,,Geen hinder van bollenvluchten" CHILI WIL GEVANGENEN UITWIJZEN CNV wijst politieke staking van de hand Britse aristocratie vindt Londen te duur Nederland dankt Canada voor naoorlogse steun VERKEERSINFORMATIE VOOR DE VAKANTIE JULIANA FONDS STEUNT 69 PEUTERSPEELZALEN Havencongres in Nederland Fruitoogst dreigt te mislukken -/RIJDAG 30 april 1976 LEIDSE COURANT, NIEUWSTE AUTOWEGEN. SLAAPTREINEN.VEERDIENSTEN li - Torhosa De tear! maatf-geen aanspraak 01 B EN W HAARLEMMERMEER: AMSTERDAM (ANP) „Er is geen sprake van geluidshinder", schrijven B en W van Haarlemmermeer aan minister Westerterp van verkeer en waterstaat. Zij doelen hiermee op de zogenaamde bollenvluchten, die de NLM boven de Bollenstreek uitvoert en wijzen daarmee de klacht van de hand van het in Zwolle wonende PvdA-kamerüd Rienks. Het kanjerlid had er bij de regering op aangedrongen die vluchten stop te zetten „om het leefmilieu in de Randstad niet verder te verpesten". B en W van Haarlemmermeer vinden dat onzin. „Wij, die in de Bollenstreek wonen, weten zeer wel onderscheid te maken tussen geluidshinder en als normaal ervaren consequenties (economisch en niet economisch verkeer) van de aanwezigheid van een luchtha ven. Wij van onze kant stellen dat wij ernstig bezwaar maken tegen de emotionele opstelling van het kamerlid Rienks". De NLM voert overigens alleen op speciale feestdagen bollenvlucht en uit Dat gebeurt tijdens de paasdagen, vandaag bestond daartoe de mogelijkheid en in het weekeinde zal eveneens worden gevlogen. De vluchten duren een half uur. Deze kaar! geefloa akhjele informaHe over de gereed zijnde autosnelwegen, autoslaaplreinen en veerdiensten. Een splinternieuwe mogelijkheid in Duilsland is de ca.330km lange Autobahn langs de linker Rijnoever van nabij Köln naar Mannheim. Wie de grote drukte in heb westen van Duitsland wil vermijden kan dib jaar de snelweg Arnhem-Dortenund-Kassel-Wurzburg (ca 460 km) kjezen. Een Autobahn mei veel nabuurschoon. Bij Munchen is nu deoosbelijke snelweg om de sbad gereed. De zeer drukke weg Köln-Frankfurb kan worden vermeden via de mooiere snelweg Dorbmund-Siegen-Frankfurb Vanuib Nederland is nu via snelwegen bob in heb punbje van Z-lbalië be komen. Evenzo geheel via snelwegen bob Narbonne (Z-Frankrijkj, ob bob nabij Nice Ook Normandie is nu vanuib Nederland over de snelwegen bereikbaar. Naar Parijs kan ook via Brussel al is daar nog geen rondweg De snelweg via Lille gaab langs de sbad. De veerdiensb Duinkerken-Dover is vooral afgestemd op vrachbvervoeren minder op boerisben De veerdiensten Calais-Dover kennen een Hoovercraffverbinding(luchbkussenboof),reisduurca 30minuben 9# SANTIAGO DE CHILE - De Chileense junta zou binnenkort ongeveer honderddertig politie ke gevangenen willen vrijlaten en uitwijzen, aldus diplomatie- kringen in de Chileense hoofdstad Santiago. Een en an der is het gevolg van buiten landse druk op generaal Pino chet, dat mei 1975 tot een over eenkomst leidde met internatio nale organisaties. Nieuwe chef luchtmachtstaf DEN HAAG (ANP) Maandag zal generaal-majoor M. G. Ge- schiere luitenant-generaal J. H. Knoop opvolgen als chef van de luchtmachtstaf, tevens bevel hebber luchtstrijdkrachten. Ge neraal-majoor Geschiere zal met ingang van morgen worden bevorderd tot luitenant-gene raal. Luitenant-generaal Knoop verlaat met ingang van 4 mei de militaire dienst met eervol ontslag. De overdracht van het bevel over de Koninklijke Lucht macht vindt maandag plaats op de vliegbasis Soesterberg. Na de overdrachtsceremonie zullen vliegtuigen van alle bij de lucht