 14 a/b (half pannen, half rieten dak en smeedwerk voor bovenlicht voordeur), Zuidweg 20, Zuidweg 53, Pastoor v.d. Plaatstraat 117 (symetrische gevelindeling), Pas toor v.d. Plaatstraat 105 (kastan jebomen aan voorzijde), Pastoor v.d. Plaatstraat 79 (rieten dak, klimop-begroeiin g), Pastoor v.d. Plaatstraat 28 (rieten dak en groen kruis ingemetseld in ge veltop), Pastoor v.d. Plaatstraat 2 (verstoorde gevelindeling) en Ripselaan 7 (half pannen, half rieten dak). Dan nog Pastoor v.d. Plaat straat 31 (gevelindeling), de win kel Pastoor v.d. Plaatstraat 27, het woonhuis Oud Adeselaan 2 (puntvormig koepeldak), het ca fé Oud Adeselaan 1 (metselver- band rode en grijze stenen), het Volgens Progressief Alkemade komt o.m. dit café aan de Veerstraat in Oude Wetering in aanmerking voor een plaats op de monumentenlijst. woonhuis Oud Adese laan 5 (dij kwoning) en tenslotte het woon huis Koppoellaan 20 (rieten dak, witgepleisterde muren). Voor Nieuwe Wetering staat op de alternatieve lijst het school gebouw met woning Sluis 1 en 2 en de woonhuizen Sluis 3 t/m 5. En dan de boerderijen Noord- veenweg 13, Achterweg 7, Voor weg 139, 115, 91, 63, 27, 26, 15, 6 en 2. Dan de boerderij Voor weg 1 <dominatie ligging aan kruispunt) en de laan Ripselaan (boombeplanting aan weerszij den). Oude Wetering is vertegenwoor dig met het woonhuis Plantage 1, de boerderij Plantage 3, het café Veerstraat 42 (houten balu strade), de woonhuizen Veer straat 5 t/m 10, de boerderij Kerkstraat 1 en 2, de pastorie Kerkstraat 10, de boerderij Kerkstraat 33 (erkeruitbouw), de kerk Kerkstraat 50, het woonhuis Kerkstraat 59 (lijstge- vel met daarachter zadel dak), het woonhuis Kerkstraat 71 (halsgevel), de boerderij Kerk straat 75 (rieten dak), het café Kerkstraat 79 (houten ballustra- de), het woonhuis Kerkstraat 91 en het woonhuis Kerkstraat 94 (koepeldak). De door progressief Alkemade opgestelde monumentenlijst ver meldt voor Roelofarendsveen de woonhuizen aan de Voorstraat (karakteristieke bebouwings- strook), het raadhuis Westeinde 1, het woonhuis Westeinde 47 (rondlopend zadeldak), het woonhuis Westeinde 81, de woonhuizen Noordeinde 164, 165, 166, de pastorie Noordeinde 185 (mozaiek in gevel), het woonhuis Noordeinde 205 (rie ten dak), het woonhuis Zuid einde 36 (halsgevel), het woon huis Zuideinde 40 (halsgevel), het woonhuis Zuideinde 97 (rie ten dak), het woonhui Zuideinde 118 (versieringsmotieven in met selwerk), de boerderij Groene- woudsekade 2 (gemetselde bal- lustrade), de boerderij Groene- woudsekade U (rieten dak), de gemetselde bruggen in het Noord- en Zuideinde en tenslot te de sluis en omgeving van de Noordkade/Witte singel (karak teristieke bebouwingsstrook). HERMAN VAN AMSTERDAM

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4