Kok: let op gevolg alstublieft ƒ250.000 PVDA: DEFENSIE FORS OMLAAG, HULP OMHOOG Rijkssubsidie op bintjes blijft 60 cent PARKEERBOETE FLINK OMHOOG Links Libanon wil uitstel verkiezing Economie herleeft, nog geen groei werkgelegenheid Brand in Des Indes: schade CcicUc Bowuwt Vrijdag 30 april april 1976, 66e jaargang no. 20414 Drt Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 Giro 103003 - Bank. Amro-bank N.V., Leiden:- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Iverienties (excl BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Count Basie Count Basie is gast bij Oscar Peterson op Ned. I om 22.35 uur. Om 19.05 uur tv-film De dood van een berggids en om 20.45 uur Hof van Holland. Ned. II om 20.25 uur Wie-kent- kwis en om 21.45 uur Gebrs. Hammond. Droog Droog weer met in het kustge bied wolkenvelden, maar in het binnenland zonnige perioden. Zwakke tot matige wind uit west tot noordwest. Max. temperaturen rond 12 gr. maar aan de kust enkele graden lager. Morgen: zon: 05.10-20.05 Maan: 06.16-22.16 Hoog water Scheveningen: 04.15,16.33. DEN HAAG Een zware uitslaande brand heeft gister avond in het Hotel des Indes aan het Lange Voorhout in Den Haag een scha de van ruim 250.000 pilden aangericht. Een kamer op de derde verdieping, waar de brand ont stond door een de fect aan de ijskast, fing geheel verlo ren. Bij de brand werd nie mand gewond. De omlig gende gebouwen - enkele ervan staan op de monu mentenlijst - zijn onbe- 1 schadigd gebleven. Het vuur, dat tot ver in de 1 omtrek was te zien, woed de in een gedeelte van het hotel dat onlangs nog drastisch werd gerestau reerd. Feest Vanmorgen vroeg het was voor velen nog maar pas dag geworden is de feest vreugde rond Koninginnedag overal in het land al losge barsten. Deze foto, van uit bundig kermis- vierende men sen getuigt daarvan. UTRECHT (ANP) „Het is niet vol doende te zeggen: dit wil ik het liefst. Men moet zich ook bewust zijn van de consequenties. Daarvan blijkt vol gens mij nog te weinig", zo heeft FNV-voorzitter Wim Kok naar aanlei ding van de discussies over de ar beidsvoorwaarden in de FNV-bladen verklaard. Hij acht het logisch dat de gedachten uitgaan naar volledige prijscompensatie „de mensen heb ben er recht op" maar anderzijds staat vast dat dit de totale loonsom over 1976 in de buurt van 11 procent zou brengen, terwijl de regering die in de buurt van 9 procent wil brengen in verband met de inflatie- en werk loosheidsbestrijding. Twee dingen heeft FNV-voorzitter Kok tot nu toe gemist in de verslagen van de discussies binnen de vakbewe ging. Ten eerste: wat gaan we doen als we volledige prijscompensatie vra gen en die krijgen we niet? In de tweede plaats blijkt volgens hem on voldoende dat men zich bewust is van de samenhang die er bestaat met het op peil houden van de collectieve en sociale voorzieningen, „zaken die juist voor de werknemers van het aller grootste belang zijn". Kok doet geen uitspraak over de uit komsten van de discussies. „Waar het om gaat is dat er gevolgen aan zijn verbonden. Onze leden zijn geen kin deren. Dat was ook de bedoeling van de nota: mensen, er is sedert het najaar wel wat veranderd. Er is reden om ons standpunt van toen bij te stellen." Het FNV-standpunt krijgt steun van de KABO, de katholieke bond van overheidspersoneel, die vindt dat ook de vakbeweging een bijdrage moet leveren aan het gezond maken van de economie. Het KABO-bestuur gaat ak koord met een gedeeltelijke prijscom pensatie. De Amsterdamse bouwvak kers van NW en NKV menen echter dat de nota nauwelijks het bespreken waard is. Zij eisen volledige prijscom pensatie, zoals ook de meerderheid van de gepolste leden van de Indus triebond NVV. )ud-minister Jeyen overleden (EN HAAG (ANP) De oud- ister van buitenlandse za- mr. J. W. Beyen is gisteren 78-jarige leeftijd in Den ig na een