macht in gebruik zijnde typen overvliegen als groet aan de scheidende en de nieuwe bevel hebber. Luitenant-generaal Knoop is se dert 2 mei 1973 bevelhebber der luchtstrijdkrachten geweest. De nieuwe bevelhebber was tot voor kort commandant van het commando Tactische Lucht strijdkrachten. Het akkoord behelst twee pro gramma's: het ene beoogt de vrijlating van mensen, die ge vangen zijn gezet bij het afkon digen van de noodtoestand, het andere programma is een ver andering van gevangenisstraf in uitwijzing. De vrijlating van niet-veroor- deelde gevangenen is uitgesteld, zo verluidt in diplomatieke krin gen, omdat daarmee de staats veiligheid niet is gediend. De honderddertig, die worden uitgewezen, zouden al een visa hebben. Van officiële zijde is een en ander noch bevestigd, noch ontkend. Het vermoeden bestaat, dat het plan verband houdt met de komende confe rentie van landen van de Orga nisatie van Amerikaanse Staten van Santiago in juni. De junta zou dan een tweede amnestie- golf in gedachten hebben. Sinds de staatsgreep in septem ber 1973 moeten ongeveer 12.000 Chilenen hun vaderland om po litieke redenen hebben verlaten. Veel scholieren -t vinden roken „altijd slecht" UTRECHT (ANP) - Bijna drie- kwart van ruim 2500 Amstel- veense scholieren tussen de 10 en de 18 jaar vindt roken „al tijd" slecht voor de gezondheid. Dat bleek bij een enquête, waarvan Prof. Dr. A. C. Dro- gendijk verslag doet in het tijd schrift voor sociale geneeskun de. Maar 1,2 procent meende, dat roken niet slecht is en 22 pro cent van de leerlingen vindt ro- i ken alleen slecht bij meer dan r 20 sigaretten per dag. Uit de enquête bleek, dat de niet-ro- kers het roken veel gevaarlijker i vinden voor de gezondheid dan de rokers. Er waren ook ver- - schillen tussen de diverse leef tijdsgroepen: de 16-18-jarigen zeiden bijna twee maal zo vaak dat roken niet slecht is voor de gezondheid als de 10-12-jarigen. DEN HAAG (ANP) - Het Ko ningin Juliana Fonds heeft ter bevordering van maatschappe lijk werk en maatschappelijk opbouwwerk in het eerste kwartaal van dit jaar 208.555 voor inrichtingskosten toege kend aan 69 peuterspeelzalen over het gehele land verspreid. Voor in totaal 204 projecten werd in die tijd bijna 1,4 mil joen gulden toegekend; drie ton meer dan in het eerste kwartaal vorig jaar. In Den Haag kreeg de Vereni ging tegen Kindermishandeling 12.000 gulden: in Rotterdam ging 7.200 gulden naar het te huis voor opvang van zeelieden, opdat dit kon worden opge knapt Voor de inrichting van een pand in Amsterdam voor tijdelijke opvang van jongeren nadat ze gedetineerd zijn ge weest, werd 13.100 gulden be schikbaar gesteld. Voor een film over algemeen maatschappelijk werk, die door de Nederlandse filmacademie in Amsterdam wordt vervaardigd, is 40.000 gul den uitgetrokken. Naast de gebruikelijke bijdra gen meldt het KJF dat 52.200 gulden werd uitgetrokken voor een paviljoen voor dubbel ge handicapte en psychotische kin deren in Paramaribo. Voor zes projecten in Indonesië werd 63.000 gulden toegekend. (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN De Britse aristo cratie vindt Londen duur. De hoge kosten van levensonder houd verdrijven Engel ands edelen uit de aristocratische buurten van Belgravia, May- fair en Kensington. De tijd waarin „tussen salon en sou terrain" allerlei merkwaardi ge dingen gebeurden, waar over boeiende televisieseries gemaakt konden worden, is nu definitief voorbij. De Britse adel kan zich ge woon geen huis in Londen meer veroorloven. Een en an der blijkt uit de laatste editie