200 JAAR AMERIKA Links en rechts van Duitse Autobahn liaoen Hoewel vorig jaar vrijwel iedere Nederlander zijn vakantie in Frankrijk leek te hebben doorgebracht, nam het aantal overnachtingen van Nederlanders in de Bondsrepubliek Duitsland met 20 procent toe ten opzichte van 1974. Daarmee zijn de Nederlanders op de eerste plaats gekomen wat betreft de aantallen buitenlanders, die Duitsland bezoeken, hun aantal maakt 26 procent van het totaal uit. Het Zwartewoud, de Harz en het Eifelgebergte zijn evenals Beieren alom bekend. Maar West-Duitsland kent ook streken, die nog zeer rustig zijn. Om een paar voorbeelden te noemen: Waldeck, Hessen, Frankenland en het Rhön-gebied. Weliswaar worden deze gebieden doorsneden door autosnelwegen, maar de vakantieganger waagt er hooguit een overnachting aan, haastig als hij is in zijn pogingen, aan de andere kant van de Alpen, de zon op te zoeken. Een onzer redacteuren maakte evenwel een aantal uitgebreide stops. Hier volgen zijn ervaringen. ue langgereKte boersee in waiaecK mei een oeveriengte van t>y Kilometer is een vakantiegebiea bij uitstek. Rechts onder.het kasteel Waldeck. Nog steeds luidt in het Benedictijnse vrouwenklooster van Fulda om zes uur 's avonds een klok ten teken dat de armen van deze ruim 1200 jaar oude barokstad gratis een kom soep kunnen komen halen. Een ritueel, dat deze kloosterzusters, die de gelofte van het zwijgen hebben afge legd, in stand houden uit eerbied voor de traditie, want de hedendaagse stadsbewo ners kunnen op eigen kosten hun maag wel vullen. Het voortdurend elke dag terugkerende klokgelui tekent echter de sfeer van deze stad, waar in de dom het stoffelijk over schot van de heilige Bonifatius begraven ligt. die in 754 door heidense Friezen bij Dokkum vermoord werd. Uit deze slachtpartij werd ook een traditie geboren: om het jaar brengen delegaties van zowel Dokkum als Fulda een bezoek aan eikaars stad. Het ruim 61.000 inwoners tellende Fulda er zijn ook autobanden van deze naam in omloop, hoewel de oorspronkelijke fa briek al jaren in handen is van het Ameri kaanse Goodyear-concern ligt in de vork, die de autosnelwegen v. Frankfurt —Kassei en Frankfurt—Neurenberg in dit deel van de Bondsrepubliek vormen. De meeste mensen razen er aan voorbij, druk als ze zijn met hun tocht naar Oostenrijk of misschien verder nog, Joegoslavië. De plaatselijke VW registreert weliswaar vele duizenden overnachtingen (ook van Neder landers), maar de meeste daarvan zijn van passanten. Dat is jammer want zowel de omgeving rond Fulda (het Rhön-gebied) als de stad zelf rechtvaardigen een uitgebrei dere stop volledig. Trouwens dat is vrijwel met alle stadjes en dorpen hier het geval. Met name het Rhön-gebied is nog betrek kelijk rustig voor wat het toerisme betreft. Er zijn voldoende campings, hotels en pen sions, terwijl de mogelijkheid om vakantie te houden op een boerderij voor een dag vol pension betaalt men ongeveer 20 Dm per persoon hand over hand toeneemt. „Viele Steine Und kein Brot", is de spotten de karakteristiek, die men de bodem in de omgeving van (Fulda, waar de protestantse kerken in de schaduw van de rooms-ka- tholieke godshuizen zijn gebouwd, wel eens meegeeft. Geen wonder dat de boeren om kijken naar een andere bron van inkom sten. KUNSTSCHATTEN Het plattelandsleven in dit deel van de. Bondsrepubliek mag dan rustig zijn, het stadsleven is er bruisend. Neem Fulda zelf. In opdracht van Bonifatius stichtte in 744 de Benedictijnse monnik Sturmius deze stad, die een kleine veertig jaren later al door keizer Karei de Grote werd bezocht. Halverwege de twaalfde eeuw verkreeg het stadsrechten, architecten uit de barok stichtten er beroemde gebouwen, de han del bloeide. Al deze dingen weerspiegelden zich in de cultureel-historische erfenis die Fulda heeft meegekregen en die het heden ten dage zuinig bewaart. Niet alleen is de Dom het bezichtigen meer dan de moeite waard, hetzelfde