ziekbed van twee overleden. De heer :yen zal niet begraven wor- [den, want hij heeft zijn lichaam Hter beschikking gesteld van de wetenschap. Er zal hoogstwaar schijnlijk geen rouwdienst wor den gehouden. Na een ambtelijke loopbaan en na enkele jaren bij Philips ge- :rkt te hebben, deed hij zijn intrede in de bankwereld. In 940 werd hij benoemd tot fi- ïancieel directeur van Unilever. Cijdens de oorlog verbleef hij in geland, waar hij ook optrad adviseur van de Nederlandse egering. In 1946 maakte hij leel uit van een delegatie onder eiding van mr. P. Lieftinck, die n de Verenigde Staten finaricie- onderhandelingen voerde. )aarop volgde zijn benoeming ot executive director van het nternationale Monetaire Fonds, n 1952 werd hij in het tweede cabinet-Drees minister van bui- enlandse zaken, welke post hij leelde met de minister zonder >ortefeuille Luns. Van 1958-1963 hij ambassadeur in Parijs. (Van onze parlementaire redak- tie) DEN HAAG De Partij van de Arbeid wil de overheidsuit gaven voor ontwikkelingshulp verhogen en de defensieuitga ven fors verlagen. Dit blijkt uit het ontwerp-verkiezingspro- gram dat de partijtop gisteren in Den Haag heeft gepresen teerd. Volgens hetprogram moet de begroting voor ontwikkelingssa menwerking dusdanig worden opgeschroefd dat het bedrag voor .zuivere hulp overeenkomt met 1 1/2 procent van het natio naal inkomen. Het begrotingsbe drag voor dit jaar (2,8 miljard) komt weliswaar overeen met die 1 1/2 procent, maar wordt niet geheel besteed aan zuivere hulp. Hiervoor is 87 procent beschik baar. De defensie-uitgaven moeten volgens het program omlaag. Van de totale overheidsuitgaven wordt dit jaar tien procent uit gegeven voor defensie-doeleind en. Partijbestuurder en tweede kamerlid Kombrink zei gisteren, dat dit percentage „fors" moet dalen. Ook bij een reële toene ming van het nationaal inkomen (het bedrag dat we met z'n allen verdienen) moet het volume van de defensie-uitgaven omlaag, al dus het program. De PvdA wil dit bereiken door o.m. het afstoten van taken. Voorgesteld wordt de marine- luchtvaartdienst, de onderzee dienst, het luchtmachttran- sportsquadron en het luchtver- kenningssquadron af te schaf fen. Het accent moet vooral ko men te liggen op de landmacht. Het korps mariniers moet bij dit krijgsmachtdeel worden onder gebracht. Ook moet het leger de atoomtaken afstoten. De partij heeft nog geen bereke ning gemaakt van de door haar voorgestelde bezuinigingsmaat regelen op defensie. Men hoopt in het najaar over de cijfers te beschikken. In januari van het volgend jaar zal het congres van de PvdA beoordelen of ons land het lidmaatschap van de NAVO dient voort te zetten. Het pro gram somt een hele reeks voor waarden op waaraan moet zijn voldaan, -wil zij het NAVO-lid- maatschap blijven steunen. Hiertoe behoren een verklaring van de navo om niet als eerste kernwapens te gebruiken, geen invoering van nieuwe offensieve wapens, geen oprichting van een Europese kernmacht en belangrijke uitdunning van de taktische kernwapens. (Zie voor andere programma punten pag. 9 Humphrey: nee Senator Hubert Humphrey heeft gisteren aangekon digd niet aktief te zullen meedingen naar de democra tische kandidatuur voor het Amerikaanse president schap, al blijft hij beschikbaar als de partij hem wil vragen. Tegenstanders van de succesvolle democraat Jimmy Carter hebben druk uitgeoefend op Humphrey niet van de zijlijn te blijven toezien hoe Carter steeds meer stemmen op zich verzamelt. Humphrey wreef eens over zijn ogen toen hij zijn besluit bekend maakte. En hij klaagde over de felle televisielampen, terwijl een traan over zijn wang liep. De actuele situatie in Portugal blijft de Portugezen boeien. De economische crisis, de verkiezingsuitslag, de oplaaiende strijd om het presidentschap tussen vier militaire kandidaten (president Da Costa Gomes, premier Azevedo, legercommandant Eanes en districtscommandant Veloso), de dreigementen van de Volksdemo craten om met de regering te breken, dit alles doet een run op de kranten ontstaan. En daar gaan de verkopers onder gebukt, zoals deze vrouw in Lissabon, gekleed naar 's-lands wijs en met een tikkeltje stedelijke franje. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren beslo ten het rijkssubsidie op bintjes, de meest gege ten aardappel in Nederland, voorshands te handhaven op 60 cent per kilo. Eerder deze week werd het subsidie van 30 cent tot dit niveau opgetrokken, met gelijktijdige verhoging van de maximumprijs, om te voorkomen, dat teveel aardappelen worden geëxporteerd. Overal in Europa is een schaarste met als gevolg stijging van prijzen. In ons land worden 5 6000 ton bintjes per week gecon sumeerd, wat betekent dat uit de staatskas op dit mo ment circa drie miljoen gul den per week voor die con sumptie wordt betaald. „Een heel bedrag", aldus minister president Den Uyl gister avond, „maar een verant woord offer gezien de be langrijke plaats, die aardap pelen in het Nederlandse voedselpakket en in de kos ten van levensonderhoud in nemen." Intussen heeft de Nederland se minister van landbouw, mr. A. van der Stee, in de Europese landbouwraad te Luxemburg gedaan weten te krijgen dat het EG-douane- recht op vroege aardappelen geschorst blijft tot 20 mei. Deze maatregel zal de zoge heten primeuraardappelen goedkoper houden dan ze an ders zouden zijn. De prijs van primeuraardappelen dreigt op te lopen tot onge veer 2 gulden per kg. Op 18 en 19 mei is er een nieuwe landbouwraad. Daar zal de situatie opnieuw worden be zien. Italië, een groot lever ancier van vroege aardappe len, moet nu concurreren met niet-EEG-leveranciers. DEN HAAG (ANP) Minister Van Agt van justitie heeft gisteren in de Tweede Kamer aangekondigd, dat de parkeerboeten extra •verhoogd zullen worden. Dat is noodzakelijk om een actief parkeerbeleid te kunnen voeren, aldus de bewindsman. De verho ging geldt ook voor de transacties, de aan politiemannen betaalde bedragen als straf voor de overtreding. •De niuewe wettelijke regeling voor het wegslepen van auto's zal ■alleen van toepassing zijn als het gaat om de verkeersveiligheid of het bevorderen van het doorstromen van verkeer. Regering en Tweede Kamer zijn het er over eens geworden, dat de regeling sniet van toepassing kan zijn als het gaat om parkeerovertredingen ^zonder meer, zoals het verstrijken van de toegestane parkeertijd «bij parkeermeters of in parkeervakken. BEIROET (UPI) Libanons linkse partijen hebben gevraagd om uitstel van de presidentsverkiezingen van komende zaterdag, links, dat vreest dat een verkiezing-nu in het nadeel zal uitvallen van zijn favoriet Raymond Edde, beschuldigde tegelijkertijd Syrië van een poging via politieke en militaire druk de verkiezing te beïnvloeden. Volgens een parlementswoordvoerder is de meerderheid van de 98 afgevaardigden echter voor een snelle stemming. Maar zodra een schriftelijk verzoek om uitstel zou worden ontvangen, worden de parlementariërs over de kwestie geraadpleegd, aldus de woord- voerder. Een andere complicatie is opgedoken in de gedaante van een 1 bewering van een afgevaardigde dat de kandidaat van christelijk rechts, de gouverneur van de centrale bank Elias Sarkis, niet i verkiesbaar is. De parlementariër meent dat Sarkis, niet verkies- I baar is. De parlementair meent dat Sarkis, als ambtenaar, zes j maanden geleden had moeten aftreden om in aanmerking te kunnen komen. Bejaarde man lag 4 dagen op de grond Van een onzer verslaggevers LEIDEN Een 70-jarige bewo- in sterk vervuilde toestand aan. moeilijkheden als gevolg waar- ner van een huis aan de Schel- Hij was totaal uitgeput. De man van hij aan de drank geraakte, penkade heeft vier dagen in zijn werd