TIP VAN VAKBROEDER RACHT FRANS H. OP IDEE TE GAAN SPUITEN BISSCHOPPENSYNODE GEWUD AAN KATECHESE Burger Russisch defensieminister SOBER VERKIEZINGSPROGRAM PVDA KAN WORDEN BIJGESTELD Macaber locument ir hristendemocraten q een EEG-partij ScidóeSowumt oldoening bij *ax Christi over gesprek Rusland JJDAG 30 april 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 1 Van een onzer verslagge vers) 5 IAASTRICHT In zijn 5 odenschrift hield Frans irecies de stand bij: me- Braam was vorig l5<1 jaar nr. 59. „Nog voor de arrestatie zei ik tegen ommissaris Van Verk- ioff: vrijwel zeker dat we straks een soort boekhou- ding zullen aantreffen. Want dat komt bij deze gevallen veel voor in de Icriminologie", zei gisteren inspecteur J. Grachten van de Rijksrecherche, die het onderzoek in de zaak Frans H. deed. 'v Zo'n dodenschrift komt nergens anders voor, P maar Frans beweerde dat H hij dit in het ziekenhuis had geleerd. Daar wordt echter boekgehouden van opnames en ontslagen. Frans H.: „Bij ons werd nooit een patiënt ontsla gen. De mensen gingen allemaal dood". Frans was erg precies met zijn schrift. Toen het gele exemplaar wat beduimeld Ï5lwas, schreef hij het hele- )5J maail over in het nieuwe, r document. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT In de vroege zomer van 1971, het moet na 1 mei geweest zijn, heeft ten huize van Frans H. een gruwelijk gesprek plaats gehad onder „vakbroeders" over het doden van mensen, zonder dat dit na sectie kan worden aangetoond Inspuiten met lucht is ondeugdelijk, omdat dan luchtembolie optreedt, die na de dood aantoon baar is, zou die collega van Frans H. hem hebben gezegd. Bloed kan later onderzocht worden en een prik vind je ook terug. Het enige afdoende mid del, zou die collega Frans toen geleerd hebben, is inspuiten met insuline, omdat daarvan geen enkel spoor bij sectie is terug te vinden. „Na die tijd", heeft Frans H. in een der eerste verhoren tegenover de politie verklaard, „ben ik begonnen met spuiten. Voor die tijd wist ik het niet". Die collega van Frans heeft later een heel andere verklaring tegenover de politie afgelegd. „Het is mogelijk dat ze daar als verpleegkundigen onder elkaar over gepraat hebben. Misschien heb ik hem ook wel het verhaal verteld, dat ik gehoord had van een broer, die in Venray werkt, dat daar een patiënt was overleden, die met insuline was inge spoten". Dit was een der hoogtepunten uit het verhoor van Frans H., dat tijdens de morgenzitting van donder dag werd voortgezet. Het was vooral mr. Booster, die de verdachte aan een scherp verhoor onderwierp over eerder afge legde verklaringen. „U spoot niet alleen bij ster vende patiënten, maar ook wanneer zij pijn had den, onrustig waren, in een slechte konditie ver keerden, en de arts niet kwam". „Ik zag, dat de arts, niets deed en hen liet uitdrogen", verdedigde de verdachte zich. „Door de opmerkingen en de verwondering van de arts mevrouw Yvonne Vijgen-Duis is de zaak Frans H. aan het rollen gebracht". Dat compliment maakte mr, J. Booster aan de vrouw, die nu als belangrijkste getuige-deskundige optreedt. Me vrouw Vijgen (46)'zou per 11 augustus vorig jaar in dienst treden. Vanaf 16 juni was dr. Vijgen al part-time aan de Lückerheidekliniek kliniek in Kerkrade werkzaam. Op de tweede dag dat ze er was, stond ze op de afdeling Nachtegaal te praten met Frans H. en met het hoofd van de verpleeg kundige dienst A. Jansen, toen er van een andere afdeling iemand kwam zeggen: „We hebben een patiënt met een hypoglycaemie" (te laag bloedsui kergehalte door een teveel aan insuline). De heer Jansen zei toen: „Dokter, dan hoeft u niet hard te