Vijftig schepen op weg naar feestend Amerika Nederlandse kunstmaan ANS rust op veel lauweren het meest om haar kookkunst gewaar deerd worden. Haar achttienjarige zus Rosemary was evenals Caroline gast vrouw op passagiersschepen Roger Bonnett (32) maakt nautische boeken en kaarten. Hij vaart alleen het stuk Bermuda-Boston mee. David Mills, de vriend van Minke, bezocht evenals Roger Delves de Swansean universi teit en werkte tot voor kort in Schot land bij een werf die olie-platforms bouwt. indruk dat Amerika ons best zo'n eigen toestelletje in de ruimte gunde, maar dat men er verder toch maar weinig fiducie in had. Pas later veranderde die houding en tenslotte kwam het zelfs zover dat men open en eerlijk van zijn bewondering blijk gaf. "Kijk", zegt prof. Borgman, "Als ik in Amerika was om in het hol van de leeuw - Goddard Space Flight Center - bepaalde belangen voor ANS te bepleiten, dan hoor de ik nooit iets anders dan de hoogste lof 4 (Van een onzer verslaggevers) i dikke vijftig grote en zeer grote Ischepen beginnen morgen bij het felse Plymouth aan de Tall Ships ;e, een ruim 12.000 kilometer lange tocht over de Atlantische Oceaan, ierweg worden de Canarische ei- den, de Bermuda's, New York, yport en Boston op Amerika's tkust aangedaan. De schepen ko- q ook dicht in de buurt van de uchte Bermuda-driehoek, een on- zeevaarders gevreesd zeegebied, it regelmatig op raadselachtige ze schepen spoorloos verdwijnen. ike Beetsma maakt als enige Ne- landse de tocht mee op een van Engelse deelnemende schepen. Sa ri met haar Engelse vriend David Is en nog zes anderen bemant zij beroemde schip Gispy Moth van len Sir Francis Chichester. Een gelse theefirma, Lipton Tea, met al uit de vorige eeuw daterende traditie, neemt de financiële conse- •nties van de vier maanden duren- monstertocht voor een belangrijk '1 voor zijn rekening. Gipsy Moth V heeft een flink ital veranderingen ondergaan. On- meer zijn slaapplaatsen bijge- ïwd, om ieder van de acht beman- gsleden een eigen slaapplaats te den. Het in 1969-1970 van een soort ihthout gebouwde schip was hele- ,al ontworpen voor alleenzeilen en i slechts drie slaapplaatsen. Vol- ïs Sir Francis Chichester moest het .gelijk zijn met GM-V 200 zeemijlen dag te maken, maar zelf heeft hij tot zijn spijt nooit uit het schip rinen halen. totaal doen ruim vijftig schepen ■e, waaronder een stuk of vijf Ne- rlandse. Ondermeer vaart ook het irineschip Urania (24 meter lang) Ie, het nationaal zeilend zeeschip ndracht en de Norseman van het iese watersportbedrijf Twellegea, larvan een ander schip, The Great cape, onlangs terugkeerde van de ipperrace naar Australië, roemde schepen varen mee in deze :h wel zeer bijzondere oceaan-race, tegen de achtergrond van de her- nking van de 200-jarige onafhanke- kheid van Amerika gehouden >rdt. Grote drie- en meermast ge- igde schepen, die ook regelmatig in Nederlandse havens te zien zijn. jvoorbeeld de Argentijnse Libertad riemast fregat), de Amerikaanse igle, de Westduitse Gorch Fock, en Japanse Nippon Maru, die allemaal eens in Amsterdam, Rotterdam of 6n Helder zijn geweest. lenals vorig jaar in'Amsterdam, zal New York een zeilmanifestatie ge- mden worden onder de naam „Ope- tion Sail 76". Op 4 juli zal er in de »w Yorkse-haven een parade zijn. e bemanning van Gipsy Moth V zal inder opvallend gekleed zijn dan die in het schip Eendracht. De Een- acht heeft zich voor deze reis in euwe tuigage gestoken. De oor- ironkelijke witte zeilen (500 vierkan- meter) zijn vervangen door „spij- (rbroek"-zeilen, kompleet met ach terzakken op de breefstok en het schoenerzeil. Het is een opvallende poging van de Stichting Zeilend Zee schip het zeezeilen onder de jeugd te bevorderen. De bemanning van de Gipsy Moth V zal gekleed zijn in witte broeken en oranje T-shirts. Op de shirts emble men met de vermelding Tall Ships, Race 1976. Op de meeste schepen vaart een kok mee, echter niet op de Gipsy Moth V. Minke Beetsma: „We koken om de beurt, ieder één dag per week. Er zijn er een paar bij die erg goed kunnen koken, dus eten we in elk geval een paar keer per week erg lekker". Een dokter is er ook niet aan boord van de GM-V. Op de meeste andere grote schepen en ondermeer ook op de Ne derlandse schepen Urania en Een dracht varen wel artsen mee. Wat dat betreft zullen de schepen dus onder ling, ondanks de wedstrijd, een goed contact met elkaar moeten onderhou den. Minke Beetsma komt uit een zeilende familie. Door haar broers is zij ent housiast voor