van „Debrett", gevuld met in formatie over meer dan 40.000 aristocraten, en gepubliceerd naar aanleiding van de vijftig ste verjaardag van Koningin Elizabeth. Dit merkwaardige naslagwerk werd in 1769 ge sticht door John Debrett, de zoon van een Franse immi grant. Het verschijnt jaarlijks. De nieuwste editie is echter 1000 pagina's dunner dan de vorige, wat wel degelijk bewij st, dat het de Britse aristocra tie niet voor de wind gaat. Patrick Montague-Smith, on der wiens hoofdredactie „De brett" wordt samengesteld, zegt: „De adel is op grote schaal weggevlucht uit Lon den. De aristocraten kunnen zich niet langer een woning in de hoofdstad en een andere in de provincie veroorloven. Wie vroeger twee adressen had, t heeft zijn huis of flat in Lon den verkocht". Zware gemeentebelastingen, die de laatste drie ja^r verdub beld zijn, verdrijven de „peers" en „baronets" uit Lon den naar de minder dure re gionen van East Anglia en het westen van Engeland. In de Britse hoofdstad kan je van daag de dag goedkoper leven in een hotel dan in je eigen huis. Een kleine flat kost daar evenveel als een imposante woning in de provincie. Een van de eminente evacué's is burggraaf Exmouth (37). Hij heeft zijn nederige huis in Londen Chelsea verkocht voor 60.000 pond en woont nu op z'n uitgestrekt landgoed in De von. Margaret, de hertogin van Ar gyll, heeft echter een middel gevonden om stand te houden in de Britse hoofstad. Zij be woont een huis uit de achttien de eeuw in de erg sjieke Up per Grosvenor Street van Mayfair, Naar het voorbeeld van Engelse kasteelheren vraagt zij daar nu 7 pond 50 aan alle personen die haar wo ning willen bezichtigen. Debrett's informatie over de Britse aristocraten bevat boeiende details. De naam van de zevende graaf van Lucan wordt gevolgd door de mede deling, dat hij sinds november 1974 vermist is. Lord Lucan (wiens familie het motto „Christus is mijn hoop" geko zen heeft), verdween na de moord op zijn kindermeisje. In binnen- en buitenland werden vruchteloze pogingen gedaan om hem op te sporen. Zolang het Hogerhuis met aanneemt dat hij dood is, kan zijn zoon niet de achtste graaf van Lu can worden. Op Koninginnedag komen velen in actie voor oranje. Op gewone dagen echter verdient het aan beveling om bij oranje alle actie te staken. Want dan staat u tijdig stil voor het rode stoplicht. Dan houdt u het kruispunt vrij. En veilig. De politie. GELEEN (ANP) - Het CNV wijst „een politieke staking een staking die niet in overeen stemming is met de spelregels van onze parlementaire demo cratie", principieel van de hand. Aldus CNV-voorzitter Jan Lanser gisteravond op een bijeenkomst van de afdeling Limburg van de christelijke vakcentrale in Geleen. Om de belangen van de werkne mers te behartigen is het vol gens Lanser noodzakelijk, dat de vakbeweging zich op vele terreinen laat gelden. Daarbij ontmoet zij allerlei instellingen zoals kerken, politieke partijen, overheid en parlement. „Het is volkomen logisch dat de vakbe weging voor hun doen en laten veel belangstelling heeft en dat zij zal trachten daarop invloed uit te oefenen. Maar dat zal uitsluitend moeten gebeuren binnen de spelregels van de par lementaire democratie", aldus Lanser. Zijn collega van de FNV, Wim Kok, verklaarde vorige week dat wanneer blijkt, dat de rege ring op grond van een te groot verschil van mening tussen re gering en vakbeweging ingrijpt in de loonontwikkeling, de vraag aan de orde komt of er op 1 juli een politieke staking komt „Komt er op 1 juli een politieke staking, gaan we met elkaar de