lopen, want die gaat toch gauw dood". Mevrouw Vijgen: „Hoe komt u daar nou bij. Daar heb ik nog nooit van gehoord dat iemand daar van doodgaat". Het komt namelijk slechts zeer zelden voor dat deze storingen optreden, maar daar hadden ze het karakter van een epidemie. In een vergadering met de verpleeghoofden heeft mevrouw Vijgen toen gesproken over al die hypog- lycaemieën, waar de patiënten in dé Lückerheide kliniek aan stierven, en ze kondigde een grondig onderzoek aan. Ze zei er ook bij dat zo'n „hypo" alleen mogelijk is door het toedienen van insuline. Vanaf 18 juni tot 28 juli ging er daarna niemand meer dood aan een hypoglycaemie. Maar op 28 juli ging mevrouw Vijgen op vakantie, naar Lour- des. Frans H. kwam terug van twee weken verlof. En toen stierven de patiënten weer in recordtem po: zeven in vier dagen. En bij vijf was een hupoglycaemisch coma de oorzaak. Intussen gons de het in de Lückerheide kliniek van geruchten. De verpleegsters en ziekenverzorgsters hadden een verband gelegd tussen de opmerking van mevrouw Vijgen over het ontstaan van een „hypo" en over de grote hoeveelheden insuline, die Frans overal leende en pakte. Die geruchten werden gehoord door bestuurslid internist dr. Snoek, die op 4 augustus de plotselin ge dood moest constateren van mejuffrouw Johan na Braam. Hij vertrouwde de zaak niet en de justitie werd ingeschakeld. Dr. Jan Zeldenrust, patholoog-anatoom deed sectie en ontdekte een prikplekje. Een stukje huidweefsel werd onder zocht en bleek insuline te bevatten. Intussen werd Frans H. scherp in de gaten gehouden. Op 14 augustus, drie dagen nadat mevrouw Vijgen van vakantie was teruggekomen en had meegewerkt aan het eerste politieonderzoek, werd H., op weg van woning naar werk gearresteerd. En de man, die nu zo vaak zegt: „Dat weet ik niet meer, dat zal dan wel zo geweest zijn, ik herinner het me niet", bleek toen over een fabuleus geheugen te beschikken. „Ik ken u", zei hij tegen inspecteur Grachten. „Ik heb u 15 jaar geleden in Sittard verpleegd, in het ziekenhuis". En dat klopte. (De zitting wordt maandag voortgezet). Dmitri Oestinov MOSKOU (Rtr) Dimitri Oestinov, secretaris van het centrale comité van de Sowjetrussische communistische partij, speciaal belast met defensie, is benoemd tot minister van defensie van de Sowjet-Unie. Hij volgt maarschalk André Grestsjko op die pas is overleden. Tass tekent hierbij aan dat Oestinov bevorderd is tot generaal. De 67-jarige Oestinov is de eerste burger die deze hoge funktie krijgt sinds Leo Trotski in 1918. De benoeming van Oestinov is een grote verrassing voor vele waarnemers in Moskou die voorspeld hadden dat maar schalk Ivan Jakoebovski, de op perbevelhebber van de strijd krachten van het Warschaupakt, of Viktor Koelikov, de chef van de Sowjetrussische generale staf, tot opvolger van Grestsjko zou worden benoemd. Op het congres vart de Sovje- ■trussische communistische par tij, dat de vórige maand is ge houden, werd Oestinov gekozn tot lid van het politbureau. Di plomaten van westerse landen noemden hem toen een man die vierkant achter partijleider Brezjnjev staat. Niettemin zou Oostinov nu niet sympathiek staan tegenover de politiek van ontspanning tussen oost en west waarvan Brezjnjev een vurig voorstander is en die beslissend kan zijn voor diens verdere loopbaan. Oestinov is een des kundige op bewapeningsgebied, speciaal op het terrein van de raketten. In de tweede werel doorlog heeft hij een belangrij ke rol gespeeld als volkscom missaris (minister) voor bewape ning. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltl 'Mr '5HJRUSSEL In Brussel is gisteren de oprichting gemaakt van een Europese christendemocrati- i5(phe volkspartij, die alle christelijke partijen en nog 50en paar konservatieve groeperingenomvat uit de _jgen EEG-landen. Zoals bekend hadden de Europese 7" eralen onlangs in Stuttgart reeds een Europese erale partij opgericht. Dat alles dient om mee te en aan de Europese verkiezingen, die in 1978 >eten worden gehouden. nieuwe Europese volkspartij heeft nog wel geen programma itippeld, maar de overeenstemming over hetgeen in dat pro- na moet staan, is vrij groot. De Belgische premier Leó idemans wordt de eerste partijvoorzitter van de Europese chris- ■democraten. nilllllllllllllllllllllllllllllllllll [omplot in Panama jpgerold ANAMA-Stad De Panamese Ztionale garde heeft een kom- ot ontdekt om de ambassades in Cuba en Spanje in Panama bezetten, hoge diplomaten te jzelen, voor wier wier vrijla- ig een lossom van twaalf mil- '6»en gulden zou worden ge raagd. ST et hoofd van de Panamese vei- [heidsdienst deelde mee dat de OPaak was opgezet door een Pa- |3 imese balling, een Braziliaan vrouw, twee Cubaanse ballin gen en een Amerikaan. Vier van in zijn aangehouden. Illllllllllllllllllllllllllllllllll Met een vloot- schouw is in Vlis- singen gisteren de 300ste sterfdag van Michiel de Ruyter herdacht. Terwijl duizenden toekeken werden ook kran sen gelegd bij het monument van de zeeheld op de bou levard van De Ruy- ters geboortestad, een plechtigheid die bijna in het wa ter was gevallen omdat onbekenden het beeld met gele menie hadden over goten. Nadat ver geefs geprobeerd was het beeld schoon te maken, is het gisteren nog in allerhaast in de ei gen kleur overge schilderd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiimim VATIKAANSTAD (CIC) De bis schoppensynode 1977 in Rome zal gewijd zijn aan het godsdienston derricht in deze tijd, in het bijzon der aan de katechese onder de jeugd en de jongeren. Het secreta riaat-generaal van de synode heeft ter voorbereiding daarop aan alle bisschoppenconferenties een voor bereidend werkstuk toegezonden, waarop de bisschoppen tot 1 no vember a.s. hun op- en aanmerkin gen kunnen maken. Hiermee kan het secretariaat-generaal dan reke ning houden met de samenstelling van het definitieve werkprogram voor de bisschoppensynode. Daarnaast vraagt het secretariaat-generaal uitvoerige informatie van de bisschoppen over de wijze, waarop in eigen land het godsdienstig onderricht is georganiseerd, hoe en wat wordt onderwezen en wat het prakistische effekt ervan is. Ook worden zij ondervraagd over de problemen, die de ka techese in deze tijd oplevert. Een der vragen is hoe de hele christelijke gemeenschap bij de katechese is betrokken, met name via de liturgische vieringen. Het werkstuk beklemtoont, dat katechese een 'education permanente' moet zijn, die de christen geheel zijn leven begeleidt en reke ning houdt met de concrete situatie waarin hij leeft. Bijzondere aandacht besteed het document vooral aan het godsdienstonder richt aan de kinderen en de jongeren. Een van de opmerkingen, die het secretariaat-ge neraal hier maakt, zegt, dat de katechese aan de jongeren een werkelijke vrijheid en een echte christelijke creativiteit moet aan bieden. De kerk richt zich uit naam van het evangelie uitdrukkelijk tot de jongern. Daar om dient de kerk zich van de andere kant ook grondig te informeren over hun manier van leven en hun taal. De jongeren zullen in de toekomst de getui gen moeten zijn van het christelijke geloof. Vandaar - zo zegt het document - is de kerk bezorgd ervoor, dat het godsdienstonder richt antwoord geeft aan hun verwachtin gen. Daarom vraagt het secretariaat-gene raal