het zeilen gemaakt, en haar vriend David zal haar enthou siasme zeker niet temperen. Integen deel. De schipper van de GM-V is Peter Hambly. Hij is 32 jaar, ge trouwd en heeft 2 dochters. Hij mag zich op een zeilervaring van rond de 85.000 zeemijlen beroemen. Clive Bird komt uit Londen, is ruim 25 en een eersteklas rugby-speler, Roger Delves- Broughton (24) is acteur in een kleine rondtrekkende groep die Wales als werkterrein heeft. Hij is afgestudeerd in de Engelse taal- en letterkunde aan de Swansean universiteit. Men noemt hem Garfunkel omdat hij op die zan ger lijkt en een voorliefde heeft voor gecompliceerde gitaarmuziek. Caroli ne Ferguson (20) zal waarschijnlijk Van onze redacteur ruimtevaart) iTRECHT Nederlands eerste pstmaantje, de op 30 augustus ^74 voor astronomische verken- fngen gelanceerde ANS, rust inds 26 april jl. op zijn welver- lende, internationale lauweren, irwijl de bij dit project betrok- ïn sterrekundigen -zowel in merika als in Nederland (Ut- icht en Groningen) - no£ altijd fezig zijn met de uitwerking van fe laatste meetgegevens, die de ttelliet in de periode van 1 laart tot 26 april naar de aarde eeft overgeseind. ie uitwerking en rangschikking van de eetresultaten zal nog wel geruime tijd in slag nemen maar nu al staat als een lal bven water dat ANS zowel in liver-wetenschappelijk als in technisch izicht zijn gewicht in goud waard is (weest en dat de ongeveer 100 miljoen. Eden die rijk en bedrijfsleven (resp. voor en 28 procent) aan het project hebben :teed, bepaald niet weggegooid zijn ge- best. - Dch zat het ANS aanvankelijk echt niet lee. Bij de lancering vanaf de Amerikaan-, basis Vandenberg in Californië - ging FgT iets lichtelijk mis in de automatische rsV esturing van de (Amerikaanse) scout-ra- A - et die het karweitje zou opknappen. Als inz. ïvolg daarvan kwam de satelliet in een van nggerekte ellipsbaan in plaats van in een igei rijwel cirkelvormige baan op ruim vijf je. Dnderd kilometer hoogte, jsje - laar alle baanafwijkingen ten spijt, lever- an- e diezelfde ANS prestaties, die niet alleen vus i Nederland maar over de hele wereld eot idruk maakten. Po* Wetenschappelijk projectleider prof. dr. J. 5 orgman (Groningen): "Je zou natuurlijk unnen denken dat de Amerikanen ons bij e ANS-operaties een zekere voorrang 'n ebben verleend omdat het per slot van ïkening hun raket was die de satelliet in en verkeerde omloopbaan bracht, maar an- aar heb ik persoonlijk nooit in gegloofd. en loed, in zo'n eerste periode na de lance- aric ing krijg je wel allerlei extra faciliteiten ''!k an NASA (het Amerikaanse bureau voor licht- en ruimtevaart), maar daar wordt (ver het algemeen toch al betrekkelijk 'e®j jauw een punt achter gezet. Nee, dat ANS ie(_ p'n opmerkelijke plaats innam in het prio- 3Q. Iteitenschema van de Amerikanen was 50_ yel degelijk aan de capaciteiten van de lunstmaan zelf te danken." Set is helemaal niet onmogelijk dat er in B7' |e Verenigde Staten geleerden en technici is.' Jjn geweest die het niet eens zo leuk m. 'onden dat staatssecretaris dr. G. Klein m. 'an onderwijs en wetenschappen eind fe- iruari jl besloot ANS toch maar weer roor een periode van ruim anderhalve haand in ere te herstellen. Voor het 'dum- jien' van meetgegevens werd - naast het U- frondstation bij het Belgische Redu - ook an jebruik gemaakt van enkele NASA-volg- nations en het gebeurde meer dan eens Bat er enkele satellieten gelijktijdig binnen (iet bereik van zo'n station arriveerden. In - to'n geval moest er gewoon een keus wor- =- pen gemaakt en tot verdriet van geleerden in Hie via andere ruimtevoertuigen onderzoe- pingen deden, kreeg ANS meestal voor- 5- rang. Gewoon omdat men het ook bij de v eiding van NASA een erg belangrijke - satelliet vond. E. ''Toen wij in de zestiger jaren met de *9 perste plannen voor een eigen astronomi- Sehe satelliet bij NASA kwamen er ,n moest per slot van rekening een draagra- ket worden losgepeuterd die het ding in pe ruimte zou brengen - kregen we de perts waren van oordeel dat de ontwerpers er niet in zouden slagen het gewicht van die computer beneden de twintig kilogram te houden, maar bij Philips slaagde men er in een computer te ontwikkelen (afme tingen 40 x 20 x 13 cm.) die nauwelijks acht kg. woog. "Een aanzienlijke verbetering van de bestaande mogelijkheden," vond ICANS, het door Fokker en Philips ge vormde ANS-consortium. En daarmee komt men dan meteen terecht bij een van de grondmotieven achter het hele ANS-project. Immers, al