geldt voor het stadsslot, dat in 1737 gerèed kwam. In een van de zalen treft men het Fuldase porselein aan, dat de stad ooit roem verschafte, maar ook de zogeheten spiegelzaal, een voorbeeld van barokkunst. Het is maar een kleine greep van het rijke kunsthistorische verle den van deze stad, die behalve in het directe bereik van Nederlanders-op-door reis ook een ideale pleisterplaats voor Scandinaviërs is. Trouwens, het hele Rhön- gebied en Fuldadal zijn dat, omdat men er bij voorbeeld nog kan vissen op forel, tochten met paard en wagen kan maken en wat dies meer zij. En aan de B-278 tussen Bischofsheim en Wüstensachsen treffen we bij voorbeeld het berggasthof Rhönhauschen aan, waar men per persoon tussen de 39 en 45 Dm voor een dag vol pension (twee warme maaltijden) neertelt. Het is er nog „gemütlich" in dit deel van Duitsland, waar de zonegrens met de DDR slechts een dikke 20 km uit de buurt is. FRANKENWIJN Meer zuidelijk ligt Würzburg, ook al zo'n stad waar alle Autobahnrijders voorbij razen als ze op weg zijn naar Tirol of Karinthië. Würzburg is een universiteits stad, een omstandigheid die er wellicht de oorzaak van is geweest, dat het erfgoed der vaderen hier in nog ruimere mate voorhan den is, hoewel de stad op 16 maart 1945 gedurende een 20 minuten durend bombar dement van Britse oorlogsvliegers groten deels verwoest werd. (Ruim 80 procent van alle gebouwen werd verwoest, meer dan 1300 inwoners, voor tweederde bestaande uit vrouwen en kinderen kwamen om), Het oorlogsverleden is evenwel uitgewist. In de plaatselijke Ratskeller wordt de typische Frankenwijn gedronken, waarvan gezegd wordt dat hij bij overmatig gebruik wie evenwel te veel heeft gedronken, heeft slecht gedronken geen hoofdpijn achter laat. Een witte wijn, deze Frankenwijn, al wordt er hier en daar ook Frankische Rotwein verkocht. Gebotteld in een zogehe ten Bocksbeutel, een buikige fles van 0,7 liter. Een op het eerste gezicht wat wrange wijn („Herb", zeggen de Franken zelf), maar die zich na een of'twee glazen uitste kend laat genieten. Omdat het totale areaal maar 3000 hectaren beslaat, zijn de Fran ken er zuinig mee. Terwijl elders in Duits land deze Frankenwijn maar mondjesmaat verkrijgbaar is, is er bovendien nauwelijks sprake van enige export. Goedkoop is de Frankenwijn evenmin. Voor een gemiddel de Bocksbeutel wordt al gauw 9 10 Dm betaald. 1973 was een goed jaar voor de Frankenwijn. De diyerse soorten van de Saaleckter Schlossberg laten zich uitste kend drinken, evenals de Retzstadter Lan- genberg Müller-Thurgau van 1975, waar van de Duitse keldermeesters zeggen dat hij „rassig" en „fruchtig" is. Dat Franken wijn vaak bijzonder prijzig is, leert de prijslijst van het Bürgerspital zum Heiligen Geist Weingut Würzburg. REMBRANDTS Gescliiedenis, culturele geschiedenis wel te verstaan, kan men niet ontwijken wanneer men de Autobahn links of rechts laat liggen, Achter de grauw gepleisterde mu ren van landhuizen, paleizen of kastelen gaat in de meeste gevallen een onvermoed kunsthistorisch bezit schuil. Dat is zo in Würzburg en Fulda, dat is ook zo in Kas sei. Het roodogende slot Wilhelmshöhe in deze stad van Noordhessen, dat is ingericht als museum, kan bij voorbeeld bogen op een onvoorstelbaar rijk bezit aan schilderijen. Liefst zeventien Rembrandts hangen hier, waaronder „De Zegen van Jacob" en een prachtig zelfportret van de schilder als 25-jarige jongeman. Maar ook andere ze- ventiende-eeuwse meesters uit de Lage Landen zijn hier royaal vertegenwoordigd. Een paar namen: Jan Steen, Paulus Potter, Frans Hals, Ruysdael, de beide Van der Veldë's en ga zo maar door. Ook Vlaamse meesters (o.w. Rubens) zijn hier volop te zien naast grote Spanjaarden, Italianen en Fransen als Murillo, Titiaan en Tintoretto. Zelfs Albrecht Dürer ontbreekt niet. Naast dit „schildersgeweld" is er ëen fantastische collectie antiek aardewerk te bezichtigen evenals de wereldberoemde