aan de bisschoppen bijzonder oog te hebben voor de situatie - hetzij marxistisch, hetzij liberaal -, waarin de christenen hun geloof moeten beleven met al haar gevaren, onzekerheden, angsten, verwachtingen en mogelijkheden. Burgemeester Nols moet Vlamingen gelijke kans geven BRUSSEL - Het Belgisch parlement heeft gisteren een geslaagde poging on dernomen om er voor te zorgen, dat de regering van premier Tindemans niet struikelt over de koppige burgemeester Rogier Nols van Schaar beek, die kost wat kost zijn aparte loketten voor Nederlands- en fransta lingen in zijn gemeenten wil handhaven Met 102 stemmen voor en 31 tegen bij 15 onthoudingen na een uiterst woelig debat met scheldpartijen tussen Walen en Vlamingen, besloot het parle ment tot de aanvaarding van een motie, waarin staat, dat de arresten van de raad van state in verband met toepassing van de taalwetgeving op een over eenstemmende wijze moeten worden uitgevoerd, binnen de kortst mogelijke tijdspanne." Weliswaar betekent deze motie dat de burgemeester van Schaarsbeek bakzeil haalt en dat hij gedwongen zal worden de Vlamingen in zijn. gemeente huis op dezelfde manier te be handelen als de Franstaligen. Maar de aanvaarding van deze motie betekent ook een toege ving aan de Franstalige eis, om de taalverhoudingen bij de alge mene spaar- en lijfrentekas en bij de dienst voor ontwikke lingssamenwerking in Brussel ten gunste van de Franstaligen te wijzigen, hetgeen eveneens door de raad van state wense lijk werd geacht Een zwaarwegende persoonlijke overtuiging MINISTER DE GAAY FORTMAN is niet een man, die veel politiek rumoer maakt. Men heeft in den lande wel eens gezegd, dat hij als minister te rustig is, vergeleken met verschillenden van zijn collega's. Hij is blijkbaar te lang hoogleraar geweest om niet te weten, dat veel politieke onrust veroorzaken soms gebrek aan werkelijke inspiratie kan betekenen. Maar dr. De Gaay Fortman heeft thans gemeend niet langer te kunnen zwijgen. Dezer dagen heeft hij namelijk stelling genomen tegen allen, die in het netelige abortusvraagstuk alleen maar een politieke zaak, zien. POLITIEKE DWANG in deze dèlikate kwestie vindt hij nauwelijks toelaatbaar, getuige zijn uitspraak ergens op een bijeenkomst van zijn partij, de AR: „Ieder had op grond van zijn persoonlijke overtuiging moeten beslissen en niet onder politieke dwang", aldus zijn letterlijke uitspraak. Sinds het abortusvraagstuk in de politieke sfeer getrokken is, hebben wij nog niet zo'n duidelijke uitspraak gehoord als deze. Een uitspraak bovendien, die naar onze mening precies aangeeft, waarom de kwestie zoveel gemoederen heeft losgemaakt. DE POLITIEKE DWANG is er alleen maar erger op geworden, nadat de PvdA met de WD een monsterverbond had gesloten, waarna beide partijen gezamenlijk met een nieuw initiatief-ontwerp over de legalisering van de abortus gekomen zijn. Socialisten en liberalen hand in hand om een ontwerp erdoor te krijgen, dat door op zijn minst 600.000 niet politieke Nederlanders met hun handtekening op een petitie wordt veroordeeld op grond van „een per soonlijke overtuiging". KVP-FRACTIE-VOORZITTER ANDRIESSEN heeft het verbond PvdA-WD een soort overval genoemd. Het komt feitelijk neer op hetzelfde als wat minister de Gaay Fortman bedoelt. De politieke scheidslijn schijnt nu door verschillen de partijen heen te lopen, ook binnen de PvdA en de WD. En dat zal duidelijk maken, dat een zeer groot deel van Nederland het oneens zal blijven met te ver-gaande verpoli tisering van een religieus, medisch-ethisch en sociaal-maat schappelijk zeer kwetsbaar probleem. Laat men van bepaalde zijde dan niet aankomen met de gehate scheidslijn progressief-conservatief. Want dat slaat dan namelijk nergens meer op. Voor de komende dagen wordt een geleidelijke stijging van de temperatuur verwacht. Het ziet er naar uit dat met westelijke winden minder koude Oceani sche lucht zal worden aange voerd. waarbij de kans op regen toeneemt Een krachtig hoge- drukgebied dat zich uitstrekt van Groenland tot over de Brit se eilanden en de Noordzee be paalde de afgelopen week het weer boven West-Europa. Bij ons werd door overwegend noordoostelijke winden vrij koude en droge lucht uit Scan dinavië aangevoerd. In de arcti sche lucht werden voor de tijd van het jaar bijzonder lage mi nima gemeten en in de nacht van woensdag op donderdag daalde de thermometer in De Bilt tot -4,8 graden, op het vlieg veld Deelen werd het zelfs -7 graden. Dergelijke lage tempe raturen zijn eind april nog niet eerder waargenomen in ons land en deze temperaturen mo gen als extreem worden gezien. Ook elders in Europa was het te koud voor de tijd van het jaar. Een depressie boven Mid den-Europa veroorzaakte plaat selijk regen en sneeuw, maar geleidelijk valt daar een weers- verbetering te verwachten. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag: Overwegend droog met zonnige perioden, geleidelijk stijging van temperatuur tot middagwaarden van rond 13 graden. Eelde regen Eindhoven Den Helder bew. Luchth. R'dam onbew. Twente zw. bew. Vlissingen onbew. Z.-Limburg I. bew. Aberdeen Frankfort Londen° Luxemburg Split Stockholm Zurich Casa Blanca Istanboel Las Palm as New York TelAviv >nbew. CITROËN* w MEMO Waag de Citroënagent informatie over: «GS-ANWB Consumentenrapport «Leasing Herziening sociale lonen werkvoorziening Den Haag De ministerraad is akkoord gegaan met de invoe ring van de tweede (afronden de) fase van de structurele her ziening van de lonen voor de werknemers in de sociale werk voorziening. De maatregelen zullen zo nodig met terug werkende kracht ingaan op 1 juli 1976. Het gaat met name om de ver vanging van het bestaande loon systeem van basisionen, toesla gen en het daarop gerichte beoordelingsstelsel door een systeem van loonschalen met schaalbedragen. i ICHIPHOL, (ANP) Aan het hoofd van een delega- ie van Pax Christi is kardinaal Alfrink gisteren eruggekeerd van een bezoek aan Leningrad, waar Ie afgelopen drie dagen gesproken is met een delega te van de Russisch Orthodoxe Kerk onder leiding 'an metropoliet Nikodim. Dit gesprek heeft tot esultaten geleid waarover beide partijen met vol- oening spreken. toe thema's zijn aan de orde eweest: de oost-west verhou- ing. internationale zaken zoals le betrekkingen tot de derde éreld en de rol van de kerk n u*e betrekkingen tussen de erken. De delegaties zijn tot de anclusie gekomen dat aan ie- er van de delen van de slotver- laring van de conferentie van lelsinki (veiligheid, samenwerk- ig en rechten van de mens) een elijkwaardige betekenis moet orden toegekend. Vervolgens 'ordt geconcludeerd dat de ker- een wezenlijke bijdrage m leveren voor de ontwik- [slanden, zowel door het bevorderen van een nieuwe le vensstijl als door een nieuw sys teem van waarden, en tenslotte wensen de delegatieleden dat de verschillende kerken elkaar en eikaars bedoelingen beter leren kennen. Men heeft besloten het gesprek over twee jaar voort te zetten in een Westeuropees land en de Russen zijn uitgenodigd deel te nemen aan een conferen tie over Europese veiligheid, die Pax Christi eind 1977 wil beleg gen. Kardinaal Alfrink heeft tijdens zijn bezoek vijfmaal-gepreekt in volle kerken over de betekenis vanhet bezoek. Hondepenning Met ingang van morgen moet