in de jaren 1965/'66 - toen er voor het eerst over mogelijkheden voor een Nederlandse kunstmaan werd gesproken - was het dui delijk geworden dat de industrie, zowel de Amerikaanse als (zij het nog in iets minde re mate) de Westeuropese - nieuwe stimu lansen kreeg door aktiviteiten op het ge bied van ruimtevaart en ruimte-onderzoek. In Europa werd, zij het lang niet altijd met volledig succes, een aanzienlijk deel van deze aktiviteiten uitgevoerd onder auspi ciën van twee organisaties, ESRO (ruimte onderzoek met satellieten en sonderingsra ketten) en ELDO (raketontwikkeling). Daarnaast echter zetten tal van Europese landen eigen, nationale ruimtevaartpro gramma's op touw, met name Frankrijk, West-Duitsland, Engeland en Italië. Die laatste ontwikkeling leidde ertoe en in feite is dat nog steeds het geval dat de industriële bedrijven in die landen, juist door hun geleidelijk groeiende ervaring, speciaal voor de ESRO aantrekkelijke kan didaten waren voor de realisering van projecten in gezamenlijk Westeuropees verband. Ook Nederlandse bedrijven, met op de eerste plaats uiteraard Fokker en Philips, dienden van tijd tot tijd wel plan nen in bij de ESRO (nu samengesmolten met ELDO en werkend onder de aandui ding ESA is European Space Agency), maar in veel gevallen bleek het surplus aan ervaring bij de industrie in andere landen de doorslag te geven, zodra het ging om het in de wacht slepen van een belang rijke opdracht. Vandaar ook dat ANS niet alleen een uiterst belangwekkend wetenschappelijk project was, maar vooral ook mocht wor den beschouwd als een tastbaar bewijs van het technologisch kunnen van de Neder landse industrie. Tenslotte luitenant-generaal bd A. B. Wolf. voorzitter van het NIVR (Nederlands Insti tuut voor Vliegtuigontwikkeling en Ruim tevaart): „Onze mensen hebben met ANS bewezen dat we in Nederland, mits we de kansen krijgen, op het gebied van de ruim tetechnologie en het ruimte-onderzoek niet behoeven onder te doen voor wat men in Amerika en elders in Europa presteert. Nu is het echter zaak ervoor te zorgen dat het bereikte potentieel niet meer verloren gaat door zelfgenoegzaamheid en -erger nog - door gebrek aan motivatie, zowel van de kant van de overheid als van het bedrijf sleven. Beide partijen zullen zich verdere offers moeten getroosten, die nodig zijn om de kennis en de vaardigheid te vernieu wen." En ook daar is geen woord Frans bij. ANS -die in de astronomische wereld over de gehele wereld een begrip werd door metin gen te verrichten, waartoe geen enkele andere satelliet in staat was (men denke slechts aan het lokaliseren van de onvoor stelbare röntgenstralingsexplosies in bol vormige sterrenhopen) mocht inderdaad op zijn lauweren gaan rusten. Hij kwam cum laude door zijn ruimtelijk examen. Maar voor wetenschap en bedrijfsleven in Nederland was ANS toch nog maar een eerste stap. Er zal op korte termijn meer moeten gebeuren. Wellicht zal Nederland met IRAS in 1981 zijn tweede grote sprong in de ruimte doen. Binnen enkele weken beslist het kabinet hierover. in het IRAS-programma voor astronomi sche verkenningen in de infrarood-regio- nen. Voor Amerika staat het vast - en dat is de grote verdienste van ANS geweest - dat een dergelijk gecompliceerd project voor Nederland echt geen 'sprong in het duister' meer is. ANS heeft tussen de vele honderden satel lieten en ruimtesondes die sinds oktober 1957 (Spoetnik-1) door tal van landen zijn gelanceerd, steeds een heel bijzondere plaats ingenomen, al zou het alleen maar zijn omdat het toestel een van de zeer weinige kunstmanen was, waarvan de ont- wikkelings- en bouwperiode binnen de oor spronkelijke termijnplanning bleef. Een zeer opmerkelijke prestatie leverde Philips in het kader van het ANS-program- ma. Men deed dat met de boordcomputer, die moest worden ingebouwd voor het richten van de satelliet, het uitvoeren van de meetprogramma's en de onmiddellijke verwerking van de gegevens. NASA-ex- voor onze satelliet. En dat betekent wel degelijk wat. Ik heb er ook wel eens besprekingen meegemaakt, waar over an dere projecten (en daar waren de bij zo'n programma betrokken mensen dan ook bij aanwezig) uiterst kritische opmerkingen werden gemaakt.... Nee, je k,unt echt wel zeggen dat er sprake is geweest van een volledige wetenschappelijke erkenning." Vandaar ook dat men bij NASA bijzonder veel voelt voor een tweede gezamenlijk project met de Nederlanders, bij voorkeur

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11