Apollo-van- Kassel, een Romeinse marmerkopie van een verloren gegaan bronzen beeld van de Griekse beeldhpuwer Phidias. Het is van een welhaast overstelpende rijkdom en schoonheid deze collectie in het slot Wilhelmshöhe in Kassei. In vergelij king hiermee doet de internationale toeris tische trekpleister, de eigenlijke barokke Wilhelmshöhe grotesk ën monstrueus aan. Landgraaf Karl liet dit Hercules-monu ment bouwen en in 1717 kwam het gereed. Twee maal per week spuiten ontelbare fonteinen uit alle hoeken en gaten van dit uit tufsteen opgetrokken bouwwerk van de held Hercules, die neerkijkt op de over wonnen reus Encelados. Uit hetzelfde feo dale tijdperk stamt het slot Arolsen, dat in de jaren 1713-1718 door keurvorst Frie- drich Anton Ulrich von Waldeck naar ana logie van het slot van Versailles werd gebouwd. Dat hij daarvoor het complete stadje moest laten afbreken teneinde zijn barokke dadendrang te kunnen botvieren, liet hem koud. In 1720 betrok de familie het slot om van daaruit het natuurrijke ongeveer dui zend vierkante kilometer grote Waldeck (ten westen van Kassei) te regeren. Op dit moment nog is de helft van Waldeck met loofbossen bedekt. Een uitermate fraai va- kantiegebied is hier de Diemelsee met het daaraan grenzende natuurpark, een gebied voor zowel watersporters als sportvissers. Er zijn verscheidene campings. Een verge lijkbaar gebied is de Ebersee ten zuidoos ten van Korbach, die een oeverlengte van 69 km telt, waaraan tien kampeerplaatsen liggen. BAROKKUNST Nog even terug naar Arolsen waar de zetel van de vroegere vorsten van Waldeck, in verhouding met het stadje zelf pompeus en onevenwichtig aandoet. Het interieur even wel is bewonderenswaardig. Prachtige wand- en plafondschilderingen, schitteren de stijlmeubelen en enkele zeer fraaie stuk ken porselein (een paar klokken) en weer galoos ingelegde parketvloeren met overal de achtkantige ster van Waldeck. De huidi ge nazaat van de vorst, Wittekind Fürst zu Waldeck und Pyrmont, bewoont nog een vleugel van het slot. Maar voor de rest is hij een gewone leraar, al mengt hij zich weinig onder de bewoners van Arolsen. Dit alles is slechts een greep uit het rijke kunst-historische verleden van deze steden, die links en rechts van de Duitse Autobah nen liggen en waar we op weg naar de zon langs heen razen. Het rijke cultuurbe zit had echter nog rijker kunnen zijn, wanneer de bezoekers hun handen hadden thuis gehouden. Telkens opnieuw en overal klagen suppoosten steen en been over de diefachtige neigingen van de bezoekers. Daarom zijn alle kleine stukken ook aan een alarminstallatie geschakeld, zoals het geval is bijvoorbeeld met de prachtige Chinese en Nederlandse porseleincollectie in slot Mespelbrunn, een dorpje ten zuid oosten van Aschaffenburg in de buurt van Frankfurt. Bijkans ontelbare kostbaarhe den liggen hier achter de kasteelmuren uitgestald. Een verleiding die niet iedereen kon weerstaan. Toerisme loont niet altijd. KLAAS GOINGA Duizenden en nog eens duizenden landver huizers, aan boord van de stoomschepen, die hen naar Amerika brachten, hebben het beeld zien oprijzen als een teken, dat ze New York naderden. The Statue of Liberty, het „Vrijheidsbeeld", op een ei landje dat Vrijheidseiland heet, een beeld met een hoogte van 46 meter op een voetstuk, dat eveneens 46 meter hoog is. Het beeld stelt een vrouw voor met een hooggeheven toorts in haar rechterhand en met haar linkerhand houdt zij tegen de borst gedrukt een bronzen plaat, die de datum 4 juli 1776 draagt, de datum, waar op dertien Britse koloniën aan.de Oostkust van Amerika zich onafhankelijk verklaar den van Engeland. Maar als iemand mocht denken, dat de Amerikanen het zelf hebben bedacht, op deze wijze de mensen van overzee te ver welkomen, dan vergist hij zich. Het is een geschenk van de Fransen, van de Franse republikeinen. In 1871 was Frankrijk voor de derde keer een republiek geworden, na de val van Keizer