f "Reinigingsdienst wil stoppen met verwijderen affiches iHet „witte kerkjestaat halve eeuw aan Zoeterwoudse singel Alphense sportverenigingen voelen veel voor oprichting van sportraad „GEMEENTE MOET ACTIEGROEPEN RUIMTE IN DE PERS GEVEN" iiiiiiiiiiiiiiiini ,,We leven nu teveel langs elkaar heen" ^jgj-DAU óU april ia<0 LEIDSE OUR ANT PAGINA Van een onzer verslaggevers LEIDEN Er wordt weer druk geplakt de laatste tijd in Leiden. In toenemende mate trekken actie groepen, bewegingen en partijen er weer op uit om de straten in de stad „op te sieren" met hun leuzen. Sinds enkele maanden verschijnt er op de Leidse muren zelfs een muurkrant die de bevol king op eigen wijze „voorlicht" over landelijke en plaatselijke zaken die in het brandpunt van de belangstelling staan. Daarbij kwamen in april nog een aantal affiches voor de Angola-collecte, de abortus-plakkaten van „Wij vrouwen eisen" en de verschillende één mei- vieringen waarin enkele linkse partijen in Leiden met elkaar schijnen te wedijveren. Zo langzaam aan zag men van de affiches de muren met meer. Dat was het moment waarop de gemeentelijke reinigingsdienst ingreep. De oude stoomwagen (bouwjaar 1962) werd van stal gehaald en twee mannen trokken er dagelijks op uit om te proberen de volgeplakte muren schoon te krijgen. Waar de stoom op was moesten bussen witkalk er voor zorgen dat de straten weer het aanzien waard werden voor de vele touristen die men met het nieuwe seizoen verwachtte. Dit alles tot grote ergernis van de plakkers, die overdag het werk, dat ze 's nachts zo bloe dig hadden verricht met ge vaar voor lijf en leden in één klap teniet gedaan zagen. Met name in de linkse kringen, waar men.zeker 90% van de illegale plakactiviteiten voor zijn rekening neemt, brieste men van woede. Meteen sprong het PS P-gemeente raadslid Anne van de Zande op de bres, klom ih de pen en stelde vragen aan het college van burgemeester en wethou ders. Zij vroeg zich af of het wit schilderen of verwijderen van de linkse affiches mis schien iets te maken had met de politieke kleur van het col lege, zoals bekend ook wel links maar voor de PSP niet links genoeg. Ook vroeg zij zich af of het optreden van de ambtenaren van de gemeente lijke reinigingsdienst wel te rijmen was met het grote per soneelstekort waar deze dienst mee kampt. Dat tekort heeft al hier en daar tot de suggestie geleid maar wat minder servi ce te verlenen en de huisvuil ophaaldienst niet meer twee maar slechts eenmaal per week langs te laten komen Ook uit de PSP-achterban kwamen boze geluiden. PSP- activist Kees Walle stuurde een brief naar de plaatselijke dagbladen. Een citaat uit zijn brief: „Dit optreden krijgt een spe ciale betekenis: op het mo ment dat een .Muurkrant" kri tiek levert op kwesties als de Welzijnsbron, de burgerraads man, de huurverhogingen, de kabel-TV, maar ook op zaken als de Lockheed-affaire, het leger en de werkloosheid, wordt er keihard ingegrepen", zo schrijft Walle. „Zoiets zint de heren immers niet", zo gaat hij verder. „Vol gens de PvdA-baasjes moeten kennis en macht gespreid wor den, maar dan wel met mate. de speciale niet-commerciële aanplakborden in de stad verf wordt gesmeerd bestrijd de heer Van Overmeire ten stel ligste. Een ambtenaar van de welzijnsraad had hem doorge geven dat dit op het aanplak bord bij de Burcht wel zou zijn gebeurd, maar een nader onderzoek toonde de onjuist heid hiervan aan. „We halen alles weg dat illegaal geplakt is. De commerciële en niet- commerciële borden laten we ongemoefd, tenzij deze voor het