direct overgebracht naar Toen moet hij zijn gevallen en woning op de grond gelegen. De het Academisch ziekenhuis. Vol- niet meer bij machte zijn ge- pol itie trof de man dezer dagen gens de politie had de man weest op te staan. Tentoonstelling Oranje Boven in Voorschoten Van onze correspondent VOORSCHOTEN - Het hoofd van de Rijksvoorlichtingsdienst, de heer W. P. van den Berghe, opende gisteravond in „De Ca nard" aan de Oranjekade de tentoonstelling „Oranje Boven". Tot en met zondag is in „De Canard" te zien foto's, platen, prenten en curiosa van het ko ninklijk huis met o.a. tal van originele exemplaren van foto's die tijdens de laatste wereldoor log klandestien verspreid wer den. Ook is een dagblad te zien uit 1898, het begin van de rege ringsperiode van koningin Wil- helmina. De heer Van den Berghe consta teerde dat er in Nederland ei genlijk geen monarchristen zijn, maar meer Orangisten oftewel supporters van het Oranjehuis. Dat tekent de belangrijke plaats die het vorstenhuis inneemt bij zeer vele Nederlanders. Onder de aanwezigen was o.a. burgemeester J. van der Haar, die aan de oud-direkteur van openbare werken C. Verhey de' koninklijke onderscheiding Rid der in de Orde van Oranje Nas sau overhandigde. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de ministerraad is gisteren met voldoe ning geconstateerd, dat de industriële produktie duidelijk in herstel is volgens de jongste gegevens. Minister-president Den Uyl heeft er evenwel op gewezen, dat deze opleving van de conjunctuur op korter termijn niet Zal leiden tot vermindering van de werkloosheid. Wel mag enige verbete ring van de werkgelegenheid tegemoet worden gezien, maar deze zal het gevolg zijn van het werkgelegenheidsprogram ma van de regering; met name de bouw zal ervan profiteren. De ontwikkeling van de economie heeft gisteren een belang rijk deel van de beraadslagingen in de ministerraad in beslag genomen. De hele volgende week zal het kabinet erover beraadslagen om aldus te komen tot het opstellen van een Centraal Economisch Plan voor dit jaar, tot het ontwerpen van een nota over de toekomstige structuur van de Neder landse economie en om vast te stellen hoe de overheids- en sociale uitgaven in hun ontwikkeling op de meest verant woorde wijze kunnen worden afgeremd. Het is zelfs de vraag, of volgende week reeds de eindbeslissingen zullen worden genomen. Premier Den Uyl hield voldoende slagen om de arm toen hij gisteravond verklaarde, dat men er voor half mei hoopt uit te komen. T Ouders vinden natuurkunde veel te zwaar DEN HAAG (ANP) - Ouders van leerlingen van zeven verschillende opleidingen voor voorbe reidend wetenschappe lijk onderwijs (VWO) iir Den Haag hebben bij de onderwijscommissie van de Tweede Kamer ge klaagd, dat het eindexa men natuurkunde veel te zwaar is: een onevenre dig groot aantal leerlin gen is niet in staat op het eindexamen een voldoen de te halen. Natuurkunde is een vak, dat voor 31 studierichtingen bij uni versiteiten en hogescholen ver plicht is. Daardoor kiezen veel leerlingen natuurkunde om de mogelijkheid open te houden na atheneum of gymnasium ook een b-vak te gaan studeren. De ouders hebben geen bevredigen de verklaring kunnen vinden voor het feit, dat temidden van de exacte vakken alleen natuur kunde als uitzonderlijk zwaar naar voren komt Ze hebben de indruk gekregen, dat de eindexameneisen zijn af gestemd op mensen, die later één van de exacte natuurweten schappen: wiskunde, natuur kunde, scheikunde, sterrenkun de gaan studeren. Dit vinden de ouders een onhoudbare toe stand. Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren-, parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. als nieuw kwartaalabonnee van de STUUR als dank voor de moeite een herenparapluie naar: naam: adres:

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1