Napoleon III, die bij Sédan door de Pruisen was gevangen genomen. Maar die republiek stond de eerste jaren nog erg wankel. Toen hebben een Franse historicus, Laboulaye en zijn landgenoot, de beeldhouwer Bartholdi, samen het plan opgevat, dit beeld van de vrijheid als een geschenk van het Franse volk aan het Amerikaanse volk aan te bieden. Zij bei den gematigde republiekeinen dachten, dat de republikeinse vrijheid zo sprekend, zo duidelijk en overtuigend aanwezig was in de Verenigde Staten dat het Franse ge schenk bij het eigen volk dë kracht van de republikeinse vrijheid zou kunnen ver sterken, door het verstevigen van de band met het republikeinse Amerika. In Ameri ka immers was het nooit een vraag ge weest of de staatsvorm republikeins of monarchaal zou zijn. De Amerikanen wa ren de republikeinen van het zuiverste ras. De Fransen moesten leren naar Amerika te kijken en dit beeld zou daarvan het symbool zijn. Het geld is inderdaad door de Fransen bijeengebracht en Bartholdi heeft het beeld gemaakt. Waarschijnlijk heeft zijn moeder er voor model gestaan. En het staat er nu sedert 1886 en het heeft alle stormen doorstaan. Dank zij vooral Gusta- ve Eiffel, de ingenieur, die ook de Eiffelto- ren in Parijs heeft gebouwd. De sterke constructie, het stalen geraamte van het vrijheidsbeeld is het werk van Eiffel. Het Amerikaanse congres stemde er in toe, het voetstuk op Amerika's kosten te bou wen, maar er was in de pers veel kritiek. Sommigen verklaarden ronduit, dat zij van zulke geschenken uit de oude wereld niet waren gediend, en als het beeld in Ameri ka zou arriveren, dan kon men het maar het best wegstoppen in een afgelegen ge deelte van het Central Park in New York. Gelukkig voor de Fransen is dat niet ge beurd. Het kolossale beeld kreeg de plaats., waar het voluit tot zijn recht kon komen. En nog altijd staat het daar als een opge richt teken. En het is meteen een attractie voor toeristen. Er vaart een pont naar het eiland. Met een lift kan men komen tot de voet van het eigenlijke beeld, en dan voe ren trappen in het inwendige verder tot aan de kroon met haar stalenkrans, en daar is binnen de kroon een platform met een schitterend uitricht. Bartholdi heeft zijn beeld ontworpen aan de hand van de klassiake kunst, die van de Grieken vooral. Bij de Grieken en de Romeinen leefde sterk de gedachte, dat alleen de republiek de ware vrijheid kan betekenen. De Romeinen noemden het jaar, waarin volgens de overlevering de laatste koning werd verdreven, het „jaar der vrijheid". Ook in Nederland heeft die gedachte lange tijd geleefd, eveneens met een herinnering aan de klassieken. Hugo de Groot schreef een boek over het parallelisme tussen de Romeinse en de Nederlandse republiek, de Republiek van de Zeven Provinciën. En had ook Calvijn niet zijn voorkeur uitge sproken over de republikeinse regerings vorm, omdat die niet zo licht zou ontaar den in tirannie? In de achttiende eeuw hebben de Engelse koloniën zich losgemaakt van Engeland. Het ging langs de weg van een harde, jarenlange oorlog. Het midden en zuiden van Amerika was Spaans of Portugees gebied. Maar al deze koloniën hebben zich in de negentiende eeuw van Spanje en Portugal losgemaakt. Het oorspronkelijk Portugese gebied werd één grote staat, naar het voorbeeld van de Verenigde Sta ten, de Verenigde Staten van Brazilië. Wat eenmaal Spaans gebied is geweest, is opge lost in een groot aantal republieken met nog altijd een sterk wisselend en meestal dictatoriaal bewind. Elk van deze staten is het voortdurend bewijs, dat republiek en vrijheid niet altijd samengaan. Het Vrijheidsbeeld vanuit de lucht Op 4 juli viert de Verenigde Staten het tweede eeuwfeest van de onafhankelijkheid. Achter gronden bij die gebeurtenis willen wij in een serie korte artikelen aan de orde stellen. Vandaag de eerste aflevering, gewijd aan het Vrijheidsbeeld.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 16