verkeerde doel worden ge bruikt", licht de directeur ge meentereiniging toe. Doodzonde Dat men hem zijn personeel stekort voorhoudt vindt Van Overmeire wel terecht. „Ik vind het ook doodzonde van de tijd die mijn mensen er aan besteden. Het witkalken heb ik deze week dan ook stop laten zetten. Stomen doen wé nog weL, maar ik ben van plan om het college maar voor te stel len ook hier maar mee op te houdea Het is onbegonnen werk", verzucht Van Overmei re. „Dan moeten we in vredes naam maar toestaan dat de hele stad wordt volgeplakt". Overigens tekent Van Over meire hierbij aan dat het idee om nog maar een keer per week huisvuil op te halen door zijn personeelsgebrek uit de koker van de wethouder is gekomen en dat hij zich daar zelfs tegen heeft verzet „Ik heb nu tien man minder dan in 1968. We werken thans 8 in plaats van negen uur per dag, hetgèen omgerekend neerkomt op een taakverzwa ring van 22%. En dat terwijl we er twee hele nieuwe wijken in Leiden bij hebben gekre gen: het Morskwartier en de Merenwijk". Directeur Van Overmeire vindt het dan ook geen taak meer van zijn dienst om het illegaal plakken te bestrijden. „We hebben tenslotte een APV, waarin een verbod staat Laat dan de politie maar eens strenger gaan controleren. Het lijkt me echt nief moeilijk de boosdoeners te snappen. We weten heus wel wie het zijn, maar ik ben er niet voor om ze aan te houden. De reini- gingscontróle ook niet Die heeft meer tot taak door pra ten de mensen over te halen hun omgeving niet zo te ver vuilen". De heer Van Overmeire heeft zich de verwijten dat hij poli tiek zou bedrijven in zijn reini- gingsbeleid nog al aangetrok ken. Hij vindt het een kwalijke zaak. „Hiermee speelt men op de man en niet op de bal". Naar zijn zeggen is het maar éénmaal voorgekomen dat hij van het college opdracht kreeg een bepaalde leus te verwijde ren. Dat gebeurde enkele maanden geleden toen burge meester Vis hem vroeg de leus „zionisme is racisme" in de Koppenhinksteeg over te schil deren. Naar het oordeel var. de reini gingsdirecteur zullen de moge lijkheden in de stad waar le gaal niet-commercieel geplakt kan worden moeten worden uitgebreid. „Ze moeten nu een maal toch hun leuzen kwijt. Dat zie ik dan liever gebeuren op speciale borden en op hou ten schuttingen, zoals er nu één tijdelijk het terrein van het oude postkantoor tussen Breestraat en Boommarkt af sluit Wat mij betreft geeft de ge meente deze actiegroepen we kelijks een halve pagina in de plaatselijke pers. Ze zijn toch zo voor openheid? Nou dan, voor mij mogen zij. Ik vind het eigenlijk hypocriet dat je zoiets alleen maar met de mond belijd, maar daarvoor begrijp ik waarschijnlijk te weinig van politiek. ARJEN BROEKHUIZEN LEIDEN Vanuit hun hemels erfdeel zullen de goedvaderlandse heiligen Fredericus en Odulfus wier stoffelijke resten in de St. Salvatorkerk in Utrecht begraven liggen ongetwijfeld welwillend toezien op de feestvreugde in het „witte kerkje" aan Leidse Zoeterwoudse singel. Op zondag 9 mei wordt daar het O-jarig bestaan van het blanke gebouwtje gevierd. Al sinds 1694 staat de Leidse oud-katholieke gemeenschap onder patronage van Fredericus en Odulfus. Eerst in de schuilkerk aan de Hooigracht, gesticht door pastoor Franciscus van Heussen, wiens geschilderd Krtret in de werkkamer van de laat-twintigste eeuwse parochie- rder Jan Victor Kinneging hangt, en in 1926 kwam aartsbis schop F. Kenninck het godshuisje aan de singel inwijden. Vreugde dus in „de kerk van Utrecht" en ook blijdschap in de „Romana", want de roomse broeders vinden bij pastoor Jan Kinneging en de zijne veel familiaire trekjes die we dus samen kunnen koes te- tn. situatie. Ook in de oud-katholie ke Kerk van Nederland is het aantal priesters teruggelopen, vooral vanwege de financieel- economische moeilijkheden. Ui teindelijk moeten er gezinnen worden onderhouden, daar heeft de Romana (nog) geen last van. Van de 25 Nederlandse priesters zijn er 19 full time in dienst, de overigen hebben een maatschappelijke baan en assis teren als dat nodig is, zoals in Leiden b.v. de heer Leverland van het Gemeentelijk Arehief'. De oud-katholieke kerk in Ne derland telt ongeveer 3000 com municerende leden. De Leidse parochianen wonen nogal ver spreid, in de stad, maar ook in 'astoor Jan Kinneging is op het gouden kerkfeest net twee da gen 31 jaar oud. Het is gewoon een hardwerkende jonge vent, gewijd, getrouwd, twee lieve kinderen. Hij waakt niet alleen over z'n Leidse parochie van rond de 100 zielen (52 communi cerende leden, met een zondags bezoek van 20 tot 30: „ik mag niet klagen; vorige week zijn er nog vier meisjes aangenomen"), pastoor Kinneging heeft boven dien nog de zielzorg over de parochies van Gouda en Oude- wat gereis en getrek. Per drie maanden rij ik met de auto 6200 km, dat is vrij veel voor mijn lllllllllllllllllllllllllllllll Alphen, Lisse en Rijswijk. Pas toor Jan Kinneging noemt het een vrij constant, vrij hetero geen gezelschap: „er zijn maar twee autochtone Leidse oud- katholieke families bij. Een vrij groot percentage is in de loop der jaren oud-katholiek gewor den, zowel vanuit de reformatie als uit de Romana, zonder direc te oorzaken overigens, de aan de gang zijnde ontwikkelingen rond Rome staan daar buiten". Jan Kinneging maakte na zijn opleiding aan de universiteit van Utrecht zijn studies af aan de katholieke hogeschool te Am sterdam, in 1972 werd hij pries ter gewijd en in Leiden werkt hij nu alweer ruim drie jaar. „Ik wil er wel bij zeggen, dat mijn vrouw even hard meewerkt: ze ontvangt, praat met mensen, neemt telefoontjes aan, je doet veel samen wat direct of indi rect met de zielzorg te maken heeft". De parochie van het witte kerk je de grote, even witte pasto rie werd een jaar of acht gele den verhuurd aan een accoun tantskantoor en nu woont de familie redelijk royaal in een normaal huis aan de Crones- teinkade beschikt over een actieve kern, mensen die veel opknappen, de kerk schoonhou- lllllllllllllllllllll den, twee mannen en twee vrou wen in het kerkbestuur. „We proberen een stuk bezinning op gang te brengen over ons gelo vig staan in deze wereld. We trachten ook een aantal dingen op te knappen binnen onze oud- kath. gemeenschap: elkaar leren kennen, met elkaar harmonië ren. Je staat er als pastoor niet alleen voor, ik hpb een begelei dende functie binnen een zelf standige gemeente. Zo moet het tenminste zijn. Je bent gelijke lijk verantwoordelijk voor de gang van zaken. Ik ben dan die man met een vrijgestelde func tie. Een uiterst boeiende aange legenheid. Je kunt veel kwijtra ken, maar je ontvangt ook veel. Ik vind, dat het geloof geen jasje is dat je naar believen kunt aan- en uittrekken. Het is de kern, het hart van je leven. Waar je 's zondags mee bezig bent, draag je de hele week met je mee". Vernieuwt de oud-katholieke kerk zich ook? „Ach, het is een kleine gemeenschap die zich be wust is van wat ze doet. Ver nieuwing? Hier waait een ande re wind van vernieuwing. Aan dat ingrijpende is niet zo'n be hoefte, de betrokkenheid bij wat in de kerk en in het geloofsge- beuren plaats heeft is behoorlijk groot Maar ja, wat zeg ik, we hebben hier het voorrecht en het voordeel van het kleine. En dan de verhouding tussen „Ut recht" en de Romana. Die is niet stil blijven staan. Alleen is een beperkte communiegemeen schap nog steeds niet officieel door Rome goedgekeurd, hoe wel het in de praktijk al gerui me tijd gebeurt. Ziet u, praten samen gaat wel, maar het sa men dóen, dan komen pas de moeilijkheden. Ik zou trouwens me niet helemaal thuis voelen in een grote eenheidskerk. Je zit hier met een heel eigen traditie, je hebt je eigen beleving, in alle rust. Het is niet zo'n gedraaf. Ik heb het feest van de Petruskerk meegemaakt Wét een ruimte, daar zou ik me in verloren voe len. Als ik preek, wil ik de mensen kunnen aardrijken, niet in een grote ruimte staan roe pen. En dan: als een jongeren koor de dienst gaat uitmaken, is dat voor mij moeilijk. Kijk, die hele sfeer doet anders aan dan wij gewend zijn". Pastoor Jan Kinneging zegt ook: „Maak van het godshuis geen Oosterhuis. Met alle waardering voor Oosterhuis' kwaliteiten, maar wat-ie aan tafelgebeden geeft is toch wel erg summier, hoor. Het is een gewoon onder- Pastoor Jan Kinneging: „Wij zouden de rust niet graag willen missen". onsje met O.L. Heer. Dat mag wel, maar de maaltijd des He ren is ingekaderd in het hele werk van God met deze wereld, door alle tijden heen en uitlo pend op de komst van Christus, zijn werk en zijn maaltijd. Dat mag je van mij best het volle pond geven. Het moet niet te zeer een privé toestand worden. Eucharistie vieren is méér dan een hapje eten. Het wordt alle maal zo gewoon gemaakt. Maar het is helemaal niet zo gewoon wat God met ons uithaalt Dat devotionele aspect zou ik niet willen missen. Voor geen prijs. De mensen bij ons kunnen ook nog knielen Dat is de katholieke visie van Jan Kinneging, die heel wat „fa milieleden" uit het zich vernieu wende deel van de Kerk uit het hart gegrepen zal zijn. Zo gaat dat op een paar honderd meter afstand van elkaar. Zo gaat dat bij mensen, die zelfs naast el kaar in de kerk zitten. Het is geen vergelijking, maar de één zweert bij spruitjes en de ander voelt zich happy met sla. Toch is de verstandhouding met de pastorale collega's best Ook de gemeente van Kinneging staat tegen iets nieuws aan te kijken: in het kprkje wordt nu ook met „het gezicht haar de gelovigen de eucharistie gevierd aan de oude altaartafel van de Petrus- kerk. „Sinds vier weken is dat lllllll zo. De tafel kreeg ik van mijn collega's in „eeuwigdurend brui kleen". We hebben nu ook als feestgeschenk een nieuw ta bernakel gekocht en een nieuw groen kazuifel wordt voor ons gemaakt door de Benedictines sen van Driebergen". Zondag 9 mei is om 10 uur de hoogmis, daarna de receptie en 's middags om 5 uur de vespers van dankzegging, in tegenwoor digheid van aartsbisschop Mari- nus Kok. Daarna gaat ook de kleine parochie van het rustieke kerkje weer over tot de orde van de dag: verder op weg. TON PIETERS Een ambtenaar van de gemeent geplakte affiches aan de pijlers Dat betekent dus dat de Tele graaf en meneer Unilever wel mogen aanplakken (precies, die hebben het geld en betalen er voor) en linkse (bovendien armlastige) aktiegroepen niet. Het effekt is voorts, dat de gemiddelde Leidenaar wel Pv dA mag stemmen, maar ver der zijn bek moet houden. Dus niet zeuren oyer huurverho gingen en over werkloosheid, abortus en over internationale solidariteit hoef je ook niets te weten. En meneer Overmeire van de Reiniging intussen maar af- fiesjes overwitten. Natuurlijk doet-ie dat zelf niet, daar heeft-ie zijn mensen voor; mis schien wel een paar gastarbei ders die voor tweehonderdze sendertig gulden en 16 cent per week plus kinderbijslag bij de Reiniging zijn komen eremigingsdienst bezig met zijn in van de Koornbeursbrug. werken omdat ze anders met hun gezin in Marokko krepe- ren. Wat moet ik vandaag doen, meneer Overmeire? Nou Mohammed, ga jij vandaag maar wat van die affiesjes wegpulleken van het Comité Pro Gastarbeiders en vraag dan gelijk aan Jan of-tie die krengen tegen de huurverho ging over wil witten. Scherpe taal (zelfs voor een PSP-er) die er niet om liegt. Die er trouwens ook geen mis verstand over laat bestaan welke pleitbezorgers voor een mooi en schoon milieu de stad tooien met hun weinig creatie ve plakkaten. Al 40 jaar Maar goed. Reden genoeg in tussen om eens met de direc teur van de gemeentelijke rei kringen gewraakte werk: het nigingsdienst, de heer F. van Overmeire, te gaan praten. Net terug op zijn post van zijn jaar inspringen bij de gemeen telijke sociale dienst, waar hij na de uitbarsting vorig jaar als tijdelijk directeur orde op zaken ging stellen, zochten wij hem op in zijn hoofdkwartier. „We doen dat al 40 jaar", is zijn antwoord op de vraag of hij inderdaad de boosdoener is die de plakkaten onleesbaar maakt. „Het behoort tot de dagelijkse taak van de reini gingsdienst illegaal wandpa- pier te verwijderen. De laatste jaren komt er alleen wat min der van door personeelstekort. Dit voorjaar zijn we er weer mee begonnen. Dat geeft de stad bij het begin van het nieuwe touristenseizoen een minder verpauperde aanblik". Van Overmeire legt uit dat het verwijderen van illegaal de taktiek is de illegale plak kers te ontmoedigen. Hij ont kent overigens ten ene male dat zijn dienst willekeurig te werk zou gaan en alleen linkse propaganda onleesbaar zou maken. „We doen het bij alles wat we tegenkomen. Reclame voor popgroepen, autorodeo's, circussen, noem maar op. In het verleden hebben we nog eens een rel gehad met Toni BoltiniK die we de rekening presenteerden van het verwij deren van zijn affiches. Het college heeft toen het stand punt ingenomen: óf betalen, óf nooit meer terug in Leiden. Ook de WD hebben we na de vorige verkiezingen de reke ning van illegaal plakken ge presenteerd". Ook de stelling dat het com merciële geplak ongemoeid ge laten wordt maar dat zelfs op Van een onzer verslaggevers ALPHEN AAN DEN RUN - Een groot deel van de Alphen se sportverenigingen voelt in principe wel iets voor de op richting van een sportraad in deze plaats, zo is gebleken uit een bliksemonderzoek dat wij gisteren onder die verenigin gen hebben gehouden. Dit naar aanleiding van een re cente oproep van de Alphense Sportstichting aan alle bestu ren van sportverenigingen om op 13 mei in het raadhuis van gedachten te komen wisselen over de instelling van een der gelijke raad. Uit de eerste reacties is gebleken dat bin nen de Alphense sportvereni gingen nogal wat onvrede heerst over de manier waarop de meeste Alphense sportver enigingen „langs elkaar heen leven". Een sportraad zou die band ongetwijfeld hechter kunnen maken, zo is men over het algemeen van oordeel. Als reden voor deze massale sportsamenkomst heeft de Alphense Sportstichting gege ven dat er weliswaar naar haar mening geen direct aan wijsbare redenen zijn om wij ziging te brengen in het func tioneren van de Sportstichting maar dat desondanks toch be keken zal moeten worden of de georganiseerde sport in Alphen niet meer bij het sport beleid moet en kan worden betrokken. Dat zou dan bijvoorbeeld ver wezenlijkt kunnen worden door enkele zetels in het be stuur van de sportstichting be schikbaar te stellen voor verte genwoordigers van de georga niseerde sport, die dan wel representatief dienen te zijn voor alle Alphense sportorga nisaties. Zo'n vertegenwoordi ging in de Sportstichting zou afgevaardigd moeten worden vanuit de sportraad. Ook zou den via die sportraad afge vaardigden kunnen worden aangewezen voor de diverse beheerscommissies, die de sportstichting heeft ingesteld. Drie vragen zullen op de ver gadering van 13 mei de discus sie bepalen. Op de eerste plaats wil de Sportstichting van de verenigingsbesturen weten of ook zij vinden dat zij onvoldoende bij het plaatselijk sportbeleid worden betrokken. Bovendien of men vindt dat hieraan door de oprichting van een sportraad en de aan wijzing van enkele vertegen woordigers in het bestuur van de Sportstichting tegemoet ge komen kan worden en dan natuurlijk de hamvraag of men wil meewerken aan de oprichting van een sportraad. Wat dat laatste betreft weet bestuurslid Bosman van de voetbalvereniging Alphia al het antwoord. „Als de spor traad gaat worden wat ik mij er van voorstel dan ben ik in principe voor. Voor ons zal vooral zwaar wegen hoe de inspraakprocedure geregeld zal worden. Nu is het in Alp hen nog zo dat de Sportstich ting helemaal alleen de dienst uitmaakt en de sportverenigin gen in feite nauwelijks iets in te brengen hebben. Het zou voor ons al een goede stap in de richting zijn als er een soort van arbitragecommissie in het leven wordt geroepen zodat we in beroep kunnen gaan tegen beslissingen die door de Sportstichting worden genomen. Ons ideaal zou zijn als een dergelijke sportraad tot een nuttige samenspraak zou kunnen komen met de Sportstichting". Daarnaast vind ik dat het niet zo moet zijn dat alle Alphense verenigingen de krachten bun delen in een dergelijke raad en dat daarmee de kous af is. Voor de Alphense voetbalver enigingen bijvoorbeeld is er al geruime tijd een speciale be- langencommissie. Zoiets moet natuurlijk wel blijven omdat de voetbal met specifieke pro blemen te maken heeft die an dere takken van sport nauwe lijks raken".'T Ook de voorzitter van de Alp hense atletiekvereniging AAV 36c (300 leden), de heer Outer- sterp, staat positief tegenover de oprichting van een spor traad. .Al is het alleen maar om wat meer contact te onder houden met collega-voorzit ters", zegt hij. De meesten ken ik niet eens en dat vind ik toch wel treurig voor een plaats als Alphen. Volgens mij kan een sportraad alleen maar in ons voordeel werken. We kunnen tot een betere samenwerking gaan komen en misschien kun nen we ook het gemeentebe stuur wat meer bewerken om onze wensen er door te krij gen. Al moet ik wel zeggen dat het Alphense gemeentebestuur voor de sport echt wel hart heeft. Als je onze accommoda ties gaat vergelijken met bij voorbeeld die van Leiden dan zitten we hier op rozen". Het bestuurslid Robbe van de Alphense Damclub liet zich gisteren als een van de weini gen niet erg enthousiast uit over het mogelijk van de grond komen van een spor traad in Alphen aan den Rijn. „In principe is het idee wel aardig", zegt hij, „maar de vraag is of er ooit iets van terecht komt. Ik neem Hazers- woude maar als voorbeeld. Daar moest men ook zo nodig. Maar echt gefunctioneert heeft de sportraad daar nauwelijks. Er wordt alleen maar gepraat. Resultaten ziet men niet. Laat Alühen gewaarschuwd zijn". HERMAN VAN AMSTERDAM

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3