straat op? Dat zijn de vragen die aan de orde zijn en die moeten evenzeer in. de be leidsorganen van de vakbewe ging worden behandeld", zo ver klaarde Kok voor de televisie. Zijn collega van de NVV-voe- dingsbond wees deze uitspraak enkele dagen later van de hand. Volgens Lanser is de vakbewe ging per definitie een actie-orga nisatie. „Tot de taken van de vakbeweging zal ook in de toe komst behoren mede-verant woordelijkheid te dragen voor de sociaal-economische bestu ring van ons land. Daarbij zul len de grenzen van die verant woordelijkheid nauwkeurig in het oog moeten worden gehou den", zo zei hij. Overleg en sa menwerking behoren daarbij volgens hem wezenlijke doelstel lingen te blijven. „Met minder zal de christelijke vakbeweging nimmer genoegen mogen ne men". DEN HAAG (ANP) - Tijdens een korte plechtigheid op het ministerie van financiën heeft minister Duisenberg gisteren de dank van Nederland voor de direct na de tweede wereldoor log van Canada ontvangen fi nanciële steun overgebracht aan de Canadese ambassadeur, de heer Thomas Carter. De plechtigheid diende ter viering van het feit, dat met de beta ling van de laatste termijn van een 30-jarige Canadese lening van 125 miljoen Canadese dol lar de gehele buitenlandse schuld van ons land is afgelost. Minister Duisenberg overhan digde de ambassadeur het be wijs van betaling van de laatste termijn en hij ontving van de ambassadeur de destijds door de toenmalige minister van fi nanciën Lieftinck getekende schuldbrief terug. Minister Duisenberg memoreer de in een toespraak, dat Neder land in de naoorlogse jaren dringend behoefte aan buiten lands krediet had voor zijn we deropbouw. Er bestond een groot tekort aan deviezen en Nederland moest zoveel lenen dat de buitenlandse schuld spoedig een hoogte van onge veer 3,5 miljard gulden bereikte. De Canadese ambassadeur sprak zijn waardering uit voor de vooraanstaande plaats, die Nederland is gaan innemen in de hulpverlening aan de onder ontwikkelde landen en in het streven naar een nieuwe inter nationale economische orde. ROTTERDAM (ANP) - Veertig havendeskundigen, uit overwe gend ontwikkelingslanden, gaan zich in Delft, Amsterdam en Rotterdam zes weken lang bezig houden met de havenbe- heersproblematiek. Een hieraan gewijd internationaal congres wordt van 26 april tot 4 juni voor de twaalfde maal georga niseerd door de internationale cursussen waterbouwkunde en gezondheidstechniek van de Technische Hogeschool in Delft, in samenwerking met de Stichting der Nederlandse Uni versiteiten en Hogescholen voor Internationale Samen werking (Nuffic) in Den Haag. Ook de Amsterdamse en Rot terdamse havenautoriteiten dragen bij aan dit congres. TIEL/MIDDELBURG (ANP) - De voor de tijd van het jaar zware nachtvorst heeft in bijna het gehele land schade aan de fruitteelt toegebracht Gunstige uitzonderingen vormen de pro vincies Noord-Holand, Gronin gen en Friesland. Met name aan de in volle bloei staande peren, kersen en prui- 'men is grote schade toege bracht. Ook aan de appelen die over het algemeen nog met in bloei staan is de schade duide lijk. Vooral in Zeeland en de Betuwe dreigt de fruitoogst te misluk ken. Het vruchtbeginsel in de bloesem is dermate aangetast, dat de bloemetjes nog wel zullen uitkomen, maar er valt weinig goed fruit meer te verwachten. De heer Van der Lee van het Consulentschap voor de Tuin bouw in Tiel vergelijkt de huidi ge situatie met die van 1957, toen er ook van een misoogst ten gevolge van nachtvorst spra ke was.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7