elke hond ee dergelijke penning dragen ten bewijze dat het dier is ingeënt tegen hondsdolheid. DEN HAAG Het be stuur van de PvdA gaat ervan uit dat het giste ren uitgebrachte ont- werp-verkiezingspro- gram in verband met de bezuinigingen bij de overheid nog financieel moet worden bijgesteld. Op de afdelingen is een beroep gedaan geen wij zigingen in te dienen die veel geld kosten. In 4.e komende maanden zal blijken of uit het ontwerp-program nog een aantal wensen moet worden geschrapt. Een punt waar voor de PvdA niet aan mag wor den getornd is de koppe ling van de sociale uitke ringen aan het netto-mi nimum-loon. Ook over de uitgaven voor de ont wikkelingshulp mag niet worden gemarchan deerd. Wel zal de PvdA met voorstellen komen om in de defensie-uitga ven forse bezuinigingen aan te brengen. Een ste vige stijging van de wel- zijnsuitgaven dient ech ter te worden gehand haafd. Een uitbreiding van de werkgelegenheid, een eerlijke verdeling van de welvaart en een recht vaardige verdeling van de lasten kenmerken het ontwerp-verkiezingspro- gramma. Het kon niet spectaculair zijn", aldus voorzitster Ien van den Heuvel. Het program kreeg als titel: „voor waarts, en niet vergeten de solidariteit". Duide lijk wordt gesteld dat de PvdA ook in de komen de jaren graag rege- ringsverantwoordeli j k- heid wil blijven dragen, omdat voor de herverde ling van inkomen, ken nis, macht en arbeid nog veel te doen is. Hoewel het programma beknopt is gehouden, staat er een aantal wen sen in diê nu al gemak kelijk tot de wensdro men kunnen worden be stempeld, zoals invoe ring van wettelijke ma ximum-inkomens en openbaarmaking van al le persoonlijke inko mens en vermogens. Verdere wensen in de sociaal-economische sec tor: Voor zelfstandigen komt er gefaseerd een wettelijk minimum-inko- De salarissen van ho ge ambtenaren en poli tieke gezagsdragers wor den extra gematigd. Iedereen krijgt een gelijk bedrag aan va kantiegeld. Een wettelijk maxi mum-inkomen van 125.000 gulden (vijf keer het minimum-loon). Bevoordeling via de belastingen tegengaan door de mogelijkheid van aftrek representatie kosten en reis- en ver blijfkosten te verklei nen. De aftrekbaarheid van hypotheekrente en rente uit schulden voor particulieren aan een maximum te binden. De gehuwde vrouw wordt voor de fiscus met de man gelijk ge steld. Duurzame samen levingsvormen worden fiscaal gelijk aan het hu welijk. Ingevoerd wordt een nieuw, hoog BTW-tarief (27 percent) voor luxe en overbodige artikelen. Heffingen worden inge voerd voor milieuver vuilende en grondstof- verkwistende artikelen waarvoor alternatieven bestaan. Opgericht wordt een staatsverzekeringsbe- drijf. De overheid moet zich met tariefsverho gingen matigen, omdat daarvan een voorbeeld werking uitgaat Waar het bedrijfsle ven nalaat noodzakelij ke investeringen te doen, moet de overheid het initiatief nemen. Ondernemingen met meer dan 100 werkne mers worden verplicht tot een jaarlijkse finan- cieel-economische „rönt genfoto". Uitzendbureaus moe ten worden verboden. De arbeidsbureaus die nen hun taak over te nemen. In het hoofdstuk „ge zondheidszorg" spreekt het ontwerp-program zich uit tegen reclame voor alcohol, tabak snoep en geneesmidde len, te beginnen met een reclameverbod voor ra dio en tv. Abortus wordt opge nomen in het zieken fondspakket. Euthanasie: het wordt mogelijk dat ongenees lijke patiënten weigeren mee te werken aan een onnodige verlenging van het stervensproces, het zij bij levenstestament het zij door een monde linge verklaring tegen over de arts